NIEUWE i\o. 779. Zondag 16 Maart 1884 9e Jaargang. Een misstap. BUIT EftLAiM). Pastoor Marchal. {Slot volgt). HHKLEIISIHt C0I1R4IT ABONEEMESTTSFBUS Per 3 maandeu voor Haarlem t 0,8b Buiten Haarlem franco per post. 1, Afz jnderl jjke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. B TT R E A TT St. JftQsstr&ftt Haarlom MN TIE-?. PR ar PRIJS DEB ADVERTENTIÊN AGITE MA HON AGITATE. Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUEET. De Kamer van Afgevaardigden in het koninkrijk Beieren heeft in een harer laatste zittingen den goeden naam der echte, Christelijke, Katholieke politiek in gevaar gebracht. De Katholieke partij, op enkele lofwaardige uitzonderingen na, heeft in Munchen een wetsontwerp gesteund en me degewerkt tot de aanneming ervan, het welk de vrijheid van het huweljjk in Beieren beperken zal, naardien het aan gemeente besturen eene uitgebreide macht toekent in zake van zekere huwelijksbeletselen. De liberale minderheid verdedigde de vrijheid van het huwelijksrecht en trad alzoo, zij het ook uit gausch andere gronden, voor de juiste opvatting van dit belangrijk so ciaal onderwerp op, een onderwerp bij welks regeling voor iederen Katholiek alle uiter lijke en economische zaken onvoorwaardelijk voor het ééue beginsel verdwijnen, namelijk dat het huwelijk een Sacrament is en derhalve geheel en al moet onttrokken worden aan den invloed van den Staat. Wie er zich toe leent om het moderne begrip van het bur gerlijk huwelijk in bescherming te nemen, handelt lijnrecht tegen de kerkelijke wetten. Laten we het voorstel eenigszins nader be schouwen. Het gemeentebestuur zou het recht hebben het huweljjk, ter zake van economische toestanden te verbieden. Van het standpunt beschouwd der in onze dagen met bizoudere voorliefde gekoesterde sociale grondstellingen, heeft het voorstel bij den eersten oogopslag wel iets aannemelijks. In een tijd, waarin de Staat, gedeeltelijk zeker met volle recht, direct in de sociale toestanden van het volk regelend en regle- menteerend, veredelend en verbeterend in grijpt, zou zeker ook het recht des huwe lijks als het fundament van elk familieleven in zekere mate door burgerlijke wetten te regelen en wellicht ook te beperken zijn als niet juist het huwelijk, naar de Katho lieke leer, eene zaak der Kerkelijke juris dictie, in één woord een Sacrament ware. En deze eene omstandigheid doet met onwe- derstaanbare logica alle min of meer be langrijke gronden verdwijnen, welke in vele landen, zooals nu ook bij herhaling in Beieren, en dan nog wel door eene Katho liek en kerkelijk gezinde kamermeerderheid, voor de beperking der huwelijksvrjjheld worden aangegeven. De Katholieke Kerk was en is steeds een toeverlaat der huwelijksvrjjheidzij heeft het huwelijk met vastberadenheid ook tegen de beperkingen van den Staat FE UILLETON. De Fransche academie heeft in hare jongste algemeene vergadering een der hoogste „prix de vertu" (prijzen voor deugden) toegekend aan een onbekende uit den door de „officiëele wereld" van bet hedendaag9clie Frankrijk zoo zeer ge- haten priesterstand. Aan den zeereerwaarden heer Marchal, Pastoor van Rochefort, werd zulk een prijs toegewezen. De jaarlijksche prijsuitdeeling wekt altijd onze belangstelling in hooge mate, omdat de eerste wetenschappelijke vereeniging van Frankrijk alsdan geregeld, ondanks alle ongtloof in haar midden, gedwongen wordt, die Kerk openlijk en plechtig hare hulde te brengen^ welke alleen tot een waarachtig heroïsme des offers en der deugden kan bezielen, 't Is een hoogst