B E N L A 1), nisterraad, heeft Zaterdag in de Kamer zyn ontwerp voorgelezen tot herziening der Grondwet. Het bestaat uit een enkel artikel. Op de graven der gevallen Commune mannen op het kerkhof Père-la-Chaise had Zondag eene niet zeer talrijke manifestatie plaats. Regen en onweder hadden velen tehuis gehouden, die er anders aau zouden hebben deelgenomen; want het plan was te voren aangekondigd en de politie had hare maatregelen genomen. Met roode en zwarte vlaggen verscheen men op het kerkhof, hield toespraken, riep »Leve de Commune!* of wel »Leve de so ciale revolutie!* maar daar bleef het bij. Niemand werd in hechtenis genomen en er deed zich geenerlei incident voor. Te 5 uren was de begraafplaats bijna geheel ontruimd en de menigte verstrooid. Eergisteren besliste de commissie uit het Hoogerhuis ten gunste der concessie voor het ontworpen kanaal van Manchester naar zee, op deze ééne voorwaarde, dat er met de uitvoering van dit groote werk niet begonnen zou worden alvorens 5,000,000 van het benoodigde kapitaal feitelijk zou zijn bijeengebracht. Deze beslissing werd des ochtends terstond naar Manchester ge seind en vóór den avond van dienzelfden dag waren de vijf millioen p. s. volteekend Daily News verneemt uit Korosko dat, volgens een Arabier van Berber, de afge zant van den MahdiKalief Noereddies te Shendy is aangekomen om sjeikh Ab- doellah met eene groote legermacht bij te staan. Kleine Arabische korpsen trekken door de woestijn om Assioet en Assoean aau te vallen. De Arabieren bevinden zich op een dagmarsch afstauds van Dongola. De Pall Mall Gazette zegt dat het Ka binet Zaturdag besloten heeft Frankrijks voorstel, volgens hetwelk Egypte binnen twee jaren ontruimd zal wordenaan te nemen, en dadelijk toestemming te geven tot weder-invoering van de internationale controle in Egypte, die er het hoogste ge zag in financiëele zaken hebben zal. De Engelsche vloot op den Boven Nijl zal voor 't oogenblik bestaan uit slechts drie stoomschepen, ieder met twintig En gelsche mariniers bemand. Zij zal onaf hankelijk van het Egyptische leger han delen. In het Engelsche hoofdkwartier te Kaïro worden nog hoegenaamd geen toebereid selen gemaakt voor den veldtocht in den aanstaanden herfst, behalve inzoover als de plannen, die geheel gereed zqu, worden uitgewerkt. De Eugelsche militaire auto riteiten raden aan den weg van Soeakin over Berber naar Khartoem te volgen. Een Egyptisch leger zou dan tegelijkertijd langs de rivier optrekken, om de opstandelingen af te leiden. 7 he Standard komt weer eens op de Transvaal-quaestie terug en wijst op de ver schijnselen, die onloochenbaar er op wijzen dat het de firma Krüger Co. te doen is om het Engelsche element uit Zuid-Afrika te verdrijven en de Hollanders den boven toon te doen voeren door aansluiting der verspreide elementen tot een gemeenschap pelijke Hollandsch-Afrikaansche Republiek. De invallen en grondgebiedschennis van de Boeren in Zoeloeland zijn daar om die be weging opnieuw in 't licht te stellen. In 't oosten zetten ze nu de politiek voort, die hun reeds zoo goed gelukt is op de westelijke grens. GEMENGDE BERICHTEN. Naar wij vernemen, is van wege het Depar tement van financiën eene circulaire uitgegaan tot alle rijks-belastingambtenaren, met verzoek om opgave binnen een bepaalden termijn van alle betrekkingen die zij tegelijkertijd met hun rijks betrekking bekleeden, en houdende verbod om voortaan zonder uitdrukkelijke toestemming van den Minister van financiën eenige bijbetrekking waar te nemen. Tessel, 27 Mei. Door de visschers alhier zijn van November tot half Mei ruim 8000 