BI KKE1ML AND. Een correspondent uit Weenen wil weten dat de anarchisten de woning van Rothschild in den Rennweg te Weenen hebben willen doen springen De politie hield een man aan die vlak over bedoeld huis een kamer gehuurd had. Hij werd in 't bezit gevonden van verscheiden bommen De President der Kamer van Afgevaar digden de heer Smolka heeft andermaal een brief met bedreigingen outvangen te gen hem en de Afgevaardigden gericht. De brief was geteekend »het uitvoerend Comité". Men heeft ontdekt dat zes aardewerkers uit Brück de tijdingen brieven en druk werken van de anarchisten overbrachten van Pesth naar Weenen. Deze zes arbei ders zijn uit Brück naar Bohemen verban nen. Naar luid van een Reuter-telegram uit Athene had men aldaar uit Konstan- tinopel vernomen dat graaf Granville in vrij vage termen heeft geantwoord op de verklaring der Porte dat voor verbreeding van het Suez-Kanaal en des temeer dus voor eene eventueele nieuwe concessie voor de Kanaalmaatschappij hare toestemming wordt vereischt. Volgens Granville „zou Engeland steeds zeer verheugd zijnals het zich met Turkije zou kunnen verstaan" terwijl hij beloofde „al wat op het Kanaal betrekking heeft aan de Porte te zullen mededeelen.« Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat Photiades-Bey bezwaar maakt weder als Gouverneur naar Kreta te gaan. Zijne benoeming alleen dus moet hij aan de Porte als zijne meening hebben te kennen gegeven zal de Kreteusers niet tot rust brengen. Daartoe moeten ook nog andere eischen van hen worden ingewilligd. De Nationale Vergadering van Peru heeft eergisteren het vredesverdrag met Chili bekrachtigd. Weer vijf millioen naar de maan. GEMENGDE BERICHTEN! „De Tweede Kamer ia tegenwoordig zuinig, maar niet altijd," zegt het Venloosch Weekblad. „Zij heeft van tijd tot tijd vlagen van mildheid. Wanneer het hartje van het land iets ver langt dan houdt het weigeren op. Dan is er altijd geld al is er geen. Botterdam heeft drie millioen voor zijn waterweg gekregen en dus moest Amsterdam ook wat hebben. Dit ia niet meer dan billijk. De Kamer heeft zulks ook be grepen en verleden Dins lag de nadere voorzie ning omtrent het muntwezen aangenomen, waarvan het gevolg is, dat de Staat zich eene uitgave van vijf millioen getroost, om de arme Neder- landsche bank van haar overvloedig zilver te ontlasteD. 't Is vreemd, maar waar. In ons land heeft men alleen medelijden met groote en rijke lui. Zelfs de justitie, 't Is nog altijd waar: kleine dieven hangt men, groote laat men loopen. Met deze kleine wijziging: groote geeft men pensioen en laat ze loopen. Dit in 't voorbijgaan. Het is dus geen ironie, wanneer wij van de arme Ne- derlaudsche bank spreken. Hoe rijker, hoe armer- dit moge onzinnig schijnen, 't is volkomen waar, wanneer men ouder arm verstaat: deerniswaardig. Hoe rijker men is, hoe meer men vertroeteld en gemenageerd wordt. Dns gij begrijpt wanneer de Nederlandsche bank in den brand zit, men zich haast de arme uit den nood te helpen. Immers zij is zoo rijk! Was het een arme duivel, men zou hem toeroepen: Help u zeiven! Nu heet hel: Mogen wij het genoegen hebben, u vijf mil lioen aan te bieden? En de moraal van dit alles? Wees een fat soenlijk man, d. w. z. iemand die geld heeft, die niet voor zijn brood behoeft te werken er. trek naar Holland liefst in het hartje; gij zult het er perfect hebben. Holland moet gij we ten, is het paradijs van de rijke lui. P. S. Den dag na de aanneming van het wets ontwerp tot ontmunting zijn de aandeelen der Nederlandsche bank 5°/0 gerezen. De patiënte bevindt zich dus merkelijk verlicht. De aderlating heeft geholpen. De 5 millioenen van den Staat zijn niet heelemaal