B I N N fi N L 1 N D. Bij den Franschen Senaat is een voorstel ingekomen van den keer Bardonx, om de doodvonnissen voortaan niet meer in het openbaar, maar op het binnenplein der gevangenisseu te voltrekken. In de couloirs der Franscbe Kamer werd gisteren verzekerd, dat gevolmachtigden van de suiker-raffiuadeurs in de havensteden van Frankrijk in overleg zijn getreden met de afgevaardigden uit de maritieme departe menten, en verklaard hebben tot de be lasting op den beetwortel toe te treden, onder voorwaarde, dat geeuerlei surtaxe op vreem de suiker zal gelegd worden. Eeue depêche uit Wady Haifa aan de limes bevestigt den val van Berber en den moord van bijna geheel het garnizoen. Naar Daily Telegraph uit Caïro verneemt verliet de Madhi El Obeid, zijne vrouwen en zijn schatkist met zich voerende en trok hij terug naar de bijkans ongenaakbare bergvesting Tel-el-Gadirvijf mijlen be zuiden El Obeid. De invloed van den Madhi zou weer sterk verminderd wezen. In de Italiaansche Kamer antwoordde Minister Manciui op eene interpellatie be treffende Fraukrijk's handelingen te Marok ko dat laatstgenoemde mogendheid de stellige verzekering heeft gegeven, dat, wat het grondgebied van Marokko betreft en de tegenover dat land gevolgde politiek, de bestaande toestanden zullen gehandhaafd wordeu. Te Xeres (Spanje) zullen de zeven ter dood veroordeelde leden der bende van de Zwarte hand« terechtgesteld worden. Tilden, indertijd tegenover Hayes candidaat voor het Presidentschap der Ame- rikaansche Unie, maar niet gekozen, werd ditmaal weêr genoemd. Hij heeft echter ver klaard de candidatuur niet te kunnen aan vaarden daar hij materieel niet bij machte is deze betrekking naar eisch waar te nemeu. Politieke Conjuncturen. GEMENGDE BERICHTEN. Om te weten hoe men in het land van de Piclcelhaube over de toekomst van ons dierbaar vaderland oordeelt, daartoe dient het volgende op stel, dat onder den bovenstaanden titel voorkomt in de Berliner Zeitung. Wij deelen het onzen lezers in zijn geheel mede; de beleedigende uit drukkingen, die er ten aanzien van ons vorstelijk Huis in voorkomen, laten we echter opzettelijk achterwege. Dezer dagm." zegt genoemd blad /heeft een bericht in de nieuwsbladen de ronde gedaan, dat te weinig de aandacht getrokken heeft, dat echter eene qnaestie in 't leven riep, wier oplossing ook voor ons vaderland van het grootste belang is. De Prins van Oranje, de eenige zoon en vermoe delijke troonopvolger van der, hoog bejaarden Ko ning Willem der Nederlanden, is ernstig ziek en men mag nu wel eens in overweging nemen, wat er na het uitsterven van het Hollandsche koningshuis in de mannelijke linie, met Holland (Nederland) en zijne rijke koloniën zal geschieden. De zieke Prins is de tweede zoon van Koning Willem, eerst in wijder kring bekend geworden, toen eenige jaren geleden de dood zijn ouderen broeder, verraste. Reeds toen sprak men van de Hollandsche quaestie en men heeft zich hierin niet laten storen door het tweede huwelijk van den hoogbejaarden Koning met eene Prinses van Waldeck-Pyrmo.ut. Uit dit huwelijk is intusschen eeue dochter geboren. Als de Prins van Oranje en ook de Koning sterft, dan is de Nederlandscbe koningsstam verdwenen. Voor Duitschland nu, is het, reeds terzake van de monden van den Rijn, geenszins onverschillig, in wiens handen Holland dan zal geraken. Dat men in Berlijn de geb -urtenis3en in den Haag met open oogen volgt, is duidelijk bewezen doordien men eenige jaren geleden eene jeugdige en schoone Prinses van het Pruisische koningshuis aan den tamelijk bedaagden Prins Hendrik ten huwelijk gaf, in de verwachting, dat uit dezen echt een nieuw geslacht van het Hollandsche koningshuis zou voortkomen. Jammer genoeg is