B 1 N N fi N L 1 N 1). Yegt, Halliesen, Holmbe en Jansen. Ook hun vonnis toeh luidt, dat zij hun ambt be- hooren neder te leggen. Het schijnt echter dat eenige der veroordeelde ministers iu eene andere betrekking zullen worden geplaatst, omdat zij slechts tegen hun wil zijn mede- gegaan met hunne collega's in het verzet tegen de besluiten der Noorsche Storthing, wegens welke oppositie zij thans veroor deeld zijn. Te Lissabon zijn eenige Spaan3che vluchtelingen, drijvers van het komplot van Badajoz Zaterdag-nacht van hun bed ge licht. Ouder hen bevindt zich de advocaat Ruben Lauda, burgerlijk hoofd van genoemd komplot. De gevangenen zullen met een oorlog schip naar Frankrijk of naar Engeland overgebracht worden. Een hunner, die zich schriftelijk verbonden heeft zich iu Spanje gevangen te zullen stellen, is naar de Spaan- sche grenzen gebracht. In de laatste dagen zijn er te Pest 36 personen in hechtenis genomen,onder ver denking van deelneming aan anarchistische woelingen en de daarmede in verband staan - de misdaden. Na onderzoek zij u er 19 weer op vrije voeten gesteld, en 17 achter slot gehouden. Het zijn meestal jongelieden, die aan de verleiding van enkele woelgees ten hebben gehoor gegeven. Het was de politie te Pest voornamelijk te doen, om den samenhang tusschen de naar Hongarije gevluchte hoofden en de te Weenen gepleeg de misdaden te ontdekken. Vrijdag en Zaterdag heerschten te Cincinnati ernstige ongeregeldheden, ten gevolge der ontevredenheid van het volk over een te zacht vonnis in een moord- geding. Meer dan 50 opstandelingen zijn gedood en velen gekwetst, even als ver scheidene politie-agenten en soldaten. Men geloofd dat het ergste voorbij is. GEMENGDE BERICHTEN. O O O Een nieuwe beschikking in zake de eedsquaestie is dezer dagen genomen bij Kon. besluit van 19 Maart jl.te vinden in de St.-Ct. No. 77, waarbij eene benoeming door den Gemeenteraad van Goes, dd. 14 December 1883 is vernietigd, op grond dat op deze stemming van invloed kunnen ge weest zijn de stemmen van twee leden, de heeren Jhr. M. J. de Mor ces van Swinderen en C. E. Massée, bij wier toelating als raadslid indertijd door den Voorzitter verzuimd was zich te verge wissen of deze twee heeren die beiden verklaard hadden, dat hunne „godsdienstige gezindheid zich tegen het afleggen van den ted verzet," inder daad behooren tot een kerkgenootschap, hetwelk het eedzweren verbiedt, terwijl later is gebleken dat zij tot geen kerkgenootschap behooren. In de uitvoerige considerans van het Kon. be sluit wordt de bekende verklaring van het woord „gezindheid", als beteekenende „kerkgenootschap" nader uiteengezet, en mitsdien de bedoelde benoe ming vernietigd, als zijnde in strijd met de wet. Haarlemmermeer, 1 April. Eergisteren-avond te half negen uur werd in den omtrek van Kage, nabij de Leeghwater, een slag gehoord, en on middellijk daarop ontwaarde men een vreeselijken brand. In de Ringvaart lag een tjalkschip, De vier gebroedersvan U. G. Hazewindus, gedo micilieerd te Gorredijk (Friesland), geladen met 440 vaten petroleum fnaphta). Door welke oor zaak is onbekend, maar de petroleum is na een ontploffing in brand geraakt. De slag was zoo hevig, dat alle opvarenden, man, vrouw en 3 zoons van ongeveer 16, 20 en 26 jaar, welke ge zeten waren in eene roef op het dek, weggeslagen werder.; de vrouw was onmiddellijk een lijk en slechts weinig van haar lichaam is gevonden. De man en twee zoons zijn zwaar gekwetst; één zoon heeft bijna geen letsel bekomen. Het schip is