BUITENLAND. BINNEN L A N D, Het blijkt dat het plan der Pruisische Regeering, tot indiening van een ontwerp betreffende het verkeer met onplofbare stoffen, haar is aan de hand gedaan door den Afgevaardigde J. Richter, dus niet het lid van de .ForfscAr-itfs-partij. In de commissie voor de socialisten-wet heeft namelijk deze Afgevaardigde de aan dacht gevestigd op het feit, dat reeds twee malen in de water-afvoerbuizen van het gedenkteeken op den Niederwald dynamiet is gevonden, gelukkig door de vocht on schadelijk gemaakt, maar toch wijzende op de misdadige voornemens. Dergelijke dui- velsche aanslagen, zeide Richter, terwijl hij op maatregelen aandrong, had geen socialisten-wet kunnen voorkomen en dat zou ze ook voor het vervolg niet kunnen doen. Dépêches uit Berber verzekeren dat de troepen gemeene zaak maken met de opstandelingen. De bevolking gaat op de vlucht. De stad zal binnen enkele dagen ontruimd worden. Uit Durban verneemt de Times dat er heden een gevecht werd verwacht tus- schen de Usutus en Usibepu. Het heet dat vele Boeren zich bij de Usutus hebben aangesloten. —El Impartial, meldt dat verscheiden offi cieren, onderofficieren en eenige burgers te Barcelona o. a. de oud-burgemeester onder de Republiek, in verzekerde bewaring zijn genomen; dat een kapitein der gendarmerie in hechtenis genomen is te Cordova, en dat vier burgers zijn gevangen gezet te Cadix, alles tengevolge van de ontdekking van een plan om den 27sten het leger in opstand te brengen. Volgens een gerucht zou Osman Digna aan koniug Johaunes van Abessinië door bemiddeling van de hoofden der vij andelijke stammen nabij Massoeah eene boodschap gezonden hebben, om hem te doen weten dat hij hem zou aanvallen, tenzij al de Christenen in Abessinië Mu zelmannen worden. Gelijk bekend is, was er in Noor wegen een inzameling van gelden ge opend, om daaruit de boeten te betalen, waartoe verscheidene Ministers onlangs door het Noorsche gerechtshof zijn ver oordeeld. Die inzameling is thans afgeloopen, daar het vereischte bedrag, ongeveer 125,000 kronen, is bereikt. De loge. Een antirevolutionair besluit. GEMENGDE BERICHTEN. Het zijn de logemannen eu hunne trawanten, zegt AZ. in het Venloosch Weekblad die zich bij kris en bij kras tegen den eed verzetten. Zij willen den eed voor zich zeiven althans afgeschaft hebben. En zij? Zij verbinden zich door de zwaarste EEDEN. De vrijmetselaars en hunne kornuiten schelden en schimpen op Rome, onder voorgeven, dat de Katholieken worden dom gehouden, dat de Katho lieken dompers zijn. En zij? Zij verschuilen zich in de donkerste holen, laten zelfs de meesten hunner onkundig van hunne plannen en geheimen. De broeders met schootsvel en troffel schreeuwen en tieren over de ongerijmdheid, dat de Katholieken steeds aan den leiband van hun Pastoors loopen. Eu zij? Zij gehoorzamen meer dan blindelings aan lieden, die wederom de slaafsche werktuigen van anderen ziju. Zij zweren zelfs te gehoorzamen aan statuten, die hun eerst later worden bekend gemaakt. De mannen der reine menschenliefde razen en schelden tegen de dwaze kloosterlingen, die zich na 2, 3 en meer proefjaren door plechtige beloften verbinden, om volgens een hun bekenden regel te leven. En zij? Zij zweren de blinde werktuigen te zullen zijn van mannen, die zo niet kennen, bevelen uit te voeren, waarvan zij noch doel, noch strekking kennen. Men schelt op Rome en op de Katholieken wegens het domhouden der volksmenigte. Men leze echter de jongste Encycliek van Leo XIII en het zal dui delijk blijken, wie