BI N E N L 1 N D. De in het Lagerhuis voorgestelde motie van afkeuring en de daarop voorgedragen amendementen komen op het volgeude neer. De heer Bruce stelt aan het Huis voor, in beginsel te verklaren, dat de voorwaarden der overeenkomst met Frankrijk niet kunnen strekken tot bevordering van eeue goede regeering in Egypte, noch rechtvaardigen dat Engeland eeuige verantwoordelijkheid voor den fiuanciëelen toestand in Egypte op zich laadt, door eene leeniug of door eene garantie. De heer Arnold stelt, bij amendement, in de plaats daarvan voor Het Lagerhuis behoudt zich het uitspreken van een oordeel voor over den uitslag der met Frankrijk gevoerde onderhandelingen, totdat het in het bezit is gesteld van de voorstellendie aan de conferentie der Europeesche Mogendheden worden voorge legd in zake de financiëele aangelegenheden van EgypteSir George Campbell wil in de motie Bruce eene goedkeuring opnemen van het politieke deel der overeenkomst, maar in zake financiën het oordeel aan het Huis voorbehouden. Eindelijk komen de heeren Cartwright en Heneage, die beide de prealablequaestie stellen. Daarna kan er nog sprake zijn van een amendement, voorgesteld door den heer Labouclière, en eiudelijk van een van den heer Divon Hart- land, welk laatste Engeland wil verplichten in Egypte te blijven, totdat Rusland Merw en Sarakhs, en Frankrijk Tunis zal hebben ontruimd. De Italië meent te weten, dat de Kardinaal Renaldini benoemd zal worden tot Pauselijk Nuntius te Brussel. Den 28sten dezer zijn te Gerona de twee officieren, die te Santa Colombo de Farnes, bij de laatste poging tot opstand in de noordelijke provinciën, hun vaandel verlaten hadden om deel te nemen aan de rebellie, en die deswege ter dood veroor deeld zijn,met den kogel gestraft. De Koning, zegt men, was geneigd hun gratie te ver- leenen, maar de ministerraad heeft hem doen begrijpendat er noodwendig een voorbeeld moest gesteld wordenindien men de tucht in het leger wilde behouden. Uit Algiers wordt gemeld, dat aldaar in den voorlaatsteu nacht eene anti-semi- tische beweging is ontstaan, waarbij bloedige gevechten plaats hadden. Verscheidene per sonen zijn gewond en de jodenwijk is ge plunderd. De troepen moesten tusschen- beide komen. De dag van gisteren is kalm voorbijgegaan. Er zijn krachtige maat regelen genomen ter voorkoming van nieuwe rustverstoringen. Duur onderwijs. Goed onderwijs? GEMENGDE BERICHTEN. Volgens de door De Wekker geleverde cijfers, zegt het Dagblad van Z.-H. en 's Gravenhage, is Nederland nummer één wat betreft de ver houding tusschen het aantal onderwijzers en leer lingen. Pruisenwaarop men zich altijd beriep als men een voorbeeld wilde stellen van goed lager onderwijs, heeft, volgens die opgaaf, het grootste aantal leerlingen per onderwijzer, is dus in dat opzicht numero laatst. Misschien geeft De Wekker ook wel eens op, in welk land de Staat het meest betaalt voor het lager onderwijs per kind. Hoogst waarschijn lijk is Nederland dan ook nummer één. Geven nu de groote kosten voor openbare scholen hier te lande zooveel betere resultaten dan in Pruisen bv.? Deze vraag te beantwoorden ten voordeele van ons land, zal misschien bezwaarlijk gaan. Als van zelf echter komt men dan tot de vraag; waarom is hier te lande het openbaar onderwijs zoozeer opgedreven? Daartoe hebben twee zakeu aanleiding ge geven. In de eerste plaats de zucht der liberalen om zich meester te maken van de liberale dressuur der kinderen, door neutraal onderwijs het uit sluitend mogelijke te maken. De hefboom van de openbare middelen moest dienen om zoo moge lijk alle pogingen van particuliere personen en vereenigingen, om bizondere scholen te stichten en te onderhouden, uit den weg te ruimen. Het beste middel daartoe was, het onderwijs duur te maken. Het geroep der minimumlijders kwam daarbij te goeder ure. 