B 1 X E X L A X D, GEMENGDE BERICHTEN. Zooals men weet, moet het wetsontwerp tot toelating der echtscheiding in Frankrijk terugkomen bij de Kamer van afgevaardig den daar de Senaat er wijzigingen in heeft gebracht. De commissie der Kamer is thans met haar rapport over de voordracht ge reed. Zij concludeert tot aanneming. Na afloop van den eergisteren gehouden ministerraad heeft Jules Ferry den Chi- neeschen gezant Li-fong-pao, vergezeld van Theg-ki-tong, ten gehoore ontvangen. De minister had ook een onderhoud met den commandant Fournier en den president der commissie uit den Senaat over het voorstel tot grondwetsherziening van den heer Dauphin. Het voorstel van burgerChabert, tot het verleenen van een schadeloosstelling aan de nog in leven zijnde communards en hun huisgezinnen, is door de financiëele Commissie uit den Parijschen Gemeenteraad met algemeene stemmen verworpen. De Académie de Médecine heeft het zich tot plicht geacht, op het gevaar te wijzen van groote ophoopingen van menschen te Parijs. Dientengevolge zullen verscheiden Kamer- O O leden er bij de Regeering op aandringen, het feest van 14 Juli niet te doen doorgaan. Ook een groot gedeelte van den Parijschen handelsstand is voor uitstel van het feest. Donderdag-middag had er in de hoofd- O O zaal van het Foreign Office eene samen komst van de liberale parlementsleden plaats. Gladstone zeide dat, tengevolge der ver werping van de Reform-bill door het Hooger- huis, het Kabinet eenstemmig besloten had, de tegenwoordige parlemeutszitting zoo spoedig mogelijk te sluiten, maar dat het Parlement tot eene nieuwe zitting, waar schijnlijk in October, moest worden bijeen geroepen, waarin de Reform-bill opnieuw in behandeling gebracht zou worden, in de eerste plaats in het Lagerhuis. Nam het Huis die opnieuw aan, dan zou het Kabiuet de bill weder bij het Huis der Lords indie nen. De verklaring van Gladstone werd door de aanwezigen met luiden bijval begroet. In het Lagerhuis zeide Lord Fitzmaurice, dat thans geen bizoudere maatregelen noodig werden geacht om Engelands handel met China te beschermen. Overigens zijn, gelijk men weet, op het eind van het voorjaar de neutrale mogendheden overeengekomen, dat de bevelhebbers van de oorlogsschepen der respectieve mogendheden in de Chi- neesche wateren met elkander in geval vau nood over de bescherming van onderdaueu der neutrale machten zich verstaan moeten. Bij de herstemming in het hoofdkiesdistrict Zevenbergen zijn uitgebracht 1570 stemmen; van onwaarde 4, blanco 27. Gekozen de heer mr. A. Ph. R. C. baron van der Borch van Verwolde (ianti-revolutionnairmet 910 stemmen. De heer mr. R. van de Werk liberaalverkreeg 629 stemmen. Er is sprake van, dat, met het oog op de cholera-berichten en de warmtedit jaar geen extra-lichtingen tot het houden van najaars-ma- noeuvres onder de wapenen zullen worden ge roepen, en die manoeuvres achterwege zullen wor den gelaten. De Eerste Kamer heeft de suikerwet aan genomen met 32 tegen 4 stemmen, de heeren Yerheijen, Pijnappel, Insinger en Van Tieuhoven. Het officiéél programma voor de begrafenis van wijlen Prins Alexander is verschenen. Plaats gebrek maakt het ons onmogelijk dit in zijn ge heel op te nemen, zoodat wij alleen daaruit me- dedeelen, dat de plechtigheid op den 17en Juli aanvangt des morgens te 9 uur, en dat de stoet der. volgenden weg zal nemen: Te 's Gravenhage: Kneuterdijk; Plaats; Hoogstraat; Veenestraat; Wagenstraat; Huygenstraat naar den Rijswijkschen Weg. Te Delfi: Het Oude Delft; Over