i v v i: i. a N o. Zuiver spel? GEMENGDE BERICHTEN. In een der bladen lazen we 't vol- met driemaandelijksclie coupons, welke niet vóór het jaar 1905 aflosbaar zullen zijn tegen den koers van 102 per 100. üe Regeering zal voorts machtiging vragen tot het aanbieden van 21/3 pCt. consols tegen den koers van 108, ter inwisseling van 3 pCt. consols a 100 pCt. In het Lagerhuis heeft de heer Glad stone verklaard, dat Berber in gevaar verkeert. Hij gaf verder te kennen dat de regeering een voorstel van het Egyptische gouvernement te dier zake had ontvangen. De Regeeriug heeft een antwoord gegeven maar de openbaarmaking daarvan is op dit oogenblik niet in het publiek belang. De minister herhaalt dat Gordon's positie veilig is. De Engelsche Regeering erkent ten volle hare verplichtingen dienaangaan de, en beschouwt het als haren plicht om, zoo noodig, maatregelen te nemen tot het nakomen van dezen. Schepen, van Indië komende door het Kanaal van Suez, zullen aan quaran taine worden ouder worpen. De Regeering der Vereeuigde Staten heeft aan de overheden in de havens aan de Golf van Mexico strenge bevelen ge geven tot handhaving der neutraliteitswet- ten. De toestand van Aguerro wordt voor gesteld als hachelijk; hij kan elk oogen blik dood of levend in handen dor troepen vallen. De limes verneemt uit Philadelphia, dat de representant der Internationale As sociatie aan den Congo schriftelijk aan de Recreeriug der Unie heeft verklaard, O O dat de Associatie geeu belastingen zal heffen van vreemdelingen, en het recht van koop en huur onbeperkt zal waar borgen. In een telegram uit Durban aan de Ti mes wordt beweerd dat Dini-Zoeloe, de zoon van Cetewayo zich vereenigd heelt met de grensboereu, die de Usutu's opsto ken tegen Usibepu. Het of&ciëele Kaapsche blad Argus bepleit de inlijving van Stel- laland. Het Kaapsche Parlement komt in de volgende week bijeen. Eene dépêche uit Cuba meldt dat de bende van Aguerro uiteengejaagd gevlucht is en vervolgd wordt. In de N. Groninger Ct. leest men „Voor de militiepliehtigen, die hun militie- dienst hij plaatsvervanging of nummerverwisseliug door anderen willen doen vervullen, ziet het er, schrijft men ons, dit jaar recht bar uit. Gebeurde het in vroegere jaren hoogst zelden dat de aau- geboden plaatsvervangers en nummerverwisselaars afgekeurd werden door den militieraad, thans zijn de hekken verhangen en is afkeuring dage lijks schering en inslag. Heden, de laatste zitdag van den militieraad, kan men constateeren, dat ongeveer 90, Zegge negentig, plaatsvervangers en nummerverwisselaars zijn afgekeurd geworden. Enkelen hebben zelfs tot driemaal toe de door hen aangeboden plaatsvervangers moeten zien afwijzen. Waar moot dat heen, vraagt men zich ouwiliekeurig af? Wel zal de raad heden Zaterdag een derde zitting houden, tot het stellen van plaasvervaugers en nummerverwisselaars, doch hoe velen zullen er zijn die tegen dien tijd niet gereed zullen kunnen zijn, met het stellen van nieuwe? En wat meer zegt, zal die aanhoudende afkeuring niet ten gevolge hebben, dat de prijzen voor plaatsvervangers en nummerverwisselaars enorm zullen stijgen, zoodat er voor een gewoon burgerman, die zich niet in weelde kan baden, haast geen bijkomen aan is? Ja waarlijk, het ziet er voor dezen treurig uit. Waaraan deze fabelachtige groote afkeuring ditmaal toe te schrijven is, aan het nieuw ingevoerde genees kundig reglement op de plaatsvervangers en num merverwisselaars, dan wel aan een piotselingen achteruitgang van den