1M Li V Li GEMENGDE BERICHTEN. ontzettend ongeluk met eene aandoenlijke berusting draagt. Eindelijk strekt zij haren dank uit voor de bij deze gelegenheden haar betoonde sympathie in andere lan den, vooral in liet land waar haar zoon den adem uitblies. Het moet gebleken zijn, dat het dyna miet voor den jougsten aanslag op de Londensehe spoorwegstations vervaardigd werd niet in Amerika, gelijk de Times steeds beweerde, maar in een geheime fa briek tusschen Amiens en Boulogne, en dat de dynamiet-mannen tweemaal per week te Parijs samenkomsten houden. Er liep een gerucht dat zij een nieuwen aan slag op een der openbare gebouwen van Londen beraamd hadden. Maar als het waar is wat men beweert, dat een hun ner meest vertrouwde aanvoerders als ver klikker met de politie in verbinding staat, dan heeft dit plan alle kans van verijdeld te worden. Volgens eene mededeeliug in de Times wil Stauley, alvorens naar Euopa terug te keeren, nog eene nieuwe ondekkingsreis ondernemen. Hij wil namelijk, van de Kongo uit, een der Egyptische stations in het Moubuttoe-land aan de Welle-Makoea trachten te bereiken, en aldus het raadsel oplossen, of deze Wello, door Schweinfurth reeds beschreven, een tak van den Kongo is dan wel, of zij, volgens het vermoeden van den latereu Russischen reiziger Jun ker, hare uitwatering vindt in het meer Tsad. Uit Khartoem wordt aan de Times ge seind dat de rebellen dagelijks brutaler worden. Aan alle kanten van de stad ziet men de Arabieren. Hunne schoten treffen vaak het paleis. De ammunitie voor de kruppkanonnen begint op te raken. De toestand is alierkritiekst. Gordon ontving eene depêche van Bariug, waarin deze aan kondigt dat Engelaud geene troepen naar Khartoem zal zenden. De limes-corres pondent vreest dat Gordon's eeuige terug weg ligt naar den kant van den Equator vermits de Berber-route afgesneden is. Aan de Standard wordt uit Shanghai geseind, dat in invloedrijke kringen te Peking sterk verzet heersekte tegen de aanstelling van Prins Chung tot feitelijk rijksregeut, maar dat de Keizerin dienou- danks volhield. i)e Haagsche correspondent van de Arnh. Ct. meldt dat de Regeering er in geslaagd is, met Frankrijk een nieuw verdrag van handtl en scheep vaart te sluiten, waarbij aan onzen handel de be handeling op den voet der meest begunstigde natie wordt toegezegd. Naar wij vernemen, zal de heer Geerling eerlang als Minister van marine aftreden. Vermoedelijk staat dit bericht als 't juist is in verband met den gezondheidstoestand van Z. Exc. ff* t plan tot reorganisatie der Staatsloterij zal weldra den Raad van State tot onderzoek worden aangeboden. Heemstede, 18 April. De Dames-Zangver- eeniging Excelsior alhier, gaf gisteren-avond, or.der leiding van haren directeur, den heer N. H. An- driessen, hare tweede uitvoering in dit seizoen met medewerking van de heeren A. Eichholz uit Amsterdam en J. Van der Eist jr. uit Haar lem. Eerstgenoemde had de soli in eenige koor nummers op zich genomen en gaf in de tweede afd. nog eenige schoone liederen ten beste, die door den begaafden dilettant keurig werden voor gedragen. De heer Van der Eist kweet zich van zijne taak op uitmuntende wijze. Zijn schoon, melodieus vioolspel maakte diepen indruk op de aanwezigen. Dit kan ook getuigd worden van de soli en duetten, die door eenige dames werkende leden werden voorgedragen. De koornummers voldeden zeer goed. Excelsior gaf blijken van ernstige studio en vooruitgang. Vooral de Psalm van Mendelssohn, een zeer moeilijke compositie, werd uitmuntend gezongen. Dit was ook het ge val met het lieve Ins freie, dat, op verzoek van het auditorium, door het dameskoor werd herhaald. De ijverige directeur mag met volle recht tevreden zijn over deze