Voor geest en hart. Geloof en Wetenschap. Allerlei. vli6 Het Paleis voor Volksvlijt te Am sterdam wordt thans electriscli verlicht door middel van booglichtballons. Een aardappelstruik als kli in plant heeft, volgens Duitsche bladen, een kwee- kor, Burisch genaamd, weten te verkrijgen. De Dlant groeit met een twaalftal ranken, sommige een meter lang, tegen een bouten lijstwerk op. Het is een witte, lange Amerikaansche aardappel. Hij werd in Augustus 11. geplant en begon in September op te komen. De struik heeft kleine bladen en hij krijgt voortdurend nieuwe bladen en bloesems. Maar deze worden hem steeds voor het meerendeel afgesneden, om hem te dwingen in de lengte te groeien. By de jongste verhuring van zit plaatsen in de Hervormde kerk te Hoornster- zwaag werd geen enkel bod gedaan, zoodat alle plaatsen onverhuurd bleven. Luidens een berichtje in de Lon- densche bladen lijden vele vrouwen en kinderen van de bemanning der Nisero thans broodgebrek. De heer John Sheepshanks, te Anfield, roept in de Liverpoolsche bladen hulp in voor vijf van die vrouwen, die gebrek aan alles hebben, en waarvan er reeds eene met haar kroost eene toevlucht heeft gezocht in het workhouse. Een muziekrijtuig is nu het aan tal muzikale folterwerktuigen komen vermeet de ren. Het speelt, zoodra het in beweging komt, het Yankee Doodle en verscheidene andere wijs jes, en die muziek houdt erg genoeg niet op, voor het voertuig weer stilstaat. De uitvin der is een Amerikaan, Miner genaamd. Gisteren-voormiddag, tusschen elf en half twaalf uren, werd, nabij Hilversum, eene vrouw door den spoortrein overreden; zij was on middellijk dood. De ongelukkige was den slag boom, die reeds gesloten was, onder doorgekropen, juist op het oogenblik dat de treiu in vliegende vaart aansnelde. Een dronkaard te Arnhem kwam eergisteren met een in beweging zijnden schom mel in aanraking en werd daardoor zóódanig getroffen, dat hij vermoedelijk blind zal zijn (hij had slechts één goed oog). De veiligste plaats waar iemand zijn tijd kan doorbrengen is, naar een Engelsch- man heeft uitgevonden ...de spoortrein. Hij re kent dit aldus uit: Op de Engelsche spoorwegen werden verleden jaar 1350 millioen reizigers ver voerd, daarvan kwamen 23 om het leven, dat is dus ongeveer oen doode op de 61 millioen. En in de straten in Londen kwamen in dat jaar 200 menschen om het leven dat is ongeveer éen verongelukte op de 20,000 inwoners. Het jongste spoorwegongeluk in Rusland blijkt werkelijk aan boos opzet te wijten te zijn. De baanwachter Alexandrow heeft schuld bekend. Hij moet opzettelijk een rail losgemaakt hebben om een anderen baanwachter, op wien hij zich wreken wilde, van onachtzaamheid te doen beschuldigen. Te Londen is het Uitvoerend Co mité opgetreden voor de in 1885 te Londen te houder. Internationale Tentoonstelling van nieuwe uitvindingen, die sedert 1862 het licht heb ben gezien. Daar zal nog al wat plaatsruimte noodig zijn. Op den eersten Pinksterdag spoorde een echtpaar van Hoorn naar Amsterdam om bloedverwanten te bezoeken. De reeds bejaarde vrouw, die nimmer in een spoortrein had gezeten, werd zoo bevreesd, dat ze't bestierf. Bij aankomst te Amsterdam zat de vrouw dood in den waggon. Een ontzettend gevolg van de Amerikaansche faillissementen wordt uit Albany bericht. Daar heeft een vrouw, die krankzinnig was geworden door het verlies van haar geld dat zij in een der gefailleerde banken belegd had, vijf barer kinderen gedood en daarop zich- zelve met haar