M ARKTBERICHTÊÏ7" BEURSBERICHTEN. Laatste berichten. Voor geest en hart. Beginselen. Allerlei. „Je hebt er voor ingestaan, dat het paard geen gebreken had!" STEDELIJK NIEUWS. Eene ouderwetsche raadgeving Van 1 Januari tot en met ult. September van dit jaar zijn te Rio-de-Janeiro aan de gele koorts gestorven 1452 personen. Op circa 300.000 inwoners vindt men daar dat offi- ciëele cijfer volstrekt niet groot. Maar vele geval len van gele koorts komer. onder andere namen op de lijsten. Ook weder in het loopende jaar zijn bijna enkel vreemdelingen als de offers der ziekte gevallen, voornamelijk pas aangckomenen. Indië is jaloerse li geweest op Nederland. Werd een Leidsch boekdrukker aan geslagen als molenaar, eau-de-cologne moest daarginds doorgaan voor gedistilleerd. Zietdaar de dames onder de leelijke beschuldiging, dat zij misbruik maken van sterken drank, door aan hun zakdoeken den eisch van welriekendheid te stellen. Een ongalante aardigheid van oen fiscus De Britsche bark Guyana is te As cension binnengeloopen, voor geneeskundige hulp. De gezagvoerder was krankzinnig. Hij had twee man der equipage doodgestoken. L. 1. Maandag is te Manchester een vergadering gehouden van werkzoekenden. Het bleek daaruit., dat er op het oogeublik in Man chester 40.000 personen zonder werk zijn. Dezer dagen liep op de Kattenbur- gergracht te Amsterdam een vijfjarig knaapje, aan de hand zijner moeder, dapper met een si gaar in den mond. Als de sigaar dreigde uit te gaan, daar het kind natuurlijk nog geen volleerde rooker was, nam de vrouw zelve het eindje in den mond en deed eenige forsche trekken om daarna de sigaar weer aan het kind te gaven. Naar men verneemt, bestaat bij de Hollandsche Spoorweg-maatschappij het voor nemen, om binnenkort in hare sneltreinen op de lijnen AmsterdamBotterdam en Amsterdam Zutfen, salonrijtuigeu van de Compagnie des iva- gon-lits op te nemen. Dezer dagen vervoegde zich eene net gekleede juffrouw uit Amsterdam bij zekeren B. winkelier te Zevenaar, ten einde over eene levering van boter en eieren te onderhandelen. B. zou beide artikelen naar Amsterdam zenden, en er zou contant betaald worden. B. zond de boter en eieren ook af, doch informeerde tegelijkertijd bij een vriend te Amsterdam naar die juffrouw. De informatie viel slecht uit, want de vriend meldde, dat de juffrouw behoorde tot het beruchte op- lichtersgilde. B. had gelukkig juist nog tijd last te kunnen geven, om de goederen aan het station te Amsterdam te bewaren. LI. Maanda g-m orgen werd uit het Krimkanaal te Gramsbergen opgevischt het lijk van den arbeider J. Berends, die sedert den vorigen avond werd vermist. Hoewel een overigens oppassend arbeider,moet dronkenschap toch weder om de oorzaak van dit ongeluk zijn. Gisteren heeft een üuitsche vrouw te Zwolle bij het wisselen van nieuwe dubbeltjts voor oorbellen er eenige ontvreemd en zich met haar man uit de voeten gemaakt. De inspecteur Van der Wal heeft hen met een politieagent op gespoord en nabij de halte station Dalfsen gevan gen genomen. De Duitscher was in het bezit van een twecloopspistool en een groot mes. Twee Napelsche vrouwen hebben op het mee geduelleerd, waarbij de eene zooveel messteken bekwam, dat zij het bestierf. D e w i n ke 1 i e r s J. M. en E. d o L.die in het begin der vorige week uit Vlissingen naar het huis van arrest te Middelburg waren over gebracht, verdacht van