BUIT fi i\ L A N D. B I K E IV L A N D. Bij de eerste slotenmakerskunsten werd door de loge van Toulouse aan Br.-. Con- stans een gouden palm toegekend: »aan den republikeinschen Minister die den vijand een geduchte slag had toegbracht.* En toen de wetten op het lager onderwijs bekrachtigd waren, ontving Br.-. Ferry een ware ovatie. Gedurende een reis die bij in die dagen in het Zuiden van Frankrijk maakte, kwamen alle loges hem hunne opwachting maken en de Venerabel* van Marseille wenschte hen geluk met de voltooiing van »een bij uitstek mafonniek werk.« Het zijn evenzeer de loges die zich thans overal er op beroemen dat de burgerlijke huwelijken en begrafenissen het werk zijn hunner propagaude, dat zij de hervorming van den rechterlijken eed hebben te voor schijn geroepen, zoomede de afschaffing der aalmoezeniers en de vernietiging der wet van 1814 op de Zondagsrust. De nog jonge wet op het middelbaar onderwijs voor meisjes is niet minder de vervulling van een der liefste wenschen der onzalige sekte. Wat de vrijmetselarij voor alles onder haren sehepter wil brengen, dit openbaart een Br.-, van het Groot-Oosten; het is de vrouw, omdat deze de laatste borstwering is »die de geest van obscu rantisme opwerpt tegen de vooruitgang der humaniteit.* En Br.-. Paul Bert die zijn naam hechtte aan deze wet, heeft woordelijk uit de werken der loges de grondstellingen geput, die zijn rapport en het programma van onderwijs vormen voor zijn bekend boek door Henri Gréville3 zóÓ7eelste geschrijf zoo waardig geflankeerd. Beiden bekennen met opzet in dien geest te hebben gearbeid dat hun wer ken onvermijdelijk op den Index geplaatst moesten worden. Is zulks teekeuend? Eu zoo zouden wij nog een menigte andere voorbeelden kunnen aanhalen, die alle even grievend zijn.Het is duidelijk bewezen dat de wij metselaars slechts behoeven te spreken om het gouvernement als een slaaf te doen gehoorzamen. De Miuisters haasten zich om voor te stellen en de Kamers om te stemmen al wat zij eischenen zij eischen veel. In een volgend artikel zullen wij hunne werking nagaan in nog andere maatschappelijke kringen. In den Pruisischen Landdag is Zaterdag andermaal een voorstel van den Heer Windt- horst, verworpen strekkende tot organieke herziening der Mei-wetten. De Begeering verklaarde, schoon tot verzoening bereid zich er tegen. De verwerping geschiedde met 168 tegen 116 stemmen, en vóór stemden alleen het Centrum, de Polen en zeven con servatieven. Het Rijksgericht te Leipzig deed eergisteren uitspraak is het hoogverraad-proces. Hentsch is tot negen jaren tuchthuisstraf en Kras- zewski is tot een vestingstraf van S1/^ jaar veroordeeld. De heer Jules Roche zal de volgende week bij de Fransche Kamer een wetsontwerp indienen, volgens hetwelk aan de slachtoffers van rechterlijke dwaling schadevergoeding zal worden toegekend. Volgens berichten van Madagaskar heeft de Fransche admiraal de ouderhandelingen met de Hovas afgebroken, zoodra hij het votum der Fransche Kamer van afgevaar digden aangaande Madagaskar vernam. In den jongsteu Franschen Ministerraad is het voor Tonkin alsnog aan te vragen crediet bepaald op 38 millioen. Voor Ma dagaskar zullen nog 4l/2 millioen aange vraagd worden. Het iractaat van Tientsin zal aan de goedkeuring der Kamers worden onderworpen. (Zie laatste berichten). In 't Engelsch Lagerhuis werd Vrijdag de artikelsgewijze behandeling der kieswet voortgezet en een zeer langdurig debat ge voerd over een voorstel om Ierland van de