zesde kind, door een voorbijko menden spoortrein laten overrijden. Door Perry Co., te Londen, is een wedstrijd uitgeschreven voor schoonschrift met pennen van deze fabrikanten. Hij is verdeeld in 4 afdeelingen, als: lo. voor jongens, 2o. voor meisjes van 10 tot 15 jaren, 3o. voor dames en 4o. van heeren van 15 tot 30 jaren. Als voor waarde voor de mededinging is gesteld overleg ging van een gequiteerde nota op naam voor een gros van de aangewezen pennesoort. De prijzen zijn voor de verschillende categorieën: een zilve ren horloge, waarde f 60; een gouden remontoir waarde f90; een gouden Waltham, waarde f300 een gouden hunting chronograph, waarde f 480. Aanvragen tot deelneming, onder het opschrift Perry Pen competition", aan Perry Co., Li mited, Holborn Viaduct, Londen E.-C. Een treurig ongeluk is te Balt i- more gebeurd. Daar is een huis, waarin een katoenhandelaar zijne magazijnen had, ingestort en een aantal personen werden onder het puin bedolven, 's Avonds had men acht dooden ge vonden. Het is te vreezen dat er nog meer slacht offers zijn. De Duitsche reiziger Dr. Güsz- feldt heeft dezer dagen den Aconcagna in de Chileensche Cordilleras, een der hoogste bergen van Amerika, tot op een hoogte van 4600 meter of ruim 21,000 voet beklommen. Dit moet de grootste hoogte zijn, die ooit een bergbeklimmer bereikt heeft. Hij werd door een sneeuwstorm verhinderd den top, die 6800 meter hoog is, te bereiken; maar hij acht die onderneming, met behulp van flinke Zwitsersche gidsen, zeer wel mogelijk. Het doodvonnnis der huizen van het Erankfortsche Jodenkwartier, de Judengasse, is na voor goed geveld. De stedelijke bouwkundige commissie heeft al de huizen als te bouwvallig afgekeurd en de bewoners moeten ze Donderdag a. s. ontruimen. Van een nog geheel bewoond huis heeft men reeds den schoorsteen, die dreigde in te storten, moeten wegbreken. Naar het Vaderlandi verneemt, is er rechtsingang met dagvaarding in persoon verleend tegen den heer Tobias te Amsterdam, den vader van de beide voortvluchtige Amsterdammers. Het vervoer op de lijn Haarle m Zandvoort was gedurende de Pinksterdagen on geveer 10,000 personen, tegen 6000 in het vorig jaar. Gistere n-o chtend te half negen is de groote katoenspinnerij van de heeren Stroink Co., te Gronau gvheel afgebrand. De belen dende perceelen bleven ongedeerd, Bij het verbreed en eener sioot in een weiland behoorende aan den heer C. v. d. Oudermeulen te Wassenaar, werden 4 gouden munten en 13 zilveren gevonden, alle dateerende 1567, 1569, of 1569. De beide arbeiders kre gen van den eigenaar ieder de helft der waarde die f 53 bedroeg. In Drenthe is een kies van een mammouth uit het veen „getrokken" de kies weegt 3VS Ned. pond. Het vermaarde kasteel Hünegg, aan het Zwitsersche meer van Thun, is door zijn tegenwoordigen eigenaar, den Heer van Parpart, van al de kunstschatten, oudheden, glasschilde ringen, muurversieringen enz. ontdaan, welke daar de bewondering der bezoekers opwekten. Alles werd in twee waggons, de een met een waarde van 350,000 fr.de ander van 250,000 fr., naar een Israëlietiscbe firma te Keulen gezonden om verkocht te worden. De „Society o f f r i e n d s" (Kwakers) telt in Gr.