in vereeniging goederen te hebben verduisterd van den faillieten boedel van eerstgenoemden, zijn weder op vrije voeten gesteld. J. M. heeft het hem ten laste gelegde bekend en beweert daartoe door andereu te zijn aangezet. Een 19 jarige jongen heeft te Pa dua een grijsaard doodgeslagen, die zich niet goedschiks liet bestelen. Een landbouwer te Wolfaartsdijk is, na publiekcn verkoop zijner goederen, met achterlating zijner vrouw en kinderen, per mail boot naar Londen vertrokken, vermoedelijk om verder Amerika te bereiken. Een zijner vrienden moet de reis met hem mede aanvaard hebben, insgelijks zijn huisgezin achterlatende. Wij vernemen, dat het adres der Amsterdamsche kleedermakers, om verhooging van invoerrechten op gemaakte kleederen, is ver zonden voorzien van 1103 handteekeningen. Naar aanleiding der ongeregeld- hedec door troepen te Amsterdam in garnizoen (voornamelijk mariniers) in den nacht van 19 op 20 dezer, heeft de kolonel-plaatselijke comman dant bij garnizoensorder zijne hooge ontevreden heid en verontwaardiging kenbaar gemaakt, en, tot het instellen van een streng onderzoek naar de schuldigen, het garnizoen, (met uitzondering der gegradueerden) in het kwartier geconsigneerd, om na onderzoek de beschuldigden voor een krijgs raad te doen terechtstaan. De instructie in de Leidsche ver- giftigingszaak vordert zeer spoedig; men kan nog vóór de jaarlijkeche vacantie van het Gerechtshof dit sensatie-proces verwachten. Te Amsterdam, waar in het jaar 1883 buitengewoon veel kinderen zijn overleden aan diphtheritis en aan croup, nl. 253 aan de eerste en 731 aan de laatste ziekte, overleden in de eerste week van Februari nog 22 kinderen aan croup, d. i. omtrent tweemaal zooveel als in de hoofdstad van Europa, waar de grootste sterfte aan die ziekte toen plaats had, nl. Londen. Naar de W. IJselbode verneemt, b 1 ij- ven de gebrs. Arends te Zutfen in arrest, of schoon geconfronteerd met hun aan den moord aanslag ontkomen slachtoffer Ulkemann, alle schuld of medeplichtigheid aan de misdaad, te Heinoo gepleegd, ontkennen. Inmiddels bevinden zich de uit het kabinet van den landbouwer Grooteboer ontvreemde voorwerpen in het bezit der justitie te Zutfen. Ulkeman zal zich waarschijnlijk binnen kort naar Kleef hebben te begeven, om zich te ergewissen of hij ook den aldaar gedetineerden hoofdschuldige Schepop herkent, in wiens bezit de portemonnaie werd gevonden, welke de boos wichten den schijudooden Ulkeman uit den zak haalden. Volgens den schrijver van de „Brieven uit de hofstad" in de „Arnh, Ct." heeft een gewezen rechterlijk ambtenaar f2000 in de schatkist gestort, en moet die gewezen ambtenaar zijn de eervol ontslagen griffier van het Kanton gerecht te 's-Hage en de storting betreffen het door hem in zjjn qualiteit bij verschillende ge legenheden van justiciabelen te veel genotene. De teruggave, zegt het „Vaderland," schijnt dus te moeten opgevat worden als een voldoening aan het „beleedigd rechtsgevoel", gelijk men het noemt. Maar aangezien zij, die te veel betaalden, van deze f 2000 niets genieten en er dus van herstel van geleden schade zelfs geen sprake kan zijn, is de vraag gewettigd of deze terugbetaling, die dan toch wel niet spontaan zal geschied zijn, niet in sterk contrast is met het aan den bedrijver van die onregelmatigheden toegekend eervol ontslag en gevolgelijk van vol pensioen. De P. G. C. deelt mede