BUITENLAND. B I N N E N L A N D. De Belgische Minister van oorlog heeft bij de Kamer een wetsontwerp ingediend, tot het organiseereu van een reserve-leger van 30,000 man. In de Beiersche cadettenschool wordt door de Pruisische leeraren sedert meer dan tien jaren geen onderricht in de ge schiedenis van Beieren gegeven, maar alleen de geschiedenis van Pruisen onderwezen. Ja, zelfs krijgen de cadetten geen leerboek der Beiersche en roemvolle geschiedenis van het Huis Wittelsbaek meer in handen. Daar om wordt meer en meer de uitroep ge hoord: geef Beieren aan de Beieren terug, anders zal 't het lot van Haunover onder gaan Naar men in de parlementaire kringen te Berlijn verzekert, zou de Begeering niet voorstellen de eenvoudige verlenging der bestaande Socialisteuwet maar een geheel nieuw wetsontwerp samenstellen, op geheel nieuwe grondslagen gevestigd. De tijding is geheel in strijd met al hetgeen tot hier toe omtrent de voornemens der Regeering met betrekking tot de Socialistenwet werd beweerd, terwijl de officieuze bladen te dezer zake een merkwaardig stilzwijgen in acht nemen. Meer dan ooit wordt oostelijk Frank rijk door spionnen overstroomd. De gen darmerie van Andelot heeft weer een 42- jarigeu Duitscher, Grücker genaamd, in hechtenis genomen. De commissie uit de Kamer voor het onderzoek van het ontwerp betrekkelijk den invoer van varkensvleesch uit Amerika, is thans benoemd. Van de 11 leden ziju 8 tegen den invoer gezind. De Ministers Ferry, Tirard, Campenon en Peyrou hebben, in de budgetcommissie ge hoord, er eenstemmig in bewilligd dat de militaire wetsontwerpen, met 't oog op den finauciëelen toestand, verdaagd zullen wor den. De aanvragen om ruimte voor de dit jaar in het Kristallen paleis te Londen te houden internationale tentoonstelling zijn buitengewoon talrijk. De exposanten zullen over 150.000 vierk. voet ruimte te beschikken hebbeu. De landen, die in het Paleis en zijn annexen vertegenwoordigd zullen worden, ziju: België, China, Dene marken, Duitschlaud, Frankrijk, Grieken land, Gr.-Britannië en Ierland en de Brit- sche Koloniën, Nederland, Iudië, Italië, Ja pan, Oosteurijk-Hongarije, Portugal, Rus land, Zweden, Zwitserland, Servië, Spanje en de V. S. van N.-Amerika. Leigh Smith, de ontwerper van den -Z?yra-pooltocLt, is voornemens dezen zomer weder eeu poolexpeditie te ondernemen met een speciaal daarvoor te bouwen poolschip. De Times verneemt uit Weeuen dat het bericht omtrent een opstand op Kreta tegen wordt gesproken. Uit Varna wordt dit aan Daily News bevestigd. De groote notabelen-vergadering besloot wel is waar op hervormingen te blijven aandringen, maar tevens om de bevolking te adviseeren vooreerst niet naar de wapens te grijpen. De Speaker deelde het Lagerhuis een brief van Bradlaugh mede, en verzocht hem tevens zich niet ter eedsaflegging aan te bieden vóór de rechtbank uitspraak heeft gedaan. Northcote stelde daarop voor de twee besluiten van 11 Februari te hernieu wen, waarbij Bradlaugh buiten het Huis werd gesloten. Gladstoue bestreed het voor stel, maar het werd aaugeuomen met 226 tegen 173 stemmen. Bradlaugh trok zich terug onder protest tegen de onwettige vervolging. Men verzekert dat Gordon de Mahdi tegemoet zal gaan naar Soeakin en Neera, met het regiment huzaren, dat op de kust geland is. GEMENGDE BERICHTEN. Laar wij vernemen, berust het wetsontwerp tot invoering eener klassen-belasting, hetwelk dezer dagen bij de Tweede Kamer zal inkomen, geheel op aanslag ambtshalve door de colleges van zetters, wier getal voor de vervulling dezer werkzaamheden zou worden uitgebreid. Met