voordeelen daarvan uit te sluiten. (Zie laatste berichtend) De Regeering moet voornemens zijn, al de zoogenaamde eeuwige pensioenen*, die uit de Staatskas aan de nakomelingen van verdienstelijke mannen betaald worden, at te lossen. Zij heeft reeds, naar men ver neemt, met de afstammelingen van William Penu en den grooten Marlborough zulk een schikking getroffen. Op eene bijeenkomst ten gunste van het vrouwenstemrecht, is onlangs door een der voorstanders aangeraden geen belasting te betalen tot in deze was recht gedaan. Bin nenkort zullen we die quaestie dus waar schijnlijk weer eens aan de orde zien gesteld. Naar de limes uit Durban verneemt, is de toestand in Zoeloeland zeer kritiek. Osborne heeft van Dunn dringend hulp verlangd. Dabulamanzi, Cetawayo's broeder heet gedood te zijn. De Boeren zullen Oe- sibepoe niet aantasten. Voor den krijgsraad te Badajoz is het proces begonnen ter zake van den on langs aldaar plaats gehad hebbenden opstand. Het openbaar ministerie heeft de doodstraf geëischt voor 153 officieren, onderofficieren korporaals en 4 civiele personen. Te Smirua is een poging gedaan om de tabaksfabriek der nieuwe ingevoerde regie door dynamiet in de lucht te doen springen. Slechts een gedeelte van het gebouw werd vernield. Verscheiden personen zijn in hech tenis genomen. GEMENGDE BERICHTEN. Door den Minister van Buitenlandsche Zaken werd \óór enkele dagen een commissie ontvan gen, van Katholieke leden der Staten-Generaal, ter aanbieding van twee bijna gelijkluidende nota's, betreffende de conversie van de vaste goederen der Propaganda Fide te Rome. Ook namens de Katholieke leden der Eerste Kamer werd een dergelijk schrijven overhandigd. Na voorlezing der nota's moet de Minister ver klaard hebben, dat: //de Regeering de verstrekte mededeelingen in welwillende overweging zou nemen." De Minister van financiën heeft b paald, dat reclamanten tegen hunnen aanslag in de grond- en personeele belasting ten gemeentehuize van hunne woonplaats, gedurende 8 dagen inzage kunnen nemen van de ingewonnen ambtsadviezeiij indien zij daartoe hun verlangen in hun bezwaar schrift hebben medegedeeld. Bij kon. besluit van 18 Mei zijn benoemd tot Burgemeester der gem. Spaarndam de heer W. D. Haitsma Muiier; der gem. Schoten de heer J. Arnoldy. Maastricht, 20 Mei. Jhr. mr. Ruijs van Beerenbrouck, voorzitter der Commissie van de St. Servatiusfeesten, is door Z. H. den Paus be noemd tot Commandeur der orde ran St. Grego- rius den Groote. De St. Servatiusfeesten werden gisteren-avond besloten met eene algemoene illuminatie, waaraan door de meeste ingezetenen, zelfs Protestanten en Israëlieten, werd deelgenomen. Stadskanaal, 20 Mei. In deze gemeente is dezer dagen het driejarig zoontje van H. Nijstad in het vaarwater verdronken. Het lijkje werd door een voorbijvarenden schipper gevonden. Amsterdam, 20 Mei. Aan de Koninklijke Fabriek van stoom- en andere werktuigen zijn verleden Zaterdag weder 150 werklieden ont slagen. Rotterdam, 20 Mei. De vorige week kwamen in deze gemeente in 323 huisgezinnen nieuwe gevallen van mazelen voor. Sliedrecht, 20 Mei. Eergisteren is alhier een timmermansknecht uit Roon in het water gevallen en verdronken. Tegen den bekenden planeetlezer Jan Haak te Amsterdam, zal, naar wij vernemen, een strafvervolging worden ingesteld, vermits hij het waarzeggen als bedrijf uitoefende. DeZweedsche telegraaf-directeur der rijksspoorwegen, J. Storck, heeft een uitvin ding gedaan, die van groot nut bij de spoorwegen belooft te