B 1 N N E N L ,1N L>. Jan Holland GEMENGDE BERICHTEN. gelegd voor het Keizerlijk paleis, dat meu daar wil oprichten. Het onlangs vermelde wetsontwerp van den heer Kessler in de Beiersche Kamer van afgevaardigden betreffende het huwe lijk, is slechts gedeeltelijk aangenomen. Men zal zich herinnerendat er bepalin gen in voorkwamenvolgens welke van gemeentewege een huwelijk kon worden belet, bijv. wanneer de bruid of bruidegom naar lichaam of geest geen voldoende waar borg opleverde voor een behoorlijk bestaan van het toekomstig gezinterwijl er ook overigens voorwaarden werden gesteld die bij de indiening van het ontwerp reeds terstond bij de Regeering en vele leden streng werden afgekeurd. Al deze bepalin gen zijn dan ook met eene groote meer derheid van stemmen verworpen. Mignet, lid der Fransche academie en vaste secretaris der academie van moreele en staatkundige wetenschappen, is Maandag ochtend te 7 uur op bijna 88jarigeu leef tijd overleden. Op Communedag zijn te Ravenna drie anarchistische manifesten in beslag genomen. Op verscheiden punten der stad waren roode en zwarte vlaggen geheschen, die door de politie neergehaald werden. De politie van Livorno heeft de huizen der socialist m doorzocht, die op den jaardag der Commune een feestmaal hadden voor bereid. In plaats van te smullen, moeten zich thans verscheiden anarchisten met ge vangeniskost tevreden stellen. Uit Tulle wordt aan de Agence Uavas gemeld, dat door de gendarmerie in een gemeente van den omtrek een geheime fa briek van dynamiet ontdekt is. Twee officieren, te Saintes in garni zoen, die in het kasteel van den ex-maire graaf Lemercier, bij genoemde stad, die liever ontslag genomen had dan de pro- cessiën te verbieden, in een tooneelstukje opgetreden waren, zijn door den Minister van Oorlog, bij wijze van ongenade, naar mindere garnizoenen gezonden. Zaterdag is voor het hooggerechtshof te Madrid in hooger beroep de zaak be handeld van de vijftien leden van het geheime genootschap, bekend onder den naam van ■»d» Zwarte Handt, die door het hof te Xeres veroordeeld waren als schuldig aan gruwe lijke moorden in Andaluzië op het einde van 1882. Het hof te Xerez had zeven van de bende ter dood veroordeeld en de acht overigen tot zeventien jaren dwangarbeid in ketens. Het openbaar ministerie eischte den dood voor allen, terwijl van de zijde der verdediging een zachtere straf voor allen geëischt werd. Deze cause célèbre had een talrijk publiek in de gerechtszaal gebracht. Uit Christiania wordt gemeld, dat over Staatsraad Helliesen zonder procedure het zelfde vonnis is geveld als over Staatsraad Holmboe. Aan Kennel, Schultze en Falk, Duit- sche onderdanen, en Syssa, Oostenrijksch onderdaan, is, bij besluit van de Bonds- regeering, het verblijf op Zwitsersch grond - gebied ontzegd als verdacht van vergrijpen tegen het gemeene recht. Yoor hun uit levering zijn geen voldoende termen ge vonden. De politie te Lissabon heeft eergisteren kolonel Gouzalez en twee andere Spanjaar den van Badajoz in hechtenis genomen, die in September 11. in Frankrijk geiuter- neerd waren maar onlangs naar Lissabon teruggekeerd waren. Op verzoek der Spaausche Regeering heeft de politie nog 6 andere Spanjaarden in hechtenis genomen. Hierdoor is het aantal gearresteerden op elf gebracht. over het schooltoezicht sprekendezegt: „Daar hebt Gi) arroudissements- en dis- tricts-schoolopzieners inspecteurs voor het meerendeel praktijklooze advocaten gewe zen dominés, lieden door nood of eerzucht tuk op eene maatschappelijke