manden garnalen gevangen die hun ongeveer f 24 000 hebben opgebracht. Doesburg, 27 Mei. Alhier is op de zooge naamde Ooi met zwemmen verdronken de milicien infanterist S. van de lichting 1883, dienende bij het le Bat. 3e Komp. 8e Regiment inf. alhier in garnizoen. Leiden, 27 Mei. In de vorige week zijn in deze gemeente 12 personen door pokken aan getast. Hof van Delft, 27 Mei. Een zoon van den schipper J. Driessen, wonende te Gent (Gelder land) oud 29 jaar, had het ongeluk gisteren nabij 't kruithuis onder deze gemeente overboord te vallen. Ziju hoogbejaarde vader trachtte hem zoo spoedig mogelijk te redden, doch moest hem in de diepte zien wegzinken. Haarlemmermeer, 27 Mei. In den nacht van 24 op 25 dezer had nabij Halfweg een brutale diefstal met inbraak plaats; vele kleedingstukken zijn ontvreemd. De dader is nog niet iu handenj doch de politie doet ijverig onderzoek. Alkmaar, 27 Mei. Zaterdag geraakte aan de Ropjeskuil alhier, een meisje van drie jaar, het eenig kind van den tuinman P., te water. Leven loos werd zij eenige oogenblikken later door haren vader opgevischt. Amsterdam, 27 Mei. Op de Brouwersgracht alhier, is eergisteren bij het ophijschen van eene linnenkast het touw gebroken. De man die de kast opheesch, kreeg die op het hoofd en was onmiddellijk dood. Rotterdam, 27 Mei. De vorige week zijn in deze gemeente in 388 huisgezinnen nieuwe ge vallen van mazelen voorgekomen. De sedert eenigen tijd uit hare asch herrezen dienstverrichting-maatschappij iu den Haag, wier centraal-kantoor laatstelijk aan het Plein gevestigd werd, verkeert sinds Zaterdag jl. in een toestand van volslagen anarchie. Het hoofd dezer onderneming was nergens te vinden, juist op het voor de uitbetaling van het weekloon aan de bestellers bepaalde uur. Groote teleurstelling natuurlijk onder het korps boodschaploopers. Ver schillende vrouwen voegden zich bij hare mannen, die voor het gesloten kantoor nosr tot omstreeks middernacht de terugkomst van den directeur ver beidden. Maar wie niet kwam, was de betaals- heer, die ten einde zich voor eventueele kwade praktijken te vrijwaren, van iederen besteller als voorwaarde van indienstneming eene borgstelling van f 20 had gevorderd. Ook het gezamenlijk bedrag van die cautiegelden (f 1200) bevindt zich nog in de kas van den voort vluchtigen directeur. De meeste bestellers dezer Vereeniging waren in het Westland geworven en met gezin en goed naar den Haag getrokken. J. A. R.een 12 jarige knaap uit Haarlem, die door een steenworp een kind had verwond en deswege den 19en Mei 11. in hooger beroep voor het gerechtshof te Amsterdam terecht stond, is eergisteren tot eene celstraf van 2 dagen veroordeeld Eergistere n-n amid dag te onge veer 4 uur vervoegde zich in een logement te Tiel een man, die opgaf in dienst te zijn bij den varkenskoopman Vink te Ooijen. Onder het drin ken van een paar bittertjes verhaalde hij dat ziju baa8 om 7 uur met 54 varkens met den trein mede kwam. Hij moest van r.acht voor twee per sonen logies hebben, terwijl tevens gezorgd moest worden voor plaats voo de varkens in den stal en dat te 7 uur bij aankomst van den trein een paar arbeiders tegenwoordig waren om de varkens te helpen ontladen. Toen dit een en ander ge regeld was, was het zoo wat tijd voor hem ge worden om vast naar het spoor te gaan, doch eerst moest hij nog even een gulden of drie hebben, daar hij geen klein geld hij zich had en nog eenige kleinigheden aan het station moest vereffenen. Bij de komst van zijn baas zou hij le terstond teruggeven. Nadat hem het gevraagde was ter hand gesteld, verliet hij het logement, om