NIEUWE No. 792. Donderdag 1 Mei 1884 9e Jaargang. Dc Katholieke Kerk in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. iaarhimh (oiniiT. ABONNEMENTSPHIJ8 Per 3 maanden voor Haarlem Buiteu Haarlem franco per post. Afz jnderljjke Nummers 1 0,85 1,— 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. jf AGITE MA NOK AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrij dag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÏJPPERS LAUREÏ. Bij de verdrukking eu vervolging, waar aan de Katholieke Kerk in schier alle landen bloot staat, bij de pogingen, die aangewend wordëu om haren invloed te ontzenuwen, is het ongetwijfeld hoogst verrassend eu verblijdend voor het geloo- vige hart, als men de kolossale uitbreiding ziet, die de Kerk heinde eu verre geeft te aanschouwen. Wij stellen ons voor in de volgende regelen de ontwikkeling der Katholieke Kerk in de Vereenigde Staten van Noord-Ame rika te behandelenten einde onze lezers met het kerkeljjke leven in de nieuwe we reld eenigszius nader bekend te maken. In het jaar 1776, het geboortejaar der Unie, werd het aantal Katholieken op 25.000 geschat, alzoo één Katholiek op 120 zielen der bevolking, in 1800 op 100.000 of 1 53; in 1820 op 300.000 of 1 32; in 1840 op 1.500.000 of 1 11; in 1860 op 4.500.000 op de gezamenlijke bevolking van 31.500.000; in 1878 telden de Katholieken 7.000.000 of 1:9. Eu thans kan men aannemen dat de Katho lieke bevolking ruim negen millioen zielen bedraagt. De beschouwing der afzonderlijke Staten en grondgebieden illustreert nog beter de wonderbare uitbreiding der Katholieke Kerk. Tot duidelijkere vergelijking zullen wij steeds naast het aantal Katholieken, dat der meest vertegenwoordigde Protestantscbe secte stel len. In Maine waren er tot het jaar 1855 slechts weinig Katholieken thans zijn er 50.500 en (volgens den cencus van 1880) 25.880 Methodisten. Volgens de constitutie van New-Hampshire waren vroeger de Katho lieken van alle Staats-ambten uitgesloten en de belemmerende bepalingen tegen vreemde lingen waren een beletsel voorde vestiging van landverhuizers in dien Staat; noch tans is het aantal Katholieken daar groo- ter dan dat van een of andere Protes- tantsche secte, namelijk 29.500 Katho lieken tegen 20.500 Cougregationalisten. Ouder de heerschappij van het Puritanisme mocht geen Katholiek zich in Massachusetts vestigende eerste Katholieken, die er FE U1LLE T ON. Een misverstand. In een land, zegt de Graaf de Segur in zijn gedenkschriften, waar een lijdelijke ge hoorzaamheid gevorderd wordt en alle tegenspraak verboden is, moet de rechtvaardigste en verstaa rt gste Vorst, of meester, schrikken voor de ge volgen van een ondoordachte wilsuiting of van «en met overhaasting gegeven bevel. Het volgende voorval geeft hiervan een bewijs. Dwaas moge het schijnen, maar het heeft inderdaad plaats gehad onder de regeering van Katharina II. Een zeer rijk vreemdeling, Sutherland genaamd, was bankier van het hof en als Russisch onder daan genaturaliseerd; hij stond bij de Keizerin in vrij hooge gunst. Op zekeren ochtend komt men hem berichten dat zijn woning door politie agenten is omringd, en dat hun opperhoofd hem verlangt te spreken. Deze officier, Reliew genaamd, treedt binnen. De ontsteltenis is op zijn gelaat te lezen. „Mijnheer Sutherland," zegt hij, ik ben tot mijn innig leedwezen door mijn zeer genadige Vorstin belast met de uitvoering van een bevel, waarvan de gestrengheid mij schrik aanjaagt, eu zeer door mij betreurd wordt. Ook kan ik mij niet begrijpen wat ge misdreven hebt, om der mate de verbolgenheid van hare Majesteit tegen u op te wekken." „Ik mijnheer, het is mij