NIEUWE No. 804. Donderdag 12 Juni 1884. 9e Jaargang. Het budget van Z. II. den Paus. BUITENLAND. 0,06 Een goedkoop weerglas. Een diner in een restauratie. HAARLEMtflï mi ABONNEMENTSPB IJS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers r 0,85 1- Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. .TE^MAlNTi AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÉÏT Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag- avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KUPPERS LAUREY. Siuds den hoogst brutalen roof aan den heiligen Vader gepleegd, wordt liet cijfer van 't Pauselijk budget van jaar tot jaar grooter. Deze ernstige waarheid kan den Katholieken der gausche wereld niet ge noeg herinnerd worden. Toen de h. Stoel door den Piëmontee- teesehen inval het bloeiendste gedeelte van den Kerkelijken Staat verloren had, bracht de offervaardige liefde der Katholieke Chris tenheid, door weder-iuvoering van den St. Pieterspenning, onmiddellijk hulpen onder steuning om de groote uitgaven te dekken, welke de leiding der Kerk en hare insti tuten het wereldlijk bestuur van den Kerkelijken Staat, alsmede het noodzake lijke leger en de renten en amortiseering der Staatsschuld noodzakelijk vereischten. De uitgaven voor de laatstgenoemde pos ten zijn, wel is waar, siuds het jaar 1870, toen alle wereldlijk bezit aan den h. Stoel door een revolutionnair koninkrijk werd ont roofd, vervallen, doch vele andere nieuwe uitgaven kwamen daarvoor in de plaats, terwijl de ontvangsten niet alleen, door het totale verlies der inkomsten uit den Ker kelijken Staat, maar ook door de vermin dering van den St. Pieterspenning, belang rijk daalden. Dit verschijnsel kan ons niet verwon deren, als men den slechten materiëelen toestand nagaat, die iu bijna alle landen heerscht, en ten andere als men aan de zware offers denkt, welke de Katholieken in zoo vele landen door de verdrukking der Katholieke Kerk ondervinden. In Pruisen b. v. moesten de Katholieken, tengevolge der Cultuurkampwetten, de grootste offers brengen voor het bestrijden van de Kerke lijke behoeften. Treuriger nog dan in Duitschland is de toestand in België en Frankrijk: de schoolstrijd eischt in die landen jaarlijks millioenen, zoodat de vrijwillige offers voor den h. Stoel in sommige ge westen al zeer weinig bedragen, terwijl de Kerkelijke toestand in Engeland, Italië en Noord-Amerika dringend hulp en onder steuning verricht, zoodat men ook uit die landen niet al te veel op ruime bijdragen rekeuen mag. Een ander motief voor de vermindering vau den St. Pieterspenning is gelegen in de al te groote bescheidenheid van den FEUILLETON. De harmonie der kleuren. In het Tijdschrifit voor Handenarbeid komt een zeer lezenswaardig artikel voor van den heer P. Evekink, ondervoorzitter van het Bestuur der Huisvlijtschool te Arnhem, over de harmonie der kleuren, naar aanleiding van de theorie van Th. Seeman. Deze theorie leert, dat de kleuren volgens een vaste wet kunnen worden geschikt en men, even als bij muziek, van harmonie der kleuren kan spre ken. In de muziek worden negen octaven gebruikt, waarvan de derde of groote octaaf overeenstemt met de kleuren van het zonnespectrum. Bijv. C-Rood, Cis-Scharlaken, D-Oranje, Dis-Geel- oranje, P-Groen, Fis-Donkergroen, G-Blauw, Gis-Donkerviolet, A-Violet, Ais-Bruin, B-Zwart. De kleurschakeeringen om de eerste, tweede_ vierde, vijfde en andere octaven te vormen, wor den verkregen door vermenging. Zoo worden in de octaaf c de kleuren met een dubbele hoe veelheid