dat den 19den Februari jl. een telegram aan Z. M. den Koning geweigerd is door een der ambtenaren dar telegrapbie aan bet station Scheemda, omdat de naam der straat en het nommer van het huis, waarin Z. M. de Koning woont, er niet in vermeld stonden. Verleden week verkocht iemand bij de firma Plouvier en De Wilde, wisselaars te Gent, 25 loten in de leening Stad Brussel 1874. Toen hij vertrokken was, bemerkte men dat écn dezer aandeelen in September 1882 met een premie van 100,000 franks was uitgeloot. De firma gaf den verkooper onmiddellijk van het for tuintje kennis en betaalde hem de 100.000 fr. uit. Eergisteren verraste de N. R. Ct. de Kotterdamsche muzikale wereld met de on aangename tijding, dat de heer Herman Csillag uit zijne betrekking aan de muziekschool en bij de quartet-en concert-uitvoeringen der Eotter- damsche toonkunst-afdeeling zijn ontslag heeft gekregen. Inmiddels heeft de jft. Ct. de oor zaak aan het licht gebracht. Er zijn nl. tusschen de hh. Gernsheim, dirigent, en Csillag onaange naamheden ontstaan door verschil van meening over den op- of afstreek eener viool-figuur in een onlangs in „Eruditio,, uitgevoerde ouverture. Kleine oorzaken, groote gevolgen! De ware wijsheid is gemoedelijk en verdraagzaam; slechts de huichelaar is streng en onverzoenlijk. -Het is geen verdienste, een vluggen, levendigen geest te hebbenwanneer men niet juist denkt. De deugdelijkheid van een uurwerk bestaat niet daarindat het snel, maar wel dat het goed slaat. Allicht klaagt men over zijn geheu gen zelden over zijn verstand. Hoe minder macht iemand heeft, hoe liever hij er van gebruik maakt. Onze opinie wordt veel meer door onzen smaak, dan door onze overtuiging gevormd. Het is met de beginselen van de weten schap als met de fundamenten van een ge bouw als zij niet soliede en diep zijn, dan is alles wat men er op bouwt bouwvallig. Het is beter dat de kinderen weinig weten, als zij dat weinige dan slechts in den grond weten en voor altijd. Zij zullen spoedig genoeg leerenals zij goed leeren. Edelmoedig. De boekhouder van een han delshuis had gedurende tien jaren geen verhooging van salaris ontvangen. Vermits hij bij eene ka rige bezoldiging ook eene onheusche behandeling te verdragen had, besloot hij eindelijk verhooging van salaris er, betere behandeling aan zijn chef te vragen. „Ja." zegt deze, „waarde heer Muller, daar zal ik met mijn associé over spreken." Eenige dagen later wordt Muller op 't kantoor van zijn chef ontboden. „Waarde Muller," zegt hij, „ik heb over uw verzoek met mijn deelge noot gesp.oken. Verhooging van salaris kunnen we u niet geven, aangezien de tijden te slecht zijn, maar om u een bewijs te geven dat wij uwe vlijt en toewijding ten hoogste waardeeren, zullen we u van lo Januari af fatsoenlijker behandelen- Gegrond motief. Dienstmaagd. Compliment van Mevrouw Van Epscheuten, of u zoo goed zou willen zijn mij de parapluie te geven, die Mevrouw u zes weken geleden ter leen gegeven heeft. Dame. Met genoegen, hier is ze, ik had haar reeds vroeger teruggezonden, doch het heeft alle dagen geregend. In den spoorweg-waggon. A. Excuseer, mijnheer, van waar komt U? B. Uit Iudië. A. Hoe laat is u daar vertrokken? Vergeten. Een schuldenaar aan zijn schuld- eischer: Ziehier de kleine som, die ik u verschul digd was. Ho! ik was het totaal vergeten. Dat hadt gij mij eerder moeten zeggen! „Welnu?" „Welnu, het