N E U E mm No. 811. Zondag 6 Juli 1884. 9e Jaargang Eene zaak van groot belang. BUITENLAND. Naamsoorsprong. Engelands familie-budget. Japansclie straatvermaken. Vorst en Studenten. lAAlLHSCl ABONNEMENTSPHIJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen iu Nederland fr. p. p. Voor het Buitenland Afzonderlijke Nummers Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. B IJBE AU; St. Jansstraat Haarlem. 0,85 1 - 1,50 0,06 i j&BBL AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels30 Cents Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Adverteutiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. Vervolg en Slot. Dezer dagen kwam ons een boek iu han den, geschreven door Dr. Soromer te Bruns- wijk. In dit werk geeft do zaakkundige auteur hoogst beachtenswaardige wenken en leeriugen gericht tot de welgestelde, bur gerlijke maatschappij, bij welke de kinderen hoofdzakelijk iu 't leeren hunne bezigheid vinden. Hij schrijft o. a. »De studie, de arbeid moet in de middags- tijd gestaakt worden. Het kind dat drie a vier uren ouderwijs ontvangen heeft, moet uitspanning hebben en deze vindt het 't beste iu de frissche lucht.Als men de oogeu der kindereu wil sparen, late men de kindereu nimmer in 't schemerlicht lezen of schrijven. Als de kindereu met schrijf werk bezig ziju, moet men steeds zorg dragen dat het licht vau de linkerzijde komt, opdat de schaduw der pen het oog niet hiudere in het zien; dat de stoelen en tafels in afmeting met elkander overeen komen, opdat er geen bijziendheid ontsta doordien het bovenlijf te zeer moet bukken, als de tafel te laag is, of verkromming van den ruggegraat door het opheffen der rechter schouder, als de tafel te hoog is. Afzon derlijke lessen in de vakken, die op school worden onderwezen, late men den kinderen niet geveu, dan wanneer zulks hoogst nood zakelijk blijkt. Privaat-onderwijs, dat bij het school-ouderwijs geregeld verstrekt wordt, werkt vermoeiend en gewent de kinderen aan traagheid iu het deuken. Men wachtte zich toch vooral van overspanning van den geest en late de kinderen niet meer leeren dan hun bevattingsvermogen verdragen kan. Onze eeuw wordt de zenuwachtige eeuw geheeten. Een feit is het, dat het leven in groote steden met zijn zinnelijk genot en vermaken de gezondheid der menschen on dermijnt. Eu dat die ellende op het nage slacht overgaat, is vrjj wel begrijpelijk. Daarom zal het zaak zijn de jeugd voor allen zenuwprikkelenden invloed te bewaren. Dat zulks niet altijd geschiedt, dit bewijzen de bals en danspartijen, die in de groote steden voor de jeugd worden aangericht. Dat ook tegen den eenvoud in de kleeding gezondigd wordt, daarvan kan ieder be zoeker van kinderpartijen zich overtuigen. Yaak ziet men er de meest smakelooze kleedij, die de zedelijkheid kwetst en voor FEUILLETON. Zooals men liier te lande de minder aanbe velenswaardige gewoonte heeft, voornamelijk te Amsterdam, een begrafenisdienaar een „kraai" te noemen, zoo heeft men in Duitschland de manier om een kleermaker bij een „bok" te vergelijken, doch menigeen weet toch niet wat de oorsprong van die zegswijze is. Toen de Tartaren in 1741 uit Siberië en Rusland in Polen vielen, kwamen zij ook voor de stad Glogau. De inwoners wilden na het langdurig beleg toch nog liever den hongerdood sterven dan zich aan de barbaren overgeven; de vijand echter, die voor de poorten lag, leed ook groot gebrek. Daar komen de kleermakers op 't slimme idee, zich iu bokkeuvellen te laten naaien en zich zoo op den muur te vertoouen. De uitslag kou niet