het licht op den kandelaar plaatst, en wie het onder de korenmaat verbergt, Rome of de loge. De Standaard, zegt het Dagblad, acht het Ko ninklijk besluit, waarbij rechtspersoonlijkheid ge weigerd wordt aan de Vereeniging van sociaal democraten, een niet antirevolutionair besluit. Men zou toch meenen, dat een Vereeniging, die door geschriften en daden revolutie predikt en bedoelt, wel geen aanspraak heeft op erkenning van de Overheid, die antirevolutionaire beginsels huldigt. De Standaard geeft toe, dat het algemeen be lang bedreigd wordt door de actie der Vereeniging. Doch waar deze in daden reeds een begin heeft en de rechtspersoonlijkheid daaraan een sanctie zou geven, zou de revolutie immers wettelijk worden goedgekeurd? Bovendien draagt de verplichting voor een Vereeniging om rechtspersoonlijkheid te vragen, reeds rn zich-zelve het karakter van een preven tieven maatregel, gelijk elke plaatselijke verorde ning, die voorschriften geeft ter voorkoming b.r. van brand preventief is in het belang der alge- meene veiligheid, niettegenstaande er ook een Strafwet is, die repressief werkt tegen brand stichting, moedwillig of onvoorzichtig. De Standaard beschuldigt de Vereeniging „dat „zij rechtstreeks in verzet komt tegen de begin selen van onze maatschappelijke en staatkundige „samenleving". Is dat waar, hoe kan men dan eischen, dat de Overheid eerst dan optrede als het kwaad, hetwelk beoogd wordt, reeds is gesticht? God beware Nederland voor znlke ztogenaamde antirevolutionaire beginselen, die het karakter openbaren van de revolutie te steunen. De leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal zijn thans ter vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 6 Mei, 's namiddags 2 uur. De nieuwe Indische brgrooting voor 1884 is bij de Tweede Kamer ontvangen. De gewijzigde drankwet is in het Staats blad No. 54 afg< kondigd. De suikerwet (bijslag) is door de Eerste Kamer aangenomen met 22 tegen 9 stemmen. Ingevolge aanschrijving van het Departe ment van oorlog is aan alle onderofficieren en minderen verboden, zich met verlof naar Rotter dam te begeven of aldaar te verblijven, wegens de daar heerschende mazeleu-epidemie. Haarlemmermeer, 29 April. In deze gemeente, in de nabijheid van Lisse, komen vele gevallen voor van slijmhoest. In één gezin, waarin vier lijders, zijn op één dag twee kinderen overleden. Rozendaal, 29 April. Een kindje van 11 maanden is alhier in een mestkuil geraakt en daarin verdronken. Amsterdam, 29 April. De werkman, die Don derdag in de Kon. fabriek van stoomwerktuigen in kokend vocht viel, is in het gasthuis aan de bekomen brandwonden overleden. Zwolle, 29 April. Onder de vele dronkaards, die laatstelijk voor het kantongerecht alhier terecht stonden, waren een vader en zijne twee zoons van 19 en 22 jaren. "Venloo, 29 April. Te Hinsbeek, bij deze ge meente, was men bezig eene put te graven, toen die plotseling instortte en een werkman op 50 voet diepte daaronder bedolven werd. Toen hij er onder vandaan werd gehaald, was hij dood. Tiel, 29 April. Het dividend, door de Alge- meene Maatschappij van brandverzekering alhier uit te keeren, is vastgesteld op 35 pet. Scheveningen, 29 April. Een twee-jarig meisje alhier, is, tijdens hare moeder afwezig was, bij het eten van een gebakje, dat haar in de keel schoot, gestikt. Arnhem, 29 April. De gemeenteraad alhier heeft eene verordening gemaakt, waarbij wordt bepaald, dat voortaan geene honden zich los op den publieken weg zullen mogen vertoonen, ter wijl tegen den houder van