N I E U W E ji j No. 803. Zondag 8 Juni 1884 9e Jaargang. Het Program der Belgische Katholieken. LHSCB IHtiïT ABONNEMENTSPBIJS Per 3 maanden voor Haarlem0,85 Buiten Haarlem franco per post. 1, Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verscliijut Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. MNTIEMIK I AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÉN Van 16 regels30 Cents Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. Vervolg en slot.) »De verkiezingsstrijd zal dus voor België van liet grootste gewicht zijn. Om dezen met succes te voerenis het noodzakelijk, de politiek, welke voor het nationaal herstel noodzakelijk is, in losse trekken te schetsen. Het gansche land moet het recht onzer eischen kunnen beoordeeleuonze manda tarissen moeten weteuwat wij van hen verlangen en zij moeten in de natie de noodige kracht vinden, om hunne misse te vervullen. Het hoogste gezag, dat uit onze mandatarissen zijne raadslieden kiest (de Koning), moet weten onder welke voor waarden deze de zaken van het land ter hand nemen. De taak onzer vrienden zal moeilijk zijn, maar zij zullen in het Belgische volk, dat vast besloten heeftzijne rechten weder te veroveren en met alle wettige middelen het herstel zijner grieveu te ver krijgen een vasten en zekeren steun vinden. Wi) willen den gelukkigen tijd terugzien waarin België, zonder andere zorgen, in eendracht, vrijheid en vrede uit de weldaden voordeel trok, welke door de Voorzienig heid aan het land werden geschonken. Wij willen terugkeeren tot de loyale toepassing der Belgische constitutie. Wij willen dat de gemeentelijke en ge westelijke autonomie geacht en gegarandeerd, dat de ingrijpende werkdadigheid der Cen trale maeht beperkt worde; dat onze ver kiezingen eindelijk weder de ware uitdruk king zijn van den wil der burgerij. Wij willen dat de gelijkheid der Belgen ophoude een zinledig woord te zijn en dat de ambten aan de waardigste mannen niet aan kruipers en vleiers worden opgedragen. Wij willen dat diegenen onzer mede burgers welke voldoende zielskracht in zich voelen om zich voor het welzijn huuuer broeders aan den Priesterstand te wijden hun edel beroep vrij kunnen uitoefenen; dat, nadat wij ons gedurende ons leven in de vrijheid verheugd hebben wij in vrede naast onze broeders in het Geloof kunnen rusten; dat de diplomatieke betrekkingen van België met den H. Stoel weder worden aangeknoopt; dat de wil der stervenden FEUILLETON. Een avontuur in Virginië. John Lewis was een welgezeten pachter en leefde met zijne vrouw en vier krachtige zoons rustig en tevreden op zijne sclioone hoeve iu West-Virginië, waar liet hem naar wensch ging, en waar liij als een der eerste grondleggers dier kolonie bekend is. Voornamelijk zijn zoon Charles muntte uit door ondernemingsgeest en scherpzin nigheid en den kloeken moed waarmede bij de nederzetting verdedigde tegen de herbaalde aan vallen der vijandelijke Indianen, die de wouden onveilig maakten en onophoudelijk op rooftocht uitgingen. Eens had bij zelfs het ongeluk iu hunne handen te vallen. Terwijl hij aan het hout hakken was, werd hij ouverhoeds door eene bende roodhuiden omringd, die slechts door zijn geweer iu bedwang gehouden werden. Snel overlegde hij wat hem te doen stond. Aan ont vluchten viel niet te denken; schoot hij al een der aanvallers neder, dan zou diens bloed on middellijk gewroken worden en hij onder vele martelingen aan den folterpaal sterven; gaf hij zich vrijwillig over, dan had hij nog kans door een oude Indiaansche vrouw als kind aangenomen te worden en er zoo ten minste het leven af te brengen. Zijn