BI N N E i\ L 11\ 1). dat de Porte de Mogendheden weder heeft gepolst over het verkrijgen van diploma- tieken steun tegen Engeland in zake Egypte, doch dat geen mogendheid een bemoedigend antwoord heeft gegeven. In Oost-Rumelië blijft eene groote agitatie heerschen, voor namelijk gericht tegen de wetgeving der Porte, om de schatting te verminderen. In de groote steden worden meetings gehouden. Overeenkomstig aldaar gevallen besluiten bereidt een permanent-comité een beroep op de groote mogendheden voor. De Rus sische gezant deelde mede, dat Rusland bezwaren maakt tegen de herbenoeming van Aleko tot gouverneur van Oost-Ru- meline. Uit Durban wordt aan de Times gemeld, dat nieuwe onlusten dreigen onder de Zoeloe's. Cetewayo's volgelingen willen, gecombineerd met Oham, Usibepu aanvallen en centraal en noordelijk Zoeloeland ver overen. Robinson en Mackenzie zijn te Kaapstad aangekomen. De limes verneemt uit Philadelphia, dat vier Amerikaansche oorlogschepen naai de kusten van Cuba zijn gegaan, om de expeditie der vrijbuiters, die heimelijk uit Key-West is uitgezeild, op te vangen. De Porte heeft eene nota gericht aan Musurus Pacha, om hem te verzoeken aan Graaf Granville te vragen, wat Engeland van plan is te doen ten aanzien van Egypte. De politie te Madrid heeft bij een zadelmaker bommen en wapenen in beslag genomen. Zij waren begraven in den grond en zoo verroest, dat ze onbruikbaar waren. Het Deensche Folketliing weigerde met 66 tegen 20 stemmen tot de derde lezing der voordracht betreffende de land-verdedi ging over te gaau. Namens de Linkerzijde verklaarde Berg, dat men het Ministerie Estrup, dat nu al negen jaar aau het roer was geweest zonder iets te kunneu uit richten, niets bewilligen wilde en dat de leuze zijner partij steeds zou blijven Weg met dit Ministerie De New-York Herald ontving van haren berichtgever te Hongkong bericht dat de Franschen eene schadeloosstelling van China eisehen de passen van Lang-Son en Caobang zullen bezetten en in China langs den Noordelijken oever van de Golf van Tonkin binnenrukken op een afstand van ongeveer zeven dagreizen van Canton. De vloot zal dit expeditiecorps steunen. Men zou deze schadeloosstelling willen innen door beslag te leggen op de te Canton geheven rechten. Tusscheu Chili en Bolivia is gisteren avond voor onbepaaldeu tijd een wapen stilstand gesloten. GEMENGDE BERICHTEN. Dj Minister van Waterstaat, Handel en Nij verheid heeft aan de Commissarissen des Konings de volgende aanschrijving gericht: „Ten vervolge op mijn schrijven van 21 Maart 11.No. 24, heb ik de eer u mede te deelen, dat, blijkens bericht van Zr. Ms. minister-resi dent te Madrid, de invoer van bloembollen uit Nederland in Spanje uitsluitend van de zeezijde mag plaats hebben, ik verzoek u, de aandacht van de Burgemeesters der gemeenten van uwe provincie, waar bloembollen worden geteeld, hierop te vestigen." Naar wij vernemen, heeft de Minister van waterstaat bepaald, dat voortaan geen vergelij kende examens voor benoeming tot opzichter van den rijks-waterstaat zullen worden gehouden, maai de vacaturen zullen worden aangevuld uit de bui tengewone opzichters bij de rijkswerken. De Minister van financiën herinnert belang hebbenden dat de gelegenheid, om de bij Ko ninklijk besluit van 15 October 1883 buiten om loop gestelde centen en halve centen aan de kan toren der betaalmeesters in te wisselen, op 30 April a. s. wordt gesloten. Het reces der Tweede Kamer der Staten- Generaal zou, naar men mededeelt, tot 5 Mei, of op zijn hoogst tot 15 Mei