B I N N li N L A N I). GEMENGDE BERICHTEN. Voor geest en hart. Te Huis. Comte de Chambord, is te Parijs ia het licht verschenen. In dit proces zijn reeds gedagvaard de Graaf van Parijs de Gravin van Chambord Graaf De Bardi en de Hertog van Parma. De directeur van het anarchistisch dag blad L'Hydre, van Lyonis tot 500 frs. boete veroordeeld en de gérant tot twee jaren gevangenisstraf. De ex-Miuister Thibaudiude man van het »eerewoord", zou volgens la Patrie,een groot militair commando krijgen. Daily News vermeldt een telegram uit Soeakinvan den 20sten dezer, vol gens hetwelk de pogingen van Osman Digna om den heiligen oorlog te prediken, mis lukt zijn, en de meesten zijner aanhan gers hem verlaten. Digna trekt zich met enkele volgelingen in het binnenland terug. In het Lagerhuis deelde Hartiugton mede, dat het Congo-tractaat nog niet geratifi ceerd is, en dat ook niet het voornemen bestaat daartoe onmiddellijk overtegaan. Eerst zal aan de Kamer van dat voornemen kennis worden gegeven. Maar hij kou niet belovenden dag voor de behandeling van die quaestie op te geven. Te Middïesborough heersent op dit oogen- blik een dynamiet-paniek. De burgemeester werd door een anonymus gewaarschuwd dat er een samenzwering bestaat om de stadsgebouwen in de lucht te laten sprin gen. Het schijnt ditmaal ernst te zijn, want voorzorgsmaatregelen op groote schaal zijn genomen. De nieuwe afdeeliug der Londensche ge heime politie, die zich speciaal met het be waken en naspeuren van de anarchisten en dynamietsamenzweerders te bemoeien zal hebben, ten einde de uitvoering van de komplotten zoo mogelijk te verijdelen, zal uit 50 detectives bestaan. Deze beambten zullen uit verschillende nationaliteiten ge kozen worden: 12 Engelscheu, 8 Ieren, 8 Amerikanen en de overigen uit Rusland, Frankrijk, Duitscblaud, Oostenrijk, Italië, Spanje en Canada. Met de organisatie van deze politiemacht is de heer Jenkinson, chef van de Iersche politie, belast. Nader meldt men, dat het tekort van de In dische Begrooting niet geheel verdwenen is zooals men eerst wist te vertellen maar met 3 millioen verminderd is geworden. C'est autant de gagné, ofschoon 't nog al eenig verschil maakt. De Minister van financiën maakt bekend, dat aan het Departement van financiën is bezorgd eene som van 3278 wegens in 1875 te veel van het rijk ontvangen gelden. 's Gravenhage, 21 Maart. Door de politie alhier zijn heden-middag bij aankomst van den Amsterdamschen trein een drietal „kwartjesvin ders" in hechtenis genomen, die plan hadden morgen hunne operatiën alhier aan te vangen en eenige weken geleden ƒ200 met kaartspelen van een „buitenman" hadden gewonnen. Gemert, 21 Maart. Nabij deze gemeente is een kind van drie jaren door de stoomtram over de beentjes gereden. Na eenige oogenblikken lijdens is het kind bezweken. Nijmegen, 21 Maart. Door de Rijkspolitie al hier is tegen den aannemer D. d. G. te St. Anna pro ces-verbaal opgemaakt, omdat hij twee kinderen, van 10 en 11 jaar oud, als steenklovers in dienst had. Schoonhoven, 21 Maart. De mazelen-epide- mie heeft alhier opgehouden te heerschen. Arnhem, 21 Maart. Bij een twist tusschen vader en dochter alhier, nam de eerste een stoel op en sloeg daarmede zijne lievelinge een gat in het hoofd. Dordrecht, 21 Maart. In deze gemeente heb ben zich tot dusver slechts 42 gegadigden voor telephonische verbinding aangemeld, zoodat 't nog onzeker is of de concessionaris de zaak zal on dernemen. Maastricht, 21 Maart. De peisoon, die gis teren-avond alhier in een kelder is gevallen, is aan de gevolgen overleden. Amsterdam, Alhier zal een groote kunst ijsfabriek worden opgericht. Als directeur zal de heer G. E. Kroese optreden. Sneek, 21 Maart. Tegen Mei