NIEUWE buitenland] No. 770. Donderdag 14 Februari 18?4 9e Jaargang. De bcrooving van de Propaganda. Mozarts zwanenzang. li IKlEHSCfll Cl II li ST. ABONNEMENTSPB IJS Per 3 maanden voor Haarlem0,85 Buiten Haarlem franco per post. 1, Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. PRIJS DER ADVERTENTIÊIÏ regels meer 30 Cents. AG-ITE MA ÏÏOÏT AGITATE. Van 16 Elke regel meer Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Yrgdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS k LAUREY. Ofschoon het oordeel van het Hof van Cassatie te Rome in zake de Propaganda nog niet officieel is verkondigd, zoo weten we toen uit de officieuze berichten, dat het ten nadeele dezer kerkelijke inrichting is uit gesproken. Zoo zal dus een der heerlijkste en zegenrijkste inrichtingen voor de be schaving der mensekheid, »in naam der be schaving* en »van rechtswege« op de snood ste en onrechtvaardigste wijze benadeeld worden; de bezittingen, zoo luidt het vonnis vallen onder de »wet tot conversie der kerkelijke goederen*, dat wil met andere woorden zeggen, de eigendommen der Pro paganda worden aan die eerbiedwaardige instelling ontstolen door en ten voordeele van den Staat. Het groote nut, het gewicht, de enorme belangrijkheid, welke het instituut der Pro paganda niet slechts voor Rome, maar ook voor de gansche Katholieke, ja voor de geheele beschaafde wereld bezit, geeft ons aanleiding het volgende in herinnering te brengen. Kort na de bezetting der eeuwige stad lag de PiëmonteescLe Regeering hare hand op de goederen van kerken en kloosters, nadat zjj zich door bovenvermelde wet de bevoegdheid had laten geven deze goede ren als nationaal eigendom te beschouwen. De goederen werden voor het grootste ge deelte tegen spotprijzen publiek verkocht en de opbrengst, na aftrek eener kleine som voor de bewoners der kloosters, aan den fiscus toegewezen. De eigenlijke oorzaak voor dezen onrechtvaardigen maatregel was te zoeken in de eb, die in de staatskas sinds langen tijd was ontstaan. Maar al te gaarne zou de Regeering reeds toenmaals ook de goederen der Pro paganda in het Danaïden-vat harer finan ciën geworpen hebben, doch er kwamen nog te veel moeilijkheden voor den dag om dien wensch vervuld te zien. De Gon- gregatio de Propagcinde fide, kortweg Pro- pagauda genoemd, is, zooals men weet, de grootste inrichting tot verbreiding van bet Geloof ouder de heidensche volkeren. Door Paus Gregorius XV in het jaar 1622 ge sticht, werd zij door latere Pausen en Vorsten met rijke giften bedacht, zoodat zij tlaaus het moederhuis voor de vorming en op- FEU1LLETON. (Vervolg.) Reeds den volgendtn dag wilde Mozart met de compositie beginnen met gebogen hoofd trad hij door het vertrek. Gelijk het bruisen der zee, zoo woedde het om hem heen, hij hoorde de halleluja-liederen, welke de hemelsche heir- scharen om den troon des Scheppers van 't heelal zingen; hij verbeeldde zich, zelf een doode te zijn, staande voor de poorten der eeuwigheid, doch aarzelend om binnen de he melsche sferen te dringen; dat was de zaak, waarin zijn geest zich verdiepte. Doch eensklaps hoor! levendige nachtegaals-gezargen treffen zijn oor, de zoete bloemengeur verspreidt zich; een goudkleurige kapel fladdert voor zijne oogen; de maestro ontwaakt. Ja, daar aan den muur slaat de lieveling-nachtigaal jubelend uit den kleinen gorgel zijne hoogbe- tooverende gezangen door het bloemige zomer landschap buiten schiet de zon hare uit gestrekte zilversteden