MARKTBERICHTEN. BEURSBERICHTEN. Laatste berichten. 37 37 37 37 37 37 37 37 37 3 6 9 12 15 18 21 24 27 111, 222, 333, 444, 555, 666, 777, 888, 999. Voor geest en hart. Beschaving en opvoeding. Allerlei. Letteren en Kunst. De zwaarste verkoudheid wordt snel en zonder onkosten genezen door bij eiken maaltijd twee capsules van Guyot te gebruiken. Vroeger waren deze capsu les zwart en zeer onaangenaam om in te nemen; tegenwoordig zjjn ze wit en ge lijken veel op een bonbon. Op elke cap sule bevindt zich de handteekening: E. Guyot. Men eische op het etiket de hand teekening Guyot in drie kleuren en het adres; 19, rue Jacob, te Parijs. Kinderen en personen die deze capsules niet kunnen doorslikken moeten gebruik maken va,n Pdte Regnauld het beste middel voor de borst, er is geen beter en heilzamer. lukte ten uitvoer te brengen. De Draisine wordt nog, maar gewijzigd, op spoorwegen gebruikt als vervoermiddel voor de beambten langs de lijnen. Z o n d a g-m iddag had te Nieuw er- kerk a/d IJsel een öjarige knaap het ongeluk al spelende in een diepe sloot te geraken, dicht bij de woning van den heer L. Tol, hoofd der school. Deze sprong te water en het mocht hem geluk ken den knaap, die reeds in zinkenden toestand verkeerde, te redden. Gecondenseerd bier. De verbeteringen, aangebracht in de vacuumtoestelleu, hebben ten gevolge gehad, dat men uit verschillende land- bouwprodukten (melk, vruchtensappen enz.) het water op volkomen manier en bij lage tempera tuur onder de 40o C.) kan verwijderen, zonder dat hetgeen overblijft, in zijne qualiteit verandert. Thans wordt, vooral in Engeland, het bier alge meen op die wijze behandeld, niet om later, door bijvoeging van water, er weer bier van te maken (zooals de eerste uitvinders bedoelden), maar om een diaetetisch middel van belangrijke opwekkiugs- kracht te leveren. Bij de behandeling van het bier worden de vluchtige bestanddeelen dadelijk weer gewonnen en teruggehouden. Het geconden seerde bier ziet er uit als eene heldere likeur van bruine kleur en is aromatisch van reuk en smaak. Het uit Bass' Pale ale gemaakte gecondenseerde bier bevat gemiddeld 24.05 pet. alcohol en 41 a 43 pet. extractitfstofFen. Uit die samenstelling blijkt genoegzaam de voedingskracht en het op wekkend vermogen van de stof. Het onderzoek omtrent een dief- stal ten huize van de schoonmaakster B. T. te Nijmegen, heeft tot de ontdekking geleid dat twee vrouwspeisonen, met name H. G. en J. W., beiden moeders van een talrijk kroost, zich aan den diefstal hebben schuldig gemaakt. De eerst genoemde was eene vriendin en de andere eene buurvrouw van de bestolene. Het grootste gedeelte van het geld werd nog in het bezit der dieveggen gevonden. Een treurig ongeluk had eergis- teren bij het Pruisische spoorwegstation te Lan- genlonsheim plaats. Even vóór het voorbij rijden van den sneltrein uit Parijs, kropen twee jonge kinderen onder den gesloten slagboom door, om den weg over te steken. De moeder die aan den anderen kant stond, zag het gevaar dat hare lievelingen bedreigde. Zij snelde onmiddellijk toe, om hen weg te trekken, maar zij kwam te laat en alle drie werden door den trein overreden en gedood. Bizondere eigenschappen van het getal 37. Als men dit getal met een der getallen der arith- metische reeks 3, 6, 9, 12, 15, 18, 21, 24,27, vermenigvuldigt, dan hebben alle producten die daaruit ontstaan, drie gelijke cijfers en de som dezer cijfers is altijd gelijk aan het getal waar mee men 37 vermenigvuldigd heeft. Een nieuw huis