-Brittannië 15219 leden en is in de laatste 20 jaren sterk toegenomen. De jonge groene vruchtjes der perzikeboomer., die in het voorjaar dikwijls bij honderden worden afgeplukt, om aan de over blijvende vruchten voldoende ruimte en sappen te geven, worden tegenwoordig hier en daar met goed gevolg ingelegd in azijn, op gelijke wijze als de kleine augurken, en zijn op deze wijze nuttig aan te wenden, terwijl zij vroeger werden weggegooid. Aldus ingelegd, blijven deze vruchten jaren lang goed en ontwikkelen een aangenaam aroma, hetwelk van dat van alle andere producten, die men tot hiertoe op deze wijze bereidde, ver schilt. Het schijnt dat meu op deze wijze ook andere vruchten, in het bizonder steenooft, prui men, abrikozen, enz. kan inleggen, om ze op de wijze als bijv. olijven te gebruiken. Door een visscher van Terschel ling is in de Noordzee een steur gevangen van ongeveer 150 pond. Het dier is naar Brussel verzonden en heeft daar netto f 25 opgebracht. Op een dezer dagen te Berlijn ge opende Gutenberg-teiitoonstelling is o. a. ook te zien het eerste werk, de zoogenaamde „Mazarin- bijbel", dat door Gutenberg's eigen handen werd gezet. Dit werk moet een meesterstuk van boek drukkunst, zijn, zoowel wat juistheid als wat af wisseling van kleuren en miniaturen betreft. Men schat de waarde op 100,000 Mark. Daar is ook Gutenberg's eerste drukpers te zien (de eerste van alle in het oog der Duitschers, die van onzen Koster niet hooren willen) en een fraaie verzame ling oude en kostbare boeken uit de eerste acht tien drukkerijen ter wereld. Een en ander is het eigendom van den boekhandelaar Klemm, te Dresden, die dit belangrijke bibliographische mu seum voor een weldadig doel tentoonstelt. In een kelderingang op Recht- Boomsloot to Amsterdam is gisteren-r.acht lig gende gevonden het ontzielde lichaam van een bejaard man, tabakskerver van beroep, wonende in het Lange Hol. Op welke wijze die man daar den dood gevonden heeft, is niet bekend. Door de politie is het lijk ter rechterlijke beschouwing in beslag genomen. Men kan niet iedereen helpen, zegt de enghartige en helpt niemand. In den honger erkent men de rijken en de armen. De eersten verheugen er zich in als zij honger hebben, de laatsten zijn er bedroefd over. Ieder mensch is een leeraar, of hij leert hoe de menschen moeten zijn, of hoe zij niet moeten zijn. Het menschelijk gemoed is als de zee hoe dieper beide zijn des te kalmer zijn zij ook in hunne diepte, al woedt de storm aan hunne oppervlakte nog zoo erg. Er zijn woorden, die in het hoofd dringen gelijk een splinter in het vleesch, men merkt het niet. Eerst na een poos beginnen ze ons pijn te doen en vaak kost het veel moeite, er men ze weder er uit heeft. Tallooze misvattingen zou men verme den hebben, had de wetenschap geluisterd naar het gezag des Geloofs. Geen enkele uitkomst, geen enkele verovering der we tenschap zou daarbij verloren zijn gegaan de wetenschap zou eenvoudig haar onder zoek niet naar die zijde hebben uitgestrekt, waar tengevolge van een leerstuk de waar heid nimmer zijn kon. Zonder omweg ware zij recht op haar doel afgegaan. Zij zou hare zelfstandigheid bij haar onderzoek, terwijl zij hiermede haar voordeel deed, in geeueu deele hebben te kort gedaan. Het leerstuk toch geeft ons niet de reeds gedane ontdekkingen aan de hand, maar het toont ons alleen, welke de rechte weg is ter navorsching en waar de waarheid te vinden is. Zulke wenken over het hoofd te zien en te verachteu, is geen teeken van zelfstandigheid, maar van eigenzin van den kant der wetenschapvooral omdat zij ge regeld doordenkende tot de overtuiging had moeten komen, dat, zoo vaak zij met het Geloof in tegenspraak kwam, zij met haar onderzoek op den verkeerden weg was. Veel belovend. Moeder. Maar, Oscar, ge