B IIV N E N L A. N i). de Soeloe-eilauden zal erkeutien en daarin een stap zal doen, die door andere Mo gendheden wel zal worden gevolgd. Het gerucht, dat door de groote Euro- peesche Mogendheden zou worden gedacht aan een gemeenschappelijke interventie in de Egyptische aangelegenheden, wordt ook te Berlijn ten stelligste tegengesproken. Men verzekert daar, dat de Duitsche Re- geeriDg tegenover de tegenwoordige ge beurtenissen in het land van den Nijl de zelfde terughouding zal in acht nemeu, van welke zij deed blijken gedurende het beschieten van Alexandrië door de Engel- schen. Te Redmond werd een man gearres teerd, die bekende 11. Maandag den pach ter Patrick Curtis bij New-Ross vermoord te hebben. In het huis van den gearres teerde vond men een goede hoeveelheid wapenen en ammunitie. Het Oosteurijksch huis van afgevaar digden heeft een voorstel aangenomen, waarbij aan hen, die ten onrechte veroor deeld zijn, het recht wordt toegekend om van den Staat schadevergoeding daarvoor te eischen. Daarbij wordt bepaald dat hij, die een hem opgelegde straf geheel of gedeeltelijk heeft ondergaan, als het later bij rech terlijk vonnis blijkt dat hem die ten on rechte is opgelegd of te zwaar geweest is en als hij daardoor eenig nadeel heeft geleden, den Staat om billijke schade loosstelling kan aanspreken. Dat recht ver valt als het blijkt dat het onbillijke vonnis met opzet door den veroordeelde is uitgelokt. Na den dood van den ten onrechte gevounisde kunnen ook zijn erf genamen zulk een eisch doen gelden. In Duitschland is reeds lang van ver- verschillende zijden op dergelijke bepaling aangedrongen. De Popoio Romano en de Opinione deelen een telegram mede van den burge meester van Corueto, inhoudende: dat in den nacht van Zaterdag op Zondag aan de grens van het grondgebied der stad eenige onbekende personen voornemens wa ren, een aanslag te ondernemen op den koninklijken trein, op het oogenblik dat deze aldaar zou voorbijrijden. De karabinier Baricchio heeft de uitvoering van dit plan verhinderd doordat hij die personen nood zaakte, zich terug te trekken. Zondag is de Gemeenteraad onmiddellijk bjjeengekomen en heeft met algemeeue stemmen besloten zijne afkeuring over den misdadigen aan slag aan den dag te leggen en den kara binier eeue beloouing van fr. 500 toe te kennen. Uit Khartoem ontving Sir Evelyn Baring een telegram meldende dat Gordon eene proclamatie heeft afgekondigd waarin de Madhi wordt erkend als Sultan van Kordofan, waarin wordt gezegd dat de be lastingen tot op de helft zullen worden verminderd en waarin wordt verklaard dat de slavenhandel geeuerlei beperking zal on dergaan. De proclamatie veroorzaakt groote tevredenheid onder de Arabische bevolking te Khartoem. Te Cairo heeft zich Zaturdag een incident voorgedaan, waaraan, dus wordt gemeld, weinig gewicht wordt gehecht, maar dat toch zeker niet zonder beteekenis is. Onderscheidene Egyptische soldaten namelijk trokken naar het paleis van den Kliedive om te protesteeren tegen het zenden van Egyptische troepen naar Soudan en het ontslag der Eugelsche officieren te vragen. Zij verklaarden de gevoelens van het ge- heele Egyptische leger te vertegenwoor digen. Evelijn Wood, terecht begrijpende dat onder de tegenwoordige omstandigheden niet te veel traisonnirte mag worden, liet hen boeien en als rebellen naar de gevangenis overbrengen. GEMENGDE BERICHTEN. De Min. van Pin. maakt bekend, dat op Maan dag 25 Febr. 1884, ten kautore van den agent van bet Min. van Fin. te Amsterdam en vau den arrond.