MARKTBERICHTEN. BEURSBERICHTEN, Laatste berichten, Voor geest en hart. Tegenspoed. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. premie-leeningen. se»/!» de kolonels ieder 2000 fr. de kapiteins ieder 600 fr.de onderluitenants ieder 200 fr., de onder officieren 150, 125 en 100 fr.de soldaten ieder 75 tot 50 fr. Zondag j 1. waren er te Par ij ster markt 1150 wagens met aardbeien. Elke wagen had 45 manden gevuld, en daar nu de mand dooreengenomen acht kilo bevatte, zoo volgt er uit, dat er dien dag 414,000 kilo aardbeien den Parijzenaars te koop werden aangeboden. Slechts zelden heeft men van zulk een voorraad gehoord. Tusschen de Orkestvereeniging te Amsterdam die de schutterij-muziek levert en den kolonel-commandant der schutterij aldaar is een geschil gerezen over de diensten door het korps te bewijzen. Ten gevolge daarvan is de schutterij op dit oogenblik zonder stafmuziek ja zonder eenige muziek, want de hoorn-kapel is in Eebruari j.l. ontbonden. De uniformen en de degens der muzikanten zijn ingeleverd aan het bureel der schutterij. Het Gerechtshof te 's Hertogen bosch heeft D. E. S. oud 24 jaar, dienstbode te Zundert, veroordeeld tot 2 jaar celtstraf, wegens kindermoord. In het proces naar aanleiding van den brand in het Stadttheater te Weenen, is nu de directeur, Buhovics, veroordeeld lot een boete van ƒ150 of 30 dagen gevangenisstraf. Van de andere beschuldigden werden twee vrijgesproken en de overigen tot gevangenisstraffen tusschen 3 dagen en 3 weken veroordeeld. Te Stj Nicolaasga is op de ten- toonslelling een schaap bekroond met een houten poot. Het werd tot //opluistering" ingezonden. Het hydraulisch hefwerktuig van de firma H. Crusou te Maagdenburg, dat op de contrescarp van het fort op „de Harsens" te Nieuwediep is geplaatst tot het htffuir der zware pantseringen benoodigd voor den koepeltoren, en hetwelk daartoe langs eene spoorlijn werd voortbewogen, is eergisteren-middag door een ge brek aan die lijn naar beneden gestort, terwijl daaraan juist eene kolossale pantserplaat was be vestigd. Gelukkig hadden er geen persoonlijke ongelukken plaats, doch de schade is voor de aannemers belangrijk, en het werk wordt door dit ongeval zeer vertraagd. I u Amerika werden dezer dagen een haan en een hen gebezigd als kies-colpor- teurs. James Jarret was candidaat voor het burge meestersambt te Quincy (Illinois.) Langs de straten van die stad stapte kort voor de verkiezing, een prachtige Cochin -China-haan, met een voor tijn borst gehechte kaart, waarop in het Engelsch deze woorden te lezen stonden„Ik stem voor James Jarret." Een in gezelschap van den haan ronddribbelende hen droeg evenzoo een kaart, waarop, in zeker opzicht als echo van het eerst- gemelde, geschreven stond: „Dat doe ik ook." Daarbij kraaide de haan voortdurend en verlokte daardoor de voorbijgangers te blijven staan en en een blik op zijn kaart te werpen. De Chineesche Regeering heeft, naar de Times bericht, een oproeping gericht tot kapitalisten, die genegen mochten zijn tot den aanleg van spoorwegen in China. TeMoskau stond dezer dagen een gouvernante, Mevr. Bulach, terecht, die hare ge wezen leerling, een schatrijke erfgename Mej. Ma- sourinr, langzamerhand geheel onder haren in vloed wist te krijgen en eindelijk de arme dame, als eene krankzinnige opgesloten hield, om naar goedvinden te kunnen beschikken over het geld harer pupil, die zij dwingen wilde tot een schen