BINNENLAND. New-York verschijnend anarchistisch blad die Freiheit is door de Regeering verboden. De Fransche Kamer heeft bijna zonder eenige wijziging aangenomen elf artikelen van de wet op de recruteering en heeft twee artikelen aan de commissie terugge zonden. De 22 leden der commissie, door de Kamer benoemd tot onderzoek van het ontwerp tot herziening der constitutie, zijn voorstanders van het regeeringsontwerp, met uitzondering van 4 die voor eene on beperkte herziening zijn, en van een ander lid, den heer Allain-Targé die voor de be perkte herziening is, maar op verschillende punten afwijkt van het regeeringsontwerp. De bekende Anglikaansche zendeling Shaw, die indertijd van de Pransche Re geering 25 000 fr. schadevergoeding kreeg voor zijn gevangenhouding te Madagascar aan boord van de Flore, heeft, na van een pleizierreis in Europa te Londen terugge keerd te zijn, een nieuwen eisc'n tegen het Frausch Gouvernement ingesteld, nu wegens het verwoesten van zijn huis en de ver liezen door het bombardement van Tama- tave geleden. De Pall Mall Gazette meldtdat lord Granville Turkije de vorige week heeft uitgenoodigd 15,000 man naar Soedan te zenden. Lord Granville heeft daarop den 27sten van Turkije bericht ontvaugeu, dat het die uitnoodigiug aauueemt. De Standard verneemt uit Kaïro dat in Darfoer een nieuwe Mahdi is opgestaan, die zich verzet tegen den oude, en beweert onzichtbaar te zijn. Arabieren vertellen dat de ware Mahdi zijn tegenstander wilde doen gevangen nemen, doch dat deze in de ruimte verdween, toen hij omringd werd. Pinksteren. »De Nisero.« Voor geest en hart. Verbitterde geesten zal men moeilijk door geweld doen bedaren; het is beter te wachten tot dat hun toorn een weinig gestild zij. Er is geen schoonheidsmiddel voor gelaatskleur, figuur of manieren, dat zoo goed werkt als de wensch om vreugde eu geen leed om ons heen te verspreiden, Er is eene klasse van weldoeners, die hun giften al pruttelende uitdeelen, zonder daarmee iets anders te bedoelen, dan door het lucht geven aan hun grieven, deu omvang te willen vergrooten van den dienst, dien zij bewijzen. Beproevingen zijn als krachtige wind- stroomen, die de stoflagen wegblazen, waaronder de deugd verscholen ligt. Bij menschen van een vast karakter wordt de deugd door het leed slechts ge staald. Op de kleintjes passen. »Jonkmau, knoop de touwtjes los, snijd ze niet door,« zei een koopman, die zeer voorspoedig in zijne zaken was geweest, tot een jongeling, dien hij een pak zag opeumakeu. 't Was het eerste wat hij altijd tot een nieuwen bediende gezegd had; de eerste les, die de jongeling moest leeren, en daarin lag het beginsel van voor- of tegenspoed in zijne koopmansloopbaan ver vat. Op een welgekleed man achter de toon bank wijzende, zeide de koopman: »Dat is een man, die dadelijk zijne schaar neemt en het touw van de pakken op drie of vier plaatsen doorknipt. Hij is een goed winke lier, maar hij zal nooit iets meer worden. Ik veronderstel dat hij van de hand in den tand leeft, en min of meer in schuld is. Het kwaad is bij hem dat hij nooit heeft leeren sparen. Ik zeide dien jongeling zooeveu dat hij de touwtjes moest los- knoopen, niet zoozeer om de waarde van het touw als om hem te leeren dat alles gespaard en niets verspild moet worden. Als een beginner in het leven het denkbeeld vast wordt ingeprent dat niets gemaakt is om verspild te worden, dat zelfs de nietig ste dingen hun nut hebben, is de grondslag tot zijn welvaart gelegd. Allerlei. Op het heerlijk Pinksterfeest lacht de gansche natuur ia haren prachtigen lentedos. En als het redelooze schepsel jubelt eu in zijne taal God den Heer looft, dan mogen wij