NIEUWE No. 775. Zondag '2 Maart 1884, 9e Jaargang. De Pauselijke Encycliek aan de Fransche Bisschoppen. BUITENLAND. Een broze troon. De wieg des Konings van Rome. QUKLEM ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem0,85 Buiten Haarlem franco per post. 1, Afz anderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÉN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUKET. Een der karakteristieke ideeën van het Pontificaat van Leo XIII, is de gewoonte van den Paus om, behalve de Encyclieken, welke hij aan de gansche wereld richt en die de groote sociale vragen behandelen, zich naar de rij tot elke afzonderlijke natie te wenden, om haar raadgevingen en on derrichtingen te geven, betrekking heb bende op hare speciale behoeften en op den toestand waarin zij verkeert. Dit mid del heeft Leo XIII aangewend tegenover de Slavische landen, Italië, Spanje en Ierland, onlangs maakte hij er ook ge bruik van tegenover Frankrijk. De Ency cliek aan de Fransche Bisschoppen zal een waardige plaats innemen in de bewonderens waardige serie van brieven en documenten van het tegenwoordige Pontificaat. Men zal wellicht de vraag stellen op welken grond, naar welke aanleiding Leo XIII zich juist nu op zoo plechtige wijze tot Frankrijk wendt, vermits geen bizondere gebeurtenis hem noodzaakte, het zwijgen te breken. Naar ons oordeel, heeft de Paus met voorbedacht een tijdperk van rust en kalmte zich ten nutte gemaakt, om aan ziju leeringen een verhevener karakter en eene groot-ere uit werking te geven. Dusdoende kan niemand den Paus beschuldigen, dat hij zich door den toorn van 't ocgenblik heeft laten leiden of op eene uitdaging heeft geantwoord. Als Leo XIII thans zijne stem verheft, dan geschiedt zulks niet, om beschuldigingen te doen, waarvoor hij trouwens het recht had, maar om allen, zoowel de Bisschoppen als de geloovigen, zoowel de Regeeriug als de Katholieken, fundamenteele en heilzame waarheden opnieuw voor oogen te houden. De Encycliek behandelt geenszins de details der religieuze quaestie, zij bepaalt zich tot principiëele punten, tot breede trekken toch valt het gemakkelijk, daaruit denoodige gevolgen te trekken. Het Pontificaat, laat volgens zijne traditie in betrekking tot de Regeeringen geen enkele daad welke zijne rechten schendt, voorbijgaan, zonder er ken nis van te nemen en onmiddellijk protest aan te teekenen langs aiplomatieken weg. Slechts in uiterste gevallen en, als zijn ge duld ten einde is, gaat de Paus over tot openbare en plechtige publicatiën. Dit deed ook Pius YII in de lange en moeilijke twisten met Napoleon I; telkens wanneer FEUILLETON. Franklin's nederigheid. Algemeen bekend is, zoowel in Europa als in Amerika, do spreuk, die Turgot, de Minister van Lodewijk XY1, onder hei borstbeeld van Frank- hn liet plaatsen. iiEripuit coelo Julmen sceptrumque tyrannis." (Hij ontrukte den hemel den bliksem, den dwin gelanden den schopter.) Wel heeft Grimm (die toen in 1778 te Parijs woonde) aangetoond, dat Turgot het gronddenk beeld van zijne spreuk ontleend heeft aan een versregel van de Pollignac, aldus luidende: i/Eripuit qui Jovi fulmtn, Phoeboque sagittas.'1 (Hij ontrukte Jupiter den bliksem, den zonnegod gijne pijlen.) Maar niettemin werd Turgot's spreuk als nieuw, phtig en geestig geprezen. Alleen de man, wien die lof gold, had er aan merking op te maken. Franklin was te verstan dig dan dat de wierook, die hem toegezwaaid werd, hem kon bedwelmen, en onderzocht zelfs °f de lof, waarmede men hem overlaadde; wel steek hield. De brief, welken hij aan een Eransch dichter van dien tijd, Felix Rogarit, schreef, verdient nog meer tot ziju lof in herrinnering te blijven, dan de Latijnsche spreuk van Turgot. deze veroveraar gereed stond een of ander punt van het Concordaat te overtreden, verhief Pius VII zijne stem en teekende hij protest aan, door tusschenkomst van den Nuntius. Leo XIII heeft tegenover de Republikeinsche Regeering dezelfde houding aangenomen. Hij herinnert in zijne Ency cliek nogmaals aan alle protesten, welke hij door den Apostolischen Nuntius in Parijs alsmede door den Franschen Gezant bij den Heiligen Stoel, heeft aangeteekend. Sinds ongeveer een jaar, om niet te ver terug te gaan, heeft de Roomsche Stoel on ophoudelijk bij de Fransche Regeering be zwaren ingebracht, tegen al de aanslagen op de rechten en vrijheden der Kerk. 