NIEUWE Donderdag'29 Mei 1884 9e Jaargang. De vrede tusschen Frankrijk en China. BUITENLAND. i\o. 800. vgSP** HA1RIMSCHE Sill RUT. ABONNEMENTSPBIJ8 Per 3 maanden voor Haarlem r 0,8a Buiten Haarlem franco per post. 1, Afz cnderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. v-. AGITE MA HOW AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÊN Van 16 regels30 Cents Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag- avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KUPPERS J, AURE Y. Den elfden Mei 1881 sloot Frankrijk het bekende verdrag met den Bey van Tunis, dat aan de Tuuiseescbe expeditie een ge lukkig einde maakte en aan Fraukrijks invloed in Noord-Afrika eene belangrijke uitbreiding gaf. Juist drie jareu later, op den elfden Mei 1884 bezegelde het verdrag te Tientsin de vredesacte met China, een nieuw schitterend succes voor de koloniale politiek vau Frankrijk. Dat er in Parijs groote vreugde heerschte over deze zege praal der Republiek en de verheffing van haar aanzien in het buitenlaud, is eveu natuurlijk als het feit, dat Ferry en het gansche tegenwoordige ministerie door dit succes een vastere positie heeft verkregen. Men zal dan ook niet verzuimen te gelegener tijd een votum van vertrouwen ten aanzien van de koloniale politiek uit te lokken. Dit votum zou dan ook van grooten invloed zijn op de zaken in Mada gaskar; wellicht krijgt de Minister-Presi dent ook vrije hand voor Egypte en het zal hem zeker niet aan stoutmoedigheid ontbreken om de periode van zwakheid der Engelsche politiek ten bate van Frankrijk te exploiteeren. Toch zullen de geestdriftige vrienden vau Ferry het niet te loochenen succes der Tongkin-expeditie geenszins aan de politieke wijsheid en aan de diplomatieke kunsten vau Ferry kunnen toeschrijven. Deze zouden bij het tegenwoordig systeem der Fransche koloniale politiek niet tot het doel geleid hebben, wanneer niet gedeeltelijk gansch andere omstandigheden hadden mee gewerkt, welke niet in het bereik der Fran sche staatkunde lagen. Het is buiten kijf, dat de jongste revolutie in het paleis te Peking het tot stand komen van een minnelijk verdrag met Frankrijk wezenlijk bevorderd heeft. Van hoogst guustigen in vloed op de verhandelingen was ook het terugroepen van den weinig verzoeniugs- geziuden Chineeschen gezant Markies Tseng en zijne vervanging door den Chineeschen gezant te Berlijn, een feit dat met de ge beurtenissen te Peking in een nauw ver band stond. Daarbij kwam nog de om standigheid, dat China door het succes der Fransche wapenen in Tongkin angstig ge worden voor de uiterste maatregelen van Frankrijk zeer bevreesd was, en van Enge land, sinds het échec der Engelsche wapenen FEUILLETON. Een paar schoenen. (Vervolg.) Onder de honderden paren schoenen trok vooral één Toons aandacht; 't was stevig van leer, geheel met ijzer beslagen en scheen juist voor zijne voeten gemaakt. Het zien was toch voor niet, en hij nam ze dus van den spijker af, om ze beter te bekijken. Alle liefhebbers deden hetzelfde; wat kwaad stak daar ook in? Op eens echter kwam een kleine jongen, de zoon van den schoenmaker, die voor in den winkel op de goederen het oog hield, uit zijn hoek voor den dag springen, hield Toon vast, rukte hem de schoenen uit de handen en riep: Ha, zoo, maat! daar betrap ik je! Betrappen? waarop? vroeg Toon. Wel, dat je ze wel graag stelen zoudt. Stelen, ik? Pas op watje zegt! riep Toon, die gevoelig was op zijn punt van eer. De jongen riep zijn vader, die zich eindelijk na veel vragen en weer vragen door Toons on- schuldsbetuigingen liet tevreden stellen. 