B 1 M i\ E N L i\ 1). De Encycliek van Leo XIII en de Internationale Vereeniging van Katholieken. Levenswijze van Z. H. den Paus. GEMENGDE BERICHTEN. handelt thans met de Nederlandsche over het aanbieden van tusschenkomst, om daar door te verkrijgen dat de gevangenen worden vrijgelaten en de vijandelijkheden geëindigd. De hoogesehool van Oxford heeft met 464 tegen 321 stemmen beslist ten gunste van het voorstel omevenals te Londen en te Cambridgeook vrouwen tot de examens ter verkrijging van graden toe te laten. Men zegt dat de nieuw benoemde gezant te Peking de heer Patenötre, be halve andere instructiën, in last heeft een schadevergoeding van 115 millioen van China te eischen. Degajeff, de lauggezochte moordenaar van den Kussischen politie-chef Sudejkin, moet nu te Odessa gevat zijn. Volgens de Gaceta zijn de officieren, die Santa Colonna, in Catalonië, verlaten hadden, pogende om de bevolking in op stand te brengen, in handen der autoriteiten gevallen. Mangado, hun aanvoerder, is ge sneuveld en de bende geheel verstrooid. Uit Kaapstad wordt gemeld: De ongeregeldheden onder de arbeiders op de diamantvelden hadden zulk een dreigend karakter aangenomen, dat de politie zich gedwongen zag om van de vuurwapenen gebruik te maken. Van de belhamels wer den verscheidenen gedood en velen gekwetst. De hevige storm in Ohio, die over een 200 meter breede landstreek woedde, heeft de dorpen Alexanderville, Carroliton en Woodburn gedeeltelijk verwoest. Zes personen werden daar gedood. Te Xeuia werd een weeshuis vernield en verscheidene kinderen bekwamen er verwondingen. Van de verwoestingen te Jamestown maakten wij reeds vroeger melding. Behalve de zes dooden werden daar nog 100 personen gewond. Ook op de Toledo- en St. Louis-spoorweg richtte de storm veel schade aan, zoo door het vernielen van bruggen als anderszins. „Eendracht maakt maciit" dat ia het grond denkbeeld van een belangrijk artikel in den Moniteur de Rome. Daarin wordt uiteengezet, dat thans de tijd gekomen is tegenover het anti christelijk bond der vrijmetselaars, een Katho liek internationaal verbond van alle Katholieken ter verdediging der Kerk en der Katholieke be langen te grondvesten. De Moniteur noemt deze gedachte een lievelingsdenkbeeld van Leo XIII. Dr. Windthorst heeft aan hetzelfde idee uit drukking gegeven in de vergadering der Katho lieken te Dusseldorf en in Napels werd in 't midden van October van het vorige jaaar onder verbazenden bijval der Italiaansche Katholieke Vereenigingen door den Abbé Tedeschi hetzelfde idee ter tafel gebracht. Herhaalde malen heeft Paus Leo de harmonie en eenheid der geesten als een machtigen steun der Kerk tegen hare vij anden aanbevolen. Er bestaat inderdaad niets grootscher, niets verhevener dan de eenheid der Katholieke Kerk; deze eenheid moet echter volgens het gevoelen vau Leo XIII eene meer concrete practische gestalte aannemen, zij moet eene vereeniging zijn der Katholieken tot werkdadigheid op sociaal gebied. Schijnt het moeilijk dit idee te verwezenlijken, onuitvoerbaar is het denkbeeld a priori niet. De Kerk ontwikkelt hare soci le krachtin verschillende landen op verschillende wijzen. In Duitschland bloeien bizonder de arbeidersverenigingen, in Erankrijk de vereenigingen der Charitas, in België gelukte bij uitstek de organisatie van het Gods dienstig ouderwijs. De Katholieken moeten leeren van de indus- triëele en commerciëele vereenigingen. Leeren zij eerst hunne krachten kennen, dan treden ze als van zelveu nader tot elkaar; kleinmoedige opvat tingen der toestanden verdwijnen, vooroordeelen gaan te niet. Men krijgt een beter gezichtspunt op de sociale vragen en op den invloed