de Prins onver wachts gestorven. De gekoesterde hoop werd niet vervuld. Na het uitsterven van het Hollandsche ko ningshuis zou eigenlijk het Huis Nassau, aaR welks hoofd de vroegere Hertog Adolf van Nassau staat, voor den Hollandscheu troon in aanmer king komen. Doch het is hoogst onwaarschijn lijk dat men van dien kant op de Hollandsche troonopvolging aanspraak maken zal. Men heeft reeds geprojecteerd, de driejarige dochter van den K ning van Hofland met den oudsten zoo 1 van den Graaf van Vlaanderen, Boudewijn, die een maal de Belgische koningskroon zal dragen, te verloven, om zoodoende later Holland en België weder te vereenigen, 't Zou echter te bi zien staan, of beide volken zich eene vereeuiging zouden laten welgevallen; gansch Europa zou er stellig tegen opkomen. Wij zijn van meening, dat als de laatste nakomeling van Willem den zwijger tot zijne vaderen is gegaan, Holland weder daar komen zal, waar het door de natuur en var. rechtswege behoort, tot Duitschland, Wij Duitschers hebben er het grootste belang bij, dat de monden van de schoone rivier, die van de Alpen tot aan zee, aan beide oevers door volkeren van den Duitschen stam bewoond is, eindelijk weder ouder den Duitschen schepter komen. Het land dat de „Mijnheers" (sic) be- wouen, is in dubbele betrekking Duitschland eigen. Duitsche rivieren zijn het, die dit land door aan slibbing vruchtbaar gemaakt hebben en mannen van Duitschen stam zijn het, die dit land be wonen, hoe zeer de Hollanders zich hiertegen verzetten, en met welk een belachelijken trots zij op ons Duitschers nederzien. Dat zal echter wel veranderen als de Hollanders eens vijftig jaren Duitsch kommiesbrood gegeten hebben. Duitsch land heeft de monden van den Rijn noodig en moet ze vroeg of laat nemen, als het zijne marine goed wil ontwikkelen en de hindernissen wil wegruimen, welke Hollandsche ijverzucht zijn handel opzettelijk in den weg heeft gelegd. Het is immers tot dusver, tengevolge van Hollandsche eigenzinnigheid, niet mogelijk geweest eene zekere bescherming voor de visscherij op den Rijn te verkrijgen, die vroeger een der beste in Europa was en sinds lang door het roofsysteem dei Hol landers bijna geruïneerd is. Reeds daarom wen- schen wij dat de monden van den Rijn in Duitsch- lands bezit komen, opdat wij de brutale onbe schaamdheid dezer onbeschofte vetbuiken niet langer behoeven te verduren. Van enorme beteekenis zijn ook de Holland sche koloniën, hoofdzakelijk die, welke Holland in den Indischen Archipel onder zijne heerschappij houdt. Engeland en Frankrijk beschouwen deze heerlijke bezittingen reeds lang met begeeiige oogen en het valt niet te betwijfelen dat zij trachten zullen, bij het uitsterven van den Hol- landschen koningstroon, er zich meester van te maken. Laten we hopen dat alsdan de Duitsche oorlogsvloot iu die aangelegenheid ook een woordje kan meepraten. Zooals men ziet, is de toestand niet ongelijk aan dien, welke bestond, toen Europa het uitsterven van den Habsburgschen stam in Spanje verwachtte. De erfenis is wel niet zoo belangrijk, maar toch altijd nog gewichtig genoeg, om het belang begrijpelijk te vinden, waarmede met het verdere verloop der dingen tegemoet ziet. Aldus het Duitsche orgaan. Commentaren zijn hier zeker wel overbodig. Deventer, 13 Juni. Alhier zal eene R. K. kiesvereeniging worden opgericht. Hhenen, 13 Juni. De vrouw die alhier door haren man met een mes werd verwond, is heden nacht aan de gevolgen overleden. Haarlemmermeer, 13 Juni. In de herberg vau W. Metz, aau den IJweg bij den Vijfliuizer- weg, is iu den nacht van 9 op 10 dezer inge broken, door een ruit uit te snijden. Verschillende voorwerpen, o. a. van goud en zilver, zijn ont vreemd. De dader of daders zijn