uitzondering van tabel IX, rakende de dividenden van naamlooze vennootschappen, zou tegelijk de Patentwet worden ingetrokken. De herziening der schoolwet en de wijziging der drankwet zullen in de eerstvolgende week een punt van onderzoek in de afdeelingen der Tweede Kamer uitmaken. De wetsontwerpen houdende voorziening omtrent het muntwezen en betrekkelijk de uit gifte van muntbiljetten zijn ter openbare be handeling gereed. De eindverslagen zijn vast gesteld. Volgens de bepalingen der Indische Pen- sioenvereeniging zou de nieuwe Minister van ko loniën, de heer Sprenger van Eyk, geene aan spraken kunnen doen gelden op pensioen als Indisch hoofdambtenaar, en dus alleen een pen sioen als Minister kunnen genieten, waarvan echter het hoogere of lagere bedrag bepaald wordt door den duur van het ministeriëele leven. Ter voorziening in die leemte is, naar wij ver nemen, eeu kon. brsluit tot wijziging der Indische pensioenregeling in bewerking, waarvoor de Raad van State reeds gehoord is. Leiden, 22 Febr. Aan de winkeliers in deze stad is kennis gegeven, dat zij zich, ingeval van bekomen orders van de firma Moppers Van Leer te Botterdam, om inlichtingen kunnen vei- voegen aan het bureel van politie. Amsterdam, 22 Febr. Gisteren-avond is alhier een jongetje van de brug over den Voorburgwal bij het raadhuis in het water gedrongen en dood opgehaald. Oudshoorn, 22 Febr. Jl. Maandag geraakte het ruim driejarig zoontje van dea heer B. alhier al spelende in de vrij diepe sloot, die den tuin omringt. Hoewel het kind er bijna op hetzelfde oogenblik uitgehaald werd en geneeskundige hulp terstond aanwezig was, is het niet mogen gelukken het leven weer op te wekken. Helder, 22 Febr. Het ten voordeele van de algemeene armen alhier gegeven concert door de Vereeniging „Helders Mannenkoor" heeft netto opgebracht f 434,12s. Blankenham, 22 Febr. Het 4 jarig zoontje van een arbeider alhier geraakte gisteren in eene sloot, en werd levenloos opgehaald. 's Gravenhage, 22 Febr. Een bediende uit eeD der groote hotels hier ter stede heeft zich „verwijderd" met een som van f 250, welke hem ter inwisseling was toevertrouwd. De majoor Moletta, die aan den Veldslag vau Tob, bij Tokar, deelnam, heeft aan zijn familie te Napels geschreven, dat hij eenig overgeblevene is van al de Italianen die den slag medemaakten. Het stoomschip Bonny heeft te L i- verpool bericht aangebracht omtrent eeu gevecht tusschen negers te Muculla en de handelaars op eene Hollandsche factorij aldaar. Oorzaak was, naar men verzekert, het gedrag van den agent dier factorij, die Kroeboys in dienst had, en wei gerde dezen op verzoek van den negervorst weg te jagen. De negers, een 800 man sterk, rukten tegen de factorij op, die verdedigd werd door den agent met zijue Kroemen, gewapend met Martini- geweren en vier zestienponders. Er ontstond een heet gevecht. De andere blanken van hel plaatsje echter, vreezende dat de factory bestormd zou worden, schoten het magazijn in brand, waarin 25,000 pond kruit geborgen lag. Er volgde eene verschrikkelijke ontploffing, die al de naoijzijnde negers doodde en groote schade aanrichtte. De factorij, bij welke het magazijn behoorde, werd geheel vernield. Nochtans werd de strijd voort gezet, totdat de aanvallers met een verlies van 40 dooden moesten aftiekken. Kort daarna (den 24 December) werd de vrede verzekerd door de aankomst van een Portugeesch oorlogsschip. Op een benefietavond van den baryton, verbonden aar. het teatro RissinitePe- saro, werd dsn beneficiant een groote ruiker met de emblemata der Republiek aangeboden. De polir tie, die te