naar de maan, maar ten deele naar de zakken der aandeelhou ders van de Nederlandsche bank. Dit was te voorzien. En toch verzekerde de advocaat der bank, de heer Gildemeester, stoutweg, dat deze er volstrekt geen belang bij had, integendeel, dat de verwerping van het wetsontwerp der bank voordeel zou aanbrengen." Bij koninklijk besluit van 23 Febr. jl. Staats blad No. 35) i3 bepaald, dat de lichting der nationale militie voor het jaar 1884 zal bedra gen 11,000 man, waarvan 600 voor den dienst ter zee. Blijkens een bij dat besluit gevoegden staat is de verdeeling voor de verschillende provinciën aldus: Noord-Brabant 1174, Gelderland 1329, Zuid-Holland 2158, Noord-Holland 1847, Zee land 544, Utrecht 519, Friesland 981, Oterijsel 739, Groningen 702, Drente 388, Limburg 669. Een kon. besluit van 7 Maart 1884, hou dende machtiging tot uitgifte van f 6.000.000 in schatkistpromessen, volgens de wet van devi 5n December 1881, is opgenomen in de St. Ct. No. 59. Amsterdam, 11 Maart. Door wijlen mejuffr. C. L. Beuns is een legaat van f 1000 bespro ken aan de Vereeniging van den H. Vincentius van Faulo alhier, ten behoeve barer scholen. Utrecht, 11 Maart. Eenige leden van het sociaal-democratische bond hadden eergisteren- middag alhier eene openbare vergadering belegd, met het doel alhier eene afdeeling te stichten. Hoewel zij zich zeer beijverden, om de beginse len van het bond uiteen te zetten en duidelijk te maker, mocht het hun niet gelukken eene af deeling tot stand te brengen. Leiden, 11 Maart. Het dividend, door de Leidsche broodfabriek over het afgeloopen jaar uitgekeerd, bedraagt 30 pOt. Donkerbroek, 11 Maart. In deze gemeente is Vrijdagmiddag een meisje van den landbouwer W. terwijl het met andere kinderen speelde, ongezien in een sloot gevallen en verdronken. Rottterdam, 11 Maart. De Maatschappij tot exploitatie Van het Grand Hotel Coomans, café restaurant alhier, zal, naar wij vernemen, 8 per cent dividend uitkeeren over het afgeloopen jaar. Budel, 11 Maart. De heer G. H. V. B., tot dusverre notabele en tevens diaken der Protes- tantsche gemeente alhier, heeft in de Roomsch Katholieke kerk, met zijne twee kinderen, plech tig het H. Doopsel ontvangen. 's Hertogenbosch, 11 Maart. Door de plaat selijke politie alhier is den 16 Februari, op ver moeden van valschheid in beslag genomen een rijksdaalder met de beeltenis van Koning Willem III en het jaartal 1866, welk stuk den 26 d. a. v. door het Muntcollegie is verklaard te zijn valsch en vervaardigd iu nabootsing eener echte rijks muntspecie. Voor eenigen tijd zijn drie heeren, als afgevaardigden van de steenfabrikanten iu de Noordelijke provinciën, op audiëntie geweest bij den Minister van Waterstaat, enz., om zich te beklagen, dat de Waalsteen bij Bijksgebouwen van Begeeringswege telkens verkozen werd boven Groninger steen. Waarschijnlijk naar aanleiding Tin dat bezoek, is aan een dier heeren, de heer A. H. van Bergen, steen- en pannenfabrikant te Heiligerlee, de levering opgedragen van een mil lioen steenen van zijn fabrikaat. Een groote schadevergoeding. Eene dame te Chicago, die een eisch tot schadevergoeding tot een bedrag van 10,000 dollars had ingesteld tegen het gemeentebestuur, daar zij beweerde zeer geschaad te zijn door den bouw van een viaduct daar ter stede, werd door de jury met de verbazende som van 1 cent afgescheept. Tegen den beroemden pianistHans von Bülovv moet vau wege het Königliche Haus- ministerium te Berlijn een rechtsvervolging inge steld zijn wegens beleedigende uitdrukkingen be treffende den koninklijken schouwburg en den directeur-generaal daarvan, den heer Von Hiilsen. Von Billow liet namelijk onlangs op een concert