B I N N E N L 1N D, M. 63,323 in het daaraan voorafgegane jaar. De staud der financiën is dan ook gunstig, terwijl uit een rapport van den Regeeringsraad von Criegern-Thunitz bleek, dat de Vereeniging de geheele reorga nisatie gereed had om, bij het uitbreken van een oorlog, onmiddellijk te kunnen optreden. De vergadering, die in het kei zerlijk paleis gehouden is, werd geopend en besloten met het zingen van een koraal door het Domkoor. De Fransche Kamer heeft met 450 tegen 32 stemmen aangenomen eeue motie, welke goedgekeurd was door de regeering, van dezen inhoud: De Kamer, besloten de rechten van Frankrijk op Madagascar te handhaven, verzendt de krediet-aauvragen aan eene bizondere commissie. Rouvier heeft, bij de aanvaarding van het voorzitterschap der budgetcommissie, ontkend dat er een tekort in 's Rijks fiuan- ciëu is en zich tegen de invoering van GEMENGDE BERICHTEN. Voor geest en hart. De herinnering van elke edele daad ver spreidt in onze ziel de aangenaamste aan doening, verkwikt zoo dikwijls als zij in ons opkomt en behoudt die streeleude uit werking tot in onzen laatsten levenssuik. Gelijk de moeder door dwaze liefde haar kind bederft, zoo bederft de mensch, door dwaze eigenliefde zich zei ven. Gewen u zelveu, u boven deu dank der wereld te verheffen, want plicht zal dikwijls van u vorderen dat gij u niet stoort aan het gevoelen der menigte. Leer u zeiven streng te beoordeelen, en dat tot dit einde uw geweten steeds over u de wacht houde. O O nieuwe belastingen verklaard. Hij betoogde de wenschelijkhtid eener vermindering van het personeel der openbare administraties. De Fransche consul te Tanger heefteen order uitgevaardigd, waarbij het aan alle Fransche Muzelmansche onderdanendie onder de protectie van het Fransche con sulaat staanvoortaan verboden wordt in Marokko slavenhandel te drijven. De andere consuls hebben dit voorbeeld gevolgd; want de slavenhandel moet te Tanger meer dan ooit gedreven worden. Eeue dépêche van admiraal Hewett meldt, dat de Engelsche troepen gisteren- ochtend tot voorbij Tamanieh zijn voort- gerukt waar zij den vijand gezien hebben. Maar zoodra de Engelschen het vuur open den vloden de Arabieren in het gebergte. Van Engelsche zijde was er geen verlies. Hewett gelooft dat de veldtocht geëindigd is. Fitz-Maurice zeide in het Lagerhuis dat hij niet wist of er onderhandelingen hadden plaats gehad tusschen de opper hoofden der inboorlingen aan den Congo en de regeering van Portugal over het erkennen van Portugals souvereiuiteit door de inboorlingen. Engelands regeering heeft de opperhoofden niet geraadpleegd. Ook de minister van oorlogchef van het legerbestuur en geueraal-majoor staatsraad Munthe; is door het Rijksge rechtshof in Noorwegen veroordeeld tot ontzetting uit zijn ambt. Te Charkow zijn ongeregeldheden uitgebroken zoowel gericht tegen de Joden als aangestookt door socialisten. De troepen hebben moeten tusschenbeide komen. De Katholieke kiesvereeniging Kiesrecht is Kiesplicht te Nieuwer- Amstel, heeft in één maand tijds twee schitterende overwinningen behaald. Elke keer was er slechts één lid te kiezen voor den gemeenteraad, elke keer stond een Katholiek tegen een niet-Katholiek, elke keer was er her stemming en telkens werd de R. K. Candidaat gekozen. Ook dezer dagen heeft de Candidaat van Kiesrecht is Kiesplicht en De Amstelbode, de heer P. H. Smithuijsen, de overwinning behaald. Slechts drie jaren werks is het geweest voor De Amstelbode en Kiesrecht is Kiesplicht, ook tot stand gebracht door ijver en b deid van den Hoofdredacteur van De Amstelbode, om ir. eene