uit het diepe azuur blauwe hemelgewelf over de groenende vlakte neerzoodat alle bloemen zich ontsluiten en in zoeten wellust baden; zelfs de goudkleurige vlinder is binnen het raam gevlogen en heeft zich al fladderend op een der toetsen van 't klavier nedergezet. leiding van Missionarissen is geworden. De Propaganda bestaat uit een bestuur en vier en twintig Kardinalen als leden, beueveus een groot aantal raadsheeren (cou- sultatoreu). Zij oefenen bet bestuur uit over de Missiëü, dat wil zeggen, over alle gedeelten der Katholieke Kerk, die niet in een bepaald Bisdom zijn ingedeeld. Boven dien bezit de Propaganda een der grootste boekdrukkerijen van de wereld. De Pausen Gregorius XVI en Pius IX hebben al hun zorgen aan haar gewijd. Gedurende het Concilie zag bij haar het »Ouze Vader* in 250 talen het licht. Waar lijk grootsch zijn ook hare bibliotheek en haar Museum. De bibliotheek bevat ruim 45,000 deelen, waaronder de kostbaarste manuscripten, hoofdzakelijk op het gebied der philologie. De belangrijkste afdeeliug der iurichtiug is het Seminarie, waar ruim honderd jonge mannen uit alle werelddee- len hunne opleiding ontvangen voor de missie onder de heidensche volken. De ge zamenlijke waarde der goederen van de Pro paganda wordt ongeveer op tien millioen franks geschat. Geen wonder dat de Italiaausche Regee- riug begeerige blikken op dien schat wierp. De diefstal der goederen werd lang ver traagd, omdat men de Propaganda niet als eeue nationale iurichtiug beschouwde, maar in den eigenlijken zin van het woord, als eene internationale. Bestemd, de beschaving in alle landen te verspreiden, hebben ook bijna alle beschaafde volkeren tot haar be zittingen bijgedragen. De treurige toestand der Italiaausche schatkist drong echter al deze bedenkingen op zij. Eenige jaren ge leden begon de Regeering een proces tegen de Propaganda. Tweemaal werd haar eisch afgewezen; doch zij rustte niet al viel het vonnis van het Hof van Cassatie te Au- cona ten voordeele der Propaganda uit. Ten slotte moe3t nu het oppergerechtshof te Rome zijn oordeel uitspreken. Of de zaak met dit vonnis definitief uitgemaakt is, valt nog te bezien. Reeds bij den aanvang van het proces hebben eenige Katholieke Vorsten, met name de Keizer van Oosten rijk en de Koning van Portugal en zelfs Protestantsche Staten protest aaugeteekeud tegen de willekeurige, onrechtvaardige daad der Italiaausche Regeering en men mag dus met recht verwachten, dat deze Vor sten en Staten zich thans tegen de uitvoe- De gekruide adem der frissche natuur ver kwikte de kranke borst des meesters. „Hoe schoon is het leven!" ademde het van zijne lippendie zich tot een lach plooiden. „Hoe schoon is het leven!" straalde het thans ook uit zijne groote oogen en duizendvoudig weerklonk dat woord uit de stralen der zon de kelken der bloemen en het suizen des zephyrs, uit het fladderen en de kleurenpracht des vlinders, ja, uit de gansche, groote, oneindige, schooue natuur. W eder ging eene ijskoude rilling door alle ledematen des meesters hij dacht aan de compositie der zielemis. „Neen" fluisterde hij, „bij dat frissche, vroo- lijke leven is het mij niet mogelijk een Requiem te scheppen." De herfst was vroegtijdig ingevallenreeds deed September de boomen verkleuren, en rit selend viel het dorre blad in de paden der tuinen en des Praters. October echter scheen den zomer te willen terugroepen, want in zijue eerste dagen ontbrak het niet aan warmte en zonneschijn. Het