als extranummer den krouingsmarsch uit Meyer beer's „Profeet" spelen, eu wendde zich daarna tot het toejuichende publiek met de verklaring, dat hij onlangs dit muziekstuk in het „Circus Hülsen" zóó had hooren verknoeien, dat hij de verzoeking niet kon weerstaan, om het nu eens goed ten gehoore te brengen. Volgens de Nat. Ztng. echter is nog geen rechtsvervolging ingesteld en zal daartoe niet worden overgegaan, omdat men de beleediging als niet meer dan een uiting van ziekelijke prikkelb arheid beschouwt. Meermalen komt het voor, dat het onvoorzichtig eten van biefstuk den dood door verstikking ten gevolge heeft. Gisteren-middag kwam te Zwolle zulk een geval voor. De kastelein uit het logement Het Speeljacht is aan tafel dood gebleven, daar een stuk vleech hem in de keel bleef steken. In den laatster, tijd hebben te Warschau alle nachten huiszoekingen en inhechte nisnemingen plaats, welke daar veel ongerust heid wekkeu onder de burgers. De in hechtenis genomen personen (die in verscheidene gevallen alleeu gevat werden, omdat men buiteulandsche dagbladen bij hen vond) worden na eenige uren van opsluiting weer vrijgelaten. Omtrent de re den van deze buitengewone politiemaatregelen is niets bekend; men spreekt van een socialistische of ook van een Poolsch nationale samenzwering. Ten tijde van den ouden Frits werden (zooals dit ook thans nog geschiedt) alle koninklijke brieven portvrij verzonden, zij hadden ad hoe op de enveloppen het opschrift ,,Herr- schaftliche Dienstsache." Buitendien was het in die dagen een koninklijk gebruik dat de ouders, die door de geboorte van den zevenden zoon verblijd werden, uit een particulier fonds eene premie in geld ontvingen. Een arme dorpsschool meester werd vader van den zevenden jongen en berichtte die heugelijke gebeurtenis natuurlijk on middellijk aan den Koning. Vermits hij echter het toenmaals zeer dure porto niet kou betalen, schreef hij op de enveloppe Herrschaftliche Siebenjun- gen-Dienstsache," en de post bezorgde den brief op coulante wijze portvrij aan het opgegeven adres. De sociaal-democratische vereeni ging te Amsterdam is eigenares geworden i an ee:i perceel aan de Brouwersgracht aldaar, dat inge richt zal worden tot het houden van hare bijeen komsten en ook voor andere vergaderingen. Het huis zal verbouwd worden, en dan twee vergader lokalen bevatten, het eene voor 700, het andere voor 300 personen. De bekende duiker Byder, onder- zocht Donderdag te Solent bij Yarmouth in twaalf vademen diepte een onlangs gevonden oud wrak. Tn zee afdalend gaf hij het teeken: „alles in orde"; maar toen men eenige minuten daarna weer een signaal gaf, volgde geen antwoord. Daardoor ver ontrust, haalde men den duiker dadelijk op en bevond toen dat hij reeds een lijk was. De oor zaak van den dood kent men nog niet. Naar men verneemt, is de straf van den candidaat in de medicijnen J. C. B. te Utrecht die wegens de bekende zaak van de Baarnsche kostschool voor de rechtbank te Utrecht heeft terechtgestaan, en onlangs aan den Koning een request om gratie indiende verminderd van 8 tot 3 dagen celstraf. Dat het spreekwoord „stel niet uit tot morgen wat gij heden kunt doen" een wijs woord is, heeft een ingezetene van Breda tot zijne groote schade dezer dagen ondervonden. Den avond vóórdat de diefstal aan het postkantoor aldaar plaats vond, ontving bedoelde heer eene kennis geving om een aangeteekenden brief van het post kantoor af te halen. Hij stelde dit echter tot den volgenden morgen uit, en vernam toen wat er 's nachts had plaats gehad, waarbij ook zijn brief was verdwenen. Men zegt dat hij eene schade heeft van ongeveer ƒ15000. Aartshertog Johan van Oosten rijk