nog niet bekend. Sclieveningen, 13 Juni. Tijdens haar kort verblijf alhier heeft H. M. de Keizerin van Oos tenrijk haar voornemen te kennen gegeren, om, mocht zij in het volgende jaar in Nederland terugkomen, alsdan Sclieveningen tot hare ver blijfplaats te kiezen. Dit jaar keert H. M. niet meer in ons land terug; wat daaromtrent van elders is gemeld, schijnt op eene vergissing te berusten. Eibergen, 13 Juni. Gisteren is onder deze gemeente door een noodlottig toeval de postbode Wolff te water geraakt en verdronken. De man had den lande 18 jaren trouw en eerlijk gediend en laat eene weduwe en 3 kinderen achter. Delft, 13 Juni. Zekere M. B., hulponder wijzer alhier, te wiens huize gisteren-avond om streeks 67a uur tegelijk in drie kamers brand was ontstaan, en die dientengevolge voorloopig door den commissaris van politie in verzekerde bewaring was gesteld, heeft heden aan deu officier van justitie bekend, opzettelijk brand te hebben gesticht. Hij is gevankelijk naar 's Hage over gebracht. Tolbert, 13 Juni. Een ruim 100-jarig man alhier, Pebe Bandringa, legde vóór eenige dagen den eersten steen voor eene nieuwe woning. Het zesde eeuwfeest van het Duitsche Schoenmakersvtrbond, waarvan wij on langs melding hebben gemaakt, is te Berlijn gevierd. Het aantal feestgenooteu bedroeg ruim 8000. De groote historische optocht, waaraan ook verscheidene andere vereenigingen, reeds alleen uit Berlijn 39, hebben deelgenomen en waarin een aantal triomfwagens met voorstellingen uit de 12e tot op onze eeuw voorkwamen, was al leszins luisterrijk. Tot de bizondere voorwerpen op een der wagens behoorde een laars, die reeds 800 jaar oud en in eene familie van geslacht tot geslacht trouw bewaard was. Te Bamberg is een jong meisje tot een kleine geldboete veroordeeld, omdat zij aanhoudend, bij open vensters, uren achtereen op haar piano zat te hakkelen en daardoor den buren overlast aandeed. Een naast haar wonend geleerde, die door de jammerlijke tonen van de verminkte Martha en Dame blanche in zijn studiën werd gestoord, diende de aanklacht tegen haar in. Selder ij werd vroeger reeds en woidt nu weer door een Duitsch blad aanbevolen als een middel tegen rheumatiek, dat reeds meer malen met goed gevolg gebruikt werd. Men snijdt de knollen in stukken, laat die goed koken en geeft den patiënten herhaaldelijk van het aftrek sel te drinker. Of wel, de knollen worden tot een moes gekookt, dat met versche melk, wat meel en nootmuskaat gestoofd, warm en met ge roosterd brood gegeten wordt. Een pianist, zekere Peru, heeft een weddenschap aangegaan, dat hij in het leeu- wenhok van den dierentemmer Perzon te Luik stukken van Beethoven en Chopin zal spelen. Onder den naam van chlorozone wordt door den Franschen scheikundige Dien- heim-Brachowsky eene vloeistof in den handel gebracht, die dienen zal voor het bleeken van linnen, katoen, jute enz. Zij moet de zoogenaamde chloorbleek vervangen. Volgens opgave van den uitvinder is het bleekend vermogen van deze stof grooter dan van chloorkalk of Eau de Ja- velle, terwijl de vezel er minder door wordt aan getast dan door genoemde middelen. Voor huise lijk gebruik en openbare waschlruizen wordt eene oplossing van een op vierhonderd aanbevolen, als minder gevaarlijk en gemakkelijker in de behan deling dan chloorkalk. De Grieksche premier Tricon- pis, zoo wordt uit Athene dd. 9 Juni gemeld, had het genoegen een som van 1 millioen drach men te ontvangen van een Grieksche firma te Londen, met verzoek het geld ten meesten nutle van het algemeen aan te wenden. Tricoupis heeft na rijpe overweging besloten, voor het geld een luchthuis te laten bouwen, daar het algemeen welzijn in Griekenland hieraan het meest behoef te heeft. D t Great