merkwaardig feit, dat deze academie tot nu toe niet in de gelegenheid is geweest, ook slechts een der kleinste prijzen voor moed, zelf verloochening en offervaardigheid toe te kennen aan hen, die tot de aanhang'ers en vereerders verdedigd. Wij zouden eene lange reeks duidelijke uitspraken van Pausen, besluiten van Conciliën en verklaringen van god geleerden over de vrjjbeid van het huwelijk kunnen leveren, 't Zij echter voldoende hier de uitspraak te vermelden van het Concilie van Trente, luidende: »het is goddeloos, de vrijheid van het huwelijk te verhinderen.* Deze uitspraak alleen, bewijst op de dui delijkste wijze de opvatting der Kerk en volgens deze opvatting is het wetsvoorstel der Beiersche Kamer van Afgevaardigden eene schending van het Kerkelijke recht. Het tot in de kleinste details uitgewerkte en vastgestelde kerkelijk huwelijksrecht, erkent in geeneu deele het huwelijksbeletsel dat in Beieren naar den wil der Kamer meerderheid tot een Staatswet zou verheven worden. De huwelijksbeletselen der Kerk zijn enkel van moreelen en ethischen aard; economische toestanden komen in het ker kelijk recht niet in aanmerking. En daarom is het gebrek aan genoegzame zelfstandig heid, het ontbreken van een voldoenden uitzet (twee zakeu die volgens het wets ontwerp der Beiersche Kamer tot de hu welijksbeletselen zouden moeten behooreu) van een kerkelijk standpunt, geen motief om het toedienen van het h. Sacrament des huwelijks te weigeren. Tegen het uit bovengenoemde gebreken voortvloeiende nadeel moet de Staat op eene andere wijze helpend en reddend optreden, daar tegen zal voor alles de Christelijke opvoe ding, de verbeterende invloed van Kerk en Geestelijkheid een sterke dam zijn, maar zoolang de Kerk in dit opzicht geen be perkende maatregelen ten opzichte van het huwelijk voorschrijft, mag ook de wetgeving van den Staat geen beperking proclameereu. Als het Beiersche voorstel tot wet werd verheven, zouden daardoor de onaange naamste conflicten met de Kerk kunnen ontstaan. Beieren heeft met zijne vroegere de huwelijks vrij beid beperkende wetgeving ondervindingen opgedaan, die, dunkt ons, voor eene herhaling dezer proefneming der Regeering een afschrik moesten inboezemen. Behalve het groote beslissende beginsel, dat elke verhindering der huwelijksvrijheid door den Staat, buiten de kerkelijke be letselen om, ongeoorloofd maakt, moeten er ook nog andere in aanmerking genomen worden, welke het voorstel geheel en al verwerpelijk maken. Wij zullen niet spreken van de rekbaarheid en ondui delijkheid der verordening, noch van het afstaan van zulk een belangrijken factor van het volks- en familieleven aan de be- bekooren van het ongtloof en van de „vrije gedachte," en er zal ongetwijfeld nog wel een geruime tijd verloopen, eer het materialisme en het rationalisme aan hunne volgelingen iets an ders prediken dan egoïsme en onverdraagzaam heid. Voor ons heeft de hulde door de academie aan het priesterdom der Katholieke Kerk toe gebracht, nog eene gansch andere beteekenis. Zij leert wat de Kerk door hare organen voor de verzachting der sociale ellende en voor de verzoening der maatschappelijke klassen, in staat is voort te brengen, als men slechts hare hand vrijlaat in de opvoeding en vorming dezer or ganen, als men haar toestaat hen met dien geest van Christelijke liefde voor God en de menschen te vervullen, die alleen sterk maakt voor een leven vol toewijding en geduld, vol trouwe liefde voor de armen, 't Is de plicht der Katholieke pen om te wijzen op voorbeelden van