B 1 N N N L 1 N D. Oesoetoes, het gebied vau Oesibepoe binuen- drongen tot op 12 mijlen afstand van de hoofdkraal. De Boeren boodschapten aan Oesibepoe dat zij wilden vechtenwaarop Oesibepoe een paar boden afvaardigde naar Pretoria ter waarschuwing van den Brit- schen resideut. De Boeren en de Oesoetoes joegen deze boden achterna. Een werd er gedoodde ander ontsnapte. De Times verneemt uit Calcuttadat Thibet en Nepal een vredesverdrag teeken den. Thibet verplicht zich gedurende zeven jaren een millioeu roepijeu te betalen en voorts de straatroovers te straffendie Ne- palsche kooplieden plunderen. De Sultan van Turkije eischt dat Engeland zich belaste met het bezetten der- havens aan de Roode Zee, en een leger van 15,000 man uitzende om in Soedan den vrede te herstellen. De ontploffing te Barcelona blijkt geeue van dynamiet geweest te zijn en ook niet met de Staatkunde in verband te staan, 't Was een granaat, alleen met kruit ge laden en een geval van particuliere wraak neming welks bizonderheden van alle be lang zijn ontbloot. Uit St. Petersburg wordt gemeld dat te Odessa weer 12 artillerie-officieren gearresteerd zijn, verdacht van nihilisme. De papieren, bij hen gevonden, dus wordt verder gemeld, zullen waarschijnlijk tot verdere inhechtenisnemingen bij hetzelfde wapen leiden. De Bulgaarsche Regeering heeft ont kennend geantwoord op de laatste nota van Servië betreffende de invallen der Servische vluchtelingeu. Bulgarije vestigt de aandacht van Servië op de vele belangen die beide landen verbinden, en werpt de verantwoor delijkheid van zich af voor de gevolgen. Het aantal emigranten uit Servië beloopt in geheel Bulgarije niet meer dan veertig. Uit de Amerikaansche berichten der Engelsche bladen blijkt, dat Blaines' benoe ming tot candidaat voor het Presidentschap geenszins bij de Republikeinsche partij al- gemeene goedkeuring vindt. In New-York en Massachussets b. v. schijnt men niet voor hem te willen stemmen. In Boston is de oppositie tegen Blaine mede al zeer sterk, aangezien men geen voldoend ver trouwen heeft noch in zijne bekwaamheden, noch in zijn karakter. GEMENGDE BERICHTEN. Het hoofdbestuur van de Vereeniging tot be vordering van fabrieks- en handvverksnijverheid heeft de Kamers van koophandel verzocht, in lichtingen te willen geven omtrent misbruiken, die volgens somrniger beweren het gevolg zijn van het optreden van stationschefs als handelaars in steenkolen. l)oor het Depart, van fiinnenl. Zaken is uitgegeven eene naamlijst der gemeenten, met aan wijzing der provincie, waartoe elke gemeente be hoort, voornamelijk hiertoe strekkende, dat in de van de Regeering uitgaande stukken de namen der gemeenten en provinciën eensluidend worden ge speld. Amsterdam, 10 Juni. De Keizerin van Oos tenrijk heeft zich te Zandvoort zóó vrij kunnen bewegen, ongehinderd door de bevolking en be zoekers van het zeedorp die haar incognito heb ben geëerbiedigd, dat H. M. het plan moet ge vormd hebben over zes weken te Zandvoort terug te keeren. Er is sprake van, dat enkele leden van de koninklijke familie van Zweden ook te Zandvoort de baden zullen komen gebruiken. Dordrecht, 10 Juni. Eene jeugdige vrouw alhier, had gisteren twist met eenige buren. Zij wond zich daarbij zoo op en maakte zich zoo kwaad, dat zij plotseling in eene beroerte stikte. Oudepekela, 10 Juni. Door den 77-jarigea Heer H. S. Dethmers, alhier, is Zaterdag een 17 j arig meisje, dat op 't punt was te verdrinken uit de hoofd vaart gered. Appelscha, 10 Juni. In de turfgraverij alhier is een 20 jarige arbeider, door in verhitten toe stand te veel koud water te