B I N N E N L I N D, van Februari bij die maand wordt gerekend; en aangezien de opbrengst voor dien eenen dag wordt gerekend 5 millioen te bedragen, moet met gelijk bedrag het bovenstaande tekort van Maart ontlast en moet dat cijfer overgebracht worden op Februari. De einduitkomst blijft dan wel dezelfde, maar het tekort verdeelt zich als volgt: Januari 9.395.700, Februari 7.228.000, Maart 5.603.000 franks. Over het algemeen schijnt de Fransche Regeering voornemens krachtige maatre gelen te nemen tegen de te Anzin en vandaar uit verder verspreide gisting. De voornaamste aanstoker van de onge regeldheden in hetFransche mijndistrict An zin, is, zooals wij reeds vroeger berichtten in hechtenis genomen. Hij zal, alvorens over de grens gezet te worden, een ge vangenisstraf van 8 dagen ondergaan. Te Escaudin en te Sentinelle zijn weder 13 personen, waaronder vier vrouwen, in hechtenis genomen wegens gewelddadighe den tegen niet-werkstakers. De politie te Liverpool bezit bewijzen dat Daly medeplichtig was aan de ont ploffing in het Victoria-station te Londen. De toestellen, bij den gevangene gevonden, komen overeen met die welke men in de andere Londensche stations na de bedoelde ontploffing aantrof. Tusschen de OostenrijkscheenHongaarsche Regeeringen was in de laatste dagen een verschil over het verbod van invoer te Weenen van vee uit Presburg, hetgeen tot veel geschrijf in de bladen der beide landen aanleiding gaf. Thans is echter die »ossenoorlog», zoo als men hem noemde, geëindigd met de intrekking van het verbod door de Oos- tenrijksche Regeering. Het hooggerechtshof te Madrid heeft het arrest, gewezen in de zaak der bende van de Zwarte Hand, gedeeltelijk vernietigd en opnieuw recht gesproken. De acüt tot levenslangen dwangarbeid veroordeelden zijn tot de doodstraf verwezen. Zeven anderen waren reeds, gelijk men zich her inneren zal, tot die straf veroordeeld. Voor dezen heeft het arrest geen verandering ondergaan. Naar de Standard uit Kaïro verneemt doet het feit dat aau de Engelsche officieren een verlof van twee en een halve maand is aangeboden, vermoeden dat er vóór den herfst geen veldtocht zal ondernomen worden. Depêches uit Havana, te New-York ontvangen, melden dat generaal Aguerro onlangs op Cuba geland is. Hij bevindt zich te Puerto Principe, en ziet zijne krijgs- scharen dagelijks aangroeien. Reeds heeft hij 5000 man bijeen, en hij gaat voort met werven. De Cubaansche Regeering houdt zich uiterst geheimzinnig en oefent eene gestrenge censuur op de telegraaf. Aguerro moet in verscheidene schermutse lingen de regeeringstroepen telkens versla- en hebben. De Cubaansche Regeeriug heeft te Madrid versterkingen aangevraagd. De toestand wordt als kritiek beschouwd. De Senaat der Unie heeft besloten eene Commissie naar den Kongo te zenden tot het instellen van een'onderzoek ter plaatse en om verslag uit te brengen betreffende de bronnen van welvaart aldaar en de middelen om den Amerikaanscheu handel op den Kougo te bevorderen. De Senaat heeft reeds 100.000 dollars toegestaan tot dek king der onkosten van eene gelijksoortige Commissie voor Midden- en Zuid-Amerika. GEMENGDE BERICHTEN. Het voorloopig verslag over de klassenbelas- ting is verschenen. Daarbij zijn gevoegd drie nota's, nl. van den Heer Yan Houten en van de 13 leden. Deze laatste is ten slotte slechts door 11 leden onderteekend; de commissie van rap porteurs kon met het oog op het reglement van orde de heeren Mirandolle en Osenbruggen niet vergunnen haar te onderteekenen, omdat zij ge durende