zoo uitstekend geslaagde uit voering. Zwolle, 18 April. In deze gemeente gaat een adres rond aan de Hooge Regeering, inhoudende het verzoek om de drankwet niet te wijzigen of te verslappen, maar op 1 Mei e. k. in haar ge heel in werking te brengen. Het adres telt reeds een groot getal handteekeniugen. Venendaal, 18 April. Iemand die misbruik van sterken drank maakte, zekere A. Elings van Heteren, is onder het kaartspel in eene herberg alhier door drift eensklaps doodgebleven. Scheveningen, 18 April. De schipper van de alhier thuis behoorende bomschuit Boor 's Hee ren Zegen bracht heden de treurige tijding, dat een zijner matrozen, Jacob Plug, gisteren-avond bij ongeluk overboord geslagen en verdronken i°. Breda, 18 April. Gisteren-morgen is uit de Westsingelgracht alhier opgevischt het lijk van den smid M. van Priusenhage. Vermoedelijk is hij tengevolge van dronkenschap te water geraakt; hij was even te voren nog in een kroeg gezien. Aan het hoofd had hij eene gapende wonde. Kesteren, 11 April. Gisteren is alhier een spoorwegwerker onder den trein geraakt. Hij was dadelijk een lijk. De ongelukkige laat eene weduwe en kinderen na. Amsterdam, 18 April. De rechtbank alhier heeft den gepensioneerden officier van gezondheid Bakker, wegens beleedigmg van jonkheer Sant- heuvel, bij het bekende voorval in het koffiehuis Be Munt, veroordeeld tot een gulden schade loosstelling en honderd gulden boete, of 14 dagen subsidiaire gevangenisstraf. Leeuwarden, 18 April. In een der vaarwa ters nabij deze gemeente is gisteren het lijk ge vonden van een man, ingezetene dezer stad, die wegens zijne grove verteringen in den laatsten tijd de aandacht trok. Groningen, 18 April. Door de Vereeniging t/b. der Bouwkunst alhier word onlangs een prijsvraag uilgeschreven voor een muziektent; de antwoorden moesten vóór 1 April jl. zijn inge zonden. Geen enkel ontwerp is ingekomen. Sappemeer, 18 April. Alhier is Dinsdag een moord gepleegd. De 25 jarige Roelf Dijk, die dien avond twist kreeg met A. S. werd door dezen met een enkelen slag gedood. De dader is naar de celgevangenis overgebracht. Hoodlaren, 18 April. Maandag is alhier een tweejarig kind van J. Tingeu in een vat water gevallen en verdronken. Dezer dagen werd door Baron Adolf de Rothschild te Parijs voor zijn collectie op een veiling aangekocht een glaasje op voet (genaamd bergcristal of cristal de rochegemon teerd met 3 gouden raudjes en geëmailleerd, uit de 15de eeuw, voor den prijs van honderd duizend gulden. Het bestuurder Nederlandsche vereeniging tot bescherming van dieren beeft het met de tram réizend publiek opmerkzaam gemaakt op het nadeel, dat de trampaarden ondervinden door het veelvuldig opnieuw op gang brengen van de tramrijtuigen, en een ieder beleefd, maar dringend uitgenoodigd, de wagens zoo min moge lijk te doen stoppen, door niet op elk wille keurig puul op de tram te stappen en daaruit te stijgen, maar daarvoor zooveel doenlijk de wisselplaatsen te kiezen, ot gebruik te maken van het stilstaan van de rijtuigen, al moet meu daardoor eeuige passen te voet afleggen. Een talrijke menigte was gist e- ren-avond op den Haarlemmerdijk te Amst. getuige van een gedachtenwisseling tusschen een door de trouw verbonden echtpaar,dat zijne meer.ing met de handen verduidelijkte. Zelfs de tramdieust werd et door gestoord. Dissertaties beliooren tot de minst gelezen werken eu het was meer toeval dan toeleg, dat wij het proefschrift inzagen van den heer H. van Anrooy, die dezer dagen te Leiden tot doctor in de medicijuen promoveerde. Hij heeft als onderwerp daarvoor gekozen een onderzoek van de oogen zijner aeademiebroeders. Van de 645 studenten, die te Leiden wonen, voldeden 470 aan zijn verzoek om hunne