N I B IJ W E Donderdag 28 Februari 1884. 9e Jaargang. Het materialisme en de misdaden. BUITft.XLAND. No. 774. 0,06 Sleden in Rusland. Aanbevelenswaardig. HAARLEM ABONNEMENTSPHIJ8 Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers 0,85 1.— Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUEEAU: St. Jansstraat Haarlem. AGHTE MA NON AGITATE. PBIJS DEB ADVEHTENTIÉN Van 16 regels30 Cents Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Adverteutiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KUPPEBS LAUREY. Reeds dikwerf hebben we de onloochen bare vermeerdering der misdaden besproken en in den laatsteu tijd zijn er opnieuw een aantal moorden, aanslagen en schanddaden geschied, welke de Regeeringen er toe dwin gen middelen te beramen tot beteugeliug van misdaden, waarvan men in vroegere jaren nimmer hoorde gewagen. Wij laken zeker geenszins de maatregelen, welke b. v. de Oostenrijksche Regeeriug heeft genomen, wij zijn zelfs overtuigd, dat ook in andere Staten binnen niet al te langen tijd de omstandigheden er toe zullen leiden om voor buitengewone gebeurtenissen ook bui tengewone maatregelen te nemen, 't Is echter te bejammeren, dat eerst hoogst treurige oudervindingen de gezaghebbers er toe moesten leiden op een kwaad hunne aandacht te vestigen, dat reeds lang het moderne volksleven vergiftigt en vernietigt. »De maatschappij heeft mij tot een moor denaar gemaakt. «Zoo sprak onlangs de moor denaar van Floridsdorf, toen hij voor den rechter een verhoor onderging. Deze droe vige bekentenis bevat een zware aanklacht tegen de leer van het godloochenende ma terialisme en der zoogenaamde moderne verlichting, die door de vereerders der apen- theorie, door de kracht- en stof-philosophen, op de leerstoelen der hoogescholen en in vergaderingen, zoomede in boeken, tijd schriften, dag- en weekbladen en in bro chures gepredikt wordt. De mensclen, die zonder werkelijk wetenschappelijk onderzoek uit pure excentriciteit en om slechts een tegenstelling tegen de domme geloovige menigte* uit te maken, met deze materi alistische wereldbeschouwing dwepen of voorgeven te dwepen, hebben er veelal geen begrip van, welke vreeselijke gevol gen het materialisme na zich slepen moet. Het materialisme loochent Godheid en Schep ping en het ontkent het bestaan van een im materieel geestelijk wezen. De factoren waarmede het rekening houdt zijn: kracht en stof. Ideeën en gedachten worden door het materialisme als het phosphoresceeren als een exanthem, een resultaat der hersens beschouwd. Dat daardoor noodzakelijker wijze het bestaan van een vrijen mensche- lijken wil van zelf vervalt is, dunkt ons, duidelijk. »De menseh,* zoo redeneeren de verlichte* materialisten, »is een natuur product, zoowel lichamelijk als geestelijk. FEUILLETON. De eerste meerschuimen pijp. In 1723 woonde er in Pest een schoenmaker, Karol Kowates genaamd, die door zijn bedreven heid in het houtsnijden in aanraking kwam met graaf Andrassy, wiens gunsteling hij werd. Eens bracht de graaf uit Turkije, waar hij met eeiie zending belast was geweest, eeu stuk wit achtige potaarde mede, dat hem, omdat het zoo buitengewoon licht was, als eene zeldzaamheid ten geschenke was gegeven. De schoenmaker kwam op den inval dat die potaarde, omdat zij zoo poreus was, z< er geschikt moest zijn om pijpen van te maken, dewijl zij de nicotine ver teerde. De proef werd genomen en Karol sneed eene pijp voor den graaf, en eene voor zich zei ven. Doch onder de bewerking waren zijne handen niet