NIEUWE No. 807. Zondag 22 Juni 1884 9e Jaargang. Vrijmetselarij. B UIT R N L A i\ i). HURIMMHE (MUIT. ABONNEMENTSFBIJS Per 3 maauden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. Voor het Buitenland Afzonderlijke Nummers Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. JansstraatHaarlem. 0,85 1 1,50 0,06 JUillENDJiJi AGITE MA NON AGITATE. PBIJS DEB ADVEBTENTIÉN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant, Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAU1EÏ. Vervolg en slot). In de zestiende en zeventiende eeuw werden ook werklieden van andere vakken tot de loge (zoo noemde men de vereeuiging der metselaars bij een bouwwerk) toege laten. Tot vervaardiging namelijk van de gebouwen in Italiaanschen stijl moest men werklieden vormen en op dien grond lieten zich veel voorname, rijke en geleerde bouw- liefhebbers in de broederschap opnemen. De groote politieke omwentelingen, die Engeland op zijn grondvesten deden wan kelen brachten ook eindelijk in de vrij metselaars-broederschappen oneen'gkeid en partijschap. Te vergeefs ijverde Wreu er voor de gezamenlijke genootschappen onder het beginsel te vereenigeu den politieken haat op zij te stellen, door het verschil in Godsdienst twist noch tweedracht te doen ontstaan en door het verschil in kennis en nationaliteiten geen scheuring teweeg te brengen.* Te vergeefs; de metselaars ge raakten verdeeld en de eene partij ging over tot de Schotsck-gezinden (Katholieken) de andere tot de Engelsch-gezinden (Protes tanten). De loges der vrijmetselaars ver dwenen later voor het grootst gedeelte en de gansche broederschap zou waarschijnlijk voor goed opgeheven zijn zoo in 1716 de vier nog in Londen bestaande loges niet besloten had den de broederschap te reorganiseeren.De op richting der groot-loge van Eugelaud had plaats op den 24Juui van het jaar 1717en als eerste groot-meester werd Anton Sayer be noemd. Aan James Anderson werd door de groot-loge de taak opgedragen, »de oude gothische constituties tot eene nieuwe en betere methode te hervormen.Door 20 loges werd Andersons werk aangenomen en in 1723 onder den titel van The con stitutions of the freemasons*, te Londen uit gegeven. Tot 1766 waren door de groot- loge ongeveer 500 loges geconstitueerd, zoo wel in Engeland als in Duitschland, Spanje, Noorwegen, Afrika, Amerika en West- Indië. In 1739 waren er echter opnieuw scheuringen ontstaan, doordien vele loges in Londen zich van het nieuw-Engelsche groot-meesterschap losmaakten, omdat dit in de metselaars-symboliek en in de ge bruiken veranderingen had gebracht. Zij namen den titel aan van »oude metselaars* en zij maakten de bepaling, voor hun sys teem zeer karakteristiek, dat hunne groot- loge lodge of antiquity) evenals de Sckotsche, FEUILLETON. Speelwoede in New-York. Vervolg en slot.) Den volgenden morgen vroeg, als het oosten grauwt en de melkwagens door de stad rijden en een geur van het land meebrengen, gaat Reginald droefgeestig naar huis. Hij' tracht zich te vergeefs te herinneren wat de bedragen zijn der kassiersbriefjes die hij aan den eigenaar van het speelhol gegeven heeft, maar bij elke poging om het op te sommen, vindt hij dat het bedrag grooter en grooter wordt en hij begint zich te verwonderen of misschien niet de oude boerderij er aan zal moeten, en hoe hij ooit zijn trouw hartige moeder onder de oogen zal durven komen. En als de boerderij dezen keer niet te loor gaat, dan doet zij het zeker bij eene volgende gele genheid, want Reginald is geïnviteerd om den volgenden dag met den eigenaar te dineeren, vooral om eenige aangename vrienden te ont moeten en, het spreekt van