besluit was spoedig genomen; hij wierp zijn buks weg en trad zijne vijanden met uitgespreide armen te gemoet. Onder luid ge juich overvielen hem nu de wilden, verheugd zulk eene kostbare prooi in bunne macht te worde gerespecteerd en de Staat niet meer de goederen zich toeëigentdie hem niet toebehooren dat de ongelukswet (de school wet die God uit de scholen verdreef) ver- dwijne en vervangen worde door eene wet, welke ten opzichte vau het lager onderwijs de vrijheid der gemeenten en de rechten der huisvaders eerbiedigt; dat in plaats van een departement van onderwijs, eene afdeeliug kome voor de belangen van den handel en landbouw; dat in verhouding met de nood zakelijke vermindering van de uitgaven, die voor het onderwijs- en oorlogsbudget gedaan wordeneene vermindering van belasting plaats hebbe. Dat is niet het werk van één dag! Wij zullen het aan de wijsheid onzer manda tarissen overlatende verlangde hervor mingen voor te bereiden. Eene is er echter die geen uitstel lijden kanen dat is de schoolwet-hervorming. Hier is geen tijd te verliezen, hier zou elk uitstel lafheid zijn. Terwijl wij deze oproeping aan de Katho lieken des lands richten, willen wij hun een Centrum bieden dat hen in de moge lijkheid stelt, zich te verklaren, of zij al dan niet eene werkdadige en verzoenende politiek willen die zich noch door geheime kuiperijen noch door straatschandaleu angst laat aanjagen. Vergeten wij het niet, als wij triumfeereu, dan zal de Regeering den dag na de ver kiezingen de Regeering zijn welke wij aan den vooravond der verkiezingen gewenscht hebben. Welke houding nam nu de rechterzijde en hare organen in deze hoogstgewichtige vraag In den aanvang behandelde men de zaak met de grootste minachting, men lachte er zelfs omen hooptedat zij zeer spoedig van het tooneel zou verdwijueu. De uitvinders en bevorderaars van hetdeukbeeld noemde men snoevers* en men zeide, dat zij niet den minsten politieken blik be zaten. Toen het echter ernst met de zaak werd bestreed men haar met alle mogelijke beslistheidmen beschouwde het program als een kluister, die men de rechterzijde wilde aanleggen. Het Journal de Bruxelles en L'Escaut van Antwerpen wezen het program van de hand. Toen echter de Constitutionél zijn program openbaar maakte ontstak het hebben. Barrevoets, half van zijne kleederen beroofd en met de handen op den rug gebonden, werd hij door dik en dun voortgesleept naar het dorp der Indianen, op ongeveer 200 Engelsclie mijlen afstands gelegen, eu zoo hem de afmatting wat langzamer deed loopen, werd hij door stooteii en slagen gedwongen zijn vorigen pas te hervatten en weder sneller voort te gaan, terwijl zijne beulen hem hoonden en bespotten, en met den folterpaal dreigden die hem wachtte. Toch ver loor Charles den moed niet; was hij schijnbaar al geduldig en lijdzaam, en volgde hij gewillig zijne vijanden, onophoudelijk toch peinsde hij op middelen om aan zijn gevangenschap te ontkomen en bespiedde hij eene gunstige gelegenheid om zijne vervolgers te ontsnappen. Hoe meer zij zich van de nederzetting der blanken verwij derden, des te zekerder gevoelden de roodhuiden zich van hunne prooi, en des te minder streng werd ook hunne waakzaamheid. Aan Charles was dit niet ontgaan, en terwijl zij langs een diepen afgrond gingen, gelukte het hem zijne armen los te krijgen en door een gewaagden sprong zich van zijne vervolgers te scheiden. Doch de Indianen gaven hunne prooi zoo gemakkelijk niet op, en nu begon eeu ware menschenjacht, des te vreeselijker daar de roodhuiden hun ge vangene niet wilden dooden, maar hom weder levend in handen