positie en die het onderwijs, ten minste het volks onderwijs in den regel alleen hebben leeren keuneu uit onderwijzersexamens, vluchtig schoolbezoek eu wetten. Inderdaad waarachtige paedagogen zijn in ons land niet bekend. Ter afwisseling eene zeer juiste opmer king die niet op het onderwijs betrekking heeft. »Te Rottelind ging het als op zoo menige andere plaats in ons land: het protestan tisme 3tond er als een verweerde steen klomp en het katholicisme beurde slank eu frisch het hoofd opalsof dit de nieu we en dat de oude leer was precies de verkeerde wereld!® Inderdaad, de alom rijzende Roomsche kerktorens maken op het katholicisme toe passelijk de woorden van Schiller: Ewig jung und ewig schöri. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft toe gestaan, dat voortaau des Zondags in alle Katho lieke kerken van Amsterdam na iedere H. Mis eene colhcte gedaan worde ten behoeve van het te stichten R. K. Hospitaal aldaar. Dientenge volge heeft zich een college gevormd van 450 collectanten, die op de beurt dezen liefdedienst zul len waarnemen. Zondag is er een begin mede gemaakt. De collectanten plaatsen zich bij het einde der H. Mis aan de ingangen der kerken en verzamelen de liefdegaven der geloovigep.. Yan de opbrengst wordt een gedeelte gebruikt om da delijk een groot getal arme zieken, die verpleegd moeten worden, op te nemen; het overige wordt tot een stichtingsfonds afgezonderd. In den Gelderlander geeft een inzender het volgende staaltje van de eerbiedige gehoorzaam heid, welke de Nederlandsche Katholieken hun nen geestelijken overheden toedragen: „In het diocees van 's Hertogenbosch had on langs Z. II. Mgr. Godschalk het verlangen te kennen gegeven, dat men den eerbiedwaardigen kerkzang in alle onderhoorige parochiëe zoude be vorderen en zoo mogelijk dc ofïiciëele zangboeken aanschaffen. Wat was het resultaat? Na weinige weken had men in bijna alle kerken de Romein- sche uitgaaf van Pustet ingevoerd. „Wel zijn er moeielijkheden te overwinnen; wel heeft men in het begin te kampen met oude gewoonten, die uietin één dag afgelegd zijn. Maar dat zijn hinderpalen, welke men bij alle veran deringen, die verbeteringen zijn, moet te boven komen." Volgens den Haagschen correspondent der Middelb. Ct. kan binr.en kort een Kon. besluit worden verwacht, waarbij de aanvraag vaD het Sociaal-democratisch Bond om rechtspersoonlijk heid, op grond van het algemeen belang, wordt geweigerd. Het besluit, waarin de afwijzende be schikking is vervat, zou den Koning reeds ter tee- kening zijn aangeboden. Terecht merkt de cor respondent op, dat er dan ook wel eenige tegen strijdigheid zou liggen in goedkeuring. Tot en men den 20 dezer had de collecte ten behoeve der Maatschappij van Weldadigheid gehouden, blijkens daarvan bij het bestuur inge komen opgaven, opgebracht ruim f 53,000 bruto. Maarssen, 25 Maart. Het kerkbestuur der R K. gemeente alhier heeft besloten tot het bouwen eener nieuwe kerk met toren en het verbouwen der pastorie. Noordwijk, 25 Maart. Weldra zal de eerste villa verrijzen op de terreinen der maatschappij Noordwijk; aan de zuidzijde van den weg, op een der schoonste punten van het duin, laat de heer mr. H. Graaf van Limburg Stirum een net gebouw stichten. Akersloot, 25 Maart.In deze gemeente is het lijk eener 22 jarige dienstmaagd uit het water op gehaald. Beverwijk, 25 Maart. Alhier is in beslag ge nomen een gulden, beeltenis Koning Willem II, jaartal 1817. Deze is aan 's rijks munt onderzocht en gebleken valsch te zijn daar hij wel het uiter lijk heeft van eene echte rijksmuntspecie, maar in samenstelling daarmee niet overeenkomt. Diepenheim, 25 Maart. In deze gemeente is Vrijdag-avond de vrouw van H. W. bij het op- spoelen van de wasch in het water geraakt en jammerlijk verdronken. Seheveningen, 25 Maart. Aan de R. K. kerk alhier is door een onbekenden gever een zeer schoon gebeeldhouwde predikstoel geschonken, welke Zondag voor het eerst is gebruikt. Zutfen, 25 Maart. G. Van der Voort, alhier is onder verdenking van moord naar den Proc.