king te haren voordeele. Het bleek, dat de listige intrigante zeer aanzienlijke sommen van het ver mogen van Mej. Masourine op haar eigen naam en op naam van hare kinderen in banken had belegd, en dat de ongelukkige die zij opgesloten hield, in hare afzondering werkelijk bijna idioot geworden is. Het gerechtshof veroordeelde Mevr. Bulach tot strafgevangenis in Siberië en verlies van al hare burgerschapsrechten. Volgens het Rotterd. Nbl. hebben zich ruim 300 adapiranteu aangemeld voor het notariëid examen, dat in Juli a. s. begint. En dan klaagt men nog, dat de candidaatstijd in het notariaat zoo lang duurt! Jaarlijks wordt in elke gemeente door het Bestuur bekend gemaakt, dat ieder zijn patentblad kan komen afhalen; voor die afhaling wordt een termijn gesteld; is die termijn ver streken, dan worden de niet afgehaalde patent bladen ter hand gesteld aan den deurwaarder der directe belastingen ter uitreiking of bezorging aan de betrokken patentschuldigen; voor deze bemoeienis mag de deurwaarder 10 cents vor deren; weigert men echter, het patentblad op dien voet aan te nemen, dan wordt het opgezonden aan den controleur, en dan blijft er geen ander middel over om den onwillige tot zijn plicht te brengen, dan hem te bekeuren wegens het niet kunnen vertooneu van zijn patent (boete 15), 't geen hij dan trouwens alleen aan zichzelven te wijten heeft. De onlangs te Antwerpen aange- houden H. lleuter, die als adsistenl te Venloo aan de Linksch Ehein Eisenbahn gelden verduis terde en valschheden in geschriften gepleegd heeft, is aan de Pruisische Justitie uitgeleverd. Donder da g-n acht is in de E. K. kerk en pastorie te Bakel bij Gemert (N.-B ingebroken. Er werd gestolen: 1 zilveren remon- strans, 2 dito kelken, 1 gouden kelk, 1 zilveren wierookvat, 1 dito wierookscheepje, 1 deksel van een ciborie, 2 zilveren reliquieën, 1 Onze Lieve Vrouwenbeeld, 1 gouden stel voor het Allerhei ligste en 1 blauw kleed voor de communiebank. Ook den voorhanden wijn hebben de dieven zich toegeëigend. Op de kerkdeur stond geschreven: Wij zijn met ons achten, En gaar. alle nachten; "Wij zijn te lui om te werken: Daarom bestelen we de kerken. Een ingezetene van Deventer heeft aan de leerlingen van het gymnasium al daar ten geschenke gegeven 2 gieken, 1 roeiboot en een schuitenhuisje. W o e n s d a g-n amiddag had in het Hoofddorp te Haarlemmermeer een onderzoek plaats op last en in tegenwoordigheid van den officier van justitie te Haarlem, veagezeld door een rechter, griffier en 2 doctoren, naar het lijk van een oude vrouw, die Vrijdag-avond door buren vervuild en zonder eenige hulp werd ge vonden in de woning van haren zoon. Zij was daar door het Armbestuur besteed en is Zaterdag avond overleden. Hoewel er zware vermoedens van mishandeling bestonden, schijnt het verhoor van den zoon en diens vrouw en van eenige getuigen niet veel aan het licht gebracht te hebben. In sommige garnizoenen zullen op last van den Minister van Oorlog proeven worden genomen met het bezigen van houtwol tot vulling van de bedzakken der onderofficieren en minderen. Aangezien Von Bismarck's gezond heidstoestand avondgezelschappen voor hem on raadzaam maakt, wil hij de leden van Eijks- en Landdag, in plaats van op zijne traditioneele bier-soirées, des morgens voor twaalven gaan ontvangen op een morgendronk of een zooge- genaamde Frühschoppen. Gisteren, Vrijdag, is de eeiste van deze nieuwerwetsche