de Kerk- brug; Het Oude Delft; De Nieuwstraat; Voorbij de Hal; Achter het Stadhuis; Langs de Hoofdwacht; Over de Groote Markt; Voor de Nieuwe Kerk. Deventer, 11 Juli. Het R. K. Parochiaal Kerkbestuur van de H. Lebuinus-kerk heeft gisteren aanbesteed: het bouwen eener school met 12 localen enz.laagste inschrijver was de heer J. Pot, alhier voor f 35,750. De raming was 39,400. Maasdam, 11 Juli. De onderwijzer V. alhier, heeft op jammerlijke wijze het leven verloren. Bij het baden in de Binnen-Maas kreeg hij kramp in de beenen en verdronk. Amsterdam, 11 Juli. Een reeds vrij bejaarde dienstbode alhier sprong, na een twist, voor de woning van haar meesteres in het Rokin en werd zonder eenig letsel en vrij wel afgekoeld door een paar voorbijgangers gered. Kampen, 11 Juli. In deze gemeente waar ruim een paar maanden de mazelen epidemisch heer- schen, zijn reeds 15 kinderen aan die ziekte overleden. Bergen-op-Zoom, 11 Juli. Alhier heefteen dronkaard een moord-aanslag gepleegd op een nachtwaker. Hij is in hechtenis genomen. De toa- s and van den nachtwaker is hoogst zorgelijk. Zwaag, 11 Juli. H. Koorn, alhier plukt nu reeds het derde jaar telkens 80 pond kruisbessen van één struik. Sneek, 11 Juli. In deze gemeente heeft Zon dag-middag een kind van circa twee jaren uit een trekpot met kokende thee gedronken, ten ge volge waarvan het den volgenden dag onder hevige pijnen is bezweken. Beverwijk, 11 Juli. De aardbeziën zijn hier thans zoo overvloedig, dat ze voor 3 centen de 5 ons ter verzending naar het buitenland, meest Londen, verkocht worden. 's Hertogenboseh, 11 Juli. Door wijlen mevrouw de wed. Diepen, alhier, zijn aan het bestuur der parochie van St. Jan gelegateerd: 1000 voor 't herstel van het uitwendig gedeelte der kathedraal, 1000 ten behoeve van het chris telijk onderwijs in die parochie, en 200 onder den last van kerkelijke diensten gedurende 20 jaren. Wijk aan Zee, 11 Juni. Een der kellners van het Badhuis alhier, is bij het baden omge komen. Waarschijnlijk had hij zich te ver in zee gewaagd. Geldrop, 11 Juli. Gisteren-middag zijn alhier 13 woningen afgebrand. Men vermoedt dat dit is veroorzaakt door het vliegen van vonken uit een bakkerij. Breda, 11 Juli. In de zaak van den diefstal aan het Postkantoor alhier, welke 22 dezer door het gerechtshof te 's Bosch zal behandeld wor den, zullen niet minder dan 50 getuigen gehoord worden. Venloo, 11 Juli. In deze gemeente zijn gis teren ruim 100 hectare struik- en boschgewasseu door brand verteerd, waarvan niets verzekerd was. Men meent, dat het vuur ontstaan is uit de loco motief van den Köln. Mindener spoortrein. Zekere W. S. te Broeksittard zond eergisteren zijn negenjarig dochtertje naar het nabijgelegen Pruisisch dorpje Tudderen, om van daar voor dertig centen jenever te halen. Op den terugweg drouk het kind den jenever nagenoeg geheel op. Buiten kennis op den weg gevonden, werd het huiswaarts gedragen en thans ligt het gevaarlijk ziek. Zaterdag-avond sloeg de bliksem in de nieuwe kazerne te Amersfoort; hij sloeg door een openstaand raam binnen en baande zich een uitweg door de glasruiten van een aan de tegenovergestelde zijde zich bevindend raam. Om streeks veertig glasruiten werden vernield. De inge nieur, die de kazerne ontwierp en onder wieDS toe zicht de bouw geschiedde,door een deskundige op de noodzakelijkheid der plaatsing van één of meer bliksemafleiders gewezen, verklaarde zulks te be amen, doch niet in de gelegenheid te zijn om aan dien nuttigen wenk uitvoering te geven, om