BIMNE NL i zijn vervoerd om onderzocht te worden. Woensdag-avond is ook in het goederen depot aan het station-Paddington eene reis- tasch ontdekt, welke meer dan twintig pond dynamiet en een Amerikaansch ontploffings werktuig bevat. Men verzekert, dat eergisteren aan de Mi nisteries van Oorlog en van Marine depêches zijn ontvangen, meldende dat er bij Trinkitat slag geleverd is tusschen Graham's troepen en de opstandelingen, en dat de laatsten zijn verslagen. De Italiaansche Kamer heeft, bij ge heime stemming, met 143 tegen 135 stem- men, aangenomen de wet van Baccelli, be treffende de reorganisatie van het hooger onderwijs. Te Christiania is eergisteren door het Rijksgericht 26 leden uitspraak ge daan in het bekende geding tegen den Eer sten Minister Selmer. Hi) is, wegens schen ding der Grondwet, waaraan hij schuldig werd bevonden, tot verlies van zijn ambt veroordeeld en tot betaling eener boete van 18.225 kronen, waarvan 15,000 bestemd zijn voor den aanklager. Met schier algemeene stemmen is in de verschillende districten van de Zuid- Afrikaansche Republiek tot commandant- generaal gekozen de heer P. J. Joubert, thans waarn. Staats-president in de af wezigheid van den heer Krüger. GEMENGDE BERICHTEN. O 7 O De Fransche Minister van Justitie heeft aan onze Tweede Kamer doen toekomen een afdruk van de vertaling van het Nederlandsche Strafwetboek, (het werk van onzen geleerden landgenoot mr. W. J. Wintgens) //uitmakende een deel der ver zameling van de voornaamste vreemde wetboeken, welke onder toezicht van de Commissie voor de buitenlandsche aangelegenheden bij het Fransche Departement van Justitie, worden vertaald", zooals men leest in den begeleidenden brief van den Minister Martin Feuillée. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben tot rapporteurs over het wetsontwerp tot wijziging der drankwet benoemd de heereti Van Delden, De Savornin Lobman, Van Eek, Van Blom en Bergsma. De Minister van Binnenl. Zaken heeft ver klaard, dat de som van f 600 000, op de Staats- begrooting uitgetrokken voor afmaking van al het verdacht vee in het Spoelingdistrict, gebruikt zal worden tegen den tijd dat het vee in de weide gaat, dus niet dan in het laatst van Maart met de afmaking zal worden begonnen. Tot lid van de Prov. Staten van Noord-Hol land is te Amsterdam, met 651 van de 1006 geldige stemmen gekozen de heer Schmitz, tegen 304 op den heer Eabius. Naar het Vaderland verneemt, zal de Gouv. Generaal Van Rees ongeveer veertien dagen te Atjeh blijven, om daar persoonlijk den toestand waar te nemen. Van Atjeh zal hij met eene stoom boot van de Nederlandsch-Indische Stoomvaart maatschappij naar Batavia vertrekken. De Minister van binnenlandsche zaken brengt, krachtens 's Kouings machtiging van 27 Februari 1884, letter G, ter algemeene kennis, dat eene officiëele uitgave van het Verslag der Staatscom missie, benoemd bij koninklijk besluit van 11 Mei 1883 no. 1, om te onderzoeken vau welke be palingen der Grondwet herziening noodzakelijk en thans raadzaam is, met het daarbij behoorend ontwerp eener gewijzigde Grondwet en zes af zonderlijke adviezen van leden dier commissie, op Zaterdag 1 Maart 1884 algemeen verkrijgbaar zal worden gesteld. Amsterdam, 29 Eebr. De VereenigiDg ten behoeve der arbeidersklasse, die 570 woningen bezit, ontving in 1883 aan huur ƒ67,114, had 17,334 onkosten aan reparaliën, duinwater, enz. schrijft f 13,000 op gebouwen af, en keert 5 pet. dividend uit. Nieuwer kerk a/d Ysel, 29 Eebr. Gisteren middag is het kind