BUITENLAND. B 1 N N E N L A N D. Adres-Protest. Adres-Protest. GEMENGDE BERICHTEN. 3o. Zij brengen het beste eten naar hunne woningen, ontstelen dit dus aan de kranken. 4o. De Liefdezusters kwamen nooit morsig voor den dag en hadden in de 26 jaren, gedurende welke hij het hospitaal bestuurde, nimmer naar wijn geroken. 5o. Bij be smettelijke ziekten blijven de wereldlijke verpleegsters weg (omdat zij vreezen hunne kinderen te besmetten) iets dat bij de Liefde zusters nooit het geval was. Menige Liefde zuster is aan eene besmettelijke ziekte ge storven, doch hare plaats werd onmiddellijk door eene andere vervuld. 60. De Liefde zusters kosten 200 frank per jaar, zij wonen gezamenlijk in eene zaal. De wereldlijke verpleegsters kosten 600 frank en elke familie heeft eene afzonderlijke woning noodig. Dit alles heeft de Gemeenteraad niet geweten en niet begrepen; in zijn anti-kerkelijken ijver heeft hij slechts naar eenige dolle schreeuwers gehoord en thans in de hospitalen menscheu geplaatst, die stelen en zich bedrinken, zonder op de zieken te passen. Eu nu is Desprès niets minder dan kerkelijk gezind. Zijn oordeel rijst daar door natuurlijk in waarde. Dr. Desprès is zelfs een beslist vrijdenker, toch zet hij zijn strijd ten gunste der Liefdezusters voort. Slot volgt). Da Pruisische Minister van Openbare Werken heeft een vroegere aauschrijving aan de stationsbeambten der Staatsspoor wegen herhaald en verscherpt, waarbij zij waren gelast op alle aanvragen en navragen van het publiek, als een definitief antwoord, wegens gegronde redenen, niet dadelijk kan worden verstrekt, minstens terstond een voorloopig bescheid te geven. Den ge noemden Minister mag de lof niet ont houden worden, dat hij al het mogelijke doet om het publiek, dat van de spoorwegen gebruik maakt, de meest voorkomende be handeling te verzekeren. Z.D.H. Mgr. Brinkmann is te Munster terugorekomeu. Overal in de stad waren ÖO vlaggen uitgestoken en op verschillende plaatsen waren versieringen aangebracht. De Parijsche anarchisten hebben Zondag een samenkomst gehoudeD, om de gebeurtenissen in Oostenrijk te bespreken. Een jong Oostenrijkertje voerde 0. a. het woord en zwoer dood aan de tirannen, politie, en justitie. Als men die doodge schoten zou hebben, zooals men in zijn land reeds begonnen is te doen, dan ware de maatschappij gered. De Fransche toe hoorders juichten deze vermaning toe en zwoeren op hun beurt dood en verderf aan »de Gallifets". Er is echter maar één van dien naam, de dappere, manhaftige gene raal Gallifet, wien men het in zekere krin gen maar niet vergeven kan, dat hij het mon ster der Commuue den kop indrukte waar van 0. a. de vlakte van Sartory kan getuigen. De nieuwe Fransche leening werd gisteren voor het geheel ruim driemaal volteekend. De Enarel3che vice-consul te Soeakin ver- O zekert in eene depêche dat zoodra zich het bericht verspreidde omtrent het uitzenden eener Engelsche expeditie, de opstandelin gen zich snel hebben verspreid. Naar Daily News verneemt, zal Ceta- wayo's lijk geschouwd worden, daar ver moedens bestaan van vergiftiging. Toen wij, aldus schrijft de Zeer Eerw. Heer J. W. Brouwersde veroordeeling hoorden van den Commandeur Des Houx door de Itafiaansche vierschaar te Rome en nader in de correspondentie, die uit goede bron te Rome ons zeiven toekwam, als ook in de partikuliere correspondentie uit Rome aan De Maasbode van 5 dezer, vernamen, hoe »het Katholiek Rome vervuld was van de moedige woorden van Des Houx, hoofd redacteur van het J. de R. voor den Ro- meiuschen rechter gesproken: »ik zie, en wil