beürsberichtenT M ARKTBERICHTEN. Laatste berichten, Voor geest en hart. Zorgeloosheid gaat zoo langzaam, dat gebrek haar spoedig inhaalt. Wat baat ons de lof der wereld, wanneer ons hart een verwijt doet. Verwaardig u niet den lasteraar aan te hooren, uw gedrag zal hem alsdan dwingen te zwijgen. Zijne behoeften te verminderen door ze tot de wezenlijke noodwendigheden te beperken, is zich verrijken. Men vreest altijd de kostbare din gen te verliezen en men houdt niet op den tijd te verwaarloozen. Geloof en natuur. Op hem voorwaar, voor wieu de natuur niet enkel een wetenschappelijk boek is, maar eene boodschap en openbaring Gods aan de menschen, op hem oefent hare be schouwing een zeer verheffenden invloed uit. Die met waren ernst en vol van eene oprechte geestdrift voor de waarheid in den zin en de beteekenis der schepping is doorgedrongen, hem zal het niet moeielijk vallen om zich onder het juk des Geloofs te buigen. Want de natuur heeft hem reeds zoo groote schatten van Goddelijke wijs heid leeren kennen, dat het hem hoege naamd niet tegen de boi-st zal stuiten om van den Almachtige nog waarheden te outvaugen, die verre buiten den kring van het natuurlijk leven en denkeu liggen. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 21 Mei. Aan den heer Mr. H. Enschedé, oud-auditeur bij den Haar- lemscken schuttersraadwerd Zondag 11. door de leden en oud-leden van dien Raad, bij monde van den waarnemenden comman dant, den heer W. J. P. Travaglinoeen huldeblijk aangeboden, bestaande in een beeld op marmeren voetstuk, Justitia voor stellende, welk geschenk door den keer Enschedé werd aanvaard, daarbij te kenneu gevende dat hij steeds met genoegen terug zag op de 18 jaren, gedurende welke hij die betrekking vervulde. Bij kon. besluit is de gemeente Schoten afgescheiden van het kantoor der directe belastingen te Haarlem en van het kantoor der accijnzen aldaar, en toegevoegd aan de kantoren te Haarlem (buitengemeenten) met bepaling, dat het ontvangkantoor der accijnzen te Haarlem blijft onder het bekeer van den ontvanger G. P. Van Vladerachen en dat der directe belastingen en accijnzen te Haarlem (buitengemeenten) onder het beheer van den ontvanger M. P. 1Gros hans. Aan den heer Th. Figee, fabrikant alhier, is opgedragen het maken van drie groote baggerwerktuigen voor de haven van Ensenada bij Buenos-Ayres. Het werk moet binnen acht maanden gereed zijn. De Heer J. Stoel, alhier, herdacht gisteren den dag waarop hij vóór 25 jaren als ambtenaar ter gemeente-secretarie in functie kwam. De jubilaris werd bij monde van den beer Secretaris door zijne medeambteuaren gelukgewenschtdie hem 2 staalgravuren ten geschenke aanboden. Van verschillende zijden ontving hij blijken van belang stelling. Blijkens het verslag der Haarlemsche Tramway-maatschappij werden in het af- geloopen jaar 505.952 passagiers vervoerd, of 11.234 meer dan in 1882. Het dividend voor aandeelhouders is 4 pet. De maatschappij mag zich in een toenemenden bloei verheugen. Gisteren heeft de gunning plaats ge- gehad der op 13 dezer in »Felix Favore« plaats gehad hebbende aanbesteding van steenkolen ten dienste van het Gesticht Meerenberg«, welke is ten deel gevallen voor Engelsche gaskolen aan de heeren W. Hoven Zn te Rotterdam voor/0.74 en Westfaalsche vlamkolen aan den heer