van den arbeider V., van den Rijnspoorweg, door een met dwarsliggers beladen werkwagen overreden en spoedig daarna aan de gevolgen overleden. Alkmaar, 29 Eebr. De Gemeenteraad heeft aan den Heer G. Bossert Rz. concessie verleend tot het plaatsen van electrische klokken. Ook heeft de Raad ƒ150 subsidie verleend voor de te houden tentoonstelling van vet- en fokvee, uitgaande van de afdeeling Alkmaar der Hol- landsche Maatschappij van Landbouw. Breda, 29 Eebr. Gisteren-ochtend te 7 uur is alhier een zeventig-jarige boerin, die zich naar de kerk begaf, bij den overweg aan den spoor brug, door een goederentrein overreden. Zij was, deerlijk verminkt, terstond een lijk. De ongeluk kige was doof en liep onder den boom door, toen d e trein haar verraste. De bewoners van het kleine dal Avers, kanton Grauwbunderland, weigeren allen de landsbelasting over 1883 te voldoen. Zij ver- keeren in treurige economische toestanden. In het dal wonen thans 250 menschen; 15 jaar geleden 700. Groot is hun schuldenlast. Toch is hunne eenparige weigering, om belasting te betalen, iets nieuws op fiscaal gebied. Er is zeker geen plaats ter wereld, die zich op zulk een fraai korps politiedienaren kan beroemen als Patras, de tweede stad van Griekenland; de meesten zijn gekleed in de oude fustanella, anderen in een versleten jas der mili taire reserve; dezen hebben sabels, gene stokken, weder anderen alleen een uniformpet en overi gens burgerkleeding; kortom de verscheidenheid, is zoo groot, dat zij een der bladen doet uilroe pen: //laten wij het in plaats van een politie korps, maar liever een harlekijn-korps noemen. Een der heeren (zegt de J. Gron. Ct.), die verleden week voor de Maatschappij van Weldadigheid eolheteerden, heeft enkele antwoor den, die hij ontving, de gesprekken die hij voerde, opgeteekenri, en deelt ons nu de „ervaringen van een collectant" mede als volgt: 1. Is 't veur de keuning, meneer? Neen moeder; hoe kom je derbij? Ik mein 't zoo, om daddie guster joarig was. 2. Wie geven niks an deure. 3. (Oud, doof vrouwtje). Waarveur is 't meneer? Voor de Maatschappij van weldadigheid, moeder. Wat zegt meneer? (Stemverheffend). Weldadigheid, moeder. O zoo, baldoadigheid, zegt meneer. 4. 'k Heb geen centen meneer; meneer morgen even weer langs komen! 5. (Pantomime), Den collectant wordt een ledige zak voorgehouden. 6. (Tegen een gezelschap aan tafel.) Goeie- morgen saam. Ik kom collecteeren voor de Maat schappij van weldadigheid. Niemand thuis, meneer. O zoo, goeiemorgen saam. 7. Alle beetjes helpen. Het meneer ook negen en-negentig cent weerom? 8. Centen heb 'k niet. Moar wil meneer een kom koffie? Eene vrouw te Scheveningen, die zich met waarzeggen bezighield, kreeg eergisteren avond bezoek var. een heer, die zich de kaart liet leggen. Ongelukkig voor haar bleek die be zoeker een inspecteur van politie te zijn, die de kaarten in beslag nam en tegen haar proces verbaal opmaakte. In den schouwburg „Cov ent Garden" te Londen had eergisteren een ontploffing plaats, die in de eerste oogenblikken de menschen van die wijk hevig deed ontstellen, daar men nog vol wa3 van de herinnering van het gebeurde in het Victoria-station. Duizenden menschen waren on middellijk op de been en keken naar het gebouw, waarvan geen rnit heel was gebleven. Toen de politie naar binnen was gegaan, kon men de oorzaak van het onheil zoo spoedig niet vinden, te meer daar men met groote omzichtigheid den vermoedelijken vijand, het dynamiet, naderde. In het laboratorium ontdekte men