Christelijk heroïsme omdat de radicale pers voor zulke heer lijke verschijnselen oog noch ooren heeft en zich liever verkneutert in openlijke of geheime ver volging en belastering van Kerk en Geestelijkheid, om op deze wijze hare eigene recepten tot ver. wijdering van de sociale rampen te roleveeren. slissiug vati een dorps- of stads-pacha, noch vau andere kvvade gevolgeu, die zulk een beperkingswet na zich zou kunnen sle pen, maar wij willen er slechts met een enkel woord op wijzen dat de zedelijk heid door hst wetsontwerp der Beiersche Kamer stellig niet zou bevorderd worden Het zedelijk nadeel vau lichtvaardig gesloten huwelijken verdwijnt geheel en al in de schaduw voor de grenzenlooze immoraliteit, die uit eene zoo ver gaande beperking der huwelijksvrijheid ongetwijfeld volgen zou. De aanneming van het wetsvoorstel in de Beiersche Kamer vau Afgevaardigden is in alle opzichten een beklagenswaardig en droevig verschijnsel, en wel hoofdzakelijk omdat juist de Katholieke, de kerkelijke partij aan het voorstel de overwiunig heeft bezorgd en omdat deze mistsap door de dei- Kerk vijandig gezinde oppositie bij gele genheid zeer gemakkelijk tot het in discre- diet brengen der Katholieke meerderheid kan worden gebezigd. Werkelijke schade of nadeelige gevolgen zal de aanneming van het wetsontwerp waarschijn lijk niet hebben, aangezien de Regeering reeds bij de verhandelingen het voorstel onaan nemelijk heeft verklaard. Laten we hopen dat de Beiersche Re- geeriug hare verklaring gestand doet en het ontwerp dus niet tot wet wordt verheven. De macht van den Staat behoort in Beie ren, gelijk in alle overige landen van het beschaafde Europa en daarbuiten, ook in dit opzicht zeer te worden gebreideld. De heereu Philips en Lenzmauu hebben bij den Rijksdag weder een wetsontwerp ingediend tot het toekenneu van schade vergoeding aan personen, die onschuldig in preventieve gevangenschap zijn geweest. Gelijk bekend is, hadden de voorstellers reeds in de vorige zitting een ontwerp te dier zake ingediend, hetwelk toen onafge daan is gebleven. Inmiddels hebben zij ge bruik gemaakt van de gelegenheid om het te wijzigen naar de bedenkingen, die destijds bij de Commissie van rapporteurs er tegen waren aangevoerd. De overweging der belastingwetten in de daartoe benoemde Commissie van het Prui sisch Huis van Afgevaardigden vordert niet snel. Wel wordt een tal van beslis singen genomen, maar telkens wordt de arbeid weder geschorst. De zittingen der Commissie hebben niet geregeld plaats. Tot de gewichtige besluiten der jongste bijeen komst behoort de verwerping van het voor- De redevoering die de heer C. Rousse bij de prijsuitdeeling over deu Abbé Marchal gehouden heeft, geeft een gansch ander denkbeeld van het leven der Gtestelijken dan dat, hetwelk door zede- looze boeken, spotbladen en pamphletten dage lijks onder het volk wordt verspreid. De redenaar had tot onderwerp den zeereer waarden heer Marchal, die sinds 1862 als Pastoor in het afgelegen dorpje Rochefort (in de Voge zen) werkzaam is. De parochie telt 400 zielen en de terw. Pastoor geniet een jaarlijksch inkomen van 400 franks, vau welke som hij nog een vrij hooge belasting moet betalen, Nadat de heer Rousse geschilderd heeft welk een voortduren- deu strijd Pastoor Marchal voor het belang zijner gemeente tegen de Regeering gevoerd heeft, gaat hij tot het jaar 1874 over, met fijnen spot voor de ontwikkelde „vrienden van het licht" der Republiek van Gambetta. „In die tijden van heillooze duisternis, die reeds verre achter