S. Bruijns Jr. alhier voor ƒ0.per H.L. De Burgemeester van Haarlem brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, in gevolge een overleg met de Regeeringen der tot de Druifluis-Conventie toegetreden Rijken, de bloembollen voortaan tot het vrije verkeer zullen worden toegelaten, en dat zij, zoowel in Duitschlaud als in de andere tot de Conventie toegetreden Rijken, zonder overlegging van verklaringen kun nen worden in- en doorgevoerd. Kerknieuws. VU LONDEN, 20 Mei. Het Hoogerhuis heeft het ontwerp tot oprichting van een minis terie voor Schotland, bij tweede lezing aan genomen. Het Lagerhuis heeft met 332 tegen 137 stemmen het door de Regeering bestreden amendement verworpen, hetwelk ten doel had, in art. 2 der Reformbill Ierland uit te sluiten. PARIJS, 20 Mei. De heer Peyron heeft een ontwerp ingediend tot het verleenen van een crediet van 36 millioen voor Tongkin en 5 millioen voor Madagaskar. BERLIJN, 20 Mei. De Norddeutsche Allgemeine Zeitung vestigt de aandacht op hetgeen in een consulaats-bericht uit Rot terdam wordt gezegd over de nog gebrek kige organisatie van den uitvoer van steen kolen over zee, met aanbeveling om dien uitvoer naar de Oostzee te doen plaats hebben in verbinding met Rotterdam. mededeelingen a 10 Cents per regel. Het geheim van een gezond lichaam bestaat daarin, dat men de storingen daarvan tempert, waartoe vooral het voorjaar zich het best eigent. Men neme dan gedureude eenigeu tijd de algemeen als uitstekend erkeude Zwitser- sche pillen van R. Brandt en met eene dagelijksche uitgave van slechts - centen, zal het bovengenoemde doel volkomen bereikt worden. Te verkrijgen in alle apotheken. witte rapen met azijn en boomolie vermengd in een doek om den hals gelegd, en dit driemaal daags herhaald. Men schrijft aan het TJtr. D. uit Rotterdam: Wij hebben hier van allerlei curiosi teiten, maar de grootste curiositeit is toch wel een koffiehuis, waar men den een een cognacje wei geren moet en 't den ander geven kan. Ik had gisteren-avond geruimen tijd aan de leestafel van het Café Coomans doorgebracht, toen ik twee bekenden aan een tafeltje in den wintertuin zag zitten. Ik voegde mij bij hen, en bestelde een cognacje. „Drink je er ook een?" vioeg ik mijn bekenden.„Ja, dat is goed," was beider antwoord. Eenige oogenblikken daarna kwam de kellner terug met één cognacje en de bood schap. Nu, raad eens. Dat er geen cognac meer was? Neen, met de boodschap dat in den wintertuin geen „vergunning" was en dus geen cognac gebracht mocht worden. „En ik dan?" vroeg ik. „Uw stoel staat nog in de koffiezaal, mijnheer!" was 't antwoord, „u bent niet in den wintertuin." Daar zaten we nu met ons drieën aan één tafeltje; de een kon cognac drinken, de anderen niet. Uit Beek, bij Nijmegen, meldt men ons als een bizonderheid, die ook voor het gezonde der streek pleit, dat zich in de aangrenzende ge meenten, te zamen met een bevolking van ruim 3500 zielen, in 49 dagen geen enkel sterfgeval heeft voorgedaan. Eergistere n-a vond is teKethel, op den openbaren weg, een persoon dood gevon den naar gissing 35 jaar oud, van middelbare lengte, zwart haar, dito ringbaard en knevel. In den mond een kunstgebit. Gekleed met flanellen overhemd, een katoenen overhemd, grijsachtig buckskin broek, zwart kamgaren vest en frac, plat