B I E i\ L A GEMENGDE BERICHTEN. minder wanhopig is. Naar verzekerd wordt, zou in eerstgenoemde plaats eene bezending levensmiddelen aangekomen zijn*. Twee regimenten Egyptenaars met En- gelscke officieren zullen naar den eersten waterval op weg gaan. De dag van vertrek is nog niet bepaald. Gordon telegrapbeert, dat hij ten volle vertrouwt op succes zijner zending. Men weet niet of hij van de nederlaag bij Tokat bericht bad ontvangen. De Daily News verneemt uit Soeakim, dat Hewett gevraagd beeft om het opper bevel. De Egyptische Gouverneur-generaal protesteerde tegen Hewett's proclamatie, maar eindelijk zwichtte bij tegenover des admiraals ferme houding. Baker Pacba vertrekt in bet midden der week. Vier honderd negertroepen stonden op, doch deze muiterij werd tijdig gefnuikt. Spionnen melden dat des vijands verliezen bij den jongsten veldslag 350 man bedroegen. Het garnizoen van Tokar, Baker Pacbas ka nonvuur boorend, deed een uitval, maar werd teruggeworpen. De Daily News beeft van den lOen een telegram uit Varna ontvangen, volgens hetwelk er op Kreta een opstand zou uit gebroken zijn. De Porte zond er 5000 man troepen been uit Smyrna en Saloniki. Cetawayo is op 8 dezer te Ekowe aan eene hartkwaal overleden. Luidens bericht uit Messina, is de Etna begonnen uit zijn middenkrater te spoken. Op Sicilia voelde men aardschokken. Blijkens mededeeling van den consul- generaal der Nederlanden te Lissabon is de haven van Bombay door de Portugee- sche Regeering, te rekenen van 1 Januari jl., met cholera besmet verklaard.De overige havens van het presidentschap Bombay worden door die Regeering verdacht, van betzelfde tijdstip af, met dezelfde ziekte besmet te zijn. Uit Weenen wordt gemeld, dat de meerderheid der commissie uit bet Huis van Afgevaardigden, die over de uitzon deringsmaatregelen, door de Regeering ge nomen, verslag moet uitbrengen, besloten beeft tot goedkeurig daarvan, daarbij acte nemende van de verklaringen van den Pre sident, dat de Regeering van bare buiten gewone volmachten geen ander gebruik zal maken dan tot bestrijding der anarchistis- sche partij. De Spaausche Minister van Financiën deelde aan zijne ambtgenooten mede, dat bij geenerlei verbooging der begrooting van uitgaven zou toestaan, daar bij verplicht is de begrooting van inkomsten te ver minderen. Overeenkomstig zijn vroeger gedane toezegging, beeft de Minister van Financiën thans een wets- voordracht ingediend, strekkende om opnieuw de gelegenheid open te stellen tot uitvoer van versch vleesch met ontheffing van den accijns. De daar omtrent voorgestelde bepalingen zijn nagenoeg gelijkluidend aau die, welke in 1866 tijdelijk waren vastgesteld. Scheveningen, 12 Febr. Zaterdag is door de strandvonderij alhier geborgen 26 vadem ket ting, ter plaatse, waar de Echolynn strandde. Maassluis, 12 Febr. Een 38-tal ingezetenen dezer gemeente heeft zich tot den Raad gewend met het verzoek om volledige Raadsverslagen uit te geven. Leiden, 12 Febr. Ook in deze gemeente zijn de mazelen als epidemisch voorkomende verklaard. Arnhem, 12 Febr. Een logementhouder alhier kreeg twist met zijne vrouw. Een bezoeker trok voor de vrouw partij en takelde den echtgenoot dusdanig met een mes toe, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De dader bevindt zich in hechtenis. Sommelsdijk 12 Febr. In deze gemeente is de eenige dochter van den landbouwer B. in het Westerspui geraakt en verdronken. Alkmaar, 12 Febr. Eene soiree variee (zang, pianospel, voordracht en orkestj alhier gegeven ten