BUITENLAND. BINNENLAND. In de te Berlijn gehouden algemeene vergadering van de Secessionisten hechtte die fractie met groote meerderheid haar goedkeuring aan de fusie met de Fortschritts- partij, onder den naam Duitsch-vrijzinnige richting. Twintig Turksche officieren zijn benoemd tot 2den luitenant a la suite bij het Duitsche leger en bij verschillende legerkorpsen in gedeeld. De commissie tot onderzoek van het ontwerp tot toelating van gezouten var- kensvleesch uit Amerika in Frankrijk onder beperkende voorwaarden, heeft den Minister van koophandel gehoord. Deze heeft zich verklaard tegen het hooren der gewestelijke vertegenwoordiging te dier zake. Die ver tegenwoordiging, zeide de ministeris geen bevoegde autoriteit in aangelegenheden die de hygiëne betreffenen bet wetsontwerp tot toelating van Amerikaansch varkens- vleesch heeft alleen ten doel het toezicht te regelen. De Minister drong bij de com missie aan op het nemen van eene spoe dige beslissing. Wegens het tegengaan van eene volks bijeenkomst op het Elysée-Montmartre heb ben zich verscheidene groepen op straat gevormd. De politie heeft die uiteengedre ven en eenige wederspannigen in verze kerde bewaring genomen. Eene kolonne onder generaal Brière de l'Isle is van Bac-Niuh opgerukt naar Thaï- Ghuyen en eene kolonne onder generaal Négrier naar Lang-Son. De Times verneemt uit Haiphong dat de Chineezen van Bac-Niuh retireerden naar de grens. De toeleg der Franscheu om hun den terugtocht af te snijden mis lukte volslagen. De Franscheu avauceeren naar Thainguy en Landsoa. De Standard verneemt dat Graham krach tig het plan steunt tot eene expeditie naar Siukat, om de Soedanners verder te iuti- mideeren. De limes verneemt uit Calcutta dat de Birmaansche troepen de Noord-Birmaan- sche opstandelingen hebben aangetast en verslagen. Theebaw proclameerde gewich tige hervormingen. Zijn koninkrijk wordt in tien provinciën gedeeld elk onder een gouverneur. Admiraal Hewett belooft in eene procla matie eene beloouing van 5000 dollar voor dengeen die hem Osman Digna, 't zij dood of levend, uitlevert. Uit Saigon wordt van 15 Maart aan de Eugelsche bladen geschreven, dat de zee- roovers den vorigen dag in de wateren van Ilaïphong een koopvaardijstoomboot geno men hebben. De gezagvoerder, die Fransch- man was en de elf mannen, waaruit de equipage bestond, werden vermoord. Een expeditie is afgezonden om de zeerovers te vervolgen. Dépêches uit Madrid bevestigen, dat er een nieuw komplot ontdekt is en het in beslag nemen van belangrijke beschei den. Yele aanhoudingen hadden er sedert eergisteren-avond plaats: daaronder van hooggeplaatste officieren en van ettelijke bur gers, bekende agenteu van Zorilla. Men verwacht verdere arrestatiën. De militaire overheden verzekeren dat zij de vertakkin gen van het complot kennen. Te Argos, in Andaluzië, zijn zeven socia listen, die leden zijn van het geheime ge nootschap bekend onder den naam van de Zwarte flaud« in verzekerde bewaring ge nomen. Blijkens mededeeling van Zr. Ms. minister resident te Madrid heeft de Spaansche Begeering den invoer van bloembollen uit Nederland in Spanje toegestaan, mits zij vergezeld gaan van een certificaat van oorsprong, en het bewijs worde geleverd dat het schip, waarin de bollen vervoerd zijn, geen vreemde haven heeft aangedaan, en dat de verpakking geen aarde bevat. Da Minister van Financiën maakt bekend, dat op 25 Maart 1884 van des voormiddags negen tot des namiddags één uur, teu kantore van den agent van het Ministerie van Finan ciën te Amsterdam en van den arrondissements betaalmeester te Rotterdam, kunnen worden inge leverd inschrijvings—biljetten tot het bekomen van schatkistpromessen,tot een bedrag van ƒ7.500.000. Voor nadere bizonderheden in de St.