in Rome slechts zien ééue hoofdstad, nl. die van de Katholieke wereld; een andere wil ik niet erkennenen toen diezelfde correspondentie later zei, wat wij alreeds dachten,»dat woord van Des Houx, gesproken in het aanschijn van het »con- damnot des rechters, verheft zijne houding tot die der Christenen der eerste eeuwen Wie dan in Nederland zal aan die houding zijne toejuiching onthouden? Ten dien einde schreven wij het hier volgende Adres-Protest, dat aan alle politieke Katholieke bladen in Nederland ter adhaesie werd toegezonden en door schier alle Katho lieke Bladen van Nederland (ook door de Nieuwe Haarlemsche Gourant) is ondertee kend en naar Rome werd opgezonden. van Nederlandsche politieke Katholieke dag- en weekbladen. Aan den Franschen ridder DES HOUX. TV ij hebben bel vonnis door een vierschaar van Italianen, vooralsnog zittinghoudende te Rome, Het oorspronkelijk adres is in de Fransche taal ge- Mhreve*. tegen J, Mijnheer de Commandeur, uitgesproken, vernomen, en later door onze correspondenten te Rome nader gehoord het heldhaftig antwoord dat gij luide hebt verkondigd ter verdediging der ons bekende zaak: geoorloofd zij het ons dan, ter dankbaarheid voor dat antwoord, 011a uit het hart gesproken, aan U, Mijnheer de Commandeur, de uitdrukking onzer politieke beginselen en onzer Katholieke gevoelens aan te bieden. In het hart van Holland, als middelpunt van Amsterdam, staat op den Dam, het paleis, en dat woord beteekent in den mond van het trouwe volk, het paleis des Konings. Wie er ook ooit mocht komen, aan het hoofd van Garibaldiaausche benden of voorafgaan van Piëmonteesche troepen, en zich bij verrassing of door een onrechtvaardigen oorlog meester zou maken van onze hoofdstad en onzen Koning in de onmogelijkheid zou brengen om als Koning buiten zijn paleis op den Dam op te treden, dien overheerscher, al ware hij overigens Koning van Piëmont, zou voor ons oog en ons hart zijn een onrechtvaardige bespringer, een misdadige over weldiger. Wij zouden voortgaan te zeggen en te verkon digen: de kroon der Nederlanden komt den eeuig wettigen Koning toe, Willem III. Aan die verde diging wijden wij ons hart en ons hoofd, onze pen en onzen arm. En even als er slechts één wettig Koning van Nederland met Amsterdam tot hoofd stad bestaat, zoo is er ook slechts één wettig koning van Rome en de Kerkelijke Staten en die eeuig wettige Koning is geen ander dan Paus Leo XIII. Zonen van Nederland, zouden wij, trouw tot den dood, voor onzen Koning Willem III Amster dam en Nederland blijven terug eischen: Kinde ren van de Katholieke Kerk, zullen wij, tot rechts- verknjging toe, voor den Paus Rome terug eischen voor Leo XIII, Rome en de Kerkelijke Staten. Waarom zouden wij niet erkennen, dat de behoeftige socialist eerder recht zou hebben op de diamanten der koningskroon van Piëmont, eerder dan de Koning van Piëmont op de Kerkelijke Staten? Bestaan er geeu redenen om te vreezen, dat het recht van den sterkste wel eens hier en daar kunne overgaan van het koninklijke of keizerlijke leger tot de saamgezworenen, die met dynamiet gewapend zijn? En vragen wij nu eens luide: wie het meest schuldig en het meest gevaarlijk is voor de maatschappelijke orde der wereld: of de Commune, die zich meester maakt van de Staats-kas en van de millioenen der millioiiDairen, of een Koninkrijk van Italië dat zich meester maakt van het eigendom van het Genootschap tot voortplanting des Geloofs?'' Ouze hulde derhalve aan wien edelmoedig en manhaftig het Koninkschap van den Paus-Koning verdedigt; onze innigste sympathieën voor wien als