achtig bruin hoedje, leeren bottines met zeven rijen spijkers aan de zolen. President Kruger en zijn reisge- nooten zijn door den Koning van Portugal in een afscheidsgehoor ontvangen. De Transvaalsche de putatie is weer naar Frankrijk vertrokken. Een staaltje van Amerikaansche critielc. In een Amerikaansch blad leest men de volgende beoordeeling van een acteur, die de rol van Faust had gespeeld: „De Faust van Signor X was voor beeldig mat en treurig. Als hij in vuur moest zijn, had hij iets slakachtigs, en zijn hartstocht was kinderlijk en onschuldig. In zijne treffendste oogen blikken verhief hij zich nooit boven de smake- looze flauwheid van een kouden aardappel." Eergisteren hebben de heeren Ram, Grenfeld en Boddaer zich te Utrecht in arrest begeven, om de hun door het Gerechtshof te Am sterdam opgelegde celstraf te ondergaan. Een verzoekschrift om beperking van het pianospelen zal eerlang door Berlijn ter teekening rondgaan. Daarin wordt aan de politie verzocht, een verordening te maken, waardoor de oefenings-uren voor pianospelers tot een bepaalden tijd beperkt worden, omdat alle hoofdwerk van de omwonenden door het eeuwige gehakkel op 011- verdragelijke wijze belemmerd wordt. D e Neueste Nachrichten melden, dat de Minister van Financiën van zeker land te vergeefs bij den Ber'ijuschen bankier BleichröIer geweest is. Kort daarop zou zich een zekere heer Gold- berger hebben laten aanmelden. Bij zijn binnen treden zou de financier met tragisch-komischen pathos uitgeroepen hebben: „waarde heer Gold- berger, ik zoek een Geldborger\"„Als ge niets anders kunt omzetten dan een e en een o," ant woordde de ander, „dan kan ik uw heer tot mijn leedwezen niet helpen." Na dit gezegd te hebben ging hij heen. Gisteren nacht is de „Kraton" belegerd. Te weten: een herberg van dien naam, in de oudezijds Kapelsteeg te Amsterdam. Een troep beschonken vrouwen uit die buurt deed er met zooveel woestheid een aanval op, dat van de voorpui bijna geen enkele glasruit heel is gebleven. De onderste werden met de bloote vuist, de bovenste door steenworpen verbrijzeld. Eenige van de strijdlustige amazonen zijn door de politie gearresteerd. Onlangs kwam in het Bat. Hbld. het vreemde bericht voor, dat de luit. t/z 2e klasse v. S., dienende aan boord "an het wachtschip te Soerabaya, zon zijn gedeserteerd. De zaak is deze. Aan genoemden zeeofficier was wegens ziekte een verlof verleend naar Malang. Toen het verlof verstreken was, zonder dat de heer v. S. teruggekeerd was of verlenging aangevraagd had, werd een patrouille mariniers onder kapitein Smit naar Malang gezonden om hem naar Soe rabaya over te brengen, alwaar hij voor een zee krijgsraad terecht stond, die hem onwaardig ver klaarde langer in Zr. Ms. militairen dienst te blijven. Men zegt wel eens, dat een haas niet vlak vóór zich kan zieneen feit, dat eer gisteren op den weg tusschen de dorpen Mak- kinga en Oosterwolde voorviel, bewijst diteen haas holde letterlijk tusschen de paarden van een aankomend rijtuig; het beest kwam recht op het rijtuig aansnellen en vond onder de wie len den dood. Het r ij den op twee - en drie wie- Iers is nu te Parijs zoo in zwang, dat er op de Place du Danube een groote renbaan voor velo cipedes geopend wordt. H.H. M.M. de KoniDg en de Koningin der Nederlanden zijn Maandag