MARKTBERICHTEN. BEURSBERICHTEN, ««■A Laatste berichten. Voor geest en hart. Onmatige eigenliefde. Allerlei. ranten voor den kolonel er in, en de viervoetige bode keert daarmee onverwijld naar zijn meester terug. In de Vereenigde Staten heeft men dezer dagen proeven genomen met het ge bruiken van dynamiet voor krijgsverrichtingen. Men beproefde eeD nieuw soort van kanon voor het schieten van dynamietbommen door samen geperste lucht, en die proeven voldeden zeer goed. Er bestaat te Par ij s een wijze van oplichterij, waarvoor niet genoeg gewaarschuwd kan worden, omdat ook vele Nederlanders, die aldaar een betrekking zoeken, er kunnen inloo- pen. Zekere agentschappen vragen in de bladen bedienden en als zich daarvoor liefhebbers aan bieden, wordt van hen een borgtocht geëischt, die meestal 300 fr. bedraagt, waarna men hen allerlei beuzelachtige werkzaamheden laat doen. Zij, die geen 300 frs. hebben, geven minder; men neemt alles aan. In zeker agentschap heeft zelfs een der slachtoffers zijn horloge met ketting als borgtocht gegeven. Na op deze wijze velen opgelicht te hebben verdwijnen de directeuren dezer agentschappen, om op een andere plaats opnieuw te beginnen. De politie heeft verleden week een geheele bende oplichters van deze soort in hechtenis genomen, die meer dan vijftig goed- geloovigen bestolen hadden. Bij de Staatsspoorwegen zullen eerstdaags ingevoerd worden nieuwe gesloten wagens tot het vervoer van militaire zieken, welke zoodanig ingericht zijn, dat schokken of schudden den zieke niet kan hinderen. Elke wagen kan 4 of 5 zieken bevatten, waarhij zich een kist in den wagen bevindt, die alles inhoudt tot verzorging van de zieken. Voor lossen en laden van de zieken zijn reeds bizondere voorschriften gegeven. Zelf geschoten hazen zijn niet altijd goedkoop. Dat heeft een heer ondervonden die voor 1000 Mark een jachtterrein bij Kottbus (Brandenburg) gepacht had en die daar in het laatste seizoen twee hazen schoot. Met bijkomende on kosten komen die hazen hem nu op 537 Marlc 50 pf. Als een bewijs van de slapheid der groote stoomvaart kan dienen, dat er op het oogenblik in de Noord-Oostelijke havens van Engeland 37 oceaanbooten, met eene gezamenlijke tonnenmaat van 150,000 gros en eene bemanning van 1800 man, ledig liggen. De koning der bierbrouwers Bass (Michael Thomas), chef van de beroemde firma van dien naam, is Dinsdag op zijn landgoed te Rangemore, 85 jaar oud, overleden. De overledene werd reeds in 1847 door Derby naar het Parlement afgevaardigd en bleef dat district tot verleden jaar, toen hij om redenen van gezondheid zich terugtrok, vertegenwoordigen. Gladstone bood hem intertijd de pairswaardigheid aan, maar hij sloeg ze af. De overledene laat twee zoons na: sir Michael Arthur, die Staffordshire, en Hamar A. Bass, die Tamworth in het Parlement vertegen woordigt. Door den Lord Mayor van Londen is op verzoek van een deputatie uit het Parle ment eene inschrijving geopend ten behoeve van de slachtoffers der jongste aardbeving in Engeland. Er werd al aanstonds voor 700 8400) inge schreven. Volgens een bericht van het Rott. Nblad. is een Nederlandsche student aan de Poly technische school te Aken, de Heer Toewater, wegens een duel met een Rus tot één jaar vesting straf veroordeeld en onmiddellijk, met het oog op de nabijheid der grenzen, in hechtenis genomen. De Rus had de slechte aardigheid een stoel weg te trekken juist toen de Heer T. wilde gaan zitten, waardoor