recepties gehouden. Donderdag 11. had in het algemeen slachthuis te 's-Bosch een voorval plaats, dat groote gevolgen Lad kunnen hebben. Een vleesch- houwer, die aldaar eenen stier moest slachten en dien uit den stal naar de slachtplaats wilde brengen, werd door dat dier in den stal aange grepen en zou zeer zeker verpletterd zijn gewor den als de man zich niet direct had laten vallen. Daardoor kon echter niet voorkomen worden, dat den slager een r.og al diep gat met den hoorn van den stier in het dik van het been werd toe gebracht. Op zijn hulpgeschrei werd hij door een slagersknecht uit zijn benarden toestand ontzet. Door een raam hetwelk uitkomt op de buiten plaats van het slachthuis, werd het dier einde lijk door den heer A. J. Vlamings, commissaris keurmeester bij het slachthuis doodgeschoten. Hertog Karei Theodoor van Beie- ren, die, zooals men weet, gepromoveerd doctor en oogarts is, heeft nu te Tegernsee eer. gesticht geopend, waar hij alle ooglijders, die zich aan melden, hulp verschaft en onvermogende lijders kosteloos verpleegt. Van 31 Juli tot 2 Aug. zalteKo- penhagen een Congres van tandheelkundigen ge houden worden, en van 29 tot 31 Juli een van koffiehuishouders. Het dorp Steggerda in de Friese lie gemeente YVest Stellingwerf, is het luilekkerland der hazen. Het jachtrecht is verpacht aan slechts enkele heeren, die er zeer weinig gebruik van maken. De langooren doen zich dan ook naar hartelust te goed aan de verschillende veldvruchten en hebben reeds hier en daar een akker kaal gesnoept. Den waren vrede des harten vindt men door aan zijne driften te weerstaan, geens zins door die te volgen. Doe zooveel in u is en God zal uwen goeden wil bijstaan. Indien er iets goeds in u is, denk dan, om de ootmoedigheid te bewaren, van anderen nog wat beters. Bij den ootmoedige is bestendige vrede, doch in het hart van den koovaardige is gedurig afgunst en verontwaardiging. Het is veel veiliger onder gehoor zaamheid, dan in overheid gesteld te zijn. Men moet den tegenspoed beschouwen als beproevingen der liefde, die haar zuiveren en bovennatuurlijk in ons doen worden. Indien een ieder de achting en het ontzag voor ons had, welke onze eigenliefde ver langt, en welke zij ons dikwijls wijsmaakt te verdienen, zouden wij voor den even- mensch slechts eene verkeering hebben, die ons zou lastig vallen. Maar God wil, dat wij overal tegenspraak, onverwachte toevallen en wederstand ontmoeten en lijden van degenen, met wie wij leven, opdat wij hen alleen ten aanzien van Hem zouden beminnen en omdat Hij het gebiedt. Ge lukkig is een hart, dat door tegenspoed beproefd en door bekoringen gezuiverd wordt, zooals het goud door het vuur be proefd en gereinigd wordt. Hierdoor wordt het waardig met God te zijn en bekwaam om volgens Zijn hart te leven. In de smart der teleurstelling. Schoon zoon (die tegen zijne verwachting een zeer kleine huwelijksgift gekregen heeft, tot zijn schoonvader). Is dat het gansche uitzet? Nu, 't is de eerste maar ook de laatste maal dat ik met uwe doch ter huw. Onverbeterlijk. Heer. Van Zwabberen, ge moet u toch eindelijk dat vele drinken afwennen,ge weet immers hoeveel ongeluk die sterke drank in de wereld brengt. Van Zwabberen. Ja, mijnheer, dat weet ik zeer goed. Heer. Beloof mij dus dat ge den sterken drank zult vermijden? Van Zwabberen. Ja, mijnheer, dat beloof ik u plechtig; doch heb de goedheid mij een gulden te leenen. Heer. Waar