BUITENLAND. B I N N E N L A N L). GEMENGDE BERICHTEN. Naar onze opvatting heeft de heer Van Nispen het ware standpunt in de onderwijs zaak ingenomen, terwijl de meerderheid der Commissie zich een standpunt koo3, 't welk onhoudbaar moet heeten. Een Grondwetsherziening, welke arti kel 194 ongerept liet, zouden wij nimmer kunnen goed heeten. In de troonrede waarmede de zitting van den Rijksdag is geopend, worden de reeds bekende ontwerpen aangekondigd. Voorts bevat zij de verklaring,dat de be trekkingen met het buitenland van hoogst bevredigenden aard zijn, terwijl er tusschen Duitsehland en naburige en bevriende mo gendheden eene vredelievende gezindheid bestaat, waardoor naar mensckelijke bere kening de vrede niet enkel voor Duitseh land, is verzekerd en de erfelijke vriend schap tusschen den Duitschen Keizer en de naburige Keizers meer kan worden be vestigd. De ontvangst van den Kroonprins in Italië en Spanje bewijst, dat Duitsch- lands aanzien in het buitenland gepaard gaat met het vertrouwen van vorsten en volken op Duitschlands politiek. De Kamer van afgevaardigden heeft de motie van Windthorst, tot intrekking van het zoogenaamde Sperrgesetzmet 209 te gen 152 stemmen verworpen, nadat de Miuister van eeredienst zich tegen de motie verklaard had. Secessionisten en de leden der Iortschriits- partij hebben een manifest uitgevaardigd waarin zij aan hunne geestverwanten voor stellen, de beide partijen te vereenigen on der den naam van Duitsche vrijzinnige partij. De Fransche politie is ijverig in de weer om medeplichtigen op te sporen aan de jongste dynamiet-aanslagen te Londen. Naar een gerucht luidt, zou zij een briet in handen 1 ebben, afkomstig uit Amerika, waarin van een m'euw komplot sprake is. Tegen de socialisten te Saint-Etienne die in hun jongste vergadering tot een aanval op de prefectuur hadden opgeruid, is een gerechtelijke vervolging ingesteld. De Oostenrijksche anarchisten hebben ver leden Zondag, met medewerking der Fran sche revolutionnairen te Parijs een meeting gehouden, ten voordeele van de »aange- houdeuen"van Weenen. Hartington deelde in het Lagerhuis mede, dat generaal Graham en admiraal Hewett gemachtigd zijn tegen Osmau-Digna op te trekken, als dit noodig is. Er moet gewaakt worden voor de veiligheid der posten op den oever der Roode zee, welke, naar Engelands verklaring, beschermd moe ten worden tegen de bedreigingen der om wonende stammen. Zoodra het doel der expeditie is bereikt, zal eene kleine bezet ting te Soeakin voldoende zijn. Granville deelde in het Hoogerhuis mede, dat een telegram was ontvangen, melden de dat 1000 opstandelingen, vau El Obeid naar Kharthoem gezonden, geheel versla gen waren door de stammen, die Gordon gunstig gezind zijn. Een Etigelsch bataljon heeft bevel ge kregen zich gereed te houden om naar Op- per-Egypte te vertrekken. Men denkt dat het niet verder zal gaan dan tot Sioet. De Transvaalsche deputatie mag zich ongetwij feld in eene enthusiastische ontvangst in ons land verheugen. In Amsterdam, Rotterdam, 's Graven- hage en Delft heeft zij zich kunnen overtuigen van de groote belangstelling waarmee men haar hier te lande gevolgd heeft bij het gedeeltelijk gelukkig volbracht werk in Engeland en van de opgetogenheid van duizenden over de eer van haar bezoek aan het stamverwante Nederland. Of de heeren Krüger, Dn Toit en Smit slagen zullen in het eigenlijke doel, waarvoor zij tot ons gekomen zijn, zal de tijd moeten leereu. Eergisteren heeft aan het Departement van binnenlandsche zaken te 's Gravenhage de onder- teekening plaats gehad eener verklaring, houdende uitbreiding der op 7 December 1868 tusschen Nederland en België gesloten