hebt wederom een zeer slecht getuigschrift gekre gen. Oscar. Zool? En meester zei, dat het nog veel te goed voor mij was. Bij de les in de physica. Onderwijzer. Wat is snelheid? Leerling. Snelheid is datgene, waar mede iemand een heet soepbord wegzet. Militaria. Sergeant. Waarom moet een soldaat zijne superieuren reeds van verre op straat erken nen. Recruut. Opdat hij bij tijds een zijstraat in kan slaan. Erkend. Een student schrijft aan zijn oom: „Beste oom, het horloge, dat ge mij onlangs ge schonken hebt, heeft helaas! een zeer kort leven gehad, daar ik onlangs bij het spelevaren in 't water ben gevallen en het uurwerk daarbij ver loren ging; een nieuw horloge zou mij hoogst welkom zijn." Antwoord van den oom: „Waarde neef, gaarne wil ik gelooven dat het horloge ver dronken is." Bij den oogarts. Dokter. Zie zoo, Bram, kom nu over 14 dagen terug, dan zal ik u een glazen oog inzetten; geen mensch kan dan zien dat ge slechts één oog hebt. Bram. Ach, dokter, zoo'n glazen oog helpt toch niet, dat tlaat men mij weer dadelijk stuk. Een optimist. Heer. Neen, maar dat is toch het toppunt van onbescheidenheid, gisteren heb ik je de deur uit laten werpen en vandaag kom je weer terug. Bedelaar. Och, mijnheer, ik dacht dat het gisteren maar gekheid was. In 't studeervertrek. Man. Zeg eens rouw- lief, neem dat dikke boek en sla Hamlet eens open, ik moet iets nazien. Vrouw, (na lang zoe ken) Hamlet staat er niet in. Man. Maar om 's hemelswil, waar zoek je dan? Vrouw, (gekrenkt) Nu, natuurlijk in 't adresboek. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 4 Juui. De heeren Krüger en Du Toit hebben Maandag 11. een bezoek aan deze gemeente gebracht. Zij werden door het Gemeentebestuur en andere autoriteiten ontvangen. Na een collation ten Raadhuize werden musea, de Groote Kerk, de drukkerij van de heeren Enschedé enz. bezochtver volgens had er een rijtoer plaats, waarna de heeren het middagmaal gebruikten op Woestduinbij den heer Mr. A. J. Enschedé. Jl. Maandag heeft de heer P. C. C.Jacobi, eigenaar van het Hotel Eunckler, de geres taureerde eetzaal in zijne inrichting ge opend. De welbekende zaal is door de ver nieuwing van het houtwerk door den heer J. van Ek, eene fraaie beschildering van het plafond door den heer J. W. Veldheer en na door den heer H. J. Fleur behaugeu te zijn meer in overeenstemming gebracht met de eischen van den tegenwoordigen tijd. Zij heeft daardoor een prachtig aanzien ver kregen en biedt met haar aangenaam uit zicht in den tuin eene uitmuntende gelegen heid voor partijen aan. Dat de qualiteit der spijzen en dranken de genoodigden van den heer Jacobi en de verder aanzittenden vol komen tevreden stelde, behoeft wel niet opzettelijk vermeld te worden, daarvoor staat de goede naam der keuken en kelders van het Hotel Funckler borg. Het Stedelijk Museum van Schilderijen en Oudheden op het Raadhuis is in de afgeloopen maand Mei bezocht door 202 personen tegen en 278 zonder betaling. Door de Haarlemsche Tramway-Maat- schappij zijn gedurende de beide Pinkster dagen 9059 personen vervoerd. BURG. STAND DER GEM. HAARLEM. Ondertrouwd: J W Schaaper en M v. d. Berg; G Merkens en H Matena; J ten Hove en A v. d. Aart;— C Buddingh en J C Reijnaars; J N Bulters en A v. Leeuwen; W Droog en A C v. d. Pol; J M A Winkelaar en G M v. Lieshout; J J v. d. Walle en A M v. d. Berk; J Kemper en E A Brinkman; W v. Dansik en P de Raad. Getrouwd: S P Tijssen en M Booms; J H v. Leeu wen en A Bender; C W J Ibach en W Wiethoff W C Kleijn en «T C Hubert; J J Verschoor en G Kruijt; S Druijf en H de Leeuw; P J Kroon en A Roozeboom de Vries; J v. d. Schaar en C Schouten. Bevallen: H M Leusen geb. v. Starrenburg z. JA Traksel geb. Piers z. G M Honing geb. Kenzen d.