zeker niet achterblijven, wij menschen, die van God een vonk Zijns Gees- tes verkregen hebben, verstand en vrijheid. Hetgeen daarbuiten op het veld groeit, bloeit en naar rijpheid streeft, komt slechts langzaam tot zijne voleinding. De voortbrengende kracht der natuur heeft tijd noodig om de stof meester te worden. Ook de scheppende Geest des Almach- tigen, die over de gemoederen der menschen is uitgestort, neemt tijd tot voleinding van zijn werk. De Geest Gods zal volgens de heilige Schrift het aanschijn der aarde vernieuwen. Doch hij verlangt daarvoor de medewerking der menschen, en daar hij ook met menschelijke middelen werkt, zoo gaat de wederschepping langzamer, dan de eerste schepping, welke op het woord van den Godde- lijken wil onmiddellijk ontstond. Als wij klagen dat Gods hand op zich laat wachten, dan weten we niet, wat we doen.'t Moet onze trots en vreugde zijn, dat de eeuwige Geest ons stofgeborenen, tot zijne werktuigen, tot zijne strijders heeft uitverkoren. En als moeite en lijden, kommer en nood oi.s drukken, zooals dat in deu strijd onvermijdelijk is, dan moeten wij niet be droefd zijn, veleer moeten we jubelen, dat wij in den grooten strijd van het goede tegen het kwade, van den Hemel tegen de hel, onze sporen mogen verdienen. Al zijn de lastjn des levens nog zoo zwaar, in ons gemoed zal het lente en een lieflijk Pink sterfeest zijn, als wij den Geest der waarheid en der liefde in ons hebben opgenomen. Wat wij zien en hooren en met ons lichaam waarnemen, is ijdele schijn en een nevel, die voor het mor genrood vau den jongsteu dag zal verdwijnen als de schimmen van den nacht voor de morgenzon. De Geest alleen blijft. En onze geest zal in alle eeuwigheid bij dien geest blijven, wiens woon plaats en evenbeeld hij op aarde geweest is bij den goeden of bij den boozen geest. De keus is de zaak van onzen vrijen wil. De stukken, welke op de zaak der Nisero betrekking hebben, zijn in het Engelsche Par lement rondgedeeld. Zij zijn ten getale van 109 en loopen tot 30 April jl. Men vindt er be langrijke rapporten in, onder anderen van drn heer Maxwell, die, gelijk men weet, door de En gelsche Regeering belast werd met de taak, om met den radjah van Tenom te onderhandelen over de invrijheidstelling der gevangenen. De laatste brief van dien heer is geschreven uit Singapore en draagt de dagteekening van 22 Maart. Hij stelt daarin aan de Britsche Regee ring voor om haar bemiddeling aan te bieden op zoodanige wijze, dat aan den strijd tusschen Nederland en Atjeh een einde kome, daarbij uit gaande van het beginsel, dat het gebeurde met de Nisero slechts als een incident in dien strijd moet beschouwd worden. De nota van 29 April, welke lord Granville aan den Nederlandschen gezant te Londen deed toekomen, is blijkbaar een gevolg van dit schrrjven des heeren Maxwell. Ziehier den hoofdinhoud der nota, volgens een particulier telegram in de N. R. Ct. Lord Granville zegt, dat naar hetgeen uit de door hem verkregen inlichtingen volgt de ware reden van de gevangenneming der schepelingen ligt in de politiek der Nederlandsche Regeering. Zij toch heeft de Atjehsche peperhavens gesloten, en daardoor aan den Radjah en de bevolking van Tenom zware onverdiende verliezen toege bracht. Naar de meening van lord Granville staat het vast, dat de gevangenen niet zullen worden losgelaten, voordat de geschillen tusschen Nederland en Atjeh op billijke wijze zijn vereffend. Daarom biedt hij Engelands bemiddeling aan, die niet alleen moet strekken om de scheepsbe manning te bevrijden, maar ook een pacificatie van Sumatra op billijken grondslag te verkrijgen. Hij beroept zich ten deze op de tractaten, die in 