drinken, ongesteld geworden. Na eenige uren was hij een lijk. Zandvoort, 10 Juni. Den stationschef alhier werd eergisteren namens H. M. de Keizerin van Oostenrijk een prachtige doekspeld met diamanten omzet vereerd. Boskoop, 10 Juni. In deze gemeente verdronk Zaterdag-namiddag het 2Vn jarig kind van De E. Dit is reeds de derde maal, dat dezelfde ouders op die wijze een kind verliezen. Rotterdam, 10 Juni. In de vorige week zijn alhier aan mazelen overleden 18 personen. Krimpen a/d IJsel, 10 Juni. In een onbe waakt oogenblik verdronk gisteren-avond alhier een driejarig kind van den landbouwer C. S. in eene sloot nabij de ouderlijke woning. Groningen, 10 Juni. In de eerste week van de volgende maand zal alhier gehouden worden van wege het Nederlandsche bakkersbond, „eene na ionale toutooustelling van werktuigen, dienende tot de uitoefening van het bakkersbedrijf". Aan de inzenders van de best gekeurde werktuigen zullen bekroningen worden uitgereikt in getuig schriften, vermeldende eene bekroning in gouden, zilveren of bronzen medailles. De ingezonden voor werpen kunnen verkocht worden. Een merkwaardig voorval heeft bij de jongste wedrennen te Auteuil plaats gehad. Toen namelijk een der jockeys te paard wilde stijgen, naderde plechtstatig een deurwaarder, die beslag op het paard legde. Tegenspreken hielp niet: uit voorzorg werd zelfs van te voren ook beslag gelegd op den prijs, dien het ros eventu eel mocht winnen. Een militaire aëronauten-deta- chemeut is aan het Oosterspoorwegstation te Ber lijn begonnen zich te oefenen in de luchtvaart. De gewezen Keizerin Eugénie zal eerlang, als het praalgraf, hetwelk zij te Farn- borough laat bouwen, gereed is, het stoffelijk over schot van haren echtgenoot en haren zoon derwaarts laten overbrengen. In haar kasteel te Farnbo- rough is een kamer, le cabinet du Prince, waar alle reliquitën van den jongen Napoleon, die de treurende moeder machtig heeft kunnen worden bijeen zijn. Op de tafel waaraan hij schreef en studeerde liggen de nog ongeopende brieven die na zijn dood voor hem kwamen, ook de degen, dien hij op zijn ongelukkigen tocht naar Zoeloeland meenam. Charles Reade, de bekende En gelsche schrijver, heeft een vermogen nagelaten van twee millioen, Nederlandseh geld. Dit fortuin was echter niet uitsluitend te danken aan zijn letterkundigen arbeid. De heer Reade was een uitstekend speculant in... huurcedels. Bij den grooten duivenwedstrijd op Zaterdag jl. door de sociëteit La Colombe te Maastricht gehouden, is de eerste prijs behaald door eene duif, toebehoorende aan den heer Jos. "Van Bergen aldaar. Zij werd met andere duiven te 5 uur 's morgens te Morceux (694 kilometer boven Parijs gelegen) opgelaten en kwam nog dienzelfden dag te 6.54 namiddags te Maastricht aan. Ook ten vorigen jare heeft diezelfde duif bij een wedstrijd van Bagnères de Bigore een eersten prijs behaald. Door een onderofficier te Breda is bij de Rijkspolitie aangifte gedaan, dat door iemand hem de woorden „'s lands opvieter" zijn toegevoegd Bij een zitting van den krijgs- raad te Grenoble heeft een soldaat, die wegens een dienstovertrediug terecht stond, een korpo raal, die als getuige tegen hem optrad, een he- vigen slag in het aangezicht gegeven. Hij moet voor die uitbarsting van drift duur boeten. De krijgsraad veroordeelde hem onverwijld ter dood en weigerde een verzoek om gratie voor hem te teekenen. Bij de gemeenteraadsverkiezin gen te Parijs heeft men in een der stembussen een bankbiljet van 100 fr. gevonden, dat een verstrooid kiezer in plaats van zijn biljet daarin gestoken had. Het werd, na eenig