Gemeente van 20.000 zielen de Katholieken tot hun recht te doen komen. Zij vormen thans gelijk in de bevolking, zoo ook in den Gemeenteraad een derde gedeelte. Ongetwijfeld kan Nieuwer-Amstel onder dit op zicht tot toonbeeld gesteld worden in Nederland. Ilpendam, 28 Maart. Door wijlen den heer W. de Lange is eer. legaat van ƒ1000 vermaakt aan de kerk der R.K. parochie van den H. Se- bastianus alhier. Middelburg, 28 Maart. Een laaghartige schurk heeft door het openbreken van een lessenaar aan eene hoog bejaarde, arme, bijna blinde vrouw alhier, haar ganschen schat, ongeveer ƒ30, het bedrijfskapitaal voor hare negotie, ontstolen. De dader is onbekend. Alkmaar. 28 Maart. Uit de Alkmaarsche meer is opgehaald het lijk eener 21-jarige dienstbode. Amsterdam, 28 Maart. Door wijlen mejuffr. C. L. Beuns is een legaat van 1000 besproken aar. de R.K. parochiekerk van den H. Augustinus alhier, en door wijlen mejuffr. A. Westendorp een van 200 aan de Yereeniging van de H. Catharina van Siëna, mede alhier. Ambt Hardenberg, 28 Maart. Te Collen- doorn, nabij deze gemeente, is dezer dagen een 9-jarig knaapje, een zoontje van den arbeider Bossink, in een sloot nabij de woning verdronken. Rotterdam, 2S Maart. Gisteren-voormiddag heeft de consecratie plaats gehad van de nieuwe Roomsch-Katholieke kerk aan den Goudschen Rijweg alhier, gesticht door de orde der Redemp toristen en gewijd aan den allerheiligsten Ver losser. Deze plechtigheid werd verricht door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem onder adsistentie van verscheidene Eerw. heeren Geestelijkeu. Maassluis, 28 Maart.Het Engelsche stoomschip Huntcliff, van Middlesbro naar Rotterdam met ge mengde lading,is heden-nacht instoomende in brand geraakt en totaal uitgebrand. Het zit nu tegen den Noordwal in de doorgraving aan den grond. De equipage is veilig aan wal gekomen; maat regelen tot berging van lading en romp wor den genomen. Maastricht, 28 Maart. Door de Rijksambte naren alhier zijn de zeepzieders A. C. en Zoon op heeterdaad betrapt bij het frauduleus bereiden van zeep. Eene groote hoeveelheid grondstoffen werd in beslag geuomen. Epe, 28 Maart. Alhier is in beslag genomen een gulden, welke door het Munlcollege is ver klaard vervaardigd te ziju in nabootsing van rijks muntspecie. Het geldstuk droeg het borstbeeld van Willem II, jaar 1848. EenAmcrikaansch assurantieblad heeft een statistiek uitgegeven van de branden, die in 1883 uitgebroken rijn in de Vereenigde Staten van Canada. Het aantal was over de 5000, en het verlies daarbij geleden was 235 millioen in Nederlandsch geld, waarvan de uitgekeerde assurantie ongeveer de helft bedroeg. De grootste verwoesting door branden aangericht was in De cember meer dan 12 millioen dollars; de minste assurantiegelden werden betaald in de maand Juli. De bekende Eransche letterkun- dige Mme Adam (Juliette Lamber) vertoeft te genwoordig te Pesth. Op een soiree, te barer eere door de Hongaarsche letterkundigen gegeven, werd haar ook voorgesteld de directeur .van het volkstheater Ludwig Evva,waarbij de voorsteller de internationale calembour maakte: «Monsieur Eva, Madame Adam." Men sc h r ij ft ons uit Harlingen dd. 25 Maart. In onze gemeente woonde een jong mensch, wiens vader zich schatrijk had ge ërfd, en die het verworven geld minder als eigen dan wel als aanvertrouwd goed beschouwt. Be doeld jongmeusch was, als genietende de voor- deeleu van het gemeentewezen, voor eenig bedrag aangeslagen in den hoofdelijken omslag. Van hier vertrekkende, had hij nog 10.50 te voldoen aan de gemeente, doch weigerde dat be drag aan te