1824 en 1871 tusschen Engeland en Neder land zijn gesloten met oogmerk om de belangen van vrede en handel in den Indischcn Archipel te bevorderen, en welke belangen thans door den langdurigen strijd tegen Atjeh in gevaar worden gebracht. De processie naar Sittard uit Rotterdam zal Zaterdag 14 Juni, die uit Nederhorst- den Berg Dinsdag 17 Juni a. s. vertrekken. Voor nadere bizonderheden verwijzen wij onze lezers naar de advertenliën voorkomende in dit nummer onzer Courant. De Tweede Kamer heeft eergisteren over alinea 6 van art. 24 der schoolwet, zijnde de grondslag van berekening van het aantal schoolgaande kin deren, eene beslissing genomen. Het regeerings- voorstel is verworpen met 42 tegen 38 stemmen; het amendement van de heeren Mackay c. s. ver worpen met gelijke stemmenverdeeling en hetamen- demect-Borgesius c. s. aangenomen met 41 tegen 39 stemmen. Het door den Minister overgenomen amendement van den heer v. d. Eeltz (vrijheid tot toelating van 600, in plaats van 400 kinderen op ééne school) is aangenomen met 54 tegen 26 stemmen. Het gansche wetsontwerp tot wijziging der wet op het lager ouderwijs is gisteren aangenomen met 40 tegen 31 stemmen. De Minister van waterstaat, handel en nij verheid brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de maand Juli een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van candidaten, dingende naar een getuigschrift vau voldoend afgelegd examen voor opzichter van 's Rijks waterstaat. De voorwaarden en de verdere bizonderheden zijn vermeld in de Staatscourant van 29 dezer. Amsterdam, 30 Mei. De Keizerin van Oos tenrijk heeft het voornemen 10 Juni e. k. van hier te vertrekken. Donkerbroek, 30 Mei. Vrijdag is alhier een huisgezin, man, vrouw en vier kinderen, gerech telijk uit zijne woning gezet, en tot nog toe ver toeft het onder den blooten hemel. De lastgever hiertoe is de vader der vrouw. Helder, 30 Mei. Van 8 tot 15 Juni e. k. zal in deze gemeente eene Nijverheids-Tentoon stelling worden gehouden. De beste inzendingen zullen met zilveren en bronzen medailles en diplo ma's worden bekroond. Utrecht, 30 Mei. Eergisteren is alhier de heer P. in een gesloten bad in de zwem- en badin richting aan den Krommen Rijn verdronken. Groningen, 30 Mei. De Raad dezer gemeente heeft besloten, aan minvermogenden kosteloos wa ter uit de waterleiding te verstrekken en te dien einde in verschillende deelen der gemeente dage lijks twee malen dit water verkrijgbaar te stellen voor hen, die van het Gemeentebestuur en daar toe strekkende kaart ontvangen. De gemeentepom- pen leveren meest ongeschikt water. Steenbergen, 30 Mei. Onder deze gemeente is een polderwerker uit Zeeland in het Slaak verdronken. Arnhem, 30 Mei. Ruim 5200 van de 44,000 Arnhemmers zijn aangeslagen in de gem.-inkom stenbelasting; daarvan 3000 »oor een inkomen van 500 a 1000 en 875 voor een van meer dan 3000. Zutfen, 30 Mei. De gasfabriek alhier heeft in 1883 een winst van 33,875 opgeleverd (gasprijs 10 ets.) Schoten, 30 Mei. De nieuw benoemde bur gemeester, de heer J. Arnoldy, deed heden zijn intocht in deze gemeente, waar hij op zeer plechtige wijze door den Gemeenteraad en een aantal gemeentenaren werd ontvangen. GEMENGDE BERICHTEN. Een 25 jaren geleden zoo schrijft een ooggetuige, die het Gerard Keiler-antwoord gelezen had werden, bij gelegenheid van een inspectie van een der korpsen van het legtr, door den kolonel, op last van den inspect ur- generaal, eenige vragen tot de officieren gericht. Vr.: „Mijnheer X, wat noemt men strategie?" Autw.: „Men weet niet waar zij aanvangt of eindigt." Vr.: „Da vraag is, wat men onder strategie verstaat." Antw.: „O zoo, kolonel! Ja, hm! strategie