schoon, en menig stuk pek bleef aan de pijp kleven. Maar in plaats dat de pijp vuil werd els Karol de pek afveegde, kreeg de potaarde overal waar de pek bleef kleven eene helderbruine kleur. Nu smeerde hij de geheele oppervlakte in, en nadat hij de pijp gepolijst had, rookte hij er uit, en bespeurde dat de kleur hoe langer hoe mooier werd. Andere edellieden, die van de Een vrije wil bestaat niet. De meusch is, hetgeen hij eet. Zoo leert ook de hoogleeraar Mo'eschott, een man, die door de materi alisten wordt vereerd, of beter gezegd ver good. »Wat de meusch denkt en doet, is het noodzakelijke product van aaugebortn aan leg, in verband met opvoeding, stand, ver mogen, nationaliteit, klimaat en tijdsom standigheden. Deugd en misdaden, liefde en haat, moed en lafheid, weldaden en mis - daden zijn (ie onvermijdelijke gevolgen der omstandigheden en der door uitwendigen invloed beheersckte toestanden der herse nen,* zoo proclameeren de geleerden van het ongeloof en zij voegen er bij: de meeste misdaden tegen Staat en maatschappij ge schieden door gebrek aan beschaving. De beschaafde vindt middelen en wegen om ondragelijke toestanden te boven te komen, de niet-beschaafde weet zich niet anders dan door een misdaad te helpen. Hij is een offer der omstandigheden. Gebrek aan ver stand, armoede en gebrek aan beschaving eu ontwikkeling zijn de drie factoren die misdaden voortbrengen. Misdadigers moeten meestal meer als ongelukkigen beklaagd dan verafschuwd worden. Daarotn zouden we beter doen niemand te rechten.* Dat is de leer van Büchuer en zijne vereerders, die alles te werk stellen om het Christendom uit de harten der zooge naamde ontwikkelden eu der studeerende jeugd te verwijderen en hun in plaats van hef ootmoedig geloof aan God, geweten en eeuwige vergelding, eene nietswaardige, dorre eu troostelooze wereldbeschouwing in te prenten, die echter den knagenden worm van 't geweten hoogstens kan doen sluime ren, doch nimmer geheel en al kan dooden. »De maatschappij heelt mij tot een moor denaar gemaakt,deze woorden zijn van groote beteekenis voor de gevolgtrekkingen van het onzalig systeem. Niet de meusch is voor zijne daden verantwoordelijk, maar de natuur, die hem juist zulk een eu geen anderen aanleg gegeven heeft, de omstan digheden, die hem zoo en niet anders dwongen te handelen; wier verhoudingen hem tot een misdadiger maakten.* Ziedaar de theorieën die in materialistische en sociaal-democratische geschriften wijd en zijd verspreid worden. Als er ergens een idee, eene leer, eene wetenschap gevaarlijk is voor den Staat, dan is dit het moderne materialisme in zijne verschillende vormen. Wie de ver antwoordelijkheid van den mensch voor merkwaardige eigenschappen dier bizondere pot aardesoort gehoord hadden, lieten er groote aanvoeren van komen om er pijpen van te la'eu maken. De natuurlijke scbaarscbheid van dit artikel en de zware invoerkosten beperkten des tijds het gebruik er van uitsluitend tot den rij ken adel. Eerst in 1830 werd meerschuim een algemeen handelsartikel. De eerste meerschuimen pijp, die Karol Kowates gemaakt heeft, wordt in het museum te Pest bewaard. Het reizen in Rusland is geheel iets anders dan het gemakkelijk en spoedig vervoer met onze sneltreinen waaraan wij gewoon zijn. Maar voor iemand die den tijd heeft en de schoonheid dei- afwisselende natuurtooneelen weet te waardeeren, levert Rusland veel grootsch en merkwaardigs op, waarvan men vroeger geen denkbeeld had. In (1e noordelijke streken is de sneeuw zoo zuiver