vergeefs de voorstelling trachtte te doen staken, nam ten slotte den ruiker in beslag. De heer J. F. Martinet beweert in zijn Katechismus der Natuur, en zulks op gezag van een Geldersch edelman, die op grond van ervaring sprak, dat als men op den negenden Maart de molshoopen slecht, men het geheele jaar op zijn land of in zijn tuin van deze dieren ver schoond blijft. Men zal weldra in de gelegenheid zijn daarvan de proef te nemen, daar op vele plaatseu de mollen dit jaar eene groote activiteit ontwikkelen. Een snoodaard te Hergnies heeft zijn 13jarig zusje in de Schelde verdronken. Zijn moeder is als medeplichtig in hechtenis genome Turf strooisel in den tuinbouw. Er bestaat bijna geen twijfel aan of dit voorjaar zal men vroegtijdig gaan polen en zaaien, evenzeer be staat er alle grond om te veronderstellen, dat de nachtvorsten niet zullen uitblijven, en veler hoop en blijde verwachting teleurstellen. Om dit laatste te vóórkomen, wordt er van onderscheiden kan ten de aaudacht op gevestigd dat turfstrooisel een uitstekend materiaal is om daarmede onderschei dene boven den grond staande of ontkiemende moestuingewassen tegen nachtvorst te beschutten. Turfstrooisel vormt eene lichte en luchtige be dekking, de grondstof is goedkoop en gemakkelijk verkrijgbaar. In 't vorige jaar daarmede toeval ligerwijze genomen proeven ter beschutting van doperwten en aardappelen werden met een ver rassend goeden uitslag bekroond. Over de zich ter hoogte van een halve handbreedte boven den grond bevindende jonge plantjes werd een matig dik laagje turfslrooisel uitgestrooid; de erwten planten, 't loof der aardappelen, bleven daaronder doorgroeien, en hadden niets van de nachtvorsten te lijden. Ook dient deze bedekking aanvankelijk als eene goede beschutting tegen musschen, spreeu wen en ander gevogelte, die gaarne een aanval doen op pas gelegde of ontkiemde erwten. Tot voorzitter van den Journa- listenkring is gekozen de heer Van Duyl hoofd redacteur van het Handelsblad, tot ondervoor zitter de heer Doorman, hoofdredacteur van het Dagbl. van 's-Gravenh., tot secretaris de heer Der kinderen, hoofdredacteur van de Kleine Ka pitalist, en tot penningmeester de heer Van den Heuvel, redacteur van De Tijd. Dat tengevolge van hevige ge- moedsaandoeningen het haar plotseling grijs wordt, is meer waar genomen, maar dat het telkens van kleur verandert, is zeker een zeer zeldzaam ver schijnsel. Dit verschijnsel doet zich nu voor in het krankzinnigengesticht te Dalldorf. In den tijd van 48 a 60 uren gaat de kleur van witblond tot rood over en keert dan na eene week tijds tot de oorspronkelijke kleur terug. Zoo gaat het steeds voort, zonder dat de geneesheeren in staat waren dit vreemdsoortig verschijnsel te verklaren. Het dragen van denzelfden naam door zeer verschillende personen heeft niets ver wonderlijks. Maar het maakt toch een eenigs- zins kluchtigen indruk als men, zooals nu in het Frankforter Journal, Frits Refter ziet aankon digen, dat de beste en goedkoopste regenscher men bij hem te krijgen zijn. De Saksische v e r e e n i g i n g e n ter bestrijding van het misbruik van sterken drank hebben te Dresden eene algemeene vergadering gehouden, waarin meer dan 500 personen uit alle rangen en standen aanwezig waren. Uit de mede- deelingen bleek onder anderen, dat alleen het district Dresden reeds 900 en de stad Chemnitz ruim 600 leden telt. Tot de laatstgenoemden be- hooren zelfs vele herbergiers. De voorzitter deelde een brief mede van eeu fabrikant, die 600 werk lieden in dienst heeft; deze had het gebruik van sterken drank iu de fabriek verboden, eu ten ge volge daarvan was er sinds dien tijd zooveel meer gewerkt, dat de gezamenlijke loonen thans 20 perceut meer bedragen dan toen het gebruik van sterken drank werd toegelaten. Na afdoening van eenige verdere werkzaamheden heeft de vergade ring besloten: eene Vereenigiug voor het gehtele koninkrijk Saksen te vestigen, in aansluiting bij de Algemeene Duitsche Vereeniging tegen mis bruik van sterken drank. Een tapper ineen dorp van Ohio (Ver.