deze achterover viel. Opstaande diende hij den Rus een oorvijg toe, die Diet malsch was. Dat was de casus belli. De Rus kreeg een kogel in het been. Aanvankelijk scheen de wond niet gevaarlijk, maar slechte verzorging maakte dat zij weldra zoo verslimmerde, dat wondkoortsen er bij kwa men en de dood volgde. Voor 't gerecht werd het duel echter niet als directe oorzaak van den dood aangemerkt, vandaar dat de opgelegde straf betrekkelijk nog gering was. De veroordeelde was een lichtgeraakt maar overigens een goed hartig! persoon; zijne veroordoeling wordt vooral door zijne studenten zeer betreurd. Gorilla's schijnen het in beschaaf de landen niet lang te kunnen uithouden. Een dier apen die eeuige maanden geleden nit Gabon in den Parijschen Plantentuin aangekomen was, is deze week in den aanvalligen leeftijd van drie jaren aan verkoudheid overleden en zijn Berlijn- schen collega dus spoedig gevolgd. De laatste bekeerling tot de a f- schaffing van sterken drank is Bartholomew Binns, de Engelsche beul, die wegens herhaalde dronkenschap, tijdens de uitoefening der executie, gevaar liep zijn post te verliezen. Eergisteren is door de politie te Vlissingen een 16jarig meisje uit Antwerpen aangehouden, dat de ouderlijk woning was ont vlucht met al hare kleeding en èen bedrag van 100 frank. Zij meende hare reis naar Londen voort te zetten. Gisteren-ochtend werd zij door een agent van politie naar Rozendaal overge bracht, waar de moeder haar kwam terughalen. Voor de Russische leening is voor ongeveer 20maal het gevraagde bedrag ingeschreven. Te Amsterdam, volgens de Amster dammer, alleen voor negen millioen pond sterling. D e Hamburger Garten- und Blumen-Zeit. meldt, dat er op Nieuw-Zeeland eene plant voor komt,Convolvulus chrysorrhizus,die knollen draagt, eene soort van zoeten aardappel. Deze knollen zijn aangenaam van smaak, komen in vorm en grootte met onze aardappelen overeen en kunnen gelijk deze toebereid worden. Een posterij-curiositeit. Tegenwoordig worden de onbestelbare brieven, in Frankrijk uit Duitschland ontvangen, daarheen teruggezonden met een Duitschen stempel. Dat is een opmer kelijke concessie der Franschen aan de Duitsche taal. Ongelukkig is de stempel echter ontsierd door een leelijke fout. In plaats van „Zuriick" staat er „Zurouk", Volgens een Amerikaansch week blad is de nieuwste dwaasheid der Amerikaansche mode dat kaalhoofdige heeren hun kruin laten beschilderen. Op een onlangs te New-York gegeven partij, zoo verhaalt het blad, wandelde een heer rond, wiens vroeger „vollemaans-hoofd" met de voorstelling van een veldslag beschilderd was; een ander had een groep visschen en schelpen op zijn kruin geschilderd, en een derde vertoonde daar een kopie naar een der schilderijen van Meissonnier Door een winkelier, grossier in ko loniale waren er. gedistilleerd te Tilburg, zijn 64 quitan'iën afgegeven op ongezegeld papier ofschoon het bedrag van ieder meer dan 10 bedroeg. De quitanlien zijn door de commissie van 's rijks belastingen te Goirle in beslag genomen. De daardoor verschuldigde boete bedraagt f 1600. Door middel van een sterken elec- tromagneet, heeft de justitie te Breda ander maal gevischt naar den nagemaakten buiten sleutel, waarmede de diefstal ten postkantore is bedreven, doch het is nog niet gelukt het over tuigingsstuk op te halen. Alweer een vervalsching. De Pa- rijsche venters van sinaasappelen, die opgemerkt hadden, dat roode appelen het meest