physieken toestand van Neerlands jongelingschap, wij weten het niet en zijn niet bij machte deze vraag te beantwoorden; doch wel zijn wij geïnformeerd dat elders men noemt Rotterdam en Hoorn het zich hier dit jaar voordoend treurig verschijnsel niet op gemerkt wordt. Waarlijk wel treurig mag het genoemd worden, als men ziet dat dagelijks bij twintigtallen, op het uiterlijke afgaande, fliuk ontwikkelde mannen afgekeurd worden om als plaatsvervangers of nummerverwisselaars te dienen. Doch het uiterlijk kan bedriegen en dit zal ook hier wel het geval zijn." Het blad, dat deze mededeeling doet, gebruikt daarvoor zeer verschoonende termen, neemt al thans zeer welwillend aan, dat er misschien geen angel onder net gras schuilt. De autoriteiten, wieu de zaak aangaat, mogen het daarvoor dank baar zijn; wij zijn het erkentelijk voor de mede deeling zelve, opdat er de algeuieene aandacht op gevestigd zij. Het kon toch wezen, dat hier vijandschap tegen de plaatsvervanging in het spel ware. En mocht dit inderdaad het geval zijn, dan zouden wij het middel, daarbij gebezigd, valsch spel noe men. Zoolang de wet plaatsvervanging en num merverwisseling toelaat, mag men niet door kunst middeltjes afbreuk doen aan de werking van de wet, die het recht verleent. Behalve nog de onbillijkheid, welke daarmee zou begaan worden tegenover de misschien, door overdreven gestrengheid, ten onrechte afgekeurden, die zich daardoor in hun wensch om te dienen en wellicht door het vervangingsgeld aan hun familicn groote diensten te bewijzen, teleurgesteld zien, en waardoor ook de tevredenheid alweer niet zou bevorderd worden. Bij de Tweede Kamer zijn ingekomen ontwer pen: 1°. tot intrekking der bepalingen omtrent tijdrlijke vrijstelling van grondbelasting voor ge bouwde eigendommen; 2°. lot afwijking van de regels der gemeentewet omtrent plaatselijke be lastingen ten behoeve van Vlissingen. De Begrooting van Nederlandsch-Indië voor 1884 is ingekomen, doch nog niet gedrukt. Voor den spoorweg SoerabayaOadjong is f 480,000 aangevraagd. De Tweede Kamer der S. G. zal tegen den 5n Mei worden opgeroepen. Naar wij vernemen, wenscht de Begeering eene wettelijke bepaling in het leven te roepen, om scheepswrakken op de Zuiderzee en in de zeemondingen op te ruimen onder dezelfde voor waarden als dit op de rivieren plaats heeft. [n de Rijkspostspaarbank is van 11 tot 20 April jl.meer ingelegd dan terugbetaald f 16.896.15. Het totaal der inlagen bedroeg op 20 April jl. 3,533,940,82. üe Amstelbode meldt, dat de Z.E. H.G. lieer dr. Schaepman, lid der Tweede Kamer, door de universiteit van Leuven benoemd wordt tot Dr. philosophiae et litt. honoris causa. Ter voorziening in de Tweede Kamer vacature, kiesdistrict Almeloo, onstaan door het bedanken van den heer Iusinger, heeft de Alg. Kiesvereeniging in Nederland candidaat gesteld den vice-admiraal jhr. E. De Casembroot, die deze candidatuur heeft aanvaard. Door de kiesvereeniging Recht voor Allen te Nijmegen is voor de Tweede Kamer candi daat gesteld mr. M. J. C. M. Kolkman, notaris te Didam. Rotterdam, 25 April. Bij den Gemeenteraad alhier is ingekomen een voorstel van B. en W. tot aanwending van pogingen ter verecnigiug van de gemeenten Delftshaven en Botterdam. Zutfen, 25 April. In de houtzagerij der firma Ketjen Van Boekei, alhier, werd onlangs de cirkelzager W. Hekkelman bij zijne werkzaam heden ernstig aan de linkerhand verwond, waarbij de geheele pink werd afgezaagd en de overige vin gers zwaar beschadigd werden. Hij is thans aan de gevolgen overleden. Delft, 25 April. Een 12 jarige jongen wilde gisteren-ochtend een nestje met vogeltjes uithalen uit een boom aan den Haagweg, doch viel en bleef op de plaats dood. Zaandam, 25 April. De gemeentereiniging alhier heeft in 1883 ongeveer f 10,000 ui'gege ven en f 2500 ontvangen. Amsterdam, 25 April. Aan de B. K.