blijft niet achter bij zijn broeder den Kroon prins Budolf in het ijveren tegen htt spintisme. Naar aanleiding van het ontmaskeren van het medium Bastian, is thans een geschrift van zijn hand verschenen, getiteld: Einblicke in den Spi- ritismus. Slim. Een Ier had voor een bepaal- de som op zich genomen een put te graven. Na ongeveer 25 voet gedolven te hebben, vindt hij op een morgen bij het werk komende, den aar den wand ingestort en den geheelen put vol puin. Hij keek voorzichtig om, en niemand in den omtrek ziende, hing hij hoed en stok in 't oog vallend aan een steen op, liep zelf 't bosch iu eu verborg zich daar. Spoedig ontdekten de buren het ongeval en Pat's hoed eii rok aan den wand gewaar wordende, togen zij dadelijk aan 't werk om den vermoedelijk levend begraver.e te voor schijn te brengen. Na ten paar uren duchtig ge werkt t: hehben, zooals het braven kerels be taamt, die hun kameraad trachten te redden, had men den bodem van den put bereikt. Geen Pal! Maar daar hoorde men boven aan den put schreeuwen. Hij was uit zijn schuilplaats te voor schijn gekomen en dankte zijn buren vriendelijk voor het werk dat zij hem wel hadden willen uitsparen. De Duitsche Begeering heeft, na een langdurig onderzoek door een deskundige Commissie den invoer en verkoop van Russische petroleum door het geheele Eijk toegestaan. De Russische petroleum is bij de proefnemingen even goed als de Amerikaansche gebleken te zijn maar minder gevaar bij het gebruik op te leve ren. Een Par ij zenaar, Montérichard genaamd, zoo verhaalt Schorers Fam. BI., heeft een middel uitgevonden om uit honderd pond meel tien pond brood meer te bakken dan het geval is bij de tegenwoordige manier van brood bereiding. Het middel zou bestaan in een water voor het bereiden van deeg. Het ware te wen- schen, dat Montérichard'» voorspiegelingen be waarheid zullen worden. Tien procent meer be- teekent nog al iets waar het een zoo noodige levensbehoefte geldt. Weder eene nieuwe leerlooier ij, nu met electriciteit. Een Engelsch patent wil nu huiden op de gewone wijze brengen in een af treksel van run, en dan door de kuip een gal- vanischen stroom leiden, op zoodanige wijze, dat de waterstof alléén in de kuip komt. Deze ver bindt zich met de stikstofhoudende stof van de huid, vormt daarmede ammonia, en bevordert daardoor het looiproces. In de jaren 17121737 was het aan het hof van Dresden gewoonte, de aankomende gasten, uit kortswijl, op de groote waag in het tuighuis te wegen en hun gewicht in een daar voor aangewezen boek op te schrijven. Dit re gister wordt nog ten huidigen dage al3 eene curiositeit bewaard en menige beroemde naam vindt men er in opgeteekend. Zeer interessant is het 't verschillende gewicht te vergelijken dat de betreffende personen voor en na het diner hadden; men kan daaruit de ontwikkeling van hun appetijt eenigszins nagaan. Zoo woog b. v. de onderkanselier der Kroon Lipsky voor het diner 273 en na het diner 278 pond; de schat bewaarder Poniatowsky des voormiddags 207 des namiddags 214 pond. Koning August zelf had als 43 jarig man een gewicht van 260 pond. Dat klinkt fabelachtig, 't verdwijnt echter in 't niet als men hoort dat Markgraaf George Frederik van Brandenburg ruim vier centenaars woog. Ook te Woudrichem hebben de slagers den prijs van het rundvleesch met 0.10 per kilo verminderd. Adrien Marx had in de Figaro een artikel geschreven over de Parijsche keukenmei den, waarin hij betoogde, dat dezen hard achter uitgaan; dat zij allerlei onmogelijke gerechten samenflansen, die alleen door een sausje draag lijk worden gemaakt, en dat zij hoe langer hoe meer loon eischen. Hij ontving daarop een aan tal brieven van