te 12 uur te Antwerpen aangekomen en ontvangen door Koning Leopold en verschillende burgerlijke en militaire autoriteiten. Beide Koningen omhelsden elkander, en aan Koningin Emma werd door de „Hol- landsche Club" een bloemruiker aangeboden. Na de gebruikelijke voorstellingen werd de reis naar Brussel voortgezet. Eene ontzaggelijke volksme nigte was ook daar op de been, en er heerschte een onbeschrijfelijke geestdrift. Eén woord maar. „Eén woord, Sire," zeide een soldaat eens tot Frederik den Groote, ter wijl hij hem een request aanbood voor het brevet van luitenant. „Als je twee woorden spreekt," antwoordde de koning, „laat ik je hangen." „Teeken," hernam de soldaat. De koning keek verbaasd, lachte, en teekende. Een laatste wil. Iemand vermaakte bij tes tament de helft zijner nalatenschap aan zijne executeuren, op voorwaarde dat ze de andere helft niet zouden verdonkeremanen. Hoogste zegepraal. A. De schoonste zegepraal behaalde onlangs de beroemde pianist Vingermanowsky; en toch, toen hij gedaan had, bewoog zich geen hand om te applaudisseeren. B. Hoe is dat mogelijk? A. Verneem wat de geperfectior.neerde kunst vermag. De pia nist speelde Schumann's „Wiegenlied" hij had door het meesterlijk weergeven daarvan het audi torium in slaap gewiegd. Op 't examen. „Uit hoeveel deelen bestaat het wetboek?" vroeg een examinator. „Dat hangt er van af, hoe men het laat inbinden!" Afgunst. Toen Condé na den slag bij Rocroi, onder het gejuich der inwoners zijn intocht hield, vroeg een Generaal, die op den Prins zeer jaloersch was, hem: „Wat zullen nu zij, die op uwen roem afgunstig zijn, zeggen?" „Ik weet, het niet," antwoordde Condé, „wat zegt gij?" Te laat. Een commies der posterij weigerde onlangs op tamelijk onbeleefde wijze aan eene oude dame om een frankeerzegel te bevochtigen en op den brief te plakken. Spoedig daarna stierf de oude dame en de ambtenaar vernam eerst nu dat zij een verre bloedverwante van hem was, doch ook tegelijkertijd, dat zij wegens de onder vonden beleediging het legaat van f 20,000 't welk zij hem had toegedacht in het testament had geschrapt. Thans, zoo verhaalt men, steekt de postambtenaar reeds de tong uit den mond, zoodra hij in de verte eene dame met een brief in de hand ziet aankomen. Een muzikaal genie. „Mijne dochter is een muzikaal genie," zei onlangs de heer Van Pie keren, „zij speelt drie instrumenten: pianoforte, fortepiano en vleugel." BURG. STAND DER GEM. HAARLEM. Ondertrouwd: J M Noback en J W Ber- tel; SP Tijasen en M Booms; WC Kleijn en J C Hubert; J H v. Leeuwen en A Ben der; C W J Ibacb en W Wiethoff; S Druijf en H de Leeuw; P J Kroor, en A Rooseboom de Vries; A I v. Vriesland en D Schoolmees ter; J v. d. Schaar en C Schouten. Getrouwd: H v. Amstel en W A Meuwese; J E Kimmijser en A Boogaard; J Andringa en P Wijbinga; L Pollet en P v. Stijn; D Mul en A Smit; W Roeland en M v. Leeuwen; W v. Zutphen en M A Krouwels; C Kortekaas en J M Piët; M Micbielsen en C C Uitendaal; E A Du Pon en A M de Graaff. Bevallen-, A Lasschait geb. Heiligers d. C M de Wilde geb. de Lugt d. M J C Drogtrop gcb. Westrik z. W Vermaas geb. v. Geuns d. A Nibbeiing geb. Zuurbier z, H M v. Dui- venboden geb. Timmermans z. C Wallach geb. Paardebek z. W Enschedé geb. de Wit d. A M Prinsen geb. v. Acker z. E Halm geb. de Nijs