— S v. Maaswinkel geb. Veen d. G Wijnands geb. v. Maanenberg d. A M H Maas geb. Forceville d. H G Kruishaar geb. Vertesse z. G M E Timmer geb. Woiffenbuttcl d. IJ Hartel geb. Schermer z. M H Boon geb. Lubse z. E Vergers geb. Walter d. K Baaten geb. v. d. Goes d. D v. Essen geb. Brans d. G B Bouman geb. v. d. Putten z. M de Winter geb. Heijne d. A v. Poorten geb. de Pie z. T v. d. Put ten geb. Muidei d. AM Verzeilbergh geb. Leuven d. H M de Haan geb. v. Geffen d. C Amelung geb. Wijkhuizen d. M C Mens geb. Riesman z. M J Boerlagen geb. Sweerts z. Overleden: P v. Gend 54 j. KL Heiligland J M Retel 80 j. Nieuwe gracht; Een als levenl. aangeg. kind v/h vrouwelijk geslacht van W Moerkerk Meester Lottelaan; MA Dusseldorp 73 j. Echtg. v. C Pelten- burg Schalkwijkerstraat; J J H Haver 24 j. Kinder huisstraat; J Hooning 84 j. Raaks; J Bastiaans 3 j. z. Koningstraat; J A L Smolenaars 21 mn. z. Bakenessergracht; H v. Damme46j. Gr. Heiligland; S de Vries 3 mn. d. Gr. Markt; F v. d. Bosch 84 j. Zoetestraat; L P C Westendorp 2 mn. z. Gr Hout straat; C Brussee 5 j. d. gea. Oudegracht; H Soel- laart 10 mn. z. Koningstraat; L A C de Bruin 2 mn. Assendelverlaan; A v. Gelder 39 Sophiastraat; J Schaep 45 j. Tuchthuisstraat; H J Scholte 3 j. z. MARKTBERICHTEN. ROTTERDAM, 3 Juni. Op de veemarkt waren gisteren en heden aangevoerd: 2 paard, 1161 runderen, 122 vette- en graskalveren 77 nuchtere kalveren190 scha pen of lammeren, 386 varkens, 226 biggen, 1 bokken. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen lste qualiteit 88 e. 2de qual. 73 c., 3de qual. 50 c.; kalveren lste qual. 110 e. 2de qual. 90 c., schapen 90 c., alles per kilo. Men besteedde voor goede qualiteit weivarkens 56 en 44 c. per kilo. De prijzen der hotel waren heden als volgt lste f 56 2e qualit. f52, 3de qual.f 46. AKLMAAR, 31 Mei. De aanvoer van vee en daarvoor bestede prijzsn volgt :42 koeien J 180 a 295, 47 nuchtere kalveren 6 a 28,— vette kalveren f a370 schapen J 17 a 32 -—varkens f per kilo, 88 ma gere dito 12 a 24,,16 bokken 4 a 9, 7 paarden 95 a275 1724 lammeren f 6 a 16.— LEIDEN31 Mei. Aan de markt van heden waren de aanvoeren en prijzen der granen als volgt: 5 heet. tarwe winter- f a zomer- f -,— a f 5 heet. rogge winter- f a zomer- 16 heet. gerst zomer- a chevalier a 8 heet. haver, zware- a De prijs der boter was heden per ljA vat lste qual. 58,— a 62.2de qual. f 50.— a 56. Kaas. Aangevoerdstuks, wegende - kilo, prijs per 50 kilo: Goudsche f a Edammer a SCHIEDAM, 3 Juni .Moutwijn per Ned. vat f 11,75 Jenever f 17,25, Amsterd. proef f 18,50 Spoeling f 1,20 dito commissie f -,80. HOORN, 31 Mei. Op de weekmark van heden waren de prijzen en aanvoeren d. granen als voigt: 3 heet. tarwe f 8,75 a 9,75 - heet. rogge f8 heet. gerst 5.50 6.25 heet. haver f 4,25 mosterdzaad 18,a 16 karwijzaad f 14,50 heet. boonen: 26 heet bruine f 11,a 14.gele f f heet paardeboonen f a 5 heet. erwten a heet. groene 13,50 a 15,— heet. grauwe ƒ17.50 a 15,50 heet. witte f heet. n. aardappelen a -,— manden appelen f a alles per heet. De aanvoer van vee en daarvoor prijzen betaalde waren als volgt: 9 paarden van f 80 tot 160 veulens f a ,38 koeien van f 170 tot 300 9 kal veren van 8 tot 22, 300 schapen van J 25 tot 36 100 lammeren van 10 tot 17,— 32 varkens van 12 a24, - zeug a 97 biggen van 5a 9 bokken —af-, geiten a PURMEREND, 3 Juni. Kaas: aangevoerd 323 stapels prijs der kleine kaas f38,middelbare ALKMAAR, 30 Mei. Granen. Men besteedde voor tarwe 9,12, a 9,75, rogge 6,50 a -gerst ,6,a -,dito chev. f 7,a -,haver f 4.75 4,20 paardenboonen f a -, bruine dito 8. a 13 f duiven dito f -.