N I E IJ W E No. 783, Zondag" 30 Maart 1884 9e Jaargang. Een Bisschopswoord over de hedendaagsclie pers. BUITENLAND. Keizer Rudolf van Habsburg. De wijnkelders te Reims. Dokter wezen. H4ARLEHStflE C0ÏR1ÏT. ABONNEMENTSPRIJS Per B maanden voor Haarlem 1 0,85 Buiten Haarlem franco per post. 1, Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AÏNTil3 PR Ij- m AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTUËN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS k LAUREY. In de algemeene vergadering van de sVereenigiug der Katholieke pers« in het Oostenrijksehe diocees Seckan, welke iu de vorige maand plaats had, heeft Z. D. H. de Prins-Bisschop Dr. Zwerger eene redevoe ring gehouden over de hedendaagsclie pers, aan welke rede wij het volgende ont- leenen. De Kerk Gods, aldus sprak Z. D. H. is steeds vervolgd geworden, zij wordt ook thans vervolgd, en zij zal vervolgd worden tot de laatste bazuin ons voor het gerecht zal roepen. Iu de laatste jaren is de pers eerst datgene geworden, wat zij thans is: eene stem des roepende met millioeuen tongen. lederen dag, eiken morgen, iedereu avond gaat zij uit en predikt om den mensch te verleiden en om hem op een dwaalspoor te brengen. Wanneer dus in onzen tjjd de vijanden der Kerk een nieuw wapen hebben, de slechte pers, en als dit strijdmiddel ge vaarlijker is dan de vroegere, dan moeten wij er ons ook op toeleggen om, naar de mate onzer krachten, ter verdediging op te trekken, om te trachten het licht der waar heid onder de meuschen te brengen, hen voor dwaling te behoeden, of hen uit de dwaling te verlossen, om hart en wil des mensehen voor verleiding te bewaren en zoo ze reeds vergiftigd zijn, heu de medi cijn te geven, die hen genezen zal. De slechte pers is de grootste misdaad van onzen tijd omdat zij alles in zich bevat en tot alles aanhitst en nog oneindig veel kwaads in haar schild voert; deze pers is een mon ster niet gelijk aan dat, hetwelk de Apostel in de Openbaring ziet, den draak met zeven hoofden, maar met 100,000 hoofden en 100,000 tongen. De slechte pers is slecht, omdat zij het goede vervolgt, hetwelk zij echter niet met recht vervolgen kan, omdat zij het goede bestrijdt en belastert. Geheel haar leven bestaat in de vervolging van de Kerk en in den strijd tegen de werkdadig- heid der Kerk. Zij streeft steeds naar het geen slecht is. Daarom is het een groote misdaad, de slechte pers te lezen, te betalen, haar te verspreiden en haar in bescherming te nemen, hare wegen te bereiden eu het is een groote misdaad zijne hulp eu steun FEUILLETON. Op zekeren dag kwam eeii koopman zich bijKeizer Rudolph beklagen, dat hij een kastelein iu Neu renberg een zak met geld (600 mark) in bewaring had gegeven, wat de kastelein loochende. Er waren geen getuigen bij geweest, en daar de kastelein een rijk man en nog al in aanzien was, kon hij niets tegen hem uitrichten. Er verliep eenige tijd; de Keizer kwam te Neurenberg, de stad zond eene deputatie om hem te begroeten, en onder die deputatie was ook de aangeklaag de kastelein. De Keizer sprak met allen zeer vriendelijk, maar tot den kastelein zeide hij: //Wat heb je daar een mooien hoed op, vriend, ik geef er u gaarne den mijnen voor." De kaste lein was daarmede zeer in zijn schik, hij gaf zijn hoed, eu de Keizer gaf hem daarvoor den zijnen. Toen de deputatie heenging, verzocht Rudolph den waard nog even te blijven. Vooraf had hij echter aan de vrouw van den kastelein den hoed van haar man gezonden, met ue boodschap hem den lederen zak, die er zoo en zoo uitzag, te zenden, en ten bewijze, dat de boodschap