duren. Vriesenveen, 8 April. In deze gemeente ge raakte Zaterdag het paard voor eer. wagen op den Kanaaldijk op hol. De arbeider, die op den wa gen was gezeten, wilde er afspringen, doch ge raakte onder den wagen en werd zoodanig aau het hoofd gekwetst, dat hij reeds des namiddags overleden is. Maastricht, 8 April. Door de marechaussee alhier is gearresteerd een Duitscher, die zich aan oplichterij heeft schuldig gemaakt. Hij wist nl. argloozen geld af te persen, onder voorspiegeling van hun te Aken eene goede betrekking te be zorgen. Tilburg, 8 April. Op de markt alhier is een 70 jarig man door een volgeladen kar overreden; hij was onmiddellijk een lijk. Viauen, 8 April. De laatste buitenplaats in deze gemeente, Vijverlust, zal worden gesloopt, om veranderd te worden in een kerseuboomgaard. Leeuwarden, 8 April. Een metselaar viel Zaterdag-namiddag alhier van het dak van een huis aau de Oosterkade. Deerlijk gekneusd werd hij naar het stadsziekenhuis gebracht, waar hij 's avonds aan de gevolgen van den val overleed. Amsterdam, 8 April. In deze gemeente zijn valsche guldens in omloop. Kenmerken: iets groo- ter er. dikker dan de echte, klank niet zoo helder, kleur geelachtiger, jaartal 1860, beeldenaar W. III. Overigens zijn ze welgelijkend op echte munt. Zelfs het kantschrift is goed nagebootst. Delft, 8 April. Als een bizonderheid kan wor den medegedeeld, dat aan de veemarkt alhier een koe te koop werd aangeboden, welk een gewicht had van 1000 kilo. Huizum, 8 April. Een gardenier in deze ge meente viel uit een bootje in het water, waar schijnlijk ten gevolge van een duizeling. Ofschoon het ongeluk terstond werd opgemerkt en ten spoe digste maatregelen tot redding werden genomen, werd de man levenloos opgehaald. Hij laat eene weduwe en vijf kinderen na. Aartswoud, 8 April. Alhier heerschen de ma zelen in die mate, dat bijna geen kind onaange tast blijft. Gelukkig vertooncn zij een goedaardig karakter. Groningen, 8 April. Gisteren is door den off. van just, weder een valsche gulden in beslag genomen, met de beeltenis van onzen Koning en het jaartal 1848. Arnhem, 8 April. Alhier is eene dienstbode, die op eene trap stond om het bovenraam van de voordeur schoon te maken, achterover geslagen; zij was onmiddellijk dood. Zandvoort, 8 April. Aan de gasfabriek alhier is concessie verleend voor den tijd van 20 jaren tot het leggen van gasbuizen door de geheele ge meente, zoodat binnenkort ook het zoogenaamd Oud-Zindvoort door gas verlic'it zal worden. Hilversum, 8 April. De afgebrande stoom spinnerij alhier zal in den kortst mogelijken tijd herbouwd worden, terwijl reeds over een week of drie ruim tweehonderd werklieden aan den gang zullen kunnen gaan in de weverij. Kralingen, 8 April. Gisteren is het lijk op gehaald van den Heer F. alhier, die reeds eenige dagen vermist werd. Hillegom, 8 April. De opbrengst van het per sonenvervoer der Noord-Zuid-Hollandsche Stoom tramweg-Maatschappij bedroeg in de maand Maart 4357, het goederenvervoer bedroeg 326. 047j> zijnde over het totaal 5.39'/j per dagkilometer De zoogenaamd „goedaardige" trichinen, schijnen in hun vaderland, Amerika, toch ook al niet onschadelijk te zijn. Een der bladen te Minneapolis, in den staat Minnesota meldt namelijk, dat de lieer Albert Hamerling aldaar, alsook zijne vrouw en schoonzuster, na een Invig lijden aan de trichinenziekte zijn bezweken. Zijn zoontje lijdt nog aan dezelfde ziekte, maar verkeert niet meer in levensgevaar. Daarentegen werd van een jonger kind ieder oogenblik de dood tegemoet gezien. Over