zelf, in den avond speelt men een weinig, en zes maanden later zien wij Reginald met het oog van een wolf en een opgezwollen gezicht, spelende om een dollar, want de boerderij is weg en hij kan niet langer zijne honderden opzetten. slechts Christenen aannam. De scheuring duurde tot 1813; in dit jaar gelukte het den groot-meester, den Hertog van Sussex, eene hereenigiug tot stand te brengen. Een nieuw wetboek werd in 1815 ontworpen, dat thans nog in werking is. De vrijmetselarij ontwikkelde zich in Duitschland zeer spoedig, vooral nadat in 1738 Kroonprins Frederik van Pruisen (later Frederik de Groote) zich in het genootschap had laten opnemen en door zijn toedoen in 1740 te Berlijn de loge aux trois globes werd opgericht. Juist in Duitschland kwamen elementen in het genootschap die er den slag van hadden aan het mysterieuze der vrijmetselarij nog meer geheimzinnigs toe te voegen. Vasten voet kreeg de vrijmetselarij in 1725 in Frankrijk; sinds 1730 in Ierland, in welk jaar de afzonderlijke loges door lord George vereenigd werdeu. In Oosten rijk deed zij haren intocht onder Jozef II, zelfs in Madrid, Florence en in Rome (1735) werd eene loge opgericht. Er zijn thans weinig lauden, waar de vrijmetselarij geen vasten voet verkregen heeft. In Groot- Britaunië, de bakermat der vrijmetselarij bestaan 4 groot-loges. De hoogste groot- loge is te Londen, aan haar zijn 1000 ge wone loges ondergeschikt, die over alle deelen der aarde verspreid zijn. De groot- loge van Amerika is gevestigd te New-York, die van Schotland te Edinburg, met on geveer 340 ondergeschikte loges; de groot- loge te Dublin met ongeveer 700 onder geschikte loges. Iu Frankrijk staat de groot-loge le grand Orient aan de spitse der vrijmetselarij. Na den staatsgreep van den 2den December 1851 werd op keizerlijk bevel de geheele Fransche vrijmetselarij hervormd* en meer in overeenstemming met de instituties van het nieuwe keizerrijk gebracht. In Italië waren tot in 1859 de loges afhankelijk van buiteulandsche groot-loges; in genoemd jaar werd te Turin de eerste zelfstandige loge opgericht, die spoedig door andere van gelijken aard werd gevolgd. Tengevolge eeuer scheuring (de »broeders« hebben, zoo men ziet, nog al eens verschil van opinie) zijn thans de Italiaausche loges ouder de groot-loges van Palermo en Turin en den grooteu raad van Milaan verdeeld, terwijl nog vele andere loges onderworpen zijn aan buiteulandsche groot-loges. In België heeft le grand Orient de Belgique te Brussel, de opperste leiding in handen; Elke avond kan men de een of andere dezer p'aatsen vol spelers vinden. Nu en dan komt de politie en overvalt om zoo te zeggen, het verfoeilijk speelhuis; maar zij weet het zoo heerlijk te doen, dat het gebouw, dat eiken anderen avond vol is, totaal verlaten wordt bevonden, en ofschoon de eigenaar gear resteerd wordt, is dat het einde van het lied. Een paar dagen later vangt dezelfde geschiede nis weder aan. Professioneele spelers zijn in al de fashionabele hotels te vinden en verblinden den aanschouwer door de pracht hunner equipages. Maar wie kan de zwelgerijen van het moderne leven aanzien, zonder met huivering te denken dat elke dollarj die verspild wordt, nat is van het bloed van een vertrapt leven. Eu dat is zekerlijk niets nieuws, zult gij zeg gen, o lezer! Niet lang gelede», lazen wij het bericht hoe een Russisch edelman in een zekere club in Engeland 80.000 in eene zitting verloor. Maar te New-York zijn er zelfs speel huizen, die door vrouwen bestuurd en gepatro niseerd worden. Nog geen twee straten van het aristokralische hotel, het Brevoort House, waar vreemde ministers en hooge