voordeele der op te richten stichting 70or ouden van dagen der R. K. geloofsbelijdenis, heeft opgebracht 1283.35Vi Op de Parijsche vise h markt werd en in 1883 uit Nederland 912 600 kg. spieringen, snoeken, enz. aangevoerd, alsmede 4 000 000 kg. mosselen. In het geheel werden daar 27 000 000 kg. visch en schelpdieren verbruikt, waarvan 10 500 000 uit het buitenland. Nabij Vaals is een kippendief g e- arresteerd op aanwijzing vaneen haan. Het dier, dat met andere gevangene kippen door den dief in een zak werd vervoerd, begon eens klaps uit alle macht te kraaien, wat tot een on derzoek en vervolgans tot de aanhouding van den dief leidde. Hooikoeken worden in Frankrijk veel gebruikt als paardenvoer. Zij bestaan uit zeer fijn gehakt hooi en stroo, vermengd met gestamp te boonen, haver of rogge. Dit deeg wordt met en aftreksel van lijnzaad overgoten en daarna tot koeken geperst. TeSt. Jacob i-parochie vierde eer gisteren de heer D. A. Wassenaar en zijn echt- genoote hun zeventigjarig huwelijk. De beide oudjes zijn nog flink en nog in hst bezit van het vijftal kir.derén, uit hun echt geboren, die allen op hunne beurt reeds kleinkinderen bezitten. Een geacht inwoner uit Diemer- brug, G. B., had het ongeluk na aan de Hart- veldsche brug uit de tram te zijn gestapt, te vallen en onder de tram te geraken, zoodat een wagen hem over het onderlijf giug. De dood volgde na weinige oogenblikken. De firma Gebr. Vol kart te Winter- thur, kanton Zurich, heeft 20,000 ten geschenke gegeven aan de betrekkingen van een barer be dienden, ten blijke van waardeering zijner nage dachtenis. Bijna 20 jaar lang, tot zijn overlijden, had hij de belangen der firma trouw behartigd. In de afgeloopen week verliet de gemeente-ontvanger te Woerden zijne gemeente, voorgevende elders iets te moeten verrichten. Hij liet echter des avonds op zich wachten, en toen van zijn wegblijven aan den burgemeester kennis werd gegeven, legde deze onmiddellijk beslag op de boeken en kas van den ontvanger. Een paar dagen later ontving de burgemeester een brief, inhoudende het bericht dat de ontvanger zich te Keulen bevond. Men schrijft het gebeurde hier aan toe, dat de ontvanger niet wel bij het hoofd is. De kas is, naar men zegt, in orde. De burgemeester van een klein Duitsch grensplaatsje heeft de volgende bekend making laten aanplakken: „terwijl de eigenaren van honden, ondanks herhaalde bekendmaking, dat zij hun waakhonden niet mogen laten los- loopen dit toch altijd blijven doen, worden zij voortaan niet meer als waakhonden van weelde beschouwd." De Amsterdamiche afdeeling van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst heeft het besluit genomen tot oprichting van een „Conservatorium voor muziek" met driejarigen cursus, waar gelegenheid bestaan zal tot de studie van: het hoofdinstrument (of zang), een tweede instrument, de theorie van de muziek en de muziekgeschiedenis. De toonkunstenaars, die aan het conservatorium verbonden zullen wezen, zijn deheeren FransC >enen (directeuren leeraar in eenige theoretische vakken), Joh. M. Messehaert (zang), Julius Röntgen (piano), Jos. Cramer (viool), Henri Bosmans (violoncel), Timmer (viool), Dan. de Lange (cont apunt- en compositieleer en solfège-klasse), en vermoedelijk ook De Pauw (orgel). Een schat van kostbaarheden werd onlangs op een gemaskerd bal te Wiesbaden gedragen door de Prinses van Leuchtenberg. De sieraden, waarmede deze dame zich had getooid, hadden een gezamenlijken waarde van f 1,200,000. Daaronder was een diadeem van