geheel uitgebrand, waaronder huisraad en p. m. 1000 aan geld. Amsterdam, 1 April. De man die dezer dagen van een der bejaarde bewoners van het St. Ber- nardusgestichl een zak met 300 ontvreemdde, is gisteren in de Kalverstraat alhier aangehouden, toen hij een heer, die op zijn horloge keek, dit met geweld ontrukte. Overveen, 2 April. De heer W. J. Grip- pelinggenees-, heel- en verloskundige alhier, herdenkt heden den dag waarop hij vóór veertig jaar zich als zoodanig in deze gemeente vestigde. Van alle zijden ontving de geachte jubilaris tal rijke bewijzen van sympathie en waardeering. Rotterdam, 1 April. Bij de politie alhier is aangifte gedaan dat door een vreemdeling, spre kende Duitsch en Engelsch, Engelsche banknoten ter inwisseling zijn aangeboden, waarvan gebleken is dat zij valsch zijn. Hierop wordt de aandacht van geldwisselaars en andere belanghebbenden gevestigd. Raamsdonk, 1 April. Gisteren is de werk vrouw G. v. Dongen, haar werkhuis verlatende, in de haven geloopen en daaruit den volgenden dag levenloos opgehaald. 's Gravenhage, 1 April. De Arrond. Recht bank te dezer stede heeft heden den sedert ont slagen Scheveningschen agent van politie C., die een burger schandelijk had mishandeld, tot 6 weken celstraf veroordeeld. Arnhem, 1 April. Sinds Zaterdag-avond wordt alhier een 12 jarige knaap vermist. Vermoedelijk is hij, over de Rijnbrug gaande, in de rivier ge vallen en verdronken. Het parket van Par ij s heeft de quaestie in overweging genomen of het baccarat als hazardspel verboden moet worden. De Par ij zenaars behoeven niet naar Rome te gaan om antiquiteiten te zien opgraven, want op de bouwterreinen voor de nieuwe geneeskundige school worden bijna dagelijks allerlei oudheden gevonden als vazen, urnen, menschenbeenderenijzeren voorwerpen en me dailles. Men hoopt echter kostbaarder zaken te vinden en blijft doorgraven. In een plaatsje bij Angers was een vrouw als postmeesteres aangesteld. Het voorbeeld van zoo vele barer mannelijke collegas willende volgen, trachtte zij zich met 11 000 frs. uit de voeten te maken, doch werd gevat. D e Neaszer Ztg. ontving dezer dagen een burgemeesterlijk schrijven uit Niederembt, met verzoek „den inzender der advertentie No. 68, in de courant van 24 Maart te noemen en zoo mogelijk aan hem op te zenden." In eene cor respondentie geeft de redactie ten antwoord, aan den heer Esser, burgem. te Niederembt, dat ook haar die inzender onbekend is, dat zij anders gaarne den bedoelden persoon, onder kruisband en men het opschrift: „Dienstbrief" franco zou „opgezonden" hebben. Een Parijsch zaakwaarnemer, z e- ktre Alphonse Prévost, die zich met de gelden zijner cliënten wilde verwijderen, is nog juist bij tijds in zijn reisplannen verhinderd. De Maleische courant, de Pembrita Bahroe, waarvan de firma Thierae en Co. te Batavia drukker is, had sinds maanden van hare advertentiëu geen zegelrechten betaald. Eenigen tijd geleden bleek het, dat de zegelgelden, die door de adverteerders worden betaald, door den drukker altijd aan den uitgever, den heer B. waren afgedragen, maar dat deze verzuimd had ze uit te betalen. Iu zulke zaken wordt volgens de wet de drukker aangesproken, en zoo moest de firma Tbieme voor de overtreding terechtstaan. De zegelwet eischte eene hooge boete, bijna een ton gouds; maar de firma werd, wegens verzachtende omstandigheden, tot eene boete van een kleine ƒ2000 veroordeeld. Of eene andere courant, tegen welke eenzelfde beschuldiging aanhangig is, er ook zoo gemakkelijk af