BI N N K N L 1N D, dynamiet-fabricage reeds bij den Bondsraad ingekomen. Men schijnt er niet aan te twijfelen of de Rijksdag zal, tegen het advies zijner commissie, de socialisten-wet ten slotte toch nog aannemen. De jachtwet is in het Huis van Afge vaardigden zoo gunstig voor de heeren liefhebbers uitgevallen, dat het Heerenhuis haar waarschijnlijk zal goedkeuren, tenzij dat de Regeering, die zich tot nu toe in deze geheel onzijdig hield, tusschenbeide komt. Groote ergernis wekt in het publiek niet zoozeer de verwerping der verplichte omrastering (wat in sommige gevallen in derdaad schier ondoenlijk zou wezen) maar het beperken der verplichting voor de jagers om de boeren schadeloos te stellen voor de schade, welke hun vermaak aau den arDeid van den landbouwer toebrengt. Al de bladen van Berlijn bevatten de warmste begroeting der leden van de Duitsche Ckolera-commissie, welke Zater dag-nacht in de hoofdstad terugkeerden. Te hunner eer zal door de geleerden van Berlijn een gastmaal worden georganiseerd. Aan dr. Koch, den leider der Commissie, wordt de roem toegekend van den wortel der ziekte duidelijk te hebben aangewezen, in elk geval het onderzoek naar de oorzaak van de krankte een belangrijke schrede voorwaarts te hebben gebracht. De fabrikanten van beetwortelsuiker in Duitschland wenschen, met het oog op den gedrukten toestand, waarin zich die in dustrie bevindt, dat de suikerbelasting ge heel zal worden opgeheven, en dat de millioenen, welke daardoor voor het Rijk zullen verloren gaan, zullen worden gevon den op de tabak. Het mag worden betwij feld, of die verplaatsing van lasten wel naar den zin der Regeering zou wezen. De verhooging der tabaks-belasting ligt wel op haar weg, doch niet als compensatie voor het wegvallen van de suikerbelastiug, welke zeker niet drukkend voor de consu menten kan worden genoemd. Tot kenschetsing der eigenaardige par lementaire gewoonte ten aanzien vau het betrokken punt, kan het feit dienen, dat, nu de wetgevende periode van den tegen- woordigeu Rijksdag reeds ten einde SDelt, er nog omtrent de geloofsbrieven van vele leden een beslissing moet worden genomen, terwijl zij inmiddels het mandaat onafge broken vervulden. De algemeene vergadering der uationaal- liberale partij, die den 8sten dezer zou plaats hebben, is tot den 18der. uitgesteld, omdat de heeren Bennigseu en Miquel verhinderd zijn op eerstgenoemdeu dag de vergadering bij te wonen. - De hoogeschool te Napels is gesloten wegens ongeregeldheden, onder de studenten, die voor een goed deel vrijdenkers zijn. Een klein aantal geloovige kweekelingen van de academie hadden eene godsdienstige vereeniging gevormd. Dit nu was een doorn in 't oog der vrijdenkers, die zich aan verre gaande ongeregeldheden schuldig maakten. Lasterlijk aanmatigend. GEMENGDE BERICHTEN. De verkiezing te Goes, voor den Gemeente raad, ter vervanging van de eeds-weigeraars, is ten gunste der liberalen uitgevallen. Zij ver heugen zicb hierover, te meer omdat er omzet ting van de meerderheid in den Raad bij ge moeid was. Natuurlijk, en van hun standpunt te recht. Hiertegen, noch over de verkiezing zelve, heb ben wij iets in te brengen. Maar wel tegen een phrase, waarmede het bericht van den uitslag aan de Micldelb. Ct. wordt geïllusteerd. Daar wordt namelijk geschreven: „Onnoodig te zeggen hoezeer allen die het wel meenen met onze gemeente zich verheugen in deze overwinning". Men legt hiermee alzoo de verklaring af, dat ieder, die niet met de liberalen