overeenkomst, be treffende de wederzijdsche toelating van genees kundigen in grensgemeenten van het eene rijk tot uitoefening der geneeskunst of van een harer takken in die van het andere, tot de veeartsen Het wetsontwerp tot wijziging van enkele bepalingen der drankwet is, naar men aan het Vaderland meedeelt, in bijna alle afdeelingen van de Tweede Kamer ongunstig ontvangen. Delft, Gisteren-namiddag is in de Pyrotech- nische werkplaatsen alhier een kartets-granaat gesprongen, tengevolge waarvan een onderofficier der artillerie vrij ernstig werd verwond. Stukken metaal en kleine kogels, van het projectiel af komstig, zijn op verren afstand hier en daar in de stad terecht gekomen. Amerongen, 4 Maart. Een jonge smid alhier, is van een trap gevallen en eenige uren daarna aan de gevolgen overleden. Kralingen, 7 Maart. De politie alhier, heeft tegen het Delftsche dienstmeisje, dat uit haren dienst verdwenen was, met eene som geld, die aan haar was toevertrouwd, proces-verbaal opge maakt wegens misbruik vau vertrouwen. Het is gebleken, dat zij een anderen naam droeg, dan waaronder zij zich te Kralingen had bekend gemaakt. Beemster, 7 Maart. In deze gemeente is de 75jarige watermolenaar W. 3. van boven uit den molen gevallen. Hij was terstond een lijk. Botterdam, 7 Maart. Gisteren-morgen om streeks te 5Vs uur, bij het overladen van ijzererts uit een stoomschip in een Rijnschip aan de Bin nenhaven, brak een ketting, waardoor een 25 jarige schippersknecht een ijzeren stortbak tegen het hoofd kreeg. Zijn schedel werd verbrijzeld en de dood volgde oumiddellijk. Leiden, 7 Maart. Er zijn thans alhier, sedert den aanvang der ziekte, in het geheel 529 ge vallen van mazelen voorgekomen, terwijl van de aangetasten 6 zijn overleden. "Valburg, 7 Maart. Een arbeider in deze ge meente, die eene losloopende dol geworden koe in hare vaart wilde tegenhouden, werd door haar op de hoornen genomen, en zóó getroffen, dat men voor zijn leven vreest. Breda, 7 Maart. Onder de ten postkantore alhier gestolen gelden was ook een bedrag van 4025, door den heer Poulis, ontvanger der re gistratie te Bergen-op-Zoom, ambtshalve verzou den aan den arrondissem.-betaalmeester. Arnhem, 7 Maart. Alhier is een werkman van een steiger van een in aanbouw zijnd pand gevallen. Hij was bijna onmiddellijk dood. Mej. Geelkerken, te Groede, heeft aan hare meid en haren knecht elk f 20,000 nagelaten, vrij van successierechten. Te Zeist heeft men sinds een pa ar jaar den maatregel genomen om aan de lotelin- gen voor de nationale militie in een verwarmd lokaal, op den dag der loting, kosteloos broodjes en koffie te verstrekken, waarvan natuurlijk door velen een gretig gebruik wordt gemaakt. Het misbruik van sterken drank, waaraan nogal door de lotingen wordt toegegeven, moet in deze ge meente door dien maatregel zeer verminderd zijn. Een vergunningsrecht was in Hamburg wel noodig. Van de 430795 ingezete nen zijn er 4091 tapper en 1097 slijter, zoodat er een herberg of drankwinkel is voor iedere 83 ingezetenen en zoo men de vrouwen en kinderen niet rekent, 1 drankhuis voor iedere 20 burgers. De bedrieger bedrogen. Een kunstkoo- per te Brussel, die er geen bezwaar in vond schilderijen te copiëereu en dan de copie voor het echte stuk te doen doorgaan, was in het bezit van een paneel van Van Eyck: de Aanbidding der Wijzen. Hij copiëerde het en verkocht het zeer duur aan een Engelschman, die het weldra weer verkocht. Eindelijk kwam het in handen van een Engelsch kunstkooper, die een handelsvriend van den Brusselsche was. De Brit copiëerde de copie en bood die aan zijn kunstbroeder te B. aan, hem de echtheid op allerlei wijzen verzekerende. De