a. s. verwacht men de ingebruikstelling van het station alhier, een jaar na de opening van de lijn SneekLeeu warden. Dr. Muller heeft, onder protest, toegestemd niet meer als socialistisch woordvoer der op te treden en blijft dus leeraar, aldus zegt het N. v. Ned. In eengroot magaz ij n te Ne w-Y o r k is bij den ingang een „salon voor dames." Het is elegant gemeubeld, met tafels, stoelen en ook eene sofa. Eene der bezoeksters zette zich een oogenblik op deze sofa te rusten; toen zij, om zich weer op te richten, een met gouddraad door vlochten koord aanraakte vloog daaruit, tot ont zetting van haar en van alle aanwezigen eene sterke electrische vonk. De eigenaars van het magazijn werden geroepen, doch dezen wisten van niets.* Bij onderzoek bleek dat in den kel der, onder het damessalon, eeD heeteluchtmachine geplaatst was, waardoor de elevator in beweging werl gebracht. Twee drijfriemen, die met groote snelheid in tegenovergestelde richting naast elkan der liepen, gaven dikwijls electrische vonken af. Deze lagen dicht bij den zolder, dat is bij den vloer van het salon; dit was door de hitte der machine altijd kurkdroog, en zoo werkte ten slotte de sofa als eene Leidsche flesch, die bij de geringste aanraking met het gouddraad zich ont laadde. Dat het niet gemakkei ij k gaat, in plattelandsgemeenten een eigen geneesheer te verkrijgen, blijft o. a. hieruit, dat in de gemeen te 's lleerenhoek, voor een jaarwedde van f 1000 met vrije woning, zich geen enkele sollicitant heeft aangeboden. Van den walrus in het Berlijnsclie Aquarium worden allerlei wonderen verhaald. Thans berichten de Duitsche bladen dat het dier binnen twee dagen schieten geleerd heeft. Hel schiet reeds, volgens het Berl. Tagebl., zonder den minsten angst te toonen een pistool af. Men leerde hem die kunst eerst met een ongeladen pistool. De walrus heeft nu een kleinen zeehond in zijn hok tot gezelschap gekregen. Wegens „puisjesvangen" is Zat er- dag te Londen iemand gestraft met f 24 boete en een maand gevangenisstraf. De commies bij de Hollandse he IJzeren Spoorweg-maatschappij die in de vorige week ter zake van valschbeden in geschriften en bedriegelijke oplichting voor het gerechtshof te Amsterdam terecht stond, is eergisteren wegens het laatste misdrijf vrijgesproken, doch ter zake der eerste misdaden veroordeeld tot een celstraf van neger, maanden en betaling van twee geldboeten ieder groot f 50. De zitting van het Engelsche Lagerhuis van Zaterdag begon even na 12 uur en duurde onafgebroken tot Zondagmorgen 6 uur, dus ongeveer 18 uui! Volgens Ueber Land u. Meer z ij n er op de spoorweglijn MaastrichtLuik kleine trei nen van tramwegwagens ingevoerd. Er bestaat maar ééne klasse en de prijzen voor het vervoer zijn bepaald op het gemiddelde van de gewone prijzen der tweede en derde klasse. De treinen hebben halten tusschen de verschillende spoor stations, en geven daardoor een groot gemak voor de kleine plaatsen, die langs de lijn gelegen zijn. Tot de invoering van dit stelsel werd door de directie besloten, om de oprichting van eene tramweg-maatschappij te voorkomen. Naar men uit Langen bericht, zijn drie arbeiders van de Arlbergtunnel tusschen de beide Gneisbrüchen door een sneeuwval bedolven. Hunne lijken werden na een half uur zoekens gevonden. In Wurtembergis een ambtenaar, die het beroep uitoefent en den titel draagt van Staatsschuldenzahlungscassebuchhalter. De man kan er niets aan doen, uien heeft hem dien naam gegeven. Maar wat te zeggen van iemand, die in de Germania adverteert om een betrekking te verkrijgen en zich zelf een nichlcivilversorgungs- berechtigter persoon noemt! Een vreesel ij k ongeluk heeft er te Parijs plaats gehad. Eene vrouw,concierge van