den invloed van het electrisch licht op de oogen van den mensch is nog wei nig bekerd gemaakt. Daarom verdient belang stelling wat de beroemde prof. Colin, te B'-eslau, daaromtrent heeft medegedeeld. Bij twee officie ren, die langen tijd zonder beschuttenden bril den vlamboog hadden geregeld, openbaarden zich hoofdpijn, steken in het oog en lichtschuwheid, al hetwelk echter na 2 dagen weer verdween. Deze verblindende stralen kunnen trouwens door middel van glazen klokken (ballons) onschade lijk gemaakt worden. Maar daarbij gaat 30 tot 60 pet. van het voortgebracht licht weder verloren. Intussehcn verdient het electrisch licht in elk geval, waaiin dicht bij de lamp gearbeid moet worden, de voorkeur boven elk ander licht omdat het bijua niet verhit. Ook wordt de ge zichtsscherpte werkelijk verbeterd, omdat het licht zooveel sterker is. Volgens Co lm is het eenige gebtekvan het licht nog het op den duur voor de oogen onverdrageltjke dansen van de vlam, dat echter ook wel uit den weg zal geruimd worden. De bekende Engelsche journalist Edmund Yates, eigenaar van het blad World, is tot 4 maanden gevangenisstraf veroordeeld, wegens een lasterlijk bericht in zijn blad omtrent den Graaf van Lonsdale, hetwelk hem door een dame van hoogen rang verschaft werd en dat hij, toen het onwaar bleek, onder betuiging van leedwezen over de opneming, teruggetrokken had. Hoe melk gebruikt moet worden. Melk is een voedingsmiddel en mag niet met groote teugen gebruikt worden, zooals bier en andere dranken. Dat weet de zuigeling reeds, die de hem aangeboden natuurlijke voeding bij zeer kleine hoeveelheden en van tijd tot tijd geniet. Elke kleine mondvol is door inspanning verkre gen en wordt zeer langzaam naar het slijmvlies van de maag gebracht tot een begin van verte ring. Op die wijze verdikt de melk van lieverle de en de maag wordt niet door een klomp half geronnen melk bezwaard. Op dezelfde wijze moe ten volwassenen ook te werk gaan. Melk moet langzaam, bij kleine slokjes en met kleine tus- schenpoozen, gebruikt worden, dan eerst kan het maagsap aan zijn doel beantwoorden. Als melk na het gebruik van andere voedingsmidde len gedronken wordt is zij bezwarend voor de maag en veroorzaakt benauwdheid en slechte spijsvertering, omdat er in de overladen maag geen verteringswerking genoeg is. En hoe beter de melk is, des te bezwarender is zij in zulk een geval voor de maag. Naar aanleiding van Bismarck 's 69steu verjaardag -vordt herinnerd, hoe de vader van den Kanselier, toen hij ir. de Vossische Ztg. de geboorte van zijn zoon Otto berichtte, ver zocht „van gelukwenschingen verschoond te blijven." D e Revue d'hygiène vestigt de aan- dacht op eene uitvinding van den heer Stanislas de Kosinsky, van Warschau, bestemd om de vochtige muren van nieuwe huizen snel te drogen en besmette woningen te zuiveren en te ontsmet ten. Daartoe dient een groot fornuis op wielen, met zeer krachtigen ventilator, door welken laatste de lucht, die verhit i3 door de aanraking met den haard, met kracht tegen de vochtige of besmette muren wordt gestuwd.Men kan met dezen toestel 25 a 30 kubieke meters heete lucht tot 340' ver hit per minuut voortbrengen. "Vocht zoowel als groot en klein ongedierte wijkt weldra geheel. Een op die wijze gedroogd schilderijen-museum te Warschau, in den herfst van 1881 gebouwd, werd reeds in Januari 1882 zonder eenig nadeelig gevolg in gebruik genomen. Particuliere huizen, in Mei 1882 gebouwd, werden reeds, na door dezen toestel gedroogd te zijn, in October goed bewoonbaar