werke lijk van hem kwam, zond hij haar zijn hoed. Tegelijk had de Keizer den koopman ontboden, wier. het geld onthouden was, en deze moest zijne aanklacht in het gezicht van den kaste lein herhalen. Deze behield echter al zijne koel aan de goede pers te onttrekken of baar, op welke wijze ook, te beuadeelen. De vij anden der Kerk zijn in een voortdureuden strijd tegen de Kerk; en wie is de Kerk? Zij is niet de een of audere goede of nut tige instelling, die onze achting of vereering verdient, maar zij is onze Moeder, zij be vat alles wat de Goddelijke Heiland voor ons heil van den Hemel heeft gebracht en alles, wat Hij voor ons beil op aarde heeft verdiend, ingesteld en nagelaten. Die dus de slechte pers steunt, de slechte pers, die strijd voert legen zijne heilige Moeder, de Kerk, die levert haar oorlogscontributie opdat zijn eigene heilige Moeder des te feller kan vervolgd worden. Juist omdat dit nieuwe strijdmiddel tegen de Kerk Gods in de laatste jaren zoo mach tig geworden is eu zijne macht nog immer meer en meer uitbreidt, zijn er voor ons pliebteu te vervullen tegenover de goede en slechte pers. Tegenover beide hebben we plichten, zooals de bewoners van een land, dat door een onrechtvaardige»! krijg wordt geteisterd, plichten hebben te genover de onrechtvaardige vijanden, name lijk hen tegenstand te bieden naar kracht en vermogen, en plichten tegenover die vrienden, welke heu beschermen en verde digen en hen naar hunne krachten ter hulpe komen. Daarom heeft ook de heilige Vader Paus Pius IX z. g. in zijne eerste Ency cliek, die hij na zijne verkiezing aan de Katholieke wereld richtte, over de slechte pers gesproken en over haar geklaagd,naar dien hij zijn innig leedwezen te kennen gaf ten aanzien van de afschuwelijke be smetting, welke door een enorm aantal slechte geschriften in de wereld wordt ver spreid. Met list en sluwheid geschreven, worden zij met enorme kosten tot groot bederf onder het Christelijke volk verspreid en strooien zij hun vergift heinde en verre in alle deelen der wereld. Zoo bederven zij de harten en geesten dergenen, die zich niet voor hen in acht nemen en brengen aan den Godsdienst het grootste nadeel toe. De heilige Vader Pius IX heeft het gezien, hoe de strijd tegen de heilige Kerk zich heeft uitgebreid en welk een schrikbarende schade de slechte couranten hebben ver oorzaakt en welk een nut de goede bladen kunnen stichten door de verhindering van bloedigheid, en zeide, dat de koopman een gek was eu zonderlinge inbeeldingen had; bij hoog en bij laag verzekerde hij, dat hem niets in bewaring was gegeven. Toen hield de keizer den bedrieger de., lederen zak voor, die intusschen gezonden was. Sidderend en doodsbleek bekende de kastelein zijne misdaad, deed een voetval en smeekte om genade. Rudolph legde hem eene zware boete op en beval, dat den koopman de geheele schade vergoed zou worden, hetgeen natuurlijk ge schiedde. Een correspondent van de Times beschrijft het bezoek aan den beroemden wijnkelder te Reims als volgt. De stad Reims bezit een Europtesch wonder in haar kelders, die de bewaarplaats van den champagne zijn, waar dtze door het daar heerschende onovertroffen wijnklimaat zijne volle lijpheid verkrijgt. Toen ik onlangs door de kelders van een der voornaamste handelshuizen liep, kwam ik in eene gewelfde ruimte, die meer dan vijf morgen besloeg, en die als een der beste in Reims beschouwd mag worden; het bezit van deze kelders (die slechts beperkt in getal zijn) is de grondslag van de groote handelshuizen in champagne. De merkwaardige uithollingen had den oorspronkelijk