- betaa'm. te Rotterdam, kunnen worden ingeleverd inschrijvingsbiljetten lot het bekomen van schatkistpromessen welke tot een bedrag vijf-en-een-half-millioen gulden zullen worden uitgegeven. Voor nadere bizonderheden zie de St.-Ct. No. 41. Leiden, 10 Febr. In de vorige week werden binnen deze gemeente door mazelen aangetast 80 personen en is er één aan die ziekte overleden, terwijl één lijder aan pokken overleed. Nieuwendam, 19 Febr. Ook kndeze gemeente en waarschijnlijk nog wel elders zijn zendelingen d# Mormonen gewesst en deelden blaadjes uit, om „bekeerlingen" te werven. 's Gravenhago, 19 Febr. Een persoon die aangenomen had den inboedel van een gezin aan het Groenewegje alhier te verhuizen, verleende zijne diensten op zeer vreemde wijze. Na het goed geladen te hebben op een wagen, bracht hij het naar eene kamer en haalde er toen een uitdrager bij, aan wien hij alles verkocht. Met het geld, er voor ontvangen, ging hij aan den haal. 's Heerenberg, 19 Febr. In den laatsten tijd zijn verscheidene kinderen aan kinkhoest overleden. Amersfoort, 19 Febr. Het contract met den leverancier van aardappelen voor de troepen-me nages alhier is door den Minister van oorlog verbroken. Ook is hem het recht ontzegd in het vervolg eenige leverantie voor het rijk te doen, dewijl hij geschenken 'heeft aangeboden aan personen, die in betrekking staan tot die le verantie. Bergen op Zoom, 19 Febr. De bakker V. alhier is sedert een drietal dagen spoorloos verdwenen, met achterlating van vrouw en kinderen. Schagen, 19 Febr. Bij de aaukomst van den trein, die Zundag 11. om 2 uur 2 min. te Scha gen moest aankomen, doch 20 mn. te laat kwam, stond de postcoupé in brand. Door den wagen spoedig af te haken bleven de brieven en post pakketten bewaard. De brand, die door kachel- warmte moet ontstaan zijn, werd door het spoor wegpersoneel gebluscht. Dordrecht, 19 Febr. Door de arrondissements rechtbank alhier is zekere B. te Strijen, wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde, ver oordeeld tot eene boete van f 100, subs. 14 dagen gevangenisstraf. Door den kapitein vaneeneder van Leiden op Gouda varende booten der stoom bootmaatschappij De Volharding is Zaterdag-avond omsteeks 7 uur tusschen Boskoop en Wad dingsveen eer. vuurbol van ovalen vorm waarge nomen, die zich in de richting O.N.Oosten naar het W.Z.Westen voortbewoog en in de nabijheid der boot op het land, zonder uit elkander te spatten, nederviel, en daar nog eeuigen tijd zicht baar bleef. Gelijktijdig hoorde men in het vertrekje waar het buffet geplaatst was en waarvan het raampje niet geheel gesloten was, een hevigen slag, waardoor de zich in de kajuit bevindende passagiers verschrikt opsprongen. Bij onderzoek bleek, dat de in het bcffet geplaatste lamp was uitgebluscht en twee karaffen, beuevens het petro- leumtoestel omver waren geworpen. Daar niemand in dit vertrekje aanwezig was, meent men ver band te mogen zoeken tusschen het aldaar voor gevallene en den voorbijzwevenden vuurbol. Uit Ursem (Noord-Holland) meldt men ons, dat proeven, welke aldaar genomen zijn met het inkuilen van veevoeder, goed ge slaagd zijn. Alleen de geur van het gras had veel door deze bewerking verloren; daarentegen werd het door het vee met graagte gegeten en de melk-opbrengst was aanzienlijk vermeer derd. Kapitein Wm. J. Card, gezagvoer der van het kustvaartuig de Turban, een schoe ner van 163 ton heeft meldenswaardige bizon derheden medegekeeld van zijne ervaringen op zijne jongste reis van Noord-Carolina naar Nieuw- Schotland, een afstand van 600 Eng. M. Hij was zwaar geladen met