't Was billijk dat de onderwijzers beter bezoldigd werden, maar ook dienstig voor het doel; want hoe hooger zij betaald werden, des te bezwarender zou het zijn voor bizondere school-ondernemingen om goede onderwijzers te verkrijgen. Hoe meer onderwijzers de wet vorderde per aantal kinderen, des te grooter bezwaar voor het bizonder onderwijs. Hoe weelderiger de gebouwen en meubelen, hoe meer geld deze kosten, des te beter om het bizonder onderwijs te nekken. Wat kwam het er op aan, hoeveel geld het openbaar onderwijs aan Staat eD Gemeente kostte? De tegenstanders van dat onderwerp moesten het toch voor een groot gedeelte betaleD, hier en daar zelfs bijna geheel. Velen, die goed onderwijs wenschten, hebben den angel niet ziende, die in het lokaas ver scholen lag, medegewerkt om kostbaar onder wijs te krijgen, te duur onderwijs, maar dat volkomen past in het stelsel van hen, die den Staat willen laten heerschen over de Kerk. Want met het vele geld, dat besteed werd, was het niet hoofdzakelijk gericht op weten schappelijk beter onderwijs, maar op anti-kerkelijk, ja, wat erger is, hier en daar op anti-godsdienstig onderwijs. Een onderwijzer behoorde zich immers als te verlicht te doen gelden om godsdienstig te kun nen zijn! En daarmee vooral was de verderfelijke wer king verkregen van dat kwistig bestede geld. De Minister van waterstaat, handel en nijver heid vestigt er de aandacht op, dat bij konink lijk besluit van 20 Mei 1884 No. 20 Staatsblad No. 108) de prijs der gezegelde briefomslagen van 5 en 127s cent, met ingang van 1 Juli a. s. nader is vastgesteld: voor de briefomslagen van 5 cent op lO'/s n ii a ii 12V>„ ii 25'/s ct. de twee stuks, tegen welke prijzen die omslagen op alle post,- bij- en hulpkantoren, alsmede bij de rijksdepothouders van postzegels, enz. in elke verlangde hoeveelheid, doch minstens bij twee stuks tegelijk te verkrijgen zijn. Naar het Utrechtsch Dagblad verneemt, zijn de voorloopige overwegingen ten aanzien der voogdijwet reeds zóóver gevorderd, dat het wets ontwerp binnen betrekkelijk zeer korten tijd bij de Stater.-Generaal zal inkomen. H. M. de Koningin moet daarbij zijn aange wezen als voogdes, terwijl als de „aanzienlijke Nederlanders", welke haar in den Raad van voogdij zouden ter zijde staan, zullen worden voorgedra gen jhr. mr. G. C. J. van Reenen, vice-president van den Raad van Siate, mr. C. Th. graaf van Lynden van Sandenbcrg, oud-minister, en A. baron Schimmelpenninck van der Oye. Ingevolge de bevelen des Konings zal voor wijlen Z. K. H. den Prins van Oranje door het leger voor den tijd van 4 weken de gebruikelijke rouw worden gedragen, te rekenen van den 22sten Juni jl. tot en met den 19Jen Juli a. s. Gedurende dien tijd zal er geen trom geroerd worden, en zal de muziek niet mogen spelen; pa rades zullen gedurende dezen rouwtijd niet mogen plaats hebben. Volgens het Dbld., hebben de geneeshee- ren bepaald, dat de nakuur te Kreuth voor Z. M. den IBen Juli als geëindigd kan worden be schouwd, waarna Z. M. onverwijld en recht streeks naar de Nederlandsche residentie zal terugkeeren. In verband daarmede i3 het waarschijnlijk, dat de plechtigheid der begrafenis van den Prins van Oranje deul7den of denlSden Juli zal plaats hebben. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een adres van eenige ingezetenen te Amsterdam, houdende klachten over de politie aldaar. Van Zaankanterschen kant zou men, naar het Hbl. vernam, morgen den heer Jakob Duyvis, lid van den Gemeenteraad van Utrecht, in het strijdperk brengen om met Kappeyne te dingen naar de liberale candidatuur voor Mirandollis Kamerzetel. Daar, volgens bij de Regeering ingekomen ambtsberichten, te Marseille de cholera zich heeft vertoond, is thans bij Min. besluit de haven van Marseille besmet verklaard. Amsterdam, 1 Juli. Aan de Gemeente-Uni versiteit is heden tot doctor in de rechtsweten schap bevorderd de heer B. J. A. Sterck, ge boren te Amsterdam, met een academisch proef schrift getiteld: „Omvang der schadevergoeding bij aanvaring". Nijmegen, 1 Juli. Gisteren-namiddag is de korporaal H. van het 5e regiment infanterie alhier, onder het zwemmen in den Weurtschen Kolk verdronken. Bennebroek, 1 Juli. In den nacht van Zon dag op Maandag ontstond in de kom van het dorp, een brand, die zeer gevaarlijk had kunnen worden, indien de brandweer niet zoo spoedig ter plaatse was geweest en het vuur had bedwongen. Thans brandde slechts één perceel uit. Bij het omhalen van den gevel maakte een jong Benne- broeker, Klashorst, zich buitengewoon verdienste lijk. De brandweer van het naburige Vogelen zang was ook aangerukt, maar behoefde geen water te geven. Donkerbroek, 1 Juli. Tengevolge van het overmatig gebruik van kruisbessen is een vijfja rig kind alhier plotseling overleden. Schoonhoven, 1 Juli. De raad dezer gemeente heeft 150 belooning toegestaan voor de mili tairen en politie-beambten, die het oproerfje heb ben bedwongen. Overveen, 1 Juli. Mejuffrouw G.E.M. Grip- peling alhier, heeft het examen als apothekers bediende met gunstig gevolg te Middelburg af gelegd. Te Helder is een jongkind, dat door de moeder, terwijl deze boodsehappen ging doen, alleen in huis was achtergelaten, zoodanig door ratten aan armen, beenen en in de zijde ge beten, dat het in zorgwekkenden toestand ver keert. De dieren hadden zich door een openstaand raam toegang tot de woning verschaft. Alweer eene waarschuwing voor moeders, die hare kin deren zonder zorg achterlaten. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft, iu overleg met de Rekenkamer, uitgemaakt dat een Rijksambtenaar, die bij het doen van dienstreizen van „eigen rijtuig" gebruik maakt, aan het Rijk in rekening kan brengen: de kosten van voeden en stallen van paarden, de ver tering van den koetsier en de betaalde tolgelden. Men zou oppervlakkig zeggen, dat een Rijks ambtenaar, die equipage houdt, een te groot heer zou zijn om bij gebruik daarvan voor een dienstreis vergoeding van het Rijk te vragen. Dit schijnt echter zoo niet te zijn, anders ware deze beschikking niet noodig geweest. Nu rijst echter de vraag, of de beschikking wel juist is en de Regeering billijk handelt met geen ver goeding toe te staan voor: slijtage van paarden, van hoeven en tuigen, assen, wielbanden en vee- ren van het rijtuig, handschoenen van den koet sier enz.en of de equipage-dienstreiziger niet in rekening zou mogen brengen het tijdverlies den koetsier, die anders gedurende den tijd van de reis kon zilver poetsen, mevrouws schoot hondje kammen en honderderlei andere diensten in de huishouding bewijzen Een Amerikaan heeft een nieuwe toepassing gevonden voor zaagsel. Hij heeft octrooi aangevraagd om het te mogen gebruiken bij het bouwen van huizen, in plaats van pleister. De uitvinder dezer uiewigheid beweert, dat zaag sel goedkooper, lichter, warmer en poreuzer is dan pleister, terwijl het