NIEUWE ii p vp No. 784. Donderdag 3 April !8è4 9e Jaargang. De Rijkskanselier als Historicus. BUI! L ALAND. 0,06 Een beeld des tijds. IEMSEHE ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maauden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers 0,85 1,- Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NOU AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÏIN Van 1—6 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Ad verte ntiè'n worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS L A U R E Y. Prins Von Bismarck heeft de hebbelijk heid om in zijne redevoeringen allerlei his torisch bijwerk in te lasschen om zulks als betoog voor zichzelven en tegen zijne vijanden te gelde te maken. Al naar het noodig is, verdiept hij zich in de grijze oudheid, als hij b. v. van de schimmen van Kalebas en Agamemnon spreekt; dan eens begeeft hij zich in de middeleeuwen, als hij de woorden zwij gaan niet naar Canossa« zegt, dan weder wendt hij zijn blik naar de nieuwere geschiedenis, zooals onlangs bij de debatten over de socialisten, toen hij op de eigenaardige ver schijning* opmerkzaam maakte, »dat juist niet de Katholieken (in tegenstelling tot de Protestanten) zich door hunne eenheid, door onderlinge orde en vrede hebben on derscheiden. De Rijkskanselier heeft ook onlangs geen oorspronkelijke gedachten, maar een zeer gewone gemeenplaats van Protestantsche staatslieden en geschiedschrijvers weder aan de markt gebrachtdie maar steeds be weren dat er in de Roomscli Katholieke landen meer oproer en revolutie heeft plaats gehaddan in die Staten waar de Protes tantsche Godsdienst domineert. Logisch geredeneerd, zou dus het Ka tholicisme, volgens den Rijkskanselier, in zekere mate, en meer dan het Protestan tisme, de revolutie in de hand werken. Te gen zulk eene vermetele gevolgtrekking nu, moeten we met alle mogelijke kracht en energie protesteeren. Wij zouden, om te beginnen aan de hand der geschiedenis den Rijkskanse lier kunnen antwoorden, dat juist het Pro testantsche Engeland meer en vreeselijker revoluties heeft beleefd, dan wellicht het een of ander Katholieke land. Wij zouden kunnen wijzen op de meer ontwikkelde hartstochten van het zuidelijk karakter in de door Von Bismarck bedoelde landen. Wij zouden nog op tal van andere zaken en omstandigheden kunnen wijzen, doch wij hebben zulke tegenbewijzen niet noo dig. De verdachtmaking, die in de bewe ring van Prins Von Bismarck tegen de Katholieken ligt opgesloten, wordt door het eenvoudige feit ontzenuwddat zij, die in Katholieke lauden de revolutie voorbereid den en ten uitvoer brachten, geen trouwe zonen der heilige Kerk wareu, maar tot FEUILLETON. De oogen van insecten. De gave van liet gezicht is in de dierenwereld zeer ongelijk verdeeld. Eenige dieren hebben zeer scherpe oogen, zooals, bij voorbeeld, de arend, andere in 't geheel niet, zooals de aardworm. In vele gevallen is het zintuig van het gezicht, zoo het niet geheel ontbreekt, toch uiterst gebrek, hig, zooals bij den mol. Insecten zijn veel rijker van oogen voorzien dan vogels of viervoetige dieren. Het kleine diertje Gyrinis nalator genaamd» dat boven de oppervlakte van stilstaand water zweeft, heeft een dubbel gezichtsorgaan; het bo venste, bestemd om in de lucht te zien, is in het bovengedeelte van den kop, en het andere, be stemd om in het water te zien, onder in den kop; eene dunne afscheiding is er tusschen. De spinnen hebben zes oogen, eenige soorten acht: de duizendpooten twintig,terwijl de ooren van vele in. secten, als bijen, vlinders, korenbouten, uit een aan tal facetten bestaan, zoodat elk oog eene groep van oogen vormt. Dr. Hook heeft 1000 zulke facetten in het oog van een korenbout geteld, en Leeuwen- bare vijandig gezinde elementen behoor den en dus hare grootste tegenstanders waren. Of hebben soms Mirabeau, Robes pierre, Dautou en consorten, hebben wel licht Riego, Mendizahal, Silva, Cavvalho, hebben misschien Mazzini of Garibaldi en hunne maats, de theorie en practijk hun ner revoluties op Katholieke dogma's ge baseerd? Of heeft Voltaire, een der voor naamste apostelen der revolutie, de zegs man van het vEcrasez V infamezijn af schuwelijk programma uit den Katholieken Katechismus geput? Integendeel, al deze revolutie-helden hadden gebroken met de Katholieke Kerk en met den geordenden Staat. Hun eerste kreet was: weg met het altaaren vervol geus schreeuwden zijweg met den troon Alzoo, mijnheer de Rijkskanselier, 't waren niet voornamelijk de KathoPeken, die op roer en revolutie in het land brachten. Trouwe, edele, goede, standvastige Ka tholieken waren het, die in de Vendée en in Bretagne, in de