edele belijder der plichten van de Katholieke Pers optreedt; onze toejuichingen, onze lofzangen voor denger.e, die goed en bloed over heeft ter verdediging, ouder het oog der overweldigers, van de rechten der Katholieke wereld! Dat uw man moedig antwoord, o Fransche Ridder, den Ro- meinschen rechter gegeven, herinnere aan wien het vergeet, dat elke Christen tot Vaderland heeft, het land waarin hij werd geboren, en den Ker- kelijken Staat, waar Christus' Stedehouder, de Onfeilbare Rechter des Geloofs, Koning is. Laten wij onze overtuiging uitspreken; of de Paus zal hersteld en gehandhaafd wordeu op zijn troon, of elke vorstentroon zal verstrooid, elke kroon verbrijzeld en de maatschappelijke orde het onderste boven gekeerd worden. Commandeur Des Houx, erken in de onder- geteekenden, even zoo met hart en ziel toege- wijden aan den Paus-Koning, bereid als zij zijn om op uw voetspoor ook den kerker te trotseeren, den kerker die voor den schuldige een schande maar voor de onschuld een glorie is; en gelieve ten slotte de hulde en heilwenschen te aanvaarden van zoo vele den Paus-Koning eeuwig verknochte zielen, als er medewerkers zijn aan de hier onder teekend hebbende Katholieke Nederlandsche Bla den. Naar wij vernemen, is het nieuwe handels- tractaat met Frankrijk nog niet onderteekend, maar is er wel volkomen overeenstemming ver kregen over de voornaamste bepalingen, waartoe in de eerste plaats behoort de behandeling van Nederland op den voet der meest begunstigde natie. Het tractaat zal voor slechts enkele jaren worden aangegaan. Door de Departementen van justitie, oor log en marine is in onderling overleg besloten, het transporteeren van militaire veroordeelden van de kazernen of de schepen naar de gevangenissen zoo min mogelijk op Zondag te doen plaats heb ben, ten einde den dienst der gevangenis-beamb ten niet noodeloos te verzwaren. Hilversum, 15 Febr. De commissie uit den gemeenteraad, belast met het onderzoek der gas- quaestie, met het oog op het afloopen der con cessie van de bestaande fabriek in Mei 1882, heeft geadviseerd tot exploitatie door de gemeente. Venloo, 15 Febr. In deze gemeente zijn thans niet minder dan 317 lijders aan mazelen. Sterf gevallen komen echter weinig daardoor voor. Leiden, 15 Febr. Door Amerikanen zijn alhier valsche bankbiljetten van 2 en 5 dollars uitge- gegeven. Men heeft de daders niet kunnen op sporen. Achtkarspelen, 15 Febr. In deze gemeente viel een kindje, dat zonder toezicht was, in 't vuur op den haard en bekwam daardoor zulke erge brandwonden, dat het weinig tijds daarna een lijk was. Utrecht. 15 Febr. Op 1 Januari 11. bedroeg het aantal tapperijen van sterken drank in deze stad 560, terwijl het wettelijk maximum be draagt 140. Enkhuizen, 15 Febr. Alhier is eene vennoot schap opgericht tot dagelijksche verzending van versche melk naar Parijs. De proefzendingen per postpakket hebben zeer goede resultaten opgeleverd. Staphorst, 15 Febr. In deze gemeente zijn twee huisgezinnen, benevens twee vrijgezellen te zamen 17 personen, voornemens in 't begin der volgende maand te vertrekken naar Noord-Amerika. Het Journal d'Amiens verhaalt, dat te Saint-Sauveur een vrouw woonde, die sedert meer dan 30 jaren stom was. In den nacht na de begrafenis vau haar man begon zij in eens te spreken. Miss Finney, beter bekend als Miss F'ortescue haar tooneelnaam heeft tegen lord Garmoyle, oudste zoon van lord Cairns, wegens verbreking van trouwbelofte een aanklacht iugediend. The Globe wil weten, dat de in haar teederste gevoelens gekwetste schoone onlangs de haar tot „kwijting