zal komen? Daar loopt de nietbetaling over 4500 advertentiëu. Tien maanden achtereen zijn er geen zegelgelden betaald, en de boete, die volgens de zegelwet nu geheven moet worden, beloopt niet minder dan ƒ225,000. Vroeger reeds heeft men het denk beeld geopperd, om in volle zee boeien te plaat sen, aan onderzeesche kabels verbonden. Deze boeien zouden dienen om aan schepen die voorbij varen, de gelegenheid te geven met het land te correspondeeren. Volgens het Organe des mines is men in Engeland bezig, drijvende vuurbakens te maken, die iu zee de richting zullen aanwijzen tusschen Engeland en Amerika. Zij zullen ver bonden worden met kabels, zoowel onderling als met beide landen waardoor alle mededeelingen aan voorbijvarende schepen kunnen verstrekt worden. Naar wij vernemen is het dagblad De Tijd, voor de som van 220,000, in eigen dom overgegaan aan den heer Vermeulen, lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal, die reeds sedert een paar jaren tot de redactie behoorde. Het blad zou op denzelfden voet worden voortgezet. Ter verkrijging var, struisvederen worden de struisvogels in Afrika aangekweekt in daartoe ingerichte parken. Om alligatorleder in voldoende hoeveelheid aan de markt te kunnen brengen, worden in Amerika alligators beschermd en aangefokt. En om de liefhebbers van schild padsoep van echte schildpadden te voorzien, heb ben nu eenige personen het denkbeeld eeopperd om aan de kusten van Provence, Corsica of Al giers inrichtingen te maken, waar schildpadden zich rustig kunnen vermenigvuldigen, om later op de Engelsche markt aan den man gebracht te worden. Eenige jonge lieden uit Middel- burg zullen waarschijnlijk het uitstapje, dat zij eergisteren naar Veere maakten, zeer betreuren. Na het verlaten van den Kampveerschen Toren togen zij zingende en geruchtmakende langs de stralen en kwamen daardoor in aanraking met de politie zóó zelfs, dat hun verzet de verwonding van een agent veroorzaakte en een der baldadigen met verscheurde kleederen voor den burgemeester gebracht werd. Men meldt uit Breda, dd. 29 Maart: Daartoe opgeroepen door den advocaat vau de kassiers Gebr. Filbry firma J, Reynders, die hunne betalingen hebben gestaakt, had heden een com paritie der crediteuren plaats, waarbij bleek, dat bij een actief van ruim 60,000 een passief be staat van 240,000, benevens 371,500 nomi naal aan aaudeelen van de Zuider Stoomtramweg- Maatschappij, welke door de firma in beleening waren verspreid. Hiervan zijn alleen te Amster dam voor f 280,000 beleend. Onder genoemde stukken is een groot bedrag ieder a 1000, welke door conversie in stukken van fr. 250 en fr. 100 met gelijke nummers hadden moeten ver nietigd worden, doch in het bezit der firma zijn gebleven. Aanvankelijk werd uit Amsterdam het aaubod gedaan, ze tegen 30 pc. terug te geven, doch dit is thans ingetrokken. Wil men ze nu ii 35 pc. geven en de bovengenoemde Tram- Maatschappij zich een verlies getroosten van 105,000, dan zou eene schikking nog mogelijk zijn. Hierover zal in eene vergadering op 2 April worden beslist. M. Mallet, te Moissac, maakt thans houten straatblokken, die hij eerst kookt in ko pervitriool en in eene zware minerale olie, om ze dan na deze bewerking te persen op Vio van het oorspronkelijke volumen. Een boef, die zich voor het gerechts hof van Rennis tot 6 maanden gevangenisstraf hoorde veroordeelen, riep: er is geen recht meer in Frankrijk, gij zijt even groot canaille als al andere rechters! Voor dezen uitval kreeg de schurk nog 