spoorstaven, zoodat zijn boorden niet meer dan twte voet boven water uitkwamen. Den derden dag stak er een storm op uit het Westen; het schip was weldra geheel aan het spel der golven prijs gegeven, ook door dat een dwarsgolf, die van een vroegeren Zui- derstoim afkomstig was, er telkens met vreese- lijk geweld er op brak. Den vierden dag besloot de kapitein het met olie te beproeven. Hij stelde een man aan den boeg met een kleine kan olie om er bij elke zware zee iets uit te gieten. De voorraad was zeer beperkt en er werd telkens niet meer dan een klein bierglas uitgestort. Eerst gebruikte hij petroleum. Doch dit gaf niet ge noeg. Toen werd een vat lijnolie waarvan er tien gallons, als vrachtgoed aan boord waren aangesproken. De uitslag was „in ieder opzicht bevredigend,,. Vijftien uur lang werd er mee voortgegaan; toen was de voorraad uitgeput. Maar 't geweld van den storm was nu ook voor bij en de Turban kwam in veilige haven. Ka pitein Card verklaart, dat het geweld der aan rollende baar telkens door de olie verlamd was, zoodat zij niet over het vaartuig kon breken; „zonder de olie zou het schip het onmogelijk hebben kunnen houden.,, Toen de beroemde portretschilder Hubert Herkomer onlangs in Boston was, ver klaarde een van de heeren, die hij geportretteerd had, dat het de volle prijs van het portret waard is naar het gesprek van den schilder te luiste ren, terwijl zijn penseel iemands gelaatstrekken op het doek brengt. Daar Herkomer zich vijf- en-twintighonderd dollars voor een portret liet betalen, is dit nogal eene hooge schatting van zijn conversatie-talent. D e diphtheritis heersehte in den laat- sten tijd te Berlijn buitengewoon erg. In de acht weken van 11 Nov. tot 12 Jan. 11. kwamen er 1424 gevallen voor, waarvan 562 met doodelijken afloop. De Pliarmac. Ztg. maakt terecht de op merking, dat men in plaats van de naar Indië gezonden cholera-coramissie wel te Berlijn een dyphtheritis-commissic mocht benoemen. Het kalme Utrecht wordt bewo gen door een speelschuld-quaestie. Twee heeren speelden op zekeren dag op de sociëteit, met het gevolg, dat zij, na ruim twee uren gekaart te hebben, bij het opmaken van de winst- en ver liesrekening over een verschil van f 20,000 te strijden hadden. A. beweerde van B ,f 15,000 ge wonnen te hebben. B. daarentegen beweerde dat A. f4800 verloren had. Hoe deze quaestie uit te maken? Ben Raad van Eer werd benoemd, be staande uit zeven leden, doch ook deze Raad kon niet tot eenstemmigheid komen. Een der leden verliet dit college, wijl hij zijn medeleden van partijdigheid meende te moeten verdenken. Een partijdigheid echter, die, hij erkent het, „ter goeder trouw zal hebben plaats gehad." Nu echter de „Raad van Eer" een uitspraak heeft gedaan, vol komen in strijd met de overtuiging van het uit getreden lid, heeft dit zich genoopt gevonden in een gedrukt stuk zijn gevoelen nader toe te lichten, ter ontzenuwing van „het oordeel thans reeds door het publiek geveld." Het geschrift eindigt met de woorden: „Hiermede zal ik mijne taak ge ëindigd beschouwen en laat ik de beoordeeling van de uitspraak van den Raad van Eer in deze Eere-zaak met de meeste gerustheid aan het publiek over." Volgens het N. v. d. D. behoor den tot den Raad van Eer de heeren Van Ittersum, Van Limburg Stirum en Melvil van Lijnden. Uit Demen en Diemen wordt ons gemeld: Jan van der Sandt, een man op hoog :n leeftijd, maar gezond, was bezig stroo te leveren en wierp daartoe de bossen naar beneden, toen hij plotseling ophield.Daar hij aan de aanmaning om met de levering voort te gaan