-St.) heeft een bekendmaking verspreid, waarin hij echtgenooten, ouders, broeders, zusters, wier mannen, zonen of broeders aan den drank ver slaafd zijn, verzoekt, hem die personen aan te duiden; dan zal hij die niet tappen. Hij betaalt, zegt hij, een hooge belasting voor het recht tot ver koop van sterken drank eu hij wil dien niet tap pen aan dronkaards of mannen dio het niet missen kunnen. Door professor Virchow is in eene vergadering der Berlijnsche geneesheeren eene photographische afbeelding getoond van den grooten plataan, onder wiens schaduw de groote Hippo crates op het eiland Kos zijne consulten gaf. Daar Hippocrates leefde van 460 tot 377 vóór Christus, heeft die plataan nu den eerwaardigen ouderdom van 2400 jaren bereikt. De reusachtige boom heeft natuurlijk ook de kracht van den tand des tijds in r.iet geringe mate ondervonden en moet door meerdere marmeren zuilen worden gesteund, maar toch beschaduwt hij nog steeds het marktplein te Kos, dat daarom het „platanenplein" wordt geheeten. De Kraliugsche warmoezier C. M. Van Zanten heeft, blijkens het Rott. Nol., een kunststuk verricht, nl. een maudji postelein ge wonnen dat hij als verjaarsgeschenk aan Z. M. den Koning aanbood Graspapier. Fransche vakbladen ves- tigeu de aaudacht op het gebruik vau gras voor de papierfabricage. Het versehe, tot eeu brei ver werkte gras levert zeer rekbare zijdeachtige, lange cn vaste vezels, waaruit eene papiersoort vervaar digd wordt, die nog fijner en doorschijnender is dan het door teekenaars gebruikte calqueerlinnen. Alle grassoorten kunnen gebruikt worden; alleen moet men ze verzamelen vóór dat zij beginnen te bloeien. Ook kan uien zoowel oud als jong gras nemen, mits het niet dor is. Volgens Engel- sche berekeuingeu levert een hectare weiland ge middeld 3075 kgr. papier. W o e n s d a g-a vond omstreeks 11 uur liep een tamboer van het korps geuietroepen in de Elisabethstraat te Utrecht tegen een burger, waarop laatstgenoemde hem verzocht voortaan wat voorzichtiger te zijn. De tamboer, door deze aanmerking verbolgen, trok terstond zijn sabel en hakte daarmede op het hoofd vau dien burger, waardoor deze zwaar verwond geraakte en hevig bloedde en onder heelkundige behandeling moest worden gesteld. De dader, die het hazenpad koos, werd met behulp van twee onderofficieren van genoemd korps gegrepen, aan het politiebureau gebracht en daarna aan de militaire autoriteit overgeleverd. Een der verpleegden in het Dia- coniegasthuis te Groningen, Van den Berg, vierde jl. Zaterdag zijn 90sten verjaardag. Een onbekende heeft den verjarenden grijsaard eene groote kist met koek gezonden, om zoodoende alle bewoners van het gasthuis op koffie met koek te kunnen onthalen. Te Munchen werd dezer dagen een man ontmaskerd, die met bedelen zijn kost verdiende en in 't bezit was van een sinds 1878 geregeld gevoerd dagboek, waarin de verzonden bedelbrieveu en dc daarop verkregen geldsommen waren aatigeteekend. Daaruit bleek, dat hij bijv. in November 1882 op 66 bedelbrieven 149.96 mark, in December op 92 brieven 210.77 mark ontvangen had, en bij zijne inhechtenisneming, 15 Januari 11. op 