't Is mogelijk, zeide hij tot zijn zoon, dat hij geld heeft, om ze te koopen. Twee gulden, vaste prijs! 't Is een spotgeld voor zulke waar. Hoe is 't wil je de schoenen hebben? in Egypte, geen hulp verwachten kon. Eindelijk stond, ingeval het tot een oorlog tusschen Frankrijk en China kwam, eene algemeene stoornis van alle Europeesche handelsbetrekkingen te wachten, eene stoor nis, die noodzakelijkerwijze eene verbittering van alle exporteereude Staten tegen het Hemelsche Rijk zou tengevolge hebben gehad. Na rijp beraad werd dus door China beslo ten ,om het conflict met Frankrijk zonder een bloedigen oorlog bij te leggen. Hoe zeer de gezindheid der Cnineesche Regeering onder den druk der gebeurtenissen veranderd is, blijkt ten duidelijkste, als men de bepalingeu van het pas gesloten verdrag vergelijkt met die vau het jaar 1882. Terwijl China hier als uiterste concessie aan de Frauschen Lao-Koi als grensstation voor de scheepvaart toezegt, opent het verdrag van Tientsin voor den Frauschen handel de drie provinciën Yuunam Kwang-Si en Kwaug-Tung. Het onlangs gesloten verdrag erkent het protectoraat van Frankrijk over gansch An nam en Tougkin van China's souvereiuiteit over deze beide provinciën wordt geen enkel woord gerept. China ver bindt zich zijne soldaten uit Tongking te verwijderen en de tusschen Frankrijk en Au nam reeds gesloten of nog te sluiten overeenkomsten te eerbiedigen. Het Hemel sche Rijk verbiudt zich verder, op de gansche grenslinie tusschen Tougkin en Zuid-Chiua de vrijheid van handelsverkeer tusschen Annam en Frankrijk eeuerzijds en China anderzijds toe te staan. Voor dit doel zal een handelsverdrag op de voordeeligste voor waarden voor den Franscheu haudel ge sloten worden. Blijkbaar zijn dus in het verdrag van den elfden Mei 11. alle voor- deelen aan de zijde der Fransche Republiek. Zuid-China, de drie Chineesche Zuidzee- proviuciën die van de zee tot Birma strek ken, waren de schouwplaats van den vreese- lijkeu opstand der Taipings en der Chi neesche Mohamedanen. Zij zijn met Noord- China slechts door de werking van het bamboesriet en het zwaard vereenigd; de bevolking bestaat verreweg uit barbaren, ruwer, armer, maar ook naïever en minder bedorven dan in Noord-China; de steden en dorpen liggen grooteudeels nog in puin- hoopen, door het oproer dat er plaats had en hetwelk zich door eene bizondere wreed heid heeft onderscheiden. De gewesten nu waar Europeesche fabrikaten het geschikst aan de markt kuuueu gebracht worden O ja, mijnheer, 'k wil ze lieel graag hebben, en als ge den prijs verdeelen wilt en elke week een dubbeltje op afkorting nemen. Goed, zei de koopman, ik verkoop ook op de week. Betaal mij een eersten termijn en ik zal de schoenen voor je op zij zetten. Kan ik ze niet dadelijk meenemen, mijn beste mijnheer? vroeg Toon, zoo vriendelijk als hij het maar geleerd had. Ik zou je eeuwig dank baar wezen; mijn voeten slijten met den dag; tegen den dooi zal ik ze keelemaal kwijt zijn. Malligheid; daar houden we ons niet mee op. Maar haast je toch, Jan; 't slaat daar al elf; je weet, dat mijnheer Van Dissel op zijne laarzen wacht, en die heer houdt niet van wachten. Maar ons en anderen laat hij toch vrij lang wachten, mompelde de zoon, die in deze boodschap weinig behagen scheen te vinden. Heeft vader wel al eens de kleur