de oorlezing in hun afdeeling niet tegenwoordig waren. De gevoelens waren, zooals reeds het bestaan der nota's aanduidt, zeer verdeeld, niet slechts over de regeeringsvooistellen zeiven, maar ook over de noodzakelijkheid van nieuwe belastingen. Door vele leden werd opnieuw verklaard, dat zij aan geen invoering van nieuwe belastingen willen medewerken, zoolang de schoolwet niet herzien is. Oostwold, 14 April. In deze gemeente heeft men een ruim SOjarige bode, die nog geregeld 5 keeren per week van deze plaats naar Win schoten en terug, in 't geheel 4 uur gaans, met een handwagen rijdt, steeds als een uurwerk op tijd en zoo eerlijk als goud is. Amsterdam, 14 April. In de maand Maart overleden alhier aan mazelen 24, aan kwaadaar dige keelziekte 32 en aan croup 53 kinderen. Baarloo, 14 April. Vrijdag jl. is alhier het twee-jarig zoontje van den landbouwer Petrus van Tegelen in een wateiput gevallen, en, al hoewel spoedig daaruit op 't droge gebracht, kort daarop overleden. Luiksgestel, 14 April. Zekere 13. van den Dungen is in deze gemeente van een hooischelf gevallen. Hij was kort daarna een lijk. Westergoo, 14 April. Alhier is een knaapje van 3 jaar, spelende met andere kinderen ach terover in een sloot gevallen. Hoewel de kleine speelmakkers angstig om hulp riepen, kwam de moeder te laat om haren lieveling te redden. Haeften, 14 April. Zaterdag jl., is de arbeider op een der steenovens, A. v. W., in de jenever gestikt. Leiden, 14 April. Door de Leidsche Duin water-Maatschappij wordt over 1883 5 pCt. aan dividend uitgekeerd. Deze rente wordt ge garandeerd door de gemeente Leiden. Overveen, 14 April. Op de Tentoonstelling van Planten, Bloemen, Bol- en Knolgewassen Bouquetten enz. te Rotterdam zijn o. a. de heeren Gebr. Bijvoet alhier, bekroond voor de grootste en schoonste verzameling hyacinten in minstens 50 verscheidenheden met den 2den prijs, verg. zilv. med. en f25, voor 25 potten enkele en dubbele tulpen, in de meeste verscheidenheden, 3 in een pot, met den 2den prijs zilv. med., voor een verzameling vroege dubbele tulpen met een zilv. vergulde medaille. Heemstede, 15 April. De firma Nic. Rozen en Zonen alhier, is op de tuinbouwtentoonstel ling te Hietzing bij Weenen, bekroond met de gouden medaille als eersten prijs voor hyacinten, met de verg. zilv. medaille voor tulpen en de zilveren med. voor crocussen. De bierbrouwersschool in de bier- stad München levert goede uitkomsten op, zooals weer bij het onlangs gehouden examen bleek. Er wordt daar onderwijs gegeven iu het brouwen, de scheikunde, wis- en werktuigkunde, handels wetenschap enz. maar het practisch onderricht in de mout- en bierfabricage is er hoofdzaak. Daarbij hebben de leerlingen der school in het belang hunner studiën te allen tijde vrijen toe gang tot de voornaamste bierbrouwerijen der stad. Het ir, de school vervaardigde bier wordt alge meen geroemd, en Maandags en Zaterdags, als het geschotikeu wordt, komen er tal van gasten. Onze vroegere stadgenoot de heer Dr. E. P. J. van der Hurk ie Amsterdam, heeft gisteren 15 dezer de 25-jarige uitoefening van zijn geneeskundige praktijk herdacht, waarvan de laatste acht jaren te Amsterdam. In een club van jeugdige Ber- lijnsche kooplieden, waarvan er twee tot eene be kende lurnvereeniging behooren en die bij hun vrienden als bizonder sterk bekend staan, had men, nadat de gewone toeren met stoelen en tafels waren afgespeeld, uit willen maken wie van beiden het sterkst was. Men kwam overeen, dat de proef bestaan zou in het dragen van een haring aan