BUITENLAND. B 1 fl fi i\ L A N l>. GEMENGDE BERICHTEN. te verliezen. Wat heeft de Regeering tot dusver aan het land geschonken? In materieel opzicht de verkwisting der Staatsfinanciën, de verwaarloozing vau de belangen van den landbouw, van den handel en van de industrie, de aanhoudeude ver hooging der belastingen zonder het steeds wederkeerende deficit te kunnen vereffenen. In moreel opzicht: het ontslaan der on- berispelijkste en meest verdienstelijke amb tenaren de partijdigheid bij het begeven van ambten en eereposten de verdrukking onzer stedelijke en gewestelijke vrijheden door een tegen alle traditiën strijdend sys teem van centralisatiede instelliug van een onderwijsstelseldat met de godsdien stige overtuiging der bevolking in onmis kenbare tegenspraak is; den dwang door de openbare macht uitgeoefend om door honger de armen te noodzaken hunne kinderen naar de openbare school te zenden het geweld dadige afbreken van de diplomatieke be trekkingen met het Vaticaan, het oudste en eerbiedwaardigste Hof der gansche we reldde verbeurdverklaring der gestictfien van weldadigheid de ontwijding der kerk hoven, de willekeurige afschaffing van hon derden Vicariaten, de inhouding van een groot gedeelte van het honorarium der Geestelijken, in een woord: de verminking van alle rechten der Kerk en der religieuze vrijheid, zoomede de vernedering van de positie der rechters, die men tot slaven dei- Staatsmacht maken wil; oneerlijke kies wetten; die bestemd zijn de heerschappij van het liberalisme voor altijd te beves tigen: ziedaar de schanddaden, welke O de tegenwoordige Regeering brandmerken. Overal heeft zij tweedracht gezaaid; op dit oogenblik is er geen dorp in het land, op 't welk ons nationaal devies (Vunion fait la fcrce) niet een bittere hoon zou zijn. Nadat het Ministerie aldus de grondvesten onzer sociale inrichting heeft ontzet, kon het aan den steeds wassenden aandrang der demagogie geen weerstand meer bieden. De O O O monarchie wordt bedreigd. Vroeger prees men de voorzichtigheid, de rechtschapenheid, den zin voor orde onzer bevolking, heden hebben de verderfelijke leerstellingen hunne organen in de pers, hunne talrijke aan hangers bij het volk, hunne vertegenwoor digers in het parlement. Machteloos om hen te bestrijden, is het Ministerie gedwongen, zelf de maatregelen te nemen, welke de zegepraal dezer leerstelsels zullen ten ge volge hebben. Zulk een gevaarlijke toestand, die siuds het verkrijgen onzer nationale onafhanke lijkheid zonder voorbeeld is, legt den Ka tholieken zware plichten op de schouders. Zij alleen kunnen België redden, daar zij hunne kracht in de waarheid hunner leer, in de vurige liefde voor de vrijheid en in de achting voor het gezag putten. (Slot volgt J De Association libérale te Brussel heeft de 16 aftredende afgevaardigden candidaat gesteld. In den Frauschen Senaat wilde Ga- vardie de Regeering interpelleeren over de zaken van Egypte. Ferry verklaarde, dat het onmogelijk was daarover thans van gedachten te wisselen. Gavardie hield vol, maar werd tot de orde geroepen en ge censureerd. De Engelsche Regeering heeft eeue dépêche ontvangen van Egertouuit Kaïro, waarin de ontvangst gemeld wordt van eau telegram uit Soeakiu, volgens hetwelk een uit Berber gezonden bode gevangen ge nomen is door Osman Digna. Door Osman naar Soeakiu gezonden boden brachten het bericht dat Berber in de handen der op standelingen gevallen is. Het geheele personeel van het Itali- aansche Consulaat te Constantinopel is voor het Hof van Appel van Ancona ge dagvaard om te antwoorden op een aan klacht