Brusselaar ontdekte natuurlijk gemakkelijk, dat hij hier te doen had met een copie van zijn copie en schreef het volgende aan zijn hoogge- schatten kunstbroeder: «Waarde viiend! Gij vraagt vijf-en-twintig duizend franks voor de copie der Aanbidding, waarvan ik de eer heb het origi neel te bezitten. De prijs is veel te hoog, ik althans heb voor mijn copie niet meer daD 15,000 franks gevraagd, want het gezonden stuk is een copie van mijn copie. Om het u te bewijzen verzoek ik u slechts van boven voorzichtig eene kleine oneffenheid op te lichten; wanneer gij daarna het kleine stukje hout uit het paneel neemt, dan zult gij op de achterzijde daarvan mijne letters en het jaartal 1842 vinden. «Geheel de Uwe X." De Brusselaar verheugde zich eenige dagen in de poet9, welke hij zijn kunstbroeder had ge speeld, maar keek wel wat vreemd, toen hij acht dagen later het volgende schrijven ontving. «Amice! Gij hebt niet het origineel van de Aanbidding. Die is door mij met de bewijzen van echtheid in 1840 aan Lordverkocht, nadat ik er een copie van gemaakt had, welke ik aan u door tasschenkom9t van een derde overdeed. Wilt gij het bewijs? Welnu, verwijder dan met een weinig wijngeest den poot van dan os achter Jozef en gij zult op een klein grijs plekje mijn monogram vinden, met het jaartal 1840. Geheel de Uwe X." Te Schiedam is, naar de Ned. Artis- ten Gt. verhaalt, een Duitsch geleerde, die, van Rotterdam uit, de stad uit belangstelling be zocht, en naar eene restauratie vroeg, door een agent naar het politie-bureau gebracht, in plaats van hem terecht te helpen. Hier werd hij in be waring gehouden, tot na een paar uur de chef verscheen, die hem liet voorkomen, en nu zijn pas vroeg. Dien had de Duitsche professor even min als een Hollander, die een uitstapje naar Duitsehland maakt, maar hij was in het bezit van gestempelde brieven van het Britsch Muse um. Voor de Schiedamsche politie was dit ech ter niet voldoende. Gelukkig had hij ook nog een brief bij zich, die den stempel van den zelfden dag droeg, en de vreemdeling werd vrij gelaten. Gisteren had de Heer S., die van Wageningen naar Opheusden ging, het geluk nabij laatstgenoemde plaats, uit een der diepe slooten langs den dijk, een jongetje van nauwe lijks 2 jaar vau een anders wissen dood te red den. Het duurde geruimen tijd eer de levens geesten bij het kind weder konden opgewekt worden. Onlangs kocht een schaapherder bij Tubbergen van een boer te Geeteloo een herdershond, doch daar het dier niet aan zijn verwachting voldeed en hij derhalve meende be drogen te zijn, peinsde hij op wraak. Toen nu voor een paar dagen drie meisjes hem op den weg te gemoet kwamen, en hij in de eene de dochter van zijq vijand meende te herkennen, sleepte hij het I2jarig kind naar het bosch, stak het toen zoo onbarmhartig met dennennaalden dat een paar menschen op haar hulpgeschreeuw kwamen toeloopen en haar bevrijdden. Het meisje dat erg gewond is, bevindt zich onder genees kundige behandeling en is niet buiten gevaar. De zaak is in handen van de justitie. De bekende chemicus Pa sleur heeft aan de Fransche academie doen weten, dat het hem gelukt is honden door inenting te gen hondsdolheid te beschermen. D; door hem gevolgde methode zal hij eerst b:k:nd maken, als zij na verloop van eenige maanden volkomen proefhoudend bevonden is. De Berlijnsche natuurkundige dr. Fröüch heeft dezer dagen een reeks met groote zorg uitgevoerde proeven genomen om de kracht van de zonnestralen te onderzoeken. Men heeft zijn bepalingen vergeleken met de dagelijksche waarnemingen van de zon, die op het observa torium te Potsdam worden gedaan, en met de uitkomst heeft meu de