Keizerin Jose phine, de grootmoeder der Prinses. Naar men aan de A. C. meedeelt, is de wacht aan de cavalerie-kazerne te Am sterdam Zaterdag-avond de dupe geworden van eene grap, waarvan de schuldigen echter onbe- ken zijn gebleven. Een in klein tenue gekleed hoofdofficier bracht namelijk aan de kazerne een bezoek en verlangde een en ander te inspectee- ren. De wachtmeester, commandant der wacht, leidde hem overal rond, nam den verschuldigden eerbied in acht en is daarvoor gestraft met vier dagen provoostarrest. Immers het is geble ken, dat de hooggeplaatste bezoeker geen militair, maar misschien een algedwaald bal masque'-be zoeker was! De student B., die wegens het toebrengen van slagen aan een burger en een veldwachter te Baarn, door de arr. rechtbauk te Utrecht tot acht dagen celstraf is veroordeeld, heeft aan Z. M. den Koning een request om gratie ingediend. Te Zaandam is gisteren, bij het herstellen van eenige werkzaamheden aan de machine, in de stoomzagerij De Engel, van de firma E. van der Slaat Zn., een der werklie den, die daarbij behulpzaam was, door een ijzeren hamer, die van den steel schoot, zoodanig aan het hoofd getroffen, dat hij op de plaats dood bleef. Op meer dan 120 huizen te Urk bevinden zich plakkaten, waarop „besmettelijke ziekte, mazelen" staat. Voor de tweede maal bloeit bij een Londensch bloemist de merkwaardige Aschoid, die den r.aam van Godwinia Gigas draagt. Deze bloem, die bijna twee Engelsche voet hoog is, werd door dr. Siemaun in de gebergten van Ni caragua ontdekt en wordt voor uiterst zeldzaam gehouden. Naar de Middelb. Ct. verneemt heeft de Regeering het bekende besluit van den gemeenteraad van Veere, tot verkoop van den beker van Maximiliaan van Bourgondië, vernie tigd. Gisteren is te Utrecht ter b e- schikking der justitie gesteld een loteling, die eergisteren in de Maliebaan een politieagent met een dolkmes in 't aangezicht verwond heeft. Hij wordt bovendien verdacht het zilveren horloge van dien agent ouder de arrestatie te hebben gerold, althans dat voorwerp is in zijn bezit gevonden. Te Puttershoek is overleden Adriana van Gelderen, in den ouderdom van ruim 99 jaren. Zij werd geboren te 's-Hertogen- bosch den 10 September 1784 en was tot op het laatst van haar leven goed bij haro zinnen. Ook de postboden in Drente z ij n voornemens een adres aan den Minister te zen den, waarin ze om ontheffing of verlichting van den Zondagdienst verzoeken. Een landbouwer, die in het begin dezer week op de markt te Neede de onvoor zichtigheid had een paard achter op den rug te kloppen, werd door het verschrikte dier door een trap met de achterpooten ter aarde geworpen. Ofschoon hij oogenschijnlijk geen letsel had be komen, werd de man inwendig toch dusdanig gekneusd, dat hij gisteren daaraan overleed. Eene dame, die, a!s zoovele harer zusteren, niet door ondervinding wijs werd, be speurde eergisteren op den Nieuwendijk, te Amst. dat men uit den buitenzak van haar mantel haar portemonnaie had ontvreemd. Een goede lijm voor ivoor wordt, volgens een Duitsch blad, verkregen, door ge brande gips, zoo fijn mogelijk, met geklutst eiwit aan te mengen iot een dunne pap. Men moet echter die lijm terstond gebruiken, want zij wordt spoedig koud, en ook vooral niet te veel er van op de te lijmen voorwerpen smeren. De saam- gevoegde stukken moeten minstens 24 uren aaneen gebonden blijven; ook voor porseleinen voorwerpen kan deze lijm zeer goed gebruikt worden. Na afloop eener vergadering van broodbakkers, te Oosterhout gehouden, hebben