voor? Van Zwabberen. Voor het afwennen. Onmogelijk. A. Ik weet niet waarom de men- schen nog zoo dikwijls over dien Van Puffelen spreken, voor mij is de kerel moreel dood. B Dat is onmogelijk, want hij heeft nooit moreel geleefd. Voorboden. A. Het badseizoen staat voor de deur. B. Dat merk ik, mijne vrouw begint te sukkelen. Onnoodig. Vader, (tot zijn beide zoons, die hij vechtende op straat ontmoet). Marscli! iu huis! deugnieten; ik zal je leeren vechten. Oudste jongen. Neen, pa, dat is niet noodig, wij kunnen het immers al. Een slecht mensch. Graaf X. Zeg eens, waarde baron, wie was die heer, die juist heen ging, toen ik binnenkwam? Baron Y. 't Strijdt wel tegen mijne beginselen, achter iemands rug kwaad te spreken, maar ik geloof dat hij een dichter is. Een radicale kuur. Patient. Dokter, uwe kuur kost mij het leven. Geneesheer. Dat doet niets ter zake, maar gezond is zij. Haarlem, 21 Juni. Door wijlen mej. M. van der Knaap zijn aan de R.-K. kerk van den H. Jozef alhier gemaakt 2 lega ten, groot f 400 en f 300, beide onder den last van kerkelijke diensten. Door burg. en wetli. dezer gemeente is aan den heer E. L. Kramer Gz.op verzoek, eervol ontslag verleend als 2den commandant bij het corps brandblusschers, onder dankbetuiging voor de langdurige en gewichtige diensten, door hem aan de gemeente en hare ingezetenen bewezen, en is in diens plaats benoemd tot 2den commandant, de heer A. J. Stoelthans lste adj.; voorts tot lsten adjudant, de heer J. Graaf, thans 2de adjudant. ARROND. RECHTB. TE HAARLEM. Tereclitzitting van 19 Juni 1884. 1. P E. te Haarlem, overtreding der verorde ning op de hondenbelasting f 6 boete of 1 dag sub. gev. straf c. e, 2. C. van der A. te Haarlem, feit en straf als voren bij verstek. 3. J B. te Haarlem, feit en straf als voren, bovendien bel. bed. beambte in functie f 8 boete of 2 dagen subs, gev. straf c. e. 4. J van N. te Haarlem, verzuim aangifte nationale militie bij verstek f 1 boete of 1 dag subs. gev. straf c. e. 5. B. van der H. te Monnikendam, hoon f 3 boete of 1 dag subs, gev. straf c. e. 6. V J. v. N. te Amsterdam, en G W. v. E. te Haarlem, moedw. rnish. ieder 3 dagen cell. gev. straf en solidair in de kosten, met vrijspraak van het meerdere. 7. J S. te Haar lem, moedw. mish. 14 dagen gev. straf c. e. 8. J K. te Koog a/d. Zaan, opz. verbr. van afslui ting en geweldpleging tegen de politie 15 dagen cell. gev. straf c. e. 9. A J E. P. te Amsterdam, (gedet). eenv. diefstal 183 dagen cell. gev. straf e. e. 10. N van G. te Assendelft, diefstal in dienst baarheid 1 maand cell. gev. straf c. e. 11. A G B. zonder vaste woonplaats, gedet. diefstal met braak en inklimming 183 dagen cell. gev. straf. c. e. Commissariaat van politie te Haarlem. Aldaar zijn gedeponeerd de navolgende goederen, die dagelijks, uitgezonderd des Zondags, tusschen 12 en 2 uur door de eigenaars kunnen worden afgehaald. Twee gouden medaillons met portretten. Een gouden oorknop. Een onderstuk van een gouden oorbel. Eenige portemonnaie's met en zonder geld. Twee knipmessen. Een koperen broche. Een wiegenkleedje. Een koperen doekspeld. Een paar nieuwe pantoffels. Een paar zwarte handschoe nen. Een knipje met een rood beursje. Een gebedenboekje voor R. K. Een kindermutsje. Een griftenkoker. Een entouscas. Een lombard briefje. Een vrouwenzak met een vingerhoed. Een ring met sleutels. Eenige losse sleutels. Een bonte geitenhok. Alles op straat gevonden. Terug te bekomen bij Mevr. de Wed. Schorer, Nieuwe Gracht No. 72: een armband; bij den heer Pollé, Asterstraat No. 20: een beursje met geld. Veertiende Muziekuitvoering in den Hout, op Zondag 22 Juui a. s. des namiddags van 2 tot 4 uur, door het stedelijk Muziekkorps van Haarlem, onder directie van den heer M. II. Mullerkapelmeester. Programma: 1. Teufelsmarsch, Suppé. 