potentaten gewoon ziju hun intrek te nemen, vindt men een gebouw, naar alle uiterlijk aanzieu even elegant en aristo- iu 1854 werd het artikel iu het vrijmet selaarswetboek geschrapt, dat de deelneming aan politieke en kerkelijke quaesties ver biedt. Aan de spitse der vrijmetselaars staan: in Zwitserland de groot-loge Alpiua te Lausanne; in Denemarken de groot-loge te Kopenhagen; ia Zweden de groot-loge te Stockholm; in Pruisen de nationale moeder-loge, alsmede de groote landsloge der vrijmetselaars van Duitschland en de groote loge van Pruisen Royal York zur Freundschaft). Iu Frankfort a/M. bestaat de groote loge van den eclectischen bond, die met hare ondergeschikte loges (in Hes sen, Beieren, Koburg, Wiesbaden, Hamburg enz.) afgescheiden is vau de Dnitsche vrij metselarij. Zij behoort tot de meest vrij denkende onder de broederschappen. Onder de groot-loge te Hamburg werken 20 loges- Zij is een der meest ijverige voorstandsters van de toelating der Joden tot de vrijmet selarij. Onder de grootelauds-loge vauSakseu in Dresden staan 17 loges. Zoo men weet is het iu dit land aan actieve officieren van het leger verboden lid der loge te zijn. Onder de groote landsloge iu Bayreuth staau 10 loges in Beiereu en al de loges in Baden. De groot-loge te Hannover heeft 11 loges onder hare directie. In Portugal bestaan 4 groot-loges met circa 30 gewone loges en zelfs iu Spanje zijn iu de laatste jaren vele loges door le grand Orient vau Parijs opgericht. Buiten Europa vindt men: Fransche loges iu Algiers, Engelsche in Oost- en West-Indië, in Canada, in China. In Ned. Oost-Indië zijn ook een groot aantal loges opgericht, het juiste cijfer is ons echter niet bekend. Iu Oceauië bestaan meer dan 200 loges en ook in Perzië heeft de vrijmetselarij toegang verkregen. In Amerika bestaan 36 groot-loges met ruim 3700 ondergeschikte loges. Iu Brazilië werken* onder één groot-loge, 90 gewone loges. In Nederland bestaan (volgens den Manuel da Franc-Magon) 79 loges welke aan de ten jare 1756 gestichte groot-loge in den Haag onderworpen zijn. Zij tellen tegader 2185 leden. Deze enorme uitbreiding van het vrij- metselaarsbond geschiedde niet zonder he- vigen tegenstand van eenige regeeriugs- machten. De bulle van Paus Clemens had ten gevolge, dat de vrijmetselarij door Karei VI in de Nederlanden en in den Kerkelijken Staat door Kardinaal Firrao op straffe des doods en verbeurdverklaring van goederen, verboden werdeveneens in Spanje. De cratisck als de andere in de buurt. Al de ven siers zijn met dikke gordijnen bedekt en zelden ziet men er een gezicht aan het raam. Zelf des avonds schijnt er zelden een licht. Zoo stil en ingetogen wordt het établissement bestuurd, dat zijn waar karakter niet verdacht wordt. De eigenares was vroeger iu dienst bij den eigenaar van een der befaamdste speelholen ia de stad. Zij kregen twist met elkander en zij verliet haren dienst. Genoodzaakt om op hare eigene wieken te drijven en in het bezit zijnde van eene kost bare verzameling juweelen, maakte zij van hare ondervinding gebruik. Zij huurde een gemeube- leerd huis en na twee of drie harer beste be kenden in de geheimen van kaartgeven te hebben ingewijd begon zij haar werk. Het huis werd uitvoerig geadverteerd als een Damesclub-Huis, eu het werd spoedig populair. Roulette en faro, zoowel als rouge-et-noir wer den aanvankelijk gespeeld, doch later werd het enkel faro. Er werd zwaar gespeeld in dit huis. Eene dame won over de 5000 dollars in een enkelen dag, en een andere won in drie dagen 4800 dollars. De bank was op zekeren dag zoo laag, dat de eigenares cr aan dacht om te slui ten, en zij zou