en schoon dat zij, in plaats van een wee moedig gevoel te wekken, tot vroolijklieid stemt. Zij blinkt als marmer. De leliën zijn niet witter en reiner dan hare vlokken. De met rijp versierde boomtoppen gelijken kroonkandelaars van Veneti- aansch glas, en de aarde met het witte kleed ge tooid dat de winter voor haar heeft geweven, zijne handelingen ontkent, verklaart tege lijkertijd elke justitie en strafrechtspleging voor onzin en ongerechtigheid. Of kan een rechter, wauneer hij zulk eene wereldbe schouwing huldigt, een moordenaar, een dief tot straf veroordeelt n? Deze is immers niet verantwoordelijk voor zijne handelin gen, hij kon immers niet anders te werk gaan. Inderdaad 't is een waar woord dat zeker philosoof heeft uitgesproken: mis dadigers zijn zij, die oorzaak zijn dat er misdadigers bestaan.* Eene maatschappij, die het ongeloof en de goddeloosheid op hare banier geschreven heeft, vormt de menschen tot moordenaars en roovers. Eu in dien zin heeft de moordenaar van Flo ridsdorf niet ten onrechte gezegd »de maat schappij hoeft mij tot een moordenaar ge maakt Een zinsnede in een artikel van de Nordd. Allg. Ztg. over de rouw-resolutie van het Huis van afgevaardigden te Washington betrekkelijk Laskers overlijden, en waarin gezegd wordt, dat de Amerikaansche Volks vertegenwoordigers vermoedelijk niets anders hebben beoogd, dan een daad van hoffe lijkheid jegen3 Duitschlaud te verrichten, wordt in de politieke kringen van Berlijn als een bewijs opgevat voor de meening, dat Prins Von Bismarck eeu tegemoetko mend optreden van de zijde van het Kabinet van Washington, tot uit den wegruiming van 't gerezen incident, wederkeerig door 't betoonen van groote welwillendheid zal beantwoorden. Onder die omstandigheden zoo merkt men op is het te hopen, dat de Duitsche pers alles zal vermij den, wat de spanning tusschen Berlijn en Washington zon kunnen bevorderen. De Badeusche Minister van justitie heeft in de Tweede Kamer verklaard, dat de Regeering bereid is, mede te werken tot het verkrijgen van wettelijke maatregelen ter vergoeding aan onschuldig veroordeelden. De Moniteur de V Algérie heeft onlangs gemeld, dat er in Algerië verscheidene Pruisische spionnen rondzwierven, zelfs hij groepen, ouder anderen eeu gezelschap van twaalf personen, mannen eu vrouwen, die, ouder voorwendsel van zaken te doen, alle mogelijke inlichtingen omtrent de gegoed heid van verschillende personen enz. trach ten in te winnen. Naar aanleiding van dit eeu en ander wordt uit Algiers aan de (loet deuken aan eene bleeke bruid, die naar bet altaar wordt geleid. Zoo ver het oog reikt, sneeu overal sneeuw dat is het ware Rusland, het Rusland ouzer droomen. Hoe vlug en snel glijdt de slede over die hard bevroren baan! Ais men onder een helderen sterrenhemel, in eeu lichts troika, een tocht doet over die onafzienbare vlak ten, waar geen wegen, geen bruggen en dorpen zijn, en den opwekkenden invloed van de koude lucht gevoelt, dan is 't alsof men zich niet langer op (1e aarde bevindt, maar iu het luchtruim is opgeheven, alsof men voortzweeft in een lucht bol, die in zijne snelle vaart strijkelings den zilveren rand der wolken raakt. Toen De Persigr.y in Frankrijk Minister van Binnenlandsclie zaken was, ontving hij op zeke ren dag bezoek van een vriend, die, na behoor lijk aangediend te zijn, in het vertrek van den grooten man werd toegelaten. Zij hadden eene levendige woordenwisseling. Eensklaps kwam een kamerdienaar binnen en overhandigde den Mini ster een briefje. Toen