verklaatd. De Revue d'hygiène ten volle erkennende het nut, aan het gebruik van dergelijke toestellen tot zuiveren en ontsmetten van woningen, meent echter tegen al te optimis tische verwachtingen ten opzichte der droogmaking van nieuwgebouwde huizen vooralsnog te moeten waarschuwen. Evenals in Duitse h la r. d en België, zal de zomerdienst op de spoorwegen hier te lande met 20 Mei a. s. aanvangen, daar Pinkste ren op 1 Juni a. s. valt. De Senaat der Vereenigde Saten besloot dezer dagen tot verscherping van het re glement betreffende het verbod van sterke dranken in het restaurant van het vergadergebouw. Het bleek namelijk dat daar, in weerwil van het ver bod, whiskey werd geschonken aan congresleden, beambten en bezoekers, onder de benaming van „koude thee". Wie een kop koude thee bestelde, behoefde niets er bij te zeggen en kreeg den sterken drank dien hij eigenlijk verlangde. Aan die ontduiking van de verbodsbepaling is nu een eind gemaakt. Gedurende de vrij lange beraad slagingen over dit onderwerp hadden de knechts, zooals een onderzoek aantoonde, nog een aantal liefhebbers van koude thee aan dien drank ge holpen. De geoloog Bachmann, hoogleer aar aan de universiteit te B-rn, was door zijn Gouvernement belast met geologische onderzoekin gen in de bergstreek van den St. Gothard. Daar hij op weg daarheen sinds een paar dagen werd vermist, werden er op last der Regeering naspo- l'inger. gedaan, met het gevolg dat thans zijn lijk iu de rivier de Aar is gevonden. In de stad New-York liggen gas- pijpen ter lengte van niet minder dan van dertien honderd kilometers; verder ruim zevenhonderd kilo meters waterleidingbuizen, zeshonderd kilometers rioolpijpen, lwee-en-twiutig kilometers stoompijpen (voor de verwarming van verschillende gebouwen, door middel van stoom, die in een centraalge- bouw ontwikkeld wordt) en eindelijk ondergrond- scbe telegraaflijnen ter gezamenlijke lengte van een-en-twintig kilometers. Een Indische lekkernij. Oude, langen tijd bewaarde boter wordt te Tsehilas en te Darel, aan den Indus, als een uitgezochte lekkernij beschouwd. Naar Majoor Biddulph in zijn werk over de volkstammen van den Hindu Kusch ver haalt, is men daar gewoon, boter in kelders of kuileu onder den grond jaren lang te bewaren. Ztj wordt roodachtig, blijft ruim honderd jaren goed en is dan een heerlijk gerechtvoor de liefhebbers. Hoeveel waarde men aan zulke boter hecht blijkt wel uit het feit, dat eens een deputatie uit Darel bij Majoor Biddulph kwam, om hem te verzoeken, een paar weggeloopen slaven te dwingen, de plaats aan te duiden waar de boter van hun meester begraven was en die zij alleen wisten te vinden. Een arme vrouw te Zurich, die in de kamer, waar de millionair Albert Bodmer overleden is, de meubels moest schoonmaken, vond in het bed eene portefeuille met 60.000 fr. Zij bracht het geld bij de erfgenamen, die haar 10.000 fr. schonken. Menschrijft uit Den Haag: Bij ge legenheid van de algemeene repetitie van het Oratorium, heden in het Opéragebouw alhier gehouden, had er eene zeer interessante proef neming plaats met den nieuwen monster-spreek hoorn, genaamd de Paniekdelger. Op het oogen blik dat orkest, koor en solisten de grootste kracht ontwikkelden, werden door den heer Lélèbre door dezen hoorn van het tooneel eenige woorden tot het publiek gesproken, welke boven al het geraas uit, volkomen op alle rangen van het théater verstaan werden. Deze spreekhoorn brengt een buitengewoon sterk geluid voort, hoewel met gewone stem daarin gesproken kan worden. Bij schouwburgrampen