d. M E Landwier geb. Miezenbeek z. A Buiter geb. v. d. Linden d, E Serné geb. Sa- belis d. H Oerlemans geb. Klooster z, N Groevendal geb. de Vries d.A Wallekers geb. v. Roode d. T Dankelman geb. v. d. Putten z. T Lamme geb. Swarthof z. M Beute geb. Kok z. H J Zoet geb. Hofmann z. C J v. Roon geb. Uijlenbroek z. AM Schous geb. v. d. MeijdeBiez. A Miezenbeek geb. Monnee d. C Pous geb. v. Waveren z. Overleden: P v. Gulik 33 j. Kerkhofstraat; J J v. Breemen 3 dg. z. Drappenierstraat; G Kroon 85 j. Wed. A Bos Jansstraat; M H Bookmaker Plein; P v. Alphen 27 j. Baljuws laan; MAE Brakenhof 20 mn. d. Nauwe Apptlaarsteeg; Een als levenl. aangeg. kind van het mantel, geslacht van P Rosenberg Harmenj. weg; Cv. d. Berg 46 j. Scheepmakersdijk; A Guitoneau 28 dg. z. Hondensteeg; PW Clous 60 j. Nauwe Geldel. pad; W de Jong 27 j. Koralensteeg; N v. Opzeeland 9 j. z. Zijlstraat; Een als levenl. aangeg. kind van het vrouwelijk geslacht van P C Waning Patentie- straat, J v. Kesteren 59 j. Twijnderslaan; J Prins 85 j. Wed. C Schuurman Begijhof; Z Z Joffroy 70 j. wed. R v. d. Putten Gr. Hout straat; II J H Voorhof 1 mn. d. Hagestraat. Vijfde Muziekuitvoeriug in den Hout, op Donderdag 22 Mei a. s. des namiddags van 2 tot 4 uur, door het stedelijk Muziekkorps van Haarlem, onder directie van den heer M. ff. Muller, kapelmeester. Programma 1. Marsch, a. d. Bettelstudent, Strauss. 2. Ouverture fantastique, Govaert. 3 Frühlings Kinder- Violetten, Walzer, Waldteufel. 4. l'ant. Ie Prophéte, Meyerbeer. 5. Our. fleurs d'amitié, Nihottl. 6. Jubilé au village, faut. Heimans, 7. En route, marche militaire, Hers. Z. H. de Paus heeft benoemd tot Romeinsch Prelaat den Hoogeerw. heer Rutten, Pastoor-deken en tot Kamerheer- den Zeereerw. beer Rijkers' Pastoor, beiden te Maastricht. HAARLEM, 19 Mei. Ter graanmarkt van heden gedaan: roode tarwe, a witte dito f 8,a 8,25 rogge f a haver f 3,75 a 4,gerst fa f-.dnivenboonen f7,60 a -,paardenboonen f a f -,bruine boonen f 8,a f Gr. erwten f fa BOTTERDAM, 20 Mei. Op de veemarkt waren gisteren en heden aangevoerd: 4 paard, 1029 runderen, 191 vette- en graskalveren 86 nuchtere kalveren, 112 scha pen of lammeren, 344 varkens, 232 biggen, bokken. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waven als volgt: Runderen lste qualiteit 86 c. 2de qual. 70 c., 3de qual. 49 c.; kalveren lste qual. 115 e. 2de qual. 95 c., schapen 90 c., alles per kilo. Men besteedde voor goede qualiteit weivarkens 52 en 48 c. per kilo. De prijzen der hotel waren heden als volgt lste f 56 2e qualit. f52, 3de qual.f 46. .LONDEN, 19 Mei. Ter Veemarkt zijn aangevoerd Runderen 1700, Schapen en Lammeren 9,000 Kalveren 90 Zwijnen Prijzen: Beste Runderen 4/- a 5/6 Schapen en Lammeren 4/8 a 6/ Kalveren 5/- a 6/8 Zwijnen 4/- 4/6. AKLMAAR, 17 Mei. De aanvoer van vee en daarvoor bestede prijzen volgt :84 koeien J 150 a 260, 37 nuchtere kalveien 10 a 22,vette kalveren a315 schapen J 12 a 32 --varkens fper kilo, 271 ma gere dito 14 a 25,28 bokken J 4 a 10, - paarden a 1935 lammeren f 10 a 18.— 1(9 Mei. Ter veemarkt werden verkocht - koeien van - a 307 kalveren van (40 a 96 43 nuchteren dito van f 10 a 16 schapen f— a 122 varkens 48 a 52 c.