wegens knevelarij en valschheid in openbare geschriften. Het aantal beschul digden bedraagt 10, waaronder de consul, cavaliere Simondetti. Uit Cauda wordt gemeld dat de Christenen aldaar geweigerd hebben in eeue schikking te treden, volgens welke er 5000 T. ponden 'sjaars betaald zou worden louter tot onderhoud van moskeeën op het eiland. De Christenen dreigen dat zij geene belastingen zullen betalen. Daar op heeft de Gouverneur zijn ontslag ge nomen. De toestand is zeer gespannen. Omtrent de installatie van den nieu wen Koning van Zoeloeland door de Boeren wordt- nader gemeld, dat de plechtigheid den 21sten plaats had in een kamp bij Ingome-bosch. Ongeveer 7000 Zoeloes wa ren tegenwoordig. De drie broeders van Cet-ewayo woonden de kroning van hun neef Diuizoeloe bij. Umnyama, Oham en Usibepu zondeu vertegenwoordigers en er kenden Dinizoeloe onder voorwaarden dat zij in het bezit van hun onafhankelijk gebied blijven. Naar de Haagsche Courant verneemt, is eene internationale conferentie ter bespreking eener regeling van het vervoer van landverhuizers aan staande. Het initiatief daartoe zou genomen zijn door de Nederlandsche Regeering. Door Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land is bepaald, dat de verkiezing voor een lid der Staten in het kiesdistrict Schagen, in de plaats van den heer H. Koomen, overleden, zal plaats hel ben op Dinsdag 1 Juli e. k. en de herstemming, zoo die noodig mocht zijn, op Dinsdag 15 Juli e. k. Aan de Tweede Kamer is aangeboden een wetsontwerp betreffende het in werking treden van het nieuwe wetboek van strafrecht met 1 Januari 1885. Het strekt tot regeling van den overgang van de oude tot de nieuwe strafwetgeving, en om overeenstemming te brengen tusscheu de bestaande wetten en het nieuwe wetboek. Een wetsontwerp strekkende tot het aangaan eener nieuwe geldleening, kan dezer dagen bij de Tweede Kamer worden ingewacht. De leening ziu groot zijn 60,000,000 reëel ad 4 pet. Met dat bedrag ware dan te voorzien in de noodza kelijke behoeften tot het aanstaande jaar. Amsterdam, 3 Juni. Door wijlen vrouwe M. W. E. Gribling, echtgenoote van den heer T. J. Alberdingk alhier, is een legaat groot f 1000 besproken aan de R. K. parochiekerk van den H. Dominicus alhier. Steenbergen, 3 Juni. In deze gemeente is een ruim 2jarig knaapje in eene sloot nabij de ouderlijke woning verdronken. Voorburg, 8 Juni. Door een werkman werd Zaterdag in een sloot achter deze gemeente gevon. den het lijkje van een pas geboren kind, aan welks halsje een touw bevestigd was, Zwolle, 3 Juni. De Zwolsche gaarkeuken keert over 1883 aan de aandeelhouders een dividend van 5 pCt. uit. Kampen, 3 Juni. Eergisteren heeft een kwaad, willige een paard, dat in een weide liep, een stuk van een oor afgesneden. Rotterdam. 3 Juni. Gedurende Mei zijn in 1509 huisgezinnen in deze gemeente nieuwe ge vallen van mazelen voorgekomen. Muntendam, 3 Juni. Tegen een tolgaarder alhier is voor de Rechtbank te Winschoten 21 dagen celstraf geëischt, wegens het tappen van sterken drank voor geld (recidive). Kralingen, 3 Juni. In de afgeloopen maand Mei zijn er alhier door de mazelen aangetast 27 personen. Er waren 3 gevallen met doodelijkeu afloop. Z. K. H. Alexander, Prins van Oranje, die zich sedert het begin der vorige week ongesteld gevoelde, was in de jongste dagen bedlegerig en, volgens mededeeling van de ge- neesheeren, lijdende aan gastrische koorts. Zondag openbaarden zich verschijnselen van bedeukeüjken aard. Tot gisteren hield de koorts aan. De toe stand van den hoogeu lijder is zeer zorgwekkend Wegens het plegen