zijn. Hij heeft nl. een apparaat gemaakt, waarmee men aan een station op eene wijzerplaat kan aflezen, waar een in gang zij aden trein zich op den weg bevindt en met welke snelheid deze zich beweegt. Het apparaat zelf, dat, wat de con structie aangaat, het gemakkelijkst bij een schre denteller te vergelijken is, wordt aan den onder kant van de rail of een drempel vastgemaakt en staat door een telegraafdraad in verbinding met de op het station aanwezige wijzerplaat. Door de stooten, die de wielen op de rails doen, wordt een electrieke stroom door het apparaat, den tele graafdraad en de wijzerplaat op het station, wier wijzer in beweging komt, gesloten. Men heeft met het apparaat proeven genomen, die volkomen ge slaagd zijn. Zelfs heeft men het getal der wagens, die op een zeker gedeelte der lijn passeerden, kunnen tellen. Een dame, te Sloterdijk woonach tig, had een meid gevraagd. Weldra kwam er zich eene aanmelden. Na de eerste gebruikelijke vragen zeide de vrouw des huizes tot haar: //En nu uwe getuigschriften." //Getuigschriften? Maar me vrouw, meent u dan dat als ik die had, ik te Sloterdijk mijn dienst zou komen aanbieden? Neen mensch, dan was ik wel in Amsterdam gebleven. De aanvoer van vleesch uitNieuw- Zeeland belooft weldra dien uit Amerika te zullen overtreffen. Blijkens mededeeling in de Sanitary Engineer is er thans een bizondere stoomboot- dienst tot dat doel tusscken Canterbury en Londen geopend. Een der schepen, voor dat vervoer ge bouwd en van ijskamers voorzien, de Tongario, bracht bij zijne jongste vaart binnen 40 dagen 14,000 geslachte schapeD over, welke in uitste kenden toestand in Engeland aankwamen, en bij aankomst aldaar door de Stoomvaartmaatschappij werden verkocht voor 50 ct. het pond. De in koopsprijs bedroeg 10 ct. per pond, de kosten van den overtocht 25 ct. per pond. Achtereenvolgens zullen er volgens contract met Nieuw-zeelandsche veefokkers 220,000 schapen en 17 millioen pond schapevleesch worden afgeleverd. Te Oosterhout werd in eene tot dusverre onopgemerkte opening bij de afdeeling drukwerken aan de brievenbus van het Postkan toor eene zeer groote verzameling drukwerken ge vonden, zelfs van vele jaren herwaarts. Hoofdza kelijk waren het circulaires van handelshuizen. De afzenders hebben zoo veel mogelijk hunne exemplaren terug ontvangen. In een dezer dagen te Nordhausen (Pruisen) behandeld proces wegens moord op een houlvestersleerling heeft ook een bloedhond ge tuigd, die den vermoorde, zijn meester, vergezelde toen deze aangevallen en doodgeschoten werd. Het dier, dat jegens anderen goedig was, vloog woedend op twee der beschuldigden aan en bij het verschijnen van den derdeu liet het een zacht gebrom hooren. Andere bewijzen bevestigden het getuigenis van dezen onbeëedigden getuige.De twee voornaamste schuldigen werden ter dood en de derde werd tot 10 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Door onvoorzichtig schommelen is op het Starnberger meer, in Beieren, een roei schuitje met zes personen omgeslagen, en drie der opvarenden, twee mannen met een jong meisje, zijn daardoor verdronken. Een aanmaning tot bedaardheid voor de liefhebbers van roeien, nu de tijd aankomt. Men schrijft ons uit Pernis: H. Bek- ker, wien het vorige jaar door de stoomtram de beide beenen werden afgereden, heeft zich thans in deze gemeente als schoenmaker gevestigd. Hij verheugt zich in overvloed van werk, zoodat hij in zijn onderhoud kan voorzien. Een vreeselijke misdaad werd eergisteren in