als premie. Een kruid e- nier te Indianopolis poogt zijne concurrenten in Amerikaansche manoeuvres te overtreffen. Hij ad verteert in de Ind. Trib., dat al wie voor een dollar koffieboonen bij hem koopt, mag raden naar het aantal boonen dat zich bevindt in een zak, welken hij voor het raam heeft liggen. Wie het jnist raadt of wel het dichtst er bij is, krijgt met 1 Januari 1885 een nieuw kapitaal woonhuis als eigendom, dat reeds nu te bezichtigen is. Als een bewijs, datou d-D e 1 f t s c h aardewerk veel geld waard is, kan het feit strek ken, dat dezer dagen een koopman in oudheden te Amsterdam 4 gekleurde oud-Dtlftsch aarde werkbordjes, aan een ander antiquair verkocht voor f1060. Bij het onderzoek van redenen van vrijstelling, door miliciens voor den militieraad te 'e-Hage aangevoerd, verscheen dezer dagen een der opgeroepenen niet ter bestemder plaatse en ten behoorlijken tijde. De nalatige werd, inge volge de wet, tot den dienst gedesigneerd. Den volgenden dag meldde hij zich bij den militie raad aan en gaf tot zijn verontschuldiging op, dat hij op den bepaalden tijd niet had kunnen ver schijnen, omdat zijn eeuige broeder dien dag was overleden. Hij vroeg dus vrijstelling van den dienst op grond van eenigen zoon te zijn. De militieraad besliste echter, dat nu de bedoelde jongeling niet ten behoorlijken tijde was verschenen en hij tot den dienst was aangewezen, de Baad daarop niet meer kon terugkomen, maar men gaf den jon geling den raad zich bij adres tot Z. M. den Koning te wenden, zoodat het te voorzien is, dat deze zaak eerlang aan het oordeol van den Baad van State zal worden onderworpen. Utrecht staat met zijn speelse li a n- daal niet alleen. De Stad Gent verhaalt namelijk, dat in een Club aldaar een huzaren-officier der mate door de kans bevoordeeld werd, dat men gerechtigd meende te zijn, htm bizonder in 't oog te houden. Later zou men hem op bedrog betrapt en hem genoodzaakt hebben verscheidene duizenden franks terug te geven. De officier heeft hierop zijn ontslag aangevraagd, maar zijne mede officieren dringen er op aan, dat er een nauwkeu rig ondtrzoek zal worden ingesteld, opdat men streng maar rechtvaardig zal kunnen handelen. De dienstbode A. C. O., die een i- gen tijd geleden bij een familielid van haren aanstaande te Westzaan logeerde en zich aan diefstal van een som geld schuldig had gemaakt, is door de arr .-rechtbank te Utrecht veroordeeld tot zeven maanden celstraf. De Bomeinsche munten, die eeni- ge weken geleden te Steenwijkerwold zijn gevonden blijken meest alle penningen uit den tijd der consuls te zijn. Ook zijn er bij van Julius Cesar Augustus en van Tiberius, doch van dezen laatsten Keizer alléén, die in het jaar 15 n. C. zijn gesla gen, zoodat met veel waarschijnlijkheid bepaald kan worden, dat ze in het jaar 16 of 17 n. C. in den bodem zijn geraakt. In de afgeloopen week werden weder 87 vreemdelingen over de grenzen ge bracht. Het drukke bezoek, door landge- noot en vreemdeling, in den afgeloopen zomer aan Amsterdam gebracht, schijnt op de ontvangst van enkele inrichtingen niet van grooten invloed te zijn geweest, waarschijnlijk omdat het zich bij de meesten tot de Internationale Tentoonstelling bepaalde. Naar men ons mededeelt, zal althans het uit te keeren dividend van het Broekerhuis slechts 2 pCt en van de Panorama-Maatschappij (Plantage) 1 pCt. zijn. Te Kouveen is eenganze n-a rend (eigenlijk zee-arend), gevangen, die een vlucht had van ruim 8 voet. De koopman A. W. begaf zich Maan- dag