der Kerk. De eigenaardigheden dor afzonderlijke volkeren worden niet vernietigd, evenmin de persoonlijke initiatieven der individuen, maar er ontstaat harmonie in de beschouwingen. Of heeft men niet, toeD de aanslag op de Propa ganda gedaan werd, eene wonderbare eensgezind heid der Katholieken van alle landen kuntieu waarnemen? En zou deze eensgezindheid in de handelingen niet altijd en overal kunnen verkregen worden, waar de rechten der Kerk worden aange- tasi? De algemeene alliantie der Katholieken voor sociale doeleinden heeft reeds op vele plaatsen een vasten grondslag. Op de vergaderingen zoude over ouderwijs, wetenschappen en Charitas met vrucht kunuen beraadslaagd worden en de resul taten dier verhandelingen ten goede komen "an Kerk en Staat. De Moniteur de Rome wil aan gaande de Statuten van eene groote kosmopo litische vereeniging geen voorstel maken. Hij geeft slechts het idee aan. Er bestaan, zegt hij, zoo veel internationale Congressen, 't Zou om te beginnen voldoende zijn als eenige voorname Katholieken van alle lauden op bepaalde tijden met elkander vergaderden, ten einde wederzijds kennis te maken en van gedachten te wisselen. Aan deze mannen van het initiatief zouden achtereenvolgens anderen en ten langen leste ook de massa zich aansluiten. Mocht de verwezenlijking van dit denkbeeld niet lang op zich doen wachten! Leo XIII staat eiken morgen te uur op. Te 7 uur leest Z. H. de h. Mis, welke door eene lang durige overweging wordt voorafgegaan en door eene dankzegging van niet korteren tijd wordt ge volgd. Te 8 uur ontvangt en beantwoordt Z. H. de ingekomen stukken der Congregaties en houdt Z.H. zich bezig met zijne uitgebreide correspondentie. Te elf uur hebben de openbare audiëntiën plaats. De h. Vader ontvangt de Bisschoppen en Ge zanten, alsmede de pelgrims uit alle standen en landen. Om half een maakt de Paus eene wandeling in den Vaticaanschen tuin. In den regel wordt hij vergezeld van een Prelaat uit zijne omgevingen van twee leden der garde-noble. Meestentijds is hij echter in gezelschap van Mgr. Boccali, zijn ge heimschrijver, zijn vriend en vertrouweling. Is het weer minder gunstig of gevoelt de h. Vader zich niet wel, dan maakt hij een rijtoertje in een daar voor bestemd rijtuig en rijdt dan in den regel tot aan het Belvedere van het Vaticaan. Leo XIII gebruikt te 2 uur het middagmaal volgens een gewoonte, die nog bij vele Romeinsche familiën heerscht. Dit middagmaal duurt niet langer dan een half uur en is zeer eenvoudig; het bestaat uit vleesch, twee soorten groente en vruchten. Op voorschrift van zijn geneesheer drinkt Leo XIII daarbij een glas Bordeaux. Na het diner houdt Z. H. een korte siesta, waarna hij zich iu zijn kabinet begeeft en zich ten arbeid zet. Om half 5 ontvaugt Z. H. de Prefecten en Secretarissen der verschillende Congregaties on bespreekt met keu de Kerkelijke aangelegenheden. Te 8 uur brengt men den Paus de nieuwsbladen der verschillende landen. Z. H. leest de Italiaansche en Eransche. Belangrijke artikelen van vreemde bladen laat Z. H. voo; zich vertalen. Om 9 uur bidt Z. H. den R' zen- krans. Te 10 uur gebruikt Z. 14. eene kleine collatie, die steeds bestaat uit soep, een ei en een weinig salade. Vervolgens gaat Z. H. ter ruste. Er is geen Souverein, die zooveel op een dag werkt als de Paus en meu moet zich verwonde ren dat Z. II. bij zulk een zorgvol leven gedurende ruim 6 jaren, nog zulk een uitmuntende gezondheid geniet. Moge de Almachtige hem nog vele jaren sparen! Z. H. Paus Leo heeft benoemd tot Comman deur der orde van den H. Gregorins den Groote, mr. P. J. A. Smits, lid der Eersle Kamer, te Stratum. De uitslag van de in het kiesdistrict Nij megen gehouden verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Geueraal, in plaats van wijlen den heer Van Nispen tot Sevenaer, is als volgl: Uitgebracht 1737 stemmen. Volstrekte meer derheid 869. De heer mr. M. JC. M. Kolkman werd gekozen met 1328 stemmen, tegen 309 op den heer mr. W. JG. Most; de heer C. A L. baron Van Hugenpoth tot Aerdt had 74 stemmen. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat de ingelijfden bij de militie te land, die in aan merking komen om voor een graad te worden opgeleid, zooveel mogelijk in de kazerne bij elkaar gehuisvest en desverkiezende, zoo daartoe maar eenigszins gelegenheid is, met elkander, met de adspiranten-ouderofficieren of met de adspiranten- korporaals menage kunnen houden, mits zij alsnog binnen eene maand na hunne aankomst bij het korps met goed gevolg het examen afleggen, waar van het programma werd vastgesteld, als voor zooverre zij niet reeds voor hunne inlijving aan bedoeld examen hebben voldaan. Utrecht, 2 Mei. Door het bestuur van de R. Kath. armeukamer alhier is aanbesteed het bouwen van 20 woningen in de Ganssteeg; de minste inschrijver was de heer H. Maijer, voor 22,585. Sneek, 2 Mei. Dinsdag-namiddag jl. is in de trekvaart alhier een schipper verdronken. Zijn kind was in het water gevallen. Onmiddellijk sprong hij het na en reikte het aan zijne vrouw over. Iu eens verdween hij in de diepte en werd later als een lijk opgehaald. Rotterdam, 2 Mei. Van 24 tot 30 April zijn in 219 huisgezinnen in deze gemeente nieuwe ge vallen van mazelen voorgekomen. "Willemstad, 2 Mei. In de nabijheid van de Oude Molen, onder deze geme nte, kwam gisteren een voerman jammerlijk om het leven. De onge lukkige stortte van zijne zitplaats op den grond, en geraakte met zijn hals voor het wiel, dat schier het hoofd van het lichaam scheidde. Amsterdam, 2 Mei. De Gemeenteraad heeft besloten het hotel de Munt voorloopig niet te ver huren, maar te doen restaureeren in oud-Hol- landschen stijl. Nijmegen, 2 Mei. Gisteren-voormiddag is uit de Waal opgevischt het lijk van H. P. Bosman, die den 9den April jl. aldaar van de stoomboot Nijverheid in die rivier viel en verdronk. Breda, 2 Mei. Dezer dagen werden in het huis van arrest alhier opgenomen een man en eene vrouw benevens twee kinderen, die allen doofstom waren en zonder middel van bestaan rondzwier ven. Zij zijn door de rijkspolitie over de grenzen gebracht. Cam pi, de gelieimzianige moor denaar, wiens naam tot het laatst toe onbekend is gebleven, werdWoensdag-morgen vroeg op dePlace de la Roquette te Parijs onthoofd. Ongeveer 2000 personen waren tegenwoordig bij de voltrekking van het vonnis, welke een diepen indruk maakte. Eenigen der toeschouwers, waaronder twee sol daten, vielen in zwijm. Lord Ealmouth's beroemde stoe terij heeft Maandag in verkoop de stoutste ver wachtingen overtroffen 24 paarden brachten 36,420 guineas op, of gemiddeld ƒ18,000 per paard. Harvester, een tweejarige diaver, die dit jaar veel kans heeft voor den Two Thousand Guineas price en den Derby, werd verkocht voor 8600 guineas (ƒ108,360) en de driejarige Busy body behaalde den hoogsten prijs, die ooit voor een driejarig paard betaald is, namelijk 8800 guineas, d. i. ƒ110.800. Men berekent dat Lord Falmouth alleen 220,000 aan prijzen heeft ge wonnen en 80,000 door verkoop, te zamen dus het aanzienlijk bedrag van 300,000 in een tijdvak van 10 jaren. Een slager kocht dezer dagen voor 2.50 van een te Leidschendam woonach tige vrouw vier schilderijtjes, die geheel vervallen en gedeeltelijk van de lijsten ontdaan waren. De vrouw, die de schilderijtjes voor enkele stuivers had gekocht, meende goede zaken te