meegaat, het wel zijn zijner gemeente niet zou beoogen. Dat de liberalen alzoo het monopolie zouden bezitten niet slechts van het welzijn van Land of Gemeente te bevorderen, maar zelfs van dat te wenschen. Dit is niet alleen aanmatigend, maar voor an dersdenkenden beleedigend, lasterlijk. Daartegen past derhalve ernstig protest. Volgens uit Duitschland ontvangen berichtenj kunnen bloembollen uit Nederland vrij in Duitsch land worden ingevoerd. De algemeene vergadering der Maatschappij tot bevordering der Geneeskunde zal dit jaar op 7 en 8 Juli te Leeuwarden gehouden worden. Door drie afdeelingen, en wel door Haarlem, Rotterdam en omstreken en door Zwolle en omstreken is het voorstel ingediend, dat de maatschappij pogingen aanwendde bij de regeering, om te bewerken, dat de mazelen uit de wet van 4 December 1872 (epidemie-wet) worden verwijderd. Naar wij vernemen, is de uitgever van het socialistische blad Recht voor allen voor het ge recht gedaagd, omdat hij „boosaaardiglijk en openbaar zou hebben aangerand de waardigheid en het gezag van den Koning en gesmaad den persoon des Konings". Aanleiding is het plaatsen in genoemd blad van eene vertaling van een vers van Heine: De Wevers, waarin de uitdrukking voorkomt: „Ge vloekt zij de Koning, de Koning der rijken." Gouda, 6 Mei. Gisteren is naar het huis van arrest alhier overgebracht zekere R. beschuldigd zijn vader te Hekendorp zóó ernstig te hebben mishandeld, dat deze is overleden. R. was, naar men zegt, krankzi nnig. Leeuwarden, 6 Mei. De jongste der drie Gebroeders Lavertu, de bekende Amsterdamsche paneelzagers, is in het tnchthuis alhier overleden. Alkmaar, 6 Mei. Van den bovensten steiger der voor het waaggebouw alhier opgerichte stel ling viel Zaterdag-ochtend een zware balk. Hij trof twee personen, den waagmeester B. en den koopman S. De laatste, een oppassend man en vader,was bijna oogenblikkelijk een lijk.De toestand van den eerste is minder zorgwekkend. Koog-Zaandijk, 6 Mei. Zaterdag-ochtend is alhier de kantoorbediende aan den verfmolen De Witte Veer, de heer P. Bogaerts, te water ge raakt en verdronken. Amsterdam, 6 Mei. Gisteren is een walbaas van de üusseldorpsche stoomboot-maatschappij, aan boord van het stoomschip Bismarck, liggeude aan de Prins Hendrikkade alhier, in het ruim van dat schip gevallen, waardoor hij den nek heeft gebroken. Het lijk is naar de woning van den overledene overgebracht. Roermond, 6 Mei. De heer L. P. H. Beeren- broek, sedert 1849 lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal voor Limburg, oud-burgemeester van Roermond, en voorheen districts-commissaris van Limburg, is gisteren op ruim 79jarigen leeftijd alhier overleden. Arnhem, 6 Mei. Alhier is een zesjarig knaapje in de haven gevallen en verdronken. Blankenham, 6 Mei. H. B. alhier, die vóór eenige dagen te Kuinre onder zijn voertuig ge raakte en daarbij zware wonden aan 't hoofd be kwam, is aar. de gevolgen overleden. Schiedam, 6 Mei. Gisteren is in de Nieuwe- haven het lijk opgehaald van den knecht aan boord der Deltfsche pakschuit, v. d. V.die sedert een veertiental dagen uit zijne woning werd vermist. Weerdingerveer, 6 Mei. Het vijfjarig zoontje van H. Jonkman alhier is al spelende in een vol water staanden turfkuil geraakt en daarin ver dronken. Grootebroek, 6 Mei. Dezer dagen is in deze gemeente een tweejarig kind, tengevolge van het drinken van kokende thee, gestorven. Hillegom, 6 Mei. De opbrengst van het per sonenvervoer der Noord-Zuidhollandsche Stoom