niet terug te keeren, en de arbeiders, die gezorgd hadden op tijd aan het spoor te zijn, hadden natuurlijk de varkens en den baas daar niet gezien. Z o n d a g-m iddag ongeveer twaalf uur werd aan het politiebureau Leidscheplein te Amst. een dronkaard in arrest gebracht, die zich in een aanval van delirium in de Prinsengracht had geworpen en daar rechtop in 't water bleef staan. Hij verzette zich zoo hevig tegen de arrestatie, dat hij slechts met veel moeite door een vijftal agen ten bedwongen en weggebracht kou worden. De Nieuwe Wereld is groot; doch dit neemt niet weg dat men er woekert met den grond. Een bouwmeester te New-York heeft plan nen ontworpen tot het bouwen van vier huizen, elk van 12 verdiepingen en elke verdieping met ruimte voor twee gezinnen. Deze huizen moeten 51 voet breed, 100 voet diep en 150 voethoog worden. Het blok zal 1.000.000 d. kosten. Dezer dagen ontving de directie van de II. IJ. S. M. van een onbekende de som van 300, ter uitkeering aan de conducteurs op de lijnen der Maatschappij. De directie heeft ge meend het best aan de bedoeling van gever of geefster (verre van onwaarschijnlijk wordt het ge acht dat de gravin van Hohenembs den conduc teurs die verrassing nereidde) te voldoen, door het bedrag te storten in de kas van het onderling ondersteuningsfonds der conducteurs. Te Surhuisterveer. ster hei de ge- bruikt men de mosselen als bemestingsmiddel voor den verbouw van rogge. De rogge levert een ruim beschot, terwijl het tevens een goedkoope be mesting is. De bestellingen van deze mestspecie nemen tengevolge van de gunstige resultaten zeer toe. Naar aanleiding van een vorig be richt over aanwending van kurk, zij nog gemeld dat in Amerika de kurk ook gebruikt wordt om caoutchouc te vervangen, vooral tot veeren voor zware vrachtwagens. De kurk wordt in een meng sel van melasse en water gekneed, om haar week en vochtig te houden; alsdan wordt zij in schij ven van 20 duim diam. gesneden, in 't midden doorboord, en daarna in groot getal op elkander in ten cylindrische bus van gegoten ijzer gelegd en daarin neergedrukt door een hydraulische pers tot de helft der dikte. Daarna door schroef, bout en meer aaneengeschroefd, is de veer gereed. Aan een drukking van 200 centrs. blootgesteld, had zij een veerkracht, slechts met die van saamge- perste lucht overeenkomende. Een drukking, die caoutchouc vernietigt, doorstaat de kurk glansrijk, zelfs zonder te splijten. De drie veroordeelde Utreehtsche studenten hebben zich per rekest tot den Min. van justitie gewend, met het verzoek om de op gelegde celstraf te mogen ondergaan in de pistole. De Minister heeft zulks geweigerd. Het D. v. N. meldt, dat de heer Steenkamp, een der hoofd-commissarissen van politie te Amsterdam, zich tijdens het bezoek des Kouings te Brussel bevond, en het voegt er de volgende ondeugende opmerking bij: „Misschien had dit verblijf ten doel een studie te maken van de voorzorgsmaatregelen, welke in het buitenland bij dergelijke gelegenheden worden genomen." Tot directeur der gevangenis voor jeugdige veroordeelden te Dautichem, z tl, volgens de Haagsche Courant, benoemd worden de eerste luitenant Salomon, „de spil waarom de vereeniging van dierenbescherming draaide." Aan een dierenbeschermer, heeft men waarschijnlijk geredeneerd, zullen de „rekels en beesten van jongens," die iu het gesticht van den Kruisberg worden opgesloten, geen te streng cipier liebben. Volgens de Amst. Courant zou de Sociaal-Democratische Vereeniging, die vooral in den laatsten tijd moeielijk een vergaderlokaal kan krijger, zich tot den Gemeenteraad hebben ge