Hl E i\L AM). GEMENGDE BERICHTEN. weegsche quaestie, welke als hoogverraad worden beschouwd. Het Morgenbladet te Christiania meldt De koning heeft gisteren in de zitting van den staatsraad beslist, dat de heer Selmer als Minister moet aftreden. Sedert 1 Maart, op welken datum den Koning het vonnis tegen den heer Selmer was ter baud gesteld, had deze aan de zittingen van den Staats raad niet meer deelgenomen. Te Geneve hebben de Nihilisten en Socialisten Zondag een groote vergadering gehouden, waar gelden voor uitgeweken geestverwanten van elders werden ingeza meld. Weder zijn er in Zwitserland twee per sonen wegens anarchistische woelingen ge vangen genomen, ditmaal in het kanton O O Freiburg. De een, Otter genaamd, is af komstig uit Solothurn; de auderFalk is een Duitscher. Volgens den Berner Bund zijn er bij het onderzoek in de zaak van Kennel en Schul- ze nieuwe compromitteerende feiten aan het licht gekomen. Prins Leopold van Beieren en zijn gemalin Gisela (van Oostenrijk) keerden eergistereu van Rome door den St.-Gothard naar Beieren terug. Tegen alle verwach ting verlieten zij de eeuwige stad zonder aan den Paus een bezoek gebracht te heb ben of liever: zonder door Z. H. ontvan gen te zijn. Verschillende liberale bladen veinzen over het achterwege blijven der ontvangst van prins Leopold van Beieren in het Vati- caan zeer verbaasd te zijn, maar de»Mo- niteur de Rome" vraagt hunof zij dan geheel vergeten, >dat de abnormale toe stand, waariu de H. Stoel geplaatst is, ook te Rome komende Katholieke prinsen in een scheeve verhouding brengt" (dans une situation des plus equivoques). Daar om zegt het bladin een extra-bericht met groote letters valt gemakkelijk te begrijpen op wien de verantwoordelijkheid terugvalt van een gedragslijnwelke den H. Stoel wordt voorgeschreven door de bewakiug zijner rechten en de zorg voor zijn eigen waardigheid". Uit dit incident zal den »Italianissimi" nu tevens wel eindelijk duidelijk worden dat hun hoop op een tegenbezoek des Kei zers van Oostenrijk rjdel is; want onmo gelijk, dunkt ons, zou Frans Jozef zich zóó kunnen compromitteerenals Leopold van Beieren gedaan heeft. Uit den Oranje Vrijstraat wordt van 13 Februari gemeld: De pokken zijn in het Barolong-district uitgebroken niet ver van de grens. Tot Maandag zijn er dertien sterfgevallen gerapporteerd. Te Bloemfon tein wordt men bang voor de gevolgen. President Salomon van Haïti heeft te Jeremie een aantal hooggeplaatste ambte naren voor het krijgsgerecht doen dagen en hen allen doen doodschieten. Een ware Jeremiade. Naar wij vernemen kan de indiening der de finitieve Indische begrooting voor het loopende jaar spoedig worden tegemoet gezien en moet zij zonder tekort sluiten. In een bijvoegsel tot de Staats.-Ct. van 12 Maart wordt medegedeeld eene tabel, bevat tende de statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood, in Nederland, over December 1883. Naar wij vernemen zal binnenkort de over eenkomst tot regeling van de politie op de vis- scherij in de Noordzee door de gemachtigden van de verschillende Staten, die zijn toegetreden, te 's Gravenhage worden geratificeerd. Delftshaven, 14 Maart. Door het ït. Kath. par. kerkbestuur van den H. Antonius alhier, is aan Z. M. den Koning vergunning gevraagd tot het houden eener verloting van geschonken voor werpen, ten bate der te stichten K. Kath. bizon- dere school. 