— kanariezaad f rood mosterdzaad a geel dito karwijzaad a blauw maanzaad -,groene erwten J13,— a 18,— grauwe dito 18,— a vale dito f 15,— a— Witte a 13. Kaas. Heden zijn ter waag gewogen 567 stapels, wegende 133,234 kilo. hooi-, kleine f commissie f mid delbare f—laagste prijs fGras, kleine f 37,com missie f middelb. f laagste f per 50 kilo. LONDEN, 2 Juni. Ter Veemarkt zijn aangevoerd Runderen 2500, Schapen en Lammeren,10000 Kalveren 1500 Zwijnen Prijzen Beste Runderen 4/- a 5/6 Schapen en Lammeren a Kalveren /- a Zwijnen 4/- 4/6. BEURSBERICHTEN. Amsterdam, 3 Juni 1884. Prijzen der onderstaande effecten pCt. Nederland. C'ertif. Werk. Schuld2'3 V V 8 v u 4 Hongarije. Obl. Leening 18675 Goudleening5 Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860-64. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (Mei—Nov.). 5 u silver (Jan.Juli). 5 Portugal. Obl. buitenl. 1853-80 8 Rusland, bij Hope Comp. Oude Rusieu. 5 Obl. Nic. Spw. 1867 69. 4 1877 Amst. L 20-100 5 Spanje. Obl. buitenl. 1867, 1871/75. D 4 1876 2 k (Perpetuele) 4 0 binuenl. J 1250025000. 1 1000—5000 1 Turkije. Obl. Alg. Schuld 1865 5 hu u 1869 6 Egypte. Obl. Leening 1876 5 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876. 4' a 1877 4 Columbia. Obligatien41 3 Peru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank divid Nederland. Holl. IJz. Spw. Aand M. tot Expl. St. Spw. Anud. h Cent. Spw. ge8temp. Obl. n Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl4' a 1875 5 Italië. Zuid-I tal. Spoorw. Obl8 Rusland. Gr. Spw. Maatsch. Aand. 5 Balli8che Spw. Aand8 Jelez Griasi Obl5 Kiew Brest Aand5 Knrsk Chark Obl. 1000. 5 Morschausk Sysran Aand. 5 Riaschk Wiasma 5 Rumenle. Aandeelen Spwdiv Amerika. Chicago N. W. (Jert. Aand. v N. York Lake Erie W. S. Aand w Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert. 7 PBEMIE-LEENIN GEN. Nederland. Loten Amsterdam 100 8 h Rotterdam8 h Gemeente Crediet. 8 Belgie. Stad Antwerpen 1874 8 Oostenrijk. Staats!. 1854.4 18605 h 1864i Rusland. 1864. 5 18665 Geldkoer prolongatie 2J/j pets genoteer de koers. 67- 79 103'/. 99 83'/. 91 66'/. 66'/, ®l|i/ie 99'/. 80', 94?/, 45'/, 58 22 7"/i, 9"/i« 87'/, 108'/, 119 26 9'/, U9'/, 148'/4 118'/, 73 160'/, 114 557/s 124'/, 53'/, 88 91'/, 57 56"/u 130 15'/, 120'/, 103'/, 109'/, 101 95'/, 97 103'/, 112 141 131'/, 126'/, LAATSTE BERICHTEN. Jbr. Mr. G. L. M. H. Ruys van Beereu- broek, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, is door Z.H. den Paus benoemd tot commandeur in de orde van den H. Gre- gorius den Groote. PARIJS, 3 Juni. De commissie voor de herzieniug der constitutie beeft met 17 tegen 3 stemmen het voorstel van Barodet verworpen. LONDEN, 3 Juni, Aan de Standard wordt uit Teheran gemeld, dat op bet eiland Kisbin, in de Golf van Perzië, den 19 Mei eene hevige aardbeving beeft plaats gehad, waarbij 12 dorpen vernield, 200 menschen omgekomen en vele gekwetst zym Volgens bericht uit Madrid aan de Ti mes zat het eerste gedeelte van den tele graaf kabel tusschen Portugal en Amerika via de Azoriscbe eilanden in September worden gelegd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 3