zuiveren, en toen hij per deurwaar der tot betaling werd gesommeerd, werd dien vertegenwoordiger van de eischeres eene akte van onvermogen voor den neus gehouden, en gezegd bedrag kwam derhalve voor op de lijst van onin bare posten. Dit gaf een der raadsleden dezer dagen, toen bedoelde posten in den raad der roieeriug werden voorgedragen, de opmerking in deu mond, dat hij het levendig betreurde, dat de fa milie van het voormalig raadslid en kantonrech ter zoodanig in positie was verminderd, dat, om de kwijting van een bedrag van 10.50 te ont gaan, het armenrecht was aangevraagd, welke op merking met een niet te weerhouden gelach werd ontvangen. De arbeider L. IJ. Hoekstra, te Katlijk (Friesland), die bij het graven van ijzer erts te Mildan, 5 weken geleden, een ongeluk aan den voet kreeg, heeft van de 50 andere arbeiders elke week zijn geld ontvangen, hetwelk zij ge zamenlijk van hun eigen weekgeld afnamen. Hij is thans weer geheel genezen. Door het stukslaan van eene ruit, wist men zich Dinsdag-avond toegang te ver schaffen tot het kantoor der directe belastingen te Bjksmeer, hetwelk in een onbewoond huis wordt gehouden. In de lade van een lessenaar, die werd opengebroken, vond de dief een gosd gevulden zak, en fluks schijnt hij alles in den steok te hebben gelaten om zich met dien zak uit de voeten te maken. Groot moet echter zijne teleurstelling geweest zijn, toen hij bij onderzoek bemerkte dat de zak gevuld was metnieuwe halve centen. Althans de zak is met den inhoud op straat in de nabijheid van het kantoor terug gevonden. Vijf gulden was den dief zeker niet de moeite waard. Onder de manschappen van de Schotsche garde te Dublin zijn in de laatste da gen verscheidenene sterfgevallen voorgekomen, die naar men verzekert veroorzaakt zijn door vergiftiging van het drinkwater in de kazerne. Als voorbeeld van de flinke waak zaamheid van een hond, wordt door een Parijsch blad het volgende verhaald: Verscheidene poli— tie-agenten hoorden op den Boulevard Montpar- nasse des nachts om ééu uur het huilen van een hond. Zij gingen naar de plaats, van waar het gehuil kwam en vonden voor de deur van een winkel in comestibles een mensch op den grond uitgestrekt, die door een grooten hond werd bewaakt, en telkens wanneer hij zich wil de oprichten, gebeten werd. De agenten richtten den met bloed bedekten man op en brachten hem naar het politiebureau, waar zijne wonden werden verbonden. In het verhoor genomen, be kende de man, dat hij de deur van den winkel opengebroken er. binnengeslopen was en dat hij onmiddellijk door den hond was aangevallen en in de keel gebeten. Hierop had de dief de vlucht genomen, doch de hond had hem achter volgd en op den grond geworpen. VV o e n s d a g-m iddag vervoegde zich een in ondertrouw zijnd paar bij den ambtenaar van den burg. stand ten raadhuize te Kralingen, om zich in den echt te laten verbinden. De vader van de bruid had echter zooveel gebruik gemaakt van sterken drank, dat hij op de vraag of hij bereid was toestemming te verieenen tot het huwelijk van zijne dochter, geen antwoord kon geven. Bruid en bruidegom moesten daarom onverrichterzake huiswaarts keeren, en papa werd in voorloopige bewaring genomen. Zekere Clément, incasseerder bij de schatkist te Rennes, kreeg in last, in de Banque de France 150 000 fr. te halen. Hij incasseerde die som, maar verscheen niet weer op zijn bureel. Alle nasporingen waren den ge- heelen dag vruchteloos. 