wit vermengd, terwijl in octaaf Cl rood en blauw worden bijgevoegd. De omvang van de kleurenschalen bedraagt ongeveer vier octaven; maar met de kleuren van de octaven C en c, d. i. de derde en vierde, worden reeds de prachtigste effecten bereikt. Dat men in de kleuren ook van acoorden, van grond- of stam-accoorden en afgeleide accoor- kaut van Rome; men aarzelt de behoeften van den h. Stoel meer van nabij bekend te maken. Eerst in den laatsten tijd is het eeu en ander hiervan uitgelekt, waardoor de gezamenlijke som van de uitgaven is bekend geworden. Den Kardinalen moeten een met hunne hooge Kerkelijke waardigheid overeenkomend inkomen door den h. Stoel gegeven worden. De Nuntiaturen (gezantschappen) bij de verschillende hoven eischen groote sommen. Ruim twintig Bisschoppen, aan wie de Italiaansche Regeering tot dusver nog het exequatur en daarmede de uitbetaling der rijkstoelagen geweigerd heeft, genieten eene jaarwedde van den Paus. Voor het onder houd van de Congregraties, welke met haar groot aantal Geestelijken en ambtenaren voor het bestuur onzer heilige Kerk be paald noodig zijn, moet eene belangrijke som opgebracht worden; nochtans is de be zoldiging van de leden dezer inrichtingen uiterst gering. Bovendien moeten er nog groote sommen betaald worden aan amb tenaren en militairen, die, tengevolge van hunne trouw en gehechtheid aan den h. Stoel, sedert de gewelddadige annexatie van den Kerkelijken Staat door de Piëmonteezeu, broodeloos zijn geworden. Nog veel meer hulp wordt er, tengevolge van de verdrukking der Kerk in gansch Italië, van den h. Vader geëischt. Men kan zich geen denkbeeld vormen van den grooten nood, die er in Italië heerscht bij de Geestelijkheid, speciaal bij de Ordens- geestelijken en Nonnenkloosterssedert de berooviug door de Italiaansche Regeering gepleegd. Daar ook in Italië de Staats scholen van dien aard zijn, dat geen recht schapen Katholiek zijne kinderen er heen kan zenden, moet ook de Paus jaarlijks eene aanzienlijke som voor het onderhoud vau Christelijke scholen besteden. Van de hulpvaardige, milde hand van den h. Vader wordt eindelijk het meest gevergd door de talrijke, hulpbehoevende Missiën. Wel heeft tot dusver het wereld instituut der Propaganda voor het onder houd van een groot gedeelte der Missiën zorg gedragen, doch wij weten helaas maar al te goed, dat deze heilvolle, zegenrijke inrichting tengevolge van de berooviug door de >gekroonde revolutie* weldra zal ver vallen. Hoeveel echter door de Propaganda, de particuliere weldadigheid en de Missie den spreekt, zal thans reeds gemakkelijk te be- giijpen vallen. De stam-accoorden de drie klank, het septime-accoord en het none-accoord zijn intusschen voldoende voor de vorming van de kleuren-accoorden, die men in de practijk behoeft. Op een uitslaande plaat heeft de heer Evekink de theorie aanschouwelijk voorgesteld en daar ten verduidelijkend begrip gegeven van de merk waardige harmonie der kleuren. Voor vlechtwerk, voor borduurpatronen, voor de tajiijtdrukkers, decorateurs enz. is deze wetenschap van groot gewicht. Men behoeft als 't ware op het kleureu- klavier slechts accoordeu aan te slaan om zeker te zijn, dat men een voor ons oog harmonisch bont geheel verkrijgt. Dat vele kleine dieren bizonder vatbaar zijn voor de verandering der weersgesteldheid en hunne geheele gesteldheid reeds lang te voren veran deringen in de temperatuur en afwijkingen van den barometer voorspelt, is algemeen bekend. Ook onze bloedzuiger heeft reeds sedert eeuwen