eenige aldaar aanwezige bakkers een hunner be- roepsgenooten in de Braak aangevallen en erg toegetakeld. In een gezin te Deventer had dezer dagen bij ongeluk «en vergiftiging plaats die ern stige gevolgen had kunnen hebben.Esne huismoeder had bij vergissing, Vrijdagmiddag, in plaats van azijn, zinkwater, hetwelk in de keukeu op tafel stond, over het eten gedaan. Aan tafel vonden alle huisgenooten het eten erg zuur en boven dien slecht van smaak. Toen men een onderzoek instelde, kwam men tot de bovengenoemde ont dekking. Er werd toen onmiddellijk geneeskundige hulp ingeroepen, en het geval heeft tot nog toe geen ernstige gevolgen gehad. Sedert eenige dagen valt er in Griekenland buitengewoon veel sneeuw. Het lij arig zoontje van A. van de Ven te 's-Hertogenbosch viel Vrijdag spelende van den voormaligen vestingmuur, in de nabijheid der Vuchterpoort, in de stadsgracht. Bij den tegenwoordigen hoogen waterstand, nu de om streken der stad in eene zee herschapen zijn, durfde niemand eene poging tot redding wagen. Eene plank en een dreg, die men den jongen toewierp, kon hij niet meer grijpen; men dacht hem reeds reddeloos verloren. De heer G. Yisker, kapitein bij het 2e regiment infanterie, in garnizoen te '8-Bosch, die in zijne woning liet angstgeschrei der omstanders vernam,was onmiddellijk ter plaatse aanwezig. Zonder eenig verwijl sprong hij van den stadsmuur in den vrij diepen stroom, en had het geluk den jongen, die reeds zinkende was, te redden. Een bende valse lie munters, be staande uit een dame van leeftijd en haar schoon zoon, is te St. Gallen gevangen genomen. Zij heb ben bekend valsche goudstukken van 5 en 20, en zilveren van fr. 2 vervaardigd te hebben. De hoof d-c ommissaris van politie te 's-Gravenhage verzoekt, namens de ouders, opsporing en opzending van Johan Aloysius Wit- jens, leeftijd 11 jaar, gestalte tenger en klein, voorhoofd hoog,haar en wenkbrauwen donkerbruin, oogen grijs, neus plat, mond gewoon, lippen dun, tanden gaaf, kin plat, van gezicht rond, kleur bleek, beide pinken krom, gekleed met bruin pakje, roode bouffant, zwarte pet en klompen. Hij heeft 10 Jan. de ouderlijke woning verlaten. In de Zaterda g-a vond gehouden vergadering van den Nederlaudschen Journalis ten kring, werden de leden van het comité tot bestuursleden gekozen. Het bleek, dat ongeveer 60 leden tot den kring waren toegetreden. Na langdurige discussie, werd met bijna algemeene steramen de volgende motie aangenomen: „De ver gadering constateert met genoegen, dat de geheele pers eenstemmig is geweest in het afkeuren van de houding van den vice-president der Utrecht- sche rechtbank tegenover de Nederlandsche jour nalistiek." De Jardin des Plantes te Par ij s is dezer dagen veriijkt met eenige reusach tige kikkers, die in het noorden van Ame rika gevonden worden. De Amerikanen noemen deze dieren bull-frog (stier-kikvorschen), waarvan het geschreeuw een mijl ver in den omtrek gehoord wordt, eene eigenaardigheid die den buren van den „Plantentuin" lang niet onver schillig kan zijn. Een brutale diefstal is in de Barque de France te Parijs gepleegd. Omstreeks half elf was een kassiersbediende, die een groote som geld ontvangen had, bezig dit te bergen, waarbij hij 5 bankbiljetten van 1000 fr. in den buitenzak van zijn overjas stak, toen twee wel- gekleede heeren, die iemand schenen te wachten, hem strijkelings voorbijgingen. Tergelijkertijd kaapte een van beiden snel de bankbiljetten weg, waarop zij de vlucht namen, doch spoedig gevat werden, lïe dieven