verontwaardigde keukenpriusetse i. Een dezer schrijft, dat, zoo de keukenmeiden zijn veranderd, de dames nog meer zijn veranderd. Dezen waren vroeger niet zoo uithuizig en schroom den niet te raadplegen met de nymphes pota- gères, zooals Marx haar had genoemd. Thaus geven de dames alleen haar orders, zij vinden alles duur, omdat zij de prijzen der dingen niet kennen, en de keukenmeid moet het ontgelden, als mevrouw met hoofdpijn opstaat, omdat zij te laat is naar bed gegaan. Iu de provincie is dat anders on daar vindt men ook betere meiden dan te Parijs Te Washington zal eene openbare boekerij worden opgericht. De kosten zijn begroot op ruim zes millioen, waarvoor men drie millioen boeken hoopt te kunnen verzamelen. De Senaat heeft dezer dagen eene wet goedgekeurd, waarbij f 1,100,000 wordt toegestaan om het groote werk te beginnen. Een zonderlinge verontschuldi- ging voor bigamie werd ingebracht door een man, die dezer dagen te Londen wegens dit misdrijf terecht stond. Hij beweerde namelijk, dat zijn eerste huwelijk onwettig was, omdatde trouwring van koper in plaats van goud was geweest. Grappig is het geval van een ge vangene te Venetië die den cipiersknecht in zijn cel opsloot cn zelf het hazenpad koos. De Parijsche photograaf Pierre Petit fils maakt tegenwoordig portretten bij zijn klanten in huis. De nieuwigheid maakt grooten opgang. Jacob De Moor uit Haarlemmer meer, die den 4u Maait voor het gerechtshof te Amsterdam terecht stond ter zake van het ouder eede afleggen van een valsche getuigenis, is des wege gisteren tot een celstraf van drie maanden veroordeeld. Z a t e r d a g-m id dag had de echtge- noote van den heer T., hoofomierwijzer aan de school voor meer uitgebreid lager onderwijs te Schie dam, het ongeluk, dat hare japon in brand geraak te, terwijl zij bij het verrichten van eenige huishou delijke bezigheden te dicht langs de kachel kwam. In weinige oogenblikkeu stonden hare kleederen geheel in vlam. Door schrik bevangen viel zij in zwijm. Toen de dienstbode, die buitenshuis eenig werk verrichtte, ir. de woning kwam, vond zij hare meesteres deerlijk met brandwonden over dekt. De ongelukkige vrouw is des avonds aan de gevolgen overleden. Te Oosterhout is door de gemeen- te-politie eene kleine dievenbende ontdekt, be staande uit drie jongens en een meisje van 912 jaren, die zich schuldig maakten aan diefstallen bij winkeliers en oplichterijen. Op den Dam te Amsterdam het derde huis van de Vischsteeg, zal a. s. Zaterdag een goedkoope restauratie worden geopend, in navolging van de bekende Parijsche bouillons van Duval. De ondernemer, de Heer Girard, stelt zich voor, zoowel aan hen, die het laten halen, als voor degenen, die het in zijne inrichting willen gebruiken, b. v. een kop bouillon met brood voor 15 ets., een portie vleesch met groente voor 30 ets. en gebraden schapen- of ossenvleesch met groente voor 40 ets. te leveren. VYie een déjeuner of diner a, la carte verkiest, zal voor 2 portiën vleesch, 2 portiën groente, dessert en een glas bier 75 Ots. hebben te betalen. Een nette eetzaal op de eerste verdieping wordt in gereedheid gebracht. In de rue de Grenelle te Par ij s woont een vreesachtige oude dame. Een buur man, die haar schrik wilde aanjagen, verscheen plitseling voor haar kamerdeur,gehuld in een bedde- laken. De ellendeling had de treurige voldoening van zijn grap, dat de dame iu haar hevige ont steltenis uit het venster sprong en met gebroken arm op de binnenplaats terecht kwam. Het dragen der wapenen door sol daten buiten dienst, hetwelk zoo dikwijls reeds aanleiding gaf tot klachten, wil het Haagsche Dgbl. minder gevaarlijk maken door het des middags na vier uur te verbieden. Des avonds, als de wijsheid dikwijls in de kan is, wordt de sabel gevaarlijk. Gaat dit „conciliante" voorstel ge lijk het blad het noemt door, dan krijgen wij dus dit besluit: Dj minister van oorlog; overwegende, dat de manschappen dronken zijnde hun wapeneu gebruiken; overwegende, dat de manschappen gewoonlijk na vier uur des avonds dronken zijn; besluit: het dragen van wapenen na vier uur des avonds te verbieden. 