gezocht zijn, gever eenige piikken in de schil der gewone en laten ze dan een verhitting ondergaan, waardoor de gewenschte kleur verkregen ende vrucht duurder betaald wordt. De hoofdstad huisvest op dit oogenblik drie gekroonde hoofden. De Keizerin van Oostenrijk, dochter van Maximiliaan Hertog van Beieren, geb. 24 Dec. 1837, die in Brack's Doelen-Hotel, en de Koningin van Zweden met hare zuster de Vorstin van Waldeck-Pyrmont, die beiden in het Amstel-Hótel hare tijdelijke resi dentie hebben gevestigd. De beide laatsten zijn dochters van Willem Hertog van Nassau. De Vorstin werd den 12 Aug. 1831, en de Koningin den 9 Juli 1836 geboren. Een 17-j arige houthakker, die in het bosch van Camptescier arbeidde, werd door een groote adder in de linkerhand geheten. De jongen, die te ver van het dorp verwijderd was om hulp te vragen, bezig e het eenige middel, dat het groote gevaar hem ingaf en hakte zich met de bijl den gebeten vinger af. Later zeide een geneesheer, dat hij door zijn moed zich het leven gered had. In Bonsey's uitstalling in de een- traal-vischmarkt, Farringdonstreet, te Londen, was Woensdag een steur te zien van 19 voet lang en 4 voet, 6 duim in omtrek. De steur woog 150 kilo en was door een der Grimsby smakken in de Noordzee gevangen. In de nabijheid van Schingen (Fr.) werd 1.1. Woensdag een open scheepje drijvende gevonden, dat met panharing geladen was. De oude man, die op deze wijze zijne waar rondventte, lag levenloos op zijn koopwaar. Men denkt dat hij door eene beroerte getroffen is. Uit ééu woord kan men dikwijls een mensch kennen. Bedenk u eenmaal voordat ge geeft, tweemaal voordat ge aanneemt en drie maal voor ge verlangt. Aan kleine dingen moet men zich niet storen, als men op weg is tot groote, goede dingen. De maatstaf waarnaar wij de din gen meten, is de maat van onzen eigen geest. Al gelooft men de vleierij niet, de vleier wint ons dikwijls tocb. Eenige er kentelijkheid gevoelen we dikwerf voor hem, die zich de moeite geeft ons aange naam te beliegen. Gelijk de moeder door dwaze liefde haar kind bederft, zoo bederft de mensch door dwaze eigenliefde zich zeiven. Ook op een koninklijken troon gezeten, omringd van duizeudeu slaven, bewierookt door laag hartigheid en vleierij, is de man, die alleen zich zei ven bedoelt, die aan zickzelven opoffert, wat hij slechts opofferen kan, die buiten zich in het heelal niets groot of heilig acht, met het meest uitgestrekte vermogen om zich te doen gelden en eer biedigen, niets meer dan een ongelukkige, gefolterd door de ouverzadelijkheid zjjuer begeerten, gekrenkt door ieder wezenlek of vermeend gebrek aan hulde of eerbied, vernederd door het gevoel zijner wezenlijke onwaarde. Inderdaad, onmatige eigenliefde is voor het geluk van den mensch nood lottig. Een slachtoffer van zijn plicht. Mevrouw A. Dat kan ik u zeggen, lieve vriendin, sinds mijn man lid van den gemeenteraad is geworden, kan hij zoo dikwijls er vergadering is, des nachts niet slapen. Mevrouw B. Geeft hem die vergade ring dan zooveel te denken? Mevrouw ADat juist niet, maar hij slaapt gedurende de zitting. Troef. De eigenaar van een café nam voor zijne dochters eene Fransche gouvernante. Zijn volwassen zoon, die nu en dan ook wel den dienst van marqueur waarnam vroeg deze jonge onder wijzeres ten hu welijk. Zij wees hem echter af met de woorden „ik wil wel eene marquise zijn, maar niet de vrouw van een „marqueur." „Ge hebt volkomen gelijk, antwoordde