vroeger reeds opgeworpen hy pothese bevestigd, dat onderscheppingen van het zonnelicht door de zonnevlekken directen invloed uitoefenen op de temperatuur-toestanden op onze aarde. In de Morning Post geeft Majoor- Generaal Agnerd eene beschouwing over den Wit ten Olifant, en stelt er de waarde van op 100 a £150. Barnum had hem voor 30,000 opge geven. Een tweede Cartouche. -In de omstreken van Mayenne (Frankrijk) houdt zich een wilddief, Chevalier genaamd, op, die 5 maac en geleden een moord zou hebben gepleegd, zonder dat hij gevat is geworden. Thans trotseert hij de open bare macht en nogal ridderlijk, misschien om zijn naam niet geheel te verloochenen. Hij loopt door veld en bosch met geladen geweer, jaagt en vischt, eet en drinkt met de landlieden en veldwachters en is een alom gevreesd persoon geworden. Men vertelt o. a. van hem dat hij openlijk tot een veldwachter zeide: «hoor eens, je bent bang dat ik je zal neerleggen, maar wees gerust en doe je werk, als je maar zorg draagt je niet in mijn zaken te mengen." In een daar verschijnend blad had de redacteur hem aangeraden zich ge vangen te geven, dan zou ei gezorgd worden dat hij, na den onderganen straftijd, een betrekking kreeg. Chevalier las dit artikel op een plein van het plaatsje Bourynouvel, stak het blad in zijn zak en trok deu neus op voor zulk een kinder achtig voorstel. Dezer dagen werd op een auctie van autographen een brief van Byron verkocht, omstreeks 1820 uit Griekenland naar Londen verzon den. Uit den poststempel blijkt dat zulk een brief toen f 12,90 port kostte; nu doet men't met 12'/s cent en vindt dat soms nog te veJ. Onder de volgende omstandig- heden is een juwelier te Amsterdam weder de dupe van een slimme bedriegster geworden. Eenige dagen geleden ontving hij een brief van eene dame te Delft, waarin zij hem verzocht eenige voorwerpen bestaande in ringen enz. op zicht toe te zenden. Daar hij, wat de handteekening van de schrijfster betreft, zich herinnerde vroeger reeds aan haar te hebben verkocht, voldeed hij aan het verlangen en zond verscheidene voorwerpen, tot eene aan zienlijke waarde, naar de schrijfster, die haar adres in een höel te Delft had opgegeven. Hij ontving dan ook een schrijven, dat de voorwerpen in goeden staat waren ontvangen. De dame scheen echter niet tot eene keuze te kunnen komen, en toen dit wat al te lang duurde, kreeg de juwelier arg waan. Hij ging naar Delft, kwam in het hotel en ziet, het vogeltje was gevlogen. Zij had al wat waarde had meegenomen. Te Turijn zal, tijdens de groote tentoonstelling aldaar, een groot concours op den degen gehouden worden, waarvan de Hertog van Aosta het beschermheerschap heeft aanvaard. Onder het spelen geraakte te Kloosterveen een jongentje van 10 jaren in de hoofdvaart en verdween in de diepte. Zijn 14ja- rige makker Jan Ouwena had den moed zich te water te begeven, en redde zijn speelgenoot van een anders wissen dood. Een landbouwer te Roosteren, die geregeld elk jaar 2 of 3 stuks runderen aan miltvuur verloor, liet, door de ten vorige jare van wege de Maatschappij van Landbouw in Limburg genomen proef-inentingen aangemoedigd, al zijn vee inenten, met het gunstig gevolg dat hij sedert dien tijd, Febr. 1883, geen enkel geval te betreuren heeft gehad. Zijn voorbeeld vond navolging bij nog drie groote veehouders in Limburg, die tot de miltvuur-inenting hij al hun vee overgingen. De kunstbewerking werd verricht door den heer Clerx, Rijksveearts, te Echt. Er bestaat plan in Daily News werd het geopperd om voor Dickens een ge- denkteeken te stichten, in den vorm van een tehuis voor arme kreupele kinderen. Te Meyenburg stierf den 23 sten Febr. in de