-Ct. No. 62. Tot en met den 14 dezer had de collecte, ten behoeve der Maatschappij van weldadigheid gehouden, blijkens de daarvan bij het bestuur ingekomen opgaven, opgebracht ruim 48,000 bruto. Het gehoor, bij Z. M. den Koning gevraagd voor den president der Zuid-Afrikaansche repu bliek, kon niet onmiddellijk worden verleend, omdat bij onze Regeering nog niet het officiëele bericht was ontvangen van het teekenen der con ventie met Engeland. Zoolang de vroegere conventie nog bestond en derhalve de suzereiniteit, zou de Engelsche gezant gehoor hebben moeten vragen voor den president. Onmiddellijk nadat bij onze regeering het of ficiëele bericht kwam van het teekenen der nieuwe conventie eu derhalve van het vervallen der suze reiniteit is het gevraagde gehoor verleend. Naar de Amst. verneemt, heeft dé Minister van Marine een schrijven gericht tot de ambte naren en officieren onzer zeemacht, waarin hun er op gewezen wordt, dat het verboden is, der. inhoud van gewone officiëele stukken mede te deelen. Z. Exc. is nl. gewaar geworden, dat alle plan nen omtrent onze Marine in den laatsten tijd oogenblikkelijk door de dagbladen (lees: door één der dagbladen) werden publiek gemaakt. Waarom geeft Marine niet, evenals Oorlog, in een Keceuil uit wat wel publiek mag worden? Beverwijk, 18 Maart. In het begin der vol gende maand zal de eerste steen gelegd worden voor het kinderziekenhuis te Wijk aan Zee. Deze gemeente is tevens aangewezen als vacantie-kolomr, alwaar 160 kinderen, in vier afdeelingen, den vacantielijd zullen doorbrengen. Arnhem, 18 Maart. Alhier is een man, die veel misbruik van sterken drank maakte, in den jenever gestikt. Dordrecht, 18 Maart. Tegen V. d. L. te Oud- Beierland, die met een bijl gewapend de politie heeft willen verhinderen, zijn huis, waarin een meisje aan de pokken gestorven was, te ont smetten, eischte het O. M. bij de Rechtbank alhier 2 maanden celstraf. Amsterdam, 18 Maart. Door wijlen mejuf frouw C. L. Beines is een legaat vermaakt van f 1000 aan het St. Bernardus-gesticht alhier. Sneek, 18 Maart. Da afdeeling van de ver- eeniging Eigen Hulp zal worden opgeheven. Groningen, 18 Maart. Ir. den nacht van Zaterdag op Zondag zijn de eerste bewoners voor de cellulaire gevangenis alhier aangebracht. Hilversum, 18 Maart. Zmlag-avond ontstond tegen acht uur brand in de woning en fabriek van den heer W. H. Brouvver, aan de Scha penstraat. Beide zijn geheel uitgebrand. GEMENGDE BERICHTEN. Zoo als men zich herinneren zal, heeft de kapitein van de Nisero verlof van den radja van Tenom bekomen om zich naar Oleh- leh te begeven, op voorwaarde dat hij terug zal keeren, zullende de niet-nakoming van zijn be lofte door zijn neef, die zich onder de schip breukelingen bevindt, met den dood worden ge boet. Gelijk de Penang Times meldt, is genoemde kapitein naar Engeland teruggekeerd en wordt deze handeling iu een ingezonden stuk in de Straits-Times ten sterkste gelaakt. „Door het breken van zijn woord zegt de schrijver heeft de kapitein zijn scheepsvolk in nog gevaar lijker toestand gebracht en zijn houding moet het wantrouwen der inboorlingen in Europeanen eD zelfs in Eugelachen hebben vergroot." Als proeve van de dwaze voorstel- lingen, die sommigen zich maken, kan dienen de volgende terechtwijzing, die de redactie van de Hoop geeft: „Transvaal": Schipper H. d. V. Er is is geen enkel