tramweg-Maatschappij bedroeg in April ƒ5008.25, goederenvervoer 302,82, zijnde over het totaal 6.327a per dag-kilometer. Rotterdam, 6 Mei. In de vorige week zijn alhier 14 personen aan de mazelen overleden. Ongemerkt sloop eergistere u-m i d dag een haveloos gekleed persoon den kelder binnen van den bekenden winkel van délicates sen van de firma Cirio te Amsterdam op de Prins Hendrikkade, waar hij eene kist met le vende Egyptische kwartels opengebroken en eeni ge dezer uitheemsche vogels gestolen heeft. De niet buitgemaakte, wel een vijftigtal, vonden een goed heenkomen in de vrije natuur. Anders was het gesteld met den dader, een ouden bekende van de politie, die terwijl hij bezig was met het plukken van de gestolen vogels, gearres teerd en naar het politiebureau overgebracht werd. Volgens den Amsterdamschen correspondent van de Arnh. Ct. is de vereeniging Vervoegd Beursuur, te Amsterdam, aan verval van krachten overleden. De Rechtbank te Tiel heeft ui t- sprap.k gedaan in zake de vondst van eenige coupons ir. de lade van een op een erfhuis ge kochte tafel. De beslissing luidt dat de vindster geen recht had, die geldswaarde te behouden, en verplicht was, de coupons, of een bedrag overeenkomende met de waarde er van, aan den verkooper van het meubelstuk terug te geven. B. en W. van Deventer hebben b ij bekkenslag bekend gemaakt, dat het schrobben buiten 's huis tot nadere afkondiging is verboden. Zooals men weet, is zulk een verbod het gevolg van den lagen stand van het water. De inspecteur van politie in den Haag Jhr. C. v. 's-G. heeft aan de militaire autoriteit zijn beklag ingeleverd over een sergeant van het garnizoen aldaar, wiens hulp ge noemde poiitiebeamle voor de overbrenging van een dronken burger requireerde, doch die wei gerde daaraan te voldoen, omdat hij het vorde ren en verleenen van dergeljjken bijstand bene den de eer en de waardigheid van den onderoffi- ciersstand rekende. Bij het zoekon naar een gaslek in' een winkel te Arnhem kwam men tot de eenigs- zins vreemde ontdekking, dat in een der com positie-buizen de muizen een betrekkelijk groot gat hadden geknaagd. Een overleden millionnair, de heer William King, vermaakte aan een der Lmdensche hospitalen eene som van 100,000. Deelden wij onlangs mede, dat eene gewone boerenkip te Amersfoort eieren had gelegd van 75 en 81 gram, ook in dit opzicht schijnt er nog altijd baas hoven baas te zijn, want in het hoenderpark van den heer Van der Goes te Beek bij Nijmegen, heeft eene even ge wone boerenkip eieren gelegd van 85 en 105 gram. I n The Engineer van 2 Mei komt een patent voor van Glifford Mitchel te Chicago, om spoorwegrijtuigen langs chemischen weg te ver warmen. Toen dezer dagen te Deventer een publieke verkooping gehouden werd, zakte, nadat gedurende eenigen tijd veel volk in het gebouw was geweest, plotseling de vloer in en kwamen bijna alle aanwezigen in een kelder neer. Er ontstond een groote verwarring, doch geluk kig kreeg niemand eenig letsel. De kantonrechter van Gouda ver oordeelde deze week iemand uit Waddingsveen tot tien gulden boete wegens mishandeling van een kraai. Een heer, die Zaterdag 11. in het O.