even, ja nog meer onbekend dan U; mijn verbazing is dus nog grooter dan de uwe. Maar hoe dit aankwamen, waren Ieren, welke als slaven verkocht werden. Eerst iu het jaar 1803 kon het eerste Katholieke kerkje in Bos ton wordeu gebouwd en voor dezen bouw gaven slechts ongeveer 200 personen hunne liefde ffersthans telt de Katholieke Kerk in dien Staat meer dan een half millioen leden, daarentegen de voornaamste secte, de Cougregationalisten, slechts 91.000. In Rhode-Island werd de eerste Katholieke kerk (in Newport) in het jaar 1828 ge bouwd; thans zijn er 96.100 Katholieken terwijl de Baptisten slechts 10.800 leden tellen. De onderstelling is zeker niet on gerijmd, dat de Puriteinen van Connecti cut, die iu de zeventiende eeuw de beruchte blauwe wetten* maakten, nooit hebben kunnen deuken dat de door hen zoo gehate Papisten* in dien Staat zulk een vasten voet zouden verkrijgen. Hoe zou een Puritein ongeloovig het hoofd geschud hebben, als iemand hem had geprofeteerd dat eenmaal 175.000 Katholieken den bodem vau Con necticut zouden bewonen. Iu den Staat New-York tn wel in de stad New-York, werd de eerste Katholieke kerk iu het jaar 1786 gebouwd, 't Was een klein gebouw, maar toch groot genoeg voor de weinige Katholieken. Sinds dien tijd zijn er hon derden kerken gebouwd, in de stad New- York alleen meer dan 60, want bet aau- tal Katholieken bedraagt ruim 1.212 000 zielen. De Methodisten tellen 214.800 aan hangers. New-Jersey had van ouds eeue liberale constitutie, derhalve konden de Katholieken zich ook bij tijds in dien Staat vestigen. Zij tellen thans 200.000 zielen tegen 74.900 Methodisten. De Katholieken, die door Engelscke wetten werden onder drukt, vonden een veilig toevluchtsoord in Maryland, waar ook Protestanten liefderijke bescherming ondervonden tegen Protes- o o tantsche onverdraagzaamheid. Maryland was de eerste kolonie, welke de gewetensvrijheid voor alle burgers verkondigdezonder te letten op afkomst eu kleur. In Virginia bedraagt bet aantal Katholieken minder dan dat der secten men telt daar slechts 36.400 Katkoliekeu tegen 205.000 Baptis ten. Dit komt hoofdzakelijk daardoor, dat in den eersten tijd van de ontwikkeling des lands, slechts weinig Priesters in deze streken kwamenterwijl in den nieuweren ok zij, welk bevel hebt ge ontvangen?" „Mijnheer," hernam de offiicier, „ik heb waarlijk niet den moed het u mede te deelen.,, Wat, zou ik het vertrouwen van de Keizerin verloren hebben?" „Als het anders niet ware, zoudt ge mij niet zoo bedroefd zien. Het vertrouwen kan terugkomen, een verloren bediening kan men weder krijgen." „Maai- ik word toch niet het rijk uitgebannen? „Dat zou u niet gelegen komen, maar als men uw schatten bezit dan kan men het zich overal naar der. zin ma ken." „Mijn hemel", riep Sutherland bevende uit, „er is toch geen spraak van mij naar Siberië in ballingschap te zenden?" „Helaas! van daar kan men terugkomen." „Mij in de ge vangenis te werpen?" „Ware het dat slechts, zijn vrijheid kan men terugbekomen," „He- melsche goedheid! zou men mij tot knoeislagen veroordeeld hebben? - „Die straf is afgrijselijk, maar zij doodt niet." Hoe nu!" zegt de bankier snikkende, „is mijn leven in ge vaar? zou de Keizerin, die altijd zoo welwil lend, zoo goedertieren voor mij was, die niet langer dan twee dagen geleden nog met zoo veel goedheid met mij sprak, verlangen maar dat kan ik niet gelooven. Zeg mij alles, wat ik u bidden mag. De dood zou minder wreed zijn dan deze folterende onzekerheid." „Weet dan, mijn waardste heer," zei eindelijk de hoofdambtonnar der policie, met een meê- waardige stem, „dat mijn genadige Souvereine mij bevel gegeven