BINNENL1N 1). Nederland numero één. GEMENGDE BERICHTEN. wat voor een goed deel moet geweten worden aan zijue eenvoudige, bedaarde levenswijze en zijne liefde voor bet land leven en den tuinbouw. Sedert 1879 was hij van het bewiud af, maar bleef steeds, ais Afgevaardigde van St. Nicolaas, ijverig deelnemen aan de be langen van 's lauds zaken. Le Moniteur Beige bevat het Kon. besluit, waarbij de Senaat ontbonden wordt ver klaard en de verkiezingen door de nieuwe samenstelling worden bepaald op 8 Juli. De prefect der Seine heelt aan den Eervv. heer pastoor der Madeleine een be sluit vau den Parijschen Gemeenteraad laten beteekeuen volgens hetwelk de Kerk van Maria Hemelvaart en de daaraan grenzende schoolgebouwen buiten gebruik worden ge steld. De termijn, binnen welken de ge bouwen ontruimd moeten worden, is slechts 14 dagen. De Pastoor, niet voor dit brutaal geweld der radicale meerderheid van den Gemeenteraad willende wijken, zal bij den Raad van State in hooger beroep komen. De Reichsanzeiger behelst een konink lijk besluit, waarbij de Kroonprins benoemd wordt tot voorzitter en Prins Bismarck tot onder-voorzitter van den Raad van State; voorts een besluit, waarbij 71 nieuwe leden van den Raad van State benoemd worden; onder dezen zijn 42 die Staatsambtenaar of officier zijn, 3 geleerden, 6 geestelijken, 10 grondbezitters en 6 industriëeleu. De eleomargariue wet, waarbij de fabricatie en de verkoop van oleomargarine in den Staat New- York verboden wordt, is 31 Mei 11. in werking getreden. De fa brikanten van dat artikel hebben besloten, de grondwettigheid van deze wet gerech telijk te betwisten. Het geschil tusschen Servië' en Bul garije is nog steeds niet geëindigd; er bestaat echter alle kans, dat het spoedig bijgelegd zal worden. De Duitsche, Oostenrijksche en Russische Regeeringen hebben zoowel aan Servië als aan Bulgarije hare goede diensten aange boden om den bestaanden strijd te be slechten. De Servische Regeeriug heeft het aanbod onder dankbetuiging aaugenomen; het Bul- gaarsche Kabinet heeft nog geen antwoord gezonden. Aan den rechteroever van den Tigris, bij Bagdad, is de pest uitgebroken. De Turksche overheid hield het feit geruimeu tijd geheim. De Perzische en de Turksche Regeeringeu nemen maatregelen tegen de uitbreiding der epidemie; eerstgenoemde o. a. door het verbieden van pelgrims tochten naar Kerbela. Nu geeft De Wekker een paar statistieke op gaven betreffende het ouderwijs in de verschillende Staten van Europa, waaruit o. a. het volgende blijkt. Het aantal leerlingen per onderwijzer is in: Pruisen 72, België 58, Spanje 55, Oostenrijk- Hongarije 53, Zwitserland 56, Italië 42, Frankrijk 41, Nederland 38. Het schoolblad voegt er bij: „Hieruit blijkt, dat ten outzent de ouderwijzers het minst be zwaard zijn door overbevolkte klassen." Is Nederland alzoo nu reeds, ter. aanzien van het aantal onderwijzers in verhouding tot dat der leerlingen het mildst bedeeld, men bedenke daarbij dat de wet van 1878 op dat punt nog volstrekt niet geheel haar werking heeft gedaan. Voordat dit het geval wezen zal, moet het aantal onderwijzers nog aanmerkelijk klimmen. Wij zouden zoo zeggen, dat het dan ook wel aan ie nemen is, dat die wet hieromtrent schro melijk overdreven eischen stelt en er alzoo wel alle reden bestond om eenige tempering voor te stellen. Met welk resultaat is bekend. Het geschetter van de schoolmannen overstemde de taal des verstands. En er werd bijna niets verkregen. Het is thans het oogenblik niet om daarover na te pleiten, zegt het Dagblad, maar twee vra gen mogen wij toch stellen: 1°. Waarom heeft De Wekker eerst nu, na de behandeling van het wetsontwerp tot her ziening van de Schoolwet oog voor het „niet onbelangrijke" van zulke opgaven? 