van ongeoor- loofde handelingen, achterhouding van brieven enz. werd de brievengaarder D. J. D. te Oene, gem. Epe, voorloopig in zijne betrekking geschorst, terwijl een streng onderzoek wordt voortgezet. Een groote stoeterij had de Rus- sische R gentes Anna Karlowna (17401741). Zij bezat 60 rijpaarden en ruim 300 rijtuigpaar- den en had daarbij 442 rijtuigen. Een en an der kostte haar 50,000 roebel per jaar. Een te Freiburg, in Baden, gevan gen genomen gematigd nihilist, Bouligin genaamd, moet het slachtoffer van een noodlottige vergis sing zijn. Men heeft hem namelijk gevat in plaats van een ter dood veroordeelden nihilist, Deutch genaamd, op wien hij eenigszins gelijkt. Zijn vrienden stellen nu ijverige pogingen in het werk om te bewijzen dat hij Deutch niet is, en hem zoo voor een wissen dood te behoeden. Naar de Industrie Blatter berichten, heeft zich te Londen opnieuw de z. g. zwarte bende gevormd ter oplichting van kooplieden op het vasteland. De hoofdcommissaris van politie te Bremen waarschuwt tegen een zich noemenden H. Bleichert uit Hoga, zich noemende deelge noot der firma Maltrin te Londen. Een officiers-familie teWohlau ontving tegen 't einde vau Maart een brief van verwanten te Dantzig, waarin gemeld werd, de kinderen daar aan de scharlakenkoorts ziek la gen. De jongste knaap van het gezin te, Wohlau kreeg de enveloppe van den brief om er mee te spelen. Na zes of zeven dagen kreeg hij de scharlakenkoorts en later, met tusschenpoozen van 2 en 3 weken, ook zijn twee zusjes. Daar te dier plaatse en in de naaste omgeving sedert zes maanden geen geval van die koorts was voor gekomen en de huisgenooten ook niet met der gelijke zieken in aanraking waren geweest, is de waarschijnlijkheid hier zeer groot dat de brief de smetstof heeft overgedragen. De drie ziekte gevallen te Wohlau hadden overigens een zacht aardig karakter. Omtrent de b e k e n d e v e r g i s s i n g met de orde van den Nederlandschen Leeuw tusschen de beide Belgische schilders A. Stevens wordt nu bericht, dat de Belgische regeering den heer Agapit Stevens een proces zal aandoen tot uitlevering van het eerbewijs, dat niet voor hem, maar voor den heer Alfred Stevens, be stemd was. Men herinnert zieh den soldaat Salvador Misdea, die 13 April in een kazerne bij Napels vijf zijner kameraden met geweer schoten doodde en anderen verwondde. De moordenaar is nu door den krijgsraad ter dood veroordeeld.Zonderling toeval: op het oogenblik zelf, dat de krijgsraad dit vonnis uitsprak, schoot in dezelfde kazerne een recruut een sergeant dood die hem berispte. Deze toevallige samenloop var. omstandigheden heeft een levendige ontroering teweeggebracht. Naar de Amst. Ct. mededeelt, is de heer Raffalovich op verzoek ontslagen als direc teur van den Parkschouwburg te Amsterdam en heeft hij zich naar Duitschland begeven. Men zegt nu: ,tRaffalovich zit te Berlijn en de aan deelhouders zitten te Weenen, (te weenen) 't Is trouwens een publiek geheim, dat de tinanciësle toestand van den Amsterdamschen schouwburg alles behalve couleur de rose mag genoemd worden. Een zonderling proces is te Par ij s thans aanhangig. Alexandre Dumas heeft de aanklacht ingediend tegen den schilder Jacquet, dat deze hem heeft afgebeeld als den Jood van Bagdad. De heer Lippman, zijn schoonzoon, heeft getracht het doek te vernielen, en nu ver langt Duuias dat den schilder verboden worde het stuk te verkoopen, en dat het vonnis in twintig dagbladen worde openbaar gemaakt. Evenals er tusschen Calais en Rome, en tusschen Parijs en Constantinopel, recht- streeksche treinen