beter. De belegeraais, zooveel bokken nog dartel over den muur ziende springen en daaruit opmakende, dat het in de stad nog in 't geheel niet aan voedsel ontbrak, besloten bet beleg op te breken, teneinde zelf niet van hon ger om te komen. Men heeft de berekening gemaakt dat En geland, met een bevolking van 35 millioen» de gezondheid der kinderen hoogst na- deeiig is. Voorts is het bezoeken van den schouw burg voor kinderen van onberekenbaar nadeel, omdat op het tooneel stukken ver toond worden, die noch voor de oogeu, noch voor de ooren van kinderen passen. Ook ten opzichte der lectuur zijn de ouders vaak niet zoo erstig bezorgd, als men in 't belang der kinderen wenschen mag. Er zijn kinderen, vooral meisjes, die door het lezen van romans lichamelijk en intellectueel bedorven zijn. Dat ook het dansen dikwijls de nadeeligste gevolgen voor net ze nuwleven der kinderen oplevert, is een niet te loochenen feit.Bedenkelijk ook wordt de zaak als de meisjes moeten leeren, hoe zij zich als toekomstige dames hebben te gedragen, hoe zij volgens de regels der mode moeten buigen, den waaier handhaven, blikken en gebaren moeten beheerschen, kortom als zij voor het salonleven worden voorbereid. Dan is ontegenzeggelijk het gevaar voorhanden, dat zij de frissche natuurlijke kinderlijkheid, die toch het schoonste sieraad van het meisje is, verliezen en vroegrijpe, zenuwachtig prikkelbare, zwakke dames worden, ervaren in de kunst der coquetterie. Voor huis en school is het van 't grootste belang dat de meisjes zoo lang mogelijk aanvallige kinderen blijven. Voor een kind van be schaafde ouders is dus een onderwijs iu de welvoegelijkheid stellig onnoodig; iedere moeder zal wel de uoodige tact en onder vinding hebben, om hare volwassen dochter te leeren, hoe deze zich in gezelschap heeft te gedragen. 't Is in onze dagen gebruikelijk alle storingen van de gezondheid der kinderen op rekening van de inrichting der school te boeken. Als nu deze handelwijze de goede zijde heeft, dat zij de school altijd weder aan hare plicht herinnert, namelijk de ge zondheid der kinderen te bevorderen, dan j ontstaat aan den andereu kant het gevaar, dat eeue al te groote zorg voor de gezond heid, eene angstige bezorgdheid voor de vrouwelijke jeugd, de gedachte doet geboren worden, dat zij voor ernstigen geestes arbeid niet geschapen is eu dat het sschoone en zwakkegeslacht slechts in de wereld is om zich op te schikken, om zich te laten aanbidden, kortom om zich te amuseereu, niet echter om zijn geluk te zoeken iu stillen, nuttigen arbeid iu het huisgezin. jaarlijks 880 inilloen pond sterling behoeft voor ziju onderhoud, dus ongeveer 300 Nederlandsche guldens per hoofd. Eet- en drinkwaren alleen vertegenwoordigen hierbij een geldswaarde van ongeveer 500 millioen. De hoogstaangeslagen artikelen zijn natuurlijk bier en alcohol, maar de vergelijking van werkelijke voedingsmiddelen heeft voor ons haar eigenaardige beteekenis. Dus terwijl de consumtie van gewone groeuten op slecUts 17 millioen ton geraamd wordt, en die van nardappeleu wordt aangegeven als 93 m. t., vindt men voor vlcesch 30 m. t. en voor visch 700 m. t. Aan bier wordt gedronken duizend millioen gallons. Een gallon bier bestaat uit ongeveer aebt drinkglazen van gemiddeld 6 cents in prijs; men zou dus de jaarlijksche Engelsche bier-consumtie in geld kunnen schatten op 48 mill. Hollandsche guldens. De sterke drank-consumtie zou moeie- iijker naar geldswaarde aan te geven zijn. Bij een verdere analyse van het Engelsche familie-budget vindt men voor