2°. Mag, ten behoeve van zulk een mildheid bij de uitgaven, de natie worden gelegd onder den druk van zulk een zware, vexatoire en veront- zedelijkende belasting als die op de inkomsten? No. 237 der Kamerstukken is de Nederlandsch- Belgische verklaring tot wijziging van het visch- reglement van 20 Mei 1843, nu in overeen stemming gebracht met de internationale zee- visscherijpolitie-overeenkomst van 6 Mei 1882. Naar wij vernemen, zullen de afdeelingen der Tweede Kamer Maandag a. s. de handels- traclaten met Frankrijk en Spanje onderzoeken. Arnhem, 19 Juni. Een kleermaker alhier sloop een huis binnen, waarvan hij wist dat de bewo ners uit waren, maakte zich van een horloge met ketting meester en verkocht het gestolene. Hij werd echter heden gevat en bleek eene oud bekende der justitie te zijn. Zekere Jansen van Galen, gewezen tapper, heeft gisteren-avond zijn schoonvader, met wien hij eeue woordenwisseling had, voor diens woning met 5 revolverschoten gedood. Nadat hij eeist de vlucht had genomen, heeft hij zich des nachts bij de politie aangemeld. Bokstel, 19 Juni. Gisteren-avond hal eme der arbeidsters op de fabriek van de heer 0. alhier het ongeluk, bij het spoelen van linnen in de rivier Den Dommel te vallen en te ver drinken. Seheveningen, 19 Juni. Ten huize van dr. Mess alhier heeft een samenkomst plaats gehad van bestuurders van hotels en eigenaars van villa's ten einde middelen te beramen om de badplaats Seheveningen in het buitenland meer bekend te doen worden. Maastricht, 19 Juni. Een 20 jarige leidekker, le Rothem woonachtig, is gisteren alhier van het dak der militaire broodbakkerij gevallen. Hij bleef op de plaats dood. Veendam, 19 Juni. In deze gemeente zijn twee runderen in het land omgekomen ten gevolge van, zooals bij de lijkopening en het opvolgend scheikundige onderzoek van den inhoud dt-r maag is gebleken, vergiftiging door lood. Dit metaal moet zich hebben bevonden in de verf van hout, waarmede de diereu waren in aanraking geweest. In Chicago zijn tegenwoordig 2800 machines tot vervaardiging van schoenen in werking. Daarbij wordt zeer weinig bekwaam heid en doorzicht voor de bizoudere arbeiders giëischt. Het werk is geheel mechanisch. De schoen wordt in 64 verschillende deeleu bewerkt, zoodat een in dergelijke fabrieken geplaatste werk man slechts een gering deel van den arbeid van een gewonen schoenmaker heeft te verrichten. Door die verdeeling van den arbeid verkrijgt men, dat de vervaardiging snel geschiedt eu de op zich zelf staande schoenmakers voor die mededinging het onderspit delven. Naar de Amst. verneemt, heeft een gemeentebestuur in ons land onlangs besloten om, ter gelegeuheid van elk huwelijk van per sonen uit de kleine burgerij, aan den echtgenoot, behalve het zoogenaamde familieboekje, ook uit te reiken een op zijn naam gesteld spaarboekje van de Rijks-postspaarbank, waarop het gemeen tebestuur een klein geldelijk bedrag deed in schrijven. Bij een zeer hevig onweder, dat Zaterdag boven Badeu-Baden losbrak, sloeg de bliksem in de veranda der restauratie Schloss Yburg, waar een gezelschap vroolijk bijeen zat. Verscheidene der aanwezigen werden be dwelmd en gekwetst, en een dame, Frl. Jörger uit Waldkirch, werd gedood. Ook in een