-Ind. huis te Amsterdam belasting betaalde, zakte aldaar plotseling ineen bij de ontdekking, dat hij een bedrag van ruim 1000 verloren had. Hij werd per vigilante naar huis gebracht. In 15 maanden tijds heeft de tram te Winschoten 10 dooden en 3 kreupelen ge maakt, laatst nu een 5-jarig meisje. Te Boston werd vóór eenigen tijd een nieuwe tak van nijverheid ontdekt. Uit pa- ratinewas vervaardigde de uitvinder zeer fraaie honigratendruivensuikerstroop, vermengd met kleine hoeveelheid echten honig, die strekken moest om den geur aan 't fabrikaat te geven, vormde den honig. Wanneer de cellen met dit mengsel waren gevuld, ging de. houigfabrikaut er met een gloeiend ijzer overheen, en dan kleefde het mengsel aan de raten. Vau dezen honig moet ook naar Europa uitgevoerd zijn, alvorens de vervalsching ontdekt werd. De mode voor dameshoeden schijnt van de volière naar den moestuin verhuisd te zijn. Na den voorraad vogels te hebben uitgeput, hebben de Eransche modemaaksters nu groenten als opschik aan de ijdeiheidsmarkt gebracht. De haute nouveauté te Parijs is thans een chapeau garni de petits bouquets d'artichauts a la poivrade. Hard water en zacht water. Dr. Tidy te Manchester is tot het volgende resultaat gekomen: 10. Hard water is van het gezoudheidsstandpuut te verkiezen boven zacht, wanneer het eerste nl. kalk of ijzer bevat. 2o. De thee wordt bij het gebruik met hard water beter, schoon minder donker, want het weeke water lost de bittere extractiefstoffen op en neemt den geur weg. 3o. Het stilt den dorst beter dan zacht water. 4o. Alleen voor de wasch is het zachte water ver kieslijk, omdat het minder zeep noodig heeft, daar de zouten, de kalk of het ijzer een deel der zeep werkeloos maken. Als een bijdrage tot de berichten omtrent late winterkoude wordt uit Piteu, in Zweden gemeld, dat de zee aldaar (de Botuische golf) die er den geheelen winter door tot aan de kust toe open geweest is, in de laatste weken door de strenge koude, zoover men van het strand af zien kan, is dichtgevroren. Kapitein Dowling, die 16 April 11. met het stoomschip African uit New-York is binnengevallen, bericht dat hij, bij betrekke lijk stil weder een geweldigen waterhoos had ontwaard, die met vervaarlijke snelheid zijn vaar tuig Daderde. Terstond liet hij een twaalfponder met dubbele lading op het onheilspellend lucht verschijnsel richten; op ongeveer vijf honderd meter Eng. mijl) afstand trof het schot. De hoos brak met een donderend gedruisch, en in een kring van wel 3 mijl geraakte de zee in beroering. Daarop trof de bries, die den hoos had voortgedreven, het schip met een geweld als van een orkaan; de windstoot duurde wel licht niet langer dan 30 seconden, maar was zoo hevig, dat de boot bijna uit het water werd gelicht, en de zeilen werden weggevaagd. Aan het welgerichte schot weet kapt. Dowling de redding van zijn schip. De bevolking des Rijks bedroeg op 1 Jan. 1883 2 064 392 m. en 2 108 580 v., totaal 4 172 972, en is alzoo toegenomen in den loop van 1883 met 26 458 m. en 25 635 v., totaal 52 093. De kantonrechter te Gouda heeft zich verplicht gezien, twee Waddingsveeners te ver- oordeelen wegens overtreding van de Zondagswet, daar zij beklaagd waren van het verrichten van arbeid op Zondag in hun tuin aan den open baren weg. De eisch was 50, het vonnis 10 centen boete, en de conclusie dat de Zondags wet wijziging behoeft. Red Fish Lake, een meer ineen bergketen van Idaho, dat verscheiden mijlen lang en zeer diep was, is plotseling in de diepte ver dwenen. Het meer lag ongeveer 11 000 voet boven den zeespiegel en was door een dichtbegroeid bosch omringd. De rotsen bestaan uit granieten kalksteen en een ontzaglijke opening heeft zich nu gevormd. Het meer bevatte millioenen roode visschen, welke met het water spoorloos in de diepte verzonken. Om ham en worst, die