30,000 loten zullen worden uitgege ven tegen den prijs van f 0.25 per lot. Kerkrade, 14 Maart. In eene kolenmijn nabij deze gemeente is een mijnwerker onder eene massa steenkolen bedolven geraakt en, hoewel spoedig daaronder uitgehaald, aan de gevolgen overleden. Leeuwarden, 14 Maart. Herhaaldelijk werden in den laatsten tijd aan het spoorwegstation al hier goederen vermist, 't zij uit de bagagewagens 't zij van het stationsterrein. Na een uitgebreid onderzoek is het de politie gelukt een drietal jongens in handen te krijgen, die deze diefstallen pleegden, en omtrent een aantal feiten, volledige bekentenissen aflegden. Stadskanaal, 14 Maart. In deze gemeente is gisteren-namiddag de vrouw van een Fiieschen schipper van het vaartuig in een vrij diep vaar water gevallen en verdronken, ondanks alle po gingen om haar in het leven te behouden. De man was afwezig, terwijl dit ongeluk plaats had. Hillegom, 14 Maart. De opbrengst van het personenvervoer der Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtramweg-Maatschappij bedroeg in de maand Februari 4101,08, het goederenvervoer be droeg f 280,82, zijnde over het totaal 5,40 per dagkilometer. Amsterdam, 14 Maart. Op een bovenka mertje in een perceel op den hoek van de Vijzel straat en Kerkstraat alhier, schijnt in den afgeloo- pen nacht eenige brandbare stof in aanraking te zijn gekomen met de kachel, die nog niet geheel was uitgedoofd. De rook heeft den dooi ten gevolge gehad van een meisje, dat op dit kamertjesliep. Zwolle, 14 Maart. De alhier gearresteerde dubbeltjes-wisselaarster Dina Steinbach, is heden door de rechtbank alhier wegens diefstal veroor deeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van twee maanden. Gorin.ch.em, 14 Maart. Alhier is gisteren middag het lijk van Mejuffrouw K. die eenige weken geleden het Oude Vrouwenhuis had ver laten, uit de groote haven opgehaald. Maastricht, 14 Maart. Op de jaarmarkt alhier werd gisteren van een veehandelaar f 685 aan bankpapier gerold. Hij had dit geld in een on gesloten taschje, dat om zijn schouder hing. Groningen, 14 Maar. De mazelen hebben alhier in de laatste week een minder goedaardig karakter aangenomen. Er zijn toen 18 kinderen aan die ziekte bezweken. Kampen, 14 Maart. Door een onzer visschers werd eergisteren een gelukkige vangst gedaan; hij ving dien dag zooveel haring, dat hij daar voor p. m. f 275 maakte. Dordrecht, 14 Maart. Voor den rechter van instructie alhier zijn eenige personen uit Oud- Beierland gedagvaatd, wegens het afscheuren van pokkenbriefjes en verzet tegen de politie tijdens de heerscher.de pokken-epidemie. Te Bremerhaven, waar men in deze tijden van dynamiet-aanslagon bizonder nauwlet tend toeziet op de uit-en ingevoerde goederen, werd dezer dagen een uit Amerika komende kof fer door de politie iu brslag genomen. Men hoorde er duidelijk het tikken van een uurwerk in; dat kon niet anders dan een helsche machine zijn. De koffer werd naar den dijk gebracht, waar men een schildwacht er bij zette, en den volgenden dag werd hij voorzichtig geopend en doorzocht. Toen bleek het, dat er alleen kleede ren en onschadelijke reisbenoodigdheden in wa ren en dat de „helsche machine" niets anders was dan eenAmerikaansche wekker, 't Is echter beter te voorzichtig te zijn dan het tegen deel. In Denemarken neemt het aantal krankzinnigen steeds toe. De bladen dringen sterk aan op afdoende maatregelen tot vermeer dering der verpleeg-inrichtingen. Volgens een schrijven uit Par ij s aan de Amst. Ct. moet het volgende voorgeval len zijn: De nieuwbenoemde gouverneur-generaal Van Rees verzocht aan zijn vriend L. aldaar om voor hem appartementen te bespreken in het Hotel Continental en naar het station een rij tuig vau het hotel te doen zenden. De vriend had bij die bestelling de woorden gevoegd: npour levice-roi des Indes"De Heer Van Rees komt in Parijs aan en ziet aan het station gereed staan een prachtig