zochten te krijgen. Charles rende intusschen onverpoosd voort; nu eens voedde hij eenige hoop van zijne belagers te ontkomen, dan weder voelde hij zich der wan hoop nabij. Vooral was dit het geval toen hij door eene opene plek van het woud moest, en Journal de J3r 'uxcl lesdat het orgaan der rechterzijde is, in woede eu sprak van dom heid eu aanmatiging. Nadat dit blad ver nomen had dat de maker van het program een Geestelijke wasbracht het tegen dezen Priester in zeker opzicht eene aanklacht iu bij den beruchten BaraMinister van Justitie, door te schrijven: »Er schijnen Geestelijken te zijn, die Bara absoluut be wijzen willen, dat er overtollige Kapelanen zijn.« Tegen deze lage manier van strijd- voereu verhief zich iu alle Katholieke bladen een storm van verontwaardiging waarna het Journal een verontschuldiging trachtte in te brengen. Door een liberaal blad iu de hoofdstad geïnterpelleerd wat de Katholieken doen zouden, als zij bij de stembus zouden zegevieren antwoordde het Journal, dat het niet zoo naief zal zijn aan de vijanden zijne plauuen te verraden. Wij echter vinden dit antwoord zeer naïef. Toen de Belgische bladen er op wezen dat men de Duitsche Katholieken als model moest kiezen dat het Duitsche Centrum zoo sterk is, omdat het een program heeft, ant woordde men dat het program van het Centrum bestaat in de afschaffing der Mei- wetten. Ook de Revue génerale herhaalt deze bewering, welke op totale onkunde der Duitsche toestanden rust; want het Centrum heelt herhaalde malen verklaarddat het niet geheel en al eene religieuze partij is eu het heeft iu de gewichtigste politieke en sociale vragen steeds eene bepaalde hou ding aangenomen. De tegenstanders van het pogram zochten eindelijk de gansche beweging als eeu vo tum van wantrouwen tegen de rechterzijde voor te stelleu eu verlangden vóór alles vertrouwen in hare politiek. De leden der rechterzijde hadden tot nu toe nog niet in het openbaar hunne opinie omtrent de question brülante geuit. Men was echter zeer nieuwsgierig hun oordeel te vernemen. De gelegenheid daartoe bood zich aan bij den heer Jakobs, namelijk op een ban ket der conservatieve vereenigitig van Antwerpen. Door den redacteur van het Handelsblad van Antiverpen over de program- quaestie geïnterpelleerd, zeide hij het vol gende: »Een kiesprogram kan geen lijst van alle bemerkte hoe dicht zijne vijanden hem op de hielen zaten. Hij gaf echter den moed niet op, en met inspanning van alle krachten gelukte het hem voor lie,r. het dichte kreupelhout biunen te dringen en zich voor een oogenblik aan het gezicht der Indianen te onttrekken. Snel maakte hij zich de gelegenheid ten nutte en deed een Hinken sprong ter zijde ten einde de wilden aldus van het rechte spoor te brengen, doch het dichte struikgewas belemmerde hem in zijn vaart; hij struikelde en viel zoo onzacht op den grond, dat hij voor een oogenblik alR bezinning verloor. Toen hij weder tot zijn bewfretzijn kwam, ontwaarde hij een schouwspel, dat hem het bloed iu de aderen deed verstijven. Hij was achter een dikken boomstam gevallen, en vlak voor hem bespeurde hij een ratelslang, die ineengerold lag voor den doodelijken sprong, en zoo dicht bij hem was dat de kop van het ondier slechts eenige duimen van zijn aangezicht was verwijderd. De minste beweging, een zenuw trekking, ja, zelfs het verdraaien zijner oogen kon een aanval van de slang ten gevolge heb ben; hij hoorde hoe de wilden overal naar hem zochten, hoe twee Indianen zelfs in snelle vaart voorbij de plek stormden waar hij lag; ieder oogenblik kon hij ontdekt worden en hij was dan aan een zekeren