licht last van schimmelen hebben, daaitegen te bewaren laat men in een diep bord zooveel keukenzout in water oplossen,dat het giheel eene brei vormt. Dan bestrijke men de vlet sell waren met een kwast daarmede, en late ze op een warme plaats drogen. Een kristallaag van zout zal dan elke schimmel vorming beletten. Bij de veiling te Amsterdam van oud porselein, uitmakende de collectie Bosch van Drakestein, werden algemeen hooge prijzeii be steed. Een Saksisch eetservies gold ƒ3800, een dito ontbijtservies /"200, verschillende kabiuetstellen ƒ550, 525 en 255; twee Chir.eesche vazen 225, twee pronkbekers 275, twee groote Saksische kandelahres ƒ295, een dito tafeltje 130, een Oostindische blauwe stoof 220, alle prijzen ge rekend zonder de onkosten. Het Amerikaanse he blad The Po pular Science News citeert de getuigenis van den directeur eener levensverzekering, om te bewijzen dat het overvloedig gebruik van bier bijna even nadeelig werkt als dat van andere alcoholische dranken. Deze Amerikaan heeft onder zijne cliënten een aantal mannen uitgezocht, die in hun eigen oogen en in de oogen der wereld voor matige drinkers doorgingen. Hij deed zijn keuze vooral onder de mannen van omtrent dertig jaren en bevond steeds dezelfde verschijnselen en hetzelfde beloop der ziekte: robuust, oogenschijnlijk gezond, volle spieren, vrij goed er uitziende, toenemende in gewicht, hooge gelaatskleur, onderhevig aan koude of onpasselijkheid, dan de een of andere ziekte die bijna geregeld vergezeld gaat van voor teekenen van typ'nus en dan, binnen tien dagen de dood. Mme. A u b a n-M o t, te P a r ij s, de vrouw van een groothandelaar in champagnewijn, heeft haar particulier vermogen van 60 millioen ver maakt aan haar man, tenzij hij mocht weigeren of wel voor haar mocht zijn overleden, in welk geval de fortuin aan Prins Vic'or Napoleon zou ten deel vallen. De heer Auban leeft nog en was nu zoo kleingeestig, het fortuintje te aanvaarden. Te Erankfort a/M kwamen dezer dagen in een koffiehuis twee soldaten met zil vergrijze baarden, die zeer de aandacht der ove rige gasten trokken. Na allerhande vragen der aanwezigen, vertelden de twee soldaten hunne lijdensgeschiedenis. In 't jaar 1870 hadden beiden aan de belegering van Metz deelgenomen. Hier hadden zij zich aan een onderofficier vergrepen en werden daarvoor tot 15 jaren vestingstraf veroordeeld. Vertien jaren hadden zij hun straf ondergaan, terwijl hun een jaar werd geschonken. Een der beide soldaten was uit Stettin. Toen hij ten strijde trok, verliet hij zijne vrouw en zes kinderen, zijn vrouw was intusscheu gestorven. De andere soldaat kwam uit Hamburg en was ongetrouwd. Beiden waren zeer vroolijk gestemd, vooral gevoelde do ongehuwde zich gelukkig zijn grijze ouders te zullen wederzien. De gehuwde vreesde echter, dat zijn kinderen hem niet meer zouden kennen. De Amerikaansche,/kraftturner" Bahlig gaf onlangs te Meslare eenige blijken van zijn buitengewone spierkracht. Hij strekte o. a. het lichaam tusschen twee stoelen, het hoofd rustende op den eenen en de hielen op den an deren stoel. In die positie stak hij tegelijkertijd met de rechterhand 100 en met de linkerhand 75 pond rechtstandig in de hoogte. In de Royal School of Art-Needlework t e Londen is, sedert eenige weken, een tentoon stelling geopend van oude geborduurde voor werpen, tot kerkelijk gebruik bestemd. De 180 nummers zijn ingezonden door particuliere per sonen, geestelijken en broederschappen, allen uit Engeland. Het blijkt