het Londensche district Bermondsy door een werkman gepleegd. In de afwezigheid zijner vrouw doodde hij zijn beide kinderen, een meisje van ongeveer 3 jaar en een knaapje van 15 maanden. Hij verdoofde de kleinen eerst door hevige slagen met een mangelrol op de hoofdjes en sneed vervolgens met een groot zakmes de hoofdjes af. Na deze daad in koelen bloede vol bracht te hebben, begaf hij zich naar een politie— bureel en stelde zich ter beschikking van het gerecht. De moordenaar was eerst voor eenige dagen uit de gevangenis ontslagen, waar hij wegens inbraak zes maanden gezeten had. Een burgemeesters-verkiezing met hindernissen was dezer dagen een événement te Thornhill. Deze -kleine Engelsche stad heeft natuurlijk ook haar partijen, die heftig op elkaar gebeten zijn en die bij deze verkiezing elk met een candidaat op de proppen kwamen. Toen het op stemmen aankwam, bleek het dat beide par tijen even sterk waren. Er moest overgestemd worden, hetgeen geschiedde, natuurlijk met gelijk resultaat. Wederom werd gestemd er. nogmaals gestemd, en car.didaat A en candidaat B bleven zich met een gelijk aantal stemmen meten. Geen der partijen gaf het op, en men besloot te zien, wie het 't langste zou uithouden. De Raadskamer, die niemand durfde verlaten, geleek een kampe ment. Men sliep op den grond; men nam er zijn droogje en zijn natje of zooals de Duitschers zeggen meu //kneipte" er; m :n deed er alles dertig uren lang, maar tot de verkiezing van een burgemeester kwam men niet. Een oogen- blik werd men zelfs handgemeen. Een der kiesgerechtigden had de zaal even verlaten; de tegenpartij bezette onverwijld de deur om hem den terugkeer onmogelijk te maken; een vecht partij volgde, die met de herovering van de deur en eenige bloedende neuzen eindigde. Eindelijk gaf een //gelukkig toeval" uitkomst. De vrouw van een kiesgerechtigde lag op het uiterste; de man werd aan het ziekbed ontboden, wilde hij zijn wederhelft nog voor 't laatst zien en dit verzekerde de overwinning aan de tegenpartij, welker candidaat dadelijk daarop met één stem meerderheid tot burgemeester werd gekozen. Het Hof te Arnhem veroordeelde L. Beurink, weduwe Van de Streek, wegens ver giftiging, op haren man gepleegd, tot 15 jaar tuchthuisstraf. Be Nederlandsche Vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn waarschuwt alle ouders hun kinderen en vooral hun dochters niet naar andere plaatsen te zenden op schoonschijnende advertentiën zonder vooraf de noodige informatiën te hebber, ingewonnen. Achter zulke adver tentiën schuilt zoo dikwijls bedrog. Het bestuur is bereid, voor zoover het in zijn macht is, in overleg met de bestaande vertak kingen, de ouders of belangstellenden daarin be hulpzaam te zijn. Volgens het S. H. B. heeft het Rc- sidentiegerecht te Soerabaia de Vennootschap „Soe- rabaiasch Handelsblad", wegens het niet tijdig indienen van zegels voor advertentiën, tot een geldboete var. f 4150 veroordeeld. Die vennoot schap is er genadig afgekomen, daar, zoo de rech ter de wettelijke bepalingen streng had toegepast, de boete minstens f 450000 zou hebben bedragen. De Münchener tenorzanger Vogel heeft zeer veel liefhebberij voor den landbouw. Vette ossen van zijn landgoed aan hetStarnber- germeer zijn onlangs op een tentoonstelling be kroond. En zoolang de zanger te Munchen is, verdeelt hij zijn tijd tusschen zijn kunst en zijn liefhebberij in het boerenbedrijf. Een snaaksch stadgenoot heeft daarom het rijmpje op hem gemaakt: Heute singt er Tristan, Morgen