wend, met verzoek de zoogenaamde Militiezaal aan den Singel voor het houden van bijeenkom sten beschikbaar te stellen eti haar, op tijden door haar verlangd, te verhuren. Ter aanvulling van dit bericht, meldt de A. C. nog dat het adres aan B. en W. ingezonden is door den heer J. A. Eortuyn, die daarop tot het geven van verdere inlichtingen omtrent zijn verlangen bij den hoofd commissaris van politie ontboden werd. De heer Eortuyn verklaarde de Militiezaal liefst des Zon dags te huren, daarvoor eene som van f 25 a 35 te willen voldoen, en de kosten van meerdere stoelen of banken, dan in het gebouw voorhanden waren, voor eigen rekening te nemen. Nu is op het verzoek van adressant eene afwijzende be schikking van B. en W. gevolgd. Een zeer net gekleed heer wan- delde dezer dagen langs een der drukste Parijsche boulevaids en nam eindelijk plaats aan een tafeltje voor een groot café. Niet lang zat hij daar of een ander liep op hem toe en het scheen, dat beide heeren ruzie kregen. Weldra was een groote menigte om beu heen verzameld. De laatst aangeko men heer verklaarde aan de omstanders met de groot ste verontwaardiging, dat hij kleedermaker was en dat de net gekleede heer zich tegen hem aller- ondankbaarst had gedragen. Hij had hem vroeger steeds onder zijn klanten gehad, hem zoo goed mogelijk bediend, en hem in geruimen tijd niet gezien! Da jonge man scheen ten hoogste belee- digd en een papier uit den zak halende, ver klaarde hij dat dit de rekening was van de kleeren, die hij thans droeg, en las daarop de aandachtig luisterende omstanders de geheele rekening woord voor woord op, riep uil, dat de kleermaker, wonende in de Rue die hem thans bediende, de beste en goedkoopste van ge heel Parijs was en dal hij ieder aanraadde bij dezen te gaan koopeu! Het bleek dat de geheele scène eenvoudig eer. reclame geweest was, waar door de slimme winkelier ziju naam en adres aan honderden bekend maakte. De Transvaalse he Deputatie heeft van haar voorgenomen reis naar Berlijn afgezien. De thuisreis uit Engeland naar Zuid-Afrika zal vermoedelijk omtrent half Juni plaats hebben. Men bereidt alweer een tentoon stelling voor, en wel een nationaal Italiaansche, te Napels iu 1890 te houden. Er is reeds, lang genoeg vooruit, een commissie van voorbereiding benoemd. Het zal uu niet lang meer duren of de tentoonstellingsmanie treedt met hare plan nen de 20ste eeuw binnen. De prachtige feesten te Pompei' hebben een vreemd staartje. Zoowel Keizer Ves- pasianus als de minste cliënt, kortom al de per sonen, die iets bij deze gelegenheid hadden voor gesteld, hebben bij den prefect der provincie een klacht ingediend tegen de feestcommissie, die hen nog niet betaald heeft. Van tijd tot tijd leest men berich- ten over uitvindingen om luchtschepen te kunnen besturen. Naar aanleiding van een onlangs meegedeeld bericht van eene dergelijke uitvin ding door een Duitscher, meldt nu de heer J. H. Timmerman, gepensioneerd kapitein te Halsteren, dat ook hij een systeem heeft bedacht, hetwelk ongeveer hierop neerkomt: Het schuitje moet niet gehangen worden, onder den ballon, maar zoodanig geplaatst worden dat het aan alle zijden door den ballon wordt omgeven, zoodat deze laatste zelf eenigszins den vorm krijgt van een schip en (volgens den heer T.) daardooi beter geschikt wordt om het luchtruim te doorklieven. Of dit stelsel practisch uitvoerbaar is, zou na tuurlijk door proefnemingen behooren onderzocht te worden. Wie zou ooit vermoed hebben, vraagt le Figaro, dat de wijze, waarop men zijn baard draagt, een politieke beteekenis kon hebben? Toch is het le Petit Troyen