oogen te zijner beschikking te stellen. Zijn onderzoek leidde tot eene niet onbelangrijke bijdrage voor de statistiek. Als curiositeit ontleeneu wij er aan, dat er van de 470 studenten 163 bijzienden waren en wel 27,23 pet. van de medici 35 a jl juristen 40 i, u 11 litteratoren 61,11 ,i a philosofeu 22,22 a I, theologen. Onder al de onderzochten waren er maar 17 kleurblinden. Zij waren alleen onder de medici en de juristen. Jan Hardenberg, molenaar inden Rietwijkeroord, gemeente Nieuwer-Amstel, vierde den 16den April een zeer zeldzaam feest. Gedu rende 60 jaren was hij molenaar op een en denzelfden molen geweest, waarin hij ook geboren is. Talrijke bewijzen van deelneming ontving e stokoude, maar nog krachtige man van vele kanten. Eer. niet onaardig incident heeft zich voorgedaan in het Engelsche Huis der Ge meenten. Een ellendeling, die eer vrouw onlangs de ribben stuk sloeg, kwam met een geringe straf vrij. Toen de Miuister Harcourt hiervoor geen voldoende reden aangeven kon, gaf het lid Mac- farlane te kennen, dat hij bij de behandeling van de dierenbescherming-Bill voorstellen zou, ook de vrouwen onder de dieren op te nemen. Vervallen grootheid. Onlangs belde een arme, slecht gekleede vrouw aan de poort van een gasthuis te Parijs, zeggende dat zij ziek was. Zij werd onder den naam van Bernard iogeschre- veu. Haar eigenlijke naam was echter baronnes de P Zij had, zeide zij, een fortuin van meer dan vier miilioen franks bezeten eu een uitge strekt landgoed in de omstreken van Bordeaux. Haar ecktgeuoot had, na hun geheel ver mogen verspeeld te hebben, door zelfmoord een einde aan zijn leven gemaakt. Mevrouw De P. weduwe geworden zijnde, wilde niet hertrouwen. Om haar kost te verdienen werd zij dienstbode ouder den naam van Bernard. De ongelukkige vrouw is gestorven en van den arme begraven. De heer De P.lideenergroote firma te Amsterdam, die dezer dagen van Am sterdam over Rotterdam en R >zendaal per snel trein naar Parijs reisde, kwam bij zijne aankomst aldaar tot de ontdekking, dat zijn koffer, welke in een bagagewagen was vervoerd, onderwegwas opengebroken, en dat daaruit eene aanzienlijke som aan goud- en zilvergeld was gestolen. Door den heer P. Schulze te Man- chester wordt voor de dames eene nieuwe aan gename en nuttige bezigheid aangeboden, die in Engeland veel bijval vindt. Het is een „Oostersch tapijt-breiwerk," en bestaat in het vervaardigen van dikke, zware tapijten en haardkleeden in alle patronen, even fraai en sterker dan die welke heeten uit Smyrna te komen. Daartoe heeft men niets anders noodig dan twee stalen breipennen, een hoeveelheid draden en dikke wol van ver schillende lengte, en een kluw sterk katoenen garen, dat als 't ware den achtergroud van het tapijtwerk vormt, waarin de korte draden wol gebreid worden, met een zeer eenvoudigea steek. Deze draden zijn van verschillende kleur en wor den ingebreid volgens een gedrukt patroon. Zoo kan men een warm, sterk en artistiek haard- of vloerkleed vervaarvaardigen in reepen, die later aaneengenaaid worden. Het werk is r.iet vermoeiend. Eerstbeginnende kunnen het leeren uit een boek van den heer Schulze, waarin de noodige inlich tingen worden gegeven. In zekere gemeente zon onlangs gecollecteerd worden. Om het zieh gemakkelijk te maken, plaatste de burgemeester een bus aan h t g-meentehuis, en liet bekend maken, dat iedereen, gedurende een rveek, zijne gave daarin kon storten. Toen de tijd om wa3 werd de bus geopend en men vond één e nt. Of hieronder ook de gift van den burgemeester begrepen was, wordt niet vermeld. Een gevaarlijke grap kostte Zater- dag een 20-jarigen winkelbediende te Einstenval- de, in Brandenburg, het leven. De jonkman had zich nl. „voor de