geen gevolg gaf, deed men onderzoek en vond hem dood op de balken. In den Amerikaan schen staat Maine heeft men een huizenfabriek, die houten huizen kant en klaar levert. Zij kreeg onlangs weer een bestelling van 50 huizen voor Cape May en zij levetde die binnen korten tijd af. Hotels van 50.000 dollars en fraaie landhuizen, zoo be tuigt de firma, worden even snel en gemakkelijk gereed gemaakt als gewone boerenwoningen. De huizen worden op vrachttreinen vervoerd, en bijna dagelijks verzendt de fabriek huizen, die men maar voor het in elkaar zetten heeft. In Zweden en Noorwegen g. sollieden dergelijke dingen, maar we gelooven niet op zoo groote schaal. Nadat door gezondheidscommis- siën het schadelijke, en door landbouw-vereeni- gingen het onprofijtelijke van het veenbranden in Duitschland is aangetoond, heeft de Landhuis houdkunde door proeven oewezen, dat bij een andere bewarking meer voordeel van dien veen grond kan verkregen worden. Terwijl onze hooge venen jaar in jaar uit gebrand en geboekweit wor den totdat ze „dood" gebrand zijn, is men over de grenzeu ons de baas; een veeneigenaar aldaar legde een blok groot I2'/j bunder droog, door sleuven, en kreeg, na egalisatie tegen eene be mesting van 3 centenaars (a 50 kilo) kanit en 1 cent. bakerguano phosphaat, per morgen 15 sche pels haver, benevens uitstekend met gras door- groeid stroo (1 schepel is Vr hectoliter). Na ver dere bemesting, ook met compost en bezaaiing met zaaigras, thimothee en klaver, brengt de morgen grond l'/a a 2 dubbele voeren zeer goed hooi op. De inboorlingen der Chilo e-e i 1 a r.- den (Z. Amerika) hebben een eigenaardigen na tuurlijken barometer uitgevonden. Zij gebruiken nl. daarvoor de schelp van een zeker dier, de Anomura, van het geslacht der Lithodes. Die schelp is buitengewoon gevoelig voor weersveran deringen. Zij is bijna wit bij droog weder; zij vertoont roode vlekjes als er vochtigheid in aan tocht is, en bij nat weder wordt zij geheel rood. Gemis van eigen tanden, zegt het N. v. d. D.is in de meeste gevallen een zeer lastig iets, doch velen weten dit gemis bijna ge heel te vergoeden door het dragen van kunstge bitten. Er ziju echter menschen, die daarmede niet geholpen zijn; voer wie b. v. een koper blaasinstrument bespeelt, schijnt een gewoon kunst gebit niet altijd de noodige vastheid in den mond te geven om een goed embouchuur te hebben. Iemand, die in dit geval verkeert, liet ons dezer dagen een door hem zelf vervaardigd hulpmid del zien om aan dit gebrek tegemoet te komen. Het voorwerp is hoogst eenvoudig samengesteld, en het bleek ons, dat de bezitter daarvan met hel grootste gemak zijn cornet-a-piston kon be spelen, terwijl hij zonder dat slechts schorre ge luiden kou voortbrengen. Wie er belang bij mocht hebben om meer daarvan to weten, kan zijn wensch het best bevredigd zien door zich te wenden tot den Heer A. Blaauw, te De Rijp, die daarover het best nadere inlichtingen kan geven. Velen spreken over de Brooklijn- brug als het verbazendste dat ooit tot stand is gebracht; maar China heeft eene brug te Lan- gang, over een tak van de Chirieesche zee, van vijf mijlen lang, (de Brooklijn-bridge is nauwe lijks ééne mijl lang) en met drie honderd bogen. Op de pilaar van eiken boog ligt een leeuw van één-en-twintig voel lengte, uit één blok marmer gebeeldhouwd. De breedte van de brug is ze ventig voet. Eene belangrijk statistiek van de verschillende geloofsbelijdenissen is gepubliceerd door de Katholieke Missie te Lyon. De cijfers dezer statistiek toonen aan, dat er tegenwoordig 627 