hij het geopend had ver anderde hij dadelijk van toon en sprak bedaard en vriendelijk. Zijn vriend, die bespeurde welk een uitwerking, de inhoud van het briefje op Norddeutsche Allg. Zeitung gemeld, dat het bericht ontstaan is uit het feit, dat aldaar te lande eeu gezelschap Nederlaudsche joden, met hunne vrouwen, rondreist voor han delszaken. De zaken van Madagascar zijn in de Fransche Kamer ter sprake gekomen naar aanleiding van eene kleine kredietaanvrage die uitgesteld is. Niemand weet eigenlijk hoe op dit oogenblik de zaken met Mada gascar staan. De Fransche schepen blok- keeren de kust en beletten de Ilovas tol rechten te heffen. Maar wat eigenlijk de plannen der Regeering zijn, en wat men op het oog heeft, dat weet niemand. Men is daarom iu de Kamer bevreesd van door den Minister Ferry weder gesteld te worden voor een fait accompli, zooals met Tunis en Tougkiu het geval geweest is. Eerst eene kleine krediet-aanvrage, eu dan eene kostbare expeditie om de eer des lands te redden. Daartegen is bij voorbaat verzet aaugeteekend. Het is jammer dat het kli maat van Madagascar zoo groote bezwaren r? o oplevert. De nabijheid van Reunion en de handelsbetrekkingen met dit eiland zouden anders Madagascar tot eeu goed land voor nederzetting maken. Te Marseille gaat eeu verzoekschrift aan de Kamer van afgevaardigden ter teekeuing rond, om bevorderlijk te zijn tot opheffing van de speelbank te Monte Carlo. Het is reeds voorzien van vele handteekeningen, eu verscheidene doctoren eu afgevaardigden hebben beloofd het verzoekschrift te ouder- teekeuen. Vrijdag heeft iu het Eugelsch Hoo- gerhuis de Prins van Wales zijue aller eerste redevoering gehouden. Het geschiedde ter aanbeveling van Salisbury's voorstel, om eene commissie te benoemen tot onder zoek van de quaestie der arbeiders-wo ningen. De Standard verneemt uit Kaïro, dat generaal Graham het bevel kreeg den Ara bieren slag te leveren tusschen Ti-iukitat eu Tokar maar niet verder landinwaarts te dringen, als Osman Digna het gevecht ontwijkt. Het bericht omtrent het in op stand komen van den machtigen stam der Bishariu's tusschen Wady Haifa en Khar toem, bleef onbevestigd. Agenten van den Mahdi doorkruisen geheel Egypte, ter ver kondiging van des profeten woord: »Ik kom, maakt u gereed. Een Eugelsch leger van 4300 man is te Triukitat geland. Van alle kanten ziet men den Minister had, wie-p er een vluchtigeu blik op en zag tot zijne verbazing dat het eeu onbe schreven vel papier was. Nu was het hem nog onbegrijpelijker, en toen hij eenige oogenblikken later heenging, ondervroeg hij den dienaar, dien hij wel kende, want hij was zelf ook Minister van Binneulandschc Zaken geweest. Gij hebt zooeven den Minister een briefje ter hand gesteld, dat eene buitengewone uitwerking op hem had. Maar het was een blanco vel, er was geen woord opgeschreven. Wat beteekende dat? „Mijnheer," antwoordde de kamerdienaar, „ik zal er u uillegging van geven, maar ik moet u verzoeken het geheim te houden om mij niet iu moeielijkheden te brengen. De Minister is zeer driftig, en omdat hij zijn zwak kent heeft hij mij gelast, telkens als hij met zulk een verheffing van stem spreekt, dat ik hem in de voorkamer kan hooren, onmiddellijk een vel papier in eene enveloppe te steken en het hem te brengen. Dat herinnert hem dat zijn drift hem dreigt te over meesteren en dan bedaart hij dadelijk. Ik hoorde hem zooeven luid spreken en volgde mijne in- structiën."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 1