aardigheid,, opgehangen, om zijn kameraden eens aar. het schrikken te maken. Maar het ging te natuurlijk en voor er hulp kwam was de ongelukkige reeds dood. Een der gelijk geval wordt uit Ereuenbrietzen bericht. Daar speelden twee jonger.s, van elf en negen jaren, in het bosch, samen „ophangen". Met den jongste ging het goed: hij werd opgehangen en terstond weer losgemaakt. Maar toen de oudste aan de beurt was. kon zijn broertje hem niet loskrijgen. Het kind liep schreiend naar zijn moeder om hulp, maar toen dtze kwam toesnellen vond zij haar lieveling dood. Een voorbijganger had hem afgesneden, doch blijk baar, te laat. B a r n u m's witte olifant schijnt in Amerika aanleiding tot een gerechtelijk onderzoek te zullen geven. Bij de „Vereeniging tot bescher ming van dieren,, te Philadelphia zijn beëedigde beschuldigingen ingekomen, die beweren, dat de witheid der vier pooten van het dier door kunst matige en zeer nadeelige middelen is veroorzaakt, en het kon wel zijn, dat er een rechtsvervolging tegen den bekenden Showman werd ingesteld. Men acht het echter niet onmogelijk, dat Bar- num zelf achter de zaak zit. Een proces toch is ook al een prachtige reclame. „De kat heeft het ge daan "is een ge- liefkoosde uitvlucht voor dienstboden of huisjuffrou wen als er iets gebroken is. Maar een inbreker, die de schuld op de kat gooit, is wel een zeld zaamheid. Dit kwam onlangs te Londen voor. Men betrapte daar een man, die een huis van het dak af binnen was gekomen, met een pakje onder den arm, en toen men hem vroeg wat hij op het dak gedaan had, verhaalde hij, dat hij daar jacht gemaakt had op twee dolle katten. Het pakje, verklaarde hij (want de nieuwsgierige politie vroeg daar ook al naar), hadden de die ren met zich meegesleept en hij had het uit hunne klauwen gered. De katten waren de die ven en hij was de eerlijkheid zelf. De politie was echter niet geheel voldaan met zijne ver klaringen; zij nam hem gevangen. En bij zijn verhoor erkende de man, dat hij de katten valscli beschuldigd en zelf inbraak gepleegd had. Hij werd tot 5 jaren dwangarbeid veroordeeld. Een boter handelaar op het Da m- rak te Amsterdam is gisteren-namiddag het slacht offer geworden van eene fijngesponnen oplichterij. Een persoon, zich noemende S. Mets, kocht bij hem 9 vaatjes boter voor eene waarde van f 125, met beding van comptante betaling, de quitantie had men er slechts bij te doen, en deed die be zorgen aan een vooraf aan den Haarlemmerdijk gehuurden kelder. Daar was alles tot de ontvangst gereed en wist men op sluwe wijze den knecht zonder betaling af te schepen. Toen de patroon een uur later aan den kelder terugkwam, was de kooper met de 9 vaten boter verdwenen. Een bende Italianen, bestaande uit mannen, vrouwen en kinderen, te zamen onge veer een twintigtal personen, vergezeld van beren, heeft het noorden der provincie OostVlaandeien doorkruist om zich naar de Nederlandsche grens te begeven, onder bewaking van de gendarmerie. Deze bende heeft den nacht van Zaterdag op Zondag doorgebracht buiten de stad Brugge. Te midden der beploegde velden sloegen zij hun tenten op lieten er hun dieren weiden en legden de hand op al wat hun dienen kon. Zij randden de werklieden aan en poogden hun geld af te nemen. Een hevig gevicht had plaats, waarin de Italianen hun beren als hulptroepen gebruikten. De vreemde roovers hadden ook de gendarmen gedreigd, dat zij de beren op hen los zouden laten; met het uitvoeren van deze bedreiging hadden zij reeds een begin gemaakt. Een der roovers is naar de gevangenis gebracht. Woensdag avond liep te Amster dam een beschonken man in het water. Iemand die het zag had moed genoeg hem na te sprin gen, na vooraf rijn jas aan eene ander toeschou