bleken Engelsche zakkenrol lers te zijn. Van twee officieren der bersa- glieri, die te Bocca d'Arno met sabels duelleerden, werd een zwaar in het gelaat gewond. Twee der getuigen, die onder de hand twist kregen, gaan nu op hun beurt vechten. Een congres van Noordpoolvaar- ders is zeker wel 't nieuwste op dit gebied. De plaats van bijeenkomst zou eigenaardig de Noord pool kunnen zijn, als men die reeds gevonden had; maar nu behelpt men zich voorloopig met Weenen, waar tegen 22 April e. k. de expeditie chefs van hel in Aug. 1882 door de zeevarende Staten ondernomen internationaal Pool-onderzoek, op uitnoodiging van dr. Wild te St. Petersburg, zullen bijeenkomen. In de kolenmijnteClo s-M a r q u e t is dezer dagen de ophaalbak gekanteld op 't oogenblik dat 4 werklieden op het punt waren in de mijn te dalen. De ongelukkigen kwamen van een duizelingwekkende hoogte in den afgrond neder, en waren terstond allen dood. Als't waar is, wat deAmerikaansche consul-generaal te Bordeaux aan zijne regeering heeft bericht, dan heeft de vervalsching van den wijn nergens elders de hoogte bereikt, waarop zij in Fiankrijk wordt uitgeoefend. De helft van den wijn, die uitgevoerd wordt uit Bordeaux, bestaat uit een mengsel van Hongaarsche, Spaau sche en Italiaansche wijnen, aangelengd met water en scheikundige essenzen voor het noodige bou quet. Terwijl nu de Fransche regeering den verkoop van vervalschte wijnen in Frankrijk verbiedt, komt zij nooit op t-gen het plegen van de ver valsching zelf. De ambtenaren onderzoeken zeer gestreng alle in Frankrijk ingevoprde wijnen, maar laten toe den uitvoer van elk mengsel, al is het nog zoo gevaarlijk. De consul stelt dus aan zijne regeering voor, maatregelen te nemen om den invoer van die valsche en schadelijke waar tegen te gaan. Na zeven maanden preventieve gevangenschap is Pierre Xavier, verdacht van den moord op de kleine Marie Walschart te Molen beek St. Jean, wegens onvoldoende aanwijzingen op vrije voeten gesteld. In Marocco wordt tegenwoordig weer op de onbeschaamdste wijze slavenhandel gedreven. Een Spaansch blad meldt, dat in de vorige week te Tangier een 17-jarige negerin voor 30 dollars, een 25-jarige voor 42 dollars een andere negervrouw van middelbaren leeftijd voor 35 dollars en een 11-jarig meisje voor 37 dollars verkocht werden. Een hoog aangeschreven bankier te Treviso heeft zich verwijderd in een onbekende richting. Omtrent de overstrooming ih de Vereenigde Staten wordt bericht dat de Ohio tot aan Cincinnati nog rijst, maar dat boven die stad het water aanmerkelijk gevallen is. Te Wheeling zijn 15,000 menschen van alles beroofd. Daarvan werden 5000 in kerken, scholen enz. onder dak gebracht; maar 20,000 bleven zonder onderkomen. Alleen te Wheeling bedraagt de schade 1,500,000 dollars. Groot succes. In St. Louis wordt nog al gestolen. Een vreemdeling meende iemand op straat te zien in eeu overjas, die hem ontvreemd was; hij riep zoo hard hij kon: „houdt den dief!" Ongeveer dertig inwoners verdwenen ijlings in een zijstraat. Bij een grooten overvloed van aard- appelen, worden zij dikwijls aan het vee tot voeder verstrekt. Nu is opgemerkt dat rauwe aardappelen de melkafscheiding vermeerderen, maar de melk waterig maken; gekookte hebben tegenovergestelde uitwerking; minder melk maar vetter en zij is beter tot boterkarnen geëigend. Ook zal de melk bij rauw aardappelenvoer een onaangenamen bijsmaak heb ben. Wolft' zegt dat twee koeien, die 8 pond hooi 30 pond haverstroo en van raapkoeken en licht graan