heeft u te doen opzetten." "Opzetten!" riep Sutherland, den officier strak tijd de Missiën in de Atlantische eu Wes telijke Staten zoo talrijk werden, dat er voor liet Zuiden geen Priesters overbleven. Dit geldt ook voor Delaware, Noord-Ca- rolina, Zuid-Caroliua en Tennessee. In bet Zuiden gaan thans een groot aantal kleur lingen tot de Katholieke Kerk over, zoodat de hoop gegrond is, dat de Kerk aldaar binnen een niet al te groot tijdperk even snelle vorderingen zal maken als in het Noordeu. De eerste kolonisten van Pennsylvania' gedoogden in kunne klein geestigheid geen gewetensvrijheid voor de Katholieken. Tkaus heeft de Katholieke Kerk de secteu iu ledeutal verre over troffen, want in dieu Staat leven 515.000 Katholieken. De voornaamste secte, die der Episcopaten, telt slechts 169.000 aan hangers. Het groote aantal Ierscke en Duitsche Katholieken, dat zich iu het be gin van den immigratie-stroom in Ohio kwam vestigen, droeg krachtig bjj tot de uitbreiding der Kerk in dit gebied en dien tengevolge hebben de Katholieken ook ver reweg de meerderheid boven de sectende eersten tellen namelijk 370.000 gelcovigeu eu de voornaamste secte slechts 183.000. Indiana is eerst siuds 67 jaren voor de nederzetting geopend. Thans wonen er 170.000 Katholieken, de Episcopaleu tellen er 143.000 aanhangers. Nog geen 40 jaren is het geleden dat de eerste Bisschop voor Illinois werd gewijd; intusscheu wies de Katholieke Kerk met zulke reuzenschreden, dat die Staat sinds in een Aartsbisdom en twee Bisdommen verdeeld is. Volgens den census van 1880 wo nen er ruim 485.000 Katholieken, terwijl de voornaamste secte 128,000 leden telt. Tot het jaar 1834 behoorde het gebied van den tegenwoordigen Staat Wisconsin nog aan de Indianen; in 1839 werd het eerste kerkje voor de nog geen 100 zielen tellende gemeente in Milwaukee gebouwd en thans? Van de bevolking in Wisconsin bekennen er 316,000 het Katholieke Geloof; de Lutherscheu, als de grootste secte, tellen 10,000 aanhangers. Michigan kreeg in 1832 zijn eersten Bisschop; thans is dit gewest in drie diocezeu gedeeld eu heeft eeneKatholieke bevolking van 215,000 zielen, terwijl de Episcopalen slechts 61,700 aanhangers hebben. In Minnesota waren voor 50 jaren in het gelaat ziende; maar ge hebt het verstand verloren, of de Keizerin moet niet recht bij haar zinnen zijn. Iu alle gevallen hebt ge zulk een bevel toch niet ontvangen zonder barer Majes teit de barbaarschheid en de buitensporigheid daarvan onder het oog gebracht te hebben." „Helaas! arme vriend, ik heb gedaan, wat wij in den regel niet durven te wagen, ik heb mijn verbazing en mijn smart doen blijken: ik was op het punt eenige onderdanige tegenbedenkingen zelfs te maken; maar mijn doorluchtige gebiedster verweet mij met een toornige stem mijn aarzeling, en beval mij te vertrekken eu oogenblikkelijk het bevel dat zij mij gegeven had ten uitvoer te leggen, waarbij zij de woorden voegde, die mij nog altijd in de ooreu klinken: „Ga, en ver geet niet dat het uw plicht is zonder morren de bevelen te volvoeren, die het mij behaagt u op te dragen." Het is onmogelijk de verwondering, den toorn, den schrik, de wanhoop van den armen bankier te beschrijven. Na eenigen tijd aan zijn droef heid den vrijen teugel te hebben gelaten, deelt de directeur der politie hem mede dat hij hem een kwartier uurs verleent om zijn zaken in orde te brengen. Daarop bidt eu smeekt Sutherland hem, te veroorloven dat hij een brief aan de Keizerin richte, om haar mededoogen in te roepen. Eindelijk, door zijn smeekiugen verwon nen, willigt de ambtenaar zijn verzoek in, en belooft hij hoewel schoorvoetende zich met den