loopen, louter salonwageus, die bij de grootste snelheid de uitgezochtste ge makken aanbieden, zoo is men thans bezig een dergelijken trein tusschen Lissabon en Petersburg te laten loopen: de afstand tusschen deze twee plaatsen zal daarmede binnen de 91 uren worden afgelegd. Deze Elite-trein zal loopen over Parijs en Berlijn. Een proeftocht is reeds tot Eydkuhnen, aan de Russische grens, afgelegd. Yoor Berlijn zal ouder anderen dit voordeel er in liggen, dat de post van daar naar Zuid-Amerika 5 of 6 dagen later kan worden verzonden. In de zinkfabriek te Eisden is Vrijdag jl. een machinist door een zoogenaamd vliegwiel gegrepen en weggeslingerd, met het ge volg, dat hem beide beenen, een arm en eenige ribben werden verbrijzeld. Men vreest voor zijn leven. Een zonderling misdadiger Shep Tinker genaamd, is dezer dagen te Corry, een dorp in Pennsylvanië (Ver. St.) overleden. Hij kende de werken van Shakespeare, Milton, Byron en Homerus nagenoeg van buiten, en hij beroemde zich, dat hij ruim 400 paarden gestolen en in 10 verschillende tuchthuizen gezeten had. Veertig jaren geleden stond hij aan het hoofd van een rooverbende, die de schrik was van West-Penn- sylvanië, Ohio, Kentucky en Indiania, en soms maakte hij ook valsche munten. Eens was hij des wege te Jamesville gevangen gezet; maar het doch tertje van den cipier, liet hem ontvluchten.Zijn eerste gevangenisstraf onderging hij onschuldig, voor een paardendiefstal dien hij niet gepleegd had. Maar toen hij weer in vrijheid gesteld was, werd hij werkelijk een paardendief. Tinker wist echter zijn rooverschap zoo geheim te houden, dat hij langen tij.1 voor een zeer vroom man doorging. Hij was zelfs een tijdlang godsdienstvoorganger en terwijl hij zijn preeken voor de boeren hield, stalen de mannen van zijne bende de paarden zijner aandachtige toehoorders. In zijn geboorte plaats, bij Athene, in Ontario, stelde hij zich candidaat voor het ambt van vrederechter, onder bedreiging van struikroover te zullen worden als men hem niet koos. Hij werd niet gekozen en hij hield woord: zijn bende maakte aanhoudend de streek onveilig. Eindelijk werd hij gevat en tot 10 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Na kwijtschelding van een deel zijner straf, keerde Tinker terug naar zijn geboorteplaats, waar hij zich weer candidaat voor het rechterschap stelde. Hij werd nu gekozen, maar niet tot het ambt toegelaten. Gedurende de laatste twintig jaren leefde Tinker als een ordentelijk burger. De bekende financier Dr. Bethel Henry Strouszberg is Zaterdagavond te Berlijn, waarheen hij zich voor zaken uit Londen bege ven had, aan eene beroerte overleden. Lichtend papier dat tevens on doordringbaar is voor vocht, wordt thans in Engeland bereid. De ondoordringbaarheid wordt verkregen door bichromas potassae, terwijl het lichtgevend vermogen onstaat door een poeder uit zwavelcalcium, barium en strontium bestaande. De formule is als volgt: water 10 deelen, papier deeg 40 deelen, lichtgevend poeder 10 deelen, gelatine 1 deel, bichromas potassae 1 deel. De vervaardiging van dit papier geschiedt op dezelfde wijze als van gewoon papier. Het lichtgevend vermogen wordt, naar men beweert, maanden lang behouden. Te Rijssel is een ascenseur, waarin zich 20 personen bevonden, van een hoogte van 40 meter naar beneden gestort. Drie perso nen werden gedood, de anderen gewond. Dit ongeluk heeft eene groote verslagenheid in de stad teweeggebracht. Z a t e r d a g-m iddag ontdekte de lste luitenant De Eize, te Brcla, voor zijn raam op de Bellamykade gezeten, eene drukte, die