dat zekerlijk gedaan hebben, ware het niet voor de aankomst eener Creole van New-Orleans, die op een dag 8000 dollars in werking der bulle van 1814 strekte zich hoofdzakelijk uit behalve op Italië, op Spanje, waar de vrijmetselarij op straffe des doods werd verboden. In Portugal werd zij iu 1792, 1800 en 1820 verboden; in 1737, 1744 en 1745 in Frankrijkin 1737 te Florence; in 1775 eu 1821 te Napels; in 1785 te Venetië. Iu Zweden verbood Frederik I iu het jaar 1738 de vrijmetse laar op straffe des doods; ook in Rusland en Poleu werd het verderfelijk genootschap in 1801 en 1821 verboden, evenzoo in de jaren 1784, 1799 eu 1807 in Beieren, in 1813 in Baden, iu 1784 in Wurtemberg, in de jaren 1764 en 1790 iu Oostenrijk. Ook het congres te Verona verklaarde zich iu 1822 voor de afschaffing van het bond genootschap. In onzen tijd genieten de vrij metselaars, helaas, volle vrijheid in de Staten, ja, zij worden zelfs formeel be schermd. Dit is of was namelijk het geval waar de gekroonde hoofden zelven tot de »broeders« behooren, zooals in Engeland onder Willem van Oranje, in Pruisen ouder Frederik den Groote. In laatstgenoemd land zijn tbaus alle Prinsen van het koninklijk Huis iu de orde opgenomen de Koning zelf is haar opperste beschermer. Evenzoo zijn de Koningen van Denemarken en Zweden en de Kroonprins der Nederlanden leden en grootwaardigheidsbekleeders der vrij metselarij. Uit ons beknopt opstel over de geschie denis der vrijmetselarij, is ten eerste duidelijk op te maken, dat het onheilige genootschap een ïjdel meuschenwerk iswaarbij her haaldelijk scheuringen en verdeeldheden plaats hebben gehad; ten tweede, dat het de grootste tegenstrijdigheid in zich bevat en ten derde dat het niet bogen kan op eene ouverdelgbare zekerheid van bestaau. Zooals elk meuschenwerk ligt ook het voortbestaan van het genootschap in de hand vau den Almachtigen God. Moge het den Algoede behagen de vrijmetselarij spoe dig geheel en al te doen verdwijnen. Veel kwaads, veel leeds zoude der menschheid worden gespaard. Het Journal de Bruxélles brengt in her innering, hoe het thans voor de derde maal is, dat de heer Malou als hoofd van het departemeut van Financiën optreedt en dat hij, schoon 74 jaren oud, nog altijd jong van lichaam is en krachtig van geest, geld en edelgesteenten verloor en de leege koffers weder vulde. Gedurende de laatste maanden lieeft deze „bank", naar men zegt, een buitengewoon geluk geliad. Om klaarblijkelijke redenen wordt al dit sp len bij dag gedaan. Men kan geen toegang verkrij gen zonder schriftelijke introductie, hetzij van de eigenares of van eene der bezoeksters. Geregelde „klanten" hebben een sleutel van de tussclien- deur in de gang. De binnendeur wordt bewaakt door een meisje, die geen vreemden doorlaat zonder introductie-biljet. Geen man wordt toe gelaten, behalve in het ouderhuis, waar kruide nierswaren, wijnen, enz. worden afgeleverd. I)e bedienden zijn allen van het vrouwelijk geslacht. Het gebouw behoorde aau een rijken trans- Atlantische stoomboot-man er. is sedert van hem gekocht. Het is op de weelderigste wijze gemeube- leerd. Een elegante lunch en kostbare wijnen zijn altijd op tafel te vinden. De eigenares is eene vrouw, den middelbaren leeftijd naderende. Zij kleedt zich in deftig zwart en is bekend we gens hare voorliefde voor paarlen, waarvan zij de kostbaarste verzameling in den lande bezit. Een stel behoorde vroeger aan de keizerin Eugenie, en ds juweelen die eenmaal heerschappij voerden iu het vertrek eener keizerin, zitten thans door het wisselen der fortuin aan een faro-tafel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 1