3 jaren op den koop toe. Tusschen Bussem en Naarden had gisteren-ochtend een knaapje het ongeluk on der de stoomtran te geraken, tengevolge waar van hij bijna oogenblikkelijk een lijk was. Te Kaapstad is eene vergadering gehouden van een groot aantal ingezetenen, die zullen trachten eene tentoonstelling op touw te zetten van artikelen in de kolonie vervaardigd. Het doel der tentooi s elling is, de koloniale nij verheid te bevordereu en te toonen wat er in de Kaapkolonie kan geproduceerd worden zonder het te ontbieden uit Europa en Amerika. De Engelsche bank ontving be richt, dat te Parijs en te Antwerpen valsche bankbiljetten van vijf pond sterling in omloop zijn. Uit de Vereenigde Staten komen weer treurige berichten. De ellende onder de overstroomden aan de oevers van de Mississipi is groot, en staatshulp, gelijk reeds gemeld is, wordt dringend vereischt om de duizenden voor den hongerdood te bewaren. Tensas iu Louisiana, staat geheel onder water. In de westelijke en zuidwestelijke staten riohtten hevige stormen groote verwoestingen aan. En te San Francisco werd een aardbeving gevoeld die eenige gebouwen be schadigde. D e Peninsular and Oriental Steamship Com pany heeft bij de firma Caird Co. te Greenock vier stoombooten van het grootste kaliber besteld. De tweede kwam dezer dagen gereed. Op den proeftocht liep de boot 18'/i Engelsche mijlen per uur. Een oplichter van de ergste soort Hübuer is zijn naam stond dezer dagen te Berlijn terecht. Zonder een penning te bezitten trad hij in onderhandeling met eigenaars van huizen en bouwterreinen, en kocht die tegen een zekere som, met bepaling, dat hij vóór den aanvaardingstermijn een gedeelte van het geld zou afbetalen. Maar als de betaaldag kwam had hij geen geld en wist, door het maken van allerlei zwarigheden, te bewerken, dat de eigenaars zich nog teruggetrokken. Dan dreigde hij hen met een rechtsvervolging, en door verscheidene listen en streken maakte hij het hun zoo lastig, dat zij eindelijk blij waren met een ond^rhaudsche schade vergoeding van een paar duizend Mark van hem af te komen. Op die wijze verdiende de schurk een tijd lang aardige sommetjes, totdat hij door het gerecht in zijn geldwinning gestuit werd. Hij is nu tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. Op Ameland is een zware stoo m- ketel komen aandrijven, vermoedelijk afkom stig van een stoomschip, dat met maïs is beladen geweest; althans korrels van deze graansoort wer den in den ketel gevonden. Na de Middelburgse lie Tentoo li- stelling, wordt op verschillende wijze de aandacht voor gas als brandstof gaande gehouden. Te Helmond worden door de gasfabriek als proef voor veertien dagen kosteloos gaskooktoestellen verstrekt, om de ingezetenen in de gelegenheid te stellen zich van het voordeel en gemak dier toestellen te overtuigen. Het gas wordt voor 9 ct. per Ms geleverd, en bij groot verbruik zal de prijs nog lager kunnen gesteld worden. Te Leiden wordt op Dinsdag 8 April a. s. vanwege de afd. der Maatschappij tot bevordering van Nijverheid, eene voordracht gehouden van den Heer D. van der Horst over het gebruik van gas voor de kleine industrie en de huishouding. Proeven zullen deze voordracht toelichten. In de Vereenigde Staten werden in 't vorig jaar 3481 boeken gemaakt. Ongeveer de helft van al die werken is ongeoorloofde nadruk. In de fabriek van Allcock C o. te Reddich, bij Birmingham, worden jaarlijks 65 millioen vischangels gemaakt, 1 millioen kunst vliegen, een half millioen kurken en evenveel