van deze zaak" aangeboden som van 10.000 (4 120.000) met verontwaar diging van de hand heeft gewezen. Zij eischt de kleinigheid van 50.000, d. w. z. zes ton. Aan den spoorweg te Olst is men begonnen appelboomen te planten. De schipper vaneen te Amster dam liggend Rijnschip werd Woensdag jl. op de Haarlemmerstraat door een zoogenaamden kwar tjesvinder aangesproken; de schipper had de vondst opgemerkt. Ouder gewoonte werd hij uitgenoodigd het gevondene samen te verteren. De schipper, die zeker nooit de verschillende waarschuwingen had gelezen, maakte geen bezwaar. Men ging eene tapperij in de Binnen-Wieringer- straat binnen. Drie personen waren daar bezig met kaart spelen. Een der spelers maakte na eene poos de opmerking, dat hij wel durfde wedden, dat de schipper geen f 200, ja zelfs de helft niet bij zich en ook niet aan boord had. De schipper haalde zijne portemonnaie, waarin een biljet van f 200 en een van f 25, te voorschijn. Eensklaps rukte de kwartjesvinder hem het biljet van f 200 uit de handen en verdween. De politie had het geluk Zondag-arond zekeren Barend Vet in hech tenis te nemen, die door den schipper als de dader herkend werd. VaD de f 200 komt echter niets terecht. Door de gezamenlijke brieven- gaarders en postboden der gemeenten Oegstgeest, Valkenburg, Rhijnsburg en Katwijk-Binnen is een tweede request aan den Minister van Waterstaat, H. en N. gezonden met het eerbiedig verzoek om inkrimping van den Zondagdienst. Op den Union Pacific-a poorweg in Nevada (Ver.-St.) is dezer dagen een trein door een kudde van 1500 antilopen gereden. Er lag dik sneeuw en de dieren hadden het spoor als den gemakkelijksten weg gekozen. Er werd een groot aantal van gedood, en de machinist reed langzaam voort uit vrees voor ontsporen van den trein, die door dit oponthoud drie kwartiers ver traging ondervond. In de dagen van Keizer Domitia- nus werd eenmaal door den Senaat, na een storm achtig debat, besloten, „dat de tarbot met pikante saus moest worden opgediend." De Senaat der Vereenigde Staten heeft een dergelijk tooneel te zien gegeven. Een artikel van het huishoudt lijk reglement van het kapitool verbiedt den verkoop van „spiritueuze likeuren of van malt" in het Parlements gebouw. Nadat de senator Bayard bad voorgesteld te schrappen de woorden: „of van malt", opdat het onschuldige lager bier de door de welsprekendheid dorstig geworden redenaars zou kunnen laven, nam de heer Frye het woord, ten einde te vragen, dat strenge maatregelen zouden worden genomen, om strikter dan in het ver leden het reglementaire voorschrift betreffende de sterke dranken te doen naleven. Dit voorschrift toch, zeide hij, werd schandelijk ontdoken, en de restaurants der beide Kamers waren dikwijls her schapen in ware kroegen. Men vraagt aan het buffet niet brandy of whiskey, doch knipt tegen over den buffetjongen met het linkeroog en be stelt een kop koude thee. „Met eigen oogen", riep spreker, blakend van verontwaardiging uit, „heb ik hier aan een der buffetten een ordinair man, met zijn broek in de laarzen gestoken en in een kiel gehuld, gemeene whiskey zien drinken uit een aarden kopje. Dat komt alle dagen voor, en on verschillig wie, congreslid, ambtenaar of vreemde ling, ieder kan zich alcohol doen geven, door deze woorden uit te spreken, gelijkstaande met een telegiam in cijferschrift voor hen die er den sleutel van hebben: nKoude thee in een kopje.". Om deze praktijk te onderdrukken stelde de senator voor bij het woord „likeuren" de qualificatie „dronkenmakend" te plaatsen, in stede van de woorden spiritueuze of van