eerst de oorzaak van de ramp. Daar lag een man met bloed overstroomd en met gezengde haren op den grond. Het was de vuurwerker Cardwell. Terwijl hij proeven nam, was een met een ge vaarlijke stof gevulde flesch gesprongen. Cardwell is in het gelaat ernstig gekwetst. Zijn broeder kwam er met eenige schrammen af en de direc teur van Covent Garden, de heer Gye, echtge noot van de beroemde zangeres Albani, die dicht naast Cardwell stond, bleef ongedeerd. Eergistere n-o chtend werd van Breda getransporteerd, om te worden overgebracht naar de bedelaarskolonie Ommerschans, d# gewe zen onderwijzer te Dorst, P. v. d. H.wiens overbrenging naar die kolonie bij rechterlijk von nis wegens landlooperij is bevolen geworden. Men heeft thans de daders gevat van den grooten diefstal in de kerk te St. Denis, die in 1882 gepleegd werd. Het vinden van kerksieraden ten huize van een man, die weerens een juweelen-diefstal gevat werd, leidde tot de ontdekking. De man bekende en noemde drie medeplichtigen, die tevens in hechtenis genomen werden. Een zeker aantal der gestolen voorwer pen is nog ten huize van de dieven gevonden. Een groot gedeelte werd in Engeland verkocht. In het departementderSeineis er thans één herberg op 88 inwoners, in dat der Beneden-Seine een per 75 en in het Noor der-departement een op 54 inwoners. Het plan van eenscheepsspoor- weg over de landengte van Tehuantepec (Mexico schijnt zijn uitvoering nader te komen. De in genieur Eads, de bouwer van de groote brug over de Mississippi, bij St. Louis, is te Londeü. Naar men verneemt, zal de ontworpen spoor weg, die den afstand tusschen Europa en de Zuidzeekust van Noord-Amerika 8000 Eng. mijlen korter zal maken, waarschijnlijk onder zijne leiding en onder Britsche controle tot stand komen. Zoo krijgt het wordende Panama-kanaal al aanstonds een geduchten mededinger. D e Tilburgsche Courant maakt meldiDg van een jubilé van een candidaat-r.otaris, die gedurende 25 jaren op een kantoor werkzaam was. De gelukkige jubilaris kreeg ran zijn patroon een gouden horloge. Bij dit geschenk voegt de genoemde courant den wensch, dat de feest vierende candidaat weldra een prachtig notari aat zal krijgen. Een jong Duitscher, die sedert eenige dagen in een landverhuizerslogement te Amsterdam, verblijf hield, trachtte zich in een magazijn van gemaakte kleederen een overjas te verschaffen, waarvoor hij een wissel dien hij uit zijn vaderland medegebracht had, in betaling zou geven. De winkelier weigerde dit echter. Toen de jonkman eergisteren voorbij het politiebureau aan de Oudebrug kwam, werd hij door een paar recherchurs opgemerkt en gearresteerd. Hij was nog in het bezit van den wissel, die zooals men ver moedt valsch was. De naam van den trekker be stond niet, en het Duitsche kantoor, waar hij be taalbaar gesteld was, wist hiervan niets. De ge arresteerde is naar de cel gebracht. Te Avondale, een voorstad van Cincinnati, is een neger gevat, die bekend heeft met een medeplichtige een negergezin van drie personen vermoord te hebben, alleen om voor de lichamen der dooden de 15 dollars pe stuk te krijgen welke de geneeskundige faculteit er voor betaalt. Omtrent de kroning der nieuwe Koningin van Madagascar, worden in berichten uit Tananariva uitvoerige bizonderheden medege deeld. De plechtigheid had plaats op de groote vlak te Mahamasina bij het paleis, ten westen van de stad. In het midden van die vlakte staat de „heilige steen" en daaromheen schaarden zich de verschillende deelnemers. Als blijk van hare