woord van waar, dat er vierhonderd schippers naar Transvaal gevraagd worden." Wat zouden die ook doen in een land waar geen enkele rivier bevaarbaar is?" Het proces tegen den vrouw en- moordenaar Hugo Schenk, die met zijn mede plichtigen, Carl Schenk en Schlossarek, achter eenvolgens een viertal meisjes, aan wie hij trouw beloften deed, vermoordde om haar geld machtig te worden, is thans geëindigd met de ter dood veroordeeling van de misdadigers. Zij zullen op gehangen worden. De zittingen van het gerechtshof werden do^r een zeer talrijk publiek, waaronder een groot aautal dames, bijgewoond. De beschul digden" bekenden alles en Schenk verhaalde met een zachte, aangename stem en zeer bedaard de bizonderheden van de verschillende misdaden. Het bleek, dat de drie monsters nog twee moor den en drie diefstallen hadden beraamd. Schlos sarek verhaalde, dat Schenk voornemens was een vrouw in een rijtuig te berooven, om haar daar na met petroleum te begieten en in brand te steken. Een der beide telegraafkabels tus- schen Zandvoort en Dun wiek kwam Zaterdag middag in orde, waardoor de directe telegrapki- sche gemeenschap met Engeland hersteld was, na circa 4 maanden verbroken te zijn geweest. Uit Eckernforde wordt gemeld, dat de schoonzuster van een aanzienlijk fabrikant dezer dagen in een aanval van plotseling opge komen waanzin, het eenige kind van baar zuster, een allerliefst knaapje van zes jaar, met een brood mes de keel doorsneed. Toen de moeder kwam aanvliegen was het kind reeds dood. De moor denares bij wie vroeger nooit iets abnormaals werd opgemerkt, is terstond naar een krankzinnigen gesticht in Sleeswijk overgebracht. Een klein anachronisme. Een eerzaam bewoner van Auvergne heeft een vaderlandsch tooneelstuk geschreven, getiteld: „Vercir.getorix, en laat het in eene provinciestad opvoeren. In een der toor.eelen stort Vercingetorix zich, aan de spits zijner Galliërs, op de Romeinen. Zij raken be hoorlijk handgemeen. En in gloeiende geestdrift speelde het orkest daarbij de Marseillaise! Een geheele wijk van de stad Port of Spain op 't eiland Trinidad, met het voor naamste hotel en de grootste winkels, is in de asch gelegd. Daar er geen brandweer bestaat, werd de brand eerst gestuit, toen er niets meer te branden viel. Ter jaarvergadering van de A m- sterdamsohe kanaalmaatschappij is rekeniug en verantwoording gedaan der zaken in liquidatie. Tegen restitutie van de uitgaven gedurende Jan/Mei ad f 12.506 maakt de Regeering be zwaar. Yan den Staat is aan kanaal- en havengeld outvangen f 739 190; op lJuni 1883 bleef f 51 676 beschikbaar; met rente aan prolon gatie is de ontvangst f 794.226, de uitgaaf f530.088, zoodat 1 Jan. 1884 beschikbaar bleef 264 137. De rekeniug en verantwoording zijn goedgekeurd. Door een schipper, die eergist e- ren bij Tessel wegens stilte moest ankeren, is een groot oud anker met houten stok aangebracht, waarin hij juist zijn anker had laten vallen. De stok was nagenoeg door den paalworm weggevreten, terwijl alles geheel met zeegewassen was begroeid. Een uiterst vermetele diefstal werd dezer dagen in het Kon. Kasteel van Wind sor gepleegd. De heer Lochlein, een der secre tarissen van H. M., die met zijn gezin een der vleugels van het slot bewoont, heeft een kamer in de onmiddellijke nabijheid van de apartementcn der Koningin, waar juweelen van groote waarde door hem bewaard werden. De kleinodiën, her inneringen aan de Koningin en haar overleden gemaal, benevens aan andere leden der Kou. Familie, zijn ontvreemd. Yan eenige arrestatie maakt het bericht