N I E U W E No. 782. Donderdag 27 Maart 1884 9e Jaargang. De Anarchisten. BUITENLAND. 30 Cents. Haydn's Ochsen-menuet. H44RLMS(flli (0ÏR44T. ABONNEMENTSPB IJS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers r 0,85 1- 0,06 Dit blad verschijat Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. ■v -AVi'-i't PRIJS DER ADVERTENTIÉN AGITE MA NON AGITATE. Van 16 regels Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag- avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS k I.AUREY. De lentemaand werd door de heeren anarchisten met dyuamiet-ontploffiugen be groet. Te Gnesen ontplofte een pakket, dat door den geadresseerde »geweigerd« werd, in de pakkamer aan het postkantoor,toen een ambtenaar, die niet al te best gemutst scheen, het met kracht op den hoop van zijn onbe stelbare® broeders wierp. Ongelukken had den bij deze explosie niet plaats. Alleen de vensters en muren van bet postkantoor hadden het eeuigszins kwaad te verant woorden. Deze moordaanslag bad geen po litiek karakter; 't :vas eene private actie, die ten doel had een Poolsch heer om het leven te brengen. Daarentegen was het gevaar, dat de stations der spoorwegen in de Engelsche hoofdstad dreigde eene werkelijk politieke, eene volks- economische onderneming,die ieoEngelschen handel en rijkdom gold. Alleeu de out- ploffiug in Yictoria-Station gelukte, zonder echter groote schade te veroorzaken; zij werd door een gelukkig toevalwij Ka tholieken zeggen door Gods genadige Voor zienigheid, in de stations Ludgate-Hill. Paddington en Charing-Cross nog ter elfder ure verhinderd. In Paddington gaf de on gewone zwaarte van een leeren reistasch aanleiding naar haren inhoud een onderzoek in te stellen; men vond er, evenals in Charing-Cross, ongeveer tien kilo dynamiet in, een uurwerk en een pistool met ge spannen haan. In Charing-Cross ontplofte het slaghoedje der pistool niet, en in Pad dington bleet het uurwerk in de dyuamiet- tasch, tengevolge van de ruwe behandeling der pakdragers, stilstaan.Aangezien het uur werk een bepaald aantal uren liep, zouden de ontploffingen des anderen daags tusschen negen en elf uur plaats hebben, zooals feitelijk ook op Victoria-Station geschiedde. Ongetwijfeld heeft men te Londen met een systematisch plan te doen, dat men tracht ten uitvoer te brengen om den handel en bloei van Engeland afbreuk te doen; de panische schrik, die het vreeselijk onheil veroorzaakte, werkte daartoe uit muntend mede. Geen wonder dat de op gewondenheid te Londen tot heden buiten gewoon is en alle openbare gebouwen der wereldstad scherp worden bewaakt. Was FEUILLETON. Het was in 't jaar 1787, dat Haydn, als kapelmeester van den Vorst Esterhazy, in zijn net gestoffeerd vertrek voor 't klavier zat en zich verdiepte in 't toonzetter, van een zijner schoonste composities. Weinige dagen te voren had hij eene eervolle uitnoodiging uit Praag ontvangen, om voor htt theater aldaar een opera te componeeren, doch met evenveel beschei denheid als gezond verstand had hij het verzoek afgeslagen, terwijl hij op passende wijze verklaar de, zich niet sterk genoeg te gevoelen, met den grooten Mozart een wedstrijd aan te gaan. Haar klopte eene forsche hand aan zijne deuren na den kloppende een „binnen!" toegeroepen te hebben, treedt een breed geschou derde, welopgevoede man, als rijke grondbezitter of veehandelaar gekleed, zijn vertrek binnen. Hij groet beleefd en bekrachtigt zijn groet door een vertrouwelijken handdruk, welks spierkracht de Zachte hand van onzen jongen kapelmeester