'sMiddernachts echter kwam hij opdagen met één frank op zak. Clé ment zeide, dat hij ergens werd binnengelokt, en dat men hem een slaapdrank had ingegeven, waarschijnlijk met het doel om hem uit te plun deren. Hij werd in hechtenis genomen. Nu kwam weldra de waarheid aan den dag: zijn vrouw, schoonvaderen schoonmoeder werden in hechte nis genomen. Bij deze laatsten vond de politie een som van 10 000 fr. in bankbiljetten, zorg vuldig verborgen. Nog andere waarden zijn se dert gevonden en Clément legde ten slotte een volledige bekentenis af. Hij had 110 000 fr. in twee zakdoeken geknoopt en verborgen in den omtrek der stad, aan den voet van een boom. Een bejaard man, op de Huchtte Tiel in het land bij zijn huis werkzaam zijnde, werd door een zwaan van achteren aangevallen, die hem aan het hoofd verwondde. Men vond den man bewusteloos. Te Lyon verscheen dezer dagen een dagblad, l'Avenir de Lyon, dat reeds terstond na het verschijnen van zijn eerste nummers een oplaag van 30,000 exemplaren had. Dit succes werd eenvoudig daardoor bereikt, dat men al de cou ranten naar vervolg nummerde en alle dagen op het bureel der redactie één nummer uitlootte, welks gelukkige bezitter dan recht had op de uitbetaling van 100 fr. Het vooruitzicht van met 5 centimes, voor een nummer van den Avenir betaald, 100 fr. te winnen, was te verlokkelijk dan dat niet duizenden er gebruik van maakten. In navolging van l'Avenir, wilde de Parijsche Gaulois een dagelijkschen prijs van 300 fr uit loten. Dat zon, bij de speelwoede onzer dagen, zeker eene goede speculatie geweest zijn. Als de Regeering maar niet deze verkapte loterij verbo den had. l'Avenir is nu geschorst en wordt ver volgd wegens overtreding van de wet op de lote rijen. Koningin Victoria heeft haar portret gezonden aan Mej. Rliela Bunn, woon achtig te Hunstanton, ter gelegenheid dat deze dame haar 103en verjaardag vierde. Mej. Bunn is volmaakt gezond,beroemd er zich op nog nooit eenige pijn of ziekte te hebben gehad, heeft nog nooit medi cijnen gebruikt en is geheel bij haar zinnen en in staat zich zelve te helpen. Een jongere zuster van haar stierf op 96-jarigen leeftijd. Vliegen als overdragers van smetstof. Reeds voor eenigen tijd vestigde Davaine de aandacht op de vliegen als overdragers der smet stof van het miltvuur; thans heeft dr. Grassi aangetoond hoe ook de kiemen van andere ziek ten door de vliegen overgebracht kunnen worden. Hij plaatste tot dat doel een bord met eitjes van de trichocephalus dispar (een ingewandsworm van den mensch) in ziju laboratorium, en legde in de keuken, op omstreeks 10 meter afstand van zijn laboratorium, verscheidene vellen wit papier uit. Na weinige uren waren op dit papier tal van zwarte punten door de vliegen afgezet, waarin met behulp van het microscoop de bedoelde eitjes herkend werden. Ook in de ingewanden der vlie gen rondom het laboratorium en in de keuken rondom het papier vliegende vond hij die eitjes terug. Hij herhaalde vervolgens de proeven met eitjes van andere ingewandswormen, o. a. van de oxyuris vermicularis en taenia solium, en verkreeg dezelfde resultaten. De uitkomsten dezer proeven zijn dus wederom eene belangrijke aanbeveling voor de ontsmetting der uitwerpselen en ziekelijke afscheidingen van den mensch, waardoor de smet stoffen niet alleen meer of minder onschadelijk worden gemaakt, maar ook de insecten daarvan verwijderd gehouden worden. Er bestaat in Turk ij e eene eigen- aardige wijze van tijdrekening, waaraan het pu bliek zich heeft leeren gewennen. De dienstrege lingen der spoorwegen worden dnar ingericht naar Turksche uurwerken, die eiken avond, zoodra de zon volgens waarneming door een torenwachter achter de bergen verdwijnt, op 12 uur gesteld worden. Bij de