de jonge man, „ik zou wel een gouverneur willen zijn, maar daarom toch niet do echtgenoot eener gouvernante." steld?" „O ja, hij heeft pak slaag gehad," vandaag alweer een Vleiend. Een zeker Vorst die gekroond werd, vroeg aan een der eeredames: hoe bevallen u de kroningsfeesten?" „O, uitmuntend Sire, ik amu seer mij koninklijk, ik hoop maar dat we spoe dig weer een kroningsfeest zullen hebben." Kellner's-ironie. „Noem je dat som3 een kalfscöteletkelluer?" vroeg een winderig joog- mensch met veel pretenties, aan den bediende in eene restauratie; „zoo'n cötelet is een beleediging voor ieder rechtgeaard kalf, dat de eer heeft tot onzen wijd en zijd vermaarden veestapel te be lmoren." Na deze welbespraakte ontboezeming gaf de jonkman het schoteltje met de kleine kalfs cötelet terug. De kellner liet een oogenblik beschaamd net hoofd hangen, haalde daarop met innig leedwezen de schouders op, en antwoordde eindelijk op deemoedigen toon: „Het was werkelijk mijne bedoeling niet, u te beleedigen, meneer!" Kinderlijke bescheidenheid. Vader. Kennis is macht, mijn beste jongen. Kennis is meer waard dan rijkdom. Zoon. Ja, maar vader, ik ben met het minste tevreden. Een goed teeken. „En hoe gaat het met uwen kleinen zieken broeder, is hij weer her- Ook eene uitnoodiging. Baron Van Habe- nichts ontmoet een rijk geworden vriend en zegt: „zoudt ge heden-middag met mij willen dinee- ren?" „Zeer gaarne." Wees dan zoo goed en laat een couvert meer op uwe tafel leggen. Binnen een kwartier ben ik bij u." STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 3 Mei. Donderdag-nacht, omstreeks 2s/4 uur, is alhier een hevige brand uitgebarsten in perceel n° 34 in de Kruisstraat, waarvan het benedenhuis werd oewoond door den winkelier in bedden, garen, baud enz. de heer F. J. Lijnkamp, boven voor door den heer N. F. Stades, leeraar aan het Gymnasium, en boven ach ter door mejuffrouw E. Ade Nijseige nares van het perceel, en hare jeugdige nicht. Toen de brand gezien werd, stond het benedenhuis reeds van voren tot achter in volle vlam, en konden de bewoners daarvan slechts met moeite gered worden en niet dan nadat de heer Lijnkamp en zijne echtgenoote brandwonden hadden be komen. De heer Stadeis door middel van een ladder door de buren gered, maar juffrouw De Nijs en hare nicht zijn in de vlammen omgekomen. Redding was inder daad niet meer mogelijk, omdat als in een oogwenk het geheele huis in lichte laaie stond. Het perceel is geheel uitgebrand; de beleudende perceelen No. 32 en 36, die reeds waren aangetast, zijn door de brandweer behouden, maar hebben veel waterschade bekomen. Door de hitte zijn van vier winkelhuizen aan den overkant der straat de spiegelruiten gesprongen. Alles was tegen brandschade verzekerd, be halve de inboedel van perceel 36, bewoond door den heer F. Bruinsvoort. Bij de opruiming van het puin zijn de lijkeu der twee verbrande vrouwen gevon den en naar het Gasthuis overgebracht. Na onderzoek is gebleken, dat de brand vermoedelijk is ontstaan door het springen van een brandend petroleumlampje, dat in de alkoof tegen een houten schot, nabij het ledikant van den heer Lijnkamphad ge hangen. Juffrouw De Nijs was 57 en haar nichtje 21 jaren oud. Het Stedelijk Museum van Schilderijen en Oudheden op het Raadhuis alhier is in de afgeloopen maand April bezocht gewor den door 333 tegen en 523 personen zon der betaling. Commissariaat van politie te Haarlem. Aldaar zijn gedeponeerd de