be paald zeer deed. „Verschoon mij, genadigste heer, als ik u stoor," zoide de binnenkomende. Ik wenschte u namelijk te verzoeken, mij eene gunst te bewijzen. Uwe Genade componeert zooveel schoone muziek, bu die klinkt gansch anders dan 't gefiedel en deze misdaad een sporadisch geval zooals b.v. de misdaad van den moordenaar Thomas in Bremerhaven, dan zou men getroost den Hemel danken dat bet onheil gelukkig was afgewend; doch achter deze gruweldaden staat een goed georganiseerd geheim ver bond, dat der Fenians, welks leden steeds van meet aan beginnen, tot hun eindelijk het gruwelijke werk gelukt. Nu reeds moet noodzakelijkerwijs de Engelsche handel en industrie onder het onzalige moordenaars- verbond lijden, aangezien een gevoel van onzekerheid alle plannen voor de toekomst weerhoudt. Met helsche woede tracht O'Don- novan Rossa te New-York de leveuszenuw van Groot-Brittannië af te snijden; het dynamiet is het wapen waarmede de uit hun geboortegrond verdreven Fenians van gene zijde des Oceaatis den Engelschen handel vernietigen, en alzoo de Achilleshiel van het wereldbeheer3chende Albion treffen willen. Op de postkantoren te Rotting-hill-gate en Fastbourne heeft men anonieme brieven ontvangen, waarin de schrijvers met dy namiet-ontploffingen dreigen. Eenparig ver langt de Engelsche pers van de Regeering dat deze een krachtig protest richte tot de Vereenigde Staten, wier Regeering het toe staat dat er zich moordenaarsbenden or- gauiseeren, die een afschuwelijken oorlog tegen de maatschappij voeren. Geen krachtig protest, maar een beleefd schrijven is dooi de Engelsche Regeering naar Washington gezonden, doch het zal niets baten, want de Britten zijn de rivalen der Yankees, zij zullen dus op hulpbetoon te nauwernood mogen hopen. Hoe toch hebben zij gehand- deld tegenover dergelijke eischen van Rus land Het gevaar voor Engeland is groot; men kan er zich op nieuwe explosies voorbe reiden. Het socialisme is anarchistisch ge worden. Wij hebben het reeds lang gele den voorspeld. Ook de twee Habsburgsehe hoofdsteden Weenen en Pest, zijn broeinesten van het dynamiet-verbond. Op denzelfden tijd, dat men in Londen de spoorwegstations wilde in de lucht doen springen, werd in Weenen de anarchist Kam merer gearresteerd. De uitmuntende Weener politie had hem sinds eenige dagen gadegeslagen; zij wilde hem 't gekras onzer Zigeuner-muzikanten, bij voor beeld, dat ik jl. Zondag in onze kerk hoorde. Haydn, wien de openhartigheid des mans beviel, noodigde hem uit plaats te nemen om hem zijne belangen voor te dragen. „Daar Uwe Genade, slechts de liefde en goed heid zelve is," ging deze voort, zoo durf ik vertrouwen, dat gij ook een stukje muziek voor mij wilt componeeren." De kapelmeester kon zijn lach moeielijk on derdrukken. Hij had, wel is waar menige eer volle opdracht van composities voor kerk en concertzaal ontvangen, doch van eene zoo een voudige zijde was hem toch nog nooit zulk een verzoek gedaan. Toch was hij er verre van af, zich hierdoor gekrenkt te gevoelen integendeel hij verheugde er zich over. „Nu, laat eens hooren, sprak Haydn vriende lijk, waartoe wenscht gij de muziek te gebruiken? Mogelijk wel voor de kerk of eene begrafenis?" „O, genadigste heer, spreek mij niet van eene begrafeuisl Ik verlangde een stukje voor een jubelfeest te bezitten. Mijne dochter name lijk iik heb er slechts eene zal weldra hare bruiloft vieren, zij huwt den heer Fichtel- haimer, koopman te Oldenburg, een zeer ach tenswaardig mail. Wijl gij nu zulke mooie stukken