kleedij eu lickaams - sieraden 148 millioen pond; voor huis huur 72 millioen; voor meubelen 11 millioen; voor gas en steenkolen 14 millioen; eindelijk voor water 2 millioen pd. sterling. Men zal op merken dat deze berekening ver van volledig is. In Japan zijn nog straat-improvisators, die daar een goed bestaan in vinden, niettegenstaande Op deze dreigende gevaren de ouders te wijzen, zegt de schrijver van het werk, hen tot een gemeeuschappelijkeu strijd tegen de vijanden van het geluk en de welvaart hunner lieveliugen op te roepen, in hen het bewustzijn op te wekken of te ver sterken, dat zij bovenal de aangewezen wachters der lichamelijke en geestelijke gezondheid hunner kindereu zijn, is het doel van mijn arbeid. Bij die huisgeziuuen, waar de kindereu reeds op jeugdigen leeftijd lichamelijken arbeid moeten verrichten, is het met de zaak eeuigszius anders gesteld. Daar is het gevaar van overmatigen geestelijken arbeid of van uitspattingen in vermaken niet zoo groot. Maar ook hier gebeurt het niet zelden dat de kinderen, die reeds tamelijk hard moeten werken, zich iu huu vrije urea amuseereumet het lezen van slechte boekeu. Het lichaam komt zoodoende niet tot ontspanning, het krijgt geen rust. Ouders en opvoeders echter moeten hiervoor zorg dragen. Bij de kinderen, die helaas op zeer jeug digen leeftijd in de fabrieken moeten werken, is het met de gezondheid dikwerf zeer slecht gesteld. De Staat heeft voor deze kinderen afzonderlijke wetten gemaakt. Maar wordt aan die wetten steeds de hand gehouden? Eu daar moeten ouders eu op voeders toch wel degelijk op letten. Wat baat het den ouders als de zoon heden eenige stuivers verdient, als de toekomst voor het kind bedorven wordt. Iu de fabrieken ziju reeds meer kinderen op langzame wijze vermoord geworden, dan Herodes op zijn geweten heeft. Moet de knaap of het meisje absoluut iu de fabriek arbeiden, dan zorge men er minstens voor, dat het huu na den arbeid niet aan frissche lucht ontbreekt. Van rijken en armen vloeien jaarlijks millioeueu in de kassen der geneeskundigen eu toch komt de kostbare hulp, veelal te laat. De beste eu goedkoopste geneesmidde len levert de goede God om niet, als wij ze maar voor ons en onze kinderen goed weten te gebruiken. Deze geneesmiddelen heeten frissche lucht eu water. Als het lichaam van deze mixtuur een aanhoudend gebruik maakt zoo in- als uitwendig eu als daarbij ook de ziel rein gehouden wordt, dan kan de mensch met Gods ge nade gezond en een nuttig lid der maat schappij worden en blijven. de invloed van den nieuweren tijd er veel van die oude gebruiken heeft doen vervallen. In Tokio alleen zijn 600 van die straat-improvisa tors, „Koshakuskis" en „Hanusliika"," zooals zij genoemd worden, die bun beroep uitoefenen, voorzien van eene kleine tafel en een papieren klopper, om aan sommige punten van huu ver haal nadruk te geven, en even bereid om voor de vuist geschiedenissen en verbalen van beroemde personen uit deu tegemvoordigeu tijd op te dis- scheu, als oude legenden. Een ander Japansch straalvermaak, het worste len, geraakt eenigszins uit de mode, maar er zijn toch nog 465 worstelaars in de hoofdstad. Keizer Alexander van Rusland bracht eens een bezoek aan bet bof te YVeimar en gaf aan tafel ziju wensch te kennen om de studenten van Jena eens in corpore te zien. Z. M. meende dat zulks zeer gemakkelijk zoude te bewerkstelligen ziju, daar de Groothertog Karei August slechts te bevelen had dat de studenten „en kaie" zouden moeten geschaard staan, wanneer de beide Vorsten door Jena kwamen. „Ik