- generaal te Arnhem verwezen. Beetsterzwaag25 Maart. In deze gemeente vond men dezer dagen eene slang, lang ruim 1 M. en zoo dik als een gewoon theekopje. Deventer, 25 Maart. Bij den brand alhier hebben 14 werklieden al hun gereedschap ver loren. Venloo, 25 Maart. Dezer dagen zijn door een tuinier alhier asperges gestoken uit den kouden grond, zonder dat de groei kunstmatig was be vorderd. Multatuli's bekend woord: P u- bliek, ik veracht u", wordt door een ommegaand koopman te Arnhem, waarschijnlijk onbewust, aardig geparodiëerd. Donderdag hoorde men hem voortdurend roeper.: „Wat heb ik een hekel aan Arnhem!" Dit viel zoo zeer in den smaak van het mindere publiek, dat hij nog meer verkocht dan gewoonlijk. Deensche bladen deelen een ver haal mede van een scheepskapitein wiens schip de Fritjof op reis naar Schotland door een storm werd overvallen. Nadat de geheele bemanning door een stortzee overboord gespoeld was, dreef hij tien dagen lang alleen rond met zijn gehavend schip onder allerlei ontbering en ellende, tot hij na tweemalen dicht bij de kust geweest te zijn eindelijk door een Noorschen loods gered werd. Een Par ij zenaar die, als zoovele rookers, de slechte gewoonte had van zijn eind jes sigaar brandend uit het raam te gooien, heeft nu daardoor een ongeluk veroorzaakt en zich een gerechtelijke vervolging op den hals gehaald. Het eindje sigaar viel namelijk in den hals van een voorbijganger, Dr. R.; bij diens pogingen om het te verwijderen zakte het dieper en dieper en voor de dokter, in een wijnhuis gevlucht, zijn boven- kleederen had losgerukt, had hij reeds ernstige brandwonden aan rug en lendenen bekomen. Een voorbijganger, die alles gezien had, wees het raam aan waaruit de sigaar geworpen werd, er. de politie had weldra den onvoorzichtigen rooker ontdekt. Deze maakte verontschuldigingen en bood schade vergoeding aan, maar Dr. R. wilde daarvan niet hooren eu stond op het maken van proces-verbaal. Den 27sten dezer maand i s er eene gedeeltelijke zoneclips, die zichtbaar zal zijn aan de Noordpool en in het noorden van Europa. In Nederland is de eerste aanraking met de scha duw onzichtbaar, doch de tweede of het einde der eclips eenige minuten na zonsopgang waar te nemen. Voor het midden des lands vindt deze aanraking te 6,40 uur des voormiddags plaats, terwijl de zon te 5.48 uur opgaat. Met 1 April komen nieuwe Engel- sche postzegels in omloop. De oude zijn echter gel dig tot de geheele voorraad daarvan is opgeruimd. Benijdenswaardige onderscheiding. De o v e r- ledeu Fransche Staatsman Rouher placht te zeg gen, dat hij zich op school hoofdzakelijk onder scheidde door zijn grooten eetlust. Tot straf voor zijne ondeugendheid thuis weid hij voor zes m; an- deu naar eene kostschool gezonden, en toen zijne teedere moeder hem daar kwam bezoeken, merkte zij op dat hij mager was. „Ik vrees dat hij niet genoeg eet," zeide zij bezorgd tot den kostschool houder. „Eten!" riep de geërgerde pedagoog uit „wel, zijn maag is eene table d'hote!" Het nut van het