de punt van den staart en met uitgestrekten arm van i e vroegere Halle-poort tot de Oranjebur- gerpoort door de Erederikstraat, een afstand van 3600 meter, zonder uit te rusten of van vinger te wisselen. Onder groote vroolijkheid werd hier omtrent eene weddenschap aangegaan en des nachts te 12 uur, om stoornis te vermijden, de tocht aanvaard. Hoe vreemd het moge schijnen, 't is een feit, dat slechts een der beide ijzersterke jongelingen het vermoeiend stuk volbracht, terwijl de andere reeds halverwege zijn haring in de goot wierp en zich overwonnen verklaarde. Ook de winner vezekerde, dat hij liever de zwaarst mogelijke taak volbracht, dan zich nog eenmaal aan zulk eene haring-promenade te wagen. In het Rotterd. Nieuwsblad leest men onder de advertentiën: Rotterdamsche Bank, Ba lans enz., Winst-en Verlies-rekening, o. a. dezen post: „Afschrijving op Dubieuse Directeuren f78,210.06". Dr. Reinsch te Erlangen is door een toevallige omstandigheid tot de ontdekking gekomen, dat kleine muntstukken, waarop zich lagen vuil hebben afgezet, een weligen bodem opleveren voor bacteriën en ééncellige algen. Deze waarneming werd bevestigd door een onderzoek van allerlei munten ook van andere natiën. Het vuil op de munten werd afgeschrapt en in ge distilleerd water opgelost, er. de levende bacteriën werden duidelijk waargenomen. Daar nu deze organismen als de dragers en verspreiders van epidemische ziekten bekend staan, is de ontdekking natuurlijk van groot gewicht, daar al geen voor werpen meer algemeen in handen komen dan de kleine muntstukken. De raad is dus niet over bodig om oude vuile munten nu en dan eens van hun vuil te bevrijden, door ze in een zwakke oplossing van potasch of soda te koken. Van wege de Internationale Gas- association zal er te Amsterdam eene permanente expositie van gastoestellen, als kook-, bad-, en verwarmingstoestellen, worden ingericht. Het grootste circus der wereld is dat van den Amerikaan Barnum. Het telt 700 bedienden (acrobaten, kunstrijders, reuzen, wilde mannen, dierentemmers, oppassers enz.). Het aan tal paarden bedraagt 400, dat der olifanten 30. De menagerie telt eenige honderden dieren, waar onder 18 leeuwen, 20 kameelen, 12 dromme- darissen, verder tijgers, beren, panters, giraffen, zebra's enz. In den winter vertoeft Barnum te New-York; in den zomer en herfst bereist hij de Vereenigde Staten en geeft in ongeveer 150 steden voorstellingen. Te Boston ontving hij verleden jaar op één dag f 40 000; in tien dagen be droegen de ontvangsten aldaar f250 000. Ge durende den reistijd bedroegen de dagelijksche uitgaven f 11,800, de inkomsten gemiddeld dage lijks ƒ22,900, zoodat hij eiken dag een zuivere winst behaalde van f 11,100. Naar men inde Londenschebla- den leest, zal door het bestuur vau openbare werken weldra een begin worden gemaakt met den aanleg van twee nieuwe straten van Tottenham Courtroad naar Piccadilly, doorkruisende het be faamde Soho, waardoor een aantal holen van ar moede en ontucht zullen verdwijnen. Te Ra amsdonksveer pikte eene kip ruim 9 maanden geleden eene vlieg op, die aan eene spdd gestoken was. De hen scheen niet den minsten hinder van het puntige voor werp te hebben, althans zij was gezond en legde eieren als te voren. Dezer dagen bemerkte men, dat het dier kreupel liep, en bij onderzoek bleek, dat de opgepikte speld onder aan den poot weer te voorschijn kwam. In den nacht van 9 op 10 April vervoegden eenige mannen, als politieagenten verkleed, zich aan den Zwitserschen molen bij Teplatz. Zij sommeerden den