Balkanlanden en aan den Ebro met de wapens, met het woord en met persoonlijke offers, de zaak der rechtmatige overheid, nooit echter die der revolutie verdedigd hebben. En waar vond men in "het revolutie-jaar 1848, het ware conservatisme, de echte vaderlandsche kracht, de oprechte koningstrouw Waarlijk niet bij de meeste Protestantsche demagogen en vrijbuiters, niet in het Protestantsche Ber lijn, maar zeer stellig bi] de Katholieke Geestelijkheid en in de Katholieke gewes ten. En juist in den tijd, waar in de aera van den cultuurstrijd de haat tegen de Katholieken zijn kookpunt had bereikt, in het jaar 1873, moest Prins Von Bismarck in de zitting van het Heerenhuis op den lOden Maart getuigen: »In de nationale vergadering van 1848 hebben alle gewes ten, waarde Katholieke bevolking de meer derheid had, vrienden der orde gekozen, hetgeen in de Protestantsche gewesten geens zins het geval is geweest. Ziedaar Von Bismarck contra Von Bis marck Luther, de vader van het Protestantisme en niet de Katholieke Kerk was het, die de grondstelling decreteerdedat de ge meenschap der geloovigen het middelpunt van het gezag en de wetgevende macht uitmaakte, 't Was Luther die, in zijn schrij ven aan den Kardinaal Cajetan, uitdruk kelijk zeide: »Het is eene grondstelling van het natuurrecht, dat de wet door de hoek heeft er 12,544 in een ander insect van dezelfde soort gevonden. De laatstgenoemde heeft het oog van een korenbout zoo aangebracht dat hij in staat was, door middel van een micros koop door het oog te onderscheiden, en toen bleek het hem dat hij den toren van een kerk, die 299 voet hoog was, op 750 voet afslands van de plaats waar hij stond, kon zien; hij kon ook onderscheiden of de denr van eer. huis open of dicht was. Vlooienoogen verkleinen en ver- vermenigvuldigen de voorwerpen, zooals Puget ontdekte toen hij een dergelijke proef nam als Leeuwenhoek. Een soldaat, die door dat oog gezien werd, geleek een leger van dwergen; de vlam van eene kaars zag er uit als eene ver lichting met duizend lampen. Een jorg koopman in New-York had door gelukkige speculatiën in veertien dagen twee millioen dollars gewonnen. Den vijftienden dag vermaakte hij de geheele som aan zijn vrouw. Den zestienden had hij zijn vrienden en beken den een groot landelijk feest bereid. Het gezelschap kwam 's morgeus te elf uur voor het huis van den millionnair bijeen, en reed in twaalf versierde rijtuigen naar buiten. Te één uur werd in het bosch het luncheon gebruikt. toestemming van hen, die zich aan haar onderwerpen en aan haar gehoorzaam wil len zijn, bare sanctie moet ontvangen.* 't Was de Protestantscli-orthodoxe Stahl die in zijne Ges* lachte der Philosophie des Rechts zich op nagenoeg dezelfde wijze uit liet. De Iudependeuten in Engeland, de Co venants in Schotland baseerden hunne re voluties overal op huune opvatting der Protestantsche geloofs- en zedenleer; de groote Engelsche revolutie van 1688 had hoofdzakelijk de zegepraal van het Protes tantisme ten doel. En speelden in den afval der Nederlanden de Protestanten niet eene voorname, eene hoofdrol? E11 hebben niet de Munstersche wederdoopers en de revol- teerende boeren, alsook de Ilongaarsche malcontenten, de Poolsche dissidenten en de Pransche Hugenoten, hebben zij niet alien revolutie gepredikt en tot stand ge bracht op grond van huune Protestantsche leer en volgens hun Protestautsch geweten? Wil men hiervan een bewijs, luisteren we dan naar hetgeen een ander Protestant, de historicus Leo, (Universalgeschichte, IV BI. 153) gedwongen is te getuigen: »Men kan met recht zeggen dat de ontwikkeling van revolutionnaire staatstheorieën,het nood zakelijke, het onvermijdelijk gevolg was van de reformatie en naarmate de kerke lijke beperking der wereldlijke macht ver- verviel, wonnen de revolutionnaire denk beelden meer en meer veld.« Inderdaad men zal met ons moeten toe stemmen, dat ook thans de Rijkskanselier niet gelukkig is geweest in zijne opmer kingen op historisch terrein. In het huis van afgevaardigden heeft de Minister van eeredieust geantwoord op de vraag van den heer Jagdzewski: of de Re geering voornemens is, evenals aan het aartsbisdom van Keulenook aan dat van Posen-Gueseu de ingehouden staatsgelden weder te doen uitbetalen; zoo niet, welke redenen alsdan daarvoor bestaan. Het ant woord luidde: dat de Regeering niet voor nemens is, ook ten opzichte vau Posen- Gnesen zoo te handelen. Mededeeliug van redeneu werd geweigerd. Door deu heer Junghauus (lid der Katho lieke partij) is in de Badeusche Tweede Kamer een interpellatie tot de Regeering aangekondigdten einde van haar te ver- Te twee uur begonnen de optochten en op