Easternhet tot zwerven ge doemd vaartuig is herdoopt; het heet thans What to do with it" (wat zal men er mee doen). Zij die ter dood veroordeeld zijn, kunnen, volgens de jongste wijziging in de Mili- tiewet, niet worden toegelaten bij de Nationale Militie (art. 55). Donderdag in den nanacht ont- moetten te Amsterdam twee personen op den Haarlemmerdijk een jeugdig meisje, dat al spre kend haar weg vervolgde. De beide personen hielden haar staande, en 't bleek alras, dat zij eene slaapwandelaarster voor zich hadden. Het meisje, de zeer fatsoenlijke dochter van nette burgerlieden, was in haar slaap opgestaan, had zich geheel gekleed, wist den sleutel der huisdeur te vinden en deze te openen, doch ontwaakte eerst, nadat de twee genoemde personen haar tot bewustzijn hadden gebracht. Zij begeleidden haar daarna naar hare woning. De nestorder Zeven huizensche drinkebroers, C. H., is, na ontolbare kleiue ver oordeelingen wegens dronkenschap, door de Rechtbank te Rotterdam veroordeeld om 3 maanden op „de Schans" te gaan logeeren. Drie handelaren te Liverpool, een vader en twee zoons, zijn gevangen genomen, wegens het vergiftigen van manden met gist, die voor concurrenten bestemd waren. Zij werden op heeterdaad betrapt aan het spoorweg-station, waar zij een mengsel van olie, carbolzuur en amo- nia over de gist goten. Er ware i vroeger reeds klachten over het bederven van die waar inge diend bij de directie der spoorweg-maatschap pij, en deze liet nu nauwlettend toezicht houden, met den gemelden uitslag. In een Amerikaanse he stad heeft een jonge knaap zijn eigen vader voor de recht bank gedagvaard wegens mishandeling van zijn moeder. Als een geruste slaap het ken merk is van een goed geweten, dan heeft de schoolmeester van Drosendorf bij Holfeld een zoo goed geweten als iemand ter wereld. Bij een vreeselijk onweder, zoo verhaalt de Mayener Ztg., sloeg de bliksem in het schoolgebouw, waar hij er links en rechts groote schade aanrichtte, maar zonder brand te slichten. En toen de brandweer kwam toesnellen, vond zij er den schoolmeester in een diepe rust den slaap des rechtvaardigen slapen. Een aantal Londensche brood-en banketbakkers zijn dezer dagen, op grond eener wet van Januari 11., tot geldboeten veroordeeld wegens het verwaarloozen van de reinheid in hunne bakkerijen. Een Amerikaansch blad maakt melding van de eigenschappen, de waarde en de toekomst van hout, vervaardidgd uit stroo: „stroo- hout". Het fabrikaat wordt in den handel ge bracht in den vorm van planken van 3.7 M. lang, 0.8 M. breed en van 1 tot 3 cM. dik. Het wordt tyen goed met schaaf, zaag en boor bewerkt als eikenhout, is zeer goed te verven en te politoeren, en bovendien weinig brandbaar. Volgens dat blad, treedt dit kunsthout nu reeds op als concurrent van het grenenhout. En geen wonder. Het be gint moeite te kosten bij de voortgaande ontwou- ding van N. Amerika, hout van 0.8 M. breedte te vinden, terwijl de grondstof stroo elk jaar in onbepaalde hoeveelheden wordt voortgebracht en nagenoeg geen waarde heeft. Veelal toch worden op de onmetelijke korenvelden van N.-A. de aren eenvoudig afgesneden en het stroo op 't land ach tergelaten of verbrand. Toen de predikant Van Meurs te Breda Z indag-morgen in de Hervormde kerk de vroegpreek zou houden, kon de godsdienstoefening niet doorgaan, omdat er in 't geheel slechts één toehoorder ter kerke verscheen. Inderdaad zeer karakteristiek! Een welgesteld burger te Utrecht, zoo meldt het HM., die zeer bevriend was met een der studenten, die veel bij hem aan huis kwam, bevond telkens en telkens weder dat zijn buiten jaloezieën waren stuk gesneden. Hij gaf de politie hiervan bericht en huurde tegenover zijn huis een kamer, waar een hulpagent