kracht zijns leven een smid, die gewed had een half kg. tabak en 15 sigaren te zullen opeten. Hij deed het en spoelde de onsmakelijke kost door met 17 glazen bier, doch was ook spoedig daarna een lijk. De politie heeft een gerechtelijk onderzoek doen instellen. De tweede roekelooze weddenschap werd aangegaan tnsschen een Weener kellner en een bezoeker der restauratie, waar de eerstgenoemde diende. De kell ner wedde, dat hij een geheele week lang wakker zou blijven, wat de ander niet gelooven wilde. Hij beloofde hem dus 25 gulden en de betaling van al wat hij in die nachten verteerde, als hij zijn weddenschap won. Er werden verschillende koffiehuizen en uitspanningsplaatsen aangewezen, waar de kellner zich overdag, 's avonds en 's nachts bevinden zou en vier jongelieden die bij afwisseling «dienst" deden, waren met de controle belast. Na de vier eerste etmalen gevoelde Ko- wendl aldus heette de slapelooze die van zeer sterke constitutie was, zich buitengewoon afgemat en kon hij nog slechts te nauwernood op zijn beenen staan. Op den avond van den vijfden dag nam hij een koud bad en bezocht daarna een gemaskerd bal. Den ochtend van den zesden dag bracht hij in de open lncht door, onophoudelijk sterke koffie drinkend. Koffie en koud water waren trouwens de eenige dranken,die hij in die dagen gebruikte. Toen de kellner den 7den dag van zijn «vriend" de beloofde 25 gulden ontving, daar men hem nog de overblijvende uren grootmoedig kwijtschold, zocht de halfdoode Kowendl zijn bed op, doch nu bleek het dat de ongelukkige niet meer slapen kon. Hij kreeg een hevige koorts, die weldra in een levensgevaar lijken typhus ontaardde. Deliefhebbberij om eenbuiten- plaats te bezitten wordt minder; men gaat in onzen tijd liever naar een buiter.landsche bad plaats. Het gevolg hiervan is, dat de landgoederen tegenwoordig veel goedkooper zijn dan voorheen; zoo werd eergisteren te Deventer het landgoed De Uitvlugt, groot ruim 10 bunders, in openbare veiling gebracht op ongeveer f 10,000. De directie der Gooische stoo m- tram kwam dezer dagen tot de ontdekking, dat hare abonnements- en retourkaarten veel goed kooper dan den oorspronkelijken prijs verkocht werden. Dat er oneerlijkheden gepleegd werden behoefde geen betoog. De politie ter wier kennisse deze zaak werd gebracht, stelde een nauwkeurig onderzoek in en slaagde al spoedig er in, den geweren chef-conducteur J. P. v. Eijbergen ge naamd, die in December 11. ontslagen was, van deze oneerlijkheden te verdenken. Het bleek dat v. E. een ander p-rsoon, dien hij eenige abon nementskaarten geschonken had, belast had met den verkoop. Ook in zijn bezit werden een aantal gevonden. Van E.die de herkomst der kaarten niet kan opgeven, is naar de cel gebracht. Door het kantongerecht te Oud- Beierland zijn verscheidene winkeliers in den Hoekschewaard veroordeeld wegens het voorhan den hebben van niet behoorlijke geijkte maten en gewichten. De notarisMontijn teGouda dringt weder aan op de aanbieding van twee of meer kanonnen aan de Transvaalsche deputatie. Toen een paar jaar geleden hetzelfde denkbeeld door hem geopperd werd, kwamen wij tegen het ge paste van zulk een geschenk op. Transvaal is een vredelievende Staat, die volstrekt geen oor logzuchtige neigingen heeft. De deputatie komt hier om geld te bekomen voor werken des vredes. Laat men dat geven en geen oorlogstuig: wie brood vraagt, onthale men niet op steenen. Van een oud-gediende zouden wij ons dien raad nog kunnen verklaren, maar van een notaris wiens beroep voor een der meest vredelievende doorgaat en die in de Fransche blijspelen zelfs als het type van den man des vredes voorkomt, verbaast ons die