onderzoek, aan zijn eigenaar teruggegeven. Het is bekend datgemalen koffie spoedig haar geur verliest, terwijl de gebrande kofïieboonen in goed gesloten bussen moeten be waard worden, doch dat steeds de verschgebrande de voorkeur verdienen. De branding doet den geur der koffie ontwikkelen, terwijl eene soort verwarmende prikkelende olie ontstaat, die den bloedsomloop versnelt, de spijsvertering bevordert en de werking der hersens prikkelt. Maar deze olie is zeer vluchtig, waardoor het spoedig ver minderen der waarde van gebrande kuffi-boonen niettegenstaande het goed sluiten der bussen, wordt verklaard. De heer Roijer te Chartres is het eerst op het denkbeeld gekomen de kofïie boonen met eene zelfstandigheid te omwikkelen, om de vervluchtiging tegen te gaan. Hij slaagde, door middel van caramel of gebrande suiker, daarin zoo goed, dat de gebrande en aangekleede koffie van Chaitres algemeen bekend en gezocht werd. Door het proefstation van de Nationale Acdemie te Parijs is eene proef genomen met deze koffie, die zes maanden aan de lucht was blootgesteld geweest. Zij was nog hard in het malen, de smaak was zeer goed, evenwel niet als versch gebrande, doch die, welke gedurende eene maand aan de lucht was blootgesteld, was als versch. Yoor afgelegen plaatsen en voor troepen te velde kan deze koffie waarschijnlijk in eene behoefte voorzien. In onze groote centra is deze omkleeding zeker niet noodig. Tot welke prakt ij ken men tegen woordig niet al zijn toevlucht neemt, blijkt uit de volgende vermakelijke historie. Dezer dagen ging te Zuidbroek een oud manneke bij ver schillende ingezetenen rond en vroeg onder ang stig kermen om een weinig jenever om daar zijn hevige tandpijn door te stillen. Commentaren zijn hier overbodig. Arnhem bezit eene verordening, waarbij verboden is, honden als trekdieren te bezigen. Een vernuftig ommegaand koopman heeft er op gevondin, zijn hond te doen duwen. On deraan de wagen is een toestel, waartegen de hond zijn borst drukt, zoodra zijn baas zich gereed maakt dien in beweging te brengen. Des wege bekeurd, is de koopman in hooger beroep gekomen en in laatste ressort heeft de Hooge Raad hem van rechtsvervolging outslagen, omdat de hor.d niet trok maar duwde. Wij hebben (zegt de Arnh.Ct.) een onbegrensden eerbied voor ons hoogste rechtscollege, maar met al de be scheidenheid, die een journalist jegens dat college betaamt, zouden wij toch durven vragenwelk verschil bestaat er voor dieren tusschen duwen en trekken? Een paard voor een rijtuig, een hond voor een kar, duwen met de borst tegen den riem of het touwwerk, dat zich vóór hun borst bevindt. Voor de dieren is het dus vol komen betzelfde, welken naam de menschen aan de beweging gegeven hebben die zij moeten ma ken, om eene vracht te moeten verplaatsen. Er. daar de verordening strekt om de de dieren te beschermen niet tegen een woord, maar tegen eene daad en die daad volkomen hetzelfde is, of men ze trekken of duwen noemt, moeten we tot ons innig leedwezen erkennen, dat de perspicaciteit van den Hoogen Raad niet boven alle bedenking verheven is. Eenige knapen te Barmen speel- j den „dief ophangen." De 13jarige zoon van een koopman werdt het eerst opgehangen. Het blij spel verkeerde echter in een drama, toen de an dere jongens te laat bemerkten, dat de opgehangene, wien men gratie wilde verleenen, reffis dood was. Als tegenstuk van het geval te Wolau, dat een kind door het spelen met een couvert hetwelk uit een besmet huis afkomstig was, het roodvonk kreeg (welk geval wij vroeger vermeldden), deelt men ons het volgende mede uil het Juninummer van de