van zijn geld gezien? St, st, bedenk van wien gij spreekt, mijn zoon. Ik voor mij zal u niet laten wachten, ver zekerde Toon; alle acht dagen betaal ik u eer lijk af. Goed, goed, mijn jongen; houd prompt woord, en over tien weken zijn de schoenen je eigendom. Maar tegen dien tijd hebben we alweer zijn de Cliiueescke provinciën in het Noorden van het land, en op deze gewesten, mits gaders op het uitsluiten van de concurrentie der handelsplaatsen aan de beide groote aderen van 't verkeer, is het handelsver drag, dat aan de Fransehen bizondere voor deden zal verschaffen, gemunt. Van deze handelsovereenkomst nu heeft men groote verwachtingen voor het debiet van Fransche artikelen. Ouder deze gunstige omstandigheden kunnen de Frauschen het gemakkelijk ver kroppen, dat de kolossale onkosten der gansche expeditie te hunnen laste blijft. China wilde van vergoeding der oorlogs kosten niets weten en deze bepaling vau het verdrag van Tientsin zal tengevolge hebben dat, zelfs in het meest gunstige geval, eersteen later Fransch geslacht voor deel trekken zal van het thans gesloten verdrag. Inderdaad de Frausehe bladen, die in hun eerste vreugdebetoon slechts van de voordeelen gewaagden die de Fransche handel uit het verdrag en zijne gevolgeu genieten zal, hebben daarmede slechts de nationale ijdelheid gestreeld. Chiua zal aan de overige bevriende natiën niet wei geren, wat het aan Frankrijk heeft toe gestaan. Intusscheu heeft het gesloten verdrag voor de Christelijke Missiën eeu heerlijke uitwerking. Reeds in den aanvang der expeditie vau Tougkin heeft de Heilige Vader het aantal der Apostolische Vica riaten in Tongkin vermeerderd, namelijk van één op drie gebracht. Onder de be scherming der Fransche wapenen zullen ook zeker de vervolgingen der Christenen, zooals die gedurende de laatste maanden in Tongkin en Annam hebben plaats ge had, in 't vervolg onmogelijk zijn. Om die reden heeft dan ook, zooals bekend is, Mr. Freppel in de Kamer van afgevaar digden te Parijs, op energieke wijze in 't belang der expeditie gesproken. Zoo heeft dan deze expeditie, stellig niet naar de bedoelingen der mafounieke bewindslieden der Fransche Republiek, ten opzichte van den Godsdienst een alleszins gunstige uitwerking ten gevolge gehad. Natuurlijk zal de daad van ruw geweld door de Italiaausche Regeering tegen de Propaganda gepleegd, thans, nu nieuwe hulpmiddelen gebiedend noodzakelijk zijn, te pijnlijker gevoeld worden. De offervaar digheid der Fransche Katholieken zal eek- voorjaar, zuchtte de arme sukkel en ging be droefd heen. Hij was echter nog geen vijftig passen ver, toen een gelukkige inval hem op een drafje deed terugkeeren. Gij vertrouwt me misschien niet, omdat gij mij niet kent, sprak hij; ik heet Toon Eeintjes en hen in dienst bij mijnheer Slokker, den procureur. Als mijnheer Slokker goed voor je spr. ekt, wil ik je de schoenen dadelijk geven. Goed; ik zal 't mijnheer verzoeken. Wees zoo goed en zet dit paar zoo lang voor mij weg. Het kantoor van mijnheer Slokker kwam uit in een steegje en nam twee benedenkamers van een der oudste huizen van de stad in. Door het eerste vertrek, waar de klerken zaten, verkreeg men toegang tot het heiligdom, waar de jurist onder een hemel van spinnewebben te midden van zijne liassen en rechtsgeleerde folianten troonde. In de laatste vijf en twintig jaren althans waren de ruiten daar niet geboend of gewasschen, had luiwagen nog dweil er den vloer geraakt, terwijl