— magere a c. per kilo. LEIDEN17 Mei. Aan de markt van heden waren de aanvoeren en prijzen der granen als volgt: 4 heet. tarwe winter- f a zomer- f -,a f 5 heet. rogge winter- f a -,zomer- 10 heet. gerst zomer- -.a chevalier -,a -,16 heet. haver, zware- f -,a -, De prijs der boter was heden per */4 vat lste quaJ. 58,— a 62.2de qual. f 50.— a 56. Kaas. Aangevoerdstuks, wegende kilo, prijs p er 50 kilo: Goudsche a Edammer a SCHIEDAM, 20 Mei .Moutwijn per Ned. vat f 11,75 Jenever f 17,25, Amsterd. proef f 18,50 Spoeling f-,30 dito commissie f -,50. HOOBN, 17 Mei. Op de weekmark van heden waren de prijzen en aanvoeren d. granen als volgt: 3 heet. tarwe f 7,50 a 9,heet. rogge f 4 heet. gerst 5.6.— heet. haver f 5,— mosterdzaad 18,a 15 karwijzaad f 14,50 heet. boonen: 50 heet bruine f 8 a 15.gele f f heet paardeboonen f a 5 heet. erwten a heet. groene 10,50 a 13,heet. grauwe ƒ14.50 a 12,— heet. witte heet. n. aardappelen a alles per heet.;manden appelen a kilo De aanvoer van vee en de daarvoor betaalde prijzen waren als volgt: 1 paarden van f 130 tot veulens f a ,125 koeien van f 140 tot 300 27 kal veren van 9 tot 23, 500 schapen van J 25 tot 35 330 lammeren van 10 tot 20,— 67 varkens van 12 a22, - zeug a 132 biggen van 5a 9 bokken af -, geiten -.— a AMSTERDAM, 19 Mei. Ter veemarkt waren aangevoerd 685 runderen van welke de prijzen waren vette lste qual. f 0.85. dito 2de qual. f 0.75. dito 3de qualiteit 0,66 per kilomelk- en kalfkoeien f 110 a 310, - graskaiv. f a 90 nuchtere kalveren 6 a 10, —schapen en lammeren 30 a 8 vette varkens 40 a 47 c.; beiden per kilo.—biggen f a paarden f a PURMEREND, 20 Mei. Kaas: aangevoerd 311 stapels prijs der kleine kaas f41,middelbare 31. Amsterdam, 20 Mei 1884. Prijzen der onderstaande effecten pCt. Nederland. Certif. Werk. Schuld2' V V U 1 Hongarije. Obl. Leening 18875 Portugal. Rusland. 8panje. Gomlleening Italië. Obl. Pausel. I.eeu. 1880-64. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (Mei—Nov.). B zilver (Jan.Juli). B Obl. buiten!1858-80 8 bij Hope Comp. Oude Russeu. B Obl. Nic. Spw. 1867 69. 4 1877 Amst. L 20-100 5 Obl. buitenl. 1867, 1871/75. 1' 1876 2 (Perpetuele) 4 binnenl. f 1250025000. 1 1000—5000 1 Turkije. Obl. Alg. Schuld 1865 5 1869 6 Egypte. Obl. Leeniug 1876 5 N.-Amerlk». Obl. Vereen. Staten 1876. i' 1877 4 Columbia. Obligatien41 Peru. Leening 1870. 6 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bauk divid. Nederland. Holl. IJz. Spw. Aand M. tot Expl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. geatemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl4' 1875 5 Italië. Zuid-Ital. Spoorw. Obl8 Ruslauo. Gr. Spw. Maatach. Aaud. 5 Balti8ehe Spw. Aand8 Jelez Griasi Obl5 Kiew-llrest Aaud5 Kursk Cbark Obl. yiÜOO. 5 Moracbanak Sjaran Aand. 5 Riaschk Wiasma 5 Rumenle. Aandeelen Spwdiv Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert. 7 PREMIE-LEENIN gen. Nederland. Loten Amsterdam 100 8 Rotterdam8 Gemeente Crediet. 8 Uelgte. stad Antwerpen 1874 8 Oostenrijk. Staats]. 1854.4 18605 1864 Rusland. 18645 18665 Geldkoers prolongatie 2'/, pel. genoteer. de koïrs. 671/,, 78"/,, 103'/, 98 83 91 666/i, 863/g 51'/i. 99 80'/,» 94'/, 45'/, 57'/s 8 10'/16 87'/, 108'/, 119 25'/>» 9'/, 118'/, 149 118'/, 73'/, 150 115'/, 17'/, 55'V.e 125»/i, 53 91 57'/» 56'/s 131 16'/s 123'/, 103'/, 109'/, 101 95'/s 96'/, 1027, 112'/, 143'/, 133'/, 127'/»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 3