galarijtuig met vier paarden bespannen, met jockey's en knechts in groot uniform, met korte broek en witte kousen. Dat de onder-koning met dat ceremouiëel niet ingenomen was, laat zich begrijpen, er. slechts tegen zijn wil maakte hij van dat vorstelijk ver voermiddel gebruik. In het Notarishuis te Rotterdam deed zich Woensdag-avond bij eene verkooping van een huis aan den Goudschenweg het zeld zame geval voor, dat toen de notaris de som genoemd had, waarvoor het pand in trekgeld stond en er bij zeide: „nu vraag ik er nog ƒ5000 boven", terstond „mijn" geroepen werd. Een al gemeen applaus was de beloouing voor den royalen kooper. Een kaartspel en zijn gevolgen. Te Varna werd een publiek bal gegeven ten behoeve van de Grieksche scholen. In een der zalen werd kaart gespeeld, o.a. door den Griekschen consul. De Bulgaarsche prefect van politie gelastte dat het spel zou worden gestaakt, omdat de wet en de poïitie-verordeningen hazardspelen op publieke plaatsen verboden. Hierop volgde een heftige woordenwisseling. De Oostenrijkscbe (tijdelijk als zoodanig fungeerende) vice-consul, die niet had meegespeeld, mengde zich in den twist en schold den prefect uit, zegt men. De Bulgaarsche regeering heeft hierover vertogen gericht tot die van Weenen en beloofd, dat de prefect zou worden gestraft, indien hij zijn bevoegdheid had overschreden. De Engelsche natie is zeer onte vreden over Binns, haar nieuwen beul. Het blijkt dat deze ambtenaar zieh niet kan afwennen, in min of meer beschonken toestand op zijn post te verschijnen, en dat hij bovendien een knoeier is, die zijn handwerk maar half verstaat. Zoo verkeerde ook weder onlangs, bij eene terecht stelling te Liverpool, de heer Binns „in kenne- lijken staat", terwijl de strik, van welken hij zich bediende, twee voet te lang was. Het gevolg van deze laatste onbehoorlijkheid was, dat er bij den patiënt nog gedurende dertien minuten na de operatie hartkloppingen vielen waar te nemen. De jury diende den heer Binns naar aanleiding van het een en ander eene strenge berisping toe, en gaf voorts de opmerking ten beste, dat de betrek king van scherprechter eigenlijk diende te worden waargenomen door „een wetenschappelijk man." In een kleine Amerikaansche stad worden tegenwoordig in een kermistent drie geraamten van Guiteau, den moordenaar van president Garfield vertoond. Het eerste dateert uit den tijd dat hij nog jong was; het tweede kort voor dat hij op Garfield schoot; het derde, nadat hij gehangen was! E e r g i s t e r e n-a v o n d zegt de Amst. ontvingen wij een telegram van den volgenden inhoud: Gladstone garde chambre aujourd'hui suite rhum; peut pas assister séance communes ce soir. Gelukkig is het van algemeene bekend heid, dat de Engelsche Premier een matig man is, en zich noch aan rum, noch aan andere sterke dranken te buiten gaat. Die wetenschap heeft ons de vrijheid gegeven, het woord rhum in rhume te veranderen. Een verkoudheid kan den beste overkomen. Een buitengewoon oprecht scho uw- burg-directeur is een zekere Heer Pohl te Gottes- berg. Hij liet, op de aankondigingen van een door zijn gezelschap op te voeren treurspel on deraan, als noot, met vette letters drukken, dat hij hierbij „alle liefhebbers van de vroolijke muze op dit treurspel opmerkzaam" maakte. In een schrijven uit Bloemfontein (Oranje-Vrijstaat) aan het Utr. Dbld. wordt het volgende stukje medegedeeld: „Van inenten ge sproken; hiervan moet ik u een grap mededeelen. Een ingenieus Engelschman, met een platten zak, trachtte door de vaccine zich een sommetje gelds aan te schaffen. Hij had nog genoeg, om zich voor 1 shilling en 6 pence een blikje geconden seerde