gebouw op den weg naar het Alte Schlos9, sloeg de bliksem, en van een gezelschap, dat daar schuilde, werden de tooneelspeler Dosz, van het Meininger gezelschap, zijn vrouw en een oogarts zoo ernstig gewond, dat zij naar het gasthuis ge bracht moesten worden. Op verscheidene plaat sen in Frankrijk hebben hevige stormen en ha gelbuien groote schade aangericht. In den om trek van Valence (dep. Gers) werden wijngaar den en korenvelden verwoest, boomen ontbladerd en vogels gedood door de hagelsteenen, die hier en daar op den grond een laag vormden van 25 centimeters. Te Chatelleranlt (dep. Vienne) en omstreken werd groote schade aangericht door een onweder en hevige regenbuien, die de stra ten een uur lang onder water deden staan. Op verscheidene plaatsen sloeg de bliksem in en de oogst is ook daar voor een groot deel vernield. Chariot, het langgezochte hoofd van een dievenbende te Parijs, die o.a. bij eene firma in den Faubourg Poissonniere een som van 100,000 fr. stal, is nu eindelijk in handen der politie gevallen. Hij werd gevat terwijl hij boven op een omnibus door de straten reed. De andere leden der bende ziju reeds vroeger gevangen genomen. Een boete van f24 is door het O. M. bij de Rechtbank te Dordrecht geëischt tegen de houdster van een bierhuis (zonder „vergun ning") te Gorinchem, omdat zij bij vergissing naar zij verklaarde aan bezoekers cognac had getapt die zij slechts voor eigen gebruik in huis hadin een flesch waarop toevallig een etiquet was geplakt van „Erlanger bier". Uit Hamburg wordt bericht, dat op de Beneden-Elbe een reus van een steur is gevan gen, als zelden voorkomt en nooit nog daar was gezien. Het exemplaar woog 600 pond en was 10 dezer te Hamburg bij een vischhandelaar te zien. Bij Bvegenz stortte bij den „doop" van het voor het Meer van Constanz bestemde stoomschip Habsburg de tribune in, waarop zich de „meter", prinses van Thurn en Taxis bevond, juist op het oogenblik dat zij de flesch champagne naar beneden slingerde. De prinses en de andere dames kwamen er gelukkig echter met een nat pak af. Ten huize van een apotheker te Munster, heeft een leerling bij vergissing uiteen flesch met carbolzuur gedronken. Hij was binnen 15 minuten onder hevige pijnen bezweken. Het Engelse li graafschap Oost- Glamorganshire wordt geteisterd door een rup- senplaag. Naar de beschrijving te oordeelen is het een zaadvlinder, die alle velden mijlen ver in den omtrek kaal vreet en in zulke enorme massa's optreedt, dat het onmogelijk schijnt het zaad te redden. Te Würzburgis een landeigenaar wegens melkvervalsching tot 2 maanden gevan genisstraf eu 200 Mk. boete veroordeeld; een andere melkverknoeier kreeg 1 maand en 100 Mk. boete. Men deelt aan de Leeuw. Ct. m e d e, dat niet alleen sterke pekel (afval uit zoutketen) doelmatig is om in de siraten groeiend gras te verdelgen, maar dat water, met zwavel aange mengd, dezelfde diensten kan doen en men dan gedurende geruimen tijd van het lastig straat- wieden bevrijd is. Een groot ongeluk had Woens- dag-ochteud kunnen plaats hebben op den over weg vau deu spoorweg GroningenDelfzijl, daar de afsluitboom op den weg naar Djrkwerd ook nu weder niet gesloten was. Juist toen de omnibus van Deu Ham dien overweg was gena derd, kwam de trein in volle vaart aanvliegen. Eenige der passagiers, die zich in den wagen bevonden en het gevaar zagen aankomen, spron gen er uit en grepen nog bijtijds de paarden bij den teugel. Naar men mededeelt, is hiervan reeds aangifte gedaan bij