fiihrt er Mist an. In 1883 zijn in Spanje aan de pok ken gestorven 16,903 menschel), d. i. ongeveer 1 op de 1000 inwoners. Een man, die den ouderdom van vijf-en-zestig jaren bereikt heeft en van zijn vijfde jaar dagelijks slechts eene matige hoeveelheid vleesch, gesteld van een schaap, gebruikte, heeft eene kudde van althans drie honderd en vijftig stuks schapen verslonden. Nemen wij nu aan, dat hij tot zijn middagmaaltijd groente, brood en slechts een halve flesch wijn of bier gebruikte, dan volgt, dat binnen dertig jaren meer dan dertig ton, elk van 2000 pond gewicht, door zijn mond en maag zijn gegaan. Te Amsterdam is voor Nederland en de Koloniën opgericht een Vereeniging onder den titel van //Vereeniging van Postzegelverzame laars." Het Bestuur bestaat uit de heeren A. Huart en C. H. Kothe. Een lljarige knaap, die in de na bijheid van Kopenhagen uit speelschheid een berg stroo in brar.d stak en daardoor een schade van 1700 a 1800 kronen veroorzaakte, is door het gerecht tot 20 roedeslagen veroordeeld. Door den kleedermaker Eduard Van Biene (Fransche Bazar) op den Nieuwendijk te Amsterdam is een nieuw soort reclame in toepassing gebracht. Voor 95 cent verkoopt hij namelijk hoeden, waarin zijn adres staat vermeld als kleedermaker. Deze vreemd soortige adreskaart vindt intusschen ruimen aftrek. UitTlemcen wordt van den 17Mei gemeld, dat op dien dag een waterhoos in die streek heeft gewoed, die belangrijke schade aan richtte. Twee vrouwen kwamen om, door het water weggesleurd. Da spoorweg van Mascara werd gedeeltelijk vernield. De Vereeniging tot bescherming van alleenstaande vrouwen in Denemarken doet met blijkbaar vertrouwen een beroep op de gast vrijheid van Deensche buitenlieden, en verwacht dat men voor 100 vrouwen, die voor hare ge zondheid buitenlucht behoeven, dezen zomer kosteloos een onderkomen voor eenige weken op het land vinden zal. Dinsdag zal de kapel van het regiment grenadiers en jagers zich naar Londen begeven, teneinde aldaar eenige concerten te geven. Het voornemen bestaat om daar veertien dagen te blijven. In Londen zijn werkzaam 25,595 letterzetters en 631 letterzetsters, 2379 lithografen (van welke 26 vrouwelijke), 296 graveurs in koper en staal (8 vrouwelijke). 487 lettergieters (6 vrouwelijke), 1722 schrijvers, redacteurs, jour nalisten (237 vrouwelijke) en 1515 dagbladver- slaggevers en stenografen, van welke tien tot het zwakke geslacht behooren. Een pakje verkoolde banknoten werd onlangs bij de nationale bank te Washing ton ter wisseling aangeboden. Zij vertegenwoor digden een waarde van 2690 dollars en waren het eenig eigendom van een steenhouwer te Me- nascha, in Wisconsin, die na 23 jaren sparen dit geld hijeen had gebracht en nu door een brand in zijn hut alles verloor. Het gelukte den des kundigen al de verbrande biljetten te herkennen. Er werden daar 1950 dollars aan den houder uitgekeerd, en men verwees hem voor de overige 740 naar andere banken. Waarschijnlijk krijgt hij dus alles uitbetaald. Een //trage van harte" in delet- terlijke beteekenis, is een 45-jarig dokter te Ro chester, in de Ver. St. Terwijl het aantal slagen van het menschelijk hart tusscben de 60 en 80, en gemiddeld 65 per minuut bedraagt, telt men aan zijn hart slechts 26 slagen iu de minuut. De man heeft altijd koude handen en voeten. Hij valt soms plotseling op den grond, maar hij is dan spoedig weel- hersteld en ziet er voor het overige gezond uit. Volgens het Bayreuther Tagblatt z ij n er in het geheel 138,065 