geen melding. Iu de Zuiderzee, nabij de Krib- ben, is door zekeren G. Vinke, te Zwartsluis, in een vischnet een zeehond gevangen. Het dier dat 8 liter traan heeft opgeleverd, had een aantal hagelkorrels in het hoofd. De kastelein te S t r ij e n, i n w i e u s herberg Zondag de noodlottige weddenschap plaats vond tengevolge waarvan een jongeling door overmatig gebruik van sterken drank over leed, en zijne vrouw, zijn in voorloopige hechte nis genomen, terwijl hun het recht van versrun- uing ontnomen is. In de kolenmijn van Pocahontas, in Virginië (V.S.) heeft eene vreeselijke ontploffing plaats gehad, waarbij een honderd vijftig lieden zijn omgekomen. Tal van huizen in den omtrek werden vernield. Pogingen tot redding der in de mijn bedolven arbeiders waren onmogelijk, door de verstikkende dampen die zich ontwikkelden, en die het afdalen in de diepte beletten. De ont- ploffiug werd veroorzaakt doordat eenige mijn werkers zich met onbedekte lampen te ver in een nieuw gedeelte waagden. De omgekomen waren voor 't grootste deel Hongaren en negers. De mijn stond Vrijdag nog in brand en is op bevel der overheid gesloten. Uit Zevenbergen wordt gemeld, dat in eenige tuinen aldaar de abriköze- eu per- zikeboomen reeds in bloei staan. Een quaestie van letterkundig eigendomsrecht kwam dezer dagen voor de Recht bank te Milaan. Manzoni's erfgenamen hadden een rechtsvervolging ingesteld tegen Signor Car rara, die briever. van den beroemden romanschrij ver, welke in zijn bezit waren, uitgegeven had. Het was nu de vraag of letterkundig eigendoms recht ook van brieven gold en, zoo ja, of dit aan den schrijver dan wel aan den ontvanger van den brief toekwam. De Rechtbank besliste dat het auteursrecht voor alle geschriften gold, daar de wel hierin geen ouderscheid kan maken, en dat het bezit van eenig handschrift, hetzij een brief of iets anders, nog geen recht tot de uitgave daarvan verleent. Dj uit.g:ver heeft dus zijn zaak verloren; maar hij hoopt zich nut de familie Manzoni te verstaan. Bij een uitvoering van de studen- tenzangvereenigiug tj Madison (Ver. St,) zijn de zer dagen ook twee liederen van Sir William Herschel gezongen. Deze groote sterrenkundige verdiende, zooals men weet, eenigen tijd den kost als fluitist, en hij componeerde ook, maar omtrent zijn composiliën was nagenoeg niets be kend. De Washburn-sterreuwacht heelt nu eenige handschriften van zijn muzikale werken iu bezit en ze liet een paar daarvan uitvoeren. Een Parijsch geïllustreerd blad is dezer dagen door Sarah Bernhardt gerechtelijk vervolgd wegens beleediging en tot een geldboete van 300 frs. veroordeeld, omdat het de kunstenares en haar hondje had afgebeeld, met het onder schrift: een hond die een been gevonden heeft. Bij den heer Justus Verschuur, (firma A. D. Verschuur) op het Damrak te Am sterdam, zijn ornamenten: broches, spelden enz., met electrisch licht te zien. De uitwerking is zeer aardig. Wanneer men b. v. de doekspeld op de das gestoken en met den accumulator, niet veel grooter dan een gewoon zakboekje en dus ge makkelijk bij zich te dragen, verbonden heeft, is het drukken op een knopje voldoende om een licht van zich te doen afstralen, zoo sterk, dat men er bij lezen kan. Voorloopig zijn slechts eenige monsters voorhanden. Het bevalligste in vorm, dat wij zagen, is een rozeknop(broche), waarin de electrieke vonk van binnen gloort en aan de doorschijnende blaadjes een zachten gloed ver leent. Is een dergelijke miniatuur accumulator vier uur met de batterij verbonden geweest, dan is genoeg electriciteit verzameld