componeert, die altijd zoo gemoedelijk klinken, dat iemand het hart in t lijf zou opspringen, zoo wenschte ik voor 't geval, (na melijk de bruiloft) en recht aardig menuet, zoo eenfje dat je (1e voeten aan 't trippelen kan bren gen, even als de rietpijpen des rattenvangers van echter niet in zijne woning arresteeren omdat men vermoedde daar een goed ge sorteerd dynamiet-magazijn te vinden, een vermoeden dat later ten volle werd be vestigd. Deu eersten Maart werd in Buda- Pest een andere dyuamiet-held de Israëliet Artnin of Herman Prager achter slot gezet. De Hoogaarsche premier Tisza eu andeie hoofdambtenaren ontvingen brieven met doodsbedreigingen. En om de maat vol te maken, vond men in de beruchte voorstad van Weeueu, Florisdorf, eene fabriek waar meu zich bezig hield met het vervaardigen van dynamiet. Op deze wijze werd voor de al te levens lustige bewoners der keizerstad de carna- valspret eeuigszins verstoord eu kwamen de heeren libertijnen wel tot eenig nadenken. Zooals bekend is werd Graaf Taaffe door de rabulistische linkerzijde in deu laatsten tijd hard aangevallen met de beschuldiging dat hij de oppositie wilde onderdrukken en de reactie invoeren. Thans, nu de bourgeoisie het dynamiet als 't ware met de liaudeu grijpen kan, heeft zij weinig noten op haar zang eu zou zij nog wel verder willen gaan dan de Regeering zelve »om de maatschappij te redden.De liberale Prager Bohemia jammert: »Het is een smartelijk en bescha mend feit, dat de maatschappij in onze dagen zich nog voor zulke gevaren moet trachten te beschermen.® Zelfs de Neue freie Presse te Weenenwerd tot de be kentenis gedwongen, dat het akelige spook der anarchie, zich ook dreigend in deOosten- rijksche hoofdstad vertoont en de bewoners op vreeselijke wijze schrik en angst aan jaagt, het spook dat gewapend is meteen vernielende uitvinding der moderne schei kunde, het dynamiet, waardoor de Fenians in Engeland evenals de Nihilisten iuRuslaud zich met een verbazend meesterschap weten te handhaven.® Over Londen, Weenen en Buda-Pest heeft zich een donkere wolk saamgetrokken; de bevolking in die drie hoofdsteden verkeert in eene bange en sombere stemming, angstig eene noodlottige toekomst verbeidende. De anarchisten hebben het zwaard uit de schede getrokken. De vergadering door hen op den 2den Maart 11. te Parijs gehouden heeft bewezen dat deze nieuwe machtniet denkt aan capituleeren, maar dat zij vreese- Magdalenen-grundeu in Kornerburg. Want be grijp genadigste heereen oratorium met wondervolle engelenstemmen, is, wel is waar, iets heerlijkers, maar niets gaat mij toch boven een zoo prachtig menuet,ik verzoek 't u nogmaals!" Haydn had moeite genoeg zijne lachspieren over de naïeve vergelijking van deu zonderlingen gast te kunnen bedwingen; daar hij echter te allen tijde behulpzaam was, stemde hij bereid willig toe 't gevraagde te leveren. „Duizendmaal dank!" zeide de muziekvriend, „ik heet Zapolya Ignaz even als de groote Zapo- lya, nochtans met dit verschil dat deze zich Stephanus noemt; mijn adel is echter even zoo goed als de zijne eu ik drijf handel in runderen en varkens; ik ben iemand, die zoo zeer goed aan den kost komt. De veehandelaar be loofde binnen enkele dagen weder aan te kloppen en nam afscheid. Om van den man af te komen, schreef Haydn op hetzelfde oogenblik de menuet en legde haar ter zijde. Na eenige dagen kwam de edele heer of lie ver de heer Zapolya terug, nam het toonstuk dat Haydn hem eens op het klavier voorspeelde, met hartelijken dank in ontvangst