van politie (een zoo genaamde klepper) 's nachts waken zou. Den eersten den besten nacht, toen het nog al stort regende, was weer een heer bezig aan het stuk- snijden der stores. De „klepper" doet de schoenen uit, sluipt nader, pakt den jaloezieën-snijder bij den kraag en brengt hem naar het bureau van politie. De dader was dc student, de huisvriend! Eerst wilde de politie den kinderachtigen stores-vernie ler vervolgen wegens verbreking van afsluiting; toen stelde ze voor dat hij/ 150 schadeloosstel ling zou betalen. Doch de benadeelde was edel moedig, wilde geen cent van hem ontvangen en evenmin vervolgen en nam slechts f 75 aan, waar van 50 voor de algemeetie armen en 25 inde kas der politie. Terwijl Nederlar. dsche s t e e n fa brikanten zich beklagen, dat onze Regeering bui- tenlandschen steer, gebruikt, geeft de Pruisische waterstaat soms aan Nederlandschen baksteen de voorkeur; aan een Nederlander werd dezer dagen de levering van 400,000 stuks opgedragen. Dit bewijst natuurlijk alleen, dat geluk en ongeluk in de wereld elkaar dikwijls op natuurlijke wijze vrij wel compenseeren N e w-Y ork bezit niet minder dan 4000 sigarenfabrieken, die gezamenlijk 1000 mil lioen sigaren afleveren. Na New-York komen Pennsylvanië, Ohio en Illinois. Door het geheele gebied der Vereenigde Staten werden verleden jaar 3,177,860,952 sigaren gefabriceerd, d. i. 40 tegen elk pond tabak dat iu Amerika verbruikt wordt. Rekent men hierbij een invoer van 35 millioen sigaren, dar. krijgt men een rekening van 60 voor ieder man, vrouw en kind in de Repu bliek, of 250 voor iederen man boven 21-jarigen leeftijd. Bij Miincben zijn onlangs 24 ossen in het veld door een bliksemstraal gedood. Een proces tot schadevergoeding wegens het afbreken van een verloving is tegen een jouge dame te Mainz ingesteld door haren vroegerer. geliefde wien zij, kort vóór den dag waarop het huwelijk bepaald was, zijn afscheid gaf. De gewezen bruidegom, wien door het gerecht een advocaat werl aangewezen, omdat alle rechts geleerden weigerden zich vrijwillig met zijn zaak te belasten, eischt een som van 10,326 Mark. Een voorstel tot schikken en voldoening van 2500 Mark, wees hij van de hand. Hij rekent al de uitgaven, die zijne verloving hem kostte: alle uitgangen, verteringen, geschenken, de nette kleederen, die hij om zijn verloofde dragen moest enz. enz. bijeen en telt er dan nog een som bij voor schade, die de schok, door zijn zenuwgestel ondervonden bij het afbreken der verloving, hem in zijn beroep berokkende. De advocaat der gedaagde verklaarde zijne cliënte geluk te wen- schen, dat zij nog tijdig het ware karakter van haren aanstaanden echtgenoot ontdekt had. Want uit dit proces bleek reeds voldoende,hoe bezwaarlijk een meisje met hem gelukkig zou kunnen zijn. Eerstdaags zal de uitspraak volgen. Het Journal de Chartres verhaalt, dat een bakkersvrouw te Aule van een zoogenaam- den wonderdokter'den raad kreeg, dadelijk na dat het brood uit den oven was in den heeten oven te gaan liggen, ten eiude een, zooals de kwakzalver zei le, met berkenbladen welriekend gemaakt stoombad te gebruiken; dit was een onfeilbaar middel tegen rhumatisme. De bakker liet een matras iu den oven leggen, bestrooide die met hulp van den wonderdokter met gedroog de berkenbladeren en de vrouw kroop in den oven, die door haar man en den kwakzalver werd ge sloten. Na ongeveer 80 minuten vond men de vrouw volkomen gebraden terug. Zij was haar rhumatisme voor goed kwijt. Dokter en bakker zullen in de aanstaande week voor het Hof van Assises dit onfeilbaar geneesmiddel mogen ver dedigen. Dezer dagen is aan de Universi- teit van Aix in de rechteu gepromoveerd de heer Sid-Ahmed-ben-Kaddour, geboren te Orau. Naar eenige