tijdsopgaven onderscheidt men tusschen vóór zonsondergang (Ruz dag) en na zonsondergang (Scheb nacht). De Turk sche aanwijzing 1.50 (dag) b. v. heeft du3 eene naar gelang van het jaargetijde verschillende be- teekenis. Zij stemt overeen met de Europeesche tijdsbepaling 7.50 's morgens als de zou om 6 uur, 5.50 's morgens als zij om 4 uur er. 9.50 voormiddags als zij om 8 uur ondergaat. Wegens deze afwisseling worden van tijd tot tijd nieuwe dienstregelingen opgemaakt. Slakken zijn niet altijdschade- lijk. Men ziet ze nl., bij vochtig weder, dikwijls tegen boomstammen en schuttingen opkruipen. Zij eten dan de door de vochtigheid week ge worden korstmossen. Als reinigsters der stammen zijn ze dus niet zonder r.ut. De Engelschen weten denAfri- kaanschen inboorlingen ontzag voor de telegraaf lijnen in te boezemen, door electrische stroomen er door te leiden, welke allen, die za aanraken, een schok doen gevoelen. De Soudaneezen moeten zeer bang zijn voor de telegraaf, die zij weten dat alle berichten overbrengt. Zij verbeelden zich, dat de draden alles hooren wat er in hunne na bijheid gezegd wordt en zij gaan altijd, als zij elkander iets in vertrouwen te zeggen hebben, op eenigen afstand van de telegraafpalen. De stoomboot Thomas Adams van Londen is op reis van Hamburg naar Greenock te gronde gegaan. De tweede machinist en drie stokers zijn verdronken. Onder de benaming van licht— gevend papier komt een papiersoort in den han del, dat met zwavelcalciura voorzien is en in het duister licht geeft, wanneer het eenigen tijd in het licht heeft gestaan. Het is eene wijziging van het Balmain's paint, bekend onder den naam van licht gevende verf. De uitvinder wil dit gebruiken voor adressen van goederen, die des nachts vervoerd en aan breken onderhevig zijn, voor etiketten van flesschen enz. die vergiften bevatten, en voor namelijk voor advertentie-biljetten in spoorweg- rijtuigen. Te Kolhorn is een moeder, uit angst dat haar zoon een dienstplichtig nommer voor de militie zou trekken, krankzinnig geworden. De eerste komkommers, zijneer- gisteren uit Rotterdam verzonden; de komkom mertijd is daarmee echter nog niet begonnen. Wil men zijne abrikoze- en perzi- keboomen, die ongeveer overal in vollen bloei staan, beschermen tegen zeer vermoedelijke nacht vorst, dan dekke men ze met een vlechtwerk van teenen, of dunne lappen, natuurlijk 's naohts, maar vooral ook overdag als de zon schijnt. Een dame te Londen stierf Zo n- dag een zonderlingen dood. In den omnibus rij dende, naar Chadwell-street, gaf zij op eens een gil. De conducteur liet stilhouden en nu bleek dat haar valsch gebit was losgeraakt en een paar tanden in de keel waren geschoten. Ofschoon on middellijk naar het hospitaal overgebracht, over leed zij nog 's avonds aan de gevolgen. Bij beschikking van denCommis- saris des Konings in Noord-Holland, is op verzoek van het Comité van uitvoering der Internationale Koloniale en Uitvoerhandel-Tentoonstelling, in 1883 te Amsterdam gehouden, de eindtrekking der verloting van op die tentoonstelling aange kochte voorwerpen en van de hooge prijzen, de finitief vastgesteld op 31 Mei e. k. Van de ten postkantore te Breda vermiste gelden is voor een bedrag van ƒ4000 terecht gekomen, die volgens de opgegeven num mers toebehoorden aan den heer B. A. Poulie ontvanger der registratie te Bergen-op-Zoom. Men begint op sommige scholen in Duitschland wilte leien met roode lijnen in te voeren, die beter voor de oogeu der kinderen moeten zijn. Een andere nieuwigheid op sommige Duitsche scholen zijn de zoogenaamde «kinhou ders," toestellen die