of in volle zalen zal, bij een valsch alarm, deze toestel ongetwijfeld groote diensten kunnen bewijzen. Te Bergschenhoek zijn veleinge- zetenen ernstig ongesteld geworden door het ge bruik van vleesch eener koe, die gestorven was, en welk vleesch in de gemeente werd verkocht. In 1848 overleed te Amsterdam Emanuël v. Planta, van Samaden, kanton Grauw- bunderland. Deze Zwitser had eenige gelden be legd, met bepaling dat later uit de renten arme Zwitsers te Arasterdam (en zoo mogelijk ook op andere plaatsen in Nederland) zouden onder steund worden. De nadere regeling werd aan zijne familie opgedragen. Thans heeft Rudolf v. Planta, van Samaden, eenige erfgenaam van Ema nuël, aan de Zwitsersche hulpvereeniging te Am sterdam ƒ3000 of fr. 6300 gezonden, om dit kapitaal te beleggen en met de jaarlijksche rente arme Zwitsers te helpen. Als nieuwigheid vermeldt Cla- retie in de Temps het in de mode komen van groseille-kleurige rokken, ter vervanging van zwarte rokken voor heeren. Dezer dagen had tè W ij h e ecg grappig schouwspel plaats. Zooals bekend is be staan daar nog altijd de hand-en spandiensten waardoor ieder ingezetene, die niet tot den min deren stand behoort, vrouwen er. personen boven da 60 j lar zijn ook vrij verplicht is, van tijd tot tijd een dag voor de gemeente te werken, om de straten en wegen in orde te hou den. Einigen tij 1 geleden is op een adres van een groot aantal ingezetenen om deze in veler oog onbillijke belasting af te schaffen, afwijzend beschikt. Ieder, die 't maar emigszins betalen kan, zendt natuurlijk een plaatsvervanger, doch eergisteren zag men een notabel ingezetene op den weg werken, gekleed in gala-costuum (zwarten rok, witte das, hoogen hoed en glacé-handschoenen) en voorzien van een schopje met een langen steel. Dat hij veel bekijks had en niet veel uitrichtte zal wel niet behoeven gezegd te worden. Daar 'l regenachtig weer was werden hij en de andere door hem op fijne sigaren onthaalde wegwerkers te 12 uren afgedankt. Te Upsala zijn 6 leerlingen van het gymnasium om hun verregaande slechte le venswijze verwijderd. E;n groot aantal andere leerlingen zijn om dezelfde reden gestraft. Te S a i n t-E tie n u e, waar de eerste spoorweg in Frankrijk is aangelegd, zal in 1885 een tentoonstelling worden gehouden, uitsluitend voor spoorwegraateriëel. Was het project als ge woonlijk, wij zouden er niet eens over spreken bij den stortvloed van tentoonstellingen over de we reld. Hier echter zal in de vlakte van Champagne voor dit doel een spoorbaan aangelegd worden van verscheidene kilometer lengte, in do gedaante van een reusachtige 8. De exposanten mogen allen een deel van dei weg bouwen, elk met zijn eigen systeem van rails, dwarsliggers enz. Verder zal op die baan gemanoeuvreerd worden met de tentoon gestelde wagens en locomotieven. Zeker wel de beste manier om het materiaal te beoordetlen, als het geplaatst is in dezelfde omsfandighedeu als waarin het moet dienst doen. D a t, n a a r w ij in een advertentie in de Köln. Ztg. lezen, een goed paard, vrij van gebreken en voor eiken arbeid geschikt, wegens ziekte te koop wordt aangeboden is een raadsel, dat wij den knapste ter oplossing geren. In een ander Duitsch blad lazen wij ouder de „Ver- mischte Nachrichten:" „In brand geraakt de borst en een arm van den winterjas van een herbergier hier ter stede." Dezer dagen overleed te 's-B o s c h eene oude vrouw, die zoo wij goed zijn ingelicht, door niet minder dan z-stien personen iu een begrafenisfonds was ingeschreven. Zij moge voor