belangstelling in het onderwijs, had de Konin gin haar lijfwacht vervangen door 500 jongens en 400 meisjes uit de verschillende scholen der stad, waar ook het hanteeren van wapenen wordt geleerd. Den 22en November kondigde een salvo van 21 kanonschoten het begin der plechtigheid aan. De Koningin verliet te 8 uren haar paleis en ging naar Andohalo, een plein in het midden der stad, waar een aantal aanzienlijke inlanders en eenige buitenlandsche genoodigden haar opwacht ten. Zij zat in een draagstoel, en boven baar hoofd hield men het roode zonnescherm, het teek en der heerschappij. Daar riep de eerste Minnister Ranavalo Man- jaka tot Koningin var. Madagascar uit, en bracht haar knielend hulde. Onder kanongebulder en het spelen van het volkslied trok de stoet van daar naar Mahamasina. Hier waren 150 a 200,000 Hovas uit alle oorden des lauds bijeen. De Koningin nam plaats op een troon, met het opschrift: „God is met ons." Dicht bij haar lag een fraai versierde bijbel. H. M. droeg een wit zijden kleed met rood fluweel en een zware gouden kroon op het hoofd. De Minister riep haar hier nogmaals uit tot Konin gin, en H. M. las een korte redevoering voor waarin zij beloofde, zich als een man te zullen verzetten tegen de minste schending van haar grondgebied en het onderwijs te bevorderen. Daarna trokken hare onderdanen in een lan gen optocht voorbij de pas gekroonde Koningin om haar hulde te brengen. Er werd H. M. daarbij namens haar volk een geschenk in zilver aangeboden. Na afloop van die plechtigheid stapte de Koningin in een open rijtuigje dat niet door paarden, maar door man nen werd voortgetrokken, en zoo reed zij rond door de rijen harer onderdanen Den volgenden dag werden al de onderwijzers door de Koningin ten gehoore ontvangen. En den 24en Nov. was er een groot feest ten hove. Er waren daar 24 vreemdelingen tegenwoor dig. Te Jackson, stad ran Michigan, is een geheele wijk met een hotel, schouwburg en verscheiden winkels verbrand. Van een per soon weet men zeker dat hij in de vlammen is omgekomen; anderen worden vermist; vier per sonen werden levensgevaarlijk gekwetst. Het too- neel der verwoesting is verschrikkelijk om aan te zien. Naar men rekent, zijn verleden week bij de wervelstormen in het zuiden van Noord-Amerika omstreeks 600 menschen omge komen en is daardoor voor 8 millioen dollars schade aangericht. Een onzer bladen deelt aan't slot van een proces contra Paul Schöpps mede: „Niet minder dan 140 checks, tot een nog te berekenen bedrag, zijn door hem vervalBcht. Om de zaak te bespoedigen, begon men met hem voor één geval te veroordeelen tot een jaar tuchthuisstraf. De overige gevallen komen nu aan de orde en men zal nu in de eerste twintig jaar wel niet meer van hem hooren. Zij worden gezouten en ingemaakt, om ze evenals sardientjes te kunnen verzenden. Tot-nog-toe vindt de waar echter buiten de grenzen van het Chineesche rijk weinig aftrek." (De laatste vijf regels behooren waar schijnlijk tot een ander bericht.) Een hulpkoetsier der Parijsche Omnibus-maatschappij werd door een woedend paard aangegrepen en medegesleurd. Men moest het paard met een ijzeren staaf op den kop slaan om het den man te doen loslaten. Door het postkantoor te Amster dam zijn iu 1883 niet minder dan 12,957.000 nieuwsbladen gepasseerd; rekent men daarbij 12,502,000 brieven en briefkaarten en 16.823.000 gewone drukwerken; dan gaf alleen deze gewone dienst dus te zamen 42.282,000 stuks te behandelen of circa 120,000 stuks daags. Fransche vaderlandsliefde. Men