aan de bank worden vast geschroefd en van boven een holte hebben, welke hooger of lager geschoven kan worden en waarin de kin van het schrijvende kind rusten moet, om zijn hoofd op deu behoorlijken afstand, 35 cM. van zijn schrift, te houden. Het schrijven, dat toch reeds, met zijn gevaren voor inktmoppen, zwarte vingers en strafwerk, zoo vaak een bron van verdriet is voor de lieve jeugd, wordt haar daardoor niet aangenamer gemaakt. Maar de heilzame 35 centimeter afstand moet er wezen! Aan de hoogeschool van Charkoff is zekere Dreetschakoffsky, een student van 60 jaar, ingeschreven bij de medische faculteit. Hij is pas in zijn eerste studiejaar. Reeds in 1863 was hij student te Warschau, maar werd toen wegens deelneming aan den opstand naar Sibe rië verbannen. Onlangs kreeg hij bij gelegenheid van de kroning des Keizers genade en heeft nu zijn studiën hervat. Onlangs zegt de Soer. Ct. ontving een luitenant bij het N.-I. leger een telegram van een goeden kennis, van letterlijk den volgen den inhoud: «Telegram (Antwoord betaald.)" «In de krant uw naam gelezen onder gesneuvelden. Zijt gij het, of is het een ander? Maak mij zeer ongerust." De luitenant, die inderdaad in blaken- den welstand verkeerde, moet echter niettemin geantwoord hebben: «'t Bericht was juist. Ik ben gesneuveld." D e Alkm. Ct. geeft het volgende voor historisch uit het kanton B:rgum. De theorie in practijk gebracht. In een socialis tengebouw, voor de vergadering is geopend. Aan het einde der zaal staat een tafel, daaromheen stoelen: de gereserveerde plaatsen voor het Be stuur. Het overige publiek kan zich met staan vergenoegen Socialist A. komt binnen, gaat naar de Bestuurstafel en haalt daar een stoel van daan. Socialist B. «Ho, ho, die zijn voor het Bestuur!« A. «Kom, kom, gelijk recht voor al len!»Onder applaus neemt hij plaats. TeSchevoningen verkeert thans een zeereus in den welriekeulen overgangstoe stand van versche lot gedroogde schol; het dier weegt ruim 8 Ned. pd. en heeft tusschen kop en staart een lengte van ruim een meter. Niemand herinnert zich, ooit zulk een monster schol gezien te hebben. Te Amsterdam heeft een geval van oplichting plaats gehad, dat van groote vindingrijkheid getuigt. Twee heeren spelen in een koffiehuis eene partij biljart. Een hunner stoot bij ongeluk met zijne queue een grooten spiegel in. Da eigenaar van het café komt tot hem, en verzoekt hem, de verooizaakte scha de ten badrage van honderd gulden te vol doen, waartoe de heer terstond bereid is. Hij heeft echter zooveel geld niet bij zich, maar zal het gaan halen, en biedt aan, zijn horloge en ketting in pand te geven. De persoon, met wien hij gespeeld heeft, verklaart in staat te zijn hem het benoodigde geld te leenen, dat de an der met veel verontschuldigingen en betuigingen van dankbaarheid aauneemt. De gedienstige per soon zal terstond dc zaak uit de wereld ma ken, als de koffiehuishouder maar geld terug heeft van een bankbiljet van duizend gulden. Deze in zijn schik dat hij zoo spoedig zijne schade ziet vergoed, geeft ƒ900 terug, en schenkt den heeren een glas witten Port. Na eenigen tijd gaan de heeren weg. Het bankbiljet is valsch; dat had de koffidtuishouder in zijne blijdschap zoo gauw niet bemerkt. Schade: een gebroken spiegel en ƒ900. Verbazend hooge prijzen werden dezer dagen te Londen op eene verkooping van vlinders en injekteu besteed. Vijf, tien en dertien pond sterling voor een kapel was geeu zeldzaam heid. Het laatste bedrag werd bijv. betaald voor een exemplaar van de Nyssia Papponaria.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2