-zieken verpleging alhier is eene som zeven duizend gul den vermaakt door iemand, die onbekend wenscht te blijven. Waalwijk, 25 April. Een persoon uit deze gemeente die zich eergisteren ondanks het gure weder was gaan baden, werd kort daarna leven loos opgehaald. Men zegt, dat hij te veel sterken drank had gebruikt. Leeuwarden, 25 April. De Drankwet heeft in deze stad, waar men te voren 358 drankwin kels vond, 22 tapperijen en 89 andere drankwin kels doen verdwijnen. Pernis, 25 April. Er hebben zich in deze ge meente in één gezin vijf gevallen van febris ty- phoidea voorgedaan. In een plaatsje nabij Birmingham overleed dezer dagen Annie Leeson iu den ouder dom van 103 jaren, iu het bezit van al haar geestvermogens. Zij woonde bij haar 70-jarigen zoon. gende: „Voor eénige dagen zou de heer S.... met een ouderling uit M. euie visite maken bij Ds. v. S. te H. Het anders makke paard maakt zich verschrikt en oogenblikkelijk te water. S. wist zieh spoedig te redden; de ouderling had zich eenigszins bezeerd idem ook de tentwagen." Arme tentwagen! In de Hygiene pratique wordt aanbe- volen, om laarzen cn schoenen waterdicht te maken, ze gedurende eeuige uren iu eene sterke zeepoplossing te leggen. Hierdoor ontstaat iu het leder eene velverbinding, die het voor wa ter ondoordiingbaar maakt. In welke mate Oostenrijk nog het beloofde land voor alle Nimrods is, blijke uit de volgende cijfers. Er werden in 1882 gescho ten: 26 beren, 123 wolven, 52 lijnxen, 21.460 vossen, 7021 marters, 14,570 bunsingen, 764 vischotters, 2447 dassen, 426 adelaars, 91,123 havikken, valken en sperwers, 970 uilen, 6550 herten, 2240 damherten, 44,480 reeën, 6116 gemsen, 2373 wilde zwijnen. 1,025,880 hazen, 7543 berkhoenders, 3906 korhoenders, 9103 ha- zelhoenders, 1847 sneeuwhoenders, 4075 steen hoenders, 89,202 fazanten, 789,885 patrijzen, 80,032 kwartels, 40.700 snippen, 760 wilde ganzen en 43,978 wilde eenden. Dooreen wervelstorm werden te Galveston in Texas een kerk en een negerschool vernield. Van de 32 schoolkinderen werden 10 zwaar en 1 doodelijk gekwetst. Een honderdtal bun sings en we ids, met groote moeite ir. Lincolnshire gevan gen, worden naar Nieuw-Zeeland verscheept, om zich verdienstelijk te makon met het helpen uit roeien der konijnen, die daar, evenals in Austra lië, eene ware landplaag geworden zijn, tegen welke alle middelen tot dusver vruchteloos ble ken. Tot voedering van dit bloeddorstig gedierte gedurende de zeereis wolden 1500 levende dui ven meegenomen. De Arnhemsche Volksgaarkeuken, een particuliere onderneming, bleek gisteren-ochtend met de noorderzon verdwenen te zijn. Het stoomschip Oregon, van de Guion-lijn heeft dezer dagen de reis van Queens- towu naar New-York afgelegd in zes dagen, tien uren en tien minuten: dat is twaalf uren korter dan de snelste overtocht die tot dusver werd volbracht. Jammer maar, dat deze snelheid niet anders kan verkregeu worden dan ten koste der veiligheid. In de Vereenigde Staten van Noord-Amerika begint men meer en meer gebruik te maken van het koolzuurgas. Zoo is onlangs een zekere Charles Holloway, na afloop van eeu langdurig proces, eigenaar geworden van een