millioen monothëisten en 816 millioen af godendienaars zijn. De afzonderlijke godsdiensten tellen: 212 millioen Katholieken, 124, m. Protes tanten, 84 m. Schismatieken, 7 m. Israëlieten, 200 m. Mahomcdanen, 163 m. Brahminen, 423 m. Buddhisten en 240 m. verschillende heidenen. Cetewayo, de overleden Kaffer- Koning, had naar zijn Londensche verzorger onder meer bizonderheden van hem verhaalt een afkeer van andere dan contante betalingen en had geen begrip van crediet, wat voor een Vorst zeker zeldzame eigenschappen mogen heetcn. Hij dreef zijn afkeer van rekeningen zoover, dat nooit twee door hem gekochte zaken op een nota gebracht mochten worden. Met rekenen hield hij zich ook niet op. Onder de zaken, die hij in Engeland kocht, was ook een hooge zijden hoed; hrj was er op gesteld, bij zijn bezoek aan de Koningin geen ander dan dit hoofddeksel te dragen. Het maken daarvan had nog al bezwaren in, om den „huwelijksring". welken hij, volgens Kaffer gebruik, om het hoofd droeg. Deze ring, van touw, met gom en ascli hard gemaakt, wordt door de Kaffers bij het huwelijken om het hoofd ge daan en levenslang gedragen. Maar een knappe hoedenmaker wist er toch raad op en, Cetewayo kreeg een zijden hoed, maar zoo zonderling van vorm als er nooit een in Engeland gedragen werd. De Keizer van Brazilië heeft den professor Lacerda, die een tegengif heeft ont dekt tegen den beet van slangen, dat bestaat uit overmangaanzure kali en gezegd wordt met het beste gevolg te zijn aangewend, een geschenk van 20,000 dollars gegoven. Waar moet men een postzegel op een brief plakken? H:t gevoelen daarover ver schilt aanmerkelijk; maar de ambtenaars der poste rijen zullen u zeggen, in welk geval het publiek hun den grootsten dienst bewijst, eu dat is, wan neer het postzegel steeds rechts van boven op den brief wordt bevestigd. Zij stempelen natuurlijk met de rechterhand en hebben dan de hand het minst te bewegen. Bij één brief maakt dit na tuurlijk niet veel uit, doch bij de groote hoeveel heden, welke de posterij te behandelen heeft, wel. Ieder geweune zich dus, het postzegel in den rechter bovenhoek van den brief te plakken. Een der voornaamste uurwerkfa- brieken van het Schwarzwald heeft na vele ver- geefsche pogingen een trompetklok uitgevonden. Ongeluksprofeten voorspellen, dat deze klok wel dra even algemeen verspreid zal worden als de bekende zoo aangename koekoek-klokken. Een erg ongeval heeft Zaterdag namiddag op de Schelde nabij de Rijnkade t0 Antwerpen plaats gehad. De Eugelsche stoomboot Harriet Agnes, van Duinkerken met ballast, ge volgd door de Fransche stoomboot Marseille van Havre, liep de haven binnen. Op dat oogenblik manoeuvreerde de Belgische stoomboot Kepler, die van Buenos-Ayres was aangekomen, ons aan de Rijnkade te gaan liggen. De Kepler vertoon de zich met de zijde aan de Harriet Agnes, en deze, ten einde eeue aanvaring te voorkomen, voer tegen de Rijnkade, waar het schip met ge weld tegen een Hollaudseh vaartuig stootte. Da Marseille, die onmiddellijk volgde, drong met den voorsteven in het achterste gedeelte van de Harriet Agnes, die erg avarij bekwam, het schip tevens vooruit stuwende tot nabij de stoomboot Neder land, die insgelijks aan de Rijnkade lag, maar geen avarij bekwam. Drie der groote palen, die langs de Rijnkade staan, werden bovendien ver brijzeld. Wat het Hollandsche vaartuig betreft, dit is na de aanvaring g&au drijven; het werd toen op sleeptouw genomen en naar den linker oever gebracht, waar het gezonken is. Terwijl de soldaten van een fort bij Verona in het wachthuisin