den officier van jus titie. Te Hamburg zal in het laatst van Juli e. k. in den zoölogischen tuin plaats hebben eene „Walvisch-tentoonstelling", die zeer belangrijk belooft te worden, zoowel in historisch opzicht, als wat betreft de tegenwoordige tech niek van de walvischvangst en het natuurhisto rische van het onderwerp, üjk zullen uit Pa rijs en Berlijn door groote firma's fabrikaten uit balein gezonden worden. De productie vau traan zal mede in vele monsters aanschouwelijk gemaakt worden, terwijl de conserveerfabricage door gepre- pare rd walvischvleesch in verschillenden vorm zal vertegenwoordigd ziju. Te Wolfsgrund in 't Re u zeng e- bergte is een toerist vau een diepe kloof gestort. Het geruisch van een waterval verdoofde zijn hulpgescheeuw. Vau honger kwam hij om. Een Italiaanse he componist, de maestro Nicola de Giosa, van wien verscheiden operas bouffes in Italië zeer populair zijn, is on langs plotseling krankzinnig geworden. Fanfulla vertelt dat de geaeesheeren als laatste middel de muziek aangewend hebben. Toen in de aan grenzende kamer piano gespeeld werd, scheen hij zijn verstand te herkrijgen en riep: O dat is schoon! Dat is schoon! Doch toen men hem een aria van hem zelf deed hooren, verzonk hij eenige oogenblikken in gedachten en geraakte plotseling weer in hevige woede. De geneeshee- reu verklaarden hem nu voor ongeneeslijk. De slagers verwachten tegen den herfst lage veeprijzen, want een der voornaamste firma's te Deventer heeft de levering van ruud- vleesch voor een der gestichten aldaar, waar puik vleesch moet geleverd worden, over het laatste half jaar van 1884 aangenomen voor den prijs van 65 cent per Ned. pd. Groningen wordt dezer dagen be- zocht door twee voorname Russische heeren met een tolk, die, voor zeer hooge prijzen, uitmun tend rundvee opkoopen. Het gekochte vee en er zijn reeds boeren, die voor hun koeien zeer veel geld hebben ontvangen moet dienen ter verbetering van den vees'apel op een modelboerderij van Z. M. den Keizer van Rusland. Onlangs werd op de Theems, in bijzijn van vertegenwoordigers der admiraliteit, der Trinity Brethern en van audere deskundigen, proe ven genomen met een nieuwen misthoorn. Deze hoorn wordt door zijn uitvinder, deu orgelmaker Bryceson, Aurora genoemd. Het is een eenvoudig, op een pomp gelijkend instrument, waarvan het onderste gedeelte, wanneer het in werking wordt gebracht, door middel van een strop aan den voet van den man bevestigd wordt, die het nu met een slinger zoodanig in beweging brengt, dat het lange en korte tonen doet weerklinken. De hoofd- voordeelen van den nieuwen hoorn, die tegen een stormwind in tot op drievierde zeemijl hoorbaar is, zijn dat de toon willekeurig lang kan worden aangehouden en dat het gebruik van het toestel zeer goedkoop is. De moordenaar van mevr. Carstan- jen, uit Keulen, is te Königswinter gearresteerd. Hij heet Peter Dahlhausen, en woont te Binxel, een dorp onder Oberkassei, in welks omtrek de moord is gepleegd. Een deftig heer reed dezer dagen te paard van het West-End te Londen naar Hydepark en ontmoette op weg daarheen een vriend, met wien hij een oogenblik bleef praten. Van die gelegenheid maakte een man, die strooi biljetten verspreidde met een reclame voor een bi- zonder soort van was voor 't poetsen van paar dentuigen, gebruik om zulk een biljet op den rug van den ruiter te plakken, die er niets van be merkte, totdat de talrijke dames en heeien op hun wandelrit ir. Rotten Row hem hartelijk uit lachten eu