dood overgeleverd, en toch moest hij onbewegelijk blijven liggen, wilde hij niet door het giftige monster gebeten worden en onder de vreeselijkste pijnen sterven. Al zijne wilskracht had hij noodig om in dien outzet- tenden toestand rustig te blijven en geen enkel teeken van leven te geven. klachten eeuer partij' zijn. De juiste ver melding van alle den Katholieken op gods dienstig gebied toegevoegde beleedigingen, zou niet eeus een compleet program wezen. Men moet er de Vlaamsche, de economische, de militaire quaestie en andere er bij voe gen, als men niet eeu aantal Katholieken krenken wil, die aaii deze vragen groot gewicht hechten. Een kiesprogram moet kort wezen, het moet ouder den invloel van den tecen- O woordigeu toestand geschreven zijn; het moet voor het volk het middel wezen, dat men on middellijk tegen het drukkendste euvel kan aanwenden. Men verwaarloost daarom niet hetgeen niet in het program staat. Ik heb geen mandaat eeu program te ontwerpen, doch als men mij die taak zou willen opdragen, dan zou ik, om voor allen duidelijk te zijn, slechts de drie volgende punten erin opnemen School-hervorming; dat wil zeggen, af schaffing eeuer wet, die voor scholen, van welke meer dau de helft der bevolking niets weteu wil, het dubbele van datgene uit geeft, wat die scholen kostten, met welke iedereen tevreden was. Kies-hervorming; welke het kiesrecht binnen de door de constitutie getrokken grenzen zoo mogelijk uitbreidt, en de sinds vijf jaren plaats vindende bedriegerijen on mogelijk maakt. Bestuurs-hervorming; welke de zelfstan digheid van gewesten eu gemeenten uit breidt. Deze verklaringen werden met den groot sten bijval aangenomen. Zoo als de heer Jakobs, sprak ook de advocaat Iteué Collaert iu zijne redevoering te Ypres onlangs ge houden »Ik heb noch de noodzakelijke onder vinding noch de vereischte autoriteit, om te zeggen welke hervormingen er moeten plaats hebben. Doch er zijn toch eenige hervormingen, die zich op het oogenblik van den triumf als van zelve aan ons op dringen, zonder wier verwezenlijking onze zegepraal zonder beteekenis zoude ziju. Deze hervormingen zijn onlangs door den heer Jakobs, den uitmuntenden vertegenwoor diger van Antwerpen, reeds genoemd.* Eindelijk, na verschrideue minuten, die hem als zoovele uren toeschenen, werd de slang rus tig en scheen overtuigd dat hij dood was. Hare stijve kronkels ontspanden zich, zij ontrolde zich langzaam, gleed over zijn lichaam heen en ver dween in het dichte loof. Thans vorderde de natuur na die geweldige overspanning hare rechten. Charles, de sterke, moedige man, die zich in alle gevaren even bedaard en koelbloedig getoond had, weende nu als een kind en terwijl tranen vau dankbaarheid hem langs de wangen biggelden, viel hij op de knieën en dankte in eeu innig gebed zijnen hemelschen Vader, die hem uit dit dreigend gevaar gered had. „Ik had sinds eeu paar dagen niet gegeten; verhaalde hij later aan zijne vrienden; en zonder vuurwapenen liep ik groot gevaar van gebrek om te komen, éér ik de nederzetting der blanken zou kunnen bereiken; toch ik was liever van honger gestorven dan het dier te dooden dat mij zoo edelmoedig gespaard had." Het gelukte hem intusscheu de waakzaamheid zijner vervolgers te verschalken; na verscheidene dagen zwervens, gedurende welke hij meermalen op het punt s'ond weder in de handen zijner vijanden te vallen, gelukte het hem, schoou uit geput van ellende en ontberingen, weder heel huids de kolonie te ber.iken, waar hij als een van den dood verrezene werd ontvangen en verwelkomd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 1