N I E IJ W E Ifw Zondag 17 Februari I8è4 9e Jaargang. Secularisatie. No. 771. 111 Jfisf#LA Mozarts zwanenzang. lIMSt ABOHEBMEK TSPB IJS Per 3 maanden yoor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers 0,85 1,— 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. B Uit EAU: St. Jansstraat Haarlem. PRIJS DER ADVERTENTIES 1—6 1EBI -il/u—7:r, jï AGITE MA HON AGITATE. regels30 Cents Van Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Y r ij d a g- avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KUPPERS LA URE Y. Onze tijd kenschetst zich door eene on zalige zucht tot seculariseereu. Inrichtingen van liefdadigheid door de Katholieke Kerk voor het welzijn der menschbeid opgericht en onderhouden, worden eenvoudig opge heven en zij, die hun leven opofferden in den dienst der lijdende menschbeid wor den beleedigd, versmaad en verbannen. Een bizondere tak van sociale werkda- digheid is de armverzorging, 't Scheen een tijdlang alsof dit gebied weerstand kon bieden aan de secu'arisatie-manie. Want om groote redevoeringen over humaniteit te houden is gemakkelijker dan daden van raenschlievendheid te verrichten. Met holle phrasen verpleegt men geen noodlijdenden, zooals dit in de Kerk ter wille van Chris tus geschiedt. Eeu bekend vrijdenker, pro fessor Laurent, schreef eens in het Jour nal de Gand: Gij weet beter dan ik, dat de vrijmetselaars met hun geld niet zeer liberaal zijn; de Katholiek krijgt gemak kelijker 10.000 franks, dan de liberaal 100. Dat is nu wel schande, maar het is zoo.® Toen gingen de »broeders« aan 't werk; zij richtten armvereenigingen op, welker leiding in hunne handen bleven. De betee- kenis van zulke vereenigingen ligt nu voor de hand: de armen worden aan deu godsdien- stigen invloed onttrokken en van de Kerk geëmancipeerd. Zoo gaat het niet alleen in België, maar ook in de andere landen van het beschaafd Europa; de Christelijke in stellingen worden opgeheven, en de mensch beid vergeet dat oorspronkelijk de Kerk en zij alleen de Moeder der Barmhartigheid is. Overal is duidelijk waar te nemen dat het systeem der Staatsalmacht de Kerk ook feitelijk uit haren post in de armverzorging wil dringen. Eenigeu onzer tegenstanders ziju wel zoo vriendelijk geweest om aan de verdiensten der Katholieke Kerk van vroegere eeuwen hulde te brengen. »Maar,voegen ze er in een adem bij, »de Kerk heeft zich overleefd, zij is thans tot nadeel voor de meuschelijke maatschappij; 't wordt tijd dat men haar begrave, opdat de volken, die thans ouder de heerschappij der Priesters zuchten, we derom vrij kunnen ademhalen.® 't Is be grijpelijk dat elke politieke partjj zich gaarne als de bevorderaarster der volks welvaart en als draagster van het humani taire streven voordoet. Bij elke verkiezing kan men opnieuw hooren verkondigen dat de liberalen eigenlijk de mannen zijn die het ware geluk onder de volkeren zullen brengen. Doch op welke resultaten kunnen FEUILLETON. Vervolg en slot.) De ha'fst joeg den noordenwind over heide en velden en ontnam den laatsten bladertooi aan boom en boscb.En de componist zat meer malen tot diep in den nacht voor bet klavier, terwijl zijne vermagerde vingeren, wit als was, tonen aansloegen, dreunend als storm en onweer, sidderend als een angstvallige bij 't openen dei- graven. En als dan de angstig-bezorgde echtgenoot?, midden in den nacht, zachtjes de kamer binnen- tra d en smeekte „Liefste Wolfgang, de genees heer heeft u zoo bepaald alle nachtstudie ont- zegd, moet gij zelf u den dood nu op den hals halen dan vond zij den grooten toondichter in een ijzig, koud vertrek, doch in