hare naastbestaanden een verlies zijn, voor het zestiental kan haar heengaan niet anders dan winst hebben opgeleverd. Het onz dslijke van soortgelijk winstbejag springt te veel iu 't oog om er lang bij stil te staan. Uit de Leidsche vergiftigingszaak blijkt maar al te zeer, hoe ver die inschrijvingen buiten weten van den persoon voeren kunnen. Eergisteren werd te Amsterdam in het verkooplokaal De Zon verkocht een zilveren schoteltje op voet, gedreven en met kristalglas gemonteerd, voor de enorme som van f 1450; de zilverwaarde bedraagt f 250. Het werd door een koopman van 's Hage afgemijnd. W ij lezen in De Hollander van M i c h i- gan: N. J. Puilip Mattews, ongeveer 40 jaar oud, slager van beroep te Bordentown, draagt sinds ee:s aantal jaren in zijn bovenkakement eenige valsche tanden, die zoo stevig aan de plaat van zijn gebit waren vast gehecht, dat hij er niet de minste last van had, maar dat hij er zelfs niet eens meer aan dacht dat hij valsche tanden droeg. Den nacht volgende op Washingtons geboorte-dag werd hij plotseling wakker, doordien hij bijna geen adem kon halen en ieder oogenblik meende te stikken. Toen hij tot het rechte besef kwam, waardoor zijn benauwd heid ontstond, namelijk dat hem dat kunstgebit iu de keel was geschoten, riep hij al zijn huis- genooten tot hulp. Dit mocht echter niets baten, want niemand wist hem hulp te verschaffen, en de pogingen die er door heu werden aangewend, strekten eigenlijk meer om zijn benauwdheid erger te maken en het gebit vaster iu de keel te wer ken. Toen de dag aanbrak, was hij bijna uitge put van krachten en de geneeskundige hulp, die inmiddels was ingeroepen, vermocht evenmin iets om den man meer lucht te verschaffen. Men kwam nu op het denkbeeld om de keel open te snijden, doch daartegen verzette zich de lijder, zoodat men ten laatste besloot om hem het ge heele bit met kracht door de keel heen te duwen. Dit gelukte en alhoewel het den lijder daardoor een vreeselijke pijn veroorzaakte, kreeg hij plot seling lucht, zoodat zijn benauwdheid geweken was. Hij zit nu met een valsch gebit in zijn maag in plaats van in zijn mond en wat hier van nu het gevolg zal worden, zal de tijd moe ten leeren. D e Amstelbode is met ingang van 1 April in een nieuw formaat verschenen. Het uit muntend geredigeerde blad zal voortaan tweemaal 's weeks worden uitgegeven. Wij wenschen ook dit orgaan in ziju edelen werkkring alle mogelijke succes toe. Het verdient dit ten volle. Een bezoek, Zondag-middag door iemand bij zijn vriend, den koffiehuisbediende D., in de Binnen Brouwersstraat te Amsterdam afge legd, eindigde op zeer onvriendschappelijke wijze. Te zamen aan den avonddisch gezeten, kreeg men twist, en de gastheer, er op uit zijn vriend te overtuigen, bezigde hiertoe als argument een flesch, welke hij op het hoofd van dezen deed neder dalen. Daar een ernstige verwonding hiervan het gevolg was, scheidde de politie de vrienden; zij nam den gastheer in arrest en bracht den ge kwetste naar het gasthuis. Door de Parijsche brandweer zijn belangwekkende proeven genomen met een toestel om bij brand menschen door de ramen te redden, bestaande in een touw, waaraan een ceintuur ge bonden is. Door de zwaarte van den geredde wordt tevens een gewicht naar boven gehesch en, dat de ceintuur later weer naar boven hijscht. De laatste koninklijke editie van den Engelschen Dcbrett duidt aan, dat er in Groot-Britannië en Ierland 1400 personen ge rechtigd zijn tot het voeren van heraldieke

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2