te Dresden verschij nende Philatelist: Gedurende het heerschen van de cholera in Egypte werden alle van daar af komstige brieven, evenals die welke via Suez Egypte passeerden, met een scherp werktuig doorsneden en aan eene berooking onderworpen, om ook de bacteriën in de brieven onschadelijk te maken. Dit geschiedde o. a. bij aankomst te Triëst. Later werden dan de voor Duitschland bestemde brieven in gesloten zakken direct tot Kufstein aan de Tiroolsch-Beiersche grenzen ge zonden, en toen moest de Duitsche of liever in de eerste plaats de Beiersche postadministratie beslissen, wat haar te doen stond. Door bemid deling van het Beiersche ministerie vroeg zij dr. prof. Von Pettenkofer te Muuchen, eene bekende autoriteit op dit gebied, om voorlichting. In zijn advies verklaarde Von Pettenkofer niet alleen voor het tegenwoordige geval, maar, onder alle om standigheden, eene ontsmetting tegen cholera voor volkomen doelloos en alleen daarvoor berekend om angstige gemoederen tot bedaren te brengen. Hieraan sloot zich de Obermedicinalausschuss der Beiersche Regeering geheel en al aan. Prof. Von Pettenkofer bewijst door statistieken uit vroegere cholerajaren volkomen, dat liet postverkeer hoe genaamd gceu invloed op de verbreiding der epidemie gehad heeft, en dat dus de „postcho- leravrees" ten eenenmale ongegrond is. De oudste dochter van Lord Lyt- ton, die eerst veertien jaren telt, heeft reeds een spookgeschiedenis geschreven, die, naar men zegt, „het bloed in de aderen doet stollen". Zoon jeugdige romancière beloofd wat Een dagbladschrijver, redacteur van twee Amerikaansche weekbladen, lag onlangs te slapen, toen hij door eenig gerucht gewekt werd. Hij staat op en een dief bespeurend, grijpt hij naar zijn revolver en dreigt den indringer te zullen doodschieten. Deze smeekt om genade en voert tot zijn verontschuldiging aan, dat hij nog niets heeft medegenomen, „Doet er niet toe," hernam de journalist, „als ik u doodscliiet, heb ik een goed nieuwtje voor mijn courant, en ben ik de eerste die het mededeelt." „Mis", her nam de ander, „uw blad komt eerst a. s. Zaterdag uit, terwijl het „Thursday News" reeds morgen (Donderdag) verschijnt en het dus eerder mede deelt dan gij." „Dat is waar ook," hernam de journalist, „pak uw biezen dan maar," en hij liet den indringer ongedeerd vertrekken. Een hannekemaaier kwam Zondag- ochtend te voet, op klompen, van Zwolle te Heerenveen aan; hij moest naar Sneek, doch reisgeld voor tram en boot ontbrak hem. Dit wekte het medelijden van eenige omstanders en weldra was het reisgeld bijeen; doch toen hij dit in ontvangst nam, voegde hij bij zijn dank de mededeeling, dat hij om dit geld te besparen, toch maar verder „kuieren" zou indien de ge vers er niets tegen hadden. En op klompen werd de reis van Zwolle naar Sneek volbracht. Een Zuid-Beveland sch lannbou- wer werd dezer dagen de dupe van een geslepen commissionnair. Eerstgemelde deelde den ander, zoo sprekende over koetjes en kalfjes, mede dat hij tegenwoordig niet al te best in zijn geld zat en daarom gaarne eene tijdelijke geldleening zou aangaan. Dit gezegde gaf den commissision- nair aanleiding te antwoorden dat dit voor hem niets beteekende, want dat hij genoeg geld ter leen kon krijgen. Dit antwoord ontlokte den landbouwer de openbaring van eenigeu twijfel, waarop de comm. zich sterk maakte het benoo- digde bedrijfskapitaal beschikbaar te stellen en den landbouwer aanbood zijne tusschenkomst daartoe te verleenen. Deze laatste slaat hieraan gehoor en begeeft zich met zijn vriend naai den gekozen geldschieter. Daar aangekomen bericht de