patent, volgens hetwelk hij alleen het recht heeft, toestellen te vervaardigen en te verkoopen, die door middel van koolzuurgas branden kunnen blusschen. Meer en meer worden dergelijke ma chines, die wel te onderscheiden zijn van de bekende extincteurs, voor liet blusschen gebruikt. Zoo heeft de stad New-York er negen, behalve nog honderd acht extincteurs, terwijl de stad Boston er zich reeds van een veertigtal heeft voorzien. Vlak buiten Baltimore, in de zooge naamde „Bit", waar veel brandgevaarlijke fa brieken gevonden worden, heeft de brandweer, die daar uitsluitend dienst doet, in het geheel geen spuiten meer, maar negen groote koolzuur- maciiines benevens een bepaald aantal draagbare extincteurs. Vooral bij petroleumbranden komen die koolzuurmachine3 van pas, omdat iu die gevallen water niets geeft. Bovendien heeft men bij gebruikmaking van de koolzuurmachines na tuurlijk geen gevaar voor waterschade, welke, dit behoeven wij nauwelijks op te merken, in veel gevallen van grooter bettekenis is dan de eigenlijk gezegde brandschade. In 1829 begon zekere juffrouw Lyman, die in de vorige maand te Cabot (Noord- Amerika) overleed, een waschlijn te weven van haar eigen haar, dat zij onder het kammen uit het hoofd trok. Bij haar dood had de lijn een lengte van 100 voet. Ter waarschuwing wordt ge meld: Bij den landbouwer J. Van Giffen, te Uden, stierven Zaterdag-morgen plotseling vier koeien na elkander, terwijl een stier en een hokkeling gelijke ziekteverschijnselen als de ge storvene vertoonden. Uit het onderzoek van den rijks-veearts Mingels, te Osch, bleek, dat deze koeien gestorven waren tengevolge van taxus vergiftiging. De boer had zijn vee gestrooid met het snoeisel van een taxus-heg. Bij velen schijnt het nog onbekend te zijn, dat taxus boccata een zeer snelwerkend vergift is voor herkauwen de dieren. In het gerechtshof te Tiflis heeft de Russische prins Soumbatow gedurende de be handeling van een proces, door hem gevoerd tegen Prins Bagration Monkhraosky, eenige re volverschoten op zijn tegenpartij gelost, die ge wond werd maar niet gevaarlijk. Als een merkwaardige bijdrage van de bedrijvigheid in de Nederlandsclie stad Z. wekt de stedelijke courant want die ziet er werkelijk het licht de ingezetenen op, iu een bericht dat het eenige is in de rubriek „stadsnieuws", kaartjes te zenden bij gelegenheid van den verjaardag van een voormalig stad genoot Duitschland is weer eene acade- mie rijker geworden, en wel eene schoorsteen- vegers-academie. De cursus is 17 April begonnen te Neustadt in Mecklenburg. Er wordt onderwijs gegeven in schrijven, rekenen, taal, de constructie van verwarmingstoestellen, het teekenen en de verordeningen der bouw-politie. Eenhaarkunstenaar in een onzer provinciesteden vond zijn uithangbord, waarop alleen „kapper" vermeld stond, wat al te een voudig. Hij gaf het dus aan een schilder, om er een meer kranigen titel op te plaatsen. Thans prijkt 's mans uithangbord deftig op de oude plaats, met dit opschrift: N. N. Kapper en Coiffeur." Twee zusters op gevorderden leef- tijd, die sirds ettelijke jaren ondersteund werden door de diaconie der llerv. kerk te 's Heerenhoek, leefden in den allerellendigsten toestand. Dezer dagen nu stierf de eene en in haar bezit werd een som van f 18 gevonden. Men begon nu te vermoeden, dat de andere misschien ook geld had, ondervroeg haar en kreeg eindelijk toestemming om haar kast te doorzoeken. Eu men had zich niet bedrogen: ruim f 910 werd te voorschijn gebracht. Kapitein