vrijmetselaars-loges op de wereld. Het getal vrijmetselaars in de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika bedraagt 2,673,286, in midden-Amerika en Brazilië 4,514,426, in Cuba en Portorico 59,516, in Azië en Australië 594,211, in Afrika 83,320 en in Europa 4,854,415, hetgeen een totaal maakt van 14,781,184. Daarbij komen nog 2,370,460 vrouwen die leden van loges zijn, zond it het gezamenlijk getal tot 17,160,643 stijgt. In het jaar 1880 hadden de gezamenlijke loges em inkomen van 4 milliard 466 millioen 963,316 fr. Iedereen weet dat eene minuut 60 seconden heeft; maar weinigen zal het bekend zijn dat er in het laatst der vorige eeuw horlo ges waren waarop de minuut in 75 seconden verdeeld was. Deze zonderlinge horloges waren namelijk voor de Pruisische officieren vervaar digd, omdat de Pruisische soldaten vroeger zoo veel stappen in eene minuut moesten doen en men de exercities precies naar het uur wilde regelen. Er zijn in Duitschland onder- scheidene gevallen 7an vergiftiging voorgekomen na het gebruik van vanielje ijs, die niet kunnen worden toegeschreven aan de geringe hoeveelheid tin of lood, die het ijs bevat, afkomstig van de vaten waarin het bereid is, omdat bij ander® ijssoorten in dezelfde vaten bereid, nooit dergelijke schadelijke gevolgen zijn waargenomen. Men wordt er dus toegebracht hierin de schuld op de va nielje zelf te werpen. Volgens Schrot! kan de vanielje schadelijke eigenschappen hebben, doordien men de stokken in Mexico en Z. Amerika met eene olie (acajou olie)bestrijkt,waarbij vaak eene scherpe stof gevoegd is. Een jeugdig wreedaard, nauwe lijks 8 jaren oud, heeft dezer dagen in de na bijheid van Vlissingen, in koelen bloede een schaap, hetwelk 3 lammeren had, met een scher pen bijtel totaal den hals afgesneden. Het wreede kind heeft na deze daad van moedwil der. nacht in het politiebureau doorgebracht. Op de tentoonstelling van kunst- nijverheid te Parijs, waar de zoogenaamde „kroon- diamauten" te zien zullen zijn, neemt m ur zorg vuldige maatregelen ter bescherming van deze kostbaarheden tegen brand of dieven. Zij worden in een kast op een verhevenheid tentoongesteld. De grond waarop de verhevenheid staat, is met dikke stalen palen belegd, de kast is van vuur vasten steen en staal. Rondom de kast zal een draadwerk geplaatst worden, dat men niet kan aanraken zonder een electrische schel in beweging te brengen en dat, als man het wilde doorbreken, een gelui zonder eind zou teweegbrengen, dat door het geheele gebouw weergalmen zou. Om thee geurig te maken. Men zegt, dat een handvol versche appelbloesems, in de theebus gedaan, aan de thee den smaak en den geur van sommige soorten van de fijnste Russische thee geeft. Veel van den geur der Keizerlijke thee komt door ze met bloesems te vereenigen. Op de Bern Lucern-spoorbaan had enkele dagen geleden een zonderlinge wedren plaats. Even voorbij het station Wohlhausen sprong een 4-jarig paard op de rails, onmiddellijk voor de locomotief, en rende voor haar uit tot Malters. Daar 2 minuten oponthoud en toen weer vooruit. Te Littau struikelde het dier en viel; de trein kon nog tijdig tot staan gebracht worden. Een oogen- blik later werd de strijd hervat. Hat paard ver loor een hoefijzer, maar bereikte ongekwetst als overwinnaar Lucern. Den afstand van 14500 me ter had het iu 34 minuten afgelegd. Middel tegen DiphteritisAls zoodanig wordt in een Duitsch blad aanbevolen: geschraapte

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2