navolgende goederen, die dagelijks, uitgezonderd des Zondags, tusschen 12 en 2 uur door do eigenaars kunnen worden afgehaald. Twee gouden ringen. Een gouden horlogesleutel. Een paarlemoeren oorbelletje. Een flacon. Een wandelstokje. Een gebitrooster. Twee schoolboeken. Een ceintuur. Een kin derlaars. Een kerkboekje voor R. K. Een bril in étui. Eenige losse sleutels. Alles op straat gevonden. In de tramwagens achtergelaten: Een entouscas. EeD sleutel. Tweede Muziekuitvoering in den Hout, op Zondag 4 Mei a. s. des namiddags van 2 tot 4 uur, door het stedelijk Muziekkorps van Haarlem, onder directie van den heer M. H. Mullerkapelmeester. Programma: 1. Fanf. Marsch le voyage en Afrique' Stippé. 2. Ouv. Fleurs d'amitié, Nihoul. 3. Gavotte Dame de coeur, Czibulka. 4. Gr. Fant. les Martyrs, Donizetti. 5. Ouv. Fltalienne en Alger. Rossini. 6. Laura Walzer, a. d. Bettelstudent, Millöcker. 7. Jubilé au village, Fant. descriptive, Heimans. HAARLEM, 30 April. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, veikoopen en prijzen als volgt, 14 koeien verkocht, 12 voor f 180 a 250; 1 stier; verkocht voor f 110 a- vaarzen, verkocht - voor f a - pinken verkocht voor f 80 a 90; - graskalveren verk. voor f a 50 nuchtere kalveren, verk. voor /5a 10, 54 schapen, verk. 54 voor f 20 a 30; - varkens, verkocht voor ac. per kilo, - paard tot f a Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 49 stapels kaas, 4502 stuks, wegende 9119 kilo, hoog ste prijs f 36,middelbare prijs per 50 kilo. LEIDEN, 2 Mei. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt paarden - af 16 stieren f 50 a 195;ossen f— a 706 melkkoeien f 170 a 335 46 kalveren dito f 30 a 72, 130 vare dito f 160 a 280 200 vette dito f 158 285, 82 graskalveren /26 a 58, vette f 90a 100; 133 nuchtere dito f3,a 7,760 vette schapen 24 a 43,228 weide dito /16, a 26, 80 lammeren 110 magere varkens/18 a 42, 484biggen f 5,al2. SCHIEDAM, 2 Mei. Moutwijn, per ned. val 11,75 Jenever f 17.25, Amsterd.proef f 18,50 spoeling f 0,30 dito commissie f 0,30. GOUDA, 1 Mei. Op de kaasmarkt waren 72 par tijen kaas aangevoerd; handel vlug; prijs 2850 a 37. Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboter f 1.25 1.15 derweiboter f .90al.00.per kilo.Handel zeer vlug HOORN, 1 Mei. Ter waag gewogen 168stapels kaas wegende, 38,807 kilo; hoogste prijs per 50 kilo f 40.50 voor kleine 36.— voor commissie, voor mid delbare. 30 April. Op de heden alhier gehouden groote voor- jaars koemarkt waren 2476 stuks vee aangevoerd, waar van 1100 uit Friesland, en de overige voor het meeren- deel vaarzen of geldekoeien van verschillende gemeenten hier uit den omtrek. De qualiteit was over het geheel best. Er werden hooge prijzen besteed voor melkgevende koeien, met vluggen handel, terwijl voor vaarzen of gelde koeien de prijzen niet zoo hoog waren als men had ver wacht. LONDEN, 1 Mei. Ter Veemarkt zijn aangevoerd rnnderen 200, Schapen en Lammeren 3000. Kalveren 25, ZwijnenPrijzen: Beste Runderen 3/9 a 5/4 Schapen en Lammeren 4/8 a 5/8, Kalveren 4/8 a 4/8 Zwijnen 4/- a 4/6. AMSTERDAM, 30 April. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: runderen, 187 vette kalveren1ste qual -,90 2de qual. 85,- per kilo, - graskalf/ a 80 nuchtere kalveren,/ 6 a 10, 1 Bchapen en lammeren f a 181 vette varkens 40 a 47 c. per kilo. ALKMAAR2 Mei. Granen. Men besteedde voor tarwe ƒ7,75, a 9,25, rogge 7,a -gerst f,6,a 5,25, dito chev. 6,75 a 6,40 haver f 3.50. a 4,75 paardenboonen f -,a -,bruine dito 1 3a 10,duiven dito f -.kanariezaad 8,9, rood mosterdzaad a 17.geel dito fkarwijzaad f a blauw maanzaad f -,groene erwten ƒ17,a grauwe dito 18,a vale dito 15,aWitte a 13. Kaas. Heden zijn ter waag gewogen 279 stapels, wegende 56,409 kilo. hooi-, kleine f40,50 commissie f36,mid delbare f35,laagste prijs fGras, kleine f35,com missie fmiddelb. flaagste fper 50 kilo. Amsterdam, 2 Mei 1884. Prijzen der onderstaande effecten pCt. Nederland. Oertif. Werk. Schuld21 s u w u u Hongarije. Obl. Leening 18675 Goudleening5 Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860-64. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (MeiNov.). 5 u zilver (Jan.Juli). 5 Portugal. Obl. buitenl. 1853-80 3 Rusland, bij Hope Comp. Oude Russeu. 5 Obl. Nic. Spw. 1867 69. 4 w 1877 Amst. L 20-100 5 Spanje. Obl. buitenl. 1867, 1871/75. I1 4 1876 2 y (Perpetuele) 4 y binuenl. y 1250025000. 1 v 10005000 1 Turkije. Obl. Alg. Schuld 1865 5 u y 1869 6 Egypte. Obl. Leeuing 1876 5 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876. 4' a 1877 4 Columbia. Obligation4' 2 Peru. Leeuing 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank divid. Nederland. Holl. lJz. Spw. Aandy M. tot Expl. St. Spw. Aaud. y Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aandu Boxtel Wezel Obl4' a ii v u 1875 5 Italië. Zuid-Ital. Spoorw. Obl. 8 Rusland. Gr. Spw. Maatsch. Aaud. 5 Baltische Spw. Aand8 Jelez Griasi Obl5 Kiew Brest Aand5 Kursk Chark Obl. /'1000. 5 Morschansk Sysran Aand. 5 RiaBchk Wiasma 5 Jfctumenle. Aandeelen Spw. div. A.merika. Chicago N. W. Cert. Aand. K N. York Lake Erie W. S. Aand u Illinois Cert. Aaud Miss Kangas Texas Obl. Cert. 7 PKEMIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Amsterdam 100 3 y Rotterdam3 Gemeente Crediet. 3 Belgie. Stad Antwerpen 1874 3 Oostenrijk. Staatsl. 1854.4 18605 1864 Rusland. 18645 18665 Geldkoers prolongatie S1/^ pet. genoteer de koers. 66?/» 77'a/i« 1021/a 96'A 667» 663/„ 5H/4 98 79"/,, 451/s 67 7/a 8i/, 10Vi« 110i/16 121 2D7» 101/s 713/» 118'A 1531/j 118'/, 713/s 155 114 177, 55~/s 1243/< 5 23/4 873/4 907, 566/'a 567» 1377, 183/4 1257, 1031/4 1087, 9974 95 973/4 1027, 1133/4 142 1331/4 12/ De Zwitsersche Bisschoppen hebben ge zamenlijk protest aangeteekend tegen de handeling der Italiaansche Regeeriug in zake de Propaganda fi.de. MADRID, 2 Mei. De gemeenschap per telegraaf en spoorweg van Pigneras naar de Fransche grens is gisteren weder afge sneden. LONDEN, 2 Mei. Blijkens berichten uit Havanna zijn bij de ontploffing in het kruit magazijn 21 personen omgekomen en 29 gekwetst. Het magazijn bevatte een millioen patronen en 200 kilo buskruit, beuevens dynamiet. PARIJS, 2 Mei. Twaalf Spaanscho op standelingen, waaronder twee officieren, zijn over onze grenzen gekomen en zullen te Angoulème worden geïnterneerd. MEDEDEELINGEN a 10 Cents per regel. Bezuiniging. Zeer dikwijls, ja in de meeste gevallen werpen lijders aan verstoppingen, bloed- aandrang, lever of galkwalen enz. hun geld voor dure geneesmiddelen het venster uit; terwijl zij door het gebruik van de Zwitsersche pillen van den beroemden apotheker R. Brandt, op snelle, zekere en goedkoope manier van hunne kwaal had den kunnen verlost zijn. Te verkrijgen te gen 70 centen per doos in de apotheken. Men lette er wel op, dat iedere doos als etiquet drage een wit kruis op een veld, met de bandteekening van Rich. Brandt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 3