aanleiding gaf tot het vermoeden dat er een kind in het water was gevallen. Hij snelde naar de plaats toe, sprong te water en had het geluk een kind van een bijna zekeren dood te redden. Dit is binnen korten tijd de tweede maal, dat deze officier een dergelijk voorbeeld van mensch- lievendheid gaf. Te Goirle nabij Tilburg heeft een hevige boschbrand gewoed, waardoor vele heet. hout vernield werden. De oorzaak wordt toege schreven aan het vallen van vuur van een voor bijrijdenden trein. A a n Figaro wordt uit Lyon g e- meld, dat aldaar onder de handelaren en fabri kanten veel gesproken wordt van een nieuw weeltoestel, door een Rus, Laerson geheeten, uitgevonden en waarop de Eransche consul te Moscou zijne regeering aandachtig heeft gemaakt. Deze uitvinding zou eene volslagen verandering brengen in de weverijen, niet minder dan die voor zestig jaren is ontstaan door de uitvinding van Jacquard. De inrichting is van dien aard, dat de handenarbeid er zeer door vereenvoudigd wordt, en dat men met den nieuwen toestel alle garens kan weven, zoowel van zijden, wollen, linnen en katoenen als gemengde garens. In 't gehucht Heen (N.-B.) is een driejarig jongentje in eene sloot gevallen, terwijl de moeder een oogenblik afwezig was. Toen het kind op het droge werd gehaald, had het reeds opgehouden te leven. Zeilschepen met stoo m hulpver- mogen. Blijkens het „New-York Maritime Re gister" zal het stelsel dei vaisseaux mixtes, der zeilschepen die tegelijk vau schroef en stoom machine zijn voorzien, ten einde bij windstilte of in geval van nood zich op hun eigen beweegkracht te kunnen verlaten, zijne wedergeboorte bele ven. In Amerika hebben weder proefnemingen plaats gehad met, zulke schepen, auxiliary steam- vessels. De proeven zijn vrij goed uitgevallen en de gebreken, die bleken te bestaan iu den bouw, de soort of de takelage der schepen, zijn volstrekt niet onoverkomelijk. De kosten bleken weinig grooter te zijn dan van een gewoon zeilschip. De stoomzeilschepen kunnen op menige plaats groote concurrenten worden voor de stoomschepen. En ook voor lange reizen, of voor goederen, die de geringste transportkosten vereischen, zal de hulp stoomboot zeer waarschijnlijk de plaats van het zeilschip zonder meer vervangen. Het Register is van oordeel, dat vermits de gelukkige verbinding van stoom en zeil niet alleen in mechanisch, maar ook in mercantiëel opzicht practisch schijnt te zijn, de Oceaan-vrachtdrager van de toekomst waarschijnlijk het hulp-stoom-zeilschip zal zijn. Zaterdag avond te ruim 11 uren is een tot heden onbekend gebleven manspersoon door de van Leiden komende stoomtram even voorbij de Vinic onder Zoeterwoude overreden. Door het personeel dier tram is de man naar Voorschoten gevoerd, waar geneeskundige hulp werd ingeroepen. De geneesheer gelastte echter zijne overbrenging naar het academisch ziekenhuis, werwaarts hij per extra tram is vervoerd. Te Leiden gekomen, was de man nog in leven, doch alvorens 't ziekenhuis bereikt te hebben, was hij overleden. Door de politie te Leiden in ontvangst genomen, is zijn lijk aldaar in de loods voor drenkelingen gebracht. De man was vreeselijk verminkt: behalve eene groote en diepe wond iu het aangezicht, was zijn linkerbeen gebroken en dat been aan de kuit geheel opengereten, zoodat de man vermoedelijk aan bloedverlies onder het vervoer is overleden. De commissaris van rijks politie te Leiden heeft beslag op het lijk gelegd, hetwelk inwendig zal worden geschouwd. Bij het onderzoek ter plaatse moet gebleken zijn, dat de ongelukkige iu beschonken toestand aan den kant der