wer in bewaring te hebben gegeven. De drenke ling werd op 't droge gebracht, maar toen de redder naar den man omzag, die zijn jas bewaarde, was deze met dat kleeding3tuk verdwenen. Een soldaat, die aan den slag van Tamasi deelnam, beschrijft in een brief, door de Engelsche bladen medegedeeld, boe hij daar op wonderbare wijs aan den dood ontsnapte. Na een verwoed gevecht van man tegen man viel de soldaat op den grond, onder een door hem ge- dooden Arabier. Hij bezeerde zijn hoofd bij zijn val en bleef geruimen tijd bewusteloos. „Toen ik weer tot mijzelver, kwam," zoo verhaalt hij, „bevond ik, dat het lichaam van den Arabier over mijn borst en een gedoode kameraad op mijn maag en beenen lag. Ik richtte mij een weinig op en zag tot mijn schrik de onzen terugtrekken eu tusschen mij en hen een paar honderd vijanden. „Vlak hij mij waren er juist twaalf bezig met iedere» gewonde man door speer steken af te maken. Ik begreep dat mijn eenige kar.s op redding was, mij dood te houden. Daar kwam er een den armen Tom, mijn kameraad, afmaken. Hadden zij gezien, dat ik nog leefde, het ware mij eveneens gegaan. Ik bleef dus stil liggen, maar de doodsangst dien ik uitstond is onbeschrijflijk, fk bad in stilte, zooals ik nooit te voren gebeden had. Zij gingen twee of drie malen over mij been; een stapte met zijn blooten voet op mijn wang, maar ik hield mij goed. Eindelijk, nadat ik nog een klein kwartier in vreeselijke spanning had doorgebracht, kwamen onze voorwaartsrukkende troepen waar ik lag, en ik was gered." Een blinde v o d d e n r a p e r s v r o u w te Parijs heeft bij een twist haar man overhoop gestoken. M a a n d a g-n amid dag heeft te Heem- steile weder een zeer droevig ongeval plaats gehad. Vroolijk en wel speelde op den weg aldaar een jongen met zijn 12-jarig zusje, dat helaas niet lette op de trun, welke met deil gewonen gang aankwam. Ofschoon de machinist stopte en deu trein zeer spoedig tot staan bracht, hielp dit niels en het meisje werd als het ware verpletterd. Zij was onherkenbaar toen men haar onder de wagens weghaalde, welke over den buik en het boven lijf waren gegaan, zoodat het kind onmiddellijk dood was. Een dronkaard is eergisteren te Amsterdam in eene gracht gezeild. Deze ver keerde manoeuvre kostte hem het leven. Eenige Amerikaanse hespoorweg- maatschappijen hebben o ilangs geheel nieuwe spoorwegkaartjes ingevoerd, in den vorm van postzegels; elk z gel is goed voor een Eng. mijl sporens; ze worden in bladen van 20 of boekjes van 50, 500 en 1000 stuks uitgegeven; voor elk afgelegde Eng. mijl scheurt de conducteur een zegel af. De biljetten blijven steeds geldig en kunnen, gelijk poslzegels, overal in betaling ge geven worden. Men heeft ook in Duitschland onlangs iets van dien aard ingevoerd nl. 50 kilometer-bilj.-tten, die aan geen bepaalde spoor- weglijn gebonden zijn. Als kaf voor den wind zijn de overblijfselen der Amsterdamsche tentoonstelling gestoven. Een van die overblijfselen is te Rotter dam terecht gekomen en wordt thans opgesteld op list Beursplein. De kiosk, die de heer Boete op het terrein der Amsterdamsche Tentoonstelling had, zal alhier op het Beursplein dienst doen als wachthuisje voor de tram. Dr. Chaumery, van Alexandrië, heeft tijdens de jongste cholera-epidemie in de wijk der koperbewerkers te Kaïro een onderzoek ingesteld. In die stad toch is eene wijk, nage noeg uitsluitend door koperslagers, graveurs, slij pers en sicileerders van koperen vazen, wapenen, ornementen enz. bewoond. In die wijk werden van de 400 arbeiders er 50 door de cholera aangetast, en stierven er 13. In een winkel stier ven patroon en beide werklieden, in een anderen 3 van de 5 arbeiders. Ook dr. Chaumery meent dus de beweerde