NIEUWE Donderdag 20 Maart 1884 9c Jaargang. De toestand van den II. Vader. i\ö. 780. Pastoor Marchal. iaailhmh mm. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers 0,85 1- 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. klNTlENDiUr AGHTE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÉN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrij dag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. 't Is nog niet lang geleden, dat men in verschillende kringen van meeuing was, dat het Pausdom zijn eiude had bereikt. Men was verbaasd, toen na den dood van Pius IX al zeer spoedig Leo XIII als Opper herder der gansche Christenheid zijne stem verhief en zonder vrees het roer van Petrus' scheepje in handen nam. Hoe talloos ook de moeilijkheden waren, die zich bij den aanvang der regeering van Leo XIII voor deden, hoe geweldig de golven der woedende zee ook steeds het scheepje der Kerke beuk ten, de heilige Vader bleef kalm en rustig, vol vertrouwen op Hem, Wiens plaats hij vervult en stuurde tot heden, ondanks zijne gevangenschap, het scheepje der Kerk met goed gevolg door de altijd razende zee. Een terugblik op de zes jaren van Leo's pontificaat, leert ons dat dit tijdperk zegerijk was, zoowel wat de binnen- als buiteulaud- sche verhoudingen betreft. Zoo ziju b. v. de betrekkingen met Rusland op vrre lzarre wijze geregeld en hebben de onderhande lingen met Pruisen althans tot eenig succes geleid. De aanhoudende strijd van het Paus dom voor de vrijheid der Kerk heeft den h. Vader aanleiding gegeven, in zijn ant woord op het adres van het b. College, dat hem op den zesden verjaardag zijner kroning geluk kwam wenschenaan zijne diep gevoelde smart uitdrukking te geven. Hoofdzakelijk gaan de jongste ge beurtenissen in Italië den h. Vader na aan 't harte, gebeurtenissen die voor hem te droeviger zijn, omdat zij de Kerk zoowel in haar centrum als in haar Opperhoofd treffen. De h. Vader wees het h. College op het vonnis tegen de Propaganda uit gesproken. Hjj deed uitkomen hoe zwaar dit vonnis eene inrichting treft, die de ver breiding van het Geloof ten doel heeft en in de handen der Pausen een voortreffelijk werktuig is tot de uitoefening van het Apostolisch ambt in de gansche wereld; dat het dientengevolge, even als de Paus zelf, van elke wereldlijke macht totaal on afhankelijk moet zjjn en de goederen der Progaganda, die voor dit doel door de Pausen en door de gansche Katholieke wereld waren verzameld, onaantastbaar moe ten bljjveD. In 't algemeen werden zij in stormachtige tijden geëerbiedigd. Op deze gronden protesteerde de h. Vader tegen het gevelde vonnis, dat de vrijheid en on af hankelijkheid der Propaganda en die van den Paus in de uitoefening zijner Aposto lische macht belemmert. Hij maakte de FEUILLETON. Vervolg en Slot.) Pastoor Marchal ontdekt al spoedig ir. zijne naaste omgeving twee idiolen van 18 en 22 jaren. Een van hen is eene wees, de andere een onbekend verlaten kind, door zijne moeder, op den weg, met den bedelzak naast zich, achter gelaten. Hij zoekt en na verloop van eenige dagen schenkt hem de Christelijke liefde eener gegoede familie een kleine aom, 300 franks, juist zoo veel, dat hij de Franciscanessen kon bewegen zijne eerste beschermelingen in het asiel van Aronas op te nemen; daar bracht hij de arme schepsels heen, blijde, hen in de toekomst voor honger, dorst en koude gevrijwaard te weten, het eenige lijden, waarvoor zij trouwens ontvan kelijk waren. Van dien dag af was er tien mjjlen in den omtrek geen doofstomme, geen idioot, geen gebrekkige die hem niet toebehoorde. Hij bezoekt ■die ongelukkigen en