de voormaals gewitte wanden zwart waren, meer vau den tijd dan van den rook, want om zijn klerken een goed voorbeeld te geven, deed mr. Slokker het zelfs in de barre wintermaanden zonder vuur. Dit jaar alleen had hij voor 't eerst eens van dien regel moeten afwijken. Mijnheer, zeide Toon, met zijn petje in de hand voor den beslisser van zijn lot eene ter, 't is reeds meermalen gebleken, on getwijfeld zich ook hier niet onbetuigd laten. Het succès dat het verdrag met China ten opzichte vau den Godsdienst heeft te weeggebracht zal door de gcloovigen in Frankrijk ten hoogste worden gewaardeerd en in eere gehouden, 't Zij hun dan ook dringend aanbevolen. De Norddeulsche Allg. Tieit. deelt den tekst mede van het telegram van den Rijks kanselier, dd. 24 April aau den Duitschen consul te Kaapstad, waariu dezen bevolen wordt de koloniale overheden officieel te verklarendat Luederitz in Angra-Pe- queno en zijne nederzettingen onder be scherming van het Duitsche Rijk staan. Het blad voegt er bij, dat verder omtrent deze zaak niets geschied is. Met algemeene stemmen tegen die der Duitsch-vrijzinuigen heeft de Rijksdags- Commissie het ontwerp betreffende de ver zekering van werklieden tegen ongelukken, in derde lezing aangenomen. Onverwacht is bij den Duitschen Bonds raad nog een ontwerp ingekomen tot be lasting met een recht van twee tienden per duizend van alle omzettingen in bui- tenlandsche papieren ter beurze. In de be trokken kringen heeft het, vooral wegens de daaraan toegevoegde strenge straf bepalingen, groote ontstemming teweegge bracht. De geheele uitslag der provinciale verkiezingen iu België onder de nieuwe wet, waarbij de capaciteits-kiezers aan de census-kiezers toegevoegd werden, is een ernstige nederlaag voor de liberale party. De uitslag der provinciale verkiezingen heeft iu de provincie Antwerpen voor de liberalen na een bijna zekere hoop een groote teleurstelling opgeleverd. Buiten verwach ting hadden de Katholieken eeu meerder heid vau 700 stemmen. Te Brussel zijn de gematigden gekozen. Te Brugge werden de Katholieke her kozen, te Luik de liberalen gekozen, terwijl de anderen niet streden; te Namen werden de Katholieken gekozen. Te Mechelen leed de liberaal Heremans de nederlaag; drie Katholieken werden ge kozen. De President van den Frauschen Mi- eerbiedige strijkage makende, wil u borg zijn voor mij Borg zijn voor jou? Ja, mijnheer, bij den schoenmaker, 't Is zoo bitter koud van den winter, dat ik niet langer blootsvoets kan loopen. Blootsvoetsriep de procureur en zette zijn bril op. Schobbejak, daar je bent, doe je mijne boodschappen dan blootsvoets Wat moeten mijne cliënten daarvan denkeu Zullen ze mij niet houden voor een hard, onmeedoogend man Hei, Mosch, hei Mosch, de eerste klerk, kwam naderbij. Geen schoenen aan de voelenherhaalde de procureur; en dat onmondig kind heeft eene moeder, die 't volgens alle menschelijke en god delijke wetten voeden, kleedeu en onderhouden moestHeeft dan dat mensch geen hart in haar lijf? Mijne moeder is zoo goed als de beste, antwoordde Toon; maar ze heeft geen geld. We loopen allemaal zinder schoenen, tot oom Berend weerom komt, die op de walvischvaugst uit is. Mosch, betaal dadelijk vijf stuivers aau Toon Heintjes hier present. Hij heeft zijn dag niet vol uitgediend, maar hij had er den wil toe en ik wil hem niet bekorten. Volle vijf stuivers, en laat hem dan opstappen. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 1