49 brieven 70.30 mark. Hij had ook de gewoonte, maanbrieven te zenden, als hij niet spoedig genoeg antwoord kreeg. Te Glogau werd een bedelaar gepakt, die be halve 50 mark een pakje postquitanties bij zich had, waaruit bleek, dat hij reeds eene aanmer kelijke som gebedeld geld naar huis gezonden had. Een gewezen vleeschhouwer onderhield zijn gezin uit zes personen bestaande, door al bedelende rond te reizen. Tusschen Dresden en Kassei werd hij verleden jaar gearresteerd, en het eerste wat hij te doen had, was aan zijne vrouw te schrijven, dat zij zich bij het Armbestuur moest aanmelden, daar hij ze niet langer kon onder houden. Te Biiskow werd een bedelaar aan gehouden, in wiens bezit zich bevond 20 mark aan goud, 193 mark aan zilver, 329 nikkel- en 344 koperstukken. Gednrende het proces Dick- hoff te Berlijn kwam aan 't licht, dat de ver moorde vrouw Königsbeck dikwijls sommen van 1800 a 2400 mark had uitgeleend, altoos 6 a 900 mark in een onderrok bij zich had, en daarbij uit de armenkas maandelijks 18 mark trok. Op last van het Landgericht te Ber lijn is laatstleden Zondag een wijnhandelaar met zijn keldermeester in arrest genomen, op grond dat hij „aan eene hotelmaatschappij eene groote partij wijn had geleverd van veel slechter soort dan hij er voor iu rekening had gebracht." Dezelfde autoriteit heeft ook een onderzoek ingesteld naar den oorsprong van bier, dat in eene restauratie onder den naam van „echt Pilsener" werd ver kocht. Op een bal van de Optra te P a r ij s is onlangs een rondwandelende meloen als dief gevat. De aldus vermomde man vermaakte de bezoekers niet weinig door zijn eigenaardig cos- tuum, en hij werd druk getrakteerd aan het buffet. Dit, gevoegd bij het aanhoudend rond wandelen in zijn omvangrijk costuum, maakte hem vermoeid en slaperig. Hij ging in een hoek liggen en sliep eenige uren achtereen, totdat een politie-agent hem wekte en verzocht heen te gaan. Nog slechts half wakker, gaf hij toen den agent zijn waren naam op. De meloen bleek nu een lang gezochte dief te zijn. Hij werd onmiddellijk in verzekerde bewaring gebracht, om zijn vonnis van twee jaren gevangenisstraf te ondergaan. Onze landgenoot kapitein Liernur hield dezer dageii te Keulen in de afdeeling van den Landwirthschaftlichen Verein een voordracht over zijn stelsel, die met veel belangstelling werd aangehoord. Het Zweedsche fregat Vanadis i s voor eene wetenschappelijke reis om de aarde uitgezeild. Aan hooiil van het schip bevindt zich prins Oscar, de tweede zoon van den Koning. Hoofddoel dezer reis is het verzamelou van ethno- graphische voorwerpen ten behoeve van het op te richten ethnographische rijksmuseum te Stok- holm. Het fregat zil zich overal ophouden, waar voordat doel een goede oigst te verwachten is, zooals in de Straat van Magellhaen, en vooral bij eenige nog weinig bekende Polynesische eilanden. Dr Hjalman Stolpe vergezelt de expedi tie als deskundige en verzamelaar. Het lijk van de sedert 16 dagen vermiste 75-jarige vrouw is te Utrecht uit den Wit te Vrouwen Singel door een schipper opgehaald. D e 1 o k a 1 e n v a n d e B a n k v a n E n- geland worden sedert Maandag electrisch ver licht, volgens het Faure-Sillon-Volckmar accu- mulateur-systeem; 150 lampen doen daarbij dienst. Terwijl de controle over elke lamp, even als bij het gas, door een soort van kraan wordt uitgeoefend, zijn alle tegelijk, in éé.i seconde aangestoken of uitgedraaid. Een dagbla d-c orrespondent tc Genua heeft twee collega's op slagen onthaald, omdat deze hem verweten hadden, dat hij nieuws uit zijn duim zoog. Geen week gaat er v