die dit nieuws brengt. „De luitenant-kolonel Langlois heeft be sloten, dat voortaan de gendarmen van het 6e legioen niet meer den sik mogen dragen. Alleen de knevel is geoorloofd. De sik gaf een Bona- partistisch voorkomen, wat herinneringen wekt, die in hit oosten van Frankrijk weinig populair zijn." Om te beproeven, langs ccnvou- digen weg, of petroleum door onzuiverheden ge vaarlijk is, geeft The Engineer het voorschrift om een glas ®,4 vol met petroleum te vullen, en het overige gedeelte met kokenil water. Indien men nu een vlam boven het oppervlak houdt en daardoor eenig gas wordt ontstoken, dan is de petroleum onzuiver en dus gevaarlijk voor brand. Ook aau den dampkring blootgesteld is zij dan niet te vertrouwen. Te Zandvoort was het Zondag zeer vol. De ton, welke op het duin geplaatst is vlak bij het Hötel-Kauffman, biedt eene aar dige rustplaats, en van het houten balkou een onverbeterlijk uitzicht op zee en strand. De Kei zerin van Oostenrijk komt eiken middag te Zand voort, waar H. M. overnacht. De heerlijke zeelucht aldaar behaagt haar ongemeen. Zaterdag middag nam H. M. een bad in zee, met een der bad koetsjes van Neptunus. Den eersten Juni wordt het badseizoen in Zandvoort geopend. Reeds vele villa's zijn bewoond. Een bewonderaar van Richard Wagner, die tevens rijk genoeg is om zich deze weelde te veroorloven, heeft te Bayreuth voor 25 000 gulden aan biljetten voor de Parsifal- uitvoerir.gen gekocht om deze onder de Wagne- rianen van alle landen te verdeelen. Nu is het de vraag, of hij de reiskosten ook zal vergoeden. Een matrozenzet. Een zeeman kwam bij een goudsmid te Amsterdam en vroeg hoeveel een baar goud ter dikte en lengte van een mansarm wel waard was. De goudsmid, die dacht dat er goede zaken te maken waren, nam den zeeman mee naar ziju kautoor eu bood hem grog en sigaren aau, die Janmaat r.iet afsloeg. Eindelijk vroeg de handelaar om den goudklomp te zien. „Ja, zie-je," zei de ander met een leuk gezicht, „ik ga eerstdaags naar het goudland in Amerika; daar hoop ik er eentje te vinden eu als ik terugkom zal ik haar bij u brengen." In den tijd van drie weken zijn in buitentuinen bij Amsterdam zes personen van schommels gevallen en met ernstige verwondiogen opgenomen. Het N. v. d. D. geeft de schuld aan den grond onder de schommels, die te hard is; o. i. zou men den grond dier ongelukken zekerder wegnemen door de schommels op te ruimen; er is toch moeielijk een geestloozer waag halzerij te bedenken dan dit zg. vermaak. Dat in Indië veelsoortige be- trekkingen in ééu persoon vereenigd worden, is bekend; de gedwongen arbeid is er dan ook naar. Intusschen vermeldt een blad de bizonderbeid, dat op een der hoofdplaatsen van Midden-Java iemand fungeert als griffier-redacteur-reporter onderwijzer- koopman-suikerbakker-kok-kastelein en boekhouder, waaraan de Oostpost nog het voorbeeld toevoegt van iemand op de Buitenbe zittingen, die tegelijk cipier-deurwaarder-dood- graver-dokmeestei-horlogemaker-photograaf-piano- stemmer-schrijnwerker en sodawaterfabrikaut is. Het beeld der,, V r ij h e i d, de wereld verlichtend,dat door Frankrijk aan de repu bliek der Vereenigde Siateu geschonken wordt en aan den ingang der haven van New York geplaatst zal worden, is uu giheel gereid. De voltooiing is gevierd met een feestmaal den ma ker, Auguste Brrtholdi, aangeboden in het Ho tel Continental te Parijs. Dj Lisseps was daar ook tegenwoordig, en de krasse grijsaard noo- digde iu een toost alle aanwezigen uit tot het bijwonen der opening van zijn Panama-kanaal over vier jaren, in 1888. Hoeveel haren op het hoofd van een