Traynor zal dezen zomer met een roeiboot van Amerika naar Europa rei zen. Dat vaartuig is 13 voet lang en 5 vost breed. Het is van eeu kajuit en twee luchtdichte reservoirs voorzien en heeft leeftocht voor vier maanden aan boord. In het Belgisch dorpje Beers t heelt een hevige brand gewoed. Een der woningen, die de prooi der vlammen is geworden, werd be woond door een gezin met twee kinderen, het eene vier jaar en het andere negen maanden oud. Alle pogingen, die de ongelukkige ouders aan wendden, om hun kinderen te redden, bleven vruchteloos; de armo kleinen werden levend ver brand. De ouders hebben insgelijks brandwonde bekomen. Bijde Hindoes in Britse h-I u d i stuiten de maatregelen der Engelsche overheid, cm de pokziekte tegen te gaan, op het bijgeloof dat de goden niet willen dat de kinderen zullen worden ingeënt. Baron Nordenskjöld heeft, op zijn jongste reis naar de arctische gewesten, in Lap land een wedstrijd op schaatsen uitgeschreven, om de bedrevenheid der inboorlingen op de proef te stellen. Hij loofde prijzen uit, de hoogste on geveer f 175 in geld, en liet de „skidors" rijden over een baan van 227 kilometers, met Quich- jock tot uitgangspunt en daarheen weer terug- keerenae. De winner legde den afstand af in 21 uur 22 min. met inbegrip van eenige rust onder weg. Zoo scherp was de strijd dat de tweede slechts een halve minuut later aankwam, en de derde 11 minuten. En dat op een afstand van 227 kilomaters! Men schrijft ons uitHaarlemmer- meer: Iu den laatsten tijd hoorde men veel dat hier en daar des nachts kippen werden gestolen, maar om den dief te betrappen, was voorzeker geen gemakkelijke zaak voor de politie, daar deze gemeente zoo uitgestrekt is. Iu den nacht van 21 op 22 dezer had men dan wederom goedgevonden het nieuw gezette kippenhok, goed gesloten, bij den landbouwer Jansen, nabij de Lijnden alhier, eens na te zien en daaruit door afbreking van plankeu 3 kippen mede te ne men, doch toevallig heeft de dief bij het buk ken zijn sigarenkoker uit zijn zak laten vallen, waarin briefjes zaten, waaruit bleek, wien die koker toebehoorde;'s morgens werd die sigaren koker bij het kippenhok gevonden, en des avonds werd de vermoedelijke dader, een jongeling van twintig jaar door den gemeente-veldwachter aan gehouden, en 's nachts voor den burgemeester gebracht; deze verhoorde den vermoedelijken da der, die eerst ontkende eigenaar van den gevon den sigarenkoker te zijn, doch nadat hij eenige uren alleen onder het raadhuis had doorgebracht, bekende hij bij een tweede verhoor ooi moedig den diefstal en erkende ook den gevonden sigarenkoker als den zijnen. Hij werd naar het huis van arrest overgebracht. De oudste bewoner van Bronbeek, L. Schrijvers, is eergisteren op 94-jarigen ouder dom overleden. Hij had de campagnes uit het keizerrijk medegemaakt en aan bijna alle oorlo gen iu Indië deelgenomen. De Parijsche rechtbank van ko op- handel heeft dezer dagen een vonnis gewezen, dat liefhebbers van edelgesteenten zeker wel belang zal inboezemen. Reeds vroeger had men gele Kaapsche diamanten door indompeling iu een droppel aniline het voorkomen van zuivere Braziliaan8che weten te geven; thans geldt het eene grove geelachtige parel, die men door kunst matige kleuring het voorkomen van een zeer kostbare zwarte had weten te geven. De verval- schers der diamant werden tot zes maanden ge vangenisstraf veroordeeld. De vervaardiger of liever de verkooper der valsche parels (die ze gekleurd had door ze in een bad van zilver- nitraat