oor 'o ij, of de speclhel te Monte Carlo heeft een zelfmoord op haar geweten. Thans is het een Duitscher, Bau- mann genaamd, die al zijn vermogen verdobbeld had en toen een einde aan zijn leven heeft ge maakt. Nóg heeft zich voor een paar dagen een persoon, die door de speelhel van Monte Carlo zich te gronde had gericht, te Nice van kant willen maken. Hij wilde zich namelijk verdrinken in het bad; maar hij werd op het uiterste oogenblik gered. Dezer dagen is te Berlijn, in hoo- gen ouderdom, een zonderling overleden, de be diende van het groot ledermagazijn FiaiiCiis Vité. Hij deed geen boodschapptn, bracht geen com missies over, voerde geen gespekken of het was altoos op rijm. Hij rijmde maar immer toe door. Zflfs als hij driftig werd, gaf hij zijn gramschap iu berijmde versjes lucht. Jarenlang was hij iu bovengenoemden dienst; ieder kende rijn zwak en liet den rijmelaar begaan. Dezer dagen heeft zich te Dor- drc cht vervoegd aan de woning van een geacht ingezetene een persoon als heer gekleed, met gouden bril op, zeggende agent te zijn van de Nederlandsche bank en met verzoek, de bank biljetten eens te mogen bezichtigen, daar het ge bleken was, dat er eenige valsche in omloop waren. Aangezien van dit onderzoek bij de po litie niets bekend is, acht de Dordr. Ct. het gewenscht, dit mee te deelen, ten einde ieder op zijn hoede kan zijn. Te Ree-nen werd in 1883 door de politie een onderzoek ingesteld, om te weten of de bakkers zich met het gewicht van het brood aan de bestaande verordening hielden. Da uitslag was, dat bij een onderzoek 22 brooden te licht werden bevonden en proces-verbaal moest worden opgemaakt. Daarop zonden de gezamenlijke bak kers aldaar een adres aan Z. M. den Koniüg, met verzoek die verordening te willen vernieti gen. Op dat adres is thans afwijzend be schikt. Na ar wij vernemen is den luit. ter zee le kl. J. v. H., die kort geleden voor een Raad van eer der marine terecht stond ontslag uit den zeedienst verleend met een jaarlijkschen onderstand van f 500. Hel licht der lichttorens. Het laat zich aanzien dat de vraag of het electrische voor de signaallantaars der zeeschepen en als lichtbron van de lichttorens geschikt is, eerlang voorgoed zal worden uitgemaakt. Op de Fransche kust wordt dat licht reeds voor genoemd doeleinde gebruikt. In andere landen weet men nog niet recht, wat men zal doen. Nu heeft zich in de vorige week eene door het Trinity House te Londen benoemde Commissie naar Dover begeven om bij South Foreland de laatste maatregelen te nemen voor bare proeven, om de waarde der verschillende lichtvuurstslsels te onderzoeken. De Commissie heeft een klein op 3 Eng. mijlen verwijderd eiland gekozen als plaats van waarne ming, en zal daar vergelijkende metingen doen van de lichten die door olie, gas en electriciteit worden gevoed. De metingen zullen hoofdzakelijk op donkere en mistige avonden en nachten wor den gedaan en waarschijnlijk enkele maanden duren. Op het steile strand waar de branding breekt, zijn drie massieve torens gebouwd voor de toepassing van de 3 stelsels. (Het stelsel vau het Trinity House is nog altijd plantenolie). Bij den Gemeenteraad van A m- sterdam was eergisteren iugekomen een adres van den heer J. J. Van der M iaden, waarin deze zich bereid verklaart om, onder zekere voorwaarden, de oorzaak kenbaar te maken van de verzanding der voorhaven te IJinuiden, en het middel tot bestrijding van dit kwaad aaii te wijzen. De Raad besloot, adressant te verwijzen naar de Hooge Regeering, wie de haven van IJmuiden aangaat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2