mensch groeien heeft een Engelsck genees heer, Dr. Wilson, beproefd uit te rekeuen, eu hij is tot de slotsom gekomen dat een niet mis deeld hoofd gemiddeld 127,920 haren heeft. Die 'l niet gelooveu wil, zette zich aan 't tellen. Als een nieuw geneesmiddel te gen de besmettelijke keelziekte, diphtheritis, ge bruikt een Pnrijsch geneesheer, Dr. Delthil, damp van teer en terpentijn. Hij heeft daarmede kin deren die reeds opgegeven waren genezen. De belemmerende stoffen, welke zich bij deze ziekte in de ademhalingswerktuigen ophoopen, worden door deze dampen opgelost. Men steekt bij het be i van den zieke een mengsel van teer en ter pentijn in brand, zoodat de kamer met een dikken zwarten rook vervuld wordt, waardoor de men- schen, die zich er bevinden, elkaar bijna niet kunnen zien, maar die anders niet hinderlijk is. De zieke ademt de harslucht met welbehagen in, en hij wordt weldra bevrijd van wat hem benauwde. De keel moet dan met teer- en kalk— water uitgespoeld worden. Binnen twee of drie dagen is de patiënt op die wijze genezen. De damp is tevens een middel tot ontsmetting. Dat men in Rusland in het klein zoowel als in het groot slag heeft van bedrog en oplichterij, bleek onlangs weer toen op den Fastowospoorweg een trein geïnspecteerd werd. Daar zaten niet miuder dan 180 zoogenaamd „blinde" passagieis in, dat zijn reizigers die gepn plaatskaartje namen en tegen een fooitje aan den conducteur met den trein mederedeD. Op de kermis te Sain t-C loud, die eerst sedert korten tijd aan den gang is, zijn dertig zakkenrollers iu hechtenis genomen. De bende bestond uit een tiental Engelsehen, eenige Duitschers en Parijzenaars. Een dame, die onvoor zichtig genoeg was geweest om met een porte feuille met 10 000 frs. op de kermis te verschij nen, zag zich daarvan spoedig ontlast. In de Maandag 11. gehouden a 1- gemeene vergadering van aandeelhouders in de K. Fabriek van Stoom- en andere Werktuigen te Amsterdam is tot het voortzetten van de fa briek besloten. Er bestaan op het oogenblik te Londen reeds vier gaarkeukens voor vegetarianen nThe Gardenin de Jewin-street, The Apple- tree" in de London Wall, The Arcadian" in de Queen-street en The Wheat Sheaf" in de Rathbone-place. Voor den prijs van 30 cents heeft men daar een overvloedig middagmaal, met keus uit een dertigtal verschillende gerechten. De bediening wordt geprezen als zeer zindelijk, vlug, ordelijk en rumoerloos. Van deze inrich tingen wordt zóó druk gebruik gemaakt, dat men omstreeks het middaguur moeite heeft er een plaatsje te bemachtigen. Een orgeldraaier meteen hou- ten been, die met vrouw en knecht zijn bedrijf uit oefent, struikelde Zaterdag 11. op de Meent te Rotterdam, brak zijn houten been, kreeg eenige verwondingen aau het achterhoofd en werd per vigelante naar zijn huis gebracht. „Draai maar op!" riep de echtgenoote van den orgelman tot den knecht, eu zonder dat het iucideut eenige stagnatie veroorzaakte, werd de affjire voortgezet. Een logger, gevoerd door schip per J. Pronk, in Vlaardingen binnengekomen, rapporteert dat op de reis een zijner matrozen overboord sloeg. Dadelijk werden door den schip per pogingen aangewend om deu drenkeling te redden; deze had het geluk een touw te grijpen dat hem was toegeworpen, doch ongelukkig ont glipte het weder aan zijn handen. Bij eene tweede poging kwam het touw om den hals van den drenkeling, en zou hem gewurgd hebben, ware hij niet op het denkbeeld gekomen de beide handen aan het touw boven den nek te houden. Op deze wijze mocht het gelukken, hem aau boord te krijgen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2