een hond eene straf vervolging zal kunnen worden ingesteld, indien bij nacht buren hinder van het dier ondervinden. Alkmaar, 29 April. Zaterdag 11. is uit het kanaal alhier opgehaald het lijk van een vijfjarig knaapje, dat spelende te water was geraakt. Te Sauges, in Zwitserland, is weer een vergadering van het Verlossingsleger" door de politie opgeheven. De gendarmes braken de deur open, gingen met getrokken sabel binnen en namen de deelnemers aan de godsdienstoefe ning, toen dezen weigerden uiteen te gaan, allen in hechtenis. Een Franschman, die met zijn tijd weet mte te gaan, is er op bedacht geweest, een werktuig uit te vinden, waardoor de leven dige en minder levendige bijvalsbetuigingen ge meten worden. Zijn instrument heet „applauso- meler" en berust op het beginsel, dat bij het klappen in de handen en het stampen met de voeten een zekere hoeveelheid lucht wordt ver plaatst. Welnu, deze uit de zaal verjaagde lucht wordt door een buis naar een reservoir boven in het plafond geleid. Dat reservoir, ingericht als een gasmeter, wijst bij elk applaus de hoe veelheid indringende lucht aan, die men afleest op een metermaat. Na afloop van een concert of opera zal men dus voortaan met mathema tische zekerheid kunnen melden, dat de heer A. een bijval van 20 kub. metera en Mile B. slechts 14.60 M3 gehaald heeft. Voor toejuichin gen, „die schier geen einde schenen te zullen nemen", is de applausometer er op ingericht om zonder gevaar te kunnen ontploffen. Van den heer C., wien een ontploffing te beurt valt, kan dan zonder eenige overdrijving gezegd wor den, dat zijn bijval onvergelijkelijk geweest is Daar te Par ij s de modistes niet langer konden wachten mat het debiet van de lentetoiletten, dragen de dames daar reeds stroo- hoeden en lichte kleedjes „couleur champignon" met pelsen en dikke shawls er over heen. Naar luid van een telegram uit Turin barstte Zondag-namiddag aldaar een on- weder los op liet oogenbiik, dat een aantal aan zienlijke gasten het koninklijke familiegraf op de hoogte van Superga bezichtigden. De bliksem, gevolgd van een hevigen donderslag, sloeg in den vastgelegden luchtbal, die gereed was om naar de hoogte te gaan. Het gas ontbrandde en eene leusachtige vlam verteerde in weinige oogenblikken den uit gewaste zijde bestaanden ballon, waarvan slechts een verkoold hoopje over bleef. Gelukkig werd niemand gedood of ge kwetst. Door den rijksambtenaar te Si m- pelveld zijn bij eene vrouw uit Pruisen aange haald 8 blazen, gevuld met spiritus, die zij onder hare kltederen verborgen en getracht had binnen te smokkelen. Te Brielle is per stoomboot een mandje aangebracht met het volgende adres: Aan den heer H. bei het porps sor pe dis ter 1 com pa sie te Brielle met een manje. De bestelling is aan het rechte adres bezorgd Een merkwaardig geschenk werd dezer dagen aan den Burgemeester van Weenen ter hand gesteld. Een kruier gaf hem namelijk twee verzegelde pakjes. Bij het eene, dat f 100.000 in bankpapier bevatte, was een brief, waarin den Burgemet ster verzocht werd, dit geld zoo spoedig mogelijk te besteden voor een liefdadige instelling, welke hij het noodigst oordeelde voor de stad. Aan het andere pakje was een doorgescheurd visitekaartje vastgemaakt. Dit pakje moet de Bur gemeester ongeopend bewaren tot 1890, en het dan ter hand stellen aan den persoon die hem het ontbrekende gedeelte van het kaartje zal vertoo nen. Eischt niemand het pakje aldus op, dan is de inhoud ook bestemd voor de te stichten lief dadige instelling. Ter navolging. Sedert