laatstleden van Abbenbroek naar Botterdam teneinde daar betalingen te doen. In een zak boekje had hij ruim achthonderd gulden aan bankpapier. Alvorens zijne zaken te doen, ging hij eens kijken naar den intocht der Trar.svalers. Toen hij door het gedrang was, miste hij zijn geld. Of het hem ontstolen is, dan wel of hij het verloren heeft, weet hij niet. De Passage te Luxemburg is door brand totaal vernield. Uit de winkels is bijna niets gered. Door de ïraosche regeering is a an H. Sluijter, kapt. van het stoomschip Mercurius van de Kor.. Ned. Stoomb. Maalsel), te Amster dam, een zeekijker toegekend wegens het verleenen van hulp aan den aeronaut Lhoste, die met zijn ballon Rapide het Kanaal overstak. Zaterdag-namiddag omstreeks 6 uur meldde zich eeu persoon van niet al te gun stig uiterlijk, gekleed in een schoorsteenvegerspak, aar. (ten Singel bij de Heisteeg te Amsterdam op een bovenhuis bij twee aldaar wonende dames aan. Op de vraag wat hij te doen had, verzocht hij om even op het dak te mogen gaan om eens naar den schoorsteen te kijken, doch kreeg ten antwoord: dat er niets aan den schoorsteen man keerde, en daar de trappen pas schoon waren gemaakt, geen werkvolk naar boven werd gelaten. Hij bleef er echter op aandringen en zeide: ik zal mijn schoenen wel uittrekken. Het gelukte hem evenwel niet. De flinke houding van de oude dame was van dien aard, dat hij stilletjes afdroop. Een ieder zij op zijne hoede! Zonder eenige inspanning verkrijgt men niets begeerlijks; de moeite, die aan eenige zaak be steed is, geeft er de grootste waarde aan. Er is geen geluk, voor een redelijk wezen, zonder deugd. Wezenlijke waarde heeft alleen datgene, wat in zich zelf goed en deugdelijk en in strekking en gebruik heilzaam en weldadig is. De meusch zonder Godsdienst zal zeer ge makkelijk zijne hooge waarde als mensch verzaken zijne zoogenaamde deugd grondt zich op niets anders, dan op een gevoel van eer, dat elk oogen- blik in gevaar is, om door den storm der driften geschokt en verbrijzeld te wordeD. De deugd smaakt in de bewustheid van hare goede gevoelens en handelingen een genoe gen, eene kalmte, eene blijdschap, die zich voor al de schatten der wereld niet laat koopen. De opvoeding der vrouwelijke jeugd, zegt de barones Von Bosen in haar boekje over dit onder werp, laat veel te wenschen over, ondanks de vele scholen, ondanks de lezingen, die in al te over vloedige mate gehouden worden, neemt de wer kelijke beschaving in de hoogere kringen op eene schrikbarende wijze af en de oppervlakkigheid wordt meer en meer algemeen. Slaan we een blik op onze halfwassen dochters. Wat zijn ze in onze dagen Modefigureu in 't klein. De meisjes met de breede tailles, witte tanden, roode wangen, heldere oogen en lange haarvlechten zijn totaal uitgestorven. Waar of ze toch gebleven zijn die meisjes met hare linksche bewegingen en ma nieren, doch die men moest liefhebben, omdat zij jong en kinderlijk waren, omdat zij een warm hart bezaten, bezieling hadden voor al wat goed en schoon is en die zich voor hare vriendinnen en verwanten met de grootste vreugde zouden opgeofferd hebben? Wat hebben wij er thans voor in de plaats? Opgesmukte dametjes, gekleed naar den laatsten smaak, met tailles om te omspannen. Het inwendige komt overeen met het uiterlijke. De meisjes van vroeger vermaakten zich met poppen en speelgoedzij gaven oudere lieden dan slechts antwoord als haar iets werd gevraagd. Onze moderne dametjes verachten de poppen, zij spreken over den