dat is eigenlijkmenage-boekhouden." Men weet niet voegt onze berichtgever er bij wanneer de officieren meer gelachen heb ben, na dat antwoord of toen deze strateeg la ter hoofdofficier werd. Een echtpaar teGoën ga, datzijn gouden bruiloft vierde, schonk aan ieder der arbeiders van het dorp een tienguldenstuk. De heer Gye, directeur der Kon- Italiaansche Opera, Covent Garden, te Londen, heeft dezer dagen nog een proef doen nemen met de brandvrije asbestverf, in het begin van 1882 voor dien schouwburg geleverd en met welke al het houtwerk is geschilderd dat zich in de nabij heid van het tooneel bevindt. Hiertoe heeft hij een stukje hout los gemaakt, dat slechts gedeel telijk met asbest-verf was bedekt; dit werd ge durende verscheiden minuten in een heeten oven met een flink vuur gelegd, en het resultaat was dat het hout waar geen verf was, dadelijk geheel verteerde, terwijl het geschilderde nagenoeg intact bleef. Deze verf was geleverd door de United Asbestos Co. (Ltd), te Londen. De onlangs overleden Britsche brouwer koning Michael Thomas Bass schonk zijn naam aan het beroemde „Bass-ale" ep aan zijn erfgenamen 2 millioen pond. Dat eenden soms ook andere vo gels dooaen en opeten is misschien menigeen on bekend. Een voorbeeld van dien roofvogelsaard zag men onlangs op de vogeltentoonstelling te Weenen. Daar werd een musch, die var. het een- denvoer kwam snoepen, plotseling door een der eenden gepakt, doodgebeten en, nadat allen te zamen langen tijd om het lekkere beetje gevochten hadden, eindelijk door een groote eend opgeslokt. Vijf minuten later was er een tweede musch ge vangen, en nu de eenden daar eenmaal met de musschenjacht bekend zijn, zullen zij die zeker wel voortzetten. H. W ess'o erg heeft in de Duitsche Bouwcourant over de duurzaamheid van houtbe- stratiug medegedeeld, dat het doortrekken van de blokjes met zware teerolie weinig bevalt, omdat door den invloed van de zonnewarmte een deel van de ingedrongen vloeistof uitzweet en de opper vlakte van het plaveisel vuil maakt. Daarentegen levert het doordringen van de blokjes met zink- chloride en eene oplossing van karbolzuur (systeem Rutgers) eene volkomene beschutting tegen rotting, verzekert de elasticiteit van het hout en is geheel vrij van bovengenoemde gebreken. Hoe verschil lend ook de uitkomsten zijn van de tot dusver genomen proeven met houtplaveisel, zoo kan men echter op grond van nauwkeurige en onbevoor oordeelde waarneming zeggen, dat met goed mate riaal en bij goede behandeling dit plaveisel althans even goede resultaten geeft als met asphalt- en steenplaveisel tot nu toe zijn verkregen. Nabij Tourcoing is eene bende "alsche munters ontdekt. Een hunner, Joseph Henninck, is gevat. Men vond een aantal valsche Belgischs vijffrankstukken met het beeld van Leopold II er, het jaartal 1873 bij hem. Vijf leden van Henniuck's familie hielpen hem ter verspreiding der valsche munt. Zij hadden de vlucht genomen, toen de geudarmes hen wilden oppakken. Een groot ongeluk had eergist c- ren namiddag tc Valkenburg kunnen gebeuren, bij de aankomst van den personentrein uit Aken, te 3 u. 8 m. Men had nl. vergeten den wissel te veranderen. De stationschef bemerkte dit eerst, toen de trein nog maar eene halve minuut van den wissel verwijderd was. Zonder zich te beden ken, sprong hij naar den wissel, en verlegde dien juist op hot oogenblik, dat de trein dit punt bereikte. Door zijne onverschrokkenheid werd eene ontsporing voorkomen, van welke de gevol gen vreeselijk zouden zijn. Als een groote zeldzaamheid deelt men ons uit Deventer mede, dat daar reeds Dins dag-middag het eerste nieuwe hooi (gewas 1884) is binnengebracht. Hel was