zeker huis in de Rue Saint-Denis, begaf zich naar den kelder met een brandende kaars. Zij opende de deur en bemerkte niet de minste gaslucht. Nauwe lijks had zij echter eenige schreden gedaan, of er volgde eene ontploffing. Zij viel ter aarde, maar zij had de kracht om weer op te staan eu uit den kelder te vluchten; doch toen zij daarbuiten was, viel zij bewusteloos neer. Op den slag, door de ontploffing teweeggebracht, schoten de buren toe en werd aan de concierge hulp verleend. Ver volgens werd de naastbijzijnde brandweer van het gebeurde kennis gegeven. Deze kwam met ver scheidene manschappen. Brand was er evenwel niet onstaan; wel waren eenige muren van eenige kelders ingestort. De brandweer ging nu aan 't zoeken, en verder gaande, bespeurde zij een lucht als van petroleum of van essences, hoewel er in de kelders geen bewaarplaats van dien aard was. Het onderzoek had niet lang geduurde, of er had eene tweede ontploffing plaats. De personen, die ter redding waren toegeschoten en vluchten kon den, spoedden zich nu naar boven, uit vrees van te stikken. Er kwamen opnieuw menschen, om te redden wie gered kon worden. Zij vonden veel te verrichten. Het puin van de ingestorte muren moest weggeruimd worden om den omvang der ramp te overzien. Twee personen, onder welke een officier der brandweer, waren gedood, en 21 gekwetst, van welke verscheideue gevaarlijk. Op het landgoed Augustwolde, b ij Bromberg, zijn 's nachts vier meisjes, die in een kamer sliepen tengevolge van het inademen van kolendamp gestikt. Der. avond te voren had een harer de kachel flink opgestookt, doch zooals later bleek, toen zij naar bed ging de onvoor zichtigheid gehad de schuif te sluiten, die aan de pijp van de kachel bevestigd was. Om gedrang te vermijden in de Leidschestraat te Amsterdam, die in het midden opgebroken ligt, heeft de politie bij de ingangen bordjes geplaatst omtrent de richting door de voet gangers te houden. Dezen bekommeren er zich niet om. Een bloedverwant van Nurks geeft in de Amsterdammer in overweging, om op de bordjes te verbieden de richting te houden, die noodig is. Hij is overtuigd, dat dan het grootste gedeelte der voetgangers haar juist zullen volgen. Een apothekersbediende te Kör- mend (Hongarije) gaf onlangs in vergissing aan een boer insectenpoeder, in plaats van de voor geschreven medicijn, tengevolge waarvan de man overleed. Toen de zaak uitkwam en er een ge rechtelijk onderzoek werd ingesteld, schoot zijn patroon, de apotheker, in drift eerst hem en daarna zichzelven dood. In zeker dorpje werd dezer dagen een collecte gehouden voor de M. v. Weldadig heid. De heeren, met die taak belast, deden zich nog al eens te goed aan de „vergunning," vooral de bewaarder van de ingezamelde gelden. Weldra hadden ze rond geweest en zouden de dubbeltjes aan den burgemeester bezorgd worden. Daar gekomen kwam men echter tot de ontdekking, dat.... alles „verbitterd" was! Bij Schwaz, ir. Tyrol, is eenzil- vermijn overstroomd door water van onderaardsche bronnen. Verscheidene arbeiders verdronken. Deze mijn werd evenals bij Gastein een goudmijn, in de middeleeuwen bewerkt door 20,000 arbeiders, maar de werkeu bleven er eeuwen lang gestaakt eu tien jaren geleden begon men opnieuw te ont ginnen. Voor de betrekking van brug wachter te Woubrugge hebben zich 367 sollici tanten aangemeld. Voor eenige n tijd men zal het zich nog wel herinneren werd door een loge menthoudster te Parijs, in de buurt der Sorbonne, een rechtsvervolging tegen Paul Bert ingesteld, wegens nadeel door haar ondervonden tengevolge van het gehuil der honden, die in dat gebouw aan vivisectie onderworpen werden. De rechtbank kende der eischeres toen eene schadeloosstelling toe. Doch het