schrijft uit Antwerpen dat er aldaar 400.000 geweer kardoezen, vau Eransch fabrikaat voor Hong- Kong (China) zijn aangekomen. Dus dat de Chineezen met Eransch buskruit op de Pranschen in Tongkin zullen schieten?... Het gemis van het openbaar schoollokaal, dat gedurende eenige dagen wegens herstelling buiten gebruik is gesteld, heeft te Heus- den het lumineuze denkbeeld doen ontstaan, de rijksnormaallessen gedeeltelijk te houden in eenschroefstoomboot. De wetenschap alzoo drijvende gedoceerd. Het middel van olie op de zee te gieten, om de golven te doen bedaren, i3 dezer dagen weer met goed gevolg toegepast op een Engeiseh schip, de Lauderdale, dat op reis naar Hamburg verging. Men liet door een pijp, uit het voorgedeelte van het schip, olie ir. het water stroomen, en het gevolg was, dat de zee rondom het zwaar beschadigde vaartuig kalm werd en een ander schip, de Medea, dat het te hulp kwam, het tot zeer nabij kon naderen. Ongelukkig ver ging een door de Medea vooraf uitgezonden boot met 5 man, even voor zij het veilig gemaakte water bereikte. Eergisteren -a vond omstreeks 6'/s uur werd het aakschip Mains no. 9, gevoerd door schipper J, Weiier van boven komende, door de spoorwegbrug over de Oude Maas te Dor drecht gesleept. De knecht Joseph Knapp, die met een kurkenzak gereed stond, viel door het stooten van het schip overboord en verdronk, ondanks de aangewende pogingen tot redding. Gel ij k wij reeds gemeld hebben biedt Frankrijk sedert Maandag gastvrijheid aan Marahu, Koningin van Tahiti. Een blad te Ha vre, waar zij na aankomst haar intrek in htt Hotel Continental heeft genomen, geeft van haar de volgende beschrijving: De koningin van Ta hiti is slechts 25 jaar oud, maar naar haar uiter lijk zou men haar meer dan 30 geven. Zij is zwaar, maakt volstrekt geen majestueuzen indruk, en ziet er eerder ietwat gemeen uit. Hare gol vende haren omlijsten een breed voorhoofd, waar onder twee zwarte, glinsterende oogen schitteren. Zij heeft een arendsneus, een grooten mond en ontzettend groote ooren; hare kleeding is zeer eenvoudig: zij draagt eene lange zwarto tuniek zonder eenig versiersel, maar voor plechtigheden moet zij eene zeer kostbare hebben. De koningin is eene hartochtelijke rookster, en doet per dag ongeveer een 60tal cigaretten in rook opgaan, die zij zelve met merkwaardige vaardigheid draait. Zij spreekt uitstekend Eransch en Engelsch, en heeft in haar taal niets van het neger-jargon van Tahiti. Koningin Marahu is de dochter van een Engelsch- man, Salmon geheeten, en van Arulainivahine, behoorende tot een der aanzienlijkste geslachten van Tahiti, en is te Sidney opgevoed. Zij is ge huwd met prins Ariiane, erfgenaam van Koningin Pomare, maar zij is van hem gescheiden wegens on vereer. igbaarheid der karakters. Sedert 1880 is de koningstitel van Tahiti niets meer dan een titel, daar alle souvereiniteitsrechten toen op Frankrijk overgedragen zijn. Een reporter van Figaro, die zegt te Havre met de Koningin gesproken en eene cigarette gerookt te hebben, beweert dat het doel harer reis is aan den heer Grévy een verhooging der jaarreute te vragen, welke door de Fransche Regeering uitgekeerd wordt aan den Koning, de Koningin en de Prinsen, tot eeu gezamenlijk be drag van fr. 120,000. Omtrent de reisplannen van onzen Koning en Koningin naar Spanje, kan het Hblad. bepaald verzekeren, dat een zoodaning reisplan nooit heeft bestaan, en er voor het oogenblik ook niet aan wordt gedacht. Daar de Passage op den Nieuwen- dijk te