belliqueuze halsstarrigheid, zegt de Arnh. Gt. Te Gennep stierf dezer dagen eene vrouw, die aan vlagen van krankzinnigheid leed en 50 jaren lang door het armbestuur was on dersteund. Men vond in hare nagelatene goederen doozen en zakjes, en op verschillende plaatsen zilveren, koperen, me«3t oude munten, ter waarde van ruim f 1000. Een geneesheer te Nlm es die door een verkeerd verband zekere mej. Biscarrat, eene naaister aldaar, den rechter arm had doen verlie zen, is onlangs door de rechtbank te Nimts ver oordeeld tot eene schadeloosstelling van 1000 frks., onder verplichting, aau de patiënte een levenslang jaargeld van 200 frks. uit te keeren. Het Hof te Nlmes heeft thans niet alleen het vounis in hooger beroep bekrachtigd, maar de schadeloos stelling tot 1800 frks. verhoogd. TeUtica, in den Staat Ne w-Y o r k, heeft een groote brand verscheidene aanzienlijke gebouwen in de asch gelegd. De schade bedraagt 800.000 dollars. Volgens een Reuter-t elegram uit Londen, is Kapt. Woodhouse, van de Nicero, te Sunderland aangekomen. Hij zegt, dat de gevan gen genomen bemanning van dat schip in zeer hachelijken toestand verkeert en dat de mannen waarschijnlijk om het leven gebracht zullen wor den, als men niet spoedig maatregelen neemt, om hun te hulp te komen. Het klimaat in Tenom is, volgens hem, ondragelijk voor Europeanen, en de Radjah behandelt de gevangenen op zeer wreedaardige wijze. Woudhouse brengt de volgende eischen van den Radjah over: Een losgeld van 62 000. Verbanning uit Sumatra van twee Radjah's, die zijn mededingers zijn, en de ver klaring, dat een zeker gedeelte van Tenom on afhankelijk van de Nederlandsche heerschappij zal blijven. Eergisteren is Woodhouse naar Londen vertrokken om een onderhoud te hebben met deu Miuister Granville. Met genoegen zien wij uit de Duit- sche bladen, dat het onlangs door hen, en ook door ons, medegedeelde bericht omtrent den bij Tachau grpleegden laaghartigen moord door een bedelaar zonder beenen, een verzinsel is geweest. In die stad of den omtrek is niets omtrent zulk een moord bekend. De Heer Mr. S. L. Out s, advocaat- procureur te Groningen, die in de vorige week voor de Arrondissements-R chtbank te Assen terechtstond, ter zake dat hij in een pleitrede in een correctioneele zaak voor de Rechtbank te Groningen den eersten getuige zou hebben toegevoegd, dat hij een oplichter was en verdiende in de plaats van den beklaagde op de bank der be schuldigden te zitten, is door de rechtbank vrijgesproken, op grond dat wel bewezen is, dat hij de ten laste gelegde woorden heeft gebezigd, maar het niet is gebleken, dat hij daarbij de bedoeling had om te beleedigen. Z o n d a g jl. had een o n d e r-i n s p e o- teur van politie te Rotterdam, de heer v. d. Z., het ongeluk, terwijl hij, met een kind op den arm, zich van zijne bovenwoning naar beneden wilde begeven, een mistred te doen, zoodat hij met het kind naar beneden stortte. Eergisteren is hij aan de gevolgen van dien val overleden. Het kind bleef ongedeerd. Het gerechtshof heeft gisteren den 24n dezer vastgesteld als den dag waarop de zaak der Utrechtsche studenten in hooger beroep zal behandeld worden. Naar aanleiding van een artikel: «de kwakzalverij en haar slachtoffers," voorko mende in de «Stichtsche Courant" van 16 Nov. 1882, is door Prof. Masion te Leuven tegen den uitgever, den neer F. B. Van üitmar te Utrecht, een vervolging ingesteld. Bedoeld blad dal sedert 1 Juli 1883 veranderd is in het «Utrechtsch Nieuws- en advertentieblad," had zijn artikel in hoofdzaak ontleend aan het «Maandblad tegen de kwakzalverij, dat voor deze zaak eveneens vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2