dat men bij „Oorlog" te krap bij kas was. De chef van het bekende kleed e- renmagazijn Be Matador, iu de Kdverstaat te Amsterdam, is sedert eenige dagen met de noor derzon vertrokken. Na zijn vertrek werden er zulke onregelmatigheden in het door hem gehou den beheer ontdekt, dat eene aanklacht bij de politie is ingediend. Inboorlingen van de baai van Assab, onder welke de zoon vaD den vorst Aus- sa met zijne vrouw en twee kinderen, brengen een bezoek aan te tentoonstelling te Turijn. Zij eten slechts gerechten, die door hen zeiven be reid worden, hoofdzakelijk lamsvleesch met uien. Toen zij de zaal der quaestuur binnentraden en het portret van den Koning zagen, trad een hun ner naar voren en hield eene redevoering. Deze vreemdelingen zijn geheel iu 't wit gekleed en zijn gewapend met een yatagan en eene laus. Bij het gerechtshof teAltonais tegen niet minder dan 508 personen eeu aanklacht ingediend wegens het spelen in verboden loterijen. Onder de beschuldigden, die voor het meeren- dcel tot den aanzienlijken stand behooren, zijn ook hooggeplaatste rechterlijke ambtenaren en een militair predikant. Een groenteboer uit Breda, die tweemaal 's weeks de markt te Tilburg met zijn groentewagen bezocht, is eergisteren bij zijne terugreis op zijn wagen door de felle hitte be zweken. Een nieuw soort van reclame had dezer dagen een Berlijnsch kleederhandelaar be dacht. Hij liet op de drukste punten der stad mannen plaatsen die, uit groote pakken, iederen voorbijkomenden heer een doosje echte Zweedsche lucifers overhandigden. Op die doosjes stond aan weerskanten een aankondiging van het magazijn. Zoo kreeg menigeen voor een poosje kosteloos lucifers. Maar de firma had ook de zekerheid, dat haar aankondiging niet als zoovele andere, terstond weggeworpen werd. Wij vernemen dat aan den Hoek van Holland eene barak wordt ingericht voor de verpleging, zoo noodig, van cholera-zieken aan boord van binnenkomende schepen. Dat de doelmatige pogingen van sommige landeigenaars, om hunne gronden te verbetereu, ruimschoots beloond worden, kan uit het volgende blijken: Van een stuk weiland, groot 1 H, A., te Surkuizum, dat voor ruim 20 jaren weinig meer dan een russcher, land zijnde, slechts f 7 huur kon opbrengen, is in de vorige week elf voeren ot wagenvrachten uitmuntend hooi ter waarde van p. m. f 120 geoogst. In het kamp van Beaumont zijn twee luitenants, die bij een hevig onweder onder een boom waren gaan schuilen, door den bliksem gedood. Galicië, dat talrijkepetroleu m- bronnen bezit, is nooit door cholera bezocht. Naar aanleiding daarvan heeft de schrijver Klacxko de vraag geopperd of niet de uitdampingen van petroleum een voorbehoed-, of geneesmiddel tegen de gevreesde ziekte zouden zijn. Hij schreef zijn vriend Pailleron een brief, met verzoek zijn opmerking onder de aandacht van deskundigen te brenge n. In de tram van de Bastille naar Saint Ouen werd dezer dagen een groote rat ontdekt. De dames vlogen verschrikt op de banken en de opstand werd algemeen, toen een jong meisje het lieve diertje riep. De rat gehoorzaamde, want het meisje was haar meesteres, die het knaagdier bij wijze van schoothondje met zich voerde. De overige reizigers lieten zich echter niet door zooveel rattenliefde verteederen en dreven beiden den wagen uit. B. en W. van Rotterdam hebben tot geabonneerden der Waterleiding een waar schuwing gericht om te waken tegen verspilling van drinkwater. Vooral des Zaterdags doet zich het geval voor, bij het schrobben, dat zich als het