om de vonk acht uur lang te doen branden. Men zal te Cairo een „huis voor vrijgelaten slavinnen" stichten. Het plan gaat uit van de Londetrsche vereeniging tot onder drukking van de slavernij. Een aantal aanzien lijke mannen in Engeland en Egypte hebben bij dragen geschonken. Verdacht. Pimpleville in Vermont is een slechte plaats voor eene krant, die open lijk voor hare meening durft uitkomen. Onlangs stond in de aldaar verschijnende Post de volgende advertentie: „De personen, die zich in de vorige week aan het stelen van schapen schuldig gemaakt hebben, zouden beter doen dit maar na te laten. Wij weten van wien wij spreken." Het gevolg van deze advertentie was, dat in den loop der week tachtig lezers, die zich geraakt gevoelden, hun abonnement opzeiden. Ten gevolge van het eten (alweer!) van rauwe ham is in Gera eene epidemie van trichinose uitgebroken, die bij eenige zieken een slechten afloop schijnt te zullen hebben. Het trichineuze varken, dat in eene restauratie werd geslacht, was door esn vleeschkeurder onderzocht en vrij van trichinen verklaard. Een bekende otter jager, Ewald Schmidt, die voor rekening der Vereeniging tot bescherming der visscherij in de Ruhr en de Lenne geregeld otterjachten houdt, heeft één dezer die ren zoo flink gedresseerd, dat de otter even vroolijk als de vlugste houd op co nmando aller lei voorwerpen uit het water haslt en bij zijn meester brengt. Pfiff zoo heet h:t dier spoort visschen voor zijn meester op, grijpt ze en brengt ze aan den oever. Iu den beginne kon hij den lust niet wederstaan ze op te peuzelen, maar hij is toch al zoo gehoorzaam geworden, dat de visschen, die zijn meester hem gebiedt niet aan te roeren, ongerept blijven, al laat Srnidt den otter er ook een half uur bij zitten. In goede handen. Een uitgeve r-d irec- teur van een nieuwsblad in Arkansas zeide, toen hij zijne betn kking als zoodanig uederlegde: „Met een weemoedig gevoel zien wij van de uitgave van dit blad af; maar wij lateu het in handen van iemand, die het, financiëel, beter kan bestu ren. Die heer is in deze gemeente wel bekend. Htt is de deurwaarder." De strijd vóór of tegen de lat ij u- sche letter, de antiqua, is iu Zwitserland tot een partijzaak geworden. Toen eenige liberale kau- tonregeeringen de latijnsche letters op de scholen invoerden in plaats van de tot dusverre overheer- schende Duitsche letters, kwameu de conser vatieven met kracht daartegen op. In Bazel duurt de pennestrijd over dit onderwerp nu reeds jaren lang. Iu andere kantons hebben de wetgevende vergaderingen dagen lang over het voor en tegen van de latijnsche letters beraadslaagd, alsof het een zaak was van het grootste gewicht, eu bijna alle besloten de latijnsche letters weer uit de scholen te bannen. Het eene kanton na het andere krijgt zoo zijn „letterquaestie." Vorst Bismarck's bekende tegenzin tegen de latijnsche letter heeft ook dezer dagen weer een overwinning behaald. De Rijksstatistieken en andere officiëele beschei den zullen voortaan in Duitsche letters gedrukt worden. Er is sprake van, dat men in En- gelaud voor de voltrekking van doodvonnissen, waarbij in den laatsten tijd de onhandigheid (oe- schoukenheid) van den nieuwen beul herhaalde lijk ergernis gaf, de oude galg door de guillotine zal vervangen. Gefopt. Een dichter was eens de gast vau Dr. Gistal, een voornaam geneesheer te Marseille. Toen na het diner de koffij werd rond gediend, verzocht de dokter den dichter zijn album met eene vau zijn geestige improvisatiëa te verrij ken. „Zjker," autwoordde deze glimlachend, haalde