't Zij voldoende te wijzen op de quaestie van de inhouding der traktementen, de school- boeken-quaestie, do wetsontwerpen tegen de godsdienstige genootschappen en alle maatregelen, die genomen zijn, om het Concordaat te schenden, enz. De Heilige Stoel heeft over al deze punten bij de Republikeinsche Regeering langs diploma- tieken weg zijne bezwaren ingebracht, be zwaren, die zooals Leo XIII zich uitdrukt, »met den geest van welwillendheid en toe genegenheid werden opgenomen.Doch ten gevolge van de aanhoudende verdrukkingen heeft de Paus, zonder in details te treden, de openbare aandacht op de hoofd-quaes- tiën willen vestigen, welke de belangen en plichten van allen betreffen. Dat is het doel en de beweegreden vau de jongste Encycliek. Leo XIII brengt aan het volk en aan de Regeeriug in herinnering, dat de Godsdienst een allernoodzakelijkst fun dament is voor het gebouw van den Staat, de veiligste schuts voor de sociale orde. Deze waarheid heeft voor de democra tische Staten eene nog grootere beteekeuis dan voor de overigen, 't Is eene waarheid, meermalen ten duidelijkste bewezen, dat daar, waar het politieke en sociale ver band meer verbroken is dan elders, de moreele en religieuze teugels ook sterker moeten zijn. Eene democratie nu, zonder Godsdienst, moet noodzakelijkerwijs tot anarchie vervallen. De Paus beveelt den Bisschoppen aan hunne aandacht op alle groote quaestiëu te wijden den Clerus zich aan de Bis schoppen te onderwerpenden leeken ver maant hij tot onderlinge eensgezindheid en achting voor de hiërarchie. Leo XIII komt met recht weder terug op de ge- Rogarit had hem als commentaar op die spreuk nog drie bladzijden vol hoogdravende vleierijen geschreven. Franklin schreef hem daarop lot antwoord: „Mijnheer! „Ik heb uw brief ontvangen, waarin gij na een vloed van loftuitingen over mij uitgestort te hebben die mijn gevoel pijnlijk aandoen, om dat ik niet hopen kan ze ooit te verdienen mijn oordeel over een Latijnsch devies wenscht te vernemen. Ik ben te weinig met de fijnheden van die taal bekend, dan dat ik het zou dur ven wagen mij als beoordeelaar op te werpen van de poëtische waarde, die in dezen versregel ligt. „Ik zal u slechts op twee onnauwkeurigheden opmerkzaam maken, die daarin voorkomen. „In weerwil mijner ontdekkingen en proef nemingen op het gebied der electriciteit, slaat de bliksem nog altijd voor onzen neus in, en wat den dwingeland betreft, zijn er meer dan een millioen anderen met mij bezig geweest om hem zijn schepter te ontrukken." Franklin." hoorzaamheid aan het Kerkelijk gezag. In derdaad wanneer de Katholieken ten hui- digen dage iets willen tot stand brengen, kunnen zij dit slechts doen door eendrach tige samenwerking met de Geestelijke Over heid. In onze aera van sociale verdeeldheid en van teugelloos individualisme berust de grootheid en de macht der Kerk op de instandhouding en op de hoogachting van het Kerkelijk Gezag. Over Frankrijk sprekende is Leo XIII, we willen er ter loops de aandacht op vestigen, niet optimistisch gezind, doch geeft hij ook den moed niet verloren. Hij geeft de hoop niet op, dat de toestand beter worden zal, en de Katholieke Kerk weder de haar toekomende plaats zal innemen in een land, dat aan de Kerk zooveel heeft te danken. Ook wij geven den moed niet op. Zonder twijfel zijn de mannen, welke op dit oogenblik de teugels van het bewind in handen hebben, niet gezind de Kerk te begunstigen, maar er zijn onder hen po litieke koppen, die begrijpen moeten, dat het Katholicisme diepe wortelen in de Fran sche maatschappij heeft geschoten, en dat het eene macht is waarmede ongetwijfeld rekening moet gehouden worden. Hande len zij anders, laten zij aan het antireli gieuze radicalisme den vrijen loop, dan zullen zij ongetwijfeld met de grootste moeielijkheden te strijden hebben en zij zullen de oorzaak zijn dat bet land vroeg of laat onvermijdelijk door de vreeselijkste rampen zal geteisterd worden. Te Parijs is Marcère gekozen tot onaf- zetbaar senator. De Kamer heeft, na eene vrij levendige beraadslaging over artikel 4, dat het slacht vee betreft, aangenomen het ontwerp der overeenkomst met Oosteurijk-Hongarije. Uit Haiphong wordt gemeld, dat 6000 Franschen op den 8sten Maart tegen Bacuinh zullen oprukken, terwijl 6000 andere reeds vroeger Haidzuong verlaten, om den Chi- neezen den terugtocht af te snijden. De Franschen hebben zonder strijd bezet eene pagode, gelegen aan de samenstroo- ming van Songkan en het kanaal. In het Lagerhuis heeft Gladstone met eene redevoering, welke één uur en 50 miuuten duurde, ingediend een wetsontwerp tot hervorming van het kiesrecht en in- glasblazers in de Birminghamsche fabriek van genoemden heer zijn er verscheidene maanden aan bezig geweest. Boven den zei el verheft zich een door vier kolommen