zal zien wat er aan te doen is" zeide Karei August lachende en zond onmiddellijk een koerier met een eigenhandig schrijven naar de universiteitsstad af. Den volgenden dag vertrokken de beide groote De Bondsraad heeft zijne goedkeuring ge hecht aan het ontwerp der werkliedenver zekering, zooals het onlangs door den Rijksdag is vastgesteld. De Paris zegt, dat de schadeloos stelling, welke de Fransclie Regeering aan China val vragen wegens de schending van het tractaat van Tien Tsiu, aanval bij Lang Sou, 500 millioen bedraagt. In het Lagerhuis beantwoordde lord Fitz- maurice de heeren Storey en Brogden. Het bericht van deu bevelhebber der Pegasus aangaande de gevangen schepelingen der Nisero is gedagteekend van 20 Mei, eu zegt dat men in het midden van die maand met de gevangenen in verbinding kwam. Verder wordt gezegd dat pogingen in het werk werden gesteld om hunne vrijlating te ver- krjjgeu en huu voor S maanden levens middelen te doen geworden, maar te vergeefs. Het bericht beschrijft ookwat er gedaan wordt van de zijde der Nederlaudsche autoriteiten De Pegasus zeilde den 26sten Juni weder naar Teuom, om de bevrijding der gevan genen te bewerken. Op de vraag hoe 't nu met de zaak gesteld is, zijn mededeeliugen onmogelijk, omdat dit het onderwerp is van dringende, bijna dagelijksche mede- deelingen tusschen de regeering en den Nederlandscken gezant. De Radjah vau Teuom weet dat hij verantwoordelijk is voor het leven der bemanning. Bij deze zaak ziju ernstige, internationale vragen betrokken. De heer Storey was door dit antwoord niet bevredigd, eu stelde voor de zitting te verdagen om de houding der regeering iu het Nisero-vraagstuk hevig aan te vallen, vooral hare werkeloosheid. Hij beweert dat Nederland zich niet bekommert om de ge vangenen, en slechts er voor zorgt den oorlog met den Radja van het district aan den gang te houden. De heer Brogden betreurt het getreuzel der Engelsche regeering en dat deze niet de verantwoordelijkheid heeft overgenomen om Nederland te kunnen dwingen tot sneller eu beslissender handelen. De heer Balfour beweert dat het de gruwelijkste en onver standigste daad van een liberaal bewind is geweest om de straat vau Malacca aan de Nederlanders over te geven. Luide toe juichingen der oppositie.) heeren naar Jena en zagen, toen zij de stad na derden, de studenten langs den weg staan; allen waren in groot tenue, hadden driekleurige linten om den hals, bonte mutsjes op het hoofd en lange pijpen in den mond. De Keizer was ten zeerste verbaasd; „dat zoude ik nooit gedacht hebben", zeide hij, „er wordt zoo vaak over den slechten geest gesproken, die de jongelieden aan de academiën bezielt en toch was een enkel bevel uwerzijds genoeg om hen onmiddellijk te doen gehoorzamen; dat zoude ik zelfs iu Rusland niet gedaan krijgen." Karei August glimlachte: „lees dit papier eens> Sire", sprak hij, „het is het bevel dat ik gisteren naar Jena zond met de bepaalde lastgeving om het onmiddellijk openbaar te maken." l)e beheerscher aller Russen zette een vreemd gezicht toen bij las: „Aangezien Zijne Koninklijke Hoogheid de Groothertog morgen met Hoogst- deszelfs doorluchtigen gast in den namiddag door Jena zal rijden, wordt hierbij op uitdrukkelijk bevel vau Zijne Koninklijke Hoogheid, deu stu denten ten strengste verboden zich op den weg te bevinden, dien de Vorsten zullen be rijden." „Ja, ja," zeide Karei August lachende, toen hij het lange gezicht van ziju gast aanschouwde „ich kenne meine Pappenheimer."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 1