molenaar hun al zijn waarden en portefeuille af te geven, aangezien zij een rechterlijk mandaat hadden tegen den molenaar, die verdacht werd socialist te zijn en effecten te hebben gefabriceerd. De molenaar gaf voor 40.000 bl. aan obligatiën en 2000 il in specie af. De dieven verwijderden zich daarop met hun buit, na vooraf al de dienstboden iu een kamer te hebben opgesloten. De v ij f Fransche missionarissen, die in westelijk Tonkin vermoord we,rden, waren de eerw. heeren Pierre Gelot, van het bisdom Liujin, provicaris der missie, 40 jaren oud en sedert 16 jaren in Tonkin; Etienue Rival, van het bisdom Lyon, 28 jaren, missionaris sedert 1879; Joseph Séguret, van het bisdom Rodez, 27 jaren, in 1880 naar Tonkin vertrokken; Charles Antoine, van het bisdom Saint Dié, 25 jaren, sedert 1882 missionaris, en Eugèue Ma- nissol, van het bisdom Lyon, even oud als de vorige en een jaar later dan deze in Tonkin aangekomen. De moord geschiedde in het berg achtig gedeelte der provincie Thanh-Hoa, waar kortelings, ten koste der zwaarste offers, talrijke bloeiende Christen-gemeenten te midden der eenvoudige en gastvrije bevolkingen, afhankelijk van Annam, gesticht weiden. Aan de westkust van Sleeswijk bedient men zich van een eigenaardig middel tegen vogels in de kerseboomen. Men neemt oude pekelharingen en bestrijkt die met stinkende dierlijke olie (oleum animale foetidum), die in de apothekers- of drogistwiukels te krijgeu is. Zulke geprepareerde haringen wórden aan staken met strikken achter de kieuwen in de boomen opgehangen. Is de boom groot, dan moeten er 2 a 3, is hij klein dan kan er 1 in aangebracht worden. H e t s t e 1 s e 1 v a n o n d e r g r o u d s c h e electrische geleidingen wint in Amerika meer en meer veld. Bij den Senaat van den Staat New- York is een wetsvoorstel aanhangig waarbij be paald wordt, dat in de steden met meer dan 500,000 inwoners voor November 1885 alle electrische draden en kabels onder den grond gelegd moeten zijn. De Kamer van Koophandel te Providence dringt ook bij het gemeentebestuur op het verbieden van bovengrondsche geleidingen aan, en de brandcommissarissen van Neiv-York zullen al de draden van de electrische seintoe- stellen der brandweer onder den grond laten leggen. De borgen van den gewezen boek- houder der bank van leeniug te Tiel, die wegens verduistering door het Hof te Arnhem tot 1 jaar celstraf is veroordeeld, hebben de zoek gemaakte f6000 bijgepast. Vox populi heeft Zaterdag-avond socialistische straatventers uit Zaandam verdreven Op eigenaardige wijze viert een Amerikaausch echtpaar te Kartford, in Amerika, de geboorte van zijne kinderen. Telkens als er ei.n kind geboren wordt, laten de gelukkige ouders aan den weg, die langs hun huis en lan derijen loopt, een grooten steenen watertrog ma ken ten behoeve van het voorbijtrekkend vee. Er stifau nu reeds drie zulke troggen lange den weg op behoorlijken afstand van elkander, en alle met een opschrift, dat den naam en den geboor tedag van een der kinderen vermeldt. In Ierland heeft weer een spoor- wegongelnk plaats gehad. Bij Black ock, op de lijn Dublin-Wicklow, is een enkele locomotief ondanks de waarschuwende seinen, op een werkliedentrein geloopen. De twee achterste wagens van dien trein werden verbrijzeld en 25 mannen gewond; een hunner zelfs doodelijk. De machinist en de stoker van de locomotief zijn in hechtenis genomen. Meermalen werd geklaagd over de geneeskundigen in de Vereenigde Staten. Daar zijn er genoeg, nl. 85,671; dat is aanmerkelijk meer dan advocaten (64,137) en geestelijken (64,689). Maar het gehalte moet veel te wenschen overlaten. De reden daarvan is te zoeken in de onvoldoende waarborgen van bekwaamheid, die voor de uitoefening der geneeskunde worden ver- eischt. Van de 120 geneeskundige ncolleges" onder werpen slechts 71 hunne studenten aan een toe- latings-examen, en slechts 22 stellen voor de ver krijging van het diploma den ei«ch, dat de candi- daten drie cursussen meegemaakt moeten hebben. De overigen stellen zich met twee tevreden. De duur van zulk een cursus is gemiddeld 20 weken. In 40 of hoogstens 60 weken moet men dus in Amerika bekwaam worden tot een ambt, waarvoor in Europa, na zorgvuldig voorbereidend onderwijs, een studie van minstens vier jaren aan een hooge- school wordt vereischt. Met het examen van Staats wege, voor het verleenen der bevoegdheid tot het uitoefenen van de praktijk, moet het ook niet altijd zeer nauw genomen worden. Van verschil lende kanten wordt dan ook op verscherping van dat toezicht aangedrongen, en vooral op wering van alles wat naar invloed van het in Amerika vooral zooveel vermogende geld zweemt. Men weet, dat voor de fabricatie van glasparelen een essence wordt aangewend, die uit de schubben van witvisschen bereid wordt. De witte zilverglanzenae schubben worden eenige uren in frisch water geweekt en dan een kwartier in een moitier met water gewreven. Om te ver hinderen dat de essence spoedig tot rotting over gaat, voegt men er een weinig Ammonia liquida bij. Van 4000 visschen, zal men slechts Vu kilo schubben, en daaaruit nog geen 12 Ned. lood essence verkrijgen, zoodat voor '/s kilo essence 16000 witvisschen noodig zijn. Daar paalwoningen iu Engeland tot nog toe uiterst zelden gevonden zijn, trekken de ontdekkingen, welke oulangs gedaan zijn in dat land, in geen geringe mate de aandacht der deskundigen. De gebouwen toch, die men onlangs bij Ulrome en Hilderness in Yorkshire vond, houdt men ongetwijfeld voor zoogenaamde paal woningen, en in beschrijvingen over deze zaak, onder andere voorkomende in de Standard van 20 October laatstleden, kan men lezen wat reeds gedaan is om deze merkwaardige monumenten voor den dag te brengen. Het schijnt, dat een aandachtige studie, zoowel van de gebouwen zelve, als hetgeen daarin gevonden werd, tot het bron zen tij Iperk behoort. Te Lausanne, kanton Waadtland, is eene nieuwe sekte optreden, gesticht door Durando, die zijn zoon voor den Messias uitgeeft en den ondergang der wereld voorspelt. Vele vrouwen hangen hem aan. Op grond van die voorspelling snijden zij de haren af, om ze te verkoopsn en maken have en goed te gelde. De opbrengst vloeit in den zak van den bedrieger. Eene „geloovige" is naar het krankzinnigengesticht overgebracht. De overigen zullen wel vroeg of laat volgen. Het proces van de familie „Bour- bon Nauudorff" tot handhaving harer rechten op erkenning als oudste tak der Bourbons zal, naar men bericht, geen voortgang hebben, wegens de te groote kosten daaraan verbonden. Iutusschen moet de broeder van den procedeerenden preten dent, Adelbert de Bourbon, verklaard hebben, dat zijn broeder hem al zijn rechten als preten dent heeft afgestaan en dat hij die niet zal laten gelden, maar liever rustig als Nederlandsch onder daan wil blijven leven. De concurrentie tusschen gas- en electrische verlichting wordt op dit oogenblik te Parijs verwezenlijkt. De Maatschappij voor vaste goederen heeft in de wijk Marbeuf veertig huizeu in aanbouw, en er is besloten die alle te voorzien van gas- en electrische geleidingen