ziju kranken boezem gloeide meer en meer het goddelijk vuur der dicht- en toonkunst. „Mij den dood aandoen?" lachte hij dan, als ware hij zinneloos, den 5den December zal hij terugkomen ik componeer toch mijn Requiem zij wijzen? Zien we niet overal in alles wat zij oprichten de grootste gebreken. En strekken tunne pogingen om alles te se- culariseeren en onder de hoede van den Staat te brengen niet overal ten verderve? Immers ja. Bovendien de armverzorging van den Staat geneest de kwaal van het. pauperisme niet, zij maakt ze integendeel erger. De garsche theorie van de Staats- armverzorging is een luchtkasteel. De Staat wil de armverzorging bevelen, terwijl slechts de Christelijke liefde in staat is die te be oefenen. Met justitie en politiek vermag men niets tegenover de armoede en hare gevolgen. Dr. Schaffle en met hem een Italiaausch staathuishoudkundige, Ricci, be weren, dat alle officiëele weldadigheid niet zelden verwoestend werkt. Als bewijs voor hunne uitspraak releveeren zij de groote onkosteu die het beheer ervan na zich sleept, mitsgaders de ergerlijke misbruiken, die er voortdurend bij plaats vinden. Eu dat deze geleerden in hun oordeel niet alleen staan, bewijzen de berichten die van tijd tot tijd, zelfs van liberale zijde, tot ons komen. De verslagen over het beheer der hospitalen te Parijs o. a. melden ons hoe het in die inrichtingen van officiëele wel dadigheid gesteld is; ook uit Amerika ver nemen we dienaangaande treurige berichten. Ook daar te lande kosten de weldadigheids- inrichtingen van deu Staat kolossale som men, terwijl de beambten eeu slecht beheer voeren. liet door deu Gouverneur Buttler van Massachusetts ingestelde onderzoek be treffende het bestuur van het Staat s-ar- menhuis in Tewkesbury, heeft de vreese- lijkste misdaden aan het daglicht gebracht. De arme bewoners werden in deze Staats inrichting als dieren behandeld, dood gemar teld en hunne lijkeu aan geneeskundige inrichtingen verkocht, terwijl uit bun vel handschoenen werden gemaakt. De getuige Christine Muller verklaarde ouder eede, dat zij meermalen in hare looierij eene men- schenhuid ter bereiding ontving, en voor 't gerecht werden een paar pantoffels ver toond, die uit het vel van een lijder waren gefabriceerd. Getuige Frank G. Havertin verklaart dat men op zekeren nacht een krankzinnigen knaap als een spook had gecostumeerd; een zieke Duitscher schrikte zoodanig toen die gestalte hem naderde, dat hij kort daarna bezweek. Een andere lijder werd op zulk eene ruwe wijze in de badkuip geworpen dat hij plotseling stierf. Er kwam verder aan het licht dat de kleeren eu levensmiddelen der zieken ver kocht werden. De directeur van het armen huis te Philadelphia, Phips geheeten, maakte En dan sloot de liefdevolle, goedhartige vrouw den grooten man in hare armen, en weder ontwakend uit het rijk zijner droomen, zag zij hem zoo medelijdend aan zijn droge hoest begon, de doek, dien hij voor den mond hield, werd met bloed gekleurd en even als een ziek kind, wankelde de zoo tcedere en koortsachtige man aau den arm zijner vrouw, die hare verkropte tranen zorgvuldig verbergen moest, wilde zij Mozarts verontrusting niet tot erger zien overslaan, naar 't slaapvertrek. Voortdurend nam de ziekte des meesters toe. De geneeslieeren bevestigden zijne vrouw be paald dat zulke inspannende arbeid zijn dood zou wezen; en de liefderijke vrouw waagde de laatste poging zij ontnam hem, op een nacht, de partituur van den lessenaar, viel weenend aan zijne voeten en smeekte hem toch, ter wille van haar, zich te sparen en niet te sterven. „Sterven mijmerde