dobbers; 50,000 hengelroeden, 30,000 kunst- vischjes als lokaas. Hierdoor wordt ongeveer aan 400 personen werk verschaft. De heer Allcock bezit te Murcia, in Spanje eene filiaalfabriek, waar niets anders dan de fijnste hengelsnoeren gedraaid wor den. Voor dit werk worden 70 bekwame arbeid sters gebruikt. Te Nimes is een rijke, alleen w o - nende dame vermoord gevonden; te Limoux heeft een ontaarde zoon zijn moeder met bijlslagen gedood. Het gerechtshof te Amsterdam heeft bij arrest van gisteren het vonnis der rechtbank te Utrecht betreffende de aanranding op het Munsterkerkhof aldaar bevestigd, evenwel met deze wijziging, dat de beklaagde de Jong, te Utrecht vrijgesproken thans is schuldig verklaard aan verbreking van afsluiting er. veroordeeld tot eene geldboete van ƒ25. Een vrouw te Volpedo, die opeen stoel in slaap was gevallen, is voorover in het vuur gevallen en verbrand. Te Besenburen, in het Zwitsersch kanton Aargau, heeft men eene petroleumbron ontdekt. De inwoners bemerkten dat op het water aardolie, welke al de eigenschappen van petroleum had, dreef. Zij schepten de olie af, lieten ze eenigen tijd staan in vaten en roemen nu de qualiteit er van. Van andere dorpen stroomen velen toe om de bron te zien. Te Simpelveld is Zaterdag de ar beider Vincken bij het rangeeren van een goederen trein tusschen de buffers geraakt, met het gevolg dat hij op de plaats dood bleef. Hij laat eene vrouw met vier kinderen achter. De beide biljart-kampioenen, de heeren Bierling, uit Groningen, en Bijlsma, uit Bolsward, dfe in de laatste weken veel over zich hebben doen spreken, speelden Vrijdag-avond te Veendam, in tegenwoordigheid van een talrijk publiek, 1500 punten. De Heer Bijlsma won ditmaal de partij tegen den Heer Bierling, met 1416 punten. De beide heeren zijn nog op ver schillende andere plaatsen uitgenoodigd om tegen elkander te spelen. Het Gerechtshof van Vercelli heeft zekeren Gallo, gewezen burgemeester van Castalletto CLrvo, ter dood veroordeeld. Z.Ed, Achtbare had met twee andere even achtbare personen een voerman op den straatweg over vallen, vermoord en beroofd. De daad bleef vier jaar lang "erborgen, daar niemand den burge meester verdacht. Tot voortzetting der tuchtiging van den Radja van Tenom, wegens het aanhou den der bemanning van het Britsche stoomschip Nisero, is het kustgebied van Tenom en Pongah, zoomede var. de aangrenzende landschappen Wailab en Ketapang-Pasir, ter Westkust van Atjeh, tij delijk voor allen in- en uitvoer gesloten en de vischvangst aldaar verboden. Te Groningen hebben zich twee timmerlieden zoodanig bedronken, dat de een geslikt is en de ander den slokdarm verbrand heeft. Eergistere n-m id dag waren eenige jongens aan het spelen op een bank aan 't Sche- venir.gsche strand. Zoo ongemerkt was de vloed opgekomen, waardoor zij opeens, tot hun schrik zagen dat hun de weg was afgesneden. De positie van de jongens was zetr gevaarlijk; gelukkig echter kwam nog tijdig hulp opdagen iu den persoon van Bamhoorn, die hen te paard door het water op het strand bracht. Een jongen was verplicht, blootsvoets naar huis te wande len, wijl zijn kousen en schoenen door de zee waren weggesleurd; deze knaap is dus zeker een arbitrale eorri ctie zijner ouders niet ontsnapt. Als proeve van brievenbestel- lers-slimheid en welwillendheid bericht het N. v. d. D., dat dezer dagen een briefkaart is be steld, geadresseerd aan een juffrouw ic de Anje- lierstraat, naam en huisnummer onbekend, en waarvan ook de iuhoud geen aanwijzing