schouwburg, over den circus, over de schilderijen van Mackart en vellen over alles met de grootste aanmatiging een oordeel. Droomde in vroegeren tijd het opgroeiende meisje van de toekomst, dan zweefde haar een eenvou dige gelukkige huiselijkheid voor den geest, zij zag zich de Christelijke gade van eeu held, ver sierd met al de deugden van den man. Het ideaal onzer moderne dametjes is een geldbeurs; rekenen kunnen ze bij uitnemendheid. Onhartelijk, onge voelig, oppervlakkig, ijdel en innerlijk ruw, uit wendig bedekt met een dur. vernisje van zooge naamde beschaving, aldus is eeu groot gedeelte van het opkomende geslacht, een treurig resultaat der moderne, volgens alle beginselen der paeda- gogiek uitgevoerde opvoeding. Wij leven in een tijd van overgang, wat heden goed heet, wordt morgen als onbruikbaar verworpen. De moderne „beschaving" komt langzamerhand meer en meer onder de lagere klassen van het volk; met die beschaving stijgen ook de behoeften en eischen, de strijd om het bestaan wordt steeds moeilijker, de zucht naar individueele vrijheid steeds grooter. En evenals er tusschen volkeren en Staten, geen rust komt, zoo heerscht er ook een voortdurende strijd tusschen de individuen 't geldt thans hamer of aanbeeld te zijn 1 Temid den van dit warrelen, van dien haast en spoed, van dat koortsachtig verlangen in den kortst mogelijken tijd geld en roem te verkrijgen, hebben de vrouwen de innerlijke rust verloren en daar mede ook de geschiktheid hare kinderen op te voeden. Vergeefsche voorzorg. „Karei," zegt Mama tot haar zoontje die bij gelegenheid der vacantie van de kostschool te huis is gearriveerd, „Karei, toen ik u onlangs op uwen verjaardag een kistje met lekkernijen gezonden heb, vermaande ik u in den daarbij gevoegden brief, niet alles op ééu dag te eten, maar iederen dag een stukje taart en een appel te gebruiken; ook verzocht ik u, mij te schrijven of ge mijn raad gevolgd hebt. Waarom hebt ge mij nooit geantwoord?" „Ja, Mama," zegt Karei, ziet u, toen ik uwen brief las, was alles reeds opgegeten." Soldaten-tabak. Luitenant. Waarom mag een soldaat die bij den voorpost op wacht staat, niet rooken? Recruut. Opdat de vijand het niet kan ruiken. Moderne aanbeveling. Dame. Juffrouw Muller, ge hebt Marianne zoo zeer aanbevolen, ge hebt gezegd dat ze zindelijk, vlijtig en gehoor zaam is, het tegendeel is waarzij is lui en bru taal. Ik kan niet zeggen, dat ik u dankbaar ben voor zulke eene recommandatie. Directrice van het verhuurkantoor. O, Mevrouw, neem het mij niet kwalijk, ik heb het meisje niet gekend, an ders had ik haar zeker niet aanbevolen. Rationeel. „Kerel!" zei een onderofficier tot een recruut, „je let niet op! Waarvoor heb je eigenlijk je hoofd? „Omdat anders mijn strop das van mijn hals zou glijden." Ook een genot. „En is hier verders nog wat te zien?" vroegen twee burgerluirijes, die vol piëteit het koninklijk kasteel hebben bezocht. „Niets meer te zien," antwoordde de lakei, „maar als ge nog een uurtje wilt wachten, kunt ge Zijne Majesteit hooren kegelen." Etymologie, (/Van waar komt toch eigenlijk het woord examen, vroeg men onlangs een stu dent, die met groote moeite door zijn examen was gekomen. „Ach, antwoordde hij, zuchtend, „omdat iedereen amen zegt, als het ex is." Dienstbod en-logica. Mevrouw. Kaatje, Caro is ziek, loop eens gauw naar de veeartsenijkun- dige school en haal den veearts. Kaatje, (tot zich zelve) Nu moet ik een uur ver loopen, alsof een gewone dokter, die vlak naast ons woont, zoo'n ellmdigen hond niet zou kunnen genezen! De Ned. Katholiek meldt, dat binnen kort een volkseditie zal verschijnen van Het leven van Pater Bernard, door prof. M. J. A. Lans, en dat er naast de Fransche ook een Engelsche en Duitsche vertaling van dit werk het licht zal zien. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 19 Maart. Het aandeel, door deze gemeente te leveren in de lichting der nationale militie van 1884, is door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland bepaald op 93 man. Als een vernieuwd bewijs van den vooruitgang onzer stad kan gemeld worden, dat de dezer dagen vastgestelde kiezerslijs ten 1951 kiezers aanwijzen voor den Ge meenteraad, 1213 voor de Tweede Kamer en 1199 voor de Provinciale Staten, terwijl 10 jaar geleden die getallen respectievelijk bedroegen 1441, 887 en 879. AMSTERDAM, 17 Maart. Ter veemarkt waren aangevoerd 768 runderen van welke de prijzen waren 3de qualiteit J 0,68 per kilomelk- en kalfkoeien f 110 a 320, - graskalv. f a 140 nuchtere kalveren f 3 a 8, - schapen en lammeren a vette varkens 40 a 48 c.; beiden per kilo.—biggen f a paarden f a HAARLEM, 17 Maart. Ter graanmarkt van heden gedaan: roode tarwe, - a -,witte dito t 7,60 a 8, rogge f5,75 a -,haver f 3,75 a 4,25; gerst f -,a f-,duivenboonen f -,— a paardenboonen f -,— a f -,bruine boonen f a f Gr. erwten f a f— ROTTERDAM. 18 Maart. Op de veemarkt waren gisteren en heden aangevoerd7 paarden, 1243 runderen, 141 vette- en graskalverea 191 nuchtere kalveren 36 scha pen of lammeren, 338 varkens, 85 biggen,1 bokken. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen 1ste qualiteit 83 c. 2de qual. 67 c., 3de qual. 47 c.; kalveren 1ste qual. 120 e. 2de qual. 100 c., schapen 88 c., alles per kilo. Men besteedde voor goede qualiteit weivarkens 46 en 52 c. per kilo. De prijzen der botei waren heden als volgt 1ste f 66 2e qualit. f 62, 8de qual.f 56. PURMEREND.18 Maart. Kaas: aangevoerd 24 stapels prijs der kleine kaas f40,middelbare f LONDEN ,17 Maart. Ter Veemarkt zijn aangevoerd Runderen 2400, Schapen en Lammeren 9,000 Kalveren 100 Zwijnen PrijzenBeste Runderen 3/- a 5/6 Schapen en Lammeren 4/8 a 6/6, Kalveren 4/8 a 6/8 Zwijnen 4/- 4/6. AKLMAAR, 17 Maart. De aanvoer van vee en daarvoor bestede prijzen volgt: 1 koeieny 190 a 137 nuchtere kalveren 4 a 16, 84 vette kalveren 35 a 100, - schapen a varkens f per kilo, ma gere dito a - bokken - a ,- - paarden alammeren f a 15 Maart. Ter veemarkt werden verkocht 12 koeien van 170 a 230, kalveren van f a158 nuchteren dito van f4 a 18, 512 schapen f 16 a 30,varkens - a c. 120 magere 15 a 25 c. per kilo. LEIDEN15 Maart. Aan de markt van heden waren de aanvoeren en prijzen der granen als volgt: 5 heet. tarwe winter- f -,a zomer- -,a f 5 heet. rogge winter- -,a zomer- 14 heet. gerst zomer- -.— a -.chevalier a -,13 heet. haver, zware- f a De prijs der boter was heden per vat 1ste qual. 74,— a 68.—, 2de qual. f 66.— a 60.—. Kaas. Aangevoerdstnks. wegendekilo; prljy per 50 kilo: Goudsche f a Edammer a SCHIEDAM, 18 Maart. Moutwijn per Ned. vat f 12, Jenever f 17,50, Amsterd. proef f 18,75 Spoeling f 1,10 dito commissie f 1,20 HOORN, 15 Maart. Op de weekmarkt van heden w aren de prijzen en aanvoeren d. granen alp volgt: 3 heet tarwe f 8,50 a 9,— - heet. rogge f 17 heet. gerst 5.25 6.25 heet. haver f 4,75 mosterdzaad f 18,— a karwijzaad f 14,25 heet. boonen: 60 heet bruine fll,50 a 13.50 gele f f heet paardeboonen f a 15 heet. erw ten f a heet. groene 12,a 13,50 heet. grauwe 16.a 17,25 heet. witte f 10,— heet. n. aardappelen f -,—a -,— alles per heet.; manden appelen f -,— a -,— kilo De aanvi er van vee en de daarvoor betaalde prijzen waren als volgt: 13 paarden van f 60 tot 150 venlens f a koeien van f tot95 kal veren van 6 tot 22, schapen van j tot 245 lammeren van 23 tot 30,— 59 varkens van 10 a 18, - zeug f a 153 biggen van 4 a 8 bokken —af-, geiten f -.a Amsterdam, IS Maart. 