tabakpruimen zou men de moraal kunnen noemen van het vol gende jagersverhaal, dat door Zweedsche bladen wordt medegedeeld. Een jonge boer van Dalekar- lië, die bekend was om zijn moed en zijn tabak- pruimen, werd in een bosch door een grooten beer aangevallen, die hem vast onklemde en hem, ondanks zijn worstelen, r.iet losliet. Maar de boer verloor zijn tegenwoordigheid van geest niet, en op het oogenblik dat de beer den bek opensperde om hem te bijten, spuwde hij het dier zijn pruim in de keel. Het gevolg was, dat de beer, vol afschuw voor den smaak van de tabak, zijn slachtoffer losliet en heenliep. Het klinkt wat ongelooflijk; maar daar is het ook een jagers- verhaal voor. De Russische geleerde Nikofaroff is tot de conclusie gekomen dat het gewicht van het menschelijk brein geen standaard is van het intellect. Het gewicht, iu doorsnede, van het man nelijk brein wordt door den Rus geschat op 1424, dat van het vrouwelijke op 1272 gram. Een Amerikaansch expert, in z ij- den stoffen, heeft zeker voor de eerste maal een groote mate van electriciteit waargenomen in zijde. Vaak, zegt deze Amerikaan, heb ik een zijden draad die van een klosje afhing, zien uit- zwellen als of het een opgeblazen zak ware. Bij onweder, zoo leest men veider, schijnt de zijde worm zich lang niet behagelijk te gevoelen. De Chineezen meeneu hierin de verklaring te vinden voor het feit, dat de zijdeworm van geen geraas houdt. Uit Vlaardingen wordt thans b e- richt, dat de twee loggerschepen Cornelia, schip per J. Storm, en de Rijn, schippei A. Hopman, met man en muis in den storm van 26 Januari moeten vergaan zijn. Niet minder dan 24 wak kere zeelieden hebben bij deze ramp het leven verloren, allen in de kracht van hun leven. De in z ij n vak beroemde Londen- sche geweermaker I. D. Dougall, niet minder vermaard als scherpschutter, doet in eene reeks van brieven aan de Times het voorstel om de soldaten er in te oefenen bij het schieten met beide oogen open te mikken, in plaats van zoo als tegenwoordig met het linker oog dicht. De voordeden daarvan zijn van groot gewicht. Het rechteroog mikt, maar als meD het linkeroog openhoudt, dient het als een aanwijzing om juist te blijven mikker. tot op het oogenblijk dat de kogel wordt afgeschoten. Als het linkeroog dicht blijft, is er op het kritiek oogenblik van het afschie ten zoo licht eene afwijking, zóó gering dat de schutter er niets van bemerkt, waardoor hij het doel mist, maar die het linkeroog, als het langs den mikknop heen op de schijf gericht is, dade lijk ontdekt. Zoowel feiten als de optische we tenschap zijn zeker ter gunste vau Dougaü's voorstel; en ook bij het mikken op bewegende voorwerpen belooft het groote voordeelen. Om de verflucht in eene kamer kwijt te raken, dus lezen we in een Eugelsch weekblad moet men een handvol hooi in een emmer met water doopen en dien den geheelen nacht in de kamer laten staan. Te Maastricht werd in de vorige week 's nachts door de politie een vreemdeling in hechtenis genomen, op het oogenblik dat hij pogingen deed om met een valschen sleutel eene woning binnen te dringen. Op het politie bureau gebracht, bleek de inbreker uiemand anders te zijn dan een Pruisisch boofd-ambtenaar die, in eenigszins benevelden toestand van een souper komende, in de meening verkeerde zich aan zijn hotel te bevinden. Onnoodig te zeggen, dat na deze ontdekking de arrestant ontslagen, tn met de hem toekomende onderscheiding behan deld werd. Tegen twee kwartiermeesters van de mailboot Willem prins van Oranje te Vlis- singen