het gelid stonden, stortte de vloer in, waardoor velen ernstig gewond werden; bij Batna, in Algeric stortte de grond in, waarop een huis stond, dat met een man en zeven vrouwen onder de aarde bedolven werd. Door de rechtbank der Seine is een Italiaan, Mayuayo genaamd, tot 15 dagen gevangenisstraf en een boete van 2000 fr. ver oordeeld, omdat hij zijn 8jarig dochtertje verhuurd had voor het verrichten van gevaarlijke kunsten in de Folies Bergers en het Cirque d'Hiver, waarmee het kind 2500 fr. per maand verdiende. Kinderen onder de 16 jaren mogen in Frankrijk zulke toeren niet doen, maar de vader had met het eene theater het contract gesloten op vertoou van een valsch geboortebewijs en haar aan het andere als een dwergiu verhuurd. De goede trouw van beide directiën werd ah bewezen aangenomen, maar de rechtbank legde toch beiden een boete van 100 franks op. Jules Verne onderneemt eerlang een lange rais naar de Zuidzee, waarop hij zeker weer stof voor nieuwe wonderverhalen zal opdoen. Een Russische dame, mevrouw Kowelewski, heeft dezar dagen aan de hoogeschool te Stockholm het hoogleeraarsambt in de wis kunde aanvaard. In het bekende Café Bauer te B e r 1 ijn Unter den Linden, liggen thans niet miuder dau 750 couranten en tijdschriften ter lezing. Daar van zijn 367 Duitsche. Te Clichy (België) is een kind van 6 maanden half door ratten opgegeten; de armpjes en beentjes waren reeds verslonden, toen de moeder op het gegil van het kind kwam toeschieten. Men vreest, dat de kleine niet in het leven zal blijven. Een bakker in Mouthey Palais, Zwitserland, M. Maurice Donnet, vernomen heb bende dat een Eugelsche dame eenige maanden geleden 5000 franks had geboden voor een „kat in drie kleuren", verzoekt nu aan de Redactie van de Londensche Globe, of zij hem door middel van haar blad in relatie met die dame wil bren gen. Hij heelt daarvoor 500 fr. over. De Redactie doet hem echter opmerken, dat de Eugelsche kattenminnares waarschijnlijk geen wit-grijs-zwart- gevlekte kat bedoeld heeft, zooals er zoovelen rondloopen, maar een schildpadkleurig exemplaar. De wraak eens journalisten. Een L o n~ densch blad schepte dezer dagen vermaak in ee11 geheele reeks kleine spotternijen over de zoo luid geprezen beschaving en goeden smaak der Ame~ rikaausche dames. Zoo was er volgens het blad» een rijke Newyorksche, die een prachtige woning liet bouwen, en vernemende dat juist een voornaam Italiaansch schilder was aangekomen, dien artist bij zich had geroepen en hem, na een wande ling door haar drie zalen, voor elk van die ruimteu een dozijn schilderijen besteld had, die to match the carpets nauwkeurig met het dessein en de kleur der tapijten moesten overeenstemmen. Een journalist te Boston antwoordt op dezen boos aardiger) uitval, ook zijnerzijds een ontmoeting ten beste te kunnen geven met een Eugelsche dame in wier huis te Londen alles in rood gehouden werd, to match the nose of the ladys husband in de kleur vau den neus van haar heer gemaal! BI ij kens een telegraphisch bericht van eergisteren meldt de Calcutta Englishman dat de Duitsche geueeskundisren, die naar Egypte waren afgevaardigd om er de cholera te bestu- deeren en vervolgens tot hetzelfde doel naar Britsch-Indië zijn gekomen, te Calcutta zestien choleragevallen hebben onderzocht, die zich in de vorige week aldaar hebben voorgedaan, en dat zij, bij onderzoek van het water in een ver gaarbak der besmette buurt volkomen gelijke ba cillen hebben gevonden als in de lijken der cho- leralijders.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2