malt", met bevel aan den sergeant at arms, om de uitvoering van het voorschrift te verzekeren. Na een heftig de bat is het voorstel aangenomen, en aan de buf fetjongens kennis gegeven van het besluit. Men heeft bevonden, dat deze staande de zitting zon der schroom wederom tal van „koppen koude thee" hadden afgegeven. In de couloirs werd hartelijk gelachen, en niet minder in het hotel Willard, dat veel afgevaardigden bezoeken, en waar men niet anders meer hoort vragen dan „congressio- neele thee." Naar gemeld wordt, zal h et Bijbel- hotel te Amsterdam overgaan in handen van eene vennootschap met een kapitaal van ƒ600,000, waarvan de eene helft in aaudeelen en de andere helft in obligatiën zal geplaatst worden. Een jonkman te Par ij s, die vóór zijn huwelijk met eenige vrienden zijn leven van vrijgezel vroolijk eindigde, ging met hen naar den kelder om samen het fijnste merk Champagne uit te zoeken. Plotseling verwijderde zich de gastheer, sloot zijn vrienden op, nam den sleutel mee, ver bood zijn bedienden zich in het paviljoen te ver- toonen waar hij, aan 't einde van eer. grooten tuin, het feest had aangericht en eerst drie dagen later werden de gevangenen, bij toeval, gered door den tuiman, die den sleutel van een achteruit gang had en toen hij aan 't werk wilde gaan, hun gejammer hoorde. Met welke geheimzinnige of krankzinnige bedoeling men hier te doen had, is nog niet bekend. De rouw over de onlangs gestorven Koningin van Madagascar was lang zoo streng niet als die van vroeger. De treurende onderdanen mochten nu „alleen maar" hun haar niet vlechten, geen hoeden of zonneschermen dragen en niet trouwen. Vroeger duurde deze rouw een jaar lang en werd daarenboven ieders hoofd kaalgeschoren. In de vorige week z ij n te Hilver sum op den Trompenberg beproefd de aan den heer Taphorn ten behoeve der Pneumatische In richting geleverde machinerieën en klokken, welke vervaardigd en gesteld zijn door de machinefabriek j van den heer W. H. Jacobs te Haarlem. Deze pneumatische inrichting bestaat uit twee cylin- drische klokken van 2.20 meter middellijn en circa 3 meter hoogte, welke van uit een gemeen schappelijk reservoir met gecomprimeerde lucht gevuld worden, op zoodanige wijz", dat beide klok ken gelijktijdig op verschillende spanningen kun nen gebracht worden. Eene electrische schel en telephoon geven den patiënten in de klokken ge legenheid met den geneesheer of machinist te spreken. Aan iedere klok is een sluistoestsl aan gebracht om gedurende zitting voorwerpen in de klokken te brengen zonder iuchtverlies. De lucht in het reservoir wordt samengeperst door twee horizontale dubbelwerkende luchtpompen, waarvan ééne groot genoeg is om beide klokken met lucht te voorzien, terwijl de tweede pomp en-reserve is. Als motor der pompen is hier opgesteld eene ho rizontale stoommachine van 5 paardekracht, met verticalen ketel van 7 paardekracht. Het water voor de machine eu voor de afkoeling der klok ken wordt door een pulsometer van Gebr. Kor ting, circa 16 meter hoog en 40 meter ver op gepompt. Naar wij vernemen, heeft de beproeving, in tegenwoordigheid der daarvoor benoemde com missie, met uitstekend gevolg plaats gehad. Men is thans bezig eene electriseermachine, door stoom kracht bewogen, aldaar op te stellen. Het bestuur der R. K. Ziekenver pleging te Amsterdam is, naar de Tijd bericht, door de weldadige beschikking van eene aanzien lijke stadgenoote, in staat gesteld zich den eigen dom te verzekeren van een stuk grond in den omtrek der Raambarrière, door ligging en uitge strektheid zeer geschikt, om de kern