heeft maar één oog." „Dat is geen gebrek, dat is een ongeluk." Snugger. Een groot heer, die niet zeer veel keunis en verstand bezat, moest in een vergade ring verslag uitbrengen. Hij stond zeer plechtig op, ontvouwde langzaam een papier en begon deftig te lezen: „Als het uw beurt is, neem dan het woord en zeg: Mijne Heeren!" Ook eene curiositeit. Professor Van Puffeler. aan de hoogeschool te X. las geregeld tweemaal 's weeks over de Chineesche taal. Geruimen tijd bleef de kachel de eenige toehoordster van den gedul- digen hoogleeraar. Hoe groot was derhalve pro fessors verbazing, toen op zekeren morgen een aantal deftige heeren en dames plaats namen en zijne voordracht met zichtbare belangstelling volg den. De beleefde professor vertaalde een schoon gedicht van een Chineesch poëet, dat veel bijval verwierf. Van toen af werd zijn college dagelijks druk bezocht. De hoogleeraar was uiterst verblijd over deze belangstelling in de Chineesche taal. Onder zijn auditorium was een heer die nimmer ontbrak. Wie was die ijverige toehoorder? Een commissionair, die tegen een vast tarief aan de vreemdelingen de merkwaardigheden der stad liet zien, was op de gedachte gekomen, zijn programma met eene curiositeit van eigen vinding te verrijken, hij plaatste er namelijk op: een professor, die aan zijn kachel onderwijs geeft in de Chineesche taal. Verschil van opvatting. Een paardenkooper heeft een paard gekocht. „Je hebt me schandelijk bedrogen," zegt de nieuwe eigenaar. „Ik? HoezooP" vraagt de paardenkooper met het onschuldigste gezicht van de wereld. Haarlem, 23 Febr. Gisteren-avond trad voor een talrijk gehoor in de Katholieke Leesvereeniging alhier, de Zeereerwaarde Heer J. W. Brouwers als spreker op. De geleerde redenaar schonk ons eene heerlijke improvisatie, welke hij in drie ge deelten en evenzoovele onderwerpen verdeelde. In het eerste gedeelte sprak ZE. over de plichten van den Katholiek tot zijn aardsch vaderland. In forsche trekken verklaarde de redenaar deze heilige plichten met historische feiten staafde hij zijn betoog en toonde hij aan dat de ellende die wij op politiek gebied overal kunnen waarnemen grootendeels een gevolg is van de lafheid en de werkeloosheid der Katholieken. Dientengevolge wekte de spreker de aanwezigen op, tot het steeds trouw vervullen hunner burgerplichten. In het tweede gedeelte zijner improvisatie deed de begaafde spreker ons kennis maken met den Neder- landschen dichter Maasen, een eerbiedwaardig priester, wiens naam tot dusver voor velen onbe kend was, ofschoon hij lang voor Milton als dichter optrad van het „Verloren Paradijs." Spre ker gat eenige fragmenten te genieten uit de schep pingen van dit genie, ten einde door de kennis making met de geestesproducten van dezen vromen dichter, de Katholieke poëzie raar verdienste te releveereu en tot hooge waardeering aan te sporen. Eene openlijke hulde in sierlijke, kernachtige taal gebracht aan Leo XIII, het thans regeerende Opperhoofd der Katholieke Kerk, den Paus der Wetenschappen, maakte den inhoud uit van het derde gedeelte der improvisatie, die door de aan wezigen met belangstelling was gevolgd en waar uit het groote meesterschap van den spreker over de behandelde thema's aanhoudend schitterend te voorschijn kwam. Een daverend applaus vertolkte, wat de pre sident der R. K. Leesvereeniging in woorden bracht, den dank der vergadering en de