eenigen tijd worden bij de benoemingen tot ridders en hoogere graden in de orde van bet Legioen van Eer in de Fransche Staats-Courant tevens de aanspraken of verdiensten medegedeeld, die de Regeering aanleiding gaven om den titularis te decoreeren. Over besmettel ij kheid der long tering doet dr. Whede eene mededeeling, waaruit blijkt, dat het gevaar der besmetting gelukkig niet zoo groot zou zijn als wel door velen ingevolge de gedane onderzoekingen wordt verondersleld. Dr. Whede plaatste namelijk in ziekenkamers, waarin teringlijders in het laatste tijdperk der ziekte verkeerendc werden verpleegd, borden met glycerine, en liet deze aldaar eer. of twee dagen staan, tot hij bespeurde dat de inhoud troebel en grijsachtig was geworden, waarna hij met deze vloeistof inentingen deed op dieren, voor tering zeer bevattelijk. Bij geen dezw dieren werd echter de tering overgebracht. Bedenkt men daarbij, dat de sterftestatistiek "an het personeel in Engeland aan de hospitalen voor teringlijders verbonden leert, dat de hospitaaloppassers en het andere personeel, dat voortdurend zich in de omgeving der teringlijders beweegt, slechts zelden aan die ziekte sterft, dan komt men tot de overtuiging, dat verschillende omstandigheden moe ten samenkomen om de besmetting te veroorzaken. Wij lezen in een dagblad: in een Drentsch dorp verkeerde een huzaar met verlof in kennelijken staat. Anti-militaristen konden daar in een argument vinden. Het bestuur der sociaal-democra- tische Vereeniging in den Haag heeft, naar aan leiding van het trekken van ongeveer 100 per sonen naar Scheveningen ter bescherming van de verkoopers van het blad der Vereeniging, van den hoofdcommissaris van politie een schrijven ont vangen, waarbij de commissaris op last van den burgemeester het bestuur herinnert „dat alle op tochten op de openbare straat zijr. verboden zonder voorafgaande vergunning van den burgemeester." Een lam, dat in een weide inde gem. Sinilde liep te grazen, is door een troep kraaien aangevallen en verscheurd. De dynamie t-h eld Malankiewicz, die gelijk gemeld weid te Krakau werd gevangen genomen en op dat oogenbiik een bom neerwierp, die nog schade aanrichtte en den dader zeiven wondde, heeft bekend, dat het hem te doen was om den politie-commissaris Kostczewski te dooden. Malankiewicz is een „veelbelovend" jongmensch van 17 jaren. Voor 40 jaren verloor iemand te Koudum op een stuk bouwland een scheepje van zijn horlogeketting. Thans, na lat het land 80 malen is omgeploegd, heeft men het gaaf weer gevonden. Gedurende de tien eerste maanden van het vorig jaar werden in de Vel'eer.igde Sta ten van Noord-Amerika niet minder dan 448,938 ponden opium ingevoerd. Over hetzelfde tijdvak van liet vorige jaar bedroeg de invoer slechts 196,804 ponden. Er zijn reeds 30,000 stemmen gewonnen voor de wet die allen in- en uitvoer zou verbieden van dit ellendig vergif; maar zoo lang de medische faculteit beweert, het als genees middel niet te kunnen missen, zal zoo'n maat regel wel tot de pia vota blijven behooren. Een redacteur van La France, d i e de Transvaalscke heeren te Parijs heeft geïnter viewd, verklaart, met den heer Burgers t j hebben gesproken, en voorts dat deze (alias de heer Kru- ger) „naar Hollandsche gewoonte een ringbaard draagt en de echte Hollandsche type is." Het tusschen de ij zere n huid van een schip en de daarop aangebrachte houten versieringen indringende zeewater heeft op de laatste vooral een slechten invloed, omdat de huid op die plaats niet met verf bedekt kan