't Zal een aardige afwisseling zijn in ons droge Recueil Militaire. Deze week zal te Parijs een Ara bisch dagblad verschijnen: de Wettelijke Band, waarvan de redacteur de gewezen eerste Minister is van Arabi. Het blad zal gratis naar al de Ara bische lauden verzonden worden. In de deftige Londen sche wijk Kentisch-town ontsnapten eergisteren uit Sanger's circus twee olifanten. Groote onsteltenis der be volking. Gelukkig stapte hel eene beest al spoe dig op het luik van een kolenkelder, dat onder zijn gewicht bezweek, zoodat de olifant naar omlaag tuimelde. Zijn maat, die hem volgde, viel op hem. In den winkel van de beroemde juweliers-firma Friedlander te Berlijn werd kort voor Kerstmis een kistje met kostbaarheden, ter waarde van 100,000 Mark gestolen. De schul digen waren eerst niet te ontdekken, doch nu heeft men een man en een vrouw gevat, in wier bezit voor 4000 Mark van de gestolen voorwerpen ge vonden werd, en, daardoor op het juiste spoor gebracht, nam de politie ook de ware schuldigen gevangen. Het is een vrouw, die in den winkel den schijn aannam bij een der aanzienlijkste klan ten te behooren en zoo ongemeikt het kistje ge stolen en weggemoffjld had. Zij heeft bekend, maar zij verklaart, dat zij al de kostbaarheden in een riool heeft gegooid, omdat zij zich bezwaard ge voelde eu voor ontdekking vreesde. Eu inderdaad vond men daar, bij onderzoek voor een bedrag van 8000 Mark aan kostbaarheden terug. Men twijfelt echter of niet de overige vermiste edel gesteenten op een veiliger plaats te vinden zou den zijn. Men verneemt dat de Amsterda m- sche tramdienst (Amst. Omnibus-Mij.) in 1883 een zuivere winst van 14 pCt. heeft opgeleverd. Men vermoedt thans, dat de geheele lading dynamiet in zee ligt ter hoogte waar de Echolynne strandde. Op die plaats worden voort durend groote partijen dynamiet gevonden, als door de zee losgewoeld. In de laatste dagen is dit weer het geval geweest, en de commissaris van politie te Scheveningen verbrandde Zaterdag wederom een aanzienlijke hoeveelheid van die stol. De Commissaris van politie te Scheveningen herin nert er aan, dat voor het onschadelijk maken van kleine hoeveelheden dynamiet kali coustica moet aangewend worden, eu geeft betreffende de ver branding van grootere hoeveelheden de volgende aanwijzingen: In 't open veld, niet nabij gebou wen, omdat meestal hevige ontploffingen plaats grijpen, make men een flink helder brandend open houtvuur en werpe er de patronen achtereenvol gens in. Bij 8o Celsius is de dynamiet bevroren en dan zeer gevaarlijk. De reuk van dynamiet veroorzaakt zware hoofdpijn. Men rake het niet aan met metaal en zoomin mogelijk met bloote handen. Komt van deze stof tusschen de nagels, dan is onpasselijkheid en sterke zwelling van het hoofd het gevolg. Tegen die gevolgen van dyna miet wordt het drinken van sterke koffie, zonder melk, als tegengift aanbevolen. Te Deventer hebben dit jaar 186 jongelingen voor de militie geloot, waarvan be halve nog wegens lichaamsgebreken of te kleine gestalte, 94 reden tan vrijstelling hadden. Eenb uiten gewoon ernstige gebeur tenis heeft dezer dagen plaats gehad te Prezza, en klein dorp in den omtrek van Aquila. Een

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2