Amsterdam des nachts gedurig het tooneel van allerlei brooddronkenheid was, zoodat het ver blijf er voor de bewoners onhoudbaar was gewor den, zal deze binneukort des nachts aan weers zijden met een ijzeren hek worden afgesloten. Dat aan den kant van de Prins Hendrikkade wordt zoo ver in de Passage geplaatst dat de toegang tot het hotel en de restauratie open blijft. De luchtreiziger Lhoste heeft in de vlakte La Crall (Zuid-Frankrijk) zijn lucht ballon, l'Hirondelle verloren. Na het neerdalen deed de onvoorzichtigheid van een rooker den ballon ontploffen. Een kind, dat in de nabijheid was, werd zwaar gewond. Omtrent het bekende telegram aan den Koning, dat aan het stations-telegraaf bureau te Scheemda geweigerd zou zijn, meldt men thans aan de Fr. Gr. Ct. het volgende: „Het telegram, waarvan sprake is, werd door een paar schoolknapen aangeboden met het adres „Aan den Koning," zonder bijvoeging van het kantoor van bestemming. Van dit laatste werd aanvulling ver zocht en daarna werd het telegram opuieuw aan geboden, Diet alleen voorzien van de bestemmings plaats, maar ook van den naam der straat, hetgeen niet gevraagd was. Van weigering van het telegram is geen sprake geweest." De invloed van de invoering van presentielijsten bij het Departement van maiine is reeds merkbaar. De bestaande achterstand in de afdoening der scheepsafrekeningen vermindert dagelijks. Esn groot aantal afgewerkte scheepsrol- len is reeds naar de Rekenkamer verzonden. Onder de rubriek „pluksel" in het jongste nommer van de Spectator komt o. a. het volgende voor: „Waarde Spectator! Het schijnt, dat men te Amsterdam al heel „slordig" met drenke lingen omgaat. Immers in het Alg. Hdbl. van Zoudag 17 Februari, avondblad No. 16936, leest men: „Gisteren-avond omstreeks 8 uur is een persoon uit den Binnen-Amstel bij de Kerkstraat opgehaald en aan de gevolgen overleden." Van 1871 tot 1882 zijn met schepen van de Britsche handelsvloot 38 722 personen omgekomen, waarvan 3062 passagiers en 35 660 varensgasten. Bij den brand in de goederenberg- plaatsen te Charkow, werden niet minder dan 28 dieven op heeterdaad betrapt, en vele kooplieden hadden de grootste moeite,hun eigendom voor plun dering te bewaren. De schade bedraagt 1.800.000 roebels. De Amst. Ct. geeft voor „historisch" het volgend verhaal. In de bodenkamer van het Departement van Koloniën, Zaterdag 23 Febru ari 11. Een heer komt binnen; drie boden zuigen op hun pijpjes, zonder zich om den binnenkomende te bekommeren. „Is de Minister aan het Depar tement? vraagt de binnentredende. „Wien be doelt u, mijuheer? den ouden of den nieuwen?" „Den ouden natuurlijk, want de nieuwe ben ik!" Tableau. Onlangs werd uit Astrakan ge- me!d, dat er 150 visschers bij plotselingen storm op een ijsschots in zee wareu gedreven, zonder dat men wist hoe het met hen was afgeloopen. Thans is er officiéél voorloopig bekend gemaakt, dat allen zijn gered. Aan den Amsterdamschei! hoog leeraar dr. B. J. Stokvis is door de universiteit van Edinburg, bij gelegenheid van haar 300-jarig jubilaeum, het eere-doctoraal verleend, in de faculteit der rechten. Dit schijnt zonderling, omdat prof. Stokvis geneeskundige is. Volgens het Han delsblad zou dit vermoedelijk samenhangen met de bizondere inrichting der geneeskundige titels in Groot-Britannië. Inde Agricultural Hall teLon- den (Islington) wordt sinds eergisteren een ten toonstelling van Engelsche trekpaarden gehouden, De catalogus telt 338 nummers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2