2. Ouv. Rosa- munda, Schuberth. 3. Morgenblatter. Walzer, Strauss. 4. Fant. Romeo et Juliette, Gounod. 5. Ouv. l'Aurore, Cle ment. 6. Fant. Macbeth, Verdi. 7. Auf der Wanderschaft, Clarens. HAARLEM, 18 Juni. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, veikoopen en prijzen als volgt, 2 koeien verkocht, 2 voor! 200 a 220; - «tier; verkocht - voor f a - vaarzen, verkocht - voor f a pinken verkocht voor f a - graskalveren verk. voor f a 22 nuchtere kalveren, verk. voor 8 a 14, 26 schapen, verk. 26 voor f 20 34; varkens, verkocht voor ac. per kilo, - paard tot f a Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 132 stapels kaas, 16073 stuks, wegende 29875 kilo, hoog ste prijs f 34,50 middelbare prijs per 50 kilo SCHIEDAM, 19 Juni. Moutwijn, per ned. vat 12,50 Jeneverfl8,Amsterd.proef f 19,25 spoeling -,80 dito commissie f 1,10. GOUDA, 19 Juni. Op de kaasmarkt waren 203 par tijen kaas aangevoerd; handel vlug; prijs 35a 28. Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboter fl.45 1.30 derweiboter fl.al.20.per kilo.Handel zeer vlug HOORN, 19 Juni. Ter waag gewogen 513 stapels kaas wegende, 154,969kilo; hoogste prijs per 50 kilo 37.50 voor kleine 34.voor commissie, voor mid delbare. LOUDEN, 19 Juni. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen 300 Schapen en Lammeren 5000. Kalveren 701, Zwijnen—Prijzen: Beste Runderen 4/- a 5/8 Schapen en Lammeren 4/9 a 6/ Kalveren 4/8 a 6/4 Zwijnen 4/- a 4/6. AMSTERDAM, 18 Juni. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: 1 runderen, 191 vette kalverenlstequal f 85, 2deqnal.70,-per kilo, 4 graskalf/ a ,96 nuchtere kalveren, 9 a 16, 1 schapen en lammeren f a 164 vette varkens 40 a 48 c. per kilo. LEIDEN, 20 Juni. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt - paarden af stieren f 62 a 245; —ossen f172 a 315 melkkoeien f 156 a 295 kalveren dito f a vare dito f 155 a 264 vette dito I graskalveren f— a vette t 29 a 78 a nuchtere dito f a vette 22 a 35,weide dito /16, a 30,lammeren magere varkens 15 a 26, biggen f 5,a 13.50 ALKMAAR, 20 Juni. Granen. Men besteedde voor tarwe /7,25, alO,rogge f -,— a gerst a -,dito chev. f 7,a haver 3.50 f -,— paardenboonen f 7,a -, bruine dito 11 a 13. f duiven dito f -.kanariezaad f a, rood mosterdzaad f a geel dito fkarwijzaad f a blauw maanzaad f -,— groene erwten ƒ14,50 a grauwe dito 18,a vale dito aWitte a Kaas. Heden zijn ter waag gewogen 750 stapels, wegende 180,000 kilo. hooi-, kleine f commissie fmid delbare f—,laagste prijs f—; Gras, kleine f37,com missie f34.— middelb. f34,— laagste fper 50 kilof Amsterdam, 20 Juni 1884 Prijzen der onderstaande effecten pCt. Nederland. Oertif. Werk. Schuld2', Hongarije. Obl. Leeuing 18675 Goudleening5 Italië. Obl. Paasei. Leen. 1860-64. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (MeiNov.). 5 v zilver (Jan.Juli). 5 Portugal. Obl. buiten], 1853-80 8 Rusland, bij Hope Comp. Oude Russen 5 Obl. Nic. Spw. 1867 69. 4 1877 Amst. L 20-100 5 Spanje. Obl. bnitenl. 1867, 1871/75. 1' 1876 2 (Perpetuele) 4 binnen], 12500—25000. 