worden en dus roest. Om nu ook deze gedeelten met lijnolie-vernis te overdekken, stelt J. H. Kliedsoordt te Hamburg voor, om de achterzij de der houten versieringen van een aantal geu len te voorzien, die naar boven alle in één hoofd kanaal uitloopen en aan de benedenzijde afge sloten zijn. Giet men nu in dit hoofdkanaal het vernis, zoo trekt dit in bet hout, en vormt te vens een roestwerend bekleedsel van het ijzer. De familie Rothschild te Frank- fort had die stad een proces aangedaan, om ie beletten dat het huis, waar hare voorvaderen hunne zaken begonnen, afgebroken werd. Zij heeft dit proces echter verloren, en bet huis zal binnen eenige weken met de jodenwijk ver dwenen zijD. Donderda g-n acht hielden twee heeren een van 60 en een van 24 jaar, een wedloop van Amsterdam naar Haarlem. Zij de den dien echter niet op de wijze der hardloopera maar stapvoets in regelmatigen tred. Een rijtuig waarin twee andere heeren en voorzien van de noodige hongerstillende en dorstlesschende mid delen, volgde hen, terwijl nog twee heeren, waarschijnlijk de jury uitmakende, op eenigen afstand de edele kampioenen vergezelden. Om streeks half vier passeerden zij Halfweg, toen was de jongste een honderd meter vooruit. De prijs was bepaald op 50 gulden. Wie de winner is geweest? Om zes uur keerden zij per rijtuig terug. De oude heer scheen wel wat vermoeid. Tn vele dorpen van Groningen viert men bij de boeren groot en klein Paschen. Groot Paschen duurt drie dagen, dit jaar 13, 14 en 15 April. Dat er in dien tijd vrij wat ge bruikt wordt, blijkt uit 't feit dat een jonge knecht van den landbouwer P. Heeres, te 't Zandt, ir. vier maaltijden 100 hoendereieren heeft gegeten; zijn grootste maal bestond uit 33 eieren. Een telegram uit Londen meldt het belangrijke bericht, dat de Britsche Regee ring besloten heeft, onmiddellijk actieve stappen te doen, onder goedkeuring en met medewerking van de Nederlandsche Regesring, om de beman ning van de Nisero te bevrijden. Een Engelsche troepenmacht zal te dien einde tegen den Rajah van Tenom afgezonden worden en alle mogelijke middelen zullen in het werk worden gesteld om de bevrijding van de gevangenen te bewerken. Naar men verzekert, zijn vier van de zestien ge vangene matrozen overleden. De Regeering zal aan de vrouwen en gezinnen der gevangenen eene toelage uitkeeren, welke door Nederland wordt teruggegeven Te Scheveningen is gisteren aan- gekoraen een groentewagen met den koopman er op. Vrijwillig was hij in die vreemde positie niet gekomen. Hij was bij zijn koopwaar gelegd door politiebeambten, die hem ontmoetten terwijl hij in verregaand kennelijken staat was en zonder vergunning hebben zij daarna den dronkaard, wien ruimschoots de gevolgen van zijn onvasten gang op het gelaat waren geteekend, met wagen en al naar het dorp gebracht. Het eenigszins vreemde schouwspel wekte daar nog al vroolijk- heid. Te Kopenhagen heerscht strijd tusschen de overheid en de eigenaars van koffie huizen en restauraties. Den laatsten werd het recht geweigerd om voor de deur hunner gebouwen zitplaatsen voor hunne gasten te plaatsen. Men verwacht, dat zij hiermede geen genoegen zullen nemen. To Zurich woedt een typhusepi- demie. Het kantonshospitaal is meer dan vol, in ééne week werden 172 zieken uit de stad opge- nemen. Thans worden de turnzalen voor typhus- lijders ingericht. In den laatsten tijd werden in Frankrijk veelvuldig kinderdiefstallen gepleegd door rondreizende kooplieden, orgeldraaiers, kun stenmakers en dergelijke. De prefecten zijn deswege