te dompelen en ze daarna in de zon te drogen) werd veroordeeld tot het teruggeven der koopsom van fr. 10,000 en de kosten. Het be drog werd, na herhaalde proefnemingen, eerst door toepassing der electriciieit ontdekt. De boekhandelaar Karl Chris- tian Philipp Tauchnitz, te Leipzig dezer dagen overleden, heeft zijne geheele nalatenschap, ter waarde van eenige millioenen, aan de stad ver maakt, onder voorwaarde dat de daarvan ko mende renten voor het grootste gedeelte moeten worden besteed ten behoeve van het ziekenhuis, de bliuden—inrichting en andere instellingen. De boterprijzen zijn in Overijsel zóó laag, dit de beste soorten ep enkele mark ten tot voor f 20 per Vs ton verkocht worden. De vervaardiging en de verkoop van oleo-margarine- of kunstboter zijn bij de wet in den Staat New-York verboden. De vrouwenmoordenaars Hugo Schenk en Schlossarek zijn eergisteren-ochtend te Weenen geëxecuteerd. Vooral de laatste toonde bitter berouw. Voor zijn terechtstelling ontving hij een laugdurig bezoek van zijn vrouw en zijn zuster. YVeenend bad hij om vergiffenis en om een herhaald verzoek aan den Keizer om gratie. Dit was reeds door den advocaat ingeJieud, maar werd terstond afgewezen. Schlossarek biechtte nu en communiceerde; hij toonde oprecht berouw over zijn misdaad en zocht aanhoudend troost bij den Geestelijke. Op het schavot riep hij uit „God vergeve mij mijn zonden! Ook gij, mijne- heeren, scheukt mij vergiffenis voor al mijn mis daden vloek mij niet, gij zijt immers Christe nen. Amen!" Het vonnis werd snel voltrokken. De doodstrijd duurde enkele minuten. De ge heele executie maakte op het publiek een zeer plechtigen indruk. Volgens de uitkomsten der onder zoekingen van den Frauschen geleerde Panchon, omtrent de grenzen van het menschelijk gehoor, maakt de hoogste hoorbare toon 72.000 trillin gen in een seconde. Als de hooge toon niet meer hoorbaar is voor meiischen dan kan hij toch nog een gasvlam bewegen. Te Charleroi is een diner gehou- deu waarop alleen paardenvleesch werd rondge diend. Een der aanzittenden, dokter Morcan, hield een warme lofrede op het paardenvleesch, noemde het e«en gezond en verstetkond als ossen- vleesch en zeide dat het vooral als voedsel voor den werkenden stand, wegens den geringen prijs, bizonder was aan te bevelen. D e Tilb. Ct. meldt, dat onder Ti 1- burg een heidebrand is ontstaan, waardoor on geveer 25 hectare zijn verbrand. Hetzelfde had plaats iu de Oude Lei, onder die gemeente, waar 3 a 4 hectare zijn vernield. Te Utrecht is het 5jarig dochtertje van den werkman Vos op ongelukkige wijze om liet leven gekomen. Het kind wist bij een buur vrouw lucifers te bemachtigen en stak daarme de een papier in brand. De vlam van het pa pier vatte liet boezelaartje van de kl ine, die schreiend naar buiten liep. Toen men haai ter hulp kwam, was het kind reeds met brandwon den aan het gezicht overdekt Hoewel spoedig geneeskundige hulp werd ingeroepen, is het kind eenige uren daarna bezweken. De bekende anti-s apiritistCumber- land geeft nu te Parijs zijn voorstellingen, waar bij hij de meeste „wonderen,, der mediums ver toont en vervolgens verklaart. De beide Engelsche stoomschepen Dada en International, van de Silvertown Com pany die onlang den telegraafkabel tusschen Cadix en de Kanarische eilanden moesten leggen zijn van zoo volledige electrische inrichtingen voorzien, als men ze op het vasteland in een goed ingericht hotel zou kunnen verwachten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 4