1 1000—50001 Turkije. Obl. Alg. Schuld 1865 5 ti u u 1869.... 6 Egypte. Obl. Leening 1876 5 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876. 4' 1878 4 Columbia. Obligatien4S Peru. Leeuing 18706 18725 Oostenrijk. A andNatiouale Bank dirid. Nederland. Hol]. IJz. Spw. Aand M. tol Expl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl4' tt h h 1875. ...5 Hallo. Zuid-Ital. Spoorw. Obl8 Rusland Gr. Spw. Maatsch. Aand. 5 Baltische Spw. Aand8 Jelez Griasi Obl5 Kiew-Brest Aand5 Kursk Cliark Obl. yiOOO. 5 Morscbansk Sysran Aand. 5 Riaschk Wiasma 5 Kumeult. Aandeelen Spwdii Amerika. Chicago N. W. C'ert. Aand. N. York Lake Brie W. S. Aand Illinois Celt. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert. 7 Nederland. Loten Amsterdam 100 S Rotterdam8 Gemeente Crediot. 8 Belgie. v Stad Antwerpen 1874 8 Oostenrijk. Staalsl. 1854-4 18605 1864 Rusland. 18645 18665 Geldkoers prolongatie 3 pot. genoteer de kotrg 66'/, 79»/i« 102>/2 99 84 V, 91 66i/a 66"/.« 51"/.s 997e 81 957, 46 57»/,, 22>/a 7 Vis 99/ is 85 1087, 118i/s 24»/, 9 7 120'/j 149 118 707, 1507s 1147, 127a 56'/, 1267, 54 877a 92'/, 126 147, 118 93 1097, 1007a 96 98 104 112»/a 1407a 133»/, 128 LONDEN, 20 Juni. Hedennacht werd de interpellatie over de A7sm>-quaestie in liet Lagerhuis behandeld. De Regeering verklaarde, dat zij geen verdere directe be richten uit Atjeh ontving over de gevan gen gehouden schepelingen, maar Fitzmau- rice gewaagde van het extra-krediet van anderhalf millioen, dat de Tweede Kamer in Nederland had toegestaan voor verster king der Indische marine. Engelauds Regeeriug gelooft, dat Hollands Regeeriug alsnog niet weet, welke middelen zullen aangewend worden om de bevrijding van de gevangen schepelingen te verkrijgen, maar vermoedelijk zullen burgerlijke en militaire overheden in Atjeh deswege be slissen. In elk geval houdt Engelauds Re geeriug deNederlandsche Regeering verant woordelijk. Brogden vroeg, of de Radjah van Tenom niet weet, wat nopens de Nisero- quaestie alhier omgaat, en of de voorge nomen Hollaudsche expeditie naar Tenom het leven der schepelingen niet in gevaar zal brengen. Fitzmaurice zeide, dat de Radjah van Tenom ongetwjjfeld door geheime ka nalen ontvangt alle nieuws uit Europa be treffende de A7sm>-zaak. De Eugelsche Regeering kan zulks niet verhinderen. Wat betreft eene militaire expeditie naar Te nom, de Engelsche Regeering blijft van meening, dat dergelijke expedities slechts als een laatste reddingsmiddel mag gebe zigd worden, want zekerlijk wordt daar door het leven der schepelingen van de Nisero in gevaar gebracht. BRUSSEL, 20 Juni. De Moniteur beige bevat de Koninklijke besluiten, waarbij de heer Heyvaert van zijne tuncties als gouverneur van Brabant ontheven wordt, het verzoek om ontslag der gouverneurs van Henegouwen en Luxemburg aangeno men wordt, en de gouverneur van West- Vlaanderen op wachtgeld wordt geplaatst. NEW-YORK, 20 Juni. De Senaat heeft een wetsontwerp aangenomen, krachtens hetwelk de gebruiken der Mormonen niet meer worden erkend, en de zaken in Utah geregeld worden in overeenstemming met de wetten van het land. De democratische conventies, die in de laatste dagen gehouden zijn in de ver schillende Staten, hebben zich over t alge meen verklaard ten gunste van Clevelan den gouverneur van den Staat New-Yoik, als candidaat der democraten voor het pre sidentschap.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 3