door zijn niet-ge- leidende hoedanigheden de vertrekken warmer houdt. Een Oostenrijksch soldaat, die in 1866 in den slag bij Königgratz een kogel in den rug kreeg, leefde sedert als invalide te Chirlitz. De kogel zat hem al dien tijd geducht in den weg, maar de arme man had in zijn dorp niemand, die hem raad kon geven. Toen hij nu dezer dagen te Biünn kwam, om een ad vocaat te verzoeken voor hem een smeekschrift aan den Keizer op te stellen, zond deze hem naar dr. Fleischer om een geneeskundig attest. De arts onderzocht Pilat en haalde ter plaatse van de wervelkolom een goed geconserveerde Pruisische achterlaadgeweerkogel te voorschijn. De wond genas nu uitmuntend en de patiënt verlost van zijn 18-jarige kwaal, kon flink recht openvroolijk naar huis gaan. Den kogel nam hij als aandenken aan den slag bij Königgratz mee. Zeker koopman heeft aan den burgemeester van de Friesche gemeente O. schrif telijk medegedeeld, dat hij niet van plan is, den hoofdelijken omslag over 1884 te betalen; boven dien zegt hij woordelijk in zijn brief, dat hij zijn „domme ziel" (domicilie) hoopt te verplaatsen naar een andere gemeente. Het is denkelijk aao nog maar wei- nigen bekend, hoe men uit de ter nauwernood aangeziene kastanjes alcohol bereiden kan. Volgens dr. Holler's Neue Erjindungen und Erfalirungen moeten de kastanjes geroost worden, waardoor een deel er van in suiker omgezet wordt. Als zoo danig eenigen tijd bewaard, worden zij geschild en met water uitgekookthet water wordt dan gekleurd en de suikerhoudende stoffen worden daarin opgenomen. De weekgekookte kastanjes wor den daarna fijn gestooten, met het vocht goed vermergd en dit mengsel in gisting gebracht. Bij distillatie verkrijgt men ten slotte een alcoholisch vocht van zeer goede hoedanigheid. Wat er bij distillatie van de kastanjes overblijft is tot voeding van het vee bruikbaar en moet tot dat doel veel beter zijn, dan de met de schil gemalen en iu water geweekte vrucht. Honderd liter kastanjes, op deze manier verwerkt, zouden ongeveer 8 liter voortreffelijken alcohol opleveren. Onlangs, bij een gerechtsverhoor in Amerika, werd de beklaagde voor krankzinnig verklaard. Een lid van de jury werd tijdens de zitting eveneens krankzinnig, en beiden werden naar dezelfde plaats vervoerd. In Pennsylvania is een nieuwe oliebron ontdekt, die verre in den omtrek haars gelijken niet hebben zal. Bij het openen der kra nen vloeide de bron L3 minuten. Na nog 4 minuten borens kwam er een vloed var. 10 minuten. Weer 5 minuten borens, en de bron begon gesta dig te vloeien, gevende 120 vat binnen 70 minuten. In vier uren werd 315 vat gepeild, en ten slotte liep de kuip over. Men meent dat de bron van 900 tot 1200 vat per etmaal leveren kan. Ten bewijze dat de Amerikaansche burger in stijging en welvaart met de tailooze milüonairs van de Vereenigde Staten goen geheel ongelijken tred gehouden heeft, wordt door een Amerikaansch fiuanciëel blad de opmerking ge maakt, dat de Amerikaansche spaarbanken een inleg hebben van 500 millioen dollars meer dan vóór tien jaren. Reeds bij herhaling is door ver scheiden personen de aandacht gevestigd op de voor deele», die voor sommige streken te behalen zou den zijn door het maken van wijn uit boschbeziën, waarvan toch inderdaad licht de proef te nemen is. Thans is bericht, dat aan dezen wijn, de „parel van Spessart" (in Beieren), een groote onderschei ding ter. deel gevallen is. Koning Lodewijk van Beieren heeft het niet beneden zich geacht, om deze „parel van Spessart" te proeven. In een aan dr. Frank te Wiesen in den