hem ten slotte op de grap opmerkzaam maakten. Bij het overbrengen een er mena- gerie van Rostock naar Straalsund is eergisteren in de nabijheid van Mönchhagen een groote leeuwin ontsnapt. In dien omtrek heerscht eene niet ge ringe agitatie. De boereu hebben al hun vee op stal gehaald. Uit Rostock ziju militairen ontboden, om het bosch, waarin de leeuwin zich moet op houden, te doorzoeken. Te Schivedt a Id Oder -wilde een ritmeester het waagstuk ondernemen om driemaal achtereen tusschen de wieken van een snel in gang zijnde windmolen door te rijden. Tweemalen ge lukte het hem, doch de derde maal werd paard en ruiter door een wiek gegrepen eu hoog in de lucht geslingerd. De ruiter werd geheel uit het zadel gelicht en kwam met zware verwondingen op deu grond te recht. Het paard is ongelooflij ker wijze zonder letsel er afgekomen. Het gemeentebestuur van Nimes heeft, gesteund door de motiën eener vergadering van 5000 burgers, geprotesteerd tegen het verbod van de stierengevechten in het zuiden van Frank rijk. De Prefect is in het belang der zaak naar Parijs gekomen. Men acht het echter niet waar schijnlijk, dat de voorstanders van het ruwe ver maak opheffing van het verbod zullen verkrijgen. Een Staatsgevaarlijk Dokter. Men sprak in een koffiehuis over de IWsero-kwestie en daarbij opperde een der aanwezigen de vrees dat Eugeland het ons genoeg lastig zal maken. Wel, zei een andir, 't verwondert me, dat we al niet lang met eene of andere mogendheid in vollen oorlog zijn. Hoe zoo? riepen allen nieuwsgierig. Wel, geen vorstelijk persoon zet hier voet aan wal of hij wordt te Amsterdam geknepen dat hij groen en geel voor zijn oogen wordt. Bij den lichttoren van Hale bij Widnes kenterde Zindag-namiddag een boot, waarin zich zes personen bevonden, die een plei- ziertocht deden. Vijf verdronken; de zesde, die zich aan de boot had vastgeklampt, werd geheel uitgeput aan land gebracht. Uit Londen wordt aan le Figaro g e- schreven, dat lord Somerset in zwarten rok en witte das, gevolgd door ziju knecht evenzeer in zwarten rok eu witte das, een orgel voortsleepen- de, bedelende de straten van Linden doortrekt. Op het orgel staat; „for Charity", en onder dit opschrift gaapt een open beurs. Somtijds draait de edele lord zelf aan den zwengel. Te Philadelphia heeft er op dit oogenblik een katten-tentooustelling plaats, uit 200 exemplaren van allerhande soort bestaande. Berl. Tageblatt deelt mede, dat aan 't station te Etberfeld een vrouwspersoon in hech tenis is genomen, in wier bezit vier met dynamiet gevulde koffers werden gevonden. De politie had haar signalement geseind, maar in de havens vau Eugeland had men er vruchteloos naar uit gekeken. Zij moet door de dynamietpartij in Amerika zijn uitgezonden om te Wiesbaden tijdens het seizoen „zaken te doen". Het uitstel van de reis van den Duitschen Keizer naar de badplaats moet hiermede verband houden. Een kerkelijke courant, die de Boston uitkomt, meldt dat in de laatste negen jaren niet minder dan 800 kerken in Amerika verbrand zijn door gebrekkige verwarmingstoe stellen. Door de politie te Leiden is pro ces-verbaal opgemaakt tegen een tapper, die in strijd met de wet, bij deu verkoop van sterken drank eene kans op wiust verstrekte, door aan de bezoekers een nummer af te geven, waarop voor het geval dat daarop in de volgende Staats loterij de f 30,000 mocht vallen, een horloge kan gewonnen worden. Ali Cohen de beruchte deser teur uit Atjeh is, volgens een particulier schrijven, bezig