Spaansche nieuw s- bladen beweren, moet tusschen de heeren De Lesseps c. s. en een Fransehe maatschappij een diepwaterkanaal voor zeeschepen van de Giron- de af naar Narbonne, dat de Golf van Biscaye alzoo met de Middellandsche Zee zou verbinden loopende langs de Garonne, voorbij Toulouse en Carcassonne. De ligging van Narbonne wordt als een der beste beschouwd voor een haven, niet achterstaande bij Marseille of Toulon. Men ver wacht dat het geheele werk in 1889 voltooid zal zijn, eu de ondernemers hebben het Gouver nement een jaarlijksche garantie van frs. 10 000 000 gevraagd tot de scheepvaart door het kanaal de onkosten er van zal kunnen dek ken. Zulk een kanaal zou de reis per stoom schip van Nederland naar Marseille of Napels met vijf dagen bekorten. Men zal te Peking eerlang in een paar straten de proef nemen met petroleum-lan- taarns. Tot dusverre had men in de Chineesche hoofdstad als straatverlichting bonte papieren lan tarens met een paar kaarsjes, die door de bewo ners der huizen aangestoken worden. Het Dresdener vrouwentijdschrift Für's Haus heeft voor eenigen tijd een prijsvraag voor een melodie bij een wiegelied uitgeschre ven. Er werden 280 muziekstukken ingezonden. De prijs van 100 Mark werd toegekend aau Frl. Bluhm, te Berlijn, en verscheidene andereu ver wierven eervolle vermeldingen. Minnie Hauck heeft aau boord van de Lfoyd-stoomboot Eider, die haar van New-York naar Europa overbracht, een concert gegeven, ten voordeele van de „Duitsche zeemanskas" te Bre men, dat 2000 Mark opleverde. De beroemde zangeres werd ter zijde gestaan door den Duit schen consul te Boston: Schlesingen, den Ame- rikaanschen millionair Astor en andere dilettanten. Zij zong stukken uit Lohengrin, Carmen en Don Juan en haar zang werd afgewisseld door het spel van het scheepsorkest (9 personen) en piano spel of zang van andere deelnemers. De officieren van de Eider boden haar een fraaien bloemruiker van gesneden hout aan. Naar aanleiding eener adverten- tie in een onzer dagbladen, waarbij „Drie Musici" hun wensch te kennen geven om zich te veran deren", wordt gevraagd: „Zouden die heeren zich ook willen veranderenin leeraren voor de Nederlandsche taal?" Uit het verslag, uitgebracht in een te Brussel gehouden alg. verg. van aandeel houders in de „Naamlooze vennootschap voor de Exploitatie der Internationale Amsterdamsche ten toonstelling" blijkt, dat de verpachtingen hebben opgebracht pl. m. ƒ74,000, de abonnementen pl. m. 43,500, de catalogussen pl. m. 10,000 de entré sƒ650,000, de plaatsruimte pl. m. 850,000 en de schilderijen pl. m, 1450. De nettowinst bedroeg even 40,000, behalve de winsten der loterij, die nog niet opgegeven zijn. Door dr. Schultz wordt het c i- troenzuur als een bederfwerend middel aanbevo len. Versch vleesch, in eene oplossig van citroen zuur van vijf percent, gedurende veertien dagen bewaard, bleek niets geleden te hebben. Hij waar schuwt echter tegen het gebruik vau citroenzure zouten, bij voorbeeld natron-citraat, daar dit geene antiseptische eigenschappen bezit. Een Belgisch stafofficier ver kreeg onlangs het commandemout over eene vesting. Bij een zijner inspectiën trof hij een schildwacht aan hij een half vergaan, wormste kig staketsel, dat een binnenplein in twerëu scheidde. Da commandant informeerde bij deu majoor naar de noodzakelijkheid om daar een wachtpost uit te zetten, daar het plein slechts door schuurtjes en loodsen omgeven was. Het antwoord luidde: dat daar altoos een schilwacht gestaan had en de vorige commandant er nooit aanmerking op had gemaakt. De registers, oude papieren en dagboeken werden nu doorsnuffeld tn eindelijk ondekte de commandant dat nu.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2