op alle ver diepingen. Het zal den huurders vrijstaan van beide gebruik te maken, terwijl de Maatschappij zich verbindt electrisch licht te leveren tegen vijf centimes per uur en per carcel. Trappen, prrtalen en dergelijke plaatsen voor algemeen gebruik zullen door de Maatschappij electrisch worden verlicht. Welk een geest van uitsluiting ouder de vroegere gilden kon heerschen, is te Stralsund op te merken. Op het oude bewaard gebleven gestoelte der kramers (kooplui) aldaar is een man afgebeeld die een knots zwaait. Daar onder leest men: „Dat en Kramer is, de blief buten Oder ick schla em ob de Schnuten.,, Wel vriendelijk! Te Penang heeft men op 4 Maart tusschen 12 en 4 uur des middags, het vreemde verschijnsel gezien van 4 zonnen. Door een zwart gemaakt glas gezien, was het een prachtig schouw spel, zegt de Pen. Times. De reeds vermelde internationale zangwedstrijd, die den 17en Aug. a.s., ter gele genheid van de Belgische nationale feesten, te Brussel gehouden wordt, zal, behalve uit de ge zamenlijke uitvoeringen, bestaan uit: een wedstrijd in het lezen van het blad; een voor quartet-koor en een wedstrijd van directeuren, welke laatste in de uitvoering van een koor, zonder eenige aanwijzing van nuances of anderszins. Als prij zen zullen kunstvoorwerpen, alsmede gouden, zilveren en vergulde medailles toegekend wor den. Op een scheepswerf te Preston is een stoomschip bij het van stapt lloopen uitge gleden en omgevallen. Vijf menschen geraakten er ouder; een daarvan was onmiddellijk dood. Een herkenningstecken. Om te weten of een man gehuwd is zegt een opmerker behoeft men slechts te zien, hoe hij naald en draad hanteert als hij een knoop aan zijn klee- ren zet. Gebruikt hij daarbij een vingerhoed, dar. is hij getrouwd; maar als hij het einde van de naald tegen den wand drukt, en ze met zijne tanden door den knoop trekt, kan men men er gerust op wedden dat hij geen vrouw heeft. De Russische reiziger Prshewalski heeft twee door hem ontdekte bergketenen in Mid- deu-Azië naar twee groote mannen van de aardrijks kunde, het Humboldt- en het Rittergebergte, ge noemd. In het Humboldt-gebergte zijn berg toppen van 19000 voet hoogte. Te Weitersweiler, in Beieren, heeft een krankzinnige, Blum genaamd, in de jood- sche synagoge tijdens de godsdienstoefening eeni ge revolverschoten gelost, waardoor drie perso nen gekwetst werden. Een berucht Sardinisch roover Agostino Panu, stond dezer dagen te Sassari terecht wegens zeven ernstige misdaden, waar onder vier moorden, en hij werd, tot verbazing van rechter en toehoorders, door de gezworoncn vrijgesproken. De Voorzitter van het gerechtshof verklaarde echter terstond die uitspraak nietig. Het voedingsgehalte van kokos- noten is door een onlang3 bekend geworden ge val weder sohitterend gestaafd. Op een schip, dat met een lading van deze vruchten van de Fidsji- eilandeu naar Sydney voer en door ongelukkige omstandigheden 80 dagen onder weg bleef, leefde de bemanning al dien tijd van kokosnoten, waar van ieder man een per dag kreeg, en allen bleven gezond en krachtig. Ook voor paarden moeten kokosnoten een uitmuntend voedsel opleveren. Volgens het Journ. d'Agric. prat. zijn dezer dagen iu het Fransche leger bij het 7de reg. kurassiers proeveu genomen met kokosnotenmeel als voedsel voor de paarden. Die proeven vol deden goed; het meel was zeer voedzaam en daarbij goedkoop. Het voederen met dit meel zou een bezuiniging opleveren van minstens 50 franks per paard in een jaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2