hoe genaamd gaf. De grootste kerk ter wereld is de St. Pieter te Rome; zij kan 45,000 menschen bevatten. De Dom te Milaan 37,000, St. Pau- lus te Rome 32.000, de Keulsche Dom 30,000, de St. Paulus te Londen en de St. Petronius te Bo logna 25,000, de Hagia Sophia te Konstantino- psl, nu een moskee, 23,000. St. Johannes de Lateraan te Rime 22,000, Notre Dame te Pa rijs 21,000. De hoofdkerk te Pisa en de Stefa- nus-kerk te Bologna 11.000. Die van onze Lie- ve-Vrouw te Munchen 11.000 en de St. Marcus- kerk te Venetië 7000. D e Eukalyptus moet, behalve zjja verdere goede eigenschappen, ook een uitmuntend middel tegen diphtheritis opleveren. De Engelsche geneesheer Dr. Murray Gibhes verhaalt dat hij 37 lijders aau deze keelziekte genezen heeft door hen damp van eukalyptus-bladeren te laten in ademen. De lucht in de ziekenkamer moet aan houdend bezwangerd zijn met dezen damp, dien men verkrijgt door op de gedroogde bladeren kokend water te gieten. O ik een ander genees kundige, Dr. Mosier, beval reeds in 1879 het inademen van eukalyptus-damp voor ernstige gevallen van diphtheritis aan. Acht dagen geleden z ij n tvee on derofficieren van het Instr.-bataljon te Kampen, na zich eer. burgerpak te hebben aangeschaft, gedeserteerd. Eergisteren-middag zijn zij weder teruggekeerd en hebben zich vrijwillig aangemeld; de heeren hadden een uitstapje naar Parijs ge maakt. Te Metsla wier kreeg een kast e- lein, die aan zichzelf te veel had getapt, hevige ruzie met zijne wederhelft, die zich genoodzaakt zag, met de kinderen de woning te ontvluchtenMan- lief, hierover verbolgen, begon nu met eeu stoel in de gelagkamer te zwaaien, met 't gevolg dat lamp, roemers en ander glaswerk in gruis wer den geslagen. Da burgemeester kwam toen tus- schenbeide, de kastelein werd in arrest genomen en den volgenden morgen naar Leeuwarden getransporteerd. Het is in Amerika nietonvoor- deelig een predikant van naam te zijn. De Heer Beecher b.v. ontvangt dit jaar een bezoldiging van f 60,000 en Dr. Talmage ontvangt f 36,000. De Javaan Oeroop had het geluk, nabij de Samarangsche kampong Pedamaran, in de kali een groote schilpad te vangen. Een sing- keh kocht het dier van hem en offerde het aan de zee, waarheen hij het beest liet transporteeren. Door dit offer hoopt hij, naar het volksgeloof, zijn familieleden hier namaals te zullen terugzien. Zekerheidshalve plaatste hij zijn tjap op de schaal van het dier, om alle vergissingen in de andere wereld te voorkomen. Er leeft, in het Hongaarsche plaatsje Balha, nog een oud soldaat uit het leger van Keizerin Maria Theresia Die veteraan, Fe- rencz genaamd, is 127 jaren oud, gezond en krachtig en nog in staat om zijn eigen kost te verdienen. Hij is nooit getrouwd en herinnert zich niet ooit ziek geweest te zijn. Een Amerikaansche dame, Albert geheeten, heeft zich geassocieerd met haar echtgenoot tot uitoefening van de notaris- en procureurspraktijk. De firma zal zijn „Albert and Albert." Klaagt men dikwijls in Europa over de concurrentie der Amerikanen bij de le vering van levensmiddelen, ook het omgekeerde is het geval. De Amerikanen beklagen zich nu over den invoer van eiereu uit Europa. De helft der eieren, die gedurende een gedeelte van het jaar te NewYork ontvangen worden, komt uit dat werelddeel. De Central Ohio Butter and Egg Packers' association dringt daarom aan op her ziening vau het tarief in dien zin, dat de nu vrij gestelde eieren met invoerrechten belast worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2