Spessart gericht kabiuetsschrijven noemt Z. M. den boschbeziën- wijn aangenaam van smaak en een verfrisschenden drank; Z. M. heeft voor de toegezonden monsters zijn besten dank doen betuigen. Een merkwaardige reuze n-o s i s in het bezit van den postmeester Rieper in Vint— le nabij Brixen (in Tyrol). Het dier behoort tot bet bonte Pusterthaler ras, en is als een pracht exemplaar herhaaldelijk op landbouwtentoonstellin gen bekroond. Het is hoog 1 meter 76 cent., heeft aan de borst een omtrek van 2 m. 57 cent. en is zwaar 1,600 kilogr. Een overoud rechtsgeding zal eer lang te Brunswijk beslist worden. Het is een proces door drie takken der grafelijk familie Stol— be g: Stolberg-Wernigerode, Stolberg-Stolberg en Stolberg-Rosla, tegen de Brunswijksche Regeering ingesteld tot teruggave van het graafschap Blan kenburg in den Harz, dat is te zeggen van de domeinen en bosschen daarin, die millioenen waard zijn. Dit proces werd in 1604 te Wetzlar aan- hangig gemaakt cn bleef tot 1649 in behandeling. Van toen af heeft het gerust tot 1882, toen de tegenwoordige graven van Stolberg besloten, den eisch opnieuw te handhaven. Botanische barheid. Een bloemkweeker houdt met succes de vernielende voeten uit zijne varen-bedden door een bordje met het volgende opschrift: „Past op! Hier zijn Scolopendriums en Polypodiums gezet 1" Een veelzijdig ontwikkeld man. Te Atkinso n in de Vereenigde Staten, woont een man, wiens hoofdbedrijf het sloten maken is. In zijne werk plaats heeft hij ook een stoel zooals de landmeesters gebruiken en, des gevorderd, hanteert hij met groote behendigheid de instrumenten van den tandarts. Is er in zijn werkplaats weinig te doen, dan treedt de man als advocaat op, en bovendien heeft hij het tot eene vrij groote hoogte gebracht in het meubelmaken. Stuart Cumberland, de bekende „gedachtenlezer", heeft dezer dagen ook de leden van het Engelsche Lagerhuis bezig gehouden met zijn proeven van het raden der gedachten door het aanraken der hand. Zij gelukten niet alle vol komen. Maar bij Gladstone, die ook eenige oo- genbükken er bij gekomen was, slaagde Cumber land uitmuntend. De grijze staatsman dacht aan het getal 366, en binnen weinige oogenblikken had de gedachtenlezer dit getal op een kaart met cijfers aangewezen. Gladstone glimlachte verbaasd Labouclière, die van den beginne af ongeloovig was geweest, wist niet wat hij er van denken moest, en Ashmead Bartlett uitte het vermoeden, dat de eerste Minister een helper was, en vioeg onder het gelach der aanwezigen of het niet goed zou zijn, hem in het Lagerhuis hierover te inter- pelleeren. Cumberland zelf was natuurlijk trots op zijn zegepraal en hij werd door al de om standers luide toegejuicht. Sir James Paget, de beroemde Engelsche chirurg hield onlangs in de hygiène- tentoonstelling te South-Kensington een voor dracht over de verhouding van de gezondheid tot de nationale arbeidskracht, waarin hij betoogde dat de natie jaarlijks door ziekten de arbeids kracht van 20 millioea weken verliest. De ziekte, waaraan de werklieden iu de verschillende beroe pen en bedrijven onderhevig zijn, werden Zater dag door dr. Bristowe op een hygièje-conferen- tie nader aangeduid. Zoo bijv. verwekt de phos- phor-lucifersfabrikage de kinnebakskramp; lom- peuhandelaars krijgen licht de pokken en derge lijke besmettelijke ziekten; wol-sorteerders lijden veeltijds aan pastkool, het miltvuur van het rundvee; lood-werklieden hebben door de chro nische loodvergiftiging aanleg tot jichtlijden. Neemt men het aantal der in verschillende werk plaatsen en fabrieken