vonnis is nu in hooger beroep vernietigd. Het hof van cassatie ontzegde den eisch, omdat de proefnemingen behooren tot het van staatswege gegeven onderwijs en de hoog leeraren en alle andere ambtenaren, die er aan deelnemen, beschouwd moeten worden als han delende in dienst van den Staat, zoodat hier geen grond van rechtsvervolging aanwezig is. W o e n s d a g-n amiddag is nabij den Diependaalschen weg onder Arnhem op een passeerendo stoomtram geschoten, waardoor eene glasruit werd verbrijzeld. Gelukkig waren er geen passagiers in den wagen. Een „Buitenman" zendt aan het N. v. d. D. de volgende opmerking: Wederom had er een ongeluk plaats door 't zich losrukken van een koe. Toch ware het, dunkt mij, niet moeielijk dergelijke onheilen voor goed onmoge lijk te maken. In Bretagne bestaat het gebruik, of het voorschrift is weet ik niet om nooit een stier langs den openbaren weg te leiden, tenzij op de volgende wijze: Alvorens het dier den stal te doen verlaten, wordt een dun maar sterk koord om den staart bevestigd; dat koord wordt vervolgens over den rug van het dier gehaald en aan de horens vastgebonden, waartoe men den kop een weinig oplicht. Nu kan een kind den stier leiden. Om kracht uit te oefenen of een aanval te doen moet het rund eerst den kop omlaag brengen. De wilde diereu, de bison b. v., loopen altoos met den kop naar den grond. Dit nu is door het beschreven koord onmogelijk ge maakt, en beproeft het dier 't, dan doet de ruk aan zijn staart hem zooveel pijn, dat hij het een tweede maal Wel vergeet. Werd nu bij verordening bepaald, dat nooit in de drukke straten der stad een rund mocht worden geleid dan op die wijze, er ware veel kwaad te voorkomen. Hei dier lijdt, als het rustig voortloopt, er niets mee, en is 't ondeugend, dan is het beter dat ten koe of een os wat pijn lijdt, dan dat menschenlevens in gevaar komen. Duitsche bladen maken melding van een wonderkind, Julius Pruwer, een negen jarige knaap, die zonder eenige moeite uit het hoofd zware stukken van Bach, Chopin e. a. speelt en die in verscheidene tonen transponeert. Te Hilversum heeft een tapijtwe- ver zijn vrouw en kind zóó mishandeld, dat de politie zich met de zaak moest bemoeien. Esn past dagen geleden reeds had de vrouw, ten ge volge van ondergane mishandeling, in het holle van dtn nacht met haar kiod de woning verlaten. Toen zij er nu eergisteren terugkeerde, vor.d ze de deur dichtgespijkerd. Zij wist zich echter toegang te verschaffen, doch werd even spoedig door den woedenden echtgenoot weder verjaagd. Volgens den bekenden aardbe- vingsprofeet, kapt. Delaunay, op wiens vroegere voorspellingen, zooals men weet, nog al iets viel af te dingen, zou van 29 Maart tot 2 April a. s. het grootste gedeelte onzer aarde bezocht worden met hevige storingen in den dampkring, aard bevingen, orkanen enz. In Manor House te Londen werd onlangs eene tooneelvoorstelling gegeven, die zeker haar gelijke niet had. Een jonge dame, miss Groom, die veel belang stelt in het onderwijs vau doof stommen, heeft daar eene school voor deze on- gelukkigen gesticht en als proeve van den goeden uitslag harer zorgen, heeft zij door een twintig tal leerlingen eene klucht doen opvoeren. Niet slechts de acteurs, maar een groot aantal toe schouwers waren doofstommen. De dialoog werd in gebarentaal gevoerd. De doofstommen in de zaal dteldeu elkander met de grootste levendig heid door gebaren hunne iudrukken omtrent het spel mede. Om de hoorenden onder de toeschou wers den loop van het stuk duidelijk te maken, las een heor, die naast het tooneel stond, de samen spraken voor. Deze vorderden het dubbel van den tijd, die voor het lezen noodig is. Op hen die de gebarentaal niet verstaan, maakte