als weerprofeet naam gemaakt en wordt in Hongarije zoowel als in Amerika door de boeren als zoodanig beschouwd. De inrichting van zoo'n bloedzuigersweerglas is zeer eenvoudig: een apothekersflesch, halver wege met water gevuld, waarin een gezonde bloedzuiger, wien het uitkruipen moet worden vereenigiugen werd opgebracht, het was nog niet voldoende voor het onderhoud der steeds aangroeiende Missiestatiën, die aan heidensche volkeren het licht en het geluk van het heilig Evangelie brengen. Niet zelden kan men de klacht hooren, dat door de velerlei vereenigingen de ge lijkheid der verdeeling, naar gelang der be hoeften der afzouderlijke statiën,te wenscheu overlaat; meuige statie ontvangt van ver schillende kanten ondersteuning, terwijl andere in nood verkeeren. De h. Vader, het Opperhoofd der Katholieke Kerk, zendt hulp waar de nood het dringendst is, en waar het meeste succes voor de eer van God en voor de redding der zielen door de Kerk verwacht wordt. Wij kunnen du3 iu dit opzicht onze liefdegaven niet beter besteden, dan wanneer wij ze den h. Vader ter beschikking stellen en aan hem de ver deeling overlaten. Het gezamenlijk bedrag van alle uit gaven van den heiligen Stoel is, ondanks de groote zuinigheid, die steeds in acht wordt genomen, jaarlijks negen millioen franks, terwijl de inkomsten in de laatste jaren verre onder dit bedrag gebleven zijn. Voor ons Katholieken is het derhalve eene hooge en dringende plicht, den h. Vader spoedig en afdoende hulp te ver- leeneu, zoowel door buitengewone offerga ven bij bizoudere gelegenheden, als door eene verhooging van onze jaarlijksche bij drage voor den St. Pieterspenning. De buitengewone nood eischt buitengewone bulp. Ieder trouwe zoon der Kerk zal dan ook iu de vreugde zijns harten tot elk offer iu het be lang der zwaar verdrukte, liefderijke Moeder bereid zijn. De offervaardigheid der Katholieken is spreekwoordelijk; zij toone zich ook opnieuw thans, uu de h. Vader zoo dringend den steun zijner geliefde kinderen noodig heeft. Er is te Berlijn een onafhankelijke socia listische partij gesticht. Zij houdt vast aan de oude idealen doch wil het doel langs vredelievenden, grond wettigen weg bereiken. In een bijeenkomst, te Berlijn gehouden, over de op te richten Bank voor den over- zeeschen handelverklaarden de aanwezige bankiers en kooplieden geen cent voor die Bank te zullen geven zoolang het wetsont- belet, door over de opening een stuk gaas te binden, maakt den geheelen toestel uit. Het water moet 's zomers eenmaal per week, in den winter eens om de veertien dagen verversclit worden. Is het mooi weder, dan ligt de bloedzuiger ineengerold op den bodem der flesck; is er reger. in het verschiet dan komt hij uit het water, kruipt tot aan den hals der flesch en blijft daar tot het weder schooner wordt. Is er wind te verwachten, dan 'zijn zijne bewegingen buiten gewoon snel: bij onweder en regen in 't verschiet, blijft de bloedzuiger bijna aanhoudend buiten het water en geeft aan zijn ongenoegen lucht door heftige bijna krampachtige bewegingen te maken. Zoowel bij voist als bij warm zonneweder ligt de bloedzuiger op den bodem; bij sneeuw en regen verlaat hij het water. De bloedzuiger is derhalve zoowel een eenvoudig en vermakelijk als zeker weerglas. Een eenvoudig plattelandsbewoner, die geen woord Fransch verstond, was een paar dagen in Brussel en ging in een restauratie om te di- neeren. Daar hij niet onhandig wilde schijnen, nam hij de kaart, wees den bovensten regel van de lijst en de kellner