geest drift, die de improvisatie van Pastoor Brouwers (vooral in het eerste gedeelte) bij zijne hoorderen had opgewekt. Donderdag 11. werden door B. en W. aanbesteed het maken van eene nieuwe wasscherij, het vergrooten der vrouwen- slaapzaal en eenige hiermede in verband staande werken in het Stads-Armen- en Ziekenhuis. Daarvoor werden ingeleverd 7 biljetten. Het werk is gegund aan den heer P. lijdgaat, als laagste inschrijver, voor ƒ1050. Ook in deze gemeente komen zeer vele gevallen van mazelen voor, in de vorige maand 120, waarvan 7 met doode- lijken afloop. Bij volwassenen vertoont zich insgelijks de ziekte. De bekende dief Jacobus de Zwaan sedert de vorige maand in hechtenis wegens diefstal van schoenen, laarzen en een vaatje boter, is eergisteren door de arr.- recht bank aihier veroordeeld tot 2 jaren gevan genisstraf. ARROND. RECHTB. TE HAARLEM. Terechtzitting van 21 Februari 1884. 1. C P. v. d. B. h/v C O. te IJmuiden, moedw. mish. f 3 boete of 1 dag subs. gev. straf c. e. 2. Jan de B Sz.Jac de B Sz.B K. en T B. te Edam, moedw: mish. ieder 15 dagen cell. gev. straf f 8 hoete of 1 dag sub. gev. straf en solidair in de kosten. 3. J B. teVelzen, opz. verbreking van afsluiting en moedw. mish. bij ver stek 3 maanden gev. straf f 25 en f 8 boete of 5 en 3 dagen subs. gev. straf c. e. 4. G T. te Hillegom, geweld pleging tegen de politie, vrijgesproken. 5. J B. en H B. te Nieuwer Amstel, openbare dronkenschap en bel. bed. beambte in functie ieder f 10 en f 8 boete of 3 dagen subs. gev. straf voor iedere boete c. e. 6. P H. te Heem stede, openbare dronkenschap, verzet en geweldpleging tegen de politie bij verstek 15 dagen gev. straf f 10 boete of 3 dagen subs. gev. straf c. c. 7. H. v. d. A. te Haarlem, diefstal 3 maanden gev. straf c. e. HAARLEM, 20 Febr. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, veikoopen en prijzen als volgt, 2 koeien verkocht, 2 voor f 170 a 140; - stier; verkocht - voor f a- vaarzen, verkocht - voor f a pinken verkocht voor f a - graskalveren verk. voor f a 42 nuchtere kalveren, verk. voor f 4 a 8 16 schapen, verk. voor f 20 a 10; 1 varkens, verkocht voor a20 c. per '2 kilo, - paard tot f a Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkoch 14 stapels kaas, 1083 stuks, wegende 2216 kilo, hoogt teprijs f 31,50 middelbare prijs per 50 kilol. LEIDEN, 22 Febr. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt paarden f af 8 stieren f 76 a 185; ossen f a 102 melkkoeien f 148 a 302 kalveren dito fa 56 vare dito f 140 a 245, 24 vette dito f 170 a 390, - graskalveren f a 30 vette f 42 a 89 90 100; 62 nuchtere dito f3,a 8 160 vette schapen 22 a 42,24 weide dito J 15, a 23, lammeren 16 magere varkens /15 a 28, 100 biggen f 7,50 a 15.— SCHIEDAM, 22 Febr. Moutwijn, per ned. vat 11,75 Jenever f 17.25, Amsterd.proef f 18,50 spoeling f 1,60 dito commissie f 1,80. GOUDA, 21 Febr. Op de kaasmarkt waren 10 par tijen kaas aangevoerd; handel vlug; prijs 28 a 30. Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboter fl.60 1.70 derweiboterjfl.35al.50.per kilo.Handel zeer vlug HOORN, 21Febr. Ter waag gewogen 51 stapels kaas, wegende, 11,122 kilo; hoogste pry's per 50 kilo f 38.50 voor kleine ƒ3.750 voor commissie, voor mid delbare. LONDEN, 21 Febr.) Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen 200, Schapen en Lammeren 1000. Kalveren ZwijnenPrijzenBeste Runderen 3 /8 a 5/6 Schapen en Lammeren 5/— 6/9, Kalveren 5/- a 6/9 Zwijnen 4/ a 4/6. Amsterdam, 22 Februari. 