Mozart, „ja, deze Requiem gelijkt wel 't gezang eener zwaandie den dood te gemoet ijlt. Alsdan bewilligde hij 't verzoek zijner vrouw, en beloofde haar niet eerder aan't muziekstuk meer te werken, tot hij geheel hersteld zou zijn. zich aan groote bedriegerijen schuldig. Ook in het armenhuis te Bostou zijn de grootste gruweldaden gepleegdkindermoord, dief stal, oplichterij en wat al niet meer. VVelke heerlijke inrichtingen zoudeu onze Zusters van liefdadigheid met de helft van het geld kunnen stichten en onderhouden 't welk de weldadigheidsinstellingen van den Staat verslinden. Doch verre dat men het aan de Katholieke orden mogelijk maakt, de stich tingen der Charitas tot ontwikkeling te brengen, zijn het juist deze, welke 't meest van de secularisatie-manie te lijden hebben. De edele Protestant Böhmer heeft over deze richting het volgende schoone oordeel ge sproken: i hetgeen de spotters eu vervol gers in onze dagen bezielt, is niet anders dan haat en wrok tegeu al wat Christelijk is. De wrok, die zoo vele verlichten® te gen de Liefdezusters hebben, schijnt mij toe duivelsch te ziju. Deze lieden hebben wellicht nooit eene Liefdezuster gezien, zij kunnen zich ook geen denkbeeld vormen van hare onbaatzuchtigheid, liefde en offer vaardigheid, maar zij willen de uitwerking dezer deugden toch aan hen, die er ver zachting in nood en ellende in vinden, ontrooven, omdat zij er iets kerkelijks, iets Christelijks in bespeuren. Waar nu de gods dienst uitgeroeid wordt, daar worden de positief geloovige ziekenverpleegsters ook niet geduld. Iu haar plaats stelt men we reldlijke ziekenverpleegsters aan. In Weeneu b. v. was het de Israëlietische bankier, Victor Erlanger, die iu 1878 aan de voor naamste inwoners eene uitnoodiging zond tot oprichting eener vereeniging van we reldlijke ziekenverpleegsters naar het mo del der Protestantsche iu Pruisen, 't Gold hier natuurlijk ook de verdrijving der Liefde zusters. Natuurlijk, omdat deze iu Christe- lijkeu zin werken, daarom juist moeten ze verjaagd worden. Dat de Israëlitiesche ban kier niet op eigen naam, doch als man dataris van anderen handelde, dit werd door de pers herhaalde malen vermeld. Erlanger is lid van de Joodsche loge te Parijs en heeft de opdracht de plannen der loge in Oostenrijk te bevorderen. Door deu invloed der loge werden ook te Parijs de Liefdezusters verdreven. Parijs bezit, als wellicht geen tweede wereldstad, eeu groot aantal uitstekend ingerichte hos pitalen, gestichten voor krankzinnigen en maisons de santé. De verpleging der zieken was tot in de laatste jaren aan Liefde zusters opgedragen. De gemeenteraad van Parijs echter heeft deze eerbiedwaardige vrouwen, zonder opgaaf van redenen, uit de ziekenhuizen verjaagd. Men ging tot de Voor 't overige was de compositie ree Is bijna gereed. Buiten alle verwachting nam de zieke zicht baar in beterschap toe. Het was iu de maand November. December staat voor de deur, zei de toon dichter, de vreemde zal komen, de honderd du katen komen ons ook te pas, kom, liefste! geef mij de partituur terug, er ontbreekt slechts weinig aan, ik ben sterker en gevoel mij beter dan ooit en verlang te componeeren. Zijn verzoek was zóó hartelijk, dat zijne vrouw toegaf, en nu arbeidde de kranke meester met een vuur, dat zijne ziekte erger maakte, dan zij vroeger geweest was. Uitgeput moest hij de notenbladen ter zijde leggen. De Bde December was aangebroken. Reeds in den vroegen morgen riep Mozart opgewonden tol zijue vrouw: „heden zal hij komen „Ik zal met hem spreken," sprak deze ge ruststellend. „Doe dat, liefste!" antwoordde de