ten doel materiaal (kalksteen) voor de nu ouderwetsche stad te verkrijgen, eu de werklieden van dien tijd haalden er eiken dag zooveel uit als hun mogelijk was, zonder onder het puin bedolven te worden. Toen de bet slechte. Hij lieeft daarom ontelbare malen in zijne aanspraken altijd, en altijd opnieuw gesproken van de noodzakelijkheid, de goede pers te bevorderen, te verspreiden, te ondersteunen en de slechte te weren. Daarom heeft hij ook de medewerkers, de schrijvers van goede geschriften, die klasse vau zielzorgers genoemd, welke thans in onzen tijd eene eigene afdeeling vormen, welke vroeger in 't geheel niet bestond, die echter thans te noodwendiger is, en die door hare goede geschrif en eene noodzake lijke en heerlijke Apostolische werkzaam heid kan voortbrengen. Dat hebben maunen, die jaren geleden onze Katholieke pers-vereeuiging gegrond vest hebben, geweten, dat hebben ze met hu une oogen aanschouwd en daardoor zijn zij op het denkbeeld gekomen, hulp te verschaffen. Het medelijden met de arme menschen die door de slechte pers verleid worden, de deernis welke zij voor de Hei lige Kerk gevoelden die daardoor bena deeld wordt, deze heilige iinpulsie heeft die mannen aangespoord onze Katholieke pers-vereeniging te stichten. »Waar twee of drie in mijn naam vergaderd zijn, daar ben ik in hun midden,heeft de Heer ge zegd. Welnu, deze mannen hebben onze vereeniging opgericht in den naam van God en daarom is de Heer er ook bij ge weest, ook Hij is een van de stichters dezer vereenigingHij was de beschermer eu Hij is het nog ten huidigen dage, want slechts aan Hem hebben wij den grooten zegen te danken, dien onzen vereeniging heeft mogen oudervinden. Ik smeek alzoo alle aanwezigen en ook alle afwezigen, onze Katholieke pei's-vereenigiug in hare schoone taak te steunen. Ik smeek dit, niet ten gunste der pers-vereeuiging, d. w. z. niet ten gunste der mannen, waaruit de vereeniging bestaat alleen, maar ten gunste van allen. Daar de heilige Vader Pius zoo herhaaldelijk gezegd heeft dat de ware werkzaamheid der goede pers een sooit nieuwe en voortreffelijke zielzorg is, en ook de heilige Vader Leo, tot wien bijna elk jaar deputaties van honderden redac teurs van goede bladen komen, om be richten te geven, vragen te stellen en om den zegen te smeekeu, zich in denzelfden zin heeft uitgelaten, aangezien nu de Pau- teclmiek hun te hulp kwam, maakten zij er boogvormige gangen en gewelven van, zoodat er eene onderaardsclie stad ontstond, die met kalk bedekt was. Wel zou een scheepsbevrachter of een Londensch pakhuismeester meenen dat hier in die pi-achtige kelders veel ruimte verspild was; maar het tegendeel is waar: die ledige ruimte (gemiddeld 70 voet diep) heeft werkelijk een groot voordeel, want het geheele jaar door heerscht er eene gelijkmatige temperatuur die geen drie graden afwisselt, lielgeen juist het echte wijnklimaat is, waarin de jonge champagne zijne rijpheid verkrijgt. De gangen in die kelders zijn met ongeveer twee millioen flesschen bezet; bovendien liggen er nog 2000 a 3000 groote vaten wijn. De kelders, zegt de correspondent, die ik in Epernay en Arize had gezien, waren ook iu kalkgrond, maar vertoonden tunnels eu soms van baksteen gemaakte gewelven, terwijl de hooggewelfde ruimten in Reims nergens hare wederga hebben. De New- York Medical Record beschrijft als volgt het leven vau een geneesheer: Bezoekt hij patiënten, wanneer zij gezond zijn, dan doet hij dat om den broode; doet hij het niet, dan bekommert hij zich niet genoeg om zijne patiënten. Legt zijne vrouw geene bezoeken af, dan