ons liggen, ik bedoel in het jaar 1874," aldus spreekt de heer Rousse, „waren er in Frankrijk nog kloosterlingen van beider lei geslacht. Eenige dochters van den h. Fran- ciscus doortrokken het departement Haute-Marne en bedelden van deur tot deur om aalmoezen te stel om de kohiereu der inkomstenbelasting publiek ter inzage te leggen. Uit de Pruisische Staatskas is 3edert 1879 273,992,390 M. voor spoorweg-aanleg besteed. De volgende maand zal voor de recht bank te Parijs het proces behandeld wordeD van de erfgenamen van Naundorff, die, gelijk bekend is, zich den zoon noemde van Lodewijk XVI, tegen de gravin van Chambord, als erfgename van de hertogin van Angoulême. De oudste dochter van Naundorff, Amélie, is reeds te Parijs aan gekomen ter zake van dit proces. Garnier, de adjunct van Marseille, die zich in de zaak der omnibussen gecompro mitteerd had, heeft zich-zelf bij de politie aangegeven. Uit de periodieke opgave in het Regee- ringsblad blijkt, dat de opbrengst der in directe belastingen gedurende de maanden Januari en Februari li1/» millioen fr. be neden de raming is gebleven en 4'/s mil lioen minder bedraagt dan over gelijk tijdvak van het vorig jaar. Eene afdeeling der Fransche troepen trok Bacuinh eergisteren avond te 6 uren binnen langs den wegdie naar Laugson loopt. De Chineezen werden ontmoedigd toen de stad omtrokken werd, verlieten alle posi ties, en namen de vlucht langs den weg naar Thain-ChuyaD. De vijand leed gevoelige verliezen; de Franschen hadden 70 gewonden. Een groote krijgsvoorraad en eene batterij met Krupp-kanounen werden in de citadel gevonden. Het Departement van oorlog heeft van Graham per telegraaf bericht ontvangen, dat het vijauaelijk kamp na een ernstig gevecht is genomen. Van de Engelschen zijn ruim 70 man gesneuveld en ongeveer 100 gekwetst. De Standard deelt nadere berichten omtrent het gevecht bij Tamanieh mede, waaruit blijkt dat de Arabieren vochten met hunne gewone manhaftigheid. Zij leden vreeselijke verliezendaar zij onbevreesd aanvielen, woedend vochten en geen voet weken. Bijna alle Arabieren, die aan den aanval deelnamensneuvelden. De Engel schen leden ook groote verliezenmeer dan honderd doodeu en aanzienlijk meer gewonden. Het gevecht werd tot den na middag voortgezet, daar de vijand weder voor het front bijeenkwam. Verscheidene Zweedsche bladenwaar onder de Göteborgs Handels Tidningzullen vervolgd worden wegens hunne oordeelvel lingen over 's Kouings houding in de Noor- verzamelen voor het onderhoud van een huis voor arme idioten, waar zij, midden in het Jura- gebergte werkzaam waren; zij kwamen ook aan de deur van den armen Pastoor van Rochefort. Deze Nonnekens hebben een verbazende sta tistieke kennis en een wonderbaren aanleg, waar mede zij de menschelijke ellende op onnavolg bare wijze weten de classificeeren. Van haar vernam Pastoor Marchal, zonder het te willen, dat het departement HauteMarne, bekend als een der meest verlichte in Frankrijk, ook een der rijkste is aan idioten en krankzinnigen van allerlei aard. 'Toch in tegenstelling van alle ontwikke ling en beschaving, ontbreekt het daar aan in richtingen, om alle ongelukkigen te kunnen opnemen, en men moet zich du» tot de Geeste lijkheid in de naburige provinciën om bijstand wenden. Pastoor Marchal luisterde nauwlettend toe en werd ernstig gestemd; hij kende thans zijn arbeid en zijn roeping; hij zag thans den weg, dien hij moest bewandelen en hij weifelde geen oogeublik voorwaarts te treden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 1