gedragen glazen troon hemel. Alles is in Moorschen stijl en kunstig bewerkt. De armen van den zetel loopen in ananasvor- mige knoppen uit, die elk 324 met mathema tische juistheid gesneden facetten dragen. In de kolommen zijn evenals in den zetel teekeningen gegraveerd. Deze breekbare troon is voor een Indisch en vorst bestemd, en de prijs er van kan men eenigszius berekenen, als men hoort dat de insgelijks van glas gemankte voetbank 800 guin- jes kost. Een troon van geslepen kristal is tegenwoor dig in het verkooplokaal van den heer Oster in Oxfordstreet, te Londen, tentoongesteld, 't Is een waar meesterstuk, en kunstenaars, glasslijpcrs en In eene kunstverzameling te Parijs wordt de wieg bewaard, welke Frankrijks hoofdstad aan Keizerin Maria Louise ten geschenke heeft aan geboden, bij de geboorte des Konings van Rome. De wieg is van verguld zilver met parelmoer in gelegd. Van binnen is zij bekleed met fluweel. De gordijnen met Brusselsche kant zijn met gouden honingbijen bezaaid en met wit atlas gevoerd. Haar vorm is een langwerpig, afgerond vierkant, rustende wederzijds op twee hoornen van over- overvloed, die elkander kruisen en gedragen wor den door twee geniën, waarvan de eene het recht. voering van gelijk stemrecht in de steden en graafschappen van Engeland, Schot land en Ierland. Volgens dit ontwerp zal het aantal kiezers vermeerderd wordenin Engeland met ruim 1,300,000, in Schot land met ruim 200,000, in Ierland met ruim 400,000. Woensdag-middag werd aan het Minis terie van Buiteulandsche Zaken te Londen de nieuwe overeenkomst onderteekend tus- schen de Transvalere en de Engelschen. Be naam der Transvaal zal voortaan luiden: »Zuid-Afrikaansche Republiek.» De grenzen worden veranderd (overeenkomstig hetgeen reeds vroeger gemeld is). Het ge bied daarbuiten komt, met wederzijdsch goedvinden, onder Britsch protectoraat. De Staatsschuld wordt teruggebracht tot een kwart millioen pd. sterling. Aan de Re publiek wordt, evenals aan den Oranje- Vrijstaat, volkomen onafhankelijkheid ge waarborgd wat hare binnenlaudsche aan gelegenheden betreft. Ze mag in recht- streeksch diplomatiek verkeer treden met vreemde Mogendheden, maar geen verdra gen sluiten. Binnen zes maanden moet de Volksraad de overeenkomst goedkeuren, anders is ze vervallen. De Engelscke Peace Society heeft een belangwekkende kaart uitgegeven, waarop met een oogopslag de oorlogskosten te zien zijn, die Engeland heeft te dragen gehad gedurende de laatste 50 jaren. Daaruit blijkt o. a., dat de gezamenlijke kosten van oorlogen gevoerd, schadevergoeding betaald, de slaven-emancipatie en alles wat in den regel met den oorlog in ver band staat, voor Engeland zijn geweest 2,135,654,246 pond sterling. De kosten van het burgerlijk bestuur gedurende dien zelfden tijd bedroegen 712,986,835 pond. Van elk pond ging bijna tien Nederlandsche guldens zoek aan oorlogskosten en oor logsschulden. Lord Derby heeft de Transvaal conven tie bij het huis der Lords overgelegd en ook binnen 8 dagen de overlegging der gevoerde correspondentie toegezegd. Volgens de Central News heeft de politie een Feniansch komplot ontdekt om het Charing-Cross-spoorwegstation met dyna miet te vernielen. De politie zou eene ver dachte kist, vermoedelijk ontplofbare stof fen inhoudend, eergisteren-morgen in het stations-gebouw hebben gevonden. Deze kist zou onder bewaking naar Woolwich de andere de kracht verbeeldt. De zijden ver- toonen twee nimfen: de Seine, die hare armen naar den godentelg uitstrekt en de Tiber, die zich in de aanschouwing van het nieuwe gestarnte verheugt. Boven de wieg aan het hoofdeinde prijkt de godin van den roem, in hare handen eene kroon lieffeude, boven welke eene ster zweeft, beeld van het genie des mans, die over Frankrijk heersckte. Van liet voeteneinde blikt een jonge adelaar naar die ster omhoog, en schijnt met uitgespreide vleugels eene poging te doen om haar nabij te komen. Het gezicht van dat kostbaar en kunstig offer van bewondering en vleierij boezemt medelijden in, als men bedenkt, wat er geworden is van dat vergood gezin, waaraan het is opgedragen. Die ster verdween, die jonge adelaar verging. De vader stierf vergeten, als balling op eene rots; de zoon en de moeder stierven vergeten, in het midden der groote wereld. Allen beschaamden zij hunne vleiers en overleefden hunr.e groot heid, en wat er van hen overblijft is een hand vol stof, «n de holle naklank hunner ge schiedenis, die van eeuw tot eeuw, als een echo van rots tot rots, voortgnlmt: alles is ijdelheid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 1