ware kleine beken door het nutteloos water verbruik vormen. Een vreeselijk drama heeft in de buurtschap van Ginosa plaats gehad. Een vrouw, die haar op het veld werkenden echtgenoot eten bracht, had haar kind van eenige maanden onder een boom in de schaduw neergelegd. Toen zij naar huis wilde terugkeeren, vond zij het kind stuiptrekkend. Een adder, door de lucht van de melk aangetrokken, was het kind den mond in gekropen. Op het hulpgeschreeuw der moeder snelde de vader toe, die echter van ontzetting krankzinnig werd en met zijn snoeimes de vrouw het hoofd afsneed. De pr ij zen der cokes zijnteGro- ningen omgekeerd evenredig met de warmte. Eenige maanden geleden kostten zij van 24 tot 27 en 28 ets.thans, nu ieder dezen ouderwetscher. zomer zeer heet vindt, bedraagt de prijs van 29 tot 32 ets. per mud. Zwarte regen. in het jongste no m* mer van de Nature doet de heer Treutler van Eletsching in Sussex mededeeling van een zwarte regenbui, die in zijne woonplaats op 22 Juni is gevallen. De voormiddag was iets nevelig geweest, en om 3l/a uur betrok de lucht iu het Noorden en Noordwesten. Het werd tegen 4Vs uur zoo donker, dat men binnenshuis niet lezen kon. Weldra begon het in dikke druppels te regenen. De. regen echter was met zwarte voorwerpen ge mengd, welke Treutler eerst voor vliegen of andere insecten hield, doch die bij nadere beschouwing stukjes roet bleken te zijn, van de gemiddelde grootte van een gewone vlieg. Deze roetregen was zoo sterk, dat het eene tien minuten lang scheen, of het zwarte sneeuwvlokken waren; ook daalde ze zoo langzaam als sneeuw. Nadat het 15 minu ten sterk geregend had, hielden de zwarte vlok ken op, maar bleef het nog eeu uur sterk door regenen. Blijkens nader onderzoek was deze zwarte regen in de geheele buurt gevallen, minstens 4 Eng. mijl (ruim zeveu Ned.) Noordoostelijk en 2 E ig. mijl Westelijk. Van schoorsteenen in de buurt kon het wel niet afkomstig zijn. Toch scheen de stortbui van een zeer plaatselijken aard. Een Spaanse h blad, getiteld: Het Wezen van het Recht, Orgaan van het Socialisme, maakt het volgende bekend „Met verontwaardi ging berichten wij onzen lezers, dat onze mede werker Arostigui ophoudt deel uit te maken van onze redactie. Hij heeft ons doen weten, dat hij van een zijner bloedverwanten 6000 piaster heeft geërfd en dat hij nu zijne nieuwe positie onver- eenigbaar acht met de begrippen van ons blad." Het verkoopen van schadelijke levensmiddelen wordt, zooals men weet in Enge land zeer streng gestraft. Dezer dagen is weder een Londensche vischhandelaar wegens het ver koopen van bedorven ingemaakte zalm tot zes weken dwangarbeid veroordeeld. Men is er nu toegekomen om de stelen van radijzen, die doorgaans ais onnut weg gegooid worden, te gebruiken, zoo goed als de raapstelen. Zij worden, gewasschen en van de bladeren ontdaan, als salade gegeten. Men snijdt ze dan fijn, doet er wat zout op, laat ze voor het doortrekken van het zout een of twee uren staan en eet ze met olie en azijn. Ze kunnen ook met peper en zout bij de boterham gebruikt worden. Liefhebbers verzekeren, dat deze nieuwe soort van salade zeer fijn en smakelijk is. Om voorwerpen van r.ikkel schoon te maken, doet Figaro in zijn dagelijksche raad gevingen het middel aan de hand van ze te poet sen met een mengsel van krijt en talk of smeer. Met die soort van pommade geeft men het me taal zijn vroegeren glans terug. Het Gerechtshof te Moskau heeft nu Mevr. Bulach, de gouvernante die haar gewe zen pupil, een schatrijke