brief te belas'en. Hij verlaat ook werkelijk de woning ran den bankier, maar op de straat ge- bijna gern blanken te vinden; in 1850 werd St. Paul een Bisschopszetel eu thans zijn er 158,500 geloovigeu. De Lutherschen hebben er 55.000 aanhangers. Jowa besta at als afzonderlijk gebied nauwelijks 40 jaren eu toch leven er nu reeds 120.000 Katho lieken, terwijl de voornaanitte secte op een aanhang van slechts 77.000 zieien wijzen kan. Missouri kreeg in het jaar 1843 zijn eersten Bisschop, die slechts een zeer kleine kudde had; thans leven er 186.000 Katho lieken tegen 88.000 Baptisten. Iu Texas maakt de Katholieke Kerk suelle vorde ringen en overvleugelt de verschillende secten; er wonen 100.000 Katholieken en 89.000 Episcopalen. In Louisiana vestigden zich hoofdzakelijk Spanjaards eu Franschen, de Katholieken zijn er dan ook talrijker dan alle secten te zamen. De volkstelling van 1880 wijst de volgende cijfers: 280.000 Katholieken eu 56.000 Baptisten. Californië telde tot 1850 niet veel Katho lieken, thans heeft dit land 216.000 geloo vigeu; de voornaamste secte bezit niet meer dan 11.200 zielen. In Dakota bloeit de Katholieke kerk op wonderbare wijze. Van de 150.000 zielen bebooren er 25.000 tot den Katholieken Godsdienst. Iu den aauvang dezer eeuw was er slechts een enkele Katholieke Bisschop iu de Ver eenigde Staten, thans zijn er 72. Tot het jaar 1840 telde men slechts een Aartsbis schop en 16 Bisschoppen in de Unie, thans 13 Aartsbisschoppen en 59 Bisschoppen. Iu het jaar 1840 waren er slechts 482 Priesters op het uitgestrekte gebied waarover de ster- reuvlag wappert, iu den tegenwoordigen tijd 6550. Iu het jaar 1850 telde men er 1100 Katholieke kerken, nu 6250, de Kapellen eu Missie-staties niet meegerekend. Iu liet jaar 1860 bestonden er 34 Katho lieke Colleges, nu 81. In het jaar 1854 waren er slechts 91 Katholieke opvoedings gestichten voor meisjes, in onze dagen telt men er 579. 25 Jaren geleden bestonden er slechts eeu paar honderd Katholieke parochiale scholen, thans bloeieu er ruim 2500. Waarlijk, uit het mostertzaadje is een machtige boom gewassen komen, ontzinkt hem de moed, eu begeeft hij zich ijlings naar den graaf Bruce. Deze ver beeldt zich d«t de directeur van politie krank zinnig geworden is, hij verzotkt hem naar het paleis te gaan en daar te wachten. Hij zelf begeeft zich onmiddellijk naar de Keizerin, in wier tegenwoordigheid hij terstond wordt toege- gelateu. Nauwelijks heelt hij zijn verslag uitge bracht van hetgeen de directeur hem heeft mede gedeeld, of Katharina roept iu de grootste ont steltenis uit: „Gerechte hemel! maar dat is af schuwelijk! Ge hebt gelijk! Reliew heeft ziju verstand verloren. Haast u, Graaf, den dwaas op te zoeken, en hem te gelasten oogenblikkelijk mijn armen bankier zijn zotten angst te benemen en hem in vrijheid te stellen." De Graaf verwij dert zich, volvoert den last die hem opgedragen werd, en vindt bij ziju terugkomst tot zijn ver bazing Katharina schaterend lachende: „Nu be grijp ik," zeide zij, „wat aanleiding heeft ge geven tot zulk een kluchtig en zonderling voorval. Ik bezat eenige jaren lang een fraaien hond, waarvan ik zeer veel hield, en wien ik den naam van Sutherland had gegeven, ter herin nering aan den Engelschman, van wien ik hem ten geschenke had ontvangen. De hond is ge storven, ik heb Reliew bevel gegeven hem te doen opzetten, eu toen hij weifelde, ben ik boos op hem geworden, wijl ik veronderst elde dat een dwaze ijdelbeid hem deze opdracht als beneden ziju waardigheid deed beschouwen. Ziedaar de oplossing van dit belachelijke raadsel."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 1