verpleegt ze. Hij is genees- Katholieke wereld op deze nieuwe geweld daad opmerkzaam en voegde er tevens bij, dat hij voor de behoeften van het bestuur op de best mogelijke wijze zorg zou dragen. Aldus schildert de Paus zelf den toestand van den Apostoliscben Stoel. Die toestand is du3 nog steeds treurig en zorgwekkend. Nadat het erfdeel van den h. Petrus, dat door Gods bestier aan de Pausen ten deel viel, door verraad en wapengeweld aan Pius IX z. g. ontnomen werd, leeft de Paus als een gevangene in het Yaticaan, beroofd van de middelen, die voor het bestuur der Kerk noodzakelijk ziju, beroofd ook van de macht, de talrijke wetsverkrachtingen en de beleedigingen zijn verheven ambt aan gedaan, te verhinderen. Hij betreurt de afdwalingeu eener politiek, die de wereld lijke heerschappij der Pausen vernietigt en hij releveert, hoe zijne voorgangers gepro testeerd hebben tegen de meening, da! het voortduren van het onrecht deze daad van geweld in een wettig feit zou kunnen ver anderen. Aan dit protest geven ook alle Katholieken volle adhaesie. Nooit zullen wij het billijken dat door ruw geweld de oudste troon der Christenheid onvergeworpen wordt en de Opperste Herder der gansche Kerk aan de willekeur eener vijandige macht wordt overgelaten. Welke beleedigingen en rechtsverkrachtingen de opvolger van den h. Petrus sinds de overweldiging van Rome van eene vreemde macht verduren moet, hebben de verloopen dertien jaren duidelijk bewezen. De h. Vader is een ge vangene in zijn eigen huis geworden; in openbare vergaderingen en lasterende dag bladen wordt zijn heilig ambt en zijn ver heven persoon beleedigdonder zijne oogen en binnen de muren der stad, welker straten en kerken aan het geloof en de vroomheid van een grootsch verleden herinneren, is het thans geoorloofd dat het ongeloof zetelt en tot nieuwe en herhaalde beleedigingen tegen den Stedehouder van Jezus Christus aanhitst. Tegenover al deze gruweldaden mag de h. Vader niet zwijgen. Daarom heeft hij de Katholieke Christenheid tot getuige opgeroepen van het bittere onrecht 't welk den Apostoliscben Stoelja der gansche Katholieke Kerk, wordt aangedaan. Want als de Vader lijdt en klaagt, dan lijden immers ook zijne kinderen en als zijn recht geschonden wordt, dan worden ook wij in onze rechten aangetast. Het erfdeel van den h. Petrus behoort niet slechts aan den Roomschen Stoel, neen 't is het eigen dom der gansche Kerk. Als dus de li. Vader de herstelling der wereldlijke heerschappij heer en Apostel. Voor hen preekt hij, bedelt hij, vertoont hij zich aan de deur van kasteel en hut. Hij is de geesel der gierigaards en de schrik der weerspannige beurzen. In de nabijheid van zijne gemeente heeft de Voorzienigheid de bad plaats Contréville doen verrijzen; de vreemdelingen die er zich bevinden, maakt hij tot zijn buit. Als hij geen geld meer heeft, krijgt hij zon derlinge ideeën. Op zekeren dag werd hij door 't diepst medelijden bewogen, toen hij een arm meisje van elf jaren zag, dat zonder handen werd geboren en dat men geleerd had met de tanden en teenen te breienIn zijne radeloosheid hoehij dit arme kind aan de ellende kon onttrekken, valt hem in, het kind te laten photographeeren. Dit beeld der smarte laat hij aan zijne vrienden zien; het beleedigt de oogen, maar het roert de harten en spoedig heeft hij ook met deze be schermelinge zijn edel doel bereikt. Reeds heeft Pastoor Marchal twintig onge lukkigen in verschillende inrichtingen verzorgd en terwijl ik hier op kouden toon zijne goede werken verkondig, denkt hij er slechts aan, zijne taak met volharding te vervullen. Doch het is voor hem niet genoeg