commissionnair het doel zijner komst, doch ontvangt ten antwoord dat er bezwaar bestaat om aan zijn verlangen te voldoen, daar hij ge heel onbekend is. Om dezen hinderpaal uit den weg te ruimen stelt hij met goedvinden van den landbouwer dezen voor als zijn solidairen borg. De geldschieter, hiermede tevreden, laat het vereischte stuk teekenen en overhandigt het gevraagde bedrag van 400, waarop beiden zich verwijderen. Na eenige schreden gedaan te heb ben, neemt de commissionnair afscheid van zijn borg. Deze verlangt hem echter niet te verlaten voordat hij het geleende geld heeft overgenomen wat niettemin door den ander geweigerd wordt, omdat hij eerlijk eene geldleening onder borg tocht van zijn vriend heeft aangegaan. Of de borg al hoog sprong of laag, hij kon zijn thuis reis aanvaarden zonder geld, en kan zorg dragen dat de crediteur het geleende in tijds zal terug ontvangen. Julius Stinde beveelt in het Berl. Tagebl., als middel tegen de pianokwaal, aan een zware belasting te heffen van elke piano, en in de steden verbanning van alle pianospelers naar een afzonderijke wijk waar zij zooveel kun nen hameren als zij maar willen, bijv. onder de bogen van een spoorwegviaduct. De Fransche ingenieur Maiche heeft, naar men bericht, goud gevonden in het kwarts en kiezel, dat gebruikt wordt voor de wegen in den omtrek van Parijs. Voor eenigen tijd verklaarde een ander man der wetenschap, dat er honderd millioen franks aan goud is in het straatplaveisel van Straatsburg, maar dat het twee honderd millioen franks zou kos ten om dat goud er uit te halen. Misschien is dat te Parijs ook wel het geval. Dicht bij Christiania is een kruit- fabriek gesprongen; 300 centenaar kruit zijn ont ploft; 7 gebouwen met machines zij a geheel ver nield. De schade wordt geraamd op 100,000 kronen. Twee meuschenlevens gingen verloren. In den nacht van Zaterdag op Zon dag werd te Helmond tegen een paar leden van den Gemeenteraad, een paar leden der Provinciale Staten, een paar leden der Kamer van Koophan del en Fabrieken en andere autoriteiten proces verbaal opgemaakt, wegens „het zich, na sluitings uur, ouder drinkgelag bevinden in eene voor het publiek toegankelijke herberg." Een paar weken geleden liet een kindermeisje te Veendam een 3-jarig kindje met de hersens op de steenen vallen. Het kind is Zondag aan de gevolgen overleden. Een ingezetene van Gorredijk, wiens vrouw bevallen was, was door dit voorval zoo in de war, dat hij in een courant annonceer de: „Mijn vrouw beviel heden van een jongen", en in een andere: „Mijn vrouw beviel lieden van ten meisje." Een der oudste ingezetenen van Sint Auualand is de 94jarige Adriaan Rijnberg. Voor drie jaar verloor hij zijn 92jarige vrouw, met wien hij 68 jaar is getrouwd geweest. Van zijn negen kinderen zijn nog acht in leven: allen zijn reeds grootvader of grootmoeder en zoo hij zich omringd kon zien door zijn kinderen, behuwd-, klein- en achterkleinkinderen, waarvan er ook eenige in Amerika zijn, zou dit getal misschien wel 150 zijo. 7-ijn oudste zoon, Frans Rijnberg en diens vrouw, Jakoba Slager, beiden meer dan 70 jaar oud, vierden Vrijdag 6 Juni hun gouden bruiloft. Aangaande het bemesten van bloemen met koffiedik, waarschuwt een onzer lezers tegen de aanwending daarvan bij oleanders die daardoor verdon en. Daarentegen moet de in vloed bij rozen verrassend voordeelig zijn. Naar luid van een telegram uit Madrid is een tunnel ter lengte van 200 meter op de spoorwegliju van Asturië ingestort. Twaalf werklieden zijn gedood. Dezer dagen is te Louden in High- gate de eerste kabeltramweg ingewijd. Hij is