aanzienlijke dame, opge sloten en van iedereen afgezonderd hield, om intusschen over het geld van haar slachtoffer naar eigen goedvinden te beschikken, tot verbanning naar Siberië veroordeeld. Jonge, groene perziken worden dikwijls, zoodra zij de juiste grootte bereikt hebben bij honderden van de boomen afgeplukt, opdat de overblijvende genoegzame ruimte zullen hebber, om rijp te worden. Die vruchten kan men, volgens den Oesterr. Ungar. Obstgarten, zeer smakelijk maken door ze, als augurken, in azijn te legen. Zij blijven dan jaren lang goed en krijgen een aangenamen en zeer bizonderen geur. Ook andere vruchten, als pruimen, abrikozeu, olijven enz. kan men op deze wijze inmaken. Bij een uitdrager te Par ij s kwamen dezer dagen een man en een vrouw een partij lakens, doeken, sloopen, servetten euz., ter waarde van 3500 fr., te koop aanbieden. Het was, zeiden zij, alles van een hötel garni, dat zij verkocht hadden. De uitdrager ontdekte bij het nazien van het goed, in de omtrekken van de weggemaakte merken, de naamletters van zijn broeder, een logementhouder, die in de vorige week bestolen was. Hij liet echter niets bemerken, maar be loofde geld te gaan halen en hen over een uur te komen betalen aan het door hen opgegeven adresBoulevard St. Germain. Hij ging daar ook heen, maar met zijn broeder en eeu commis saris van politie, en de politie, en de dieven werden in hechtenis genomen. Naar hunnen medeplichtige, een gewezen hotelbediende, wordt nog gezocht. Een 16jarige jongen te Alfort (Seine) heeft met levensgevaar een vrouw gered, die op het punt was in de Marne te verdrinken Te Oppeve nO irsbeek (Limbu rg) is het nog gebruikelijk, dat bij het bouwen eener nieuwe woning of schuur buren en vrienden de pannen op het dak komen leggen, bij welke ge legenheid alsdan in den regel druk aan Bacchus geofferd wordt. Bij zulk eene gelegenheid viel Maandag jl. een der hulpvaardigen van een ladder en was terstond een lijk. Donderdag nacht heeft eenbrand het koninklijk wapen-museum te Madrid vernield. De wapenen zijn wel gered, maar zeer vele zijn beschadigd. Een nieuw, Amerikaanse li, soort van sport, als het zoo heeten mas:, is tegenwoor dig onder de Petersburgers iu zwang. Het is ul. het „trappenloopen." Verleden week had de eerste wedstrijd van dien aard in een uitspauningstuin plaats. E;n üuitscher en een Engelschman wed ijverden daar, wie het vlugst 1500 treden open af zou loopen. De prijs van 500 fr werd gewonnen door den Engelschman, die deze taak in 8 minuten volbracht. De Duitscher deed er 9 minuten over. Zij zullen eerlang nog een wedstrijd volbrengen, waarbij 2500 treden in 20 minuten op en afgeloo- pen moeten zijn. De inzet daarbij is 1000 fr. Ook een dame heeft zich bereid verklaard, voor dien prijs de genoemde taak te volbrengen. Uit het jaarverslag, betreffende de krankzinnigengestichten in Denemarken blijkt, dat ook daar de gevallen sterk toenemen. In de meeste inrichtingen heerscht plaatsgebrek. Te Kopenhagen heeft men een afzonderlijk gebouw ingericht voor patiënten, die neiging tot zelfmoord toonen. Te Stratum bij Eindhoven had eer gisteren een treurig ongeval plaats.Twee broeders die zich bij het baden iu de rivier de Dommel te ver waagden, verkeerden in levensgevaar; zulks werd opgemerkt door W. van de Laar, bleeker op de fabriek van de heeren Van den Briel en Verster aldaar, en dadelijk begaf deze zich te water om hen zoo mogelijk te redden. Was het hem reeds herhaalde malen gelukt iemand van een wissen dood te redden, thans slaagde