van puike qualiteit. De beide bekende biljartkampioenen, de heeren Bijlsma en Bierling, hebben het voor nemen opgevat om ook eens aan de Noord-Hol landers te laten zien hoever men het op het biljart kan brengen. Te Wormerveer en te Alkmaar zal door hen eene partij gespeeld worden. Op de tentoonstelling in het Kristallen Paleis hebben weder vele kunstenaars gouden en zilveren medailles verkregen of, juister gezegd, verdiend, want zij ontvingen slechts een getuigschrift, dat de medaille vertegenwoordigde. Ais de kosten dier onderscheidingsteekenen niet zijn te vinden, men love dan enkele medailles uit, en voor hen, die ze veroverd hebben, zullen zij de hoogste eer zijn. Thans, nu er slechts een stuk papier mede gemoeid is, ligt het in den aard der zaak dat de commission van beoordee ling er vrij mild mede zijn en een bekroning veel van baar waarde verliest. Maar nu het stelsel der bonnes marques ook op kunstgebied dat der prijzen heeft verdrongen, is het te ver wonderen, dat men ook geen gouden medailles met brillunten omzet uitlooft: 't kost niet meer dan drie woordeu schrift. Men zou zelfs een buitenplaats of een koets met paarden op papier aan de bekroonden kunnen toekennen. Het geduld van het papier is onuitputtelijk. Een eigenaardige vondst deed dezer dagen de eigenaar van een vischwiukel te Berlijn. Hij sneed een 24 pond zware, in de Wezer gevangen zalm open en vond in der, buik daarvan een groot matrozen knipmes. Het was geopend en droeg den naam Jack Tar. Te oor- decden naar der, verroesten staat waarin zich het voorwerp bevond, moet het reeds lang in den buik van den visch verblijf gehouden hebben. De zalm heeft het mes waarschijnlijk gretig ingeslikt, toen het var, een of ander schip over boord viel. Ook in Engeland is, zooals men weet, in den laatsten tijd een beweging tot ver eenvoudiging van de spelling. In een onlangs verschenen werk van Prof. Newman Christianity in its cradle b. v. zijn weer tal van overtollige letters weggelaten en leest men: lerned, honor, gardar, in plaats van: learned, honour, guard, are enz. De pogingen tot hervorming vonden echter tot dusverre nog niet veel instemming. Zulke weglatingen van letters kunnen dan ook allicht aanleiding tot vergissingen gever,. Alamen b. v. in de nieuwe Duitsche spelling leest: Denn ein schönes Gut. auf Erde ist am Ende doch der Rum, zou misschien menigeen geneigd zijn aan iets anders dan den roem Ruhmte denken. Aan een Ministerie te Berlijn. „Bod e, is mijnheer Muller hier?" „Heet u ook Hirsch en bent u geldschieter?" „Neen, mijn naam is Werner." „O zoo, dan is mijnheer er. Ziet u, als u Hirsch had geheelen en geldschieter waart, dan had mijnheer juist gisteren 14 dagen verlof gekregen." Groote Mogendheden. Toen A 1 e x a ri der Baring aan het hoofd kwam van het beken de bankiershuis „Baring Brothers,/, deed hij financiëele operatiën op groote schaal er, van Europeesch belang; de grootste misschien wel een van de grootste die door een enkel ban kiershuis ondernomen werd is dat hij Frank rijk van de nachtmerrie eener occupatie door Russische, Pruisische en Oostenrijksche legers elk 50,000 man sterk, bevrijdde door het leenen van een som, ongeveer 1,000,000 pd. st. groot. Die momentaneele transactie deed den geestigen Eranschen premier, den Hertog de Richelieu, zeggen: „Er zijn zes groote Mogendheden in Europa: Engeland, Frankrijk, Rusland, Oosten rijk, Pruisen en Baring Brothers.,, Drie Fransche vélocipèdisten kwamen Dinsdag-avond te Deventer var, Zutfen aan. Zij hebben de reis per velocipede van Frank rijk naar ons land gemaakt en zullen het op dezelfde wijze verder bezoeken. Hoeveel van de 4,114,015 Nederlan ders