melk te verschaffen. Met een stopnaald ge wapend en zijn busje „lymph" op zak, ging de quasi dokter naar Basutoland, om de Kaffers, even bevreesd voor de pokken als de blanken, te vaccineeren. Of de lymph goed was, weet ik niet, evenmin of de Kaffers al of niet „auw" riepen, als de stopnaald door hun vereelt vel ging; dit alleen is me bekend, dat onze dokter met een goede 30 pond sterling in de beurs te huis kwam." Dat alle brieven, geadresseerd „aan den directeur der Rijkspostspaarbank te Amster dam" portvrij zijn, is langzamerhand vrij algemeen bekend geworden. Minder bekend schijnt het te wezen, dat het adres van zulke brieven niet den familienaam van dien directeur mag vermelden. Wordt die naam wèl vermeld, hetgeen, naar wij vernemen, in den laatsten tijd vaak geschiedt, dan vervalt niet slechts de portvrijdom, maar blijft tevens zoodanige brief, totdat hij den gea dresseerde zeiven in handen is gekomen onafge daan. Dit laatste nu kan, wanneer de genoemde directeur b. v. voor dienstzaken, gedurende kor- teren of langeren tijd, afwezig is, allicht tot groot ongerief of nadeel voor de daarbij betrokken per sonen leiden. Ook bij onverwijlde toezending toch van zulke brieven is onmogelijk eenige vertraging in de behandeling vau zaken te vermijden. Als aanvulling van de maatregelen, door meerbedoel- den directeur genomen, om deze zaak onder de aandacht der talrijke inleggers in de Rijkspost spaarbank te brengen, hebben ook wij gemeend, de aandacht onzer lezers op deze aangelegenheid, gewichtig voor velen, te moeten vestigen. Een zonderling beleg heeft te Bir- mingham groot opzien gewekt. Daar zijn de drie dames Ormond, een moeder met twee dochters, een week lang in haar huis belegerd door een drietal baillifs of deurwaarders, die een rechterlijk vonnis wegens wanbetaling bij haar ten uitvoer kwamen leggen. Volgens de Engelsche wet mag niemand, ook geen baillifeen huis, waar hem de toegang ge weigerd wordt, met geweld binnentreden. „Het huis van een Eagelschman is zijn kasteel." De baillifs konden dus, toen de dames hen niet bin nen wilden laten, niets anders doen dan het huis van voren en van achteren te bewaken om te zorgen, dat er niets uit- of inging en zoo de be woonsters door honger tot de overgave te dwin gen. Een formeel beleg dus. De belegerden schikten zich goed in haar lot en zij hadden veel pret iu de belangstelling die zij wekten. Er stond alle dagen een menigte toe schouwers voor het huis. De dames bluften tel kens, dat zij voor zes weken mondvoorraad in huis hadden, maar zij waren toch zeer blijde, toen zij, nadat het beleg een paar dagen geduurd had, op een bizondere manier een lang brood binnen kregen. Een harer vrienden nl. kwam voor het huis met een valies, dat hij haar aan een touw liet opha len. Maar een der baillifs klemde zich er aan vast voor het boven zijn bereik was; daardoor brak het touw en het valies viel op den grond. Het bleek een lang brood te bevatten en dit werd nu, na een vergeefsche poging, door een venster in huis gemikt. De gas- en waterleiding van het huis waren afgesneden en de bewoonsters behielpen zich met kaarsen en dranken die zij in huis hadden. Zij stonden op een zeer goeden voet met de bele geraars, wien zij menige versnapering gaven en vuur verschaften om zich te warmen bij de koude nachtwaken. Het was hier echter veel beweging om niets, want toen de baillifs eindelijk het huis der dames binnenkwamen, vonden zij niets wat de moeite waard was om er beslag op te leggen. Het is bekend, dat de reizigers die de Poolstreken bezoeken de gewoonte hebben, woningen uit ijsblokken samen te stellen, waarin zij, hoe zonderling 't ook