te vormen dezer stichting. Zekere heerMorris heeft een t 0 e- stel uitgevonden, bestemd om de koffie te pellen. Thans wordt de koffieboon, half tot rijpheid ge komen, ter plaatse waar zij groeit uit den dop gedaan en dan verzonden. De heer Morris meent, dat de boon in dien toestand vooral geschikt is om al de slechte dampen op te slorpen, welke ge meenlijk in het ruim der schepen hangen. D lar- door gaat van de waarde der vrucht veel ve - loren. Indien men de boonen in de schil kon verzenden en ze op hun bestemmingsplaats uit den dop doen, zouden zij hun goeden smaak en geur behouden, iets (lat voor de planters zeer voordeelig zou zijn. De Belgische consul te Philadelphia heeft den heer Morris aangeraden de proef met zijn toestel te Antwerpen te nemen. (Tegenwoordig wordt in Nederland veel koffie in hoornschil aangevoerd). Te Feherto in Hongarije is een bruiloftsstoet, bestaande uit 7 wagens met 34 personen, die de toegevroren Theiss-rivier over trekken wilden, in de diepte gezakt. De menschén en de paarden verdronken allen. Even als ten vorige 11 j are, heeft men ook thans te Montreal wederom het carna val gehouden in een paleis, geheel van blokken ijs opgetrokken. Het is een vierkant gebouw van 27 meters lengte, met 22 M. hooge muren, vier hoektorens van 15 M. en een middentoren, bo ven den 165 voet langen voorgevel, van 30 M. Voor het geraamte van daken, van wanden en torens had men gebruik gemaakt, van stevige pijnboomen, en de ijsblokken, 10,000 in getal, werden uit de St. Lawrence gezaagd en vervol gens opgestapeld. In plaats var. mortel en kalk gebruikte men eenvoudig water, waardoor de stukken aan elkaar vastvroren. Toen dit feëriek, kristalhelder gebouw verlicht werd, boden al deze blokken een andere kleurschakeering aan. Men kan zich het schitterend effect dus voorstellen. Sommige blokken geleken geslepen glazen, terwijl andere in alle kleuren van den regenboog straalden. Het paleis was verlicht met twaalf krachtige electrische lampen eD het licht schitterde op alle oneffenheden van de muren. Toen zeven-honderd personen, fraai gecostum:erd, elk met een lanta ren in de hand, in dat wonderlijke paleis een optocht hielden, gingen er louter kreten van verrukking op. Het eigenaardigst is nog wel, dat na afloop van het winterseizoen de bewoners van Montreal hun paleis opeten. Het ijs wordt dan namelijk aan de banketbakkers verkocht en de materialen van het winterpaleis verdwijnen bij porties in de magen der Montrealers. De koningin van Ta ïti, die zich thans te New-York bevindt, wordt te Parijs verwacht. Zij reist enkel voor haar genoegen, om een kijkje te nemen in eene voor haar geheel nieuwe wereld. Te Leeuwarden bestaat een ver- ordening, volgens welke alle koffiehuizen, loge menten, tapperijen en kroegen van 's avonds 11 tot's morgeus 6 uren gesloten moeten zijn. Een aantal vergunningen tot afwijking van deze be paling had echter de geheele verordening tame lijk waardeloos gemaakt. Tlians heeft (1e Burge meester al die uit zonderingen ingetrokken, met ingang van 1 Mei a. s. Dr. J. Peelen, gewezen geneesheer te OudBeierland, heeft allen, die hem nog gel den schuldig waren, vrijgesteld van betaling. Volgens het D. v. N. is door de heeren Kievits, tot waarborging van da som, hun door de Société d' Exploitation der tentoinstel ling verschuldigd, arrest gelegd op de prijzen der loterijdie bewaard worden in de afdeeling der Beaux Arts. Te Amsterdam is een nieuw a d- vertentieblad verschenen, onder den veelzeggendeu tit«l van a De Leugenaar."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2