het stuk een komischen indruk. Maar doofstommen hebben toch een voordeel boven gewone acteurs: zij hebben een souffleur, dien niemand hoort, en de toe schouwers kunnen met elkander spreken zonder de acteurs of hunne buren te hinderen. In het aanbieden der bewijzen van hulde aan de Transvaalsche Deputatie wil men blijkbaar eenige verscheidenheid brengen. Bij het bezoek aan Utrecht gaf de jongejuffrouw De Louter aan den vechtgeneraal Smit een pop. Wij moeten er echter bijvoegen, dat ze voor zijn doch tertje bestemd was. Het comité voor de bedevaart naar Lourdes te 's-Basch den 19 Maart 1884 verga derd, heeft besloten omstreeks half September wederom eene bedevaart te houden. De heenreis zal plaats hebben uit Amsterdam via Roosendaal over Tours naar Lourdesde terugreis over Orleans en Parijs. Nadere bizonderheden zullen tijdig bekend gemaakt worden. Hans von Bülow had op het Ceci- lia-concert tc Arnhem een nummer met orkest geannonceerd. Dit nommer is echter niet uitge voerd. Zonder zelfs eene poging tot repetitie-hou den te doen, verklaarde hij ook met dat orkest niet te kunnen spelen. Toen hij optrad, stonden alle musici als één man op en lieten hem op het orkest het rijk alleen. Als curiositeit wordt uit Zuilichem gemeld dat een lid van den gemeenteraad aldaar zich heeft verbonden als plaatsvervanger bij de nat. militie voor de lichting 1884. Hij zal zijne betrekking als raadslid nederleggen. Zijn er zoo? Eenige jongelieden uit een stadje op de Veluwe, welke dezer dagen werden bevestigd tot lidmaten der Ned. Hervorm de Kerk, hadden onderling gelden ingezameld om den predikant een cadeau te geven, waarna zij informeerden wat domLé wel zou willen heb ben. Het antwoord was heel eenvoudig: een gang- looper, een waschtafel met marmeren blad en compleet stel, een kristallen beschuitbus met zil veren knop, een advocaatbowl met zilveren tafel schel en een theestoof; meer niet! Dominé heeft de cadeaux allen kregen, zegt de Arnh. Ct. Tusschen Brummen en Zutfenis Dinsdag-middag door den sneltrein, die te 5.35 uit Arnhem naar Zutfen, bij wachtpost 14 een 12-jarig jongetje overreden dat binnen weinige oogenblikken is gestorven. De machinist had nog zijn uiterste best gedaan om den trein te doen stilhouden, doch het was reeds te laat. Het lijk is naar Zutfen overgebracht. In zekere Eriesche gemeente is proces-verbaal opgemaakt tegen twee leden van het bestuur der vereeniging voor volksvermaken, twee raadsleden, den President van 'tNut, den voorzitter der rederijkerskamer, een lid van 't college van notabelen der H. G., twee onderwij zers en een ouderling, allen wegens 't vertoeven na verboden tijd in eene herberg, 't Kluchtigste hiervan is, dat de beide raadsleden hebben ge stemd voor de verordening tot sluiting op elf uur. De ex-millioenen-juffrouw Jan netje Struik is naar de gevangenis te 's-Bosch vervoerd. Altijd alles af te breken en te critiseeren is het beste middel om anderen te doen geloovendat men geen gebreken heeft, en het zich-zelven ook diets te maken. Tusschen willen en kunnen en tusschen kun nen en doen ligt eene zeeen op den grond daarvan de gestrande wilskracht. Willen wat men kan is kunnen wat men wil. Het energieke, edele „ik wil" heeft geen erger vijand dan het lafhartige, zelfbedriegelijke „Ja, als ik wou!" Het recht van den sterkste is het sterkste onrecht. „Te huis" zoet woordeven zoet als het En- gelsch „At home," zoo lezen wij in de Familiebode. Ongelukkig het volk, welks taal dit woord niet in al zijn liefelijkheid Wcêvgeven kan. Den Hol landers echter onbreekt dit niet. Hoevelen toch die het vaderland moeten ver laten voor de veel schoonere kolonie aan gene zijde van den Oceaau, nemen de herinnering aan dat „te