daaruit hoe, in vroeger eeuwen, Engeland het land was, waarin deze borduurkunst het best werd beoefend; van enkele voorwerpen wordt gemeld dat zij van Duitschen, Spaanschen, ja zelfs Perziachen oorsprong zijn. Ook het South-Kensington Museum zond ver scheiden nummers in. Een jeugdig ingezeten van Ber- gum is in het bezit van een kraai, die met de getrouwheid van een hond hem overal volgt, zelfs op uren afstanas. Waar de eigenaar een huis binnentreedt, plaatst zij zich op het dak, en wordt het voor de terugreis wat laat, dan zet zij zich op hoed of pet van haren meester en laat zich zoo naar huis dragen. Ieder, die er goudvisschen op na houdt weet dat het dikwijls moeielijk is om die dieren lang in 't leven te houden, en vaak ver wonderd men zich een ot meer visschen dood in de kom te viudeu, ofschoon men toch goed voor waterverversching en voer gezorgd had. Om ze lang gezond te houden, doe men (met de goudvisschenkom in de kamer) op 100 gram water 4 druppels eener oplossing van 1 gram salicylzuur op 300 gram water. Het water blijft dan 3 maanden frisch en. helder, en de visschen tieren er uitstekend in, zoodat watervernieuwing geheel onnoodig is. Hoe het met de Munchener dienst boden gesteld is, kan het volgend staaltje leeren. Een 15-jarig meisje, bij een ouderwijzer in dienst, wilde dezen bij het verhuizen naar een andere plaats op geen andere voorwaarde volgen dan dat zij wekelijks twee uren kosteloos pianoles zou krijgen. De Directie van de Tram te Phi- ladelphia heeft verboden dikke conducteurs aan te stellen, omdat deze op de balcons te veel weg nemen van de plaats die voor de reizigers be stemd is en ook in de wagens te hinderlijk zijn voor de passagiers. In Kopenhagen stond dezer da gen eer. dienstmeisje terecht, dat in haar ge tuigschriften de woorden „keukenmeid" en „kin dermeid" in „keukenjuffrouw" en „kinderjuf frouw" veranderde. Voor deze en eenige minder onschuldige vervalschingen in geschriften werd zij tot gevangenisstraf veroordeeld. Ook kwam aldaar een vrouw voor het gerecht, die zoozeer aan het rooken verslaafd was, dat zij met valsche sleutels in verscheiden tabakswinkels inbrak om te stelen. Een zwaarlijvig heer, die onlangs een schouwburg te New-York wilde bezoeken, raakte daar in het draaihekje (tourniquet), dat er ter controle voor de bezoekers geplaatst is, beklemd. Wat men ook deed, hij kon er niet uitkomen en het ijzerwerk moest door een smid weggebroken worden, voor de arme dikke man uit zijn onaangenamen toestand bevrijd was. De genoemde hekjes moeten nu in de New-York- sche schouwburgen afgeschaft worden. Een Parijsch kappersbediende, die els zoovelen zijner vakgenooten de slechte gewoonte had om de weerlooze slachtoffers, die aan riju schaar waren overgeleverd, aanhoudend lastig te vallen met aanprijzingen van allerlei haarmiddelen, heeft zijn patroon een rechterlijk vonnis op den hals gehaald door zijn al te grooten ijver. Hij wilde een student, die wat door zijn haar dreigde te groeien, met alle geweld een haarmiddel opdringen. De jonkman weigerde, maar hij hield aan en hij goot eindelijk, onge vraagd, een gedeelte van het vocht over het hoofd van zijn klant uit. Toen deze nu, terecht, weigerde den flacon van 19,50 fr. te betalen, of hem voor het verbruikte 5 fr. te geven, maakte de bediende zich zoo boos dat hij, na een hefiige woordenwisseling, den student den hoed van het hoofd rukte en dien vertrapte. Er werd aangifte

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2