1884. Prijzen der onderstaande effecten genoleer- P^t. de koerg. Nederland. Oertif. Werk. SchuldSl 5 8 8panje. Turkije. Egypte. 5 i' i Hongarfje. Obl. Leening 18675 Gotidleening5 Italië. Obl. Pauiel. Leen. 1860-64. 6 Oostenrijk. Obl. in papier (Mei—Nov.). 5 u a zilver (Jan.Juli). 5 Portugal. Obl. buiten], 1853-80 3 Husland. bij Hope Comp. Oude Russen. 5 Obl. Nic. Spw. 1867 69. 4 1877 Amat. L 20-100 Obl. buitenl. 1867, 1871/75. 1876 n u (Perpetuele) 4 biunenl. f 1250025000. 1 1000—50001 Obl. Alg. Schuld 1865 5 h u u 1869,. .«6 Obl. Leening 1876 5 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876. 4 1877 4 Columbia. Obligation4' Peru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank dirid. Nederland. Holl. IJz. Spw. Aand M. tot Eipl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl4' 1875 5 Zitid-Ilal. Spoorw. OblS Gr. Spw. Maatsch. Aand. 5 Ballische Spw. Aand8 Jelez Griasi Obl5 Kiew-Brest Aand5 Knrsk Chark Obl. ƒ1000. 5 Morschansk Sysrau Aand. Riascbk Wiasma Humenle Aandeelen Spw Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert. PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Amsterdam 100 Rotterdam Gemeente Crediet. Belgle. u Stad Antwerpen 1874 Oostenrijk. Staalel. 1854 1860 1864 Rusland. 1864 1866 Geldkoers prolongatie 3 3'/» pet. Halte. Rusland. 5 5 div 66 77»/. 102 98 82"/is 65"/. 66'»/,. 51"/is »8<Vs 78?/. 92 24 V, 45'/, S7'/s 8"/,, 8"/,. 87 111?/, 122 27 12»/, »"/i. 117'/. 154 118 72"/,, 151'/, 113 19»/, 53'/. 121?/,, 52'/. 85 88 >/2 55 53"/., 146 26'/.$ 138'/s 107'/, 108»/. 101'/, 94»/. 97 102'/s 112'/,. 144'/. 126' j 124'/. LONDEN, 22 Febr. De overgave van Tokar heeft hier groote ontsteltenis te weeg gebracht. De ministerraad, die met spoed bijeengeroepen werd, is onmiddelljjk vergaderd. De nieuwe Transvaalsche Conventie is in de conferentie van lord Derby en de gedelegeerden van heden, welke bi]na twee uren geduurd heeft, definitief vastgesteld. De gedelegeerden achten de overeenkomst vrij bevredigend. NEW-YORK, 22 Febr. Uit de zuidelijke staten zijn berichten ontvangen omtrent de werking van een wervelwind die aldaar in den nacht van Maandag heeft gewoed. Geheele districten zijn verwoest. Yele men- schen zijn omgekomen door het instorten van huizen. Er zijn vreeselijk verminkte lijkeu gevonden. Het blad Sun begroot het aantal slachtoffers op 300 a 400 en dat der vernielde huizen op 5000. PARIJS, 22 Febr. De werkstaking te Anzin is heden nagenoeg algemeen. Yan de 11,400 werklieden zijn er nog slechts 4600 aan 't werk. Een groot aantal, met wapenen, stokken, enz. gewapend, tracht ten deze laatsten te beletten in de mijnen aan 't werk te gaan, maar zij werden door de gendarmerie uiteengedreven. MEDEDEELINGEN a 10 Cents per regel. begon met deze woorden. »Twee zeker heden zijn beter dan eene.Ten einde de talrijke zieken die hunne verkoudheden, bronchitis of catarrh met de capsules van Guyot verzorgen, in staat te stellen het echte produkt te erkennen, hebben wij op elke witte capsule de handteekening E. Guyot afgedrukt. Men vindt deze handteekening tevens op het etiket, maar in drie kleuren. De aldus bereide capsules van Guyot heb ben geen de minste smaak. Zij hebben bet uitzicht van eene bonbon. Fabriek in t groot: 19, rue Jacob, te Parjjs.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 3