is procesverbaal opgemaakt, wegens dief stal van eenige thermometers uit eene kist die tot de lading behoorde. Een kommies der belas ting te Queenborough vond in eene der kooien van die kwartiermeesters zes thermometers, het geen de verdere ontdekking ten gevolge had. De daders hebben reeds bekend. Omtrent den dood van onzen landgenoot Schuver kan thans geen twijfel meer bestaan. De Afrikaansche Maatschappij te Weenen ontving van den Oostenrijkschen consul te Khar toem den laatsten brief van Schuver, gedagtee- kend Meschra-er-Rek, 10 Augustus. Hij deed daarin mededeeling van zijne reisplannen en stelde niemand dan zichzelf verantwoordelijk voor de gevolgen. Dat die gevolgen niet uitbleven getuigt het begeleidend schrijven van den consul, met het bovenstaande uit Weenen medegedeeld aan de N. R. Ct. In een ambtelijkeD brief dd. 12 Moharren 1301 (13 Nov. 1883) berichtte de Mudir der provincie Babr-el-Gazal, dat de Hol lander Jan Marie Schuver de stoomboot bij Mischra- el-Rek, niettegenstaande de waarschuwingen van den kapitein en den commandant der bezetting, op eigen verantwoordelijkheid verlaten had, waarop hij en zijn bediende Karl Nagy uit Hongarije, bene vens zijne 5 dragers, in het op twee dagreizen verwijderde dorp Tek, alwaar bij bij het hoofd Kudi vertoefde, door de in opstand gekomen Djankeh-negers is vermoord geworden. De neger- tolk Auyar, die Schuver als gids begeleidde en getuige was van den moord, heeft het weten te ontkomen, en is met de stoomboot alhier terug gekomen. Uit den hierboven medegedeelden brief blijkt dus, dat Schuver op den 17 Augustus zijne reis over land begonnen heeft, en daar hij vol gens de verklaring van den tolk Anyar wegens grasbranden en overstroomingen langs groote om wegen 5 dagen noodig had om het dorp Tek, waar hij vermoord werd, te bereiken, zoo staat het nagenoeg vast, dat Schuver den 21 Augus tus om het leven is gebracht. Zoo heeft de ont dekkingen in Afrika weder een nieuw offer ge vorderd. Schuver viel den 21sten Augustus als het slachtoffer van den rooflust en de wraakzucht der wilden. Een paar dagen later overleed zijn vriend Marn tengevolge van het ongezonde klimaat. Dit zijn de twee vijanden van hen, die Afrika willen onderzoeken, namelijk de woestheid der inboorlingen eu de boosaardigheid van het kli maat. Schuver beschikte over ruime geldmiddelen, en was voortreffelijk voor zijne reis uitgerust. Bij een brand te Dublin is hethuis waar men bezig was met blusschen, plotseling ingestort en tien personen, waaronder zes brand weermannen, werden onder het puin bedolveu. Zij werden achtereenvolgens door brandweer en burgers met veel moeite bevrijd. Allen waren nog levend; maar een brandweerman overleed onder weg naar het gasthuis en verscheidcnen waren zeer ernstig gewor.d. Eenigen echter bekwamen, door groote brokken muur beschermd, betrekke lijk slechts lichte wonden Door de Holl. IJ. Spoorweg maat schappij zijn goed geslaagde proeven genomen met eeue nieuwe chemische verwarmiugsstoof van den heer L. T. Scholte, te Amsterdam. Deze heeft namelijk het middel gevonden om de warmte te bewaren tot op het oogenblik dat men daarvau gebruik wil maken. Bij voorbeeld: Men verwarmt 's morgens eene chemische stoof om naar een of ander eindstation te vertrekken; men neme Vlis- singen of Emmerik. De stoof zal tot beide plaatsen goed verwarmen, zonder dat zij onderweg geschud of er uitgenomen wordt. Daar aangekomen, laat men haar koud worden tot welk uur ook, zelfs tot den volgenden dag. De warmle blijft bewaard tot