zich tot Apostel van al deze ellende te maken. Hij is ook de reismakker en broeder der ongelukkigen. eischt, vervult hij eetie plicht, die niet alleen zijn verheven ambt, maar ook het welzijn der gansche Kerk, ja der mensche- lijke maatschappij hem opleggen. Alle Katholieken van welken stand of natie, heb ben er recht en groot belang bij, dat het geen aan de Kerk toebehoort, ook aan de Kerk blijve, en dat haar kerkelijk Opper hoofd geen onderdaan van een vreemdeling zij, doch ongehinderd zijn verheven plich ten kan waarnemen en in staat is zijn plannen ten uitvoer te brengen. De h. Vader weet maar al te goed, dat de tegenwoordige omstandigheden weinig gunstig zijn voor zijn hoop en zijne eischen. Maar ofschoon hij verlaten is door hen, die de macht hebben, den rechten weg te banen en in wier belang het ware, de revolutie, waar ze zich vertoont, te onder drukken en voor de onschendbaarheid der tronen te waken, wanhoopt hij niet, maar vertrouwt hij op de Goddelijke Voorzienig heid die te allen tijd over den opvolger van den h. Petrus machtig, wijs en gena dig heeft gewaakt. Waut het is niet de eerste maal, dat de Paus van zijn erfgoed is beroofd. Herhaalde malen heeft in den loop der eeuwen de hebzucht van machtige veroveraars of de haat van eene afgedwaalde menigte den Paus gedwongen, de graven der heilige Apostelen te verlaten en als vluchteling, ja als gevangene in een ander laud te wonen; steeds echter vond de God delijke Wijsheid de wegen, langs welke zij den Herder der Kerk tot die eerwaardige plaatsen terug leidde, welke door het bloed der martelaren gewijd en door de vereering der gansche Christenheid geheiligd zijn. Dat is de hoop van den h. Vader, dat is ons gebed. Ruim tien jaren zijn verloopen, sinds de vijandelijke scharen door de bres in de Porte Pia in het Pauselijke Rome trokken. Velen vrezen dat de tijd de daad van geweld tot een recht zal makenmaar wat beteekent in de rekening van den Almachtige een tiental jaren, wat betee- keneu maanden en jaren in de plannen der Goddelijke Voorzienigheid? God wacht tot de ure gekomen is, in welke hij de macht van zijn arm zal openbaren en aan de wereld zal verkondigen, dat hij zijn Gezalfde niet verlaten en den Herder zijner kudde niet aan de vijanden overleveren zal. En ook het Pausdom heeft geleerd te wachten De Geest Gods en achttien eeuwen waren zijne leermeesters. Achttien eeuwen zijn aan den Stoel van Petrus voorbij ge gaan; schuimende golven sloegen tegen de rots, waarop Christus zijne Kerk heeft ge- Hij brengt persoonlijk de kinderen der smarte naar de toevluchtsoorden, die Hij hun bereid heeft en dikwijls is de weg daarheen zeer ver en vermoeiend. Hij reist met hen van Salins naar Valence, van Chaumont naar Parijs. Vier jaren geleden had hij eindelijk in het zeer verwijderde asiel te Valence een plaats ver overd voor een arm kind van acht jaren, idioot, stom en verlamd. Niemand die zich belasten wilde het ongelukkige kind daarheen te geleiden. Wat doet nu Pastoor Marchal? Hij neemt het ongelukkige kind zelf op zijn armen, maakt van zijn kleeren een rustbed in den waggon en brengt het kind op de plaats zijner bestemming. Twee jaren geleden had Pastoor Marchal eene ongelukkige krankzinnige, een meisje van 20 jaren, in een gesticht te Salins geplaatst, doch na verloop van eenigen tijd verzocht het bestuur deze gevaar lijke patiënte, die in volkomen razernij verkeerde, weg te nemen. Doch waarheen? Hij weet in het verwijderde Gharenton een plaats voor haar te verkrijgen. Maar wie heeft den moed de onge lukkige daarheen te geleiden? Hij zelf. Hij haalt haar te Salins af. Op den 3den Janua