is zij trotsch; doet zij dit wel, dan maakt zij voor haren man jacht op patiënten sen van den tegenwoordigeu tijd zoo lioog ingenomen zijn met de bevordering der goede pers om op deze wijze de macht der slechte pers zooveel mogelijk te fnuiken, zoo is het niet meer dan mijne plicht, ais eerste zielzorger in dit diocees, allen te daukeu, die zich de goede zaak van het begin af aan hebben aangetrokken en voor haar gewerkt hebben, ook aan hen, die ons reeds zijn voorgegaan naar de audere wereld. Ontvangt dus mijn oprechte dank betuigingen als mijne medearbeiders en ik verzoek u allen op de dringendste wijze ook in de toekomst onvermoeid eu met een hart vol blijdschap u verder aan uwe schoone en verheven taak te wijdenwij hebben uit het verslag vernomen hoe het met onze vereenigiug staat eu wij hebben zeker vele redenen God den Heer te danken. Alles is echter nog niet, zooals het behoorde te zijn, wij hebben eene tamelijk langen weg reeds afgelegd eu zijn een goed eind ge vorderd, doch een nog grooteren weg moeten wij nog bewandelen, een ruim arbeidsveld staat nog voor ons open. Laat ons moedig voorwaarts streven eu ook iu de toekomst onzen plicht trachten te vervullen, want nu alles door de slechte pers bedreigd eu benadeeld wordt, moeten wij nog meer dan ooit de goede iu bescherming nemen. De Rijksdag nam, na de heropening der zitting, iu de eerste en tweede lezing zonder debat, het wetsontwerp betrekkelijk Je prijsgerichteu aanen eveneens het tractaat met België tot bescherming van den letterkundigen eigendom. De Reichsanzeiger meldt: Bij besluit van het staatsministerie is voor den gauschen omvang van het Aartsbisdom Keulen de uitbetaling opnieuw bevolen, te rekenen van 1 Januari 1884, der vroeger geschor ste bijdragen van staatswege. Uit het verslag, uitgebracht door den secretaris, den raad vau legatie dr. Hepke in de algemeene vergadering van den Vater- laudischen Frauenverein (de vereeniging van het Roode Kruis), Dinsdag avond onder persoonlijke leiding der Keizerin gehouden, blijkt dat in het jaar 1883 aan vrijwillige bijdragen ontvangen is M. 127,470 tegen Schrijft hij voor iedere klei ïigheid geen recept voor, dan is hij zorgeloos; doet hij dit wel, dan overstelpt hij de patiënten met medicijnen. Zoekt hij gezelligheid, dan smeert hij den lie den honig om den mond, om hen geld af te zettenjis hij terughoudend dan is hij een duitendief. Is zijn paard vet, dan heeft hij niets te doen; loopt het kreupel, dan heeft hij er niet genoeg zorg aan besteed. Rijdt hij hard, dan wil hij den lieden wijs ma- keu dat hij een ernstigen patiënt heeft; rijdt hij langzaam, dan stelt hij geen belang in den toestand van de patiënten. Is hij onderhoudend, dan heet het: //Wij houden niet van een dokter, die alles vertelt, wat hij weet," of ,/hij is te familiaar"; is hij stil: „een dokier moet ook een beetje vertrouwelijk zijn." Komt hij niet terstond, wanneer hij geroepen wordt, dan neemt hij de zaken te licht op; stuurt hij de rekening, dan heeft hij zijn geld noodig. Schrijft hij hetzelfde geneesmiddel voor, dan helpt het niet; geeft hij echter gedurig iels an ders, dan trekt hij provisie van den apotheker. Begeeft hij zich veel in consult met andere collega's, dan toont hij dat hij niets weet; is hij echter geen liefhebher van het eeuwige consul teeren, omdat hij zijne zaak zelf verstaat, dan vreest hij zich aan beterwetenden te verraden. Krijgt hij betaling voor slechts de helft zijner visites, dan mag hij van geluk spreken. Welk een geluk dokter te zijn!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 1