ever.zoo ingericht als de in Amerika bestaande. Da kabel, waardoor de rijtuigen voortgetrokken worden, loopt door een gleuf in den grond en de wagens worden er aangehaakt. Zij kunnen hunne meerdere of mindere snelheid regelen naarmate zij vaster aan het touw verbonden zijn, dat door een stoommachine in een gelijkmatige beweging wordt gehouden. De weg is 1320 meter lang en vrij onregelmatig, maar ondanks de ongunstige omstandigheden staat de leverancier twee jaren voor het touw in. De rijtuigen rijden om de vijf minuten. In een Indisch blad leest mendat een Resident van Midden-Java een aanschrijving van den Gouverneur-Generaal heeft ontvangen om voortaan zijn naam duidelijker te teekenen. Het zou goed zijn als men dien officiëelen wensch tot nog wat meer personen uitstrekte. ook iu het moederland! Te rekenen naar de prijzen, die in de boomgaarden thans besteed worden, zullen de kersen dit jaar wel weer behooren tot de aristocratische vruchten, waar voor een gewoon mensch geen bijkomen aan is. In den Tielerwaard toch rekent men reeds, dat daar wel 14 cents voor de 5 ons zal moeten worden betaald; daar naar kan men nagaan, wat ons hier te wachten staat. In het Algem. Politieblad vestigt de Justitie de aandacht op de praktijken van zekeren H. W. Muller, zich noemende graanhandelaar, winkelier of koopman, te Bredevoort, gem. Aalten. Hij doet aan kooplieden, die met hem onbekend zijn, bestellingen. Op de afljveriug van goederen volgt nimmer betaling. Bij een hevig oaweder, dat Zater- dag n. ra. in de omstreken van Weert woedde, werden twee scheepstimmerlieden, welke aldaar aan het kanaal werkzaam waren, door den blik sem getroffen. Een van hen verkeert in levens gevaar, de ander kwam met den schrik vrij, Briefkaarten geraken dikwerf tusschen de kruisbandpakketten en gaan daardoor veelal verloren. De Duitsche postmeester-generaal Stcphan geeft den raad de briefkaarten alvorens ze in de brievenbus te werpen in 't midden te vouwen. Dit middel moet van uitmuntend ge volg zijn. Een scheikundige moet nu een middel gevonden hebben om likeuren, cognac, jenever enz. tot vaste tabletten te maken, die veel op koekjes chocolade gelijken. Men heeft die maar in den mond te nemen om heizelfde genot te hebben als van een borreltje en de tabletten heb ben het voordeel van op wandelingen, marschen of rillen te paard, veel gemakkelijker meegedra gen te kunnen worden dan fleschjes of dergelijken. Zoo zal men dan dronken kunnen worden zon der een druppel sterken drank geproefd te heb ben en de benaming dronkaard zal een uitbreiding behoeven. Het vertrek der T r a n s v a a 1 s c h e Deputatie naar Zuid-Afrika is thans definitief vastgesteld. Er zijn plaatsen genomen op het stoomschip Spartan, van de Union Steam Ship- Company, dat 19 dezer van Southampton naar Natal vertrekt. Muzikale kwasterij. De beroemde violist Ole Bull, en men zegt ook Paganini, hield er het volgende loopje op na. Als hij zijn toon tot een bijna onhoorbaar pianissimo verminderd had, bleef hij in dezelfde houding staan, alsof hij nog speelde, terwijl hij werkelijk den strijkstok boven de snaren hield en geen geluid hoegenaamd voortbracht. De toehoorders, verrukt over de zachtheid van zijne werkelijk onhoorbare zuchten, zetten de handen aan de ooren om het geluid, dat er niet was, op te vangen. Dan liet de slimme virtuoos, alsof hij eensklaps uit eene geestvervoering outwaakte, zijne viool zakken en boog voor het verrukte publiek. De firm a S. Verzijlen Co. te V e n 1 o o, die bande 1 drijft iu buitenlandsche, gebruikte post-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2