sloot is gaan liggen, juist op dat gedeelte, waar de tram kort langs den kant rijdt. De machinist, die op eenige passen afstand iets aan den kant zag liggen stopte onmiddellijk, doch kon niet verhinderen dat de man aangegrepen en ver moedelijk daarna overreden werd. Dezer dagen werden te Arnhem bij de opgravingen voor de waterleiding op de Markt, ten Zuiden der Groote Kerk, vele been deren gevonden. Het is bekend dat daar vroeger een kerkhof bestond. Volgens de Kroniek van Van Hasselt werd dit op St. Jacobs dag 1450 door den Bisschop van Utrecht gewijd. Wie op dit kerkhof „onhoffelijkheid pleegde of daarop vuil nis smeet", moest, volgens een ordonnantie van den Magistraat van 4 Mei 1623, aldaar aan een halsband aan een paal vastgesloten worden, ter wijl de dienders (Febr. 1626) in last kregen, hierop streng te letten, met bevoegdheid om dadelijk tot een parate executie over te gaan. Wie weet wel ken gunstigen invloed dergelijke straf, bij te dik werf voorkomende aarzeling onzer politie tot aan houding van jonge wetsovertreders, nog op onze hedendaagsche straatjeugd zou uitoefenen! Een vreemdsoortige vondst deed een schilder deze week te Sliedrecht. Toen hij het oude behangsel van den wand scheurde, kwam er tot zijn niet geringe verbazing een zwerm vleer muizen voor den dag. Met een stukje spek als lokaas werden er niet minder dan 25 van die diertjes achter het behang gehaald. Hoe men water moet koken. Als iemand eene huismoeder vroeg: „Mevrouw weet u wel, hoe men water moet koken?" zou zij of die vraag voor een beleediging houden, of denken dat degeen, die het haar vroeg, gek was. Eu toch durven wij beweren, dat er maar zeer weinig vrouwen zijn, die weten hoe men water moet koken. Charles Delmonico, de beroemde New-Yorksche restau rateur, zegt er van: „Het geheim vau het water koken bestaat daarin, dat men frisch water in een zuiveren, goed doorwarmden ketel giet, het water snel laat koken en het dan voor koffie en thee gebruikt, eer het bedorven is. Als men daar entegen het water laat verdampen en borrelen, totdat al het goede water als "wasem in de lucht vervliegt, en alleen de met kalk en ijzer vermengde neerslag overblijf!, kan er geen gezonde drank uit bereid worden. Zulk water is nadeelig voor de gezondheid en moet volstrekt niet gebruikt worden." Te Utrecht heeft een muzikant der schutterij voor het laatst geblazen. Met een eind touw maakte hij eene „finale" aan zijn leven. Door de politie te Dordrecht is aangehouden zekere C. J. V. oud 33 jaar, van beroep acrobaat, die aanvrage kwam doen om de a. s. kermis met een tent te mogen bezoeken. De man scheen er echter niet op gerekend te hebben, dat ook de justitie oude schulden boekt en dus bekend was dat hij nog diie weken gevangenis straf moest ondergaan, waartoe hij door de ar- rondissements-rsebtbank te Breda veroordeeld was, wegens het toebrengen van kwetsuren. Naar het H.blad verneemt, zullen de leden der Zuidafrikaansche deputatie vermoe delijk den 13den Juni e. k. per Drummond Castle uit Engeland naar hun vaderland terugkeeren. Een der zonen van den heer Beelaerts van Blok land gaat onder de hoede van generaal Smit mede. Francisque Sarcey heeft een aar- dige fout begaan. Onlangs gaf hij in de XlXe Siècle een feuilleton ten beste, waarin hij als proeve van de reuzenschreden, die de ontwikkeling van den stijl bij het opkomend geslacht maakt, een opstel overdrukte van eeu jong meisje over „vaderlandsliefde". Het was een juweeltje, maar het bleek uit Chateaubriand te zijn overgeschreven

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2