was in den morgen van den 5den October. Heden zal mijn lastgever komenzeide Mozart tot zijne vrouw en ik kan mijn woord niet ge stand doenik heb nog geen noot geschreven. Uwe herhaalde onpasselijkheid zal u veront schuldigen, lieve Wolfgang! Hiermede stelde de bezorgde echtgenoote haren man, die elke ring van het vonnis zullen verzetten. Wel hebben de vreemde machten toegestaan dat het Quirinaal klooster- en kerkgoederen roofde, Priesters en Nonnen verjoeg en den heiligen Vader beleedigde; maar de diefstal die men nu voornemens is te plegen, ge schiedt niet ten nadeele van den Italiaan- schen Clerus, of van den heiligen Vader alleen, hij geschiedt ten nadeele van de gansche Christenheid, van de armen hei denen, die het licht des Evangelies en de beschaving door de Propaganda ont vangen. En de Katholieke vorsten, die de Propaganda met rijke geschenken en wel daden hebben overladen, zullen zij het stil zwijgend aanzien, dat hun geld en goede ren besteed worden tot dekking der schul den van het zoogenaamd Italiaansche ko ninkrijk? Het onrecht der Propaganda aangedaan is tevens een wraakroepende schending der waarborg-wet, een herhaalde aanslag op het Opperhoofd der Kerk, dat in zijne geestelijke macht, in zijne geestelijke sou- vereiuiteit gekrenkt is en in de uitoefening van zijne gewichtige taak verhinderd wordt. De Propaganda is als 't ware het Minis terie vau den Paus voor het bestuur der Kerk in de Missie-landen. Wie hare werk zaamheden belet, die houdt de uitbreiding van het Geloof tegen en stoort de regel matige leiding der Kerk. De Katholieke volken van den gausehen aardbodem hebben dus recht te eischen, dat vooral de Katholieke Vorsten dezen herhaalden roof niet kalm en rustig zullen aanschouwen. Een gerucht wil, dat inderdaad de Rijks kanselier het niet eens is met den Stad houder Von Manteuffel over het bestuur in de toekomst van Elzas-Lotharingen. Prins Von Bismarck zou Lotharingen bij Pruisen willen inlijven en den Elzas een afzonderlijken Staat, onder 't bestuur van een Stadhouder, doen blijven. In de officieuze Elzass-Lotharingsclie Zeitung wordt bedoeld gerucht wel tegengesproken, doch het blijft niettemin geloof vinden. De Tweede Kamer in het groothertogdom Hessen heeft besloten, aan de Regeering in overweging te geven, het zoogenaamde ééu-kamerstelsel iu te voeren. aandoening vermijden moest, gerust, als gij het goedvind;zal ik in uwe plaats met den vriend wel spreken. „Indien gij dat doen wildetliefste!" meende Mozart, terwijl hij ademhaalde, en wien niets smartelijker wasdan een gegeven woord te moeten terugtrekken. „Uwe geheimzinnige zal zeker weder tegen den avond komen!" zeide de vrouw, „nu ik zal hem opwachten. Heden toch maken wij een rijtoerije in het prater?" voegde zij er bij. „Zoo als gij verkiest!" sprak Mozart. Tegen den middag van dieuzelfden dag reed langzaam een logge wagenzoo als zij destijds mode waren, naar 't Prater. Een der raampjes was dicht geschovenin het rijtuig zaten de kranke Mozart en zijue echtgenoote. Midden in het Prater, op een zonnige plek, hield het rijtuig stil, en leunend op den arm zijner vrouwsukkelde de meester een eindje voort. Het weer was loom en mat, als in den zomer. Het plein wemelde van wandelaarsruiters en rijtuigen. Ieder maakte gebruik van de laatste schoone dagen van den herfst. Mozart beval den koetsier stil te houden en juist wilde hij zijne vrouw in het rijtuig volgen toeü hij plotseling eene hand op zijn schouder voelde