ieder 4 pond ontvingen en daarenboven 80 pond rauwe aardappelen, wekelijks 274 pond melk met 6 pond boter gaven; terwijl bij 't zelfde voeder, maar met gekookte aardappelen, de melk 241 pond en de boter 9 pond opleverde. Bij melkkoeien moeten 2530 pond aardappelen dage lijks als maximum gelden. Met de mazelen-epidemie te Ren- kum staat het thans ongunstiger. Reeds zijn 253 kinderen door deze ziekte aangetast, terwijl gisteren van nog ruim 30 nieuwe gevallen aangifte is ge daan. Twee kinderen zijn reeds overleden. Een merkwaardig staaltje van speculatie op de verzamelwceie van postzegel liefhebbers heeft de Luxemburgscha postadmini stratie in den jongsten tijd gegeven. De Regee ring namelijk bedient zich tot het frankeeren van officiëde stukken van postzegels, welke den zwar ten overdruk: S. P., d. i. service postal, dragen. Tosc nu verleden jaar eene nieuwe serie zegels het licht zag, werd ook deze met den genoem den overdruk voor de officiëele correspondentie voorzien, en een der postbeambten werd belast met den verkoop der buiten verkeer gestelde zegels voor den nominalen prijs aan verzame laars. Natuurlijk werden de lage waarden meer genomen dan de hoogere, van 1 en 5 fr. bijv.; ze waren dus spoedig uitgeput. Terwijl iedere andere Regeering nu blij geweest zou zijn, ze eindelijk kwijt te wezen, laat de Luxemburgsche nieuwe voorraden, geheel ten behoeve van ver zamelaars, vervaardigen en deze nu in plaats van met den Rimeinschen, met den cursieven over druk S. P. voorzien, waardoor eene geheele nieuwe serie ontstaat. Het eenige afdoende middel tegen dergelijke praktijken van ondernemende postadmi- nistratiën zou zijn, dat postzeg lverzamelaars, en in de eerste plaats ook handelaars, besloten zulke provisorische uitgaven, die steeds talrijker wor den, niet te koopen, indien de noodzakelijkheid van zulk eene uitgave niet voldoende blijkt. Ook een titel. De vrouw van eer. be kend Duitsch baszanger ontving onlangs een brief met het adres: „Are Frau X, königl. Hofbas- sistin" enz. Dezer dagen kocht, op een ver- kooping in Noord-Holland, een koopman in oud heden voor f32 een Chineesch porseleinen bordje, waarvan de rand van achteren geheel rood was (genaamd eierschaal) en van binnen gekleurd met voorstelling van Chineesjes en scheepjes; hij ver kocht het den anderen dag aan een antiquaar te Amsterdam voor f 820, zoodat hij een aardig winstje maakte. Hieruit kan men weder zien, dat men oudheden niet lichtvaardig van de hand moet doen. De opbrengst van het personen vervoer der Noord-Zuidhol!and8che Stoomtram weg-maatschappij bedroeg in de maand Januari ƒ3965.66; het goederenvervoer bedroeg/255,89, zijnde over het totaal ƒ4.86 per dagkilometer. In Nieuw-G r enada wordt eene plant gevonden Coriaria thymifolia, als inktplant bekend, die een sap bevat, hetwelk zonder eenige bewerking tot schrijven geschikt is. Het schrift, eerst roodachtig, wordt in weinige uren donker zwart. Ook tast deze inkt de stalen pen minder aan dan onze inktsoorten. Deze eigenschap dier plant werd tijdens de Spaansche overheersching ontdekt. Eenige geschreven stukken voor het moederland werden gedurende de zeereis met zout water doortrokken, en terwijl nu het gedeelte dat met gewonen inkt geschreven was, bijna onlees baar was geworden, bleven de bladen, met boven genoemd sap beschreven, geheel onaangetast. Ten gevolge daarvan werd toenmaals bevolen, dat voor alle openbare stukken deze plantaardige inkt moea^ gebruikt worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2