in Engeland werkzame personen op een rond cijfer van 20 millioen, dan zou, volgens Paget, op eiken arbeider gemiddeld een week ziekte in 't jaar komen. Er gebeuren op den nieuwen pas geopenden spoorweg HoornZaandam nog telkens bizondere dingen. Eenige dagen geleden spoorde men heel leuk naar Hoorn terug, om daar een vergeten postzak te halen. In een der geachtste cercles van Parijs werd dezer dagen een bekend speler op valsch spel betrapt. Deze daagde zijn betrapper uit, die iu het duel toestemde, als de ander twee fatsoenlijke lieden zou vinden om hem tot ge tuigen te dienen. Dit schijnt den valschen speler niet gelukt te zijn, die toen naar de Beurs ging, waar hij zijn tegenstander ontmoette en afranselde. Deze heeft een aanklacht ingediend. Sedert eenigen tijd worden al de officiëele couranten van Britscn-Indië gedrukt op papier, dat in Indië zelf gemaakt is. Men meldt ons uit Ylissingen van 29 Juni: Ein sterke vuurgloed, die geruimen tijd aanhield en van hier gezien in noordelijke richting zijn einde aan den horizon in de Noordzee had, werd hier gisteren-avond omstreeks 10 uur opgemerkt en trok veler belangstelling. De gloed was buitengewoon helder en verlichtte het geheele uitspansel, dat overal, behalve op de plaats waar het zich voordeed, bewolkt was. BI ij kens eene aanvraag van den landraad te Eisleben om hulp voor noodlijdenden, heerscht in de naburige gemeente Streuz-Nauu- dorf sedert zeven weken de trichinenziekte. Van de 600 ingezetenen liggen er nog 70 ziek, waar onder velen gevaarlijk, terwijl er negen aau de ziekte zijn overleden. Volgens een ingezonden stuk in de Amst., werd onlangs 15 ct. port gevraagd voor eene courant, omdat daarbij als kruisband gebruik gemaakt was van een stuk oud scheur papier, waarop schrift voorkwam. Omtrent woekeraars in de Bin nenlanden schrijft het Soerab. Hbl.: Wij kun nen verzekeren, dat iemand met /T00O naar Toempang is getogen; dat hij daarmee 4 jaren heeft gewerkt door geld voorschieten aau in landers tegen woekerrente; dat hij van de op brengst al dien tijd heeft geleefd; en dat hij toen met 14,000 gulden in zijn zak naar zijn vaderland is vertrokken. En het standje werd overgedaan, en het bedrijf wordt, zooals ons verzekerd werd, voortgezet tot op dezen dag. Te Kopenhagen na Constant i- nopel en Amsterdam, de derde Europeesche hon- denstad is een 8jarige knaap door een hond zoo hevig gebeten, dat een amputatie noodig ge acht wordt. De eigenaar van den hond heeft dezen onmiddellijk laten doodschieten en de verplegings- koiten voor den knaap op zich genomen. I u Sempervirens vestigt de heer Leo- nard A. Springer, de bekende tiunbouw-archi- ttct, de aandacht op eene treurroos, die te Edam in den tuin van den heer Swemer thans in vol len bloei staat. De heer Springer noemt die plant een pronkjuweel, zooals er zeker geen tweede zal bestaan. De 29-jarige boom heeft eene kroon van 3.50 M. middellijn, en is met dui zenden lichtrose bloemen bezaaid. Alweer een soort navolger van den vaster, Dr. Tanner! Een hoogleeraar te New- york, Prof Westbrook, wil beproeven om 60 da gen lang niets anders dan melk te gebruiken. Hij is nu een eerste liefhebber van dien drank, maar of hij dat over zestig dagen nog zal zijn, staat te bezien. Bij bet wegbreken van een oud to- rendak te Gergweis, in Neder-Beieren, heeft men onlangs te midden van de kraaiennesten, een verzameling voorwerpen van allerlei aard gevon den, welke deze als dieven beruchte vogels in den loop der tijden bijeenbrachten. Er was o. a.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2