bracht hem een boid Julienne. De soep was zeer goed, en toen deze genuttigd was, wees onze buitenman op den tweeden regel werp tot iuvoering eener Verkeersbelas ting* niet zal zijn ingetrokken. De Minister van Onderwijs in Pruisen heeft gelast, dat de Israëlitische kinderen, welke de Staatsscholen bezoekendes Zaterdags en op de Joodsche feestdagen üiet ter school behoeven te komenin geen geval zal van hen op Zaterdag 't verrichten van schriftelijk werk mogen worden ge ëischt. Slechts als de ouders 't zelf willen, kan in 't niet naleven der Joodsche voor schriften worden berust. De Commissie voor het ontwerp der herziening van de grondwet iu Frankrijk besloot met 13 tegen 3 stemmen het rapport, dat het ontwerp der Regeering goedkeurt, iu te dienen in den loop dezer zitting. Er is een ontwerp aangenomen om het monopolie op lucifers te verleenen bij open bare inschrijving. Het werd door het Gou vernement bestreden. Van de politieke houthakkerij bevat ten de Londensche bladen wederom uit voerige verslagenhoe Gladstone in de Pinksterdagen op zijn landgoed Hawarden er in geslaagd is met behulp van zijn twee groote zoons, een eik om te hakken. Eeu aantal whigs werden er wel niet in geslagen maar stonden er met welgevallen bij te kijken. De tories uit den omtrek staan voer dit houthakken te meesmuilenhij moest zich liever beijveren met het uitroeien met wortel en tak van de Egyptische quaestie. De nationalisten-vergadering, beschermd door 1500 soldaten, is eergisteren te Newry rustig afgeloopen, maar toen de vergaderden stadwaarts keerdenvielen hen de Oranje mannen aau. Daarop attakeerden de natio nalisten de Oranje-zaal en verbrijzelden daar alle ruiten. De Oranjemannen beant woordden de nationalistische steenworpen met geweerschoten waardoor ettelijke na tionalisten gewond werden. De politie be stormde de bezette Oranje-zaalterwijl de troepen op straat alle samenscholingen uit eendreven. De 1 'imes verneemt uit Constantinopel dat de Porte aan Engeland heeft beduid dat het tot stand komen eener Anglo- Fransche verstandhouding over de Egyp tische quaestie niet per se voeren zal tot het onvoorwaardelijk aannemen door de Porte van de uitnoodiging ter Conferentie. Uit Durban verneemt de limesdat de Boeren, vergezeld van eene sterke macht De knecht begreep liem wonderwel en bracht hem vermicelli-soep. „Meer soep dan me lief is!" dacht de gast; „maar dat is zeker hier zoo de mode." Op hoop van beter ging hij thans tot een vol gende spijs over; steeds het lijstje volgende, en onverwijld werd hem een portie schildpadsoep gebracht. Zijn eigenaardig menu begon de aandacht te trekken, en hij zelf kon niet zeggen, dat de loop van zaken geheel naar zijn genoegen was. Hij nam een kloek besluit en sloeg tien regels te gelijk over. Lieve hemel, nu bracht men hem eeu klaren bouillon, waarin zelfs geen rijstkorreltje dreef. Vóór dezen was het hem onbekend geweest, dat er zooveel soep bestond! Zij, die om hem heen gezeten waren, begonnen nu te veronderstellen dat zij een ongelukkige voor zich hadden, die al zijn tanden verloren had en onze vriend, ten einde raad, besloot nu zoover mogelijk van de soepen af te blijven, en met iets wanhopigs in zijne gebaren, wees hij op den allerlaatsten regel. De gedienstige knecht, die dadelijk zag wat hij verlangde, overhandigde met ongemeene vriendelijkheid hem een half dozijn tanden- stokers. Dat was te veel; de arme man betaalde wat hij verschuldigd was en verdween.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 1