maken, maar was weldra niet weinig teleurgesteld toen zij vernam, dat de vier oude dingen te Delft Voor 300 en onmiddellijk daarna te Rotterdam voor ƒ1500 waren verkocht. Men leest in de Delftsche GtDe w e 1- bekeude koopman D. P. Heystek te Amsterdam is waarschijnlijk voornemens te Delft weder eene zijner haudsoperatiën te proeven. Wij hebben althans eene briefkaart voor ons liggen, waarin hij aan een tabakshandelaar hier ter stede prijs courant vraagt van diens diverse soorten tabak, verpakt in ponden, half ponden, onzen, en half onzen, te levereu met minstens vijftig kilo. Na tuurlijk moet op de beantwoording dezer opvra- ge eene bestelling volgen, welke wel niemand na de talrijke waarschuwingen door de pers ge geven, zonder rembours zal effectueeren. Er is alweer een internationale electriciteits-tentoonstelling in het vooruitzicht. Men wil haar te Brussel houden iu 1887. Een voorloopige commissie is in de Belgische hoofd stad gevormd ter ontwikkeling van de plannen daaromtrent. De diefstallen en inbraken in Mas- sachusetts zijn in den laatsten tijd zoo schrikba rend toegenomen, dat een koopman te Naugatuck het volgende plakkaat op zijne brandkast heeft laten bevestigen: „Wij bewaren geen geld in deze kast, zij dient slechts om onze boeken voor brand te beschermen. Het geld hebben we thuis. Kom ons daar bezoeken, wij hebben vier geweren, drie pis tolen en 3 revolvers, alle geladen bij de hand liggen. De tijd, dien ge hier vermorst, is totaal verloren. Vervolgens geeft hij het combinatie-cijfer van het slot, opdat de inbrekers, zoo zij zich van den inhoud der brandkast willen overtuigen, haar niet nutteloos beschadigen. Echt Amerikaansch! Het Fransche stoomschip Assyrien, dat met een lading mondbehoeften en steenkolen op weg was naar Tamatave, is ten nooiden van Madagascar volslagen verongelukt. De schade wordt op 960,000 geraamd. Te Lyon zijn dezer dagen twee kolossale baggermachines beproefd, die bestemd zijn voor het kanaal dat de landengte van Korinthe moet doorsnijden en waardoor de golf van Athene met die vau Lepanto zal verbonden worden. De afmetingen van dit kanaal zullen zijn 7600 M. lang, 235 M. breed en 8 M. diep. De bagger machines zullen vijfduizend kub. meter materie kunnen uitscheppen in 10 uur. Het behoeft dus geen betoog dat ze de grootste zijn, die tot heden ergens iu de wereld vervaardigd werden. De toestellen hebben schepbakken eik van 750 kub.-palm inhoud, en een compound-machine van 300 pkr. heft per minuut 14 van die bakken op. In den laatsten tijd wordt er in de Zuiderzee zooveel haring gevangen, dat daarmede schepen bevracht en naar elders verzonden wor den, om tot raestspecie op de bloemkoolvelden te dienen. De heer Famarge te Par ij s, die een eerste voorstander van postduiven is, zag dezer dagen in zijn hok een duif terugkeeren, die den 2n Sept. 1883, toen het hevig stormde, te Oron, Zwitserland, was opgelaten en sedert werd vermist. De duif, die aan zekere teekens aan haar veêren herkend werd is een blauwe doffer en in October 1882 geboren. De teruggekeerde heeft haar oude plaats op het oude rek weer ingenomen na een hevig gevecht met de duif, die haar vervan gen had. Men s c 'n r ij f t uit R ij n s b u r g De groene-tulpen en crocussen-veilingen zijn over het algemeen boven verwachting geslaagd, zoodat de kweekers tevreden kunnen zijn. Werden andere jaren de auc-soorten het meest gezocht, nu waren die buitengewoon laag daarentegen brachten die tulpen, welke vroeger onder de minste soorten gerangschikt werden, nu zeer hooge prijzen op. De crocussen zijn bij verleden jaar nog iets ge daald; evenwel kunnen ze naar deze opbrengst nog voordeelig verbouwd