voorbehoedende werking van het koperbearbeiden tegen de cholera in twijfel te moeten trekken. Te Tarascon is de schouwburg, nadat Mile. Agar er eene voorstelling had gege ven, afgebrand. Het onheil wordt toegeschreven aan het ontsuappan van gas. Den schilder Agapit Stevens te Antwerpen, die, zooals men weet, van onze re geering, bij vergissing in plaats van Alfred Stevens, de orde van den Nederlandschen Leeuw had gekregen, is door het Belgisch gou vernement de aanneming er van geweigerd. Het Ncderlandseh Departement van Buitenlandsche Zaken heeft hem nu het brevet teruggevraagd; doch hij weigert dit; alleen het kruis, dat hij toch niet kan dragen, wil hij teruggeven. Hij heeft gezegd, tot in cassatie te willen pleiten, om te doen beslissen, dat de decoratie voor hem be stemd was. De Engelsche architect George Scott is door een rechterlijk vonnis krankzinnig verklaard en onder curatele gesteld. Men beweert echter, dat hij zeer goed bij zijn verstand en alleen het slachtoffer is eener samenspanning van verscheidene leden zijner familie. Hij werd in Juli in een gesticht opgesloten, maar hij ont vluchtte daaruit naar Frankrijk, en in Januari 11. keerde hij heimelijk naar Engeland terug, om zijn werk, den bouw eener kerk te Yarmouth, weer op te vatten. Thans echter is hij weer in verzekerde bewaring. Waarlijk, als de man nog niet krankzinnig is, zou het geen wonder zijn als hij het op die manier werd. Wanneer prins V. Bismarck een e n- kele maal in de Kamer verschijnt, zegt de Köln. Volksztg., dan geraakt alles op stelten. Van de Wilhelmstraat tot aan het parlementsgebouw staan dan compagniëu geheime politie-agenten geschaard. Een niet minder groot getal stilverklikkers, allen verschillend gekleed, om geen opzien te baren, verspreiden zich door de Kamer, zelfs op de tribune der courant-verslaggevers, die dan niet eens m-t elkaar mogen spreken. Allen, stenogra- phen, deurwaarders, boden, die in de zaal verschij nen, zelfs de zetters van de Landsdrukkerij, die gedurig kopij komen halen bij de snelschrijvers, mogen niet binnen dan tegen afgifte van een naamkaartje, met vermelding van beroep en woon plaats. Als de kanselier eindelijk verschijnt, dan gaan hem twee kellners uit de koffiekamer vooraf, die op zijn lessenaar de pitlooden leggen, welke de „groote man" bij voorkeur gebruikt en een glas met gt el vocht geen cognac, geen koude thee, maar echten Moezelwijn neerzetten. In Ooststellingwaif is sedert de invoering van een belasting op de honden het aautal dezer dieren jaarlijks toegenomen. Ruim 150 sociaal-democraten trok ken Dinsdag-avond ter bescherming van de ver- koopers van hun blaadje door de straten van Scheveningen. Honderden sloten zich bij dien optocht aan en eindelijk was de raenschenraassa zoo groot geworden, dat het verkeer geheel ge stremd was; aan opgewondenheid intusschen geen gebrek, geschreeuw, gezang en gejouw, maar tot handtastelijkheden is 't gelukkig niet gekomen, ofschoon politie en maréchaussees maatregelen hadden genomen om gevechten te verhoeden De verbittering te Scheveningen is namelijk zeer. groot; men verlangt dat die pogingen om rust verstoring uit te lokken achterwege blijven en verboden zullen worden. Voor de rustige burgers zijn die tot niets goeds leidende tumulten meer dan hinderlijk en men is dan ook voornemens, zich tot de Hooge R geering te wenden met een verzoekschrift om die optochten en opschuddin gen, door personen van elders veroorzaakt, te verbieden en des noods te beletten. Men beeft toch bij de gedachte wat er gebeurd zou zijn, als de visschers aan den wal waren geweest, te meer daar de mannelijke sociaal-democraten knuppels bij zich hadden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2