huis" mede als het liefste wat zij daar achter laten. „Te huis" het is een tooverwoorddat hun eene wereld opent vol aangename, liefelijke beelden dat voor hun verbeelding een oasis doet oprijzen waarin zij uitrusten kunnen van vermoeienissen op hunne reis door het leven ondervonden, of nieuwe kracht putten om ze weder te gemoet te gaan. „Te huis" is vaak een schild tegen de ver leiding; een licht dat boven de onstuimige golven glinstert en de veilige haven wijst aan den armen schepeling, die heen en weer gestuwd door hare kracht vaak vreest onder te gaan. Het doet 't verlangen in menige ziel ontstaan om dat dierbaar „te huis" nog eer.s te betreden, zooals men het verlaten heeftmet een rein ge weten eu onbesmet gemoed dat nog zonder be rouw, zouder geheime wroeging in het hart, die eenvoudige genoegens op nieuw smaken kan. Het is stil rondom uzoo stil als een tropi sche nacht het zijn kan; ge zijt alleen en voelt u eenzaam het boek dat gij tracht te lezen heeft het vermogen verloren om uwe aandacht te boeien. Welke gedachten dringen zich dan onwille keurig op aan uw geest? 't Is de herinnering aan het sedert jaren misschien verlaten maar nooit vergeten „Te huis" ginds in het koude Noorden in die zoo bekende straat der groote stad of dat stille gemoedelijk doipje door velen niet eens bij name gekend. Ge zijt voor een oogenblik weer in die gezellige huiskamer, waarvan gij elk meubel, elke bloem op het behangsel, elke streep op het vloerkleed zoudt herkennenge ziet daar de zoo dierbare gelaatstrekken vau vader en moeder, die op de hun eigene plaatsen zitten gij hoort den zilveren lach uwer jongste zuster of ziet de oudste bezorgd en liefdevol als altijd langs u heen gaan gij lacht om de schalksche streken van uwe broedersal het zoele in die woning ondervonden komt u door de macht der herinnering nog aangenamer voor, al het bitter schijnt óf vergeten óf verzacht, door een gloed, die het sombere overschaduwt. Maar 't is die kamer niet alleen waarin gij thans weer met zooveel welgevallen vertoeftdaar zijn nog zoovele plekjes in de gangen, in de keuken, in den grooteren of kleineren tuin, op zolder zelfs, die u allerlei voorvallen herinneren uit de gelukkige kinderjaren, den ernstigen maar daarom niet minder aangenamen jongelings of jonge meisjes tijd. Ongelukkig, driewerf ongelukkig, die dat „Te huis" moeten missen, of daaraan niet kunnen den ken zonder een bittere opwelling des harten, voor wie dat woord niets is dan de herinnering aan tweedracht, oneenigheden, verveling, jaloezie, aan een hel, die men ontvlucht is, helaas voor niet veel beters. Wie weet hoe vele ongelukkigen, het niet door eigen schuld geworden zijn, daar hun de heilige herinnering, die stille waarschuwing ontbrak. „Hoe zullen zij thuis er over deuken, ais ik aan die verleidende stem toegeef." „Te huis hadden zij daar een afschuw van."' „Te huis mocht dat zelfs niet genoemd worden."' „Te huis werden zulke beginselen verafschuwd." „Te huis" is een toetssteen, waarbij zij die de1 herinnering bezitteu aan zulk een heiligdom, hunne handelingen, bij voorbaat op de rechte waarde kunnen schatten. Het zal uw zoons aansporen te beproeven zoo spoedig zij kunnen zich ook zulk een „Te huis" te vormen uwe dochters leeren om, zelf huis moeders geworden, op uw voorbeeld man en kiu- deren te hechten aan het lieve huis. Woorden kunnen het niet uitdrukken, het ge voel alleen en het voorbeeld zullen 't leeren, hoe hun dat huis lief en dierbaar te maken, onver schillig waar 't zich bevinden moge, want hoog boven de bijzaken van woning, straat en stad verheft zich de veredelende invloed, uitgeoefeuel door eeu waarlijk echt huiselijk leven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2