aan 't opstellen van een verhaal van zijn wederbaren, s' Mans levensgeschiedenis zal wel merkwaardig zijn. Z. M. heeft aan Adriaan De Kuiper, loteling van de lichting van dit jaar, uit de gemeente Peursura, ontheffing van den werkelij- ken dienst voor ziju gebeelen militie-diensttijd verleend, omdat hij, dewijl de plaatsvervanger van zijh tweeden broeder ontijdig is ontslagen, anders nadeel zou ondervinden van een door het openbaar gezag begane onregelmatigheid, die hij niet in de gelegenheid is geweest te voorkomen of te doen herstellen. D e 33ste algemeene vergadering van de „Nederl. Maatschappij ter bevordering der Pharmacie" zal dit jaar te Groningen op den 26sten Juni a. s. worden gehouden. De stoomboot America van de National line, welke dezer dagen te Queenstown, aankwam, heeft de reis van Amerika naar Engeland, van Sandy Hook r.aar het oude hoofd van Hiusale, in deu korten tijd van 6 dagen 11 uren en 45 minuten volbracht. Donderda g-m iddag omstreeks half zes lichtte, met het prachtigst weder, de Spartan met de Transvaalsche deputatie aan boord, te Southampton de ankers. Een klein ei zoo schrijft Voitel- lier in een der Nrs. van zijn Agriculteur gaat door een ring van 38 millimeters middellijn of opening, middelmatige eieren door een ring van 40 millimeters opening, en die door zulk een ring niet gaan, dat zijn groote eieren. Op 16 Juni jl. is uit een koffer, per spoor verzonden uit Haarlem, over Amsterdam en Utrecht naar Ve iloo, door raiddel van valsche sleutels ontvreemd: een gouden medaillon, bezet met paarlen, een foudraal met gouden ring met opaal en diamanten bezet, een foudraal met een gouden broche, bezet met verschillende stee- nen, en een doosje met gouden katting eu een mo- zaiëk medaillon. De geneeskundige commissiete Weeuen houdt zich ernstig bezig met de ont smetting van kappers-, en barbierswinkels; het moet namelijk gebleken zijn, dat er haar- en huidziekten zijn, die uitsluitend door 't gebruik van kammen en borstels van deu eeuen op den anderen persoon worden overgebracht en die zich als 't ware bij uitzondering in de genoemde friseer- en scheerwinkels ophouden. De „derma tologen" zullen een ontsmettingsplan voordragen waardoor alle gevaar wordt gekeerd. Sedert Zaterdag is ds heer H. eigenaar van het bekende Café Americain op den boulevard des Capuctnes te Parijs, verdwenen. De veiligheidspolitie heeft redenen om te gelooven, dat hij tusschen Auteuil en Chatou vermoord is. Toen de heer H. Zaterdag vertrok, had hij een groote som gelds bij zich. Als men iemand in het buitenland een informatie vraagt, kan men dit doen zonder bij den dienst ook nog frankeerkosten van hem te vergen, mits men tevreden is met een ant woord per briefkaart: zelfs Japan is op die wijze bereikbaar. Maar als men antwoord per brief ver langt, dan is dat onmogelijk; dan moet men, bij de beleefdheid, ook nog 12'/s ct. vergen. Toch ware dat zoo eenvoudig te verhelpen. Zelfs als de Postunie nog niet kan leiden tot het algemeen gebruiken van één soort internationale postzegels, zou men er dan toch wel reeds kunnen invoeren voor internationale briefwisseling. De Engelschen hebben eene zon derlinge mauier om de soldaten te beloonen, die zich in den eenen of anderen veldtocht onder scheiden hebben. Tengevolge van een ministeri eel besluit zullen geschonken worden aan de troe pen, die van 16 Februari tot 20 Maart in Soe- dau vochten, aan: Generaal Graham 25,000 fr.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2