hij er slecht» in één der beide personen op het droge te brengen, en werd hij bij zijne pogingen om den ander ook te redden, het slachtoffer zijner zelfopoffering. De poster ij-w agens in F r a n k r ij k, bestemd voor het vervoer van pakketten van de postkantoren naar de stations, zijn thans van een electrischen verklikker voorzien, bestemd om aan den koetsier elke poging tot inbraak gedurende den rit kenbaar te maken. Dezer dagen arriveerden aan het station te Berlijn een zevental voor het Panop ticum aldaar bestemde kannibalen, waarbij een knaap en twee meisjes. Een dezer laatsten is de dochter van den Koning der Noord-Queenland- negers, die den ondernemer, Cunningham, ver zocht voor pleizier den tocht mede te mogen maken. De mannen hebben een gat in den neus, waarin als sieraad een menschenbeentje of eeu stuk hout gestoken wordt. Van hun specialiteit het verslinden van hun natuurgenooten zullen zij zich echter tijdens hun verblijf aldaar wel dienen te onthouden! Voor eene arme krankzinnige vrouw werd door den buigemeester van Schoon hoven plaatsing verzocht in een van de krank zinnigengestichten iu ons land. Van tien gestichten luidde het antwoord; „Geen plaats." Een teeken des tijds! Door de buitengewone hitte en droogte gedurende de laatste dagen, komen op verscheidene plaatsen onder de schoolgaande kin deren gevallen van hersencongestie en andere ziektetoestanden, door inwerking der warmte veroorzaakt, voor. Naar aanleiding daarvan wordt de aandacht gevestigd op de weuschelijkheid, de scholen voor den aanvang der lessen met frisch water te doen besproeien, waardoor als die be sproeiing hand aan hand gaat met het aanwenden van doelmatige middelen ter ventilatie en af wering van den zonneschijn, het verblijf in de schoollokalen veel minder nadeelig kan gemaakt worden. Ook het ophangen in de lokalen van in zuiver water vochtig gemaakte doeken verdient aanbeveling. Dezer dagen werd te Par ij s een straatmuzikant, de klarinetspeler Jean de Meyer, bizonder statig begraven. Hij was een bekende straatfiguur der Fransche hoofdstad, om zijn hulp vaardigheid zeer bemind bij zijne confraters, en bij bezat een aantal medailles voor moedige red dingsdaden. O igeveer duizend belangstellenden volgden zijn lijkstoet en ook een aantal afgevaar digden vau verschillende reddingsmaatschappijen namen daaraan deel. Op last van het dagelijkschbe- stuur van Kampen is midden op de IJselbrug eene pomp geplaatst met een filtreertoestel, zoodat de inwoners thans gefiltreerd IJselwater midden uit de rivier kunnen bekomen, T e Bovenknijpe heeft een 4-j a r i g kiud bijna zichzelf gedood, doordien het bij het naar bed gaan een doosje lucifers had meegeno men en dat aangestoken. Het doosje vatte vlam en zette spoedig het geheele bed in brand. Ge lukkig werd het geval in tijds ondekt. Het kind was bijna door den rook gestikt, terwijl het vrij wat krachtsinspanning kostte om de vlammen meester te worden. Men leest in een buitengewoon Politieblad: Den 6Jen of den 7den Juli jl. is vermoedelijk in het postkantoor te Roermond ontvreemd een aangeteekenae brief, inhouden de 2 Fransche bankbiljetten, ieder groot 100 frank, genummerd 6801463 en 5459547. De com missaris van politie te Roermond verzoekt inbe slagneming en bericht. Te Utrecht heeft de Ned. Bell- Telephoonmaatschappij dezer dagen aan haar centraalbureau een publiek station opgericht, waar eder van des ochtends 8 uren tot des avonds

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1884 | | pagina 2