men de stoof weer noodig heeft; en door slechts even op een knop te drukken, verkrijgt de stoof oogenblikkeüjk eene hitte van 140 graden Fahren heit, die dan 8 of 10 uren aanhoudt. De spoor wegmaatschappijen verkrijgen hierdoor eene aan zienlijke besparing van brandstof en arbeidsloon, terwijl de reizigers niet meer met open portieren behoeven te zitten om de stoven te verwisselen. Dat de uitvinder in Frankrijk octrooi voor deze vinding heelt verkregen, is geene onderscheiding, omdat Frankrijk octrooi verleend op alles wat wordt aangevraagd. Wel echter verdient het mel ding, dat hem iu Duitschlaud voor zijne vinding octrooi ia verleend, terwijl aan den heer Anctliu te Parijs, die reeds in 1881 een octrooi iu Duitsch laud aanvroeg op de verwarming met azijn zure soda, dit octrooi werd geweigerd, omdat het reeds vau algemeene bekendheid was dat azijnzure soda bij oplossing de eigenschap bezit van eeue latente warmte voort te brengen. De methode van den heer Scholte berust op het naar willekeur doen cristalliseeren van de azijnzure natron. Een grove vervalscliing van een niet onbelangrijk handelsartikel, ul. terpentijn, werd onlangs in het laboratorium van dr. P. F. van Hamel Roos te Amsterdam geconstateerd. De zoo gen. terpentijn bleek voor het grootste gedeelte te bestaan uit petroleumnaptha, een zeer gevaarlijke, ontplofbare stof, welke volstrekt niet in staat is de vvelbekeude eigenschappen van de terpentijn te vervangen; voornamelijk door het groote verschil in soort. gew. laat zich deze vervalsching (die door den doordringenden reuk der terpentijn niet zoo gemakkelijk bespeurd wordt) herkennen. De Engelsche oesterteelt gaat hard achteruit, en het verbruik neemt toe, zoo dat Engeland zijn voorraad voortdurend van buiten moet betrekken. Vooral van Tessel en de Schelde ziju groote hoeveelheden op de Londensche markt aaogebracht. Dezer dagen werd te Coisdorf, Rijn- Pruisen, een oude vrouw begraven, die al veer tien maanden geleden gestorven was. Haar zoon had haar dood al dien tijd geheim gehouden om zijne schuldeischers te verschalken, die hein voort durend in het nauw brachten, maar die geen be slag op de hoeve en de goederen konden leggen, zoolang de oude vrouw, die eigenares van alles was, nog leefde en zich tegen de inbeslagneming verzette. Het bedrog kwam echter eindelijk uit. Dezer dagen heeft men voor het eerst in Britsch-Indië, en wel te Fort William een proef genomen met het bewaren van gras in kuilen onder den grond [ensilage). De proef ge lukte goed. Het gras was na tien dagenmet uitzondering van de bovenste laag, noch frisch en zoet en men hoopt op deze wijze de moeielijke vraag op te lossen, hoe men tijdens het droge seizoen in Indië de beesten van het zoo noodige groene voeder kan voorzien. Een overtreder van de Drankwet, die vroeger reeds 3 maanden te Veen huizen had doorgebracht, is thans opnieuw voor 6 maanden daarheen overgebracht. Het electrisch licht vindt lang niet snel algemeene toepassing. Reeds veertig jaren geleden werden proeven er mede genomen, o. n. in 1843 een te Parijs,waarvan bericht werd dat zij uitstekend geslaagd was en dat men bij dit licht op een afstand van 1000 meter nog druk werk kon lezen. En na die veertig jaren is het niet eens algemeen! Met het afbreken van den nieuwen of scheeven toren te Leeuwarden is in de afge- loopen week een aanvang gemaakt. De windvaan, de spits en koepellautaarn zijn er reeds afgeno men; de werkzaamheden worden met spoed voort«

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2