1884. Prijzen der onderstaande effecten pCt. Nederland. C'ertif. Werk. Schuld2% 0 0 i 8 0 .....4 Hongarije. Obl. Leening 1867.5 Goudleeningi Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860-64. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (Mei—Nov.). 5 zilver (Jan.Juli). 5 Portugal. Obl. buitenl. 1853-80 8 Rusland, bij Hope Comp. Oude Russeu. 5 Obl. Nic. Spw. 1867 69. 4 1877 Amst. L 20-100 5 Spanje. Obl. buitenl. 1867, 1871/75. 1' 1876 2 0 (Perpetuele) 4 binuenl./12500—25000. 1 1000—50001 Turkije. Obl. Alg. Schuld 1865 5 00 0 1869 6 Egypte. Obl. Leeuing 1876 5 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876. 4' 1877 4 Columbia. Obligation4' Peru. Leeuing 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank divid. Nederland. Holl. 1 Jz. Spw. Aand M. tot Ezpl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gesteinp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl4' 1875 5 Italië. Zuid-Hal. Spoorw. Obl8 Rusland. Gr. Spw. Maatscb. Aand. 5 Baltische Spw. Aand8 Jelez Griasi Obl5 Kiew-Brest Aand5 Knrsk Chark Obl. ƒ1000. 5 Morscliansk Sysran Aand. 5 Riascbk Wiasma 5 Kumenle. Aandeelen Spwdi». Amerika. Chicago N. W. Cert. Aaud. N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert. 7 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Amsterdam 100 8 Rotterdam3 Gemeente Crediet. 8 Belgie. Stad Antwerpen 1874 8 Oostenrijk. Staatsl. 1854.4 18605 1864 Rusland. t 18645 18665 Geldkoers prolongatie 3% pet. genoteer. de koers «"/l. 77»/,. 102»/,, 98 837, 65% 86»/,, 51 981/s 79%. 94»/, 24 V3 45»/, 58 8»/., 8»/, 87 lll'/a 28»/, U% 9'/,. m»/, 157 118 73 »/4 156 110 18 54% 124»/:, 53»/8 87»/, 90 58»/, 68»/, 1451/, 23»/, 135'/, 107 109 102»/, 95 97% 102% 112% 141% 131% 126% BERLIJN, 18 Maart. De heer Windthorst heeft namens de centrumpartij bij het Prui sische Huis van afgevaardigden eeu voor stel ingediend, om ten spoedigste over te gaan tot eene organieke herziening der kerke lijk e-politieke wetten. LONDEN, 18 Maart. Men verzekert, dat de laatste berichten uit Sumatra de hoop wettigen op het welslagen der onderhande lingen betreffende de invrijheidstelling der bemanning van de Nisero. Er zal waar schijnlijk een losprijs worden geëischt, maar niet zóó groot als de Radjah eerst gevraagd heeft. PARIJS, 18 Maart. De Kamer heeft met geringe wijzigingen de laatste artikelen van het wetsontwerp op het lager onderwijs aan genomen. Verscheidene amendementen van de rechterzijde werden verworpen. St. PETERSBURG, 18 Maart. Het Jour nal de St. Petersbourg wijst op het kalme karakter der debatten in het Engelsche Huis der Lords over de aanhechting van Merw. De vroegere vrees voor een strijd over Indië schijnt thans geweken. MEDEDEELINGEN a 10 Cents per regel. Nóóit te laat is het, als men zijn toevlucht neemt tot een nieuw en ratio neel geneesmiddel, zelfs als men reeds vele middelen zonder resultaat, heeft ge bruikt. Alle kwalen, voortkomende uit on zuiver, slecht samengesteld bloed, worden snel, zeker en zonder pijn genezen door de Zwitsersche pillen van den apotheker R. Brandt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 3