door den Minister van Binnenlandsche Zaken tot bizonder streng toezicht hieromtrent aangespoord. In de gemeente Echt bestaat een zeker weinig benijdenswaardige toestand ten aanzien van het bestuur der gemeente. Sedert de herbenoeming van den Burgemeester, zijn er reeds drie raadsvergaderingen belegd, en wel op 4, 17 en 21 dezer maand ten einde, onder anderen, aan den Raad mededeeling te doen van vorenbedoelde herbenoeming. In geen dier vergaderingen zijn Wethouders of leden van een Raad verscheneu; waaruit men zoude afleiden, dat de keuze der Regeering ten deze niet door de gemeente gedeeld wordt. In de Belgische gemeente Boussu heeft een 3jarig meisje, met de zorg over haar zusje van 2 maanden belast, het aan luciferskoppen doen zuigen, met het natuurlijk gevolg dat het wicht onder de hevigste pijnen bezweek. In de nabijheid van het dorp Har- degarijp ligt het fraaie buitengoed Agricol- Antrum. Voor eenige weken overleed de eigena resse. De erfgenamen besloten de bezitting te verkoopen. Zij hebben evenwel van hun voor nemen afgezien, want in weerwil van de gunstige ligging van de villa en der uitgestrektheid van het terrein, kon men niet eens de luttele som van ƒ5000 bedingen. En dit voor een betrekke lijk nieuw gebouw, dat oorspronkelijk J 30000 heeft gekostWel een opmerkelijk teeken des tijde De vrouw van Jan Tjemmes te Den Hom was Vrijdasr naar Aduard geweest, doch geraakte tusschen de Nieuwe klap en hare woning te water en verdronk. De oorzaak schijnt te moeten worden gezocht in misbruik van ster ken drank. Amerikaansch Voor de oprichting van het kolossaal beeld van de Vrijheid, door den beeld houwer Bartholdi als eene hulde van Frankrijk aan de Vereeuigde Staten vervaardigd en dat aan de baai van New-York moet prijken, komt nog geld te kort. Er is 250,000 dollars voor noodig cn de Pedestal Fund Company heeft daarvoor tot dusverre maar 120,000 ontvangen in inschrij vingen, waaronder een van 5000 dollars de hoogste is. Nu heeft The Centaur Company, eene maatschappij tot explotatie van een onfeil baar kinaervoedsel, eene bijdrage van 25,000 dollars aan het fonds toegezegd, onder de enkele voorwaarde dat het haar toegestaan zal worden, den naam van haar middel „Castoria" met goed leesbare letters op het voetstuk van het beeld te doen plaatsen en gedurende een jaar ge plaatst te laten. In de Braziliaansche Germania leest men: „In den laatsten tijd heeft zich tegen de geregelde werking der telephoonverbindingen een zeer gevaarlijke, en, naar't bijna schijnt, onover winnelijke vijand opgedaan, waaraan men bij de oprichting der verbindingen waarschijnlijk niet gedacht heeft. Dat is namelijk de aas-gier. Deze vliegt gewoonlijk vlak langs de gevels van de huizen, en verwart zich in het draadnet, waar door natuurlijk de gesprekvoering door den tele- phoon verschrikkelijk gestoord wordt. Gedurig moet de directie eene menigte arbeiders in 't werk houden om de in elkander verwarde dra den weder te scheiden, en nauwelijks is zij er op de eene plaats mee klaar of op de andere is 't weer in de war. Hier is goede raad duur. De aas-gieren mogen volgens de wet niet gedood worden, en dus telen zij hoe meer voort, het telephoonnet wordt evenzeer al dichter in alle gedeelten van de stad; wat blijft er dan te doeu over? Het blad is van meening, dat er geen ander middel op is dan te wachten totdat de lastige zwarte vogels, die der telephoon-inrichting zoo hinderlijk zijn, zich hebben aangewend wat hooger te vliegen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2