zijn potlood uit en schreef voorde oogeu van zijn gastheer de volgende regehm: „Siads dokter Gistal ons zijn hulp eu kunde biedt Om zieken en kwalen te genezen, Is 't hospitaal gesloopt, want lijders zijn er niet „Vleier!" riep de dokter gestreeld uit; doch de dichter ging voort: Maar grooter kerkhof moest er wezen." Humor van een olifant. De olifant van den Jardin des Plantes te Parijs placht zijn be zoekers een poets te spelen, zooals slechts van zulk een schrander dier te verwachten was. Bij zijn hok was eeue onheiuing, het olifautspark ge naamd, met een vijver, waarin hij onder water ging liggen zoodat er niets anders van hem te zien kwam, dat het einde van zijn snuit eeu stip, die men nauwelijks opmerkte als men niet met de gewoonten van het dier bekend was. Dikwijls was er een toeloop van menschen om de om heining, die, als zij hem er niet in zagen, wacht ten totdat hij uit zijn hok zon komen. Maar ter wijl zij daar stonden, werden zij eensklaps met water begoten, eu heeren eu dames met mooie hoeden en jassen zochten schielijk eene toevlucht ouder de boomen, naar de blauwe lucht opziende en niet begrijpende waar die regenbui zoo op eens van daan kwam. Terstond daarop zagen zij echter den olifant langzaam uit zijn bad oprijzen, en het scheen dat het plompe dier op zij ie wijze niet weinig pret had over de poets, die het publiek had gespeeld. Mettertijd werd die grap algemeen be kend, en zoodra het water begon op te spuiten, namen de toeschouwers de vlucht, blijkbaar tot groot vermaak van den olifant, die zoo snel als hij kou overeind rees om, inwendig lachend zeker, naar de opschudding te zien, welke hij veroor zaakt had. JBluschmiddel. Dumas beveelt water met eene oplossing van aluin vermengd aan om brand te blusschen; het moet dit nut hebben, dat bet de voorwerpen, die er mede bevochtigd zijn, als met een vlies bedekt, waardoor zij ver hinderd worden in aanraking te komen met de zuurstof der lucht, zoodat zijn minder snel vlam vatten. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bevolen, dat de brandweer in alle Fransche steden voorzien moet zijn van de middelen, om zulke oplossingen van aluin te gebruiken. De uitvinder der „snelwielers" of vélocipèles is lang niet zoo bekend als zijn uit vinding is. Het was de opperhoutvester Karl Drais, Freiherr von Sauerbronn. Hij werd in 1784 geboren en toonde van jongs af aan grooten aan leg voor wis- en werktuigkunde. In 1817 vond hij zijn vélocipèie uit en maakte die iu een zon der zijn naam verschenen verhandeling: „afbeel ding en beschrijving van een nieuw uitgevonden loopmachine" bekend. Drais stond aan heel wat spotternijen bloot, en als hij met zijn Draisine, zoo noemde men toen zijn nog zeer gebrekkig voertuig, te Karlsruhe zijn dagelijksche proeven nam, werd hij geregeld door een joelende menigte straatjongens nageloopen en uitgejouwd. Ook de Groothertog toonde niet veel belangstelling in de Draisine. Drais ging echter onvermoeid voort met het bestudeeren van zijn uitvinding; maar het was hem niet gegeven, die tot volkomenheid te brengen. Hij overleed in 1851. Kort na zijn dood maakte de Engelschman Kuight zich meester van zijn uitvinding en trok er aanmerkelijk voordeel van. En in later tijd volgden de verbeteringen van de „loopmachine" elkander op met een snelheid, het vervoermiddel waardig. Drais had nog verschei dene audere uitvindingsplannen, welke dikwijls den niet altijd gerecht vaardigden spotlust zijner tijdgenooten opwekten en die het hem niet ge-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2