worden. Woensdag heeft de Gemeente- raad van Amsterdam de quaestie van „de soep ketel op de scholen" behandeld en zich vereenigd met de voordracht van B. en W. om afwijzend op het adres der Sociaal Democratische Vereeni ging te beschikken. Alleen de heer Kerdijk sprak en stemde tegen die voordracht. De Rus, die op zoo geheimzinnige wijze in een spoorwegcoupé tusschen Rotterdam en Amsterdam bestolen heette te ziju, is gevolgd door een Griek, die op even duistere wijze ver klaarde te zijn gedevaliseerd. Nadat de onwaar heid van het verbaal o. a. hieruit was gebleken dat de quasi-diefstal zou gepleegd zijn in een niet bestaanden nachttrein, tusschen 3 en 4 uren werd ook verder uitgemaakt, dat deze Griek een leugenaar was, die ziju consulaat trachtte op te lichten. Men heeft alle reden om te vermoeden, dat Griek en Rus familie van elkaar zijn, dus ook om goedgeloovigeu te waarschuwen. Te Enumatil woont de 84-jarige weduwe Knorringa sedert 80 jaren op dezelfde boerenplaats, terwijl zij voor 't botermaken nog steeds zelf zorgt en haar boter meest altijd de eerste keur heeft. In een Haagschen brief in de Zutph, Gt. wordt nog eenmaal teruggekomen op de inder tijd besproken invrijheidsstelling van Baron v. H. voor afloop van zijn straftijd. De schrijver ver zekert ten stelligste, dat het niet waar is, dat het verblijf in de gevangenis op den gezondheids toestand van den Heer v. H. een nadeeligen in vloed heeft uitgeoefend, en dat op dien grond tot de invrijheidsstelling besloten is. De heer v. H. was overgebracht naar de cellulaire gevan genis te Amsterdam, en bleef daar eenige weken zonder dat zich vre :s voor krankzinnigheid open baarde. De schrijver zegt verder, dat de rechter lijke autoriteiten te Arnhem, op het verzoek om gratiegunstig geadviseerd hebben. Redenen waarom, ziju onbekend. Het is bekend, dat de gletschers, aan de hellingen der Alpen en elders, voortdu rend in beweging zijn, nu eens zich uitbreidend tot diep in de dalen, dan weder onophoudelijk verminderende in lengte. Omtrent de gletschers van den Mont-BIanc staat vast, dat zij sedert 1846 in een tijdperk van Vermindering verkeer den. Doch thans heeft de hoogleeraar F. A. Fo rel even onwederspekelijk aangetoond, dat dit terugwijken niet alleen opgehouden, maar sedert do vier laatste jaren voor eene eerst onmerkbare uitbreiding plaats gemaakt heeft. Het sterkste blijkt deze vergrootiug aan de Mer de Glacé, de Bossous, Argentières, Tour, Brenva en Triëut. Te Winschoten geraakte Dins dag op de gedempte Venna een meisje Van on geveer vijf jaar onder de locomotief van de tram die na aankomst van den trein van 3.30 naar Finsterwold vertrekt. De kleine kwam van een stoep afloopen en wilde onmiddellijk voor de machine langs over de rails. Tijdig stoppen was den bestuurder van het voertuig niet mogelijk; het eene been van 't kind werd op twee plaatsen verbrijzeld; de kleine is te Groningen onder heel kundige behandeling. De verhouding van het aantal burgerlijke en dat der adellijke officieren iu het Pruisische leger is in den loop der jaren merk waardig giwijzigd. Die verhouding was in 1816 dertig adellijke officieren op de 100; in 1817: 59 op de 100 en in 1853 waren er van de hon derd officieren 67 van adel. Van 185363, ge durende welken tijd, door de hervorming van het leger, het korps officieren van 5800 tot 7600 vermeerderd werd, klom het burgerele ment slechts van 33 tot 40 op de honderd. Maar van 1863 tot 1873 nam het zeer toe, en aan het eind van laatstgenoemd jaar waren van de 100 officieren 49 adellijken en 51 burgerlij ken. Na dien tijd schijnt de vermeerderiug weer wat vertraagd te ziju. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is te IJmuiden door een van het volk van een Eugelschen vischlogger ineebroken bij den heer Si mons, wonende op het Willemsplein. De huisgenoo- ten werden bijtijds wakker, doch na eene hevige worsteling gelukte het den dief te ontsnappen. Zon dag-morgen werd hij echter door de politie ge arresteerd en eergisteren is hij naar Haarlem ge bracht. Ook bij eeu der sluisknechts is gestolen en wel drie rijksdaalders een paar oorbellen en een flacon. Men denkt dat dit op klaarlichten dag gebeurd is door een der kooplieden, die langs de deuren loopen. Een zonderlinge weddenschap werd onlangs aangegaan door den eigenaar vau den Deutschen Rathskeller te Antwerpen, tegen een Eugelschen collega aldaar. Om de eer der Duitsche kellners, die door den Engelschman ge smaald werden, te handhaven, nam hij aan dat een zijuer bedienden in 24 uren 2000 boterham men snijden, smeren en met ossenvleesch beleg gen zou. Ten aanschouwe van een groot aantal belangstellenden begon de kellner zijn taak, met 150 brooden, 20 kilogr. boter en een aantal stukken ossenvleesch bij zich.Hij maakte in het eerst 167 boterhammen per uur gereed, maar gaande weg werd hij langzamer; het aantal verminderde tot 100, tot 90 in het uur en eindelijk deed hij er niet meer dan 20. Zijn armen werden alsver- lamd, zij zwollen hevig op en het zweet gutste hem langs het hoofd. Maar hij kwam in 18 uren gereed met de 2000 boterhammen, en de wed denschap was dus met roem gewonnen. De kell ner kreeg de helft van het bedrag waarom ge wed was, 300 fr., en de boterhammen werden aan liefdadige gestichten geschonken. Een dief, die voor de Rechtbank van Marseille terecht stond, heeft, toen hij zich tot 4 jaren gevangenisstraf hoorde veroordeelen, getracht den EdelAchtbaren vertegenwoordiger van het O. M. met vuistslagen te repliceeren. Vier gendarmes schoten nog bij tijJs ter hulp en de geweldenaar kreeg voor dezen uitval nog 5 jaren op den koop toe. Nadat er gedurende de laatste jaren te Londen reeds herhaalde malen proeven genomen werden met verpleging van poklijders in schepen op de Theems, heeft zich thans aldaar eene vereeniging gevormd, die ten einde de te Lon den steeds dreiger.de ziekte te beteugelen, zich ten doel stelt de inrichting van een drijvend hospitaal op de Theems te stichten, alwaar de lijders geheel afge zonderd zullen zijn, maar tevens in alle opzichten volkomen naar de eischen der geneeskunst ver pleegd zullen kunnen worden. Een hospitaalschip De Castalia zal daartoe worden aangekocht. In geval de verpleging der lijders op de Castalia aan het doel beantwoordt, zullen er gaandeweg meer drijvende hospitalen tot verpleging der lij ders aan besmettelijke ziekten op de Theems worden gestationeerd. Concurrentie Van de stoomboot te Texel naar den Burg v. v. rijden thans drie diligences. Meermalen gebeurt het, dat er meer voertuigen op den wal dan passagiers op de boot zijn. De oudste der drie ondernemingen is sedert twintig jaren werkzaam. Een schoenpoetser gaf dezer d a- gen aan de Beurs te Amsterdam adreskaarten af, in het Fransch gesteld, waarop o. a.: De- crotteur-Artistique, Mernbre honoraire de l'Aca démie des Décrotteurs. Eer. paard, dat dienst doet als brievenbode, moet in het bezit zijn van een kolo nel te Westburgin den Staat New-York. Het dier is achttien jaren oud en eet genadebrood. Maar eiken morgen komt het, nauwkeurig op den bepaalden tijdbij den kolonel; deze hangt het eeu tasch op den rug, en het oude paard gaat dan, geheel alleen, regelrecht naar het postkan toor. Daar neemt de beambte de brieven uit de tasch als die er zijn, steekt de brieven en cou-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2