leggen. Dezelfde ijzige rilling, die hem vroeger, toen de man in den mantel hem een bezoek bracht De Franscbe Kamer maakte Zaterdag een begin met het debat over de wet tegen manifestaties op de openbare straat,waartoe, gelijk men zich misschien nog herinneren zal, indertijd het manifest van Prins Na poleon heeft aanleiding gegeven. Baudry d'Assou werd tijdens de behandeling tot twee maal toe tot dc orde geroepen, de eerste maal omdat hij de Republikeinsche in stellingen voorloopig* noemde en de tweede omdat hij verklaarde niets te geven om den maatregel van den President. Het is niet de eerste maal, dat voorvallen in de Kamer of het gedrag harer leden heriuneringon aan de jongensschool wakker maken. Onderscheidene Republikeinen bestreden de wet als reactiounair en gevaarlijk voor de Republiek zelve. In het Lagerhuis heeft Gladstone verklaard, dat er geen onderhandelingen met Frankrijk over eene tusschenkomst in Egypte hebben plaats gehad. Hij weigerde inlichting te geven omtrent de voornemens of bedoelingen der Regeering ten opzichte der troepen iu Soedan. Nadat Bradlaugh den eed had afgelegd, stelde sir Stafford Northcote voor, te ver klaren dat hij daartoe niet had mogen wor den toegelaten. Deze motie, door het Gou vernement bestreden, werd met 280 tegen 167 stemmen aangenomen, waarbij Brad laugh met de minderheid stemde. Sir Staf ford Northcote deed daarna een voorstel, om Bradlaugh van de vergadering uit te sluiten, totdat hij zich zou hebben verbon den om in de beraadslagingen geen stoor nis meer te weeg te brengen. Dit voo:- stel werd aangenomen met 228 tegen 120 stemmen. Omtrent den toestand der garnizoenen van Siukat en Tokar luiden de berichten verschillend. Van eerstgenoemde plaats werd eenige dagen geleden bericht, dat de nood het toppunt had bereikt, dat alle kameelen en houden verteerd waren en men nog slechts van boombladeren leefde. De bevel hebber der stad had dan ook doen weten, dat hij geen uitredding meer zag en dat een uitval zou gelijk staan met zich bloot te stellen aan eeue algemeene slachting. La tere berichten evenwel uit Caïro, hoe men er aan komt wordt niet gemeld, bevatten de eenigszins vage mededeeliug: »Meu meent, dat de toestand in Sinkat en Tokar doorliep, beving Mozart ook thans weder en zich omkeerende, stond dezelfde gestalte daar, in een mantel van twijfelachtige kleur gestoken, en dezelf de toonlooze stem vroeg: „Nu, heer Mozart; is de compositie gereed?" Mozart was zóó verschrikt en verbijsterd, dat hij slechts antwoordde: „Mijnheer 1 gij moest mij nog een maand uit stel verbenen." „Ik geef u nog twee maanden, maar dan toch verlang ik de muziek," antwoordde de vreemde terwijl hij tusschen de menigte verdween. Zelfs had de meester, in zijne onrust, de gelaatstrekken van deu onbekende niet kunnen onderscheiden. Alles had zich als in eene vlucht toegedragen. „Wat deert U, Wolfgang?" sprak zijne vrouw. Mozart steeg binnen. Bleek en afgemat viel hij op het kussen neder. „De vreemddeling herinnerde mij aan het Re quiem!" Met moeite kon hij deze woorden uiten. „Hoe, de onbekende ontmoette u hier, was die zoo even bij u vroeg Mozarts echtgenoote ontsteld „en een Requiem zoudet gij toonzetten „Wees bedaard 1 liefste 1" sprak de kranke meester, terwijl hij diep ademhaalde, hij heeft mij tot den Bden December tijd gegeveu, maar dan ook moet ik hem de Compositie voor de zielmis overhandigen." Slot volgt).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 1