ri, een bitter kouden morgen, begeeft hij zich met de ongelukkige op weg en na eene reis van zestien uren komt de onverschrokken man met bouwd; listige en machtige vijanden ver stoutten zich, de macht van het Pausdom te bestrijden, maar de tijd die alles ouder doet worden heeft aan het Pausdom de frischheid en den moed der jeugd niet ontnomen de stroomen, die zelfs bergen oudermijnden, hebben de Rots niet geschaad en al de vijanden, die hunne vuist tegen het Pausdom balden, moesten bekennen, dat het vermetel is, tegen de hand van den Almachtige te strijden. Het Pausdom heeft tijd te wachten tot de Voorzienigheid zal beslissen. Intu3schen is het de plicht der Katho lieken den gemeenschappelijken Vuder ter hulp te komen door de macht van 't gebed en door offervaardige aalmoezen. Ook door de daad moeten wij den h. Vader in zijn verdrukking bijstaan, 't Is ons be- keud dat de revolutie hem de middelen heeft ontroofd welke voor het bestuur der Kerk noodzakelijk zijn. Daarom wendt hij zich tot de geloovigen vau alle landen, om door hunne liefde te verkrijgen, wat hij voor het welzijn der Kerk noodig heeft. Hoe beschamend is het dat de heilige Vader klagen en smeeken moet, terwijl bet toch voor de twee honderd millioeu Katholieken zeer gemakkelijk zou vallen door kleine offers zijne zorgen te verlichten en de kosten voor het bestuur der Kerk te dekken. Als ieder Katholiek elke week of elke maand een klein offer op het altaar der Kerk zou leggen, hoe groot zou de som dan wel zijn, die den h. Vader kon worden aangeboden. Zij die de liefdegaven persoonlijk den be minden Opperherder hebben overhandigd, weten bij ondervinding met hoeveel dank baarheid de h. Vader de geschenken aan vaardt en met welk een heilige geestdrift hij den zegen uitspreekt over hen, die aan die liefdeoffers hebben deelgenomen. Daar enboven, hetgeen wij den Paus schenken is tegelijkertijd de uitdrukking der vereering en der dankbaarheid, die wij aan het door den Heiland ingestelde Opperhoofd onzer heilige Kerk verschuldigd zijn. Mogen deze weinige woorden voor onze Katholieke geloofsgenooten eene opwekking zijn om hunne liefdegaven ruimschoots te laten vloeien. Dat zal ook voor Leo XIII een heerlijke vertroosting zijn in den be narden toestand, waarin hij door de vijanden der Kerk is geplaatst, een toestand, die alleen door Gods alwijs bestier, laten we hopen zeer spoedig, ten goede kan worden veranderd. zijne beschermelinge gezond en wel te Charenton. Wat denkt gij, mijneheeren, van de reizen van Pastoor Marchal? Stelt u de ellende voor van zulke reizen, die hij met zijne idioten, met zijne kreupelen en gebrekkigen onderneemt, denkt eens aan de harde banken der derde klasse, waarop hij zijne krankzinnigen bewaken moet, dikwijls ook gedurende den langen nacht. En zegt mij thans, mijneheeren, of de Monlyon (de stichter der prix de vertu) niet goed gehandeld heeft, zegt mij of het heden een ijdel vertoon is, als het ons voor een edel en gevoelig audito rium vergund is zulke harten en edele hande lingen te leeren kennen. Wij verzoeken Pastoor Marchal den hem toegekeuden prijs te willen aannemen, wij weten immers reeds vooruit, ten wiens bate hij besteed zal worden Het is voorzeker goed, aan zulke trekken van heldhaftige liefde voor de armen en ongelukkigen te herinneren, in een tijd, waarin socialisten en liberalen niet moede worden, het Priesterschap als een verouderde instelling voor te stellen, te belasteren en prijs te geven aan den verdierlijk ten haat eener godsdienstlooze en immoreele volksmenigte in Frankrijk en daar buiten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 1