meester tevreden, „doch ik mag heden toch Wel een uitvoering van de genomen maatregelen over, niettegenstaande de meerderheid der geneeslieeren openlijk tegen zulk eene ver ordening protesteerde eu vele bestuurdereu der hospitalen hun ambt nederlegden. Sainte Croix interpelleerde de Stedelijke Regiering over het genomen besluit. Met warmte kwam de spreker op voor de vervolgde Zusters, die geen ander doel keuden, dan den nood en de ellende der menschbeid in edele zelfopoffering te lenigen. Engelen van liefde en barmhartigheid noemt men haar, en met rechtdaar zij geen grootere vreugde kennen dan bij het ziekbed te verwijlen en smarten te lenigen. Eu deze waarlijk held haftige personen heeft de Gemeenteraad zonder motief verdreven en op hare plaats leekezusters gesteld. Dit is een daad van onrechtvaardigheid eu ondankbaarheid, zoo afschuwelijk, dat Sainte Croix niet denken kan dat de Regeering haar zal billijken. In dit laatste punt heeft de spreker zich echter vergist. De Minister ConstaDS sprak iu zijn antwoord geen enkel woord van erkenning voor de liefdedaden derZusteis. De Gemeenteraad, zoo verklaarde hij koud en gevoelloos, heeft volgens de wettelijke bepalingen gehandeldde Regeering heeft dus geen aanleiding ziju besluit af te keuren. Dat is het standpunt, waarop ook staats lieden van andere landen zich plaatsen. »Wij hebben eene wet!* roepen zij. Maar dat wetten onrechtvaardig kunnen wezen schijnt voor hen niet duidelijk te zijn. Met recht verklaarde een lid van den Senaat: »de Minister Constans heeft geantwoord als eeu historisch bekend persoon, die zijne handen in onschuld wieschtoen hij het onrechtvaardigste oordeel, dat ooit geveld is, uitsprak. Na de verbanning der Liefdezusters kwa men spoedig eeu aantal schandalen aan het licht. Zelfs de correspondent van deu Berliner Börsin-Courier schreef aan dit blad: zonder in te stemmen met het koor der reaction- uaire bladen, die zich beklagen over de verwijdering van Priesters en Liefdezusters uit de hospitalen, moet ik toch bekennen dat iu het beheer der stedelijke hospitalen groote gebreken heerschen.* Uit het schrijven van twee hospitaal- artsen ten gunste der Liefdezusters ver melden wij het oordeel van Prof. Desprès. Als gronden, die tegeu leekeverpleegsters spreken brengt de beroemde arts het vol gende te berde: lo. Zij zijn meest allen gehuwd, zorgen dus allereerst voor zick- zelven en hare kinderen en dan voor de zieken. 2o. Zij stelen de kostbaarheden van de lijders, namelijk ringen en dergelijkeu. uurtje aan 't klavier zitten, ook is de muziek weldra afgewerkt!" En de meester zat des middags voor 'i klavier. Ziju bevende handen trachtten over de toetsen te zweven maar slechts enkele tonensid derend wegstervende tonen dwaalden weemoedig door het ruim, dan, hoordaar slaat eens klaps, midden in den winter, Mozarts lieveling zijn nachtegaal! Langgerekte, zwaarmoedige, ja boienaardsche klanken ontrolden de borst des kleinen zangers en bij dit gezang viel Mozart doodmoede achterover. Hij werd te bed gedragen en bracht het nog zoover, dat hij des avonds zijne schoonzuster Sophia, die aangekomen was, kon toeroepen„Goed, dat gij hier zijt, heden nacht blijft gij bij mij, gij moet mij zien sterven En werkelijk slechts enkele uren en de edele man was niet meer. Het was een uur na midder nacht van deu 5den December 1791. Mozart is slechts 36 jaren oud geworden. Zijne zinspreuk was„In te Domine speravt et non in ceternum conjundatur. („In U Heer heb ik gehoopt, en in de eeuwigheid zal ik niet beschaamd worden.")

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 1