het feest toepasselijke tooneelvoorstellingen om het gezelschap te vermaken. Te vijf uur deed men een zeiltochtje op het meer en had het genoe gen op den oever eene nagebootste jacht te zien. Te zes uur riep een zevenvoudig bezet man- nen-quartet het gezelschap aan deu disch, die in een prachtige tent op de weide, aan den oever der z e, aangericht was. De tafels bogen onder den last van de uitgezochtste spijzen, en de fijnste wijnen van alle merken en gewassen stroomden van alle kanten. Aan het dessert kreeg elk der aanwezig,-n tot slot eene pistache, waarin eene banknoot van duizend dollars stak. Om deze scherts lachte men tot acht uur, toen er een prachtig vuurwerk werd afgestoken, in welks „bouquet" men den naam van den gastheer in gekleurde lichtkogels hoog in de lucht zag ver schijnen. Te negen uur keerde men naar New- York terug om bij den gastheer te soupeeren. Yoor het huis als een paleis aangekomen, was men verbaasd alles donker en gesloten te vinden. Ook was de naam van de firma weggenomen en eene nieuwe, onbekende er voor in de plaats ge zet. Een der vijftig kantoorbedienden stond aan den ingang om opheldering te geven. De firma was failliet gegaan. De gasten betuig den hunne deelneming en maakten dadelijk dat nemen, of zij het niet wenschelijk keurt dat in Baden, eveuals in Beieren, een Rijks instelling worde in het leven geroepen tot verzekering tegen hagelschade, altijd echter ouder beding van vrijwillige toetreding. De begrafenis van den Hertog van Albany zal geschieden in deu koninklijken grai kelder van de kapel St. George, te Windsor, en niet op Frogmore, zooals eerst was vastgesteld. De plechtigheid zal plaats hebben Zaterdag, des namiddags te half twee uren. In eene afzonderlijke editie geeft de Ob server een telegram vau deu 30sten uit Khartoem, volgens hetwelk Gordon e<n uitval uit die stad heeft gedaan. Zijne Egyj - tische soldaten gingen op de vlucht ten gevolge eeuer paniek, en Gordon werd doordoor gedwongen zich binnen Khartoem terug te trekkeu. Volgens andere berichten uit Khartoem heeft Gordon deu 16den j.l. met 3000 mau in fanterie, twee kauouuen eu eenige Bashi O Bazoeks te paard een uitval gedaan om de ops audeliugen te verdrijven, die de stad bedreigden. Men ontmoette hen nabij Hal- fayah. Zestig vijandelijke ruiters tastten de Bashi Bazoeks aan, die onmiddellijk op de vlucht sloegen; de infanterie, door vrees bevangen, nam eveneens de wijk, de ka nonnen achterlatende en gevolgd door vij andelijke ruiters. Ondauks dezen mislukten tocht verklaart Gordon toch dat er voor Khartoem geenerlei gevaar bestaat. Te Napels is in 57-jarigen ouderdom overleden Carlo Tocco Prins vau Monte- miletto, Hertog van Popoli, laatste afstam meling der Stuarts. De Prins was een volmaakt edelman. Vol eerbied voor zijn familie, hield hi) sedert het overlijden zijns vaders de eerste ver dieping van zijn paleis te Toledo gesloten. Zijn liefdadigheid was spreekwoordelijk. Stervende ontving hij '3 Pauseu zegeu per telegraaf. Uit Christiauia wordt geschreven: Nadat de Koning naar aanleiding der uit spraak van het Noorsche gerechtshof deu minister Selmer had ontslagenwas het te verwachten, dat hij ook den minister Kjerulf, die bij de daarop gevolgde uitspraak ins gelijks werd veroordeeld outslag zou geven. Dit is nu ook geschied, en wel bij een koninklijk besluit, waarin hem warmen dank voor zijue verleende diensten wordt betuigd. Men kan ook niet anders verwachten, dan dat het evenzoo zal gaan met de ministers zij wegkwamen. De kantoorbediende vertelde nu dat het gezelschap nauwelijks was afgereden of de firma was door den val van een huis in Phi ladelphia in een wankelenden staat gebracht. Te twaalf uur kon zij het niet langer houden. Te een uur was er eene vergadering van cre diteuren en te twee uur was er een accoord van 23/s percent aangenomen. Te drie uur werd het mobilair in het open baar verkocht. Te vier uur kwam het huis ouder den hamer, en te vijf werd de koop toegewezen. Te zes uur werd het door deil nieuwen kooper betrokken, die te zeven uur zijne nieuwe zaak opende, te negen uur de werkzaamheden eindigde, waarna hij het huis sloot en naar bed ging. Daar stond nu de arme man met zijn gezin op straat, zonder dak. Om ten minste voor den nacht een onderkomen te vinden, ging hij met de zijnen naar het spoorwegstation en nam een slaapwaggon, waarmede het gezin naar ver af wo nende familie reed. Daar wonen zij nu. De vrouw, die reed9 moeite genoeg heeft om met hare rente van twee millioen rond te komen: heeft nu ook nog haar man te haren laste, en zal hem zeker wel zeer koit houden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 1