meent mer. wel, dat meer dan f 2000 in komen hebben? Niet meer den 44,000, of iets meer dan 1 pet. Daarentegen moeten 165,000 het doen met f600 a f 1200 'sjaars, en 40,000 hebben f1200 a f2000 te verteeren. In het ge heel zijn er van de ruim 4 millioen slechts 250,000, of minder dao'/ie, die wegens een eigen inko men van meer dan f 600 in handen van den fiscus vallen. Een ambtenaar van financiën heeft dit verzekerd; hij voegde er bij, dat de drie rijkste Nederlanders, die respect, voor een inko men van f300,000, f450,000 en f 460,000 te boek staan, te Amsterdam wonen. Er moeten echter in het geheel, voor zoover de fiscus weet, slechts 32 „steinreiche" Hollanders bestaan die meer dan een ton 'sjaars te verteeren heb ben,,. De cijfers zijn ontleend aan de raming, die bij de memorie van antwoord over de klas- senbelasting is gevoegd. De jaarwed de van den Burgemees- ter van Sioux Falls (Dakota) bedraagt een ge heelen dollar. Toen de tegenwoordige mayor, de heer Schiitzel, voor de eerste maal zijn jaarwed de zou ontvangen, werd hem een nieuw gemun te zilveren dollar overhandigd, met deze inscrip tie „Jacob Schiitzel, eerste Burgemeester van Sioux Falls; zijn bezoldiging voor een vol jaar uitbetaald door Edwin E. Sage, stads-betaalmees- ter.„ Een knevelquaestie werd dezer dagen voor de rechtbank van Birkenhead behan deld. Een huisknecht, die op staanden voet was weggejaagd, omdat hij zich niet wilde laten sche ren, had een eisch tot betaling van zijn loon en kostgeld ingesteld tegen zijn meester, die weigerde hem iets te geven. De rechter verklaarde, dat een heer het recht had van zijne bedienden te eischen dat zij zich zouden scheren, en de recht bank ontzegde den eisch van den bediende. De phototrraaf Alexandre te Brus sel, heeft fraaie photographiën vervaardigd van het stadhuis te Brussel, op het oogenblik dat beide Koningen en Koninginnen op het balkon verschenen. De prijs is f 2.50. Volgens het Gei 11. Pol. - Nieuws z ij n te Amsterdam twee personen W. F". Wolfers, vroeger deurwaarder in de prov. Utrecht, en G. Gatsonides, de zoon van een geacht Groningsch Rijksambtenaar, naar de cel gebracht, om het zelfde misdrijf, waarvoor zij ook in net vorig jaar gearresteerd waren. Zij vervoegden zich bij verscheidene ingezetenen ter invulling van de belastingsbiljetten en gaven, tegen ontvangst van ƒ2, de verzekering, dat men nu minder belasting dan vroeger zou hebben te betalen. Velen zijn van die bedriegerij de dupe geweest. In de g r a a f s c h a p g e v a n g e n i s te Lincoln werd eergisteren een oude vrouw, Mary Lefley genaamd, met de strop geëxecuteerd. Zij was wegens vergiftiging van baar man ter dood veroordeeld. De man had van zijn vrouw een met rattenkruid toebereide rijstpudding te eten gekregen, waaraan hij onder vreeselijk lijden was bezweken. Een der ingezetenen vau Noord laren had eergisteren-morgen, bij het na; Lu zij ner netten in het meer, eene zonderlinge vangst. In plaats van visch toch, vond hij daarin twee zeldzame vogels, die hij levend mocht machtig worden. Tusschen de twee en drie voet groot, met scherpen, elsvormigen, ongetanden bek, ge- kuifden kop, de pooten bijna aan het einde van het achterlijf, schijuen zij te behooren tot het duikersgeslacht (gehoornde duiker), dat in de om streken van de Noordpool te huis behoort en als trekvogel op zijne tochten somtijds onze kusten bezoekt. Twee slimmerds. Sergeant. Bij 't marechee- ren moet steed9 met den linker voet worden aan getreden. Recruut. Maar als men nu twee rechter voeten heeft en geen linker? Sergeant. Zulke verminkte kerels worden in den dienst niet aangenomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2