en trok af. De kapelmeester meende iets van zedelijken dank te hooren mompelen. Zoowat veertien dagen verliepen. Plotseling hoorde Haydn muziek onder zijn venster, meer schreeuwend en valsch dan welluidend, maar toch altijd het thema zijner menuet er boven uit. Nieuwsgierig trad hij aan het raam en blikte lijke plannen smeedt. Ni Dieu ni maitre,* geen God, geen meester, dat is baar wacht woord, waarvoor de monarchieën, de bureau- kratie eu de liberale maatschappij sidderen. He liberale ideeën zijn door de anarchisten in praktijk gebracht. Meu heeft wiud gezaaid, storm zal men oogsten! Met de grootste lichtzinnigheid heeft men aanhoudend gespot ais de Katholieke pers waarschuwde tegen de naderende rampen. Eu zie, zij hebben zich niet laten wachten. he moderne wereld heeft door haren afval van God een zware schuld op zich geladen; straf en boete moeten er komen, mogen zij genadig uitvallen. Slechts eene macht op aarde beeft niet, de heilige Kerk Gods. En al zullen ook hare beste kinderen door den razendeu storm vergaan, zij wanhoopt niet, zij vreest niet; deaerader martelaren is het morgen rood van deu overwinuingsdag. Slechts eene macht kan redding brengen, de heilige Kerk. Het Christendom moet weder de huisgezinnen, de wetten en Stateu door dringen; het Christendom moet heerschen, het moet geëerbiedigd, geëerd en gehoor zaamd worden. De Kerk mag in de uit oefening van baar gezag en hare macht niet belemmerd worden, zij moet volle vrijheid genieten, altijd en overal. Dat alleen is onze redding. De moderne wereld zal over zulk eene uitspraak lachen. Wij guuneu haar dat ge noegen, doch deuken daarbij, rira bien qui rira dernierdie 't laatst lacht, lacht 't best. De 87ste verjaardag van Keizer Wilhelm is Zaterdag allerwege in Duitschland fees telijk gevierd. Berlijn was geheel met vlag gen eu hier en daar ook met groen en bloemen versierd, en hartelijk begroette eene verscheidene duizenden tellende volks menigte den jubilaris, toen deze zich 's mor gens om acht unr aan zijne gewone plaatsje voor het hoekvenster van het paleis ver toonde. Aan gelukweuschen van allerlei aard en uit allerlei oorden was natuurlijk geen gebrek. Te Straatsburg werd dien dag de eerste naar beneden. Daar vertoonde zich een zeldzaam schouwspel voor zijne oogen. Een met bloem eu blad opgesmukte os werd onder begeleiding van muziek rondgeleid en boven deze koddige figuur, verhief zich de gestalte van Zapolya, die weldra het huis binnentrad, om zich aai.stonds in Haydn's vertrek te vertoon en. „God zij met u! genadigste heer", begon hij. Gij zult u wel verwonderen, zooals ik deuk, doch gij herinnert u toch, dat ik u tot hiertoe slechts met woorden voor uw schoon menuet bedankt heb. Daar nu de bruiloft mijner doch ter in alle vreugde heeft plaats gehad en de menuet de beeuen van oud en jong behoorlijk in beweging gebracht heeft, daarom wil ik niet te kort blijven u mijn vetsten os te komen ver- eereu. Stemt gij toe dan breng ik hem in deu stal, want van nu af is hij uw eigendom. Nu dan, God zij met u, genadigste heer, leef lang en gelukkig." De gever was verdwenen. Onder de klanken der menuet werd de os naar den stal geleid. Haydn verkocht het dier aan den Vorst Ester hazy en verheugde zich nog in latere dagen over het zeldzame geschenk, toen hij zijne meester stukken „de Schepping", en "de Jaargetijden" in 't leven had geroepen. Van dien tijd af voerde het hier besproken muziekstuk deu titel van „Ochsen-menuet".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 1