klinken moge, beschut ting vinden tegen de hevige koude daarbuiten. De zaak is duidelijk verklaarbaar. Binnen zulk een uit ijsblokken vervaardigd, gesloten gebouw, is de temperatuur gelijk aan die van smeltend ijs, nl. 0 gr. C., en die warmtegraad is natuurlijk betrekkelijk zacht, wanneer daarbuiten de ther mometer 25 a 30 gr. onder C. aanwijst. Hel verschil is nog duidelijker waar te nemen wan neer het sterk waait. De gewoonte om dergelijke, huizen van ijs te bouwen heerscht in die landen, waar het gedurende den geheeleu winter vriest en waar men derhalve niet behoeft te vreezen dat het gebouw plotseling zal iueen smelten. In Rusland ziet men vaak zulke gebouwen en in Canada zijn het voornamelijk de Franschen, die zulke huizen bouwen van blokken, welke uit het ijs worden gezaagd. Dit geschiedt door zware eggen of ploegen, die door paarden getrokken en zoo dikwijls over het ijs gesleept worden, dat de groeven ongeveer 3 duim diep worden, waarna weinige bijlslagen voldoende zijn om de blokken van de ijsvlakte te scheiden. Daarna worden de blokken eenvoudig opgestapeld. Kalk heeft men daarbij niet noodig, alleen water, waardoor de blokken aan elkander vastvriezen, zoodat alles weldra één groot stuk vormt, een monoliet met kristalheldere zijwanden. Bij dag maakt zulk een gebouw, ondanks de architectonische versieringen, waartoe het ijs zich bij voorkeur leent, weinig indruk; maar des avonds, wanneer daar binnen licht brandt, leveren die woningen een verruk- kelijken aanblik. Evenals telken jare maakt ook nu weer de „Zeeslang" hare opwachting bij het publiek. Doch was zij vroeger altijd slechts gezien thans heeft men er een gevangen maar het exemplaar is niet bewaard. Een visscher van Maine (in Amerika moest natuurlijk zoo iets gebeuren!) vond er in zijn netten een, welke 24 voet lang was en 10 Eng. duim in doorsnede dik. Het dier wa3 dood toen het gevangen werd, maar vooraf had het toch gelegenheid gevonden om de netten te verscheuren! Uit nijd daarover wierp de visscher het onnutte beest weer in zee, wat toch dit nut heeft, dat men nu de zeeslang zoo nu en dan weer eens op het tapijt kan brengen! In een herberg bijhetltaliaan- sche stadje Ghedi stapte onlangs een rijke vee- kooper af, die op weg was naar een markt in de streek van Cremona. Hij wilde eerst daar over nachten, maar eenige geheimzinnige teekenen vau verstandhouding tusschen den waard en een ander man maakten hem ongerust. Hij liet daarom 's nachts te een uur nog zijn rijtuig inspannen en vertrok in de richting van Cremona. Na verloop van eenigen tijd ontmoette hij twee karabiniers. Een van hen ging met jas en hoed van den veekooper iu het rijtuig zitten en reed zoo een goed eind vooruit. Een half uur later werd het rijtuig aangehouden door twee mannen, die den gewaanden veekooper „zijn geld of zijn leven" vroegen. Maar de kara- binier antwoordde hun met een paar revolver schoten. Een der mannen viel dood neder; de ander nam de vlucht. De gedoode roover bleek de herbergier te zijn, die met zijn stalknecht langs een korteren binnenweg den veekooper vooruitgegaan waren, om hem dan op te wach ten en te berooven. In een dorp bij Frankfort heeft de burgemeester een Zigeunerbende die het den bewoners lastig maakte en niet heen wilde gaan, op een eigenaardige manier verjaagd. Hij liet de brandklok luiden en zond de boeren, die daarop van alle kanten kwamen toesnellen, met de brand spuit naar het kamp der onwelkome gasten, die nu spoedig weggespoten waren. D e Vrijheidsbanier, van G r a n d-R a- pids, Michigan, geeft een beschrijving van een ontzaglijk s;rooten appelboom, welke staat op het land van Delos Hotchkiss, te Cheshire, Ct., waar een boomgaard is, die geplant werd door de eeiste nederzetters aldaar en gerekend wordt 186 jaren oud te zijn. Mr. Hotchkiss, die thans in zijn 82ste levensjaar is, heeft dien boom reeds 50 jaren bezeten, en toen hij een knaap was, had hij menigmaal zijn grootmoeder hooren zeggen, dat zij als meisje onder zijn wijd uitgestrekte takken had gespeeld. De boom is vier voet in middellijn tot daar waai de takken uit vijf hoofd- vertakkir.gen voortspruiten. Deze hoofdtakken zijn elk bijna twee voet in middellijn. Zijn hoogte is zestig voet, en wanneer van de uiterste takken appels loodrecht naar beneden vallen, dan liggen die op den grond zes roeden van elkander. De heer Hotchkiss heeft wel 125 bushels goede appels van dezen boom geplukt en zegt dat, naar zijn berekening, de boom van 10.000 tot 12.000 bushels appels in het geheel heeft opgeleverd. Naar het D. D. verneemt, heeft de heer V. Heeckeren van Walien, kapt. ter zee, bij den officier van justitie der arr. rechtbank te Utrecht een klacht ingediend, wegens laster in een gedrukt en verspreid stuk van den heer Stratenus van Voshol. Dit is nog een staartje van de bekende speelquaestie. Tien goudzoekers worden vermist in het Amerikaansch goudmijndistrict Wyoming. Zij zijn vermoedelijk in de sneeuw omgekomen. Er wordt nog naar hen gezocht, maar men heeft weinig hoop hen te vinden. Een van de laatst bekende kwak zalverijen op groote schaal zijn de Magnetic Springs in de dorpen in Ohio, Noord-Amerika. Daar worden eenige bronnen verklaard zoo sterk mag netisch ijzer te bevatten, dat messenlemmets bij het indoopen sterk magnetisch worden! Er zijn reeds vele patiënten. Vermoedelijk waait de nieuwe ontdekking wel spoedig met den aanhoudenden westenwind naar Europa over. De dood van den jongen man te Strijen, die in den jenever stikte, was het ge volg van een schandelijke weddingschap, wie de meeste borrels zou kunnen drinken is het juiste woord niet. De een bracht 't tot 21; zege vierend zette toen de „kraan" er een 22e op en viel dood neer. In een schouwburg te Par ij shad dezer dagen een recht komiek tooneel plaats. In het laatste bedrijf van een stuk dat er slechts enkele keeren werd gegeven. De Charbonniere, moest ééu der acteurs van aandoening doods bleek worden. De acteur Romairi, vervulde die rol, en hij werd ontroerd zóó als het was voor geschreven, door snel achter eene coulisse te springen, waar iemand met een borstel klaar stond, die in een oogwenk het rouge van zijne wangen veegde. Het was altijd goed gegaan, maar nu? Toen Romaiu weer voor den dag kwam, barstte het publiek in een schaterlach uit. De acteur be greep niet wat dit beduidde, en toen het lachen niet ophield, ging hij van het tooneel, keek in een spiegel en zag dat hij zoo zwart was als een neger. Een „vriend", had den borstel zwart ge maakt om hem deze leeüjke poets te spelen. In de kolenmijnwerken van En geland zijn jaar uit jaar in 500 000 personen werk zaam. Gemiddeld verliezen jaarlijks 2600 arbeiders door ongelukken in de mijnen het leven, d. i. 48 personen in de week, of 8 daags. Zekere G. S